DE TIJGER De legerberichten van gisteren. Tweede blad PROVINCIALE ZEEUWSCHE COURANT Maandag 24 November 1941 ïmp. Farker Service, Beurs, Damrak, Amsterdam HET AFTREDEN VAN WEYGAND, BERLIJN OVER DE AMERIKAANSCHE jREACTIE. Het A.N.P. meldt uit Berlijn. Het pen- sionneeTen van Weygand is volgen;? de in Berlijn 'gangbare meening een personeele maatregel van de Fransche regeering. Dientengevolge bestaat er geen aanleiding hierover een standpunt te bepalen. Men wijst er hier op, dat de nadere bijzonder heden en redenen voldoende belicht zijn in de officieele communiqué's van Vichy. Bo vendien acht men het geenszins verrassend, dat een soldaat, die 75 jaar is en zijn land groote diensten fceeft bewezen door jongere krachten wordt afgelost. De Engelschen hebben het ook doelmatig geacht den chef van den Britschen generalen staf, Dill, die toch .aanzienlijk jonger was dan Weygand, door een jongeren opvolger te vervangen. Men ziet er in Berlijn dus van af uit dezen maatregel van de Fransche règeering con clusies te trekken inzake mogelijke opvat tingen 'yan Vichy'op. 't gebied der bulten- landsche politiek. Toch ziet men geenszins het „bijzonder belangwekkend" genoemde feit over het hoofd, dat de regeering der Vereenigde Staten het aftreden vdn Wey gand benut om zich opnieuw te hiengen in zuiver Europeesche aangelegenheden. Als zoodanig wordt in de Wilhelmstrasse het communiqué van het Amerikaansche ministerie van buitenlandsehe zaken be schouwd, dat na het aftreden van den verdienstelijken generaal, dat, naar be weerd wordt, een gevolg zou zijn van Duit- schen druk, de kwestie der betrekkingen tusschen Amerika en Frankrijk aan een onderzoek onderworpen zullen wórden. En dat men ook de totdusver gezonden levens middelen naar Noord-Afrika en het on bezette Frankrijk misschien zal moeten staken. Wat zou men, zoo vraagt men zich in politieke kringen alhier af, wel in Amerika zeggen, wanneer b.y. Duitschland zich op soortgelijke wijze gedragen zou tegenover een Zuid-Amerikaansch land. Het ge-- schreeuw, dat men dan in Washington en New-York zou hoóren, kan men zich in het geheel niet voorstellen. Evenmin als Duitschland of een ander Europeesche staat er aanspraak op maakt een woord in het kapittel te hebben in kwesties die het westelijk halfrond betreffen, eyenzoo ontzegt men hier Amerika het recht zich onder niet te kwalififieeren voorwendsels op nog -minder te kwalifïceeren wijze te mengen in zuiver Europeesche aangelegen heden. De. politiek, die aan dé overzijde van den Oceaan in verband met het af treden van Weygand gevoerd wordt, wordt te Berlijn beschouwd als ongelooflijke af persing, waarbij men het niet nalaat erop te wijzen, dat de dreigementen, waarmede reeds een deel' der Angelsaksische pers wérkt. Duitschland volkomen koud laten. DE OPVOLGER VAN HUNTZIGER. jDe Berlijnsche correspondent van de N.R.Ct. seinde &an zijn blad: Het bericht, dat generaal Weygand van zijn functie in de Fransche kolo niën is ontheven en zich in Zuid- Frankrijk zal vestigen om daar zijn mémoires te schrijven, is t& Berlijn met belangstelling en wellicht ook met .bevrediging gelezen. Het was sedert eenige weken bekend, dat. de regeering te Vichy het plan koesterde generaal Weygand van dezen belangrijken post terug te roepen. Na den dood van generaal Huntziger heeft men te Vichy opnieuw overwogen of het niet doelmatiger was, een ministerie van oorlog te ^vormen, dat zoowel het eigen als het koloniale gebied bestrijkt. Sedertdien werd veelal de naam Weyg&nd in verband met een dergelijke functie ge noemd. Als men zich echter herinnert, dat kort na den wapenstilstand generaal Wey gand uit de Fransche regeering trad, dat hij geldt als vertegenwoordiger van het chauvinistische deel der Fransche bevolking en bovendien zijn uitlatingen over zijn wil tot samenwerking met de spilmogendheden ernstigen twijfel hebben verwekt, kan men met recht aannemen, dat Duitschland en Italië het niet gaarne zouden hebben ge zien, indien generaal Weygand de opvolger van genei-aal Huntziger ware geworden. Van Berlijn en Parijs uit hééft men volgens politieke kringen alhier uiteraard toch ver- méden met betrekking hiertoe op de regee ring te Vichy invloed uit te oefenen. Tot heden is nog geen opvolger van generaal Huntziger benoemd. Hier is men van opvatting, dat de regeering te Vichy er verantwoordelijk voor is, dat de Fransche koloniën tegen ver dere Engelsche en Gaullistische aanval len afdoende worden beschermd en dat dit gezichtspunt bij de bezetting van den post van Fransch minister van oorlog een groote rol zal spelen. NEDERLANDSCHE BOEREN VERTREKKEN NAAR OOSTLAND. r OM SLAG TE LEVEREN VOOR DE VOEDSELVOORZIENING VAN EUROPA EN VAN ONS LAND. In het onlangs in opdracht van den Rijkscommissaris, uitgegeven boekwerk „die Niederlande im Umbruch der Zeiten" herinnert de heer Van Etten in een hoofd stuk aan het feit, dat verscheidene onzer voorvaderen naar Oostland trokken om daar voor zich en hun gezin een nieuw bestaan te verwerven in vruchtbaar land. In de voetsporen yan deze pioniers bij het weder in bezit nemen van ouden Ger- maanschen bodem-; die spoedig gevolgd werden door duizenden uit 's rijks gouwen, zijn thans ruim honderd NederlMtdsche boeren getreden, die Zaterdagmorgen als eersten uit Oldenzaal vertrokken. Zij zullen dus de op de bolsjewisten in het Oost- land veroverde landauwen gaan omzetten in vruchtbaar akkerland en als bedrijfslei der en assistent-bedrijfsleider op de dorpen en gehuchten, die voorheen als Jeolchosen werden beheerd, worden geplaatst om mee behulp der landbevolking in het voorjaar vooral door den verbouw van broodgraan slag te leveren voor de voedselvoorziening voor Europa en ons land. Zij kwamen uit alle streken. Er waren Friezen onder en Groningers, Brabanders en Zeeuwen, be drijfsleiders uit den Wieringermeer, zelf standige boeren en flinke landbouwers. De diidste is 53 jaar, de jongste 19. Binnen kort zullen zij worden gevolgd door an deren. Nogin December vertrekken eenige transpórten en in Januari vermoedelijk 400 man. Via Berlijn zullen zij zich voor een verblijf van vier weken naar een kamp in Litzmannstadt „Het oude Lodz" bege ven. Daar worden zij ingeënt tegen ver schillende ziekten en vertrouwd gemaakt met hun uitrusting, die geheel op de om standigheden in Oostland is berekend. Ver volgens .zullen zij doorreizen naar de plaat sen van bestemming in Wit Rusland en vermoedelijk ook in de Oekraïne. Voorloo-, pig- gaan zij alleen en blijft hun gezin achter. Het vertrek van station Oldenzaal. In déze stille grensgemeente domineer den de laaJfeen en het bronsgroen hunner practische kleeding. De-heer Giebel, nam afscheid van den landbauernführer Graf Grote en zijn gezelschap. Eenige hartelijke woorden werden over en weer gewisseld en nadat de nationaal-socialistische groet was gebracht, zette de. trein zich onder het gejuich der vertrekkende" boeren in bewe ging. Aan het vertrek ging Vrijdag een intie me feestavond vooraf. De avohd werd bij gewoond door den Landesbauernfiihrer en leider der Geschaftsgruppe „Ernhrung und Volkswirtschaft" van het rijkscommis sariaat Graf Grote, den voorzitter der commissie voor de uitzending van be drijfsleiders naar Oost-Europa president directeur der Ned. Heide Mij. ir. C. .Staf, benevens verwanten van enkele reeds in West-Rusland toevende Nederlandsche boe ren. Ir. Staf wees erop, dat zij als èerste Nederlanders op vreemden bodem zullen gaan werken aan de voedselvoorziening. Gij hebt aldus spreker een prachtige op gave te vervullen. Hierna voerde Landesbauernfiihrer Graf Grote het woord. Nadat Graf Grote de woorden van ir. Staf had onderstreept zeide hij: Wafineer het Duitsche en de verbonden volkeren hun bloed inzetten, moet gtj begrijpen, dat gij mede de. handen uit de mouwen dient te steken om de ruimten, gewonnen door het Duitsche zwaard, tot bloei en ontwik keling te brengen. Europa moet wakker worden in dit historisch uur en de tee kenen des tijds verstaan. Onze leuze zij niet alleen „Nederland voedt zichzelf" heel Europa zal zichzelf moeten voeden. IVfet zooveel idealisme moet gij bezield zijn, dat gij als eerste pioniers- die ruim ten wilt gaan cultiveeren. Ik weet, dat gij Nederlandsche boeren, daaruit meer kunt putten dan anderen, ik heb groot respect gekregen voor uw prestaties. Toont dan wat de Germaansche mensch uit den bo dem tevoorschijn kan brengen. Tenslotte zoo besloot Graf Grote zijn toespraak gij doet dit alles niet voor Duitschland al leen. Volgens toezegging van den Führer zal datgene wat gij aan broodgraan boven de behoefte daar uit den bodem haalt, ook ten goede komen aan Nederland. Hiermede krijgt gij dus ook alS; Nederlandsche pa- triottèn een groote opgave. Ten besluite van den in zeer vrooljjke stemming doorgebrachten avond nam de leider van den Nederlandsehen Landstand, E. J. Roskam, afscheid van zijn mannen. FEUILLETON 45 DOOR J. REGIS De philanthroop praatte vriendelijk met zijn gast, terwijl hij hem tot de deur volgde: „Ik £eb dit huis hier gehuurd tijdens mijn ziekte, omdat ik gewend ben, ab soluut ongestoord te 'Wonen... Zoodra ik me goed genoeg voel, denk ik naar Parijs terug te reizen... Och, monsieur, die onge lukkige reis dat die zoo treurig moest uitvallen! Wanpeer ik de zuster van Clarendon nog op een of andere manier behulpzaam kan zijn, dan sta ik natuurlijk geheel tot haar beschikking. Ik ±ou daarin een mogelijkheid zien om mijn nalatigheid goed te maken..." Wallion uitte eenige beleefde., phrasen, maakte een buiging en liep de trap af. Cray bleef staan, op zijn stok geleund, en keek den journalist na, totdat hij be neden in de hal was gekomen. Daarop draaide de philanthroop zich om en liep langzaam weer naar binnen. De zwijgende Leadbitter stond met de jas van Wallion in de hand klaar. De journalist keek in het starre buldoggen- gezicht, dat een dierlijke, gevoellooze rust weerspiegelde. „Jij bent ook niet spraakzaam, vrind!" „Non!" kwam het korte antwoord, als NEDERLANDERS WILLEN NIET VECHTEN VOOR ENGELAND. Het Algemeen Handelsblad bevat onder bovenstaand opschrift de volgende cor respondentie uit Lorenzo Marques: Het is bekend,, dat de Nederlandsche „regeering". te Londen in den loop van dit jaar een recruteeringsbesluit heeft uitge vaardigd, waarbij alle daarvoor in aan merking komende Nederlanders in het bui tenland worden opgeroepen in het Neder landsche leger, dat voor Engelschen dienst in Engeland en Canada wordt uitgerust, dienst te nemen. Deze recruteering «voldeed niet aan de verwachtingen, welke men daaraan had gesteld én derhalve werden in alle lan den en gebieden, waar zich Nederlanders bevinden, vergaderingen gehouden om te trachten, door persoonlijk contact deze re cruteering vlotter te doen verloopen. ïn tal van steden werden tot dat doel comi- té's in het leven geroepen, welker taak het was propaganda voor de recruteering door middel van openbare vergaderingen te ma ken. Ook in Zuid-Afrika zijn tal van propa- ganda-vergaderingen gehouden. Naar ons thans met eenige vertraging ter oore komt, zijn deze vergaderingen niet steeds in den smaak van de daar wonende Nederlanders en evenmin in den smaak van de „Neder landsche regeering" te Londen en haar ver tegenwoordigers, de Nederlandsche gezan ten en consuls, gevallen. Op tal van plaatsen werd juist in deze vergaderingen ongezouten critiek gelucht op de onderworpenheid der Nederlandsche regeering te Londen aan de Britsche be langen. Veel opzien heeft in Zuid-Afrika een eenigen -tijd geleden gehouden vergadering in het stadhuis van Pretoria gebaard. Er deden zich. daarbij zulke heftige tumulten voor, dat ten slotte de vergadering voor tijdig moest worden gesloten. Hier geschiedde zelfs het merkwaardige feit, dat de voorzitter van de vergadering, de hèer Geerling, zijn critiek allesbehalve spaarde. Zoo betoogde hfj onder luiden, bij- jval, dat de in de Unie verblijvende Neder landers er niet aan dachten, het slachtof fer van een door een uitgeweken regeering uitgevaardigd besluit te worden. Hij stelde de vergadering de vraag, wat voor doel het had zich op te offeren voor belangen, die onmiskenbaar niet in de eer ste plaats specifiek Nederlandsche belan gen waren. Hij bestempelde het r recrutee ringsbesluit als een prestige-kwestie te genover Engeland waarvoor Nederlanders in den vreemde, die geheel andere ervarin gen met de Engelschen hadden opgedaan, hun bloed en geld moesten offeren. - „Wat hebben, wg daarmee te maken", riep spreker-uit. „Plotseling schiet het de Nederlandsche regeering te binnen dat wij hier ook nog bestaan, vroeger heeft men zich nimmer om onze belangen bekom merd, het had er eerder d,en schijn van, dat men blij was ons kwijt te zijn". Nadat de toejuichingen hierop waren verstomd het hinderde de vergadering in het geheel niet, dat ook de Nederland sche gezant zien onder het gehoot bevond vervolgde spreker: „Nu worden wij voor den dienstplicht opgeroepen, opdat de hee- ren, die best betaalde baantjes bekleeden, deze künnen behouden". Joelend stemde de vergadering met deze uitlating in. Voorts wéés de heer Geerling er op, dat de uitgeweken regeering niets van de stemming der in Zuid-Afrika verblijvende Nederlanders weet. Anders zou zij het niet durven wagen, deze Nederlanders, die van de Boeren en uit eigen ervaring weten, wat zij van Engeland te duchten hebben, op te roepen in een strijd, die alleen om Engelsche belangen gaat. Opnieuw brak uit de vergadering een luide bijval los. Al lerwegen werd geroepen, dat Engeland dit maal maar zelf de kastanjes uit het vuur moest halen, dat het ditmaal maar zijn eigen menschen in den strijd moest sturen. Vergeefs probeerden eenige Nederlan ders tot .wie ook Koch behoorde, den strijd aan Engelands zijd# als een rechtvaardige zaak voor te stellen. Hij trachtte, de goe de verpleging der Nederlanders in Enge land, die reeds dienst hadden genomen, te schilderen. De vergadering liet hem echter nfet uitspreken. Bij ieder nieuw woord groeide het tumult aan. Ten slotte werd de microfoondraad doorgesneden en Koch, die op het podium stond, werd) daarvan hardhandig verwijderd onder het geroep: „Werp hem er uit, hij is. geen Nederlander meer.- Hij tart onze voorouders van Bloem fontein!" Slechts met de grootste moeite gelukte te^nfacfy'hfaiAc'iidA&tiytiqi GORGELEN MET 'B SUPEROL V BU APO IK EN DROG. IN BUISJES 21 Ook voor wonden de ideale desinfectans i een slag op een gong. Dat was het eenige woord, dat de jour nalist al dien tfld van Alexander Leadbitter hoorde. Toen Maurice Wallion echter door de huisdeur naar buiten trad, hoorde hij, hoe het stille huis zich plotseling met diepe majestueuse toonen vulde; het was het orgel, dat boven begon te spelen. HOOFDSTUK X. Nog steeds argwaan. „U bent zoo stil, monsieur Wallion", zei Suzanne. „Monsieur Rambouillet heeft me van Walter Cray verteld. U bent bij hem geweest. Wat is er gebeurd?" De journalist raapte zijn gedachten bij elkaar en daar hij bemerkte, dat zoowel Rambouillet als mevrouw Chrisman met gespannen verwachting naar hem keken, begon hg te spreken. Hij vertelde den gang van zijn onderhoud met-den philan throop zoo goed als woordelijk, zonder commentaar, en terwijl hij sprak, jtreeg hij langzamerhand zijn rust weer terug. „U ziet monsieur Rambouillet," besloot hij, „dat we vanmiddag te haastig zijn ge weest. Cray is in staat, zoowel het ge beurde met het gele couvert «als ook zijn aanwezigheid in Stockholm te verklaren" Gustave Rambouillet zag er een welRig terneergeslagen uit. „Die Cray is óf een zeer onschuldig óf een zeer handig heer," merkte hij op, „voor den Grooten Onbekende is ten minste zijn Duitschland strijdt voor Europa, Het opperbevel der Duitsche weer macht deelt mede „Aan het Oostelijk front hebben onze aanvallen tot nieuwe successen 'geleid. In de wateren om Engeland zijn Zaterdagnacht twee koopvaardij schepen van middelbare grootte door bomtreffers zwaar beschadigd. Een dezer schepen kan verloren geacht worden. Overiag zijn luchtaanvallen gedaan op fabrieken in Schotland. Zaterdagnacht zijn havens aan de- Zuidoostkust van Engeland met succes gebombardeerd. In Noord-Afrika hebben de Duitsch-Italiaansche afdeelingen in succesvolle gevechten niet de Brit sche strijdkrachten, die uit het Zuid oosten waren genaderd, meer dan 260 pantsergevechtswagens en onge veer 200 gepantserde voertuigen ver nietigd. Krachtige, door pantserwa gens gesteunde, uitvalspogingen der bezetting van Tobroek zijn verijdeld door de omsingelende Italiaansche troepen. In hevige luchtgevechten heeft de vijand 25 vliegtuigen verlo ren. Bij een luchtaanval op een Britschj vliegveld zijn verscheidene bommenwerpers op den grond ver nield. De slag in Noord-Afrika duurt onder zware gevechten voort. Buisje 0 20 tabletten 55 ct. Zakje a 2 tabletten 7 ct VASTE STEMMING OP DE AMSTERDAMSCHE BEURS. De laatste dag van de w^ek Werd Zaterdag op de effectenbeurs te Amsterdam op kalme wijze besloten. De handel was van beperkte af metingen. Rekening echter houdende met de gebruikelijke Zaterdagsche verhoudingen vielen de omzetten toch nog mee. Daarbij pestond een vaste stemming. De" koersen waren wel niet veel veranderd, maar er bestond eenige vraag en. na goed prijshoudende opening, vertoonden de noteeringen meerendeels een neiging om naar boven te gaan. De scheepvaartrubriek was stil. Industrieelen hadden een stille markt Calvé, Unilever en Aku waren vrijwel' onveranderd, evenals de Philipsaandeelen. De Nederlandstfh- Indis^he cultuurwaarden lagen goed in de markt. De suikerafdeeling was zeer stil. Rubberaan^* deelen waren eveneens kalm. Op de tabaksaf deel ing bestond, .eveneens een aangename stem ming. De beleggingsafdeeling was rustig. De Nederlandsche staatspapieren waren prijshou dend, maar bijna onveranderd, en waar nog wij zigingen voorkwamen. Vertegenwoordigden deze niet meer dan kleine onderdeelen van procenten. het ten slotte den Nederlanöschen gezant die dit alles had moeten aanzien, aan het woord te komen. Hij trachtte den ernst van den toestand, waarin Engeland ver keerde, te schilderen en poogde op het ge moed van de vergadering te werken, door te betoogen, dat alleen de offerbereidheid vart alle» Nederlanders in'staat zou zijn de zelfstandigheid van Nederland te herstel len. Voorts gaf de gezant de.belofte* dgft Nederland na den oorlog zich beter dan vroeger om de belangen der Zuid-Afrika ners eri de daar wonende Nederlanders zou bekommeren. Doch ook de2en officieelen vertegen woordiger de» uitgeweken Nederlandsche regeering spaarde men niet. Hij kon zijn rede niet beëindigen door het telkens op laaiende tumult. De leiding was ten slotte noodge?fcvongen verplicht tot sluiting over te gaan. philanthropische werkzaamheid i\iet zonder bekoring." „Moeten we geen geloof schenken aan Crays verklaringen?" vroeg Suzanne Chril- man. „Hij schijnt met de bestg bedoelingen gehandeld te hebben; is het niet onzinnig, nog verder een welbekenden, ouden man van eer te verdenken, die door een onge lukkig' toeval in onze aangelegenheden is verwikkeld geraakt?" Bij het woord „toevaj" wisselde de jour nalist en de detective een blik, maar voor zichzelf moestén zij de juistheid van deze vraag erkennen. „Ja, daar hebben we bijvoorbeeld die ziekte," begon de Franschman. „Ah ma dame, denkt u eens aan, wafmeer ieder zoo makkelijk ziek kon worden, juist als hét hem gemakkelijk is!" „Gelooft u dan, dat hij gesimuleerd heeft?" wierp Suzanne hem tegen. „Daar van kan waarschijnlijkTiokter Mietken een verklaring 'geven." „Ik ben al bij dokter Mietken geweest," zei Wallion. „Ik ben dadelijk nfiar hem toegegaan en hij was gelukkig thuis. Eerst wilde hij me natuurlijk niets.over zijn pa tiënt" zeggen - maar toen ik hem de zaak had uitgelegd, wilde hij me wel helpen. Hoe hij dat met zijn beroepsgeheim overeen wil brengen, moet hij weten. Waarsohgn- lijk oordeelde hij het in het belang van zijn patiënt, mjj alles -"te vertellen. v" (Wordt vervolgd). HET ITALIAANSCHE. Het communiqué van het Italiaansfche hoofdkwartier luidt „In de Marmarische woestijn duurden op 22 November de gevechten langs het ge- heele front van de grens tusschen Cyre- naica en Egypte en van Tobroek voort. Onze divisies wezen alle aknvallen van den vijand, die nieuwe, zware verliezen leed, resoluut af. De divisie Ariete alleen al heeft in de gevechten dezer dagen meer dan 250 gepantserde voertuigen, waar onder 55 gevechtswagens, vernield en eenige honderden gevangenen gemaakt. De Duitsche divisies hebben in hevige ge vechten aanzienlijke verliezen aan Britsche gepantserde afdeelingen toegebracht. On der andere zijn meer dan 200 gevechtswa gens vernield. Een onzer duidelijk te herkennen veld- lazarets is door de vijandelijke luchtmacht herhaaldelijk met bommen en inachinege- weervuur bestookt. Vijf en twintig ver pleegden werden gedood en 35 gewond. De vijand heeft luchtaanvallen gedaan op dorpen in den Dzjebel van Cyrenaica. Eenige huizen van kolonisten werden be schadigd er zijn geen slachtoffers. Aan het front van Tobroek hebben de Duitsche en Italiaansche troepen talrijke vijandelijke gevechtswagens vernield en den vijand groote verliezen toegebracht bij de verijdeling van/ alle -uitvalspogingen.. In het verloop van den strijd te land hebben onze luchtmacht en onze afweer tot dus verre 15. Engelsche vliegtuigen neerge schoten. De afweerbattejijen der divisie Pavia hebben bovendien nog tw€£ vijan delijke toestellen neergeschoten. Acht eigen vliegtuigen gingen verloren. Een gemotoriseerde colonne van den vijand, die afzonderlijk opereerde in de woestijn van C:-renaica, werd door Italiaansche en Duitsche afdeelingen vliegtuigen ontdekt eg aangevallen. Meer dan honderd pantser-' auto's en vrachtauto's werden getroffen en geraakten in brand. Bij een operatie ten Noorden van Bardia is een vijandelijk oorlogsschip in brand geraakt en op de klippen geloopen. In Oost-Afrika werden in den middag van 21 November de onoverwonnen afdee lingen van CulquabertFercaber, .nadat zij tot den strijd met den bajonet en hand- granten waren overgegaan, door de druk kende numerieke superioriteit' van den vijand overweldigd. Bij de heldhaftige ver dediging onderscheidde zich als symbool van dapperheid der Italiaansche afdeelin gen, het bataljon Carabieri op roemvolle wijze. Nadat de munitievoorraden waren uitgeput, heeft dit bataljon tot het uiterste zijn overweldigende tegenaanvallen met, het blanke wapen uitgevoerd. Bijna alle ca rabinieri zijn gesneuveld. Aan h^t front van Celga werden hevige vijandelijke aanvallen op 20 November door onze for maties verijdeld. De vijand liet vele dooden op het slagveld achter, onder wie een hoogen Engelschen officier. Er werden tal rijke gevangenen gemaakt en er werd een overgroote buit gemaakt aan wapens en munitie. Te Gondar viel de yijand opnieuw het ziekenhuis van Gondar aan en bescha digde dit. Eenige menschen werden gedood.- Een Italiaansche formatie jachtvliegtuigen met nieuwe, verbeterde kenmerken, ge raakte Zatérdag boven Malta in gevecht gewikkeld met ongeveer veertig vijande lijke jagers. Zes vijandelijke machines werden neergeschoten, vele anderen wer den zwaar getroffen. Een van onze vlieg tuigen keerde niet terug. In den nacht van 21 op 22 November werden drie'Brit sche gevechtsvliegtuigen en torpedovlieg tuigen door onze oorlogsbodems omlaag geschoten in de Middellandsche Zee. Twee van onze torpedojagers, die opereeren in het centrale deel van het Oostelijke bek ken der Middellandsche Zee, hebben onder bevel van den corvettenkapitein Luigi Franzoni en van den luitenant ter zee Luigi Balduzzi met dieptebommen een vijande lijke duikboot tot zinken gebracht. De volksstemming in Roemenië. Het definitieve resultaat der volksstem ming in Roemenië is thans officieel bekend gemaakt. Er jrjn 3.446.889 „ja" stemmen en 68 ^,neen" stemmen. Maarschalk Antonescu heeft in een oproep aan het land uiting gege ven aan zijn dankbaarheid^ voor dezen uitslag, die, aldus de maarschalk, •bewijst, dat het Roemeensche volk niet zal ondergaan. Een jaar van strijd heeft Bessarabië en de Boekowina bevrijd en het land zijn rechten en zijn eer her geven. In dezen tijd kunnen slechts de vol ken leven en ovenvinnen, die- bereid zijn het heden te geven om de toekomst op* te bouwen. AANMELDING LEERKRACHTEN 'LICHAMELIJKE OPVOEDING EN SPORT. Hetdepartement van volksvoorlichting en kunsten deelt mede Naar aanleiding van de vele binnengeko men vragen om inlichtingen betreffende den oproep in de bladen, waarbij werd me degedeeld, dat leerkrachten op gebied van lichamelijke opvoeding en de sport (heil gymnastiek en massage inbegrepen), zich schriftelijk dienen op te geven bij de afdee- ling en S. van het departement van op voeding, wetenschap en cultuurbescherming wordt van de zijde vdn het departement medegedeeld, dat deze oproep beoogt het verkrijgen van een juist overzicht van de leerkrachten, die zich op dit gebied bewe gen. OUDE MAN DOOR TRAM OVERREDEN Op den Overtoom te Amsterdam is een 81-jarige voetganger, toen hij den rjjweg overstak, door een tramwagen aaffeereden. Het slachtoffer werd tegen de straat ge slingerd en bleef daar dood liggen. EEN ZWAEE TAAK Een zware taak wacht de leden van de Neder landsche ambulance, die binnen Zeer korten tijd naar het Oostfront vertrekt. Vrijwillig hebben deze mannen zich gemeld om deel te nemen aan dit mooie, doch moeilijke werk, vrijwillig zetten zij hun leven in. want de arbeid van de ambulances is niet zonder gevaar. Uw steun verdienen deze mannen. Zorgt u er voor. dat de Nederlandsche pmbu- lance over de beste uitrusting kan beschikken en blijven beschikken. Stort uw bijdrage op girorekening 8—7 6 00 Nederlandsche ambulance. Koninginnegracht 23

Provinciale Zeeuwse Courant | 1941 | | pagina 5