Eerherstel voor het logement. HET KAN EEN BELANGRIJKE SOCIALE TAAK VERVELLEN. ïn een beschikking van den secretaris generaal van het departement van handel, nijverheid en scheepvaart op 27 Januari j.l. wordt onderscheid gemaakt tusschen hotel en logement en herberg. De hotels dienen aan bepaalde, in de beschikking ge noemde, welstandseischen te voldoen. Alle andere inrichtingen, welke eveneens aan bepaalde eischen dienen te voldoen en tegen betaling logies, in hoofdzaak voor korten tijd, verstrekken, vallen onder de rubriek „logement" of „herberg". Ditzoogenaamde indeelingsvoorschrift no. 1 is gegeven in het belang van de be drijven en in het belang van het publiek. Het publiek weet, dat, indien het nu bij een inrichting afstapt, die den naam hotel draagt, het komt in een gelegenheid, welke toch minstens aan bepaalde welstands eischen voldoet, terwijl de inrichting geen oneerlijke concurrentie heeft te duchten van bedrijven, die zich als hotel aandienen, doch niet voldoen aan die eischen. Dat logementen of herbergen, die dan wel rriet mogen voldoen aan de eischen, welke aan hotels worden gesteld, minder waardig zouden zijn, is geenszins het geval. Vele inrichtingen, welke feitelijk logemen ten waren, in de goede oude beteekenis van dat woord, gingen den naam van hotel voeren, met het gevolg, dat aan het juiste begrip van den naam logement afbreuk werd gedaan. Dit neemt echter niet weg, dat de eenvoudige, goede logeergelegenhe den, welke dikwijls tot voor kort ten on rechte den naam hotel voerden, doch nu weder terecht met den naam logement worden aangeduid, aan te bevelen inrich tingen zijn voor logies van korten duur, evenals zulks het geval is met de „gast- hoefe", die in Duitschland, de Oostmark en ook in Zwitserland een goede reputatie genieten. Vooral door hen, die niet over te ruime financiën beschikken en toch behoorlijk onder dak wenschen te komen, zullen deze logementen voortaan bij uitstek worden gezocht. De naam logement diene daarom weder burgerrecht te krijgen, zoo als zulks reeds geschiedde met het woord herberg. Bij het streven van de overheid om zoo wel aan het hotel als aan het logement elk haar juiste plrats toe te wijzen, welks streven niet anders dan kan worden toege juicht, diene men dus te bedenken, dat met logementen worden aangeduid die inrichtin gen, welke tegen bescheiden prijzen een voudige, goede verzorging bieden. Het konijrr als vleesch- en bontproducent. De rijksvoorlichtingsdienst voor de pluimveeteelt schryft ons o.m. De oorlogsomstandigheden maken het konijn als vleesch- en bont-producent weer- populair. Evenals in de jaren 19141918 zijn er dit jaar enorm veel konijnen gefokt. Het is echter te betreuren, dat door on kunde in de verzorging en overdrijving in den fok een zeer groot aantal jonge dieren vroegtijdig is gestorven.^ Voor nutdoeleinden fokke men in de eer ste plaats raskonijnen met een bruto ge wicht van. drie tot vier en een halve kg., daarna volgen de kruisingen en land- konijnen. Konijnen houden is echter zeer eenvou dig, als men met de verzorging goed op de hoogte is. Zij eischen regelmatigeen goede verzorging. Voor jonge dieren geldt dit dubbel. Wijl de prtfzen der jonge konijnen bui tengewoon hoog waren, liet men de aller grootste worpen in leven. Bovendien wer den de jonge dieren op een leeftijd van vijf weken, (die de moederzorg nog niet kunnen ontberen, reeds verwisseld van eigenaar. Daarenboven herhaalde de worp zich minstens vier of vijf maal per jaar. Door op deze wijze te fokken kan niet uitblij ven, dat de jonge dieren verzwakken en te weinig levensvatbaarheid hebben. Wan neer wij aannemen, dat er thans zeker nog wel een millioen slachtkonijnen in ons land aanwezig zijn, met een slachtgemiddelde van 3 kg. per stuk een ranting die zeker niet te hoog is dan beteekent dit aan volksvoeding drie millioen kg. konijnen- vleesch, die als aanvulling van ons vleesch- rantsoen zeker welkom is. Met eenige moeite kan dit cyfer zeker eenige malen verdubbeld worden. Het konijnenvleesch is smakelijk en voedzaam en zeker een der beste vleeschsoorten. Bij den fok van raskonijnen kan men veel gelijk gekleurde pelzen verkrijgen, die voor bont de grootste waarde hebben. Goed bereide huiden zijn al3 bont in elk huis gezin voor vele doeleinden te gebruiken. 77-JARIGE DAME BEHAALT ZWEMDIPLOMA. In het overdekte zwembad te Utrecht heeft zich een uniek feit voorgedaan. On der de dames, die haar proeve van be kwaamheid aflegden voor het diploma ge kleed zwemmen, bevond zich de 77-jarige mevr. J. M. VisserHagendoorn uit Rot terdam, tijdelijk in Utrecht vertoevend, die onder groot enthousiasme van het tal rijke publiek glansrijk slaagde voor het diploma. De krasse oude dame is eerst in Augus- tus met het leeren zwemmen begonnen en dank zij een ijzeren wil en taaie volhar ding is zij er in geslaagd binnen den daar toe gestelden tijd het begeerde diploma te halen. Op een vraag, waarom zij zoo laat met het zwemmen was begonnen, antwoordde mevr. Visser, dat zij niet het risico wilde loopcn des avonds door de duisternis mis leid te water te geraken en te verdrinken. SIGAREN VAN ACrfT VOOR DERTIG CENT.* De Hilversumsche politie heeft een ket- tinghandel in sigaren ontdekt, waarby de prijs van het verhandelde abnormaal was gestegen. Het betrof hier een partij van ruim 12.000 stuks, welke nog van de oude, blauwe banderolle waren voorzien en waar van de normale handelsprijs acht en negen cent was. Toen de politie de zaak ontdekte, was de partij reeds eenige schakels van den ketting gepasseerd. De prijs was toen reeds opgelctepen tot dertig cent en meer per stuk. Een „Kabouter", klein van maat maar een reus in raad en daad. SPORT B.C.S.—BRESKENS. De voor Zondag vastgestelde -wedstrijd De Ze< uwenBreskens gaat niet door. In de plaats daarvan is door den N.V.B. ingelascht de ont moeting R.C.S.Breskens. In verband met de reismoeilijkheden waarmede Breskens te kampen heeft, komt de N.V.B. hierin tegemoet door dezen wedstrijd niet op het normale uur te laten spelen. De ontmoeting te Souburg zal 1 uur vroeger beginnen dan gebruikelijk. DE HEEB COLDEWEY EEBELID VAN DEN N.V.B. Op voorstel van het bestuur van den Neder- landschen Voetbalbond hebben de leden van de bondsvergadering den heer S. Coldewey benoemd tot eerelid van den N.V.B.. als blijk van waar deering voor hetgeen hij gedurende 25 jaren in het belang van de voetbalsport heeft gedaan. WEDSTRIJPROGRAMMAAFD. ZEELAND N.V.B. OP ZONDAG 23 NOVEMBER. Ie klasse A: Middelburg IIIZeelandia III. Ie klasse B: Sehoondijke IIBraakman Boys. Ie klasse C: HulstRia: Douane V.V.—Steen- sche Boys; ClingeTerneuzen III. Ie klasse D: Hansw. Boys—Zeelandia '40; Hcln- kenszandScheldeboys; CortgeneYerseke; Ro- burPatrijzen; Zeeuwsche Boys—'s Heer Arends- kerke. 2e klasse A: Middelburg IV—R.C.S. III; De Zeeuwen IVVlissingen IV. 2e klasse B; Breskens IIISluis II; Ztiidzan- deAardenburg II; RetranchementIJzendij- ke II. 2e klasse C: Steensche Boys IIAxel III; - Hcntenisse IICorn. Boys II; Terhole II Hulst II; Hontenisse IIIClinge II. 2e klasse D; Luctor IIRobur II; Patrijzen II Zeeuwsche boys II; Scheldeboys IIZee&n- dia '40 II. 3e klasse A; Middelburg V—Middelburgsche boys II; Walcheren III—R.C S. V. Adspiranten: R.C.S. AMiddelburg B; De ZeeuwenVlissingen; WalcherenR.C.S. B. DE ATHLETIEK IN ZEELAND. Nu de N.T.C. der N.A.U. ook voor de athle- tiek een gesloten seikoen ingesteld heeft van 15 November tot Februari, willen wij een blik wer pen op het afgeloopen jaar. Het jaar 1940 had veel afbreuk gedaan aan de athietiek in onze provincie. Er waren nog maar drie athletiekvereenigingen, waarvan ook het le dental danig geslonken was. In 1910 word slechts een trial-meet tusschen deze drie vereenigingen georganiseerd. In 1941 leefde de athietiek echter weer op. Niet minder dan drie nieuwe vereenigingen sloten bij de N.A.U. aan, nl. een afdeeling van .de Goesche voetbalvereeniging; S.S.S. uit Colijnsplaat en te Sehoondijke een onderafdeeling van de Vlissing- sclie sportvereeniging Marathon. Uit de laatste zal wel spoedig een zelfstandige vereeniging ont staan. Ook op Schouwen-Duiveland zijn er teekenen, die er op wijzen dat ook aldaar de athletiekbe- oefening weer ingang vindt. Reeds werd te Zie- rikzee bij ondeilinge kampen een groote deelna me genoteerd, terwijl ook het publiek van zijn belangstelling blijk gaf. Ook de reeds bestaand# clubs noteerden «en groot# ledentoename w«lk« «om# boven d# 100 9i was. Verheugend la ook dat de prestaties, gezien de talrijke nieuwe krachten, niet veel terugliepen. Zelfs werden voor enkel# nummers nieuwe Zeeuwsche records gevestigd. Zoo verbeterde de nieuwe Goesche athletiekvereeniging het scherpe record vsn A.V. '35 op de Zweedsche Estafette en bracht dit op 2 min. 9,5 sec. Marathon verbeterde haar 'eigen record op de 3 x 1000 m. en bracht dit op 8 min. 45.2 sec., terwijl zij ook het record der Ol. estafette van E.M.M. terugbracht tot 3 min. 49.5 sec. Verder knabbelde G. Dob- belaere 4.3 sec. van zijn record op de 1500 m af' en bracht dit op 4 min. 10.4 sec., ook G. de Pag- ter bleef niet achter en haalde van zijn 400 m. record 0.2 sec. af, dit record .staat nu op 53,3 sec. Verschillende Zeeuwsche athleten startten op wedstrijden in Hollandvooral Dobbelaere boekt# daar mooie resultaten, terwijl ook Do Pagter zich oader de „Cracks" thuis gevoelde. Verder nam een klei* groepje deel aan wedstrijden voor nieuwelingen en bereikte ook goede resultaten. Voor de opening van de nieuwe Philips-sintel- baan werden wedstrijden georganiseerd, die gol den als de revanche van de Nederland sche kam pioenschappen. Hiervoor ontvingen G. Dobbe laere en G. de Pagter een uitnoodiging. Daar zooals andere jaren de wedstrijd Zee land—Oost-VlaanderenWest-Vlaanderen geen doorgang kon viftüen, werd er nu een contact met West-Brabant tot stand gebracht. Te Roo sendaal werd een trial-meet gehouden tusschen ZeelandWest-Brabant en Pro-Patria uit Rot terdam. In dezen wedstrijd sloeg de Zeeuwsche ploeg een schitterend figuur, want zij eindigde met slechts een '/a punt verschil op de tweede plaats achter Pro-Patria. En wanneer men even als de andere ploegen de beperkende bepalingen achterwege gelaten had, zou Zeeland als over winnaar uit dezen wedstrijd zijn gekomen. De wedstrijden in Zeeland hadden een groote deelname, terwijl ook de publieke belangstelling grooter was dan andere jaren. Op 'de Zeeuwsche kampioenschappen konden de kampioenen van andere jaren, zich bijna allen, handhaven, niette genstaande zij veel strijd hadden van de jonge opkomende athleten. Vooral in de jonge Goesche ploeg zitten veelbelovende krachten, die volgend jaar zeer zeker nog meer van zich zullen doen hooren, terwijl Z.eeuwsch-Vlaanderen over zeer goede dames-krachten schijnt te beschikken. Wanneer zoo het verloop van het afgeloopen seizoen beschouwd wordt, kan men zeggen dat het veelbelovend geweest is en dit houdt voor het aanstaande seizoen een nog grootere belofte in. INTERNATIONALE JEUGDWEDSTRIJDEN BOKSEN. De beste boksers onder de Nederlandsche en Duitsche jeugd zuilen nog dit seizoen le 's Graven- hage in een officieelen landenwedstrijd tegen elkan der uitkomen. Als voorloopige datum is 13 Decem ber uitgekozen. Sinds de opheffing van het boksverbod in ons land is de jeugd zich in het bijzonder voor dezen mooien sport gaan interesseeren. jonge krachten worden nu gemakkelijk aangekweekt, zoodat ver wacht kan worden dat reeds spoedig onze jeugd ook in deze tak van sport een dusdanige hoogte zal hebben weten te verkrijgen, dat met een evenredige kans een ontmoeting met onze Ooster buren kan worden tegemoetgezien. LAND- EN TUINBOUW HET SCHEUREN VAN GRASLAND. Uitstel bltfft uitzondering. Naar aanleiding van een opmerking van den rijkslandbouwconsulent, ir. Droogen- dijk, vestigen wy er de aandacht op, dat het verschuiven van den termijn van scheu ren, eventueel tot 1 Mei, uitzonderingsge vallen betreft, die hem voorgelegd moeten worden. Hij beoordeelt dan of vroeger scheuren beslist onmogelyk is. Tevens wees ir. Droogendijk er op, dat er inderdaad hoop is, uat in Zeeland geen dwang behoeft te worden toegepast, maardan moet het ontbrekende er ook beslist vrywillig komen. Als elk nu denkt, dat opgave niet mèer noodig is, dan kost dat slachtoffers AFLOOP VERK00P1NGEN Notaris J. C. Paap heeft op Woensdag 19 No vember iu café „Dorpszicht" te Oost- en West- Souburg in het openbaar verkocht de navolgende huizen en bouwterrein te Oost- en West-Souburg. L Het huis met erf, tuin en vrije poort, ter breedte van pl.ni. 1,20 m. aan de Burchtstraat no. 7 samen groot pim. 1 are 56 centiaren. Hoogste inschrijver: P. de Pagter, Ritthem voor 4242. 2. Een perceel bouwterrein naast perceel 1 (frcntbreedte pl.m. 10.80 m), kadaster sectie B no. 1718 ged., groot pim. 2 aren 49 centiaren. Hoogste inschrijver was C. Hendrikse, O-, en W.-Souburg voor 824. Kooper: gecombineerd perceel 1 en 2: P. de Pagter. te Ritthem q.q., voor 5210. Het huis en erf, tuin en vrije poort aan de Ritthemschestraat no. 27, groot 3 aren 23 cen tiaren. Hoogste inschrijver I. J. Sonnevijlle te Vlissin gen 4263.kooper P. Wisse teMiddelburg q.q., voor 4403.—. Onzuiver Bloed - ooi zaak van nameloos lijden en leed Ook Rheumatiek is daar een gevolg van Rheumatiek die sloopende pijn, die ontstaat omdat schadelijke zuren- zich ophbopen en vastzetten ln spieren en spierweefsels, nu hier dan d&ór. Rheumatiek uit zich in vele vormen, maar de oorzaak is altijd onzuiver bloed, zooals de gevolgen heftige pijnen zijn. Die pijnen te verzachten, die oorzaak weg te nemen. U weer krachtig te maken en fit, dat is de taak van Kruschen Salts. De weldadig versterkende uitwerking van Kruschen Salts regelmatig gebruikt, is een gevolg van de verhoogde actie van lever, nieren en ingewanden. Naarmate die worden aangespoord zuiveren en filteren ze alle schadelijke zuren uit Üw bloed. Volg toch het voorbeeld van die duizenden dankbare gebruikers van Kruschen Salts. Begin er óók mee! Kruschen zal U goed doen, sterker maken, krachtig, flink, vrij van pyn en vrjj in Uwe bewegingen. Kru schen het oude bsproefde recept sinds 1889. Bij alle Apoth. en Dreg. 1.47, 0.76, 0.41. N.V. Rowntree, Amsterdam. LOOP DER BEVOLKING LOOP DEB BEVOLKING. MIDDELBURG. In de week van 16 November rün in deze gemeente de navolgende personen Ingekomen W. Biesen, kapper. Hoogstraat 6. van Duitschland. F. de Graaf, adjunct-inspec teur volksgezondheid. Rouaanschekaai 29, van Amsterdam. C. J. Koole, los werkman. Lange Geere 28, van Oostburg. Fr. Meliefste, dienstbode, Seissingel 6a, van Serooskerke. J. van der Haar, bouwkundig teekenaar. Achtersingel 35, van Lan- gedijk J. de Rijke, dienstbode, Parklaan 1, van Amemuiden. A. Leijnse, zonder Noordsingel 144, van Gent. P. Boer, echtgen. en 1 kind, leeraar N O., Lange Geere 51, van Vlissingen. W. L. Tak gcb. Halffman, zonder, Nadorstweg le, van Drie- btrgen-Rijsenbui-g. L. C. P. Thomassen, ver pleegster. Lange Geere 41, van Heerlen. P. A. de Kraker, adsp. werkman P.T.T., Breestraat E 47, van Terneuzen. J. Provoost, zonder. Zandstraat 7, van Domburg. C. Francke, bakkersknecht, Zand- Btraat 7, van Vrouwenpolder. C. de Smit, opzich ter, Biauwedijk 19, van Kortgene. Mej. E. C. Preij, zonder, Seissingel 16, van Groesbeek. H. C. C. Schuerman geb. Bedaux. zonder, Veerschè- singel 192, van Tilburg. A. de Veld, echtgen. en 1 kind, Vnachfnist, Emmastraat 15. van Rotter dam. J. Buitenhuis, waterbouwkundig opzichter, Vlissingscn Wagenplein 26, van Rotteruain. C. l'ransooi, klinker. Dokstraat 20, van Leiden. Mej. I Weterings, zonder, Achter de Houttuinen 14, van Haarlem. Vertrokken; A. M. C. Beenhakker, sto ker Prov. boot. van Segeersweg 24, naar O.- en W. Souburg. De Deckei estraat 27. A. J. v. Thiel, le luit. District comm. Marechaussee, van Molen water 135. naar Vlissingen, Vrijdomsweg 14c. A. H. C. Gieben, zonder, van Hofploin 9, naar Am sterdam, Valeriusstraat 215 II. J. Wattel, leeraar Gesch. en Aardrijkskunde, van Schroeweg 23. naar Hoogeveen, Gr. Kerkstraat 120. H. A. de Koning, ass. accountant, van Volaerijlaagte 24, naar Am sterdam, Houtmankade 711. C. M. de Koning, dienstbode, Karelsgang 20, naar Rotterdam, Bur- gem. Meine3zlaan 109b. Mej. J. P. de Kat, zonder, Veersche3ingtl 88, naar Rotterdam, Prinses Ju- lianalaan 77. J. de Groot, opv. ambtenaar, van Veerschesingel 148. naar Rotterdam, Westzeedijk 94. S. Nieuwenliuis. leeraar Nijverheidsonderwijs, van Molenwater 125, naar Rotterdam, Stokroos- straat 69. C. Stroo, dienstbode, van Kievers- kerkscheweg 10, near Grijpskerke B 14. H. Ho- zee. scheepswerktulgkundijr», v»a Beenhouwers- singel 15, naar St. Laurens, Noordweg A 92. A. Ludikhuize, zonder, van Nieuwe Oosterschestraat 4-1, naar Dordrecht, Krommedijk 39 r. J. Caljouw, dienstbode, van Ganzcngang S, naar St. Laurens, Noordweg B 1G3. P. J. Goedhart, kellner, van Nederstraat 9, naar Tilburg, Gasthuisstraat 51. C. de Valk, dienstbode, van Breestraat 75, naar. Zoutelunde. Duinweg 25, P. Messchendorp, kap per, van Lange Noordstraat 30, naar Kollum A 39. C. van Arenthals geb. Glerum, zonder, van Langevielesingel D 141, naar Kortg^pne, Iloeve „ZeUlenrust". M. J. Pluijmers, zonder, van Zus terstraat 41, naar Dordt, Jacob Marisstraat 2(Jr. W. H. van Donselaar, kapper, van Julianastraat 17, naar Eibergen, J. H. v. Donselaar, buffetjuf- frowu, van Julianastraat 17, naar Kruinin- gen, Café „de Uitkijk". K. de Voogt, d'enstbode, van Seissingel 6a, )iaar Oost- kupelle, Brouwerijweg 26. J. de Kam, geb. Van Eencnnaam, zonder, van Vlasmarkt 52. naar St Laurens, B 175a. P. A. de Kam, echtgen. en f kind, horlogemaker, van Vlasmarkt 52, naar Sn Laurens, B 175a. L. Gideonse, zonder, van D 13, naar Zetten. W. Schinkelshoek, magazijnbediende, van. Seisweg 157, naar Vlissingen, Anjelieren laan 13. W. Warmoeskerken, dienstbode, van D 281, naar Zoutelande, Hotel „Zomerlust". K. de Munck, verpleegster, van Oóstkerkplein 20, naar Arnemuiden, hulpziekenhui3. F. A. Gartner, rijksambtenaar van Stationstraat 34, naar Duitschland. OOST-' EN WEST-SOUBURG. De loop der be volking over de maand October was: Ingekomen: P. Kal jouw, landbouwersknecht, van Grijpskerke naar Visodeweg 7; L. Vermerris, fabrieksarbeider, van 's-Heer Arendskerke naar Marnixplein 27; G. P. Jongepier, winkelier, van Vlissingen naar Nieuwe Vlissingscheweg 329; J. Wielemaker, sjouwerman, vau Koudekerke naar Abeelscheweg Oost 1; P. WielemakerJoziasse, zonder beroep, van Koudekerke naar Abeelsche- weg Oost 1, wed. J. E. Bosde Jonge, zonder beroep, van Vlissingen naar Nwe Vlissingsche weg 329; J. de Hullu, dienstbode, v. Sehoondijke naar Nieuwe Vlissingscheweg 317 W. Schout, tuiniersknecht, van Vlissingen naar Ritthemsche straat 100 W. Verhage, zonder beroep, van Vlissingen naar Nwe Vlissingscheweg 19 G. Baas, schilder, van Vlissingen nair Middelburg- scl-estraat 104 I. G. Valkenberg, zonder beroep, van Vlissingen naar Middelburgschestraat 104 S. L. Melse, zonder beroep, van Amsterdam naar Nieuwe Vlissingscheweg 295 A. J. Polderdijk, onderwijzeres, van Apeldoorn naar Braamstraat 8 H, H. B. Dissen, metaalbewerker, van Vlis singen naar Vlissingschestraat 83 C. Dorleijn, zonder beroep, van Middelburg naar Middel burgschestraat 111 B. Arendse, los arbeider, van Vlissingen naar Visodeweg 5 W. DissenVer hage, zonder beroep, van Koudekerke naar Vlis singschestraat 83 N. J. Minnaard, los werk man, van Vlissingen naar Marnixplein 5 J. P. van Eijkerende Witte, zonder beroep, van Goes naar Abeelscheweg Oost 7 D. Oudshoorn, zonder beroep, van Zierikzee naar Spoorstraat 10 M. Jonckman, opperman van Vlissingen naar Marnixplein 46 A. A van de Perel, elec- trleeh-lasscher. van Polen (Krakau) naar Zand weg 9 I. J. Buijck, smidsknecht, van Hoek naar Spoorstraat 46. Vertrokken W. J. Valentijn, matroos le kl. K.M. (Wachtgelder) ven Burchtstraat 49 naar Venlo A. Jobse, los werkman, van Oranjepiein 13 naar Middelburg J. Sikkema, conducteur Ned. Spoorw., van Vrijburgstraat 14 naar Amers foort M. C. van Zalen, zandvormer, van Vlis singschestraat 50 naar Middelburg L. van Boe len, controleur C.C-C.D. van Braamstraat 46 naar Sluis J. E. Brasser, zonder beroep, van Berm- weg 55 naar Westkapelle L. van Moolenbroek, londbouwersknecht van Vrijburgstraat 42 naar Nw. en St. Joosland J. C. Dogge, wagenmees- ter Ned. Spoorw., van Dijkstraat 24 naar Goes F,, van Loon, zonder beroep, van Nwe. Vlissing scheweg 119 naar Heinkenszand K. C. Pieterse, zonder beroep, van Vrijburgstraat 18 naar Veere: L. de Witte, zonder beroep, van Marnixplein 26 naar Middelburg J. van Soelen, zonder beroep, van Marnixplein 26 naar Middelburg S. Hovius- de Ridder, zonder beroep, van Ceresstraat 2 naar Baarn A A. Sohier, kraanmachinist, van Dijkstraat 59 naar Vlissingen H. J. M. Perelra- Lens, zonder beroep, van Braamstraat 38 naar Vlissingen G. M. N. Edelman, magazijnbedien de, van Voorstraat 19 naar Vlissingen J. Steke- tee, kleermaker, van Oranjeplein 18 naar 's Heer Arend3kerke A. Mudde, korporaal der mari niers, van Abeelscheweg West 16 naar Centr. Bev. register J. Moerland, werkman S.H.V., van Vlissingschestraat 162 naar Centr. Bevolkings register W. F. Minneboo, machinist koopvaar dij van Abeelscheweg West 38 naar C.B.R. M. van der Meer, stoker Mij. Zeeland van Spoor straat 36 naar C.B.R.J. H. Leeman, varens gezel. van Spoorstraat 18 naar C.B.R.C. van Langeraad, mptroos le kl. KM. van Abeelscheweg West 7 naar C.B.R.; J. Labeur, stoker K M., van Kanaalstraat 83 naar COT*.; J. M. K na chinist, van Nwe. Vlissingscheweg S25a naar C. B.R. J. H. B. Hoviua, sergeant-konstabel KM., van Ceresstraat 2 naar C.B.R.; C. H. Kieboom, kellner, van Van Turnhoutstraat 8 naar C.B.R.; J. B Karelse, hofmeester, van Buteuxstraat 19 naar C.B.R. G. Joosse, olieman Mij. „Zeeland", \an Ritthemschestraat 34 naar C.B.R.; P. P. J. de Jager, stoker Mij. „Zeeland", van Buteux straat 22 naar C.B.R.; G. Hijman, bootsman K. M., van Vrijburgstraat 21 naar C.B.R.; J. J. van der Hoek, scheepswerktuigkundige. ^van Nleuw- straat 56 naar C.B.R. A, Hoogesteger, stoker Mij. „Zeeland", van Beciusstraat 19 naar C.B.R. G. den Hartog, majoor ziekenverpleger K.M., van Middelburgschestraat 45 naar C.B.R. P. Th. den Haan, korporaal-konstabel K.M.. van Dijk straat 50 naar C.B.R. A J. F. W. Geijp. machi nist koopvaardij, van Nwe. Vlissingscheweg 175 naar C.B.R. L. van Eenennaam, machinist koopvaardij, van Wilhelminastraat 22 naar C.B. R. J. P. Contant, korporaal mariniers, van Nwe. Vlissingscheweg 385 naar C.B.R. J. Buijs, bootsman K.M., van Wilhelminastraat 17 naar C.B.R. J. Burgmeijer, kwartiermeester, van Dijkstraat 63 naar C.B.R.; M. J. van Boven, tremmer, van Padweg 12 naar C.B.R. C. Bim- mel. zonder beroep, »-an Tuinstraat 5 naar C.B. R. P. van Belzen, zonder beroep, van Ritthem schestraat 69a naar C.B.R. B. P. Bakker, tim merman, van Vlissingschestraat 44 naar C.B.R. J. M. Oranje, zeeman, .van Van Turnhoutstraat 17 naar C.B.V.A. Palmcoeck, stoker Mij. „Zee land", Nwe. Vlissingscheweg 91 naar C.B.R. G. Palmcoeck. stoker, van Nwe. Vlissingscheweg 24.5 naar C B.R. A. J. de PoOrtère, machinist Mij. „Zeeland", van Bermweg 25 naar C.B.R. P. F. Ratelband, zonder beroep, van Nwe. Vlis singscheweg 143 naar C.B.R. C. D. Roest, ma troos Mij. ..Zeeland", van Ritthemschestraat 56 naar C.B.R. M. M. F. Rouw, zeeman, van Braamstraat 38 naar C.B.R. G. Runhaar, boots man. van Nwe. Vlissingscheweg 223 naar Ó.B:R. C. de Rijke, matroos Mij. „Zeeland" van Vlis singschestraat 93 naar C.B.R. N. Schuiteraa- ker, korporaal hofmeester K.M., van Nwe. Vlis singscheweg 367 naar C.B.R. J. van Schalk, stoker, van Braamstraat 54 naar C.B.R. P. L Simpelaar, stuurman kleine vaart van Van Turnhoutstraat 32 naar C.B.R. S. Spruijt, kor poraal machinist, van Nwe. Vlissingscheweg 317 naar C.B.R. W. Vader, bakker, van Berm- weg 27 naar C.B.R. J. van de Velde, schipper, van Beciusstraat 13 naar C.B.R. A. F. Vos, landbouwersknecht, van Burchtstraat 2 naar C.B. R. M. C. Wagner, korporaal-konstabel K.M., van Spoorstraat 78 naar C.B.R. P. van der Weele, zonder beroep, van Turnhoutstraat 8 naar C.B.R. A. van der Weele, monteur, van Van Turnhoutstraat 8 naar C.B.R. C. A. van 't Westende. zondeiv beroep, van Vlissingschestraat 164 naar C.B R. M. de Witte, marinier le kl. van Marnixplein 56 naar C.B.R. A. Wü'sveld, assistent machinist, van Voorstraat 17 naar C.B. R. J. HovenNiesten, zonder beiwep, van De Deckerestraat 2 naar Delfzijl L Koens, steno typiste, van Vlissingschestraat 7 naar 's-Graven- hage. WESTKAPELLE. De loop der bevolking in Octo ber was als volgt: Ingekomen: Johanna Elisabeth Brasser, zon der beroep, van Oost en West-Souburg; Anthonie van den Berg, slager, van Vlissingen (met gezin); Laurens rvesteloo, tuinman, van Vlissingen (met gezin); Pieter J. de Feijter, timmermansknecht, van Vlissingen (met gezin); A'driana Dommisse, dienst bode, van Zoutelande. Vertrokken Pieter Fleurbaay, marechaus see, naar Oostburg; Jacomina Boogaard, zonder be roep, naar Zoutelande. DOMBURG. De loop der bevolking over de maand October was: Ingekomen: Pieter Geertse, 2 personen, v*n Oostkapelle naar Zuidstr. C 69; Marinus Louws. 2 personen, van Aagtekerke naar B 9a; Servais Heine van Breskens naar Noordweg C 54; Hen- drinka M. Visser—Hokkeling, 2 personen, van Vlissingen naar Markt E 1. Vertrokken: Abraham Klelnepier van B 9a naar Biggekerke; Jacob Dekker van B 26 naar Aagtekerké 160. Abraham Vreeke van Badhuis weg A 54 naar Oostburg, Markt 38; Machiel W. Wc'.leman. 5 personen, van Westerpark E 157 naar Middelburg, Laan van Nieuwenhove I; Ja- coraiaa Provoost van Steijnhofstraat E 15 naar Middelburg, Zandstraat 7. SINT LAURELS. De loop der bevolking over de maand October was: Ingekomen: A. Wattel, landbouwersknecht, van Serooskerke naar Noordweg A 103; L. Davidse, zonder beroep, van Breda naar B 113; C. van Slooten, landbouwersknecht, van Nieuwland naar Van Cittersstraat A 42. Vertrokken; J. F. Gugelot, leeraar Zeevaart school, van B 53f naar Nijmegen, Drieliuizerweg 33, J. Wattel, landbouwersknecht, van A 78 naar Serooskerke, Kolkhuisweg B 139; S. Jarise, land- bouwersknecht, van A 77 naar Serooskerke B 39; L. E. Doornbos, aldj. dir. gasfabriek, van A 92s naar Vlissingen, Nieuwötraat 78; J. Chr. Wattel, dienstbode, van A 103 naar Middelburg, Kareis- gang 4; W. S. Goedbloed,'dienstbode, van B 67 naar Vrouwenpolder, A 121. WEMELDINGEIngekomen: A. van Baa ien. schipperskind, van Sas van Gent a. b. „Ca- thelina", naar Oranjeboomstraat B 88. Mevr. H. J. van Irende Moor en zoon, zonder beroep, van Veere A 130 naar Pr. Julianastraat C 2i. M. L. dc Jong en echtgen., schipper, van Raamsdonk a/b „Mars" naar a/b waladres Pr. Julianastraat C lk. P. van der MaaleMeulpolder, zonder be roep. van Driewegen 59 naar Oranjeboomstraat B 71. A. van der Maale, bakker en kruidenier, van 's Heer Arendskerke E 69 naar Oranjeboom straat B 71. A. Blom, schipperskind, van Dor drecht a/b waladres Hooge Nieuwstraat 37 naar Oranjebóamstraat B 88. C. A. Servaas, schippers kind, van Terneuzen a/b p/a Zandstraat 3 naar Oranjeboomstraat B 88. Mevr. M. Boorsma Tolhoek, zonder beroep, van 's-Gravenhage Pijn boomstraat 89 naar Pr. Julianastraat C It. J. Oomens, marechaussee, van 's-Hertogenbosch Vugbterstraat 53 naar Dorpsstraat B 8. C. en H. van der Veer, schipperskinderen, van Terneuzen. Donze Visserstraat 90 a/b naar Nieuwendijk C 100. M. Koster, van Yerseke, Vijverdwarsstraat 5 naar Nieuwendijk C 98. Vertrokken: J. Sinke, dienstbode, van Bonzij weg C 40a napr Yerseke, Kerkhoekstraat 57. L. Sniallegange, onderwijzeres bijz. 1. b., van Wil helminastraat B 109b naar Goes, Wilhelminastr. 16c. J. Vermeulen, schipperskind, van Hoogeweg B 24)c naar Middelburg, a/b „Risco". J. Clement, zonder beroep, van Noord Achterweg A 118 naar Bergen op Zoom, Moe.rstr. baan 503. J. B. Bor- dewijk, schipperskind, van Oranjeboomstraat B 83 naar Kampen, Vloeddijk 33 a/b. J. F. de Bour- graaf. schapenherder, van Hoogeweg A 29 naar Oostburg. Rijksweg V 10a. KLOETINGE. Ingekomen: P. Hein, zonder beroep, van Haren (Gr.), Kerkplein A 126; J. P. Hoek van Dijke, zonder beroep, van Hoedekens- kerke, Wilheirainalaan A 15; J. van Dalen, kok, van Noordwljk, Tervaten D 46; J. L. Stoutjesdijk, zonder beroep, van Middelburg. Abbekinderen C 82; L. K. van Zaltbommel, adm. Prov. Waterstaat, van Goes, Buys Ballotstraat 49; J. G. S. Wage naar, verpleegster, van Noordgouwe, Lewestraat A 27; J. A, Boutens, monteur, van Goes, Molenweg C 88a. Vertrokken: W. Gijzel en gezin, zonder beroep, van Nieuwstraat A 102 naar Goés, Patijn- weg 96; S. Suikgr, huishoudster, van Buys Ballot- straat B 157 naar Rotterdam, St. Agathastraat 47; S. J. Straub, van Marktveld A 52 naar Goes, Pic- cardstraat 8. BORSSELE. Ingekomen Aalbregt Knult, van He'nkenszand C-69, naar Borssele, Schenkeldijk 4. Vertrokken Adriana J. Leys, van Borssele, Jurjaneweg 2, naar 's-Gravenhage, Wilhelmina straat. 147; Johannes Vermue, van Borssele. West- eindsche weg, naar Voorhout, Leidscho Vaart 2; Janus van Gessele. van Borssele, Schenkeldijk 4, naar Nieuwdorp 84; Jan Louws, van Borssele, Ooststraat, naar Meliskerke B57. BRESKENS Ingekomen J. A. Blok en gezin van Kruiningen naar W 80 M. A. Mol van Sas van Gent naar Dorpsstraat 74 E. J. Tietema van Sas van Gent naar Dorpsstraat 74 J. A. Zoete en kind van Aalsmeer naar W 5 L. M. Temmerman van Hoofdplaat naar Boulevard 46 M. S. J. de Vos van Biervliet naar W 11 E. M. Haraelijnck van H. en L Zwaluwe naar Groote Kade 14; J. d. Rijke van Vlissingen n. Glascis3tr. 7 M. S. Roets van Groede naar Scheldekade 25 J. J. de Looff van Vreeswijk naar Steen oven 5 F. S. Babijn van Waterlandkerkje naar Scheldekade 1 E. F. Steijaert ea gezin naar Papendrecht 22 van Sehoondijke. Vertrokken A. J. van Lare naar Groede S. Heine naar Domburg G. Butjzee naar Oost burg M. Bruel naar Kruiningen A. v. d. Kleij naar Tholen D. M. van Mclle naar Wa- geningen J. P. van Melie naar Wageningen H. F. Gevaert naar Oostburg A. v. d. Velde naar Zetten J. Kools en gezin naar Zuidzande F. S. Babijn Tiaar Waterlandkerkje J. A. Zoete "n kind naar vlissingen M. A. P. Robesin naar 'burg. DE KLUCHT VAN DE KOE. In het Vlaamsche dorp Wannegem heeft zich Dinsdag een merkwaardige geschiede nis afgespeeld, waarvan een koë het mid delpunt was. Het staat niet vast of de koe, na jarenlang grazen op vlak terrein, ver langen had gekregen naar hooger oörden, maar toen de boer zyn koe voor het mel ken uit de weide naar den stal wilde drij ven, viel er geen spoor van het dier te be kennen. Hoe groot was zijn verbazing, toen hij naar huis teruggekeerd de ver miste koe uit het dakvenster van het uit eenige verdiepingen bestaande huis zag kijken. Het dier was den trap opgeklauterd en op de zolderverdieping terecht gekomen, waar het, of liet wilde of niet, moest blij ven. Een moeilijke kwestie vormde hoe het dier weer op den beganen grond te krijgen, daar het noch met goedd woorden, noch met geweld was te bewegen naar beneden te gaan. Er zat niets anders op dan de koe met behulp van takels door het ver- groote dakvenster naar lagere regionen over te brengen. BESLUITEN, BENOEMINGEN, ENZ. Tot hoofdbewaarder van het Huia van Be waring te Middelburg la met ingang van 1 De cember benoemd de heer C. de Munck thana be waarder In genoen.de inrichting. INGEZONDEN STUKKEN ONZE ZEEUWSCHE MUZIEKVEBEENIGING. M. d. R., Met uw verwijzing naar de beteekenis der solisten- concoursen, als onvervreemdbaar Zeeuwsch eigen dom hebt u den spijker op dén kop geslagen. Maar de secretaris van de Neef. Fed. van Harmonie- en Fanfarevereenigingen, de heer Harmsen, die op 29 dezer te Goes liet concentratie-ontwerp zal bespre- ken, heeft te kennen gegeven, dat de federatie der gelijke concoursen niet kent. Dat |soiisten niet een bepaald nummer de con coursen afreizen heeft ook geen waarde. Maar bij de solisten-concoursen van den Zeeuwschen Bond ligt de zaak geheel anders. Een solist die reeds eenmaal met een bepaald v/erk een eersten prijs heeft behaald, kan niet datzelfde werk bij het volgende concours niet weer op het podium ver schijnen. Dus een solist moet iedere keer met een ander nummer uitkomen. Er zit dus terdege muzikale waarde in. Maar er is nog meer. Weken van tevoren wordt er dagelijks gerepeteerd. Er worden clubjes gevormd, dc kameraadschap wordt daardoor versterkt (wat weer ten goede der vereeniging komt), er wordt raad gevraagd aan muzikanten, die er meer van weten, kortom, in deze weken werkt alles mede, om het muzikale kunnen van den betreffenden mu zikant op te voeren. Het publiek kan van soli ge nieten, die het anders nooit zou ho#ren! De solisten leeren voor publiek spelen, overwinnen hun nervositeit. Hierdoor wordt dus tevens het muzikale peil der vereenigingen opgevoerd. Bovenstaande wil ik met een paar voorbeelden staven. Er is een vereeniging lid van den Bond, waarvan ieder jaar 10 a 12 solisten meedingen. De vereeniging zelf speelt nu, in de hoogste eere-afdee- heb ik aan 9 solisten-concoursen deelgenomen (met ieder jaar een ander werk). Hiermede heb ik dus het werk der groote meesters als Haydn, Verdi, C. M. von Weber c.d. beter leeren kennen. Dit zijn soli, die ik wellicht anders nooit gekocht zou hebben, want ach, als je zc toch nooit, kunt uit voeren. dan koop je deze werken niet#zoo maar. Doer t ucces op de solisten-concoursen van den Zeeuwschen Bond kwam Ik tevens ln de gelegenheid om twee maai voor de microfoon te spelen, n.l. één maal voor Hilverum („Hobo concert" van J. Haydn) en éénmaal voor Radio Luxemburg („Le Carnaval dc Venice", van Demertsemann). Er moge uit blijken, dat de solisten-concoursen, althans die van onzen Zeeuwschen Bond, meer muzikale waarde hebben, dan menigeen denkt. Ik hoop. dat met Februari a.s. het solisten- concours doorgang zal kunnen vinden. Maar aan de lieeren solisten de taak, hiervan een muzikale manifestatie te maken. Het is te hopen dat de heer Harmsen persoonlijk naar Zeeland, zal komen, om zich van de beteekenis- deze concoursen te overtuigen. Ik ben er dan van verzekerd, dat dan het voortbestaan der solisten-concoursen gewaar borgd is. Laat muzikaal Zeeland zien, waartoe het in staat is. in de plaats van deze concoursen wil men waar schijnlijk het idee overnemen van den Bond vau Arbeidersmuziekverceniglngen, n.l. een soort exa men van de dilettant-muzikanten afnemen. Daar is niets op tegen, want het is ook zeer nuttig en van groote muzikale waarde. Maar waar om kan naast dit examen geen solistenconcours bestaan? Muzikaal Zeeland! Laat op de vergadering van 29 November a.s. uw stem hoorenI Muzikaal ZeelandI Let op uw zaak! Muzikaal Zeeland! Vecht voor het behoud- der solisten-concoursen I Uw bereidwilligheid tot plaatsing zeer op prijs stellend, mijnheer de Redacteur, teeken ik J. J. LAROES, Lombardstraat 23, Middelburg. RADIOPROGRAMMA ZATERDAG 22 NOVEMBER 1941. HILVERSUM I. 415.5 M. 7.15 Gram. 7.45 Ochtendgymn. 7.55 Gram. 8 00 BNO: Ber. 8.15 Causerie. 8.30 Gr. pl. 8.35 Och tendgymn. 8.45 Gram. 9.15 Voor de huisvrouw. 9.25 Gram. 10.00 Ernstige muziekprogramma's (opn.) (11.00—11.20 Voor de vrouw). 12.00 Ro mancers. 12.40 Almanak. 12.45 BNO: Nieuws- en »con. ber. 13.00 Otto Hendriks en zijn ork. 13.40 Gram. 14.00 Onze tuin. 14.20 Gevar. Zatermlddag- prqgr. 15.5Q Gram. 16.00* causerie. 16.20 Amster- damsch Instrumentaal solistenkwartet en gram. 17,15 BNO: Nieuws-, econ.- en beursber. 17.30 Gram. 17.35 Duitsche taalcursus. 18.00 Gram. 18.15 Kwartier voor den arbeid. 18.30 Palestrina-koor. 19.00 Actueel halfuurtje. 19.30 Zang met piano. (Vanaf 20.15 alleen voor de Radio-Centrales, die over een lijnverbinding met de studio beschik ken). 20.15 Gram. 20.45 Viool en piano. 21.30 Gram. 21.45 BNO: Ber. 22.00 BNO: Eng. uitz. of Gram. 23.1524.00 Boyd Bachman en zijn Ork. (opn.) HILVERSUM II. 301.5 M. 7.15—8.15 Zie Hilversum I. 8.15 Gram. 8.30—8.45 Zie Hilversum I. 8 45 Gram. 9.20 Oratoriumver. ork. en solisten (opn.) 10-00 Morgenwijding. 10.15 Gram. 10.30 Lichte Muziekprogr.» (opn.). 12.00 Zang en piano. 12.45 BNO: Nieuws- en econ. ber. 13.05 Boyd Bachman en zijn ork. 13.40 Voor de rijperé Jeugd. 14.00 Utrechtsch Sted. Ork. (14.45 15.00 Causerie) 16 00 Vroolijke weekeindklan- ken. 16.45 Gram. 17.00 Voor de binnenschippers. 17.15 BNO: Nieuws-, econ.- en beursber.. 17 20 Orgel. 18.00 Cyclus (Voorbereid door de N.S.B.). 18.15 Melodisten. 18.45 Voor den boer. 19 00 Ac tueel halfuurtje. 19.30 Gram. 19.45 Reportage. 20.00 Gram. (Vanaf 20.15 alleen voor de Radio- Centrales, die over een lijnverbinding met de stu dio beschikken) 20.15 Cabaret (gr. pl.) 21.00 Cau serie. 21.15 Klaas van Beeck en zijn ork. 12.45 B.NO- Ber. 22 00 BNO: Toelichting op het weer- machtsber. 22.10—22.15 Avondwijding. AGENDA MIDDELBURG. Schoowburg-bloscoop. Van Vrijdag 21 t./m Maandag 24 November: „De huwelijks-zwendelaar". Electro-bloscoop. Van Vrijdag 21 tot en met Donderdag 27 November: „Voor Duitschland start." GOES. Grand-theater. Van Vrijdag 21 tot en met Woensdag 26 November: „Het leven is niet zoo kwaad" (Maandagavond géén voor stelling. VLISSINGEN. „AUi*mbra"-theater. Van Vrijdag 21 tot en met Maandag 24 November: „De eeuwige Jood'-'. Van Dinsdug 25 tot en met Donderdag 21 November: „Meisjes in 't wit".

Provinciale Zeeuwse Courant | 1941 | | pagina 6