U-JP Bij Pijn Waarom het voor ons gaat. De legerberichten van gisteren. v pudding DE TIJGER /\aar_ nieuwe banden krlict h'j niet! Tweede blad PROVINCIALE ZEEUWSCHE COURANT Vrijdag 21 November 1941 Nederland moet Europeesch leeren denken. (Van onzen Haagschen correspondent). Sinds eenigen tijd' wordt men in de kfant dagelijks opgewekt, met Duitschland stelling te nemen tegen het een of ander systeem: tegen het bolsjewisme, tegen het kapitalisme. Dit zou den totaal onjuisten indruk kunnen wekken, alsof het op dit keerpunt der geschiedenis alleen maar te gen iets zou gaan. Het tegendeel is ech ter waar! Het is geen louter negativisme, gelijk booze tongen, -die met een zekere voorliefde spreken over „afbreken zonder opbouwen", over vernietigen en eliminee- ren zonder daarvoor iets beters in de plaats te kunnen stellen, gaarne beweren. In werkelijkheid gaat het thans om niet minder dan de toekomst en het bestaan van Europa, en daarmee evenzeer om de toekomst en het bestaan van Nederland. Ook de gigantische worsteling in het Oos ten heeft een veel dieperen zin en een veel grootere beteekenis dan alleen als een overigens zêer noodzakelijke „strijd te gen het bolsjewisme". Hiermee wil natuurlijk geenszins gezegd zijn, dat de strijd tegen bolsjewisme enjca- pitalisme onbelangrijk "of gering zou zijn. Dat is hij zeker niet! Met name de strijd tegen het bolsjewisme is een zware en bit tere strijd, die groote en bloedige offers vraagt, allereerst en allermeest van het Duitsche volk, dat hierdoor ongetwijfeld Europa aan zich verplicht en zich het recht verwerft, zooal geen tegenprestatie, dan toch wel minstens begrip te mogen eischen. En dat begrip brengt allereerst met zich mee, dat men wil inzien, dat de beteekenis van dezen strrjd in het huidige stadium verre uitgaat boven louter poli tieke doeleinden. Daarbij mag het, juist vanuit joed-Nederlandsch standpunt ge zien, geen gewicht in de schaal jleggen, dat het Duitschland is, dat dezen, voor Europa levensnoodzakelijken, strijd heeft aangebonden, terwyl Engeland en Ameri ka1* krampachtig hun best doen, zich met den bolsjewiek in goed en zelfs christelijk gezelschap te gevoelen. Het is al bescha mend genoeg, dat ons van ouds om zijn nüchterhei.d bekende volk zich den laatsten tijd al zeer zoo niet uitsluitend laat leiden door gevoelsoverwegingen, en daar bij het gezonde verstand vaak lijkt te heb ben afgez/oren. Gevoel zonder verstand is echter wel de slechtste leidsman, dien men zich, $eer zeker thans, kiezen kan! Ook de strijd tegen het kapitalisme is belangrijk en zeker niet gering, want de macht van het geld, dat stom is en recht maakt wat krom is, is groot. En nog groo- ter, in economisch en politiek opzicht, is de macht van het internationale kapitalis me, dat complete oorlogen op zijn gewe ten heeft en vooral in de laatste jaren over duidelijk heeft bewezen, niet in staat te zijn, de wereld te organiseeren tot een eenigszins dragelijk geheel. De smjd tegen bolsjewisme en kapita lisme is echter, geen doel in zichzelf; het is niet meer dan het middel om tot een hooger doel te geraken. In zijn laatste rede heeft de Führer van het Duitsche Rjjk zich nader geuit omtrent dit doel en doen uitkomen, waarom het in dezen geweldi gen tijd uiteindelijk gaat. Hij heeft nl. ge sproken van de grootsche taak, die hij voor zich en zijn volk in het Europa van heden ziet weggelegd: het scheppen van een nieuwe orde voor een langen duur van jaren. Hierbij is juist het Oosten van Euro pa van prominente beteekenis, gelijk Hitier duidelijk deed uitkomen, toen hij zei: „Wij moeten in dezen strijd nu definitief een einde maken aan het gevaar van het Oos ten en daarmede dit Oosten, met zijn on metelijke vruchtbaarheid en zijn immense rijkdommen, niet meer tegen Europa in het geweer laten komen, doch het in dienst van Europa stellen". En eenige re gels verder zegt Hitier: „Het zal voor Europa een ware verlossing zijn, als ook de vruchtbaarheid van deze streken ten goede komt aan geheel Europa. Dit is een geweldige taak, die ons is opgelegd. Wij hebben een doel." In dit verband wees Hit- Ier tevens op den „waanzinnigen toestand", dat in vele gebieden van Europa, speciaal in het Westen, wel 260 .menschen op 1 vierkante kilometer leven. Hierbij sluit aan een belangrijk bericht, dat de Berlijn- sche correspondent van „De Telegraaf" dezer dagen aan zijn blad zond, en waarin hij meedeelt, dat een kolonisatieplan voor de eerstkomende 30 jaar in een vèrgevor- derd stadium van voorbereiding zou zyn. Hierdoor zouden ongeveer 1 millioen men schen uit de overbevolkte gebieden kunnen worden overgeheveld. Indien onze informa ties op goeden grond berusten, zou ook Nederland hierin betrokken worden, het geen wellicht reeds spoedig blijken zal. Het is toch wel van het grootste belang, dat wij in Nederland ons deze dingen dui delijk voor oogen stellen. Nu een durend bezit onzer koloniën minstens twijfelachtig is geworden, zullen wy ons meer moeten in stellen op de beteekenis van Europa, ook voor ons land. Want ongetwijfeld zal Ne derland in de toekomst meer tot Europa behooren en op Europa aangewezen zijn dan voordien het geval was. Derhalve is het dringend gewenscht, dat wij wat meer en wat beter en wat dieper Europeesch leeren denken! Méde op dit punt nu raakt Duitschland's strrjd voor Europa ook ons en wordt deze strijd ook voor Nederland van overwegen de, beteekenis. De leuze „Met Duitschland voor Europa" heeft ook voor ons land een diepere zin gekregen. De benoemingen van een minister voor de bezette gebieden in het Oosten en van Rijkscommissarissen voor „Ostland" en voor de Oekrajina vór men een bewijs, dat een en ander in een gevorderd stadium is en niet in een vage en verre toekomst ligt. Wij zullen ons dus moeten haasten! De ^herordening en'de op bouw van Europa hebben reeds een aan vang genomen, midden in den oorlog. Dit is wel een prestatie, die allen „kat-uit-den- boom-kijkers" te denken moge geven! Wij dienen ervoor te waken, dat we onze beurt niet voorby laten gaan. KIOSK VAN „VREUGDE EN ARBEID" IN DEN HAAG. Waar wij de gedachte van „Vreugde en Arbeid" tot het hart van het volk willen doen doordringen, zoo heeft de leiding van deze organisatie, die ccn onderdeel van het N.V.V. vormt, blijkbaar overwogen, daar moeten wy ook in het hartje van de stad een plaatsje hebben om ons in staat te stellen, alle gewenschte inlichtingen hier over te verschaffen. In de hoofdstad beschikt het N.V.V. reeds over een dergelijk centraal punt, na melijk het vroegere K.L.M.-gebouwtje aan het Leidscheplein. Gisteren is voor hetzelfde doel in Den Haag ,een kiosk op het pleintje aan den Hofweg bij het Spui geopend. KALME HANDEL OP DE AMSTERDAMSCHE BEURS. Ter beurze van Amsterdam verloopt de eene dag thans vrijwel gelijk aan den anderen, in zooverre de handel van geringe afmetingen blijft. De stemmingen echter wisselen elkander nog wel eens af, maar zijn den laatsten tijd toch weinig geprononceerd. Gisteren was het algemeene sen timent aangenaam. De koersen legden een nei ging tót oploopen aan den dag. Op de meeste afaeelingen van de locale markt werd bü de opening direct boven het peil van de vorige slotkoerscn gehandeld en het verdere verloop behield voor de "markt de handhaving van de verkregen koerswinsten. Geen enkele rubriek gaf echter affaire van beteekenis te zien. De Philipsaandeelen waren goed prijshoudend even als Aku's Unilevers bewogen zich voornamelijk tusschen 161 en 163. De minder courante indus- trieelen hadden een stille markt maar waren goed gedisponeerd. Vervolgens waren het olies welke de aandacht vroegen, doordat zij aanhou dend in een open hoek werden verhandeld. Na eer. kleine, Inzinking werd naderhand een prijs van 333 bereikt. Scheepvaartaandeelen hadden een kalm verloop en v/aren goed prijshoudend. HVA's bewogen zich juist even beneden de 500% grens. Van de rubberwaarden bewogen Amster dam rubbers zich rondom 320. Op de tabaks- markt waren Oude Deli's onveranderd. Senem- bahs waren een vijftal punten lager. De beleggïngsmarkt was kalm. De Nederland sche staatspapieren waren onregelmatig. In de nieuwe 3% obligatien was nog vrij veel te doen waarbij de koers in doorsnee iets lager was. A Amsterdamsche Bank 13414 134 A Incasso Bank 129% 129 Nederland 1941 4 100 995/{ 99% Nederland le lng 1940 4 101% 101% Nederland 2e lng 1940 4 100% 100 Nederland niet bel. fac. 1940 4 101'/8 101% Nederland k 1000 1938 (3%) 3 93% 93%— Indië k 1000 1337 A3 93% 94 Indië 1000 1931 A3 - A Koloniale Bank A Ned. Ind. Handelsbank C Ned. Handels Mij. 174% A Algemeene Kunstzijde Unie 152% lo3—5i% 93% "Ï58% 174% A Van Berkel's Patent C Gaivó Delft A Fokker Vliegt: Fabriek A Lever Bros en Unilever A Ned. Ford Auto Mij. A Philips Gloei 1. Gem. Bezit A Dordtsche Petr. Ind. Mij. A Kon. Petroleum Mij. Betaafsche Petroleum Mij. Obli 5% 94%'-I_943£ A HollandAmerika Hin 151 152%53% A JavaChinaJapan Lijn 175 i7s' A Kon. Ned. Stoomboot Mij. A Ned. Scheepvaart Unie A Handelsvereen. Amsterdam A Javasche Cultuur Mij. A Ned. Ind. Suiker Unie C Deli Mij. a 1000 A Senembah Mij. A Arend3burg Tabak Mij. C Amsterdam Rubber A Deli-Batavia Rubber Mij. C Oostkust k 500 A Sumatra Rubber Cultuur 280% 281 A Ver. Ind. Cultuur Ondern. 222 Nederland 1941 3% 100 96% 96% 119% 119%2 123% 124%—23% 218% 219 161%' 163—61 345 347 277% 279%—78% 299% 303% 330%-33 210 21109% !25% 228—26% 495 499—96 317% 317 321—19 265 267% DE WINKELDEUR EEN JAAR GESLOTEN. INGRIJPENDE VONNISSEN DER PRIJSBEHEERSCHING. Een Tilburgsch handelaar kocht begin October 6000 kg. aardappelen zonder toe wijzingen of bonnen en tegen den veel te hoogen pry's van 11 cent per kg. Deze aard appelen verhandelde hij weer, eveneens zonder bonnen, voor 12 cent en het mee- rendeel voor 15 cent pér kg. Driemaal was de man 'al in conflict geweest met de prijs- voorschriften. Hij had in Mei en' Juli daarvoor enkele kleinere boeten gekregen. De inspecteur voor de prijsbeheersching te 's-Hertogenbosch rekende hem deze her haling zeer zwaar aan en veroordeelde den koopman tot 2000 boete. Tevens werd de sluiting van zijn zaak voor de periode van een jaar bevolen en den veroordeelde ver boden gedurende dien tijd het beroep van koopman uit te oefenen. Een Amsterdamsche handelaar verkocht in de periode der aardappelschaarschte 230 mud aardappelen voor 10 en 11% cent per kg. De prijs franco huis was echter voor de betrokken soorten sléchts 8J% en 9 ct. per kg. Wegens overtreding der prijsvoor- schriften werd hij tot 1000 boete veroor deeld en tevens sluiting zijner zaak gedu rende veertien dagen gelast. Onze „Kabouter" bracht reeds heel wat tot stand Hij voert al het woord in de Vrijdagsche krant I Goedkoope- prijzen voor zuurkool. De gemachtigde voor de prijzen heeft maatregelen getroffen, .dat de zuurkool voor het komende seizoen aanzienlyk goed- kooper zal zijn. Was het vorige seizoen alleen de fabrikantenprijs vastgesteld, thans is ook de winkelprys uniform op een bepaalde hoogte gebracht ea wel zoo, dat men voor uitgewogen zuurkool 4 tot 8 cent per k.g. minder behoeft te betalen dan voorheen het geval was. Eveneens zijn voor zuurkool in vaatjes en blikken de prijzen vastgesteld, die na tuurlijk iets hooger liggen, omdat daarin de kosten .van de verpakking zijn verre kend. Op deze plaats mag er tevens op worden gewezen, dat er binnen afzienbaren tijd voor andere belangrijke voedingsmiddelen eveneens overeenkomstige maatregelen tot prijsverlaging zullen worden genomen. in hoofd en ledematen, alsook bij Kiespijn en gevatte Koude, Rheumatische pijnen, Griep, Influenza en vastzittende Hoest, zullen Mijnhardt's Poeders U spoedig helpen. Prijs per poeder 8 ct. Doos 45 ct. Verkrijgbaar bij Uw Drogist. TACHTIG GEZINNEN IN BUSSUM ERNSTIG GEDUPEERD. BAKKER, DIE KNOEIDE MET BONNEN WIERP BROODKAARTEN IN DEN OVEN. Een bakker te Bussum was reeds gerui- men tijd erg royaal met het geven van brood aan zijn klanten, met het gevolg, dat een achterstand kwam in de bonnen aflevering aan zijn baas. De achter stand werd geleidelijk grooter, zoodat de bakker steeds minder meel kreeg toege wezen. Daar de slijter echter, om niet vast te loopen, toch bonnen moest hebben, ging hy er toe over bij vele zijner klanten de bonnen een week vooruit te vragen. Doch ook dit hielp niet. Hij bleef achter, daar hij brood zonder bon bleef laveren of meer brood afgaf dan waarop de bon recht gaf. Daar de achterstand steeds grooter werd en de toewijzingen dus kleiner, was de slij ter ten einde raad en verzon hij iets an ders. Hij wist met mooie praatjes bij vele klanten in het bezit te komen van de ge- heele broodkaart. Van tachtig gezinnen, arbeidersgezinnen en gezinnen uit het woonwagenkamp, wist de slijter aan de broodkaarten te komen, welke hij afgaf aan zijn patroon. Het was echter te laat Woensdag had de bakkerspatroon geen brood en geen meel meer. De broodslijter werd ontslagen als de schuldige. Doch hier mede was de zaak lang niet opgelost. De klanten wachtten vergeefs op hun bakker, die tri aar niet kwam opdagen. De een na den ander begaf zich naar den winkel om brood, doch de bakker kon dit niet leve ren. Steeds meer klanten kwamen om brood en het werd een stormloop op den winkel, wélke al spoedig veranderde in een stormloop naar het politiebureau, waar de gedupeerde gezinnen aangifte deden. Want naar spoedig bleek, waren ook de géheele broodkaarten van de gezinnen verdwenen, althans de bakker bleek niet in staat, deze terug te geven. De politie' stelde een on derzoek in en nu kwam aan het licht, dat de patroon, bevreesd voor het politie-on- derzoek, dat hij reeds verwachtte, en om het onderzoek onmogelijk te maken, de jachtig broodkaarten van zijn klanten in aen brandenden oven had geworpen. De slijter en zijn patroon werden in arrest ge steld, doch intusschen zijn de tachtig ge zinnen ernstig gedupeerd. Kinderen moes ten zonder brood naar bed en arbeiders zonder brood naar hun werk. Intusschen heeft de plaatselijke distri- butiedienst zich tot de betrokken instan ties in Den Haag gewend met de vraag of nieuwe brcodkaarten mochten worden uit gereikt. Het antwoord luidde ontkennend. Zelfs zal onderzocht worden in hoeverre de gedupeerden strafbaar zijn, daar zij hun broodkaarten niet hadden mogen afgeven. HÏT VERTREK IS AANSTAANDE Dezer dagen stond een kort -bericht in de dag bladen dat melding maakte van het feit. dat het personeel voor de Nederlandsche ambulance bin nen zeer korten tijd opgeroepen zal worden Zoo zal dan na maanden van moeizame voor bereiding de Nederlandsche ambulance in het 'Oosten haar taak aanvangen. De offervaardigheid van duizenden Nederlan ders hebben de uitvoering van dit mooie werk mogelijk gemaakt. Denk echter niet. dat „we er al zijn". Veel. heel veel geld is nog noodig om den ar beid van de ambulance ginds naar wensch te laten verloopen. Blijf daarom de Nederlandsche ambulance steunen en stort uw bijdragen op gi rorekening Nederlansche Ambulance. Koninginnegracht 22, 's-Gravenhage. Duitschland strijdt voor Europa. Het opperbevel der Duitsche weer macht deelt mede „De aanvallen aan het Oostelijke front blyven zich met succes ontwik kelen. De luchtmacht heeft bolsje wistische luchtbases aan de Noord oostkust van de Zwarte Zee en in het gebied van den Midden Don ge bombardeerd. Formaties gevechts vliegers hebben aanvallen gedaan op transporttreinen en spoorwegen in den centralen sector en ten Oos ten van de Woltsjof. Moskou is overdag door sterke af deelingen ge vechtsvliegtuigen bestookt met brand- en brisantbommen. Bij Le ningrad hebben twee groepen jacht- vliegers bij een moedigen aanval op een groote formatie transportvlieg tuigen acht vijandelijke toestellen neergeschoten. In den strijd tegen Engeland is bij de Faroër een koopvaardijschip van middelbare grootte door bommen beschadigd. Andere luchtaanvallen waren gericht op militaire installa ties aan de Zuidwestkust van Enge land. Vliegtuigen hebben opnieuw mijnen gelegd voor Britsche havens. Aan de Vlaamsche kust hebben in convooidienst varende patrouille vaartuigen een aanval van Britsche motortorpedobooten met succes af geweerd zonder verliezen te lijden. Een vijandelijke motortorpedoboot werd in brand geschoten. Zij kan verloren geacht worden. In Noord-Afrika zijn de Britsche strijdkrachten, waarvan sedert da gen gemeld was, dat zy ten Zuiden en Zuidwesten van Sidi Omar ge- reed werden gehouden, op 18 No vember overgegaan tot een aanval in de richting van Tobroek. Door onmiddellijke tegenaanvallen van Duitsch—Italiaansche afdeelingen werden de sterke Britsche strijd krachten, die ten Westen van Sidi Omar in den strijd geworpen wer den, met zware verliezen terugge worpen. Talrijke vyandelijke pant serwagens werden vernield". DE BESTE VÓtDZAAM, ZUIVER Êti OVERHEERLIJK VAN SMlAAK SLACHTOFFERS VAN DE DUISTERNIS. De 25-jarige H. Dekker uit Haerst, ge meente Zwollerkerspel reed tengevolge van de duisternis in het Lichtmiskanaal. Toen hij op het droge was gehaald, ble ken de levensgeesten reeds te zyn gewe ken. Te Klazienaveen is de 18-jarige mej. K. Rotmans vlak bij de ouderlijke woning door de duisternis misleid in het Ovingkanaal te water geraakt en verdronken. De 66-jarige landbouwer J. P. van Put ten te Rotterdam is ten gevolge van de duisternis in het water van'de dokhaven aldaar geloopen en verdronken. Terwijl de wed. Lans. uit Wezep, een reeds bejaarde -vrouw, den rijksstraatweg overstak, werd ze door een uit de richting Zwolle komende auto overreden. Het slachtoffer was op slag dood. Ten gevolge van de, duisternis had de bestuurder de voetgangster niet opgemerkt. DR. SCHUURMAN S STEKHOVEN OVERLEDEN. Op 77-jarigen leeftijd is te Utrecht over leden de oud-inspecteur voor het staatstoe zicht op krankzinnigen en krankzinnigen gestichten, dr. J. H. Schuurmans Stekho ven. Na van 1891 af achtereenvolgens als ge neesheer aan de stichting „Veldwijk" te Ermeloen als geneesheer-directeur van de stichting „Dennenoord" te Zuidlaren werk zaam te zijn geweest bij de vereeniging tot Christelijke verzorging van krankzin nigen in Nederland, werd dr. Schuurmans Stekhoven in 1901 benoemd tot inspecteur voor het staatstoezicht, welk ambt hij tot 1934 bekleedde. Mede onder zyn invloed zijn in dat tijd perk verscheidene nieuwe inrichtingen voor geesteszieken gebouwd en bestaande gestichten verbeterd en uitgebreid. ARNEMU1DEN. Voor abonnementen en advertentiën B. VAN BELSEN. FEUILLETON 43) DOOR J. REGIS „En toen reisde u hierheen?" „Nadat ik door langdurige naspeuringen den tegenwoordigen naam en de woonplaats van zijn zuster te weten was gekomen,, reis de ik dadelijk hierheen, naar Stockholm." „Zonder het couvert te openen?" „Zonder het te openen. Ik was van plan het volkomen onaangetast in de handen van madame Chrisman te leggen." Maurice Wallion staarde naar Cray, die stil en ineengezonken, op zijn stoel zat. Er was een harde en krachtige trek om den mond van den philanthroop, die op eigen aardige wyze in tegenspraak was met zijn zwakke stem. Wallion wist niet meer, wat hij gelooven moest. Sprak Cray werkelijk de waarheid? „Dan bent u dus in het bezit van het cou vert, monsieur Cray?" „Nee, tot mijn spijt „Wat zegt u?" „Tot mijn spijt... het was een vreeselijk ongeluk, monsieur Wallion...op de reis..." Er kwam een trek van zorg en berouw in het gezicht van den philanthroop. Hij scheen eerst niet in staat, verder te spreken en de journalist zat als op spelden. Ten slotte zuchtte de vermoeide stem op de reis verdween Met couvert spoorloos uit mijn slaapcoupé „Is het verdwenen?" „Ja, terwyl ik sliep, en ik ontdekte het verlies pas in Stockholm. Ik had moeten denken aan den onverzoenlyken vyand van Clarendon „Gelooft u, dat hjj het was?" „Ja. Nog een bewijs voor zijn onschuld zijn zoogenaamde bekentenis was noodlottig voor zyn doodsvijand." „Zonder twijfel", mompelde Wallion met samengeknepen lippen. „En nu heeft men geen idee, wat die bekentenis inhield?" Cray schudde het hoofd. „Nee, geen idee. Dat was natuurlijk mijn schuld ,U heeft u waarschijnlijk tot de politie gewend?" ,Ja, dat heb ik gedaan, monsieur Wallion. Ik deed het dadelijk, maar ik heb het pak ketje niet terug gekregen. Men heeft mij medegedeeld dat het niet gelukt was, den dief te ontdekken, te meer niet, nu ik niet precies kon vertellen, waar en wanneer de diefstal gepleegd was." Wallion voelde, dat Cray achter zijn brille- glazen zijn gezicht gadesloeg, en hij durfde zich nauwelijks te verroeren, uit vrees van zich te zullen verraden. „U bent er zeer ontevreden over, geloof Ik, monsieur Wallion? Vindt u, .dat ik on verantwoordelijk gehandeld heb?" Wallion maakte een zwakke ontkennende beweging. „U bent van meening, dat ik dadelijk de bekentenis van Clarendon aan de Parijsche politie had moeten geven?'! De tactiek van Cray, wanneer het ten minste tactiek was, maakte Wallion spra keloos en hij voelde, dat vlucht of onderwer ping zijn eenige keus was. „U geeft toch wel toe, dat mijn bedoelin gen goed .waren. Ja, monsieur Wallion, als u wist, hoe teneergeslagen en bedroefd ik me daarover voelde, dat dit couvert door mijn schuld is verdwenenIk werd bedlegerig en ziek van verdriet, dadelijk toen ik in Stockholm aankwam....."' N „Zou het verdriet in den voet zijn gesla gen?" dacht de journalist mét een laatste vleugje van sceptisch. „Uw voet?" vroeg hij. „O, nee, mijn voet, dat is een oude kwaal: jicht, monsieur, een ouderdomskwaal Nee, ik kreeg een hersenontsteking en was, zooals gezegd, bedlegerig. Uw voortreffe lijke dokter Mietken heeft me behandeld en eerst pas geleden heb ik kunnen opstaan. Maar ik ben nóg steeds erg zwak „Mijn beste wenschen voor uw herstel", mompelde Wallion, die bijna geloofde te stikken. De philanthroop boog zich langzaam opzij en drukte op een electrische bel. De zwijg zame bediende verscheen dadelijk in de ge opende middelste deur. „Geef me mijn roode map, die in de linker bovenla van mijn schrijftafel ligt", beval Cray. De bediende verdween en de philanthroop wendde zich weer tot den journalist, 4Wordt vervolgd.) HET ITALIAANSCHE. In den nacht van 18 op 19 en van 19 op 20 November hebben onze luchtstrijd krachten lucht- en vlootbases op Malta ge bombardeerd. Woensdagnacht hebben En- gelsche vliegtuigen bommen op de steden Brindisi en Napels en in de omgeving van Messina laten vallen, zonder cat dit ern stige gévolgen had. Te Brindisi is een vliegtuig neergeschoten. Te Napels zyn drie personen gewond, van wie één ernstig. Te Brindisi één doode en drie gewonden. In eenige sectoren bij Gondar in Oost- Afrika werden nieuwe vijandelijke pogin gen om onze verdedigingslinies te omsin gelen, verijdeld. In de woestijn van Marmarica hebben vijandelijke gemotoriseerde strijdkrachten Woensdag by het aanbreken van den dag de tegenover haar liggende Italiaansche gemotoriseerde strijdkrachten aangevallen. De pantserdivisie Ariete, die een vastbe raden tegenmanoeuvre uitvoerde, had aan het einde van den dag deelen der vijande lijke gepantserde strijdkrachten omsingeld en vernietigd, terwijl andere Britsche pantserwagens terugtrokken. Over een front van 150 kilometer duurt de slag voort. Engelsche eischen aan Irak. De Iraaksche regeering he^ft de vol gende eischen van de Britsche militaire autoriteiten in hun geheel ingewilligd Het Iraaksche leger zal geen gemotori seerde eenheden meer hebben, geen ka nonnen en zware machinegeweren, geen pantserwagens, geen luchtmacht en ook geen verkenningsvliegtuigen of vliegtuigen voor de burgerluchtvaart. l5e Iraaksche vliegers zullen niet meer ten volle bewapend zijn, doch slechts nog geweren en lichte machinegeweren bezit ten. Het tegenwoordige aantal der Iraak sche troepen zal niet meer worden ver hoogd, doch geleidelijk worden vermin derd. De Iraaksche troepen zullen in gebie den worden g'estationneerd, welke het En gelsche' opperbevel voorschrijft. De con- tróle op vliegvelden, versterkingswerken en verkeerswegen, zal door de Britsche autoriteiten worden uitgeoefend. De mu nitie en al het materiaal van het Iraak sche leger zal al naar gelang van de be hoefte ter beschikking worden gesteld van het Britsche leger. De Britsche troepen in Irak zullen naar believen worden versterkt, zonder dat de Iraaksche regeering zich daarover zal mogen uitspreken. DEENSCHE VERTEGENWOORDIGER IN IRAK VERBREEKT BETREKKINGEN MET KOPENHAGEN. De Deensche diplomatieke vertegenwoor diger in Irak, Fensmark, heeft de betrek kingen met de regeering in Kopenhagen verbroken. Fensmark motiveert zijn stap met de bewering, dat deze overeenkomt met de wenschen van de Denen in het bui tenland, en voorts daarmede dat de Deen sche regeering van de as afhankelyk is. Fensmark is terstond uit zijn functie dfit- heven. Evenals in het geval van den Deenschen gezapt te Washington, Kauffmann, zijn stappen ondernomen om hem een proces wegens hoogverraad aan te doen. Zweedsche scheepvaartverliezen. SINDS DEN OORLOG 108 SCHEPEN GEZONKEN. Honderd en zeven Zweedsche schepen met, in totaal 281.597 brt. en 7 visschers- schepen met 313 brt. inhoud zijn volgens een verlieslijst der Zweedsche handelsbank in den tijd van het uitbreken van den oor log tot 15 November 1941 gezonken. Hier bij kwamen in totaal 779 personen om het leven. Drie van de 107 schepen met in totaal 2879 brt. konden geborgen worden. Bovendien werden 24 Zweedsche schepen met 43.774 brt. in beslag genomen. Vertrek van Japanners uit Ned. Indië. Uit Sjanghai meldt het D.N.B. De in Nederlandsch-Indië woonachtige Japan ners zijn door den Japanschen consul-ge neraal in Batavia uitgenopdigd met het eind November vertrekkende schip „Foezi Maroe" naar Japan terug te keeren, aange zien dit de laatste groote gelegenheid voor vertrek is. De meeste kleine Japansche zaken in Batavia beginnen te sluiten. Slechts een kleine groep Japansche zaken lieden wil vooreerst blijven om de ontwik keling van den toestand af te wachten. DE JODEN IN ROEMENIË. In een trein tusschen Cernowitz en Boe karest (Roemenië) is een commissaris van politie er in geslaagd, een aantal personen te betrappen, die tegen betaling van 200.000 tot 300.000 lei, joden uit de Boekowina en Bessarabië, waar zy aan een streng regime zijn onderworpen, naar Boekarest en an- deze steden brachten. Door hun gesprekken verrieden de smokkelaars "zich. (Polygoon-Seym)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1941 | | pagina 5