De saneering van het Nederlandsche orkestwezen. De binnenvaart op generatorgas. De legerberichten van gisteren. DE TIJGER Tweede blad PROVINCIALE ZEEUWSCHE COURANT Woensdag 19 November 1941 De overheid heeft krachtig Ingegrepen. SALARISMINIMUM VOOR ORKESTLEDEN. Met betrekking tot het Nederlandsche orkestwezen is de overheid overgegaan tot de uitvoering "van een saneeringsplan, dat gebaseerd is óp sociale, oeconomische, cul- tureele en historische overwegingen. Vooropgesteld moge worden, dat de noodzakelijkheid van het bestaan van acht symphonie orkesten voor ons land thans officieel dient te worden erkend in over eenstemming met de momenteel bestaande cultureele eischen. De orkestbegrootingen zijn herzien en in verband hiermede is een schema van de bezetting en salarieering van de orkesten ontworpen, dat tot doel heeft bepaalde kunstzinnige leemten aan te vullen en dat terstond aan de algemeen bekende slechte eoonomische positie van de orkestmusici op redelijke wijze tegemoet komt. De staat dient het inkomen van de mu sici te garandeeren. In verband met deze garantie is het ten slotte niet meer dan billijk, dat het opper toezicht op de groote orkesten op een vah staatswege controleerend lichaam' over gaat. De bestaande orkesten, zijn verdeeld in drie salarisklassen. Als laagste salarisr grenzen werden aangenomen vaar de eer ste klasse 183, voor de tw«de klasse 166, voor de derde klasse 150 per maand. De nieuwe salarisregeling is de vervul ling van jarenlang door de musici en hun bonden gekoesterde redelijke wenschen en zij stemt de betrokkenen alom tot groote tevredenheid. Hoe diep de orkestmusici economisch gezonken waren, moge blijken uit de oude cijfers, waarvan Rotterdam met een minimum van 82, Haarlem met een minimum van 63 en Arnhem met een minimum' van f 65 per maand als voorbeelden mogen gelden. Men bedenke hierbij, dat niet alle orkesten jaarcontrac ten konden afsluiten, nog niet zoo lang geleden betaalde de Haarlemschè Orkest- vereeniging slechts over zeven maanden, het Rotterdamsche Philh. Orkest slechts gedurende 43 weken. Ten koste van groote financieele offers greep het departement hier reeds eerder in, juist zooals het afge- loopen zomer als sociale daad van betee- kenis reeds een overgangssalaris naar de nieuwe normen voor de orkestleden vast stelde, waardoor gehuwden een minimum inkomen van 130, ongehuwden van 115 per maand verkregen, waar zij het, tevoren moesten doen met „vergoedingen" van 60 A 70. De groei van het concertwezen. Met de principieele verandering van de muziek in de laatste anderhalve eeuw heb ben de omstandigheden, waaronder1 werd gemusiceerd, dus het concertwezen, niet steeds gelijken tred géhoudeh. Voor de technische verbeteringen zijn veelal kosten noch moeiten gespaard. Daarnaast bleef de muzikant zelf in de verdrukking. Het hoofd'van de afdeeling muziek van het departement van volksyoorlichting en kunsten schetste in het begin van dit jaar den bestaanden toestand kernachtig juist; toen hij zgn betoog over de reorganisatie van het muziekleven in ons land' aanving met de woorden De geschiedenis van de muziek telt slechts weinig donkere^ bladeijden. De ge schiedenis van den muzikant telt er vele. Nog heden is de waardeering voor den ongenoemden orkestspeler, den bescheiden muziekonderwijzer, den kerkorganist uiterst gering, in vele gevallen worden zij als knechten behandeld en betaald. De^ algemeene waardeering voor den stand van musicus laat nog veel te wenschen» over. Ook de wijze van exploitatie van de or kesten leidde tot schromelijke misstanden, waardoor de salarissen der orkestleden veelal de 'sluitposten van de Jiegrootingen werden. v- Deze methode moest tot een crisis lei den en de oorlogsomstandigheden hebben haar slechts vervroegd. De particuliere bijdragen zijn vrijwel geheel opgedroogd, het concertbezoek is veelal bemoeilijkt door verkeersproblemen. Op dit moment, waarop de laatste be staanszekerheid den orkestmusici ontno men dreigde te worden, heeft de overheid ingegrepen. Inkrimping van het bestaande aantal symphonieorkesten zou zeker op dit moment, met de bestaande muziekbehoefte in strQd zrjn. Het nieuw ontworpen schema van de orkestbezettingen en van de salarieering van de musici is in overeenstemming ge bracht men de normale en redeljjke cultu reele en sociale eischen. Redelijke orkestbe zettingen, welke de uitvoering van de meesterwerken der toonkunst onverminkt waarborgen, zijn thans vastgesteld en zul len in de toAomst stipt worden gehand haafd. Bij het vaststellen van deze bezet tingen is rekening gehouden met den his- torischen groei van de orkesten in de ver schillende plaatsen en met hun ligging ten opzichte van elkaar. Voor orkestmusici, die ten nflnste zeven jaar ernstige studie achter den rug heb ben, werd een minimufh salarieering vast gesteld, welke gezien den huidigen levens standaard niet anders dan matig is te noe men, maar die niettemin voor talloozen een verdubbeling van het tot heden gang bare salaris uitmaakt. Om de nieuwe salarisschema's in de practgk te kunnen doorvoeren, nam het rijk de verplichting op zich om het verschil tuschen de oude en de nieuwe loonlijsten te garandeeren. In deze kwestie heeft het aan medewèrking van de zijde van ^,De Nederlandsche Omroep" niet ontbroken. Zijn royale gebaar heeft de nieuwe moge lijkheden mede verwezenlijkt. Daardoor is thans den orkesten het voor recht te beurt gevallen, vaker dan voor heen tot het verrichten van werkzaamhe den vpor den omroep te worden opgeroe pen. Tezamen geven zij nu circa 300 mi- crophoon-concerten, per jaar, wat het to tale honorarium Veel en veel hooger doet zijn dan tot heden het geval was.' Tegenover de verleening van de gelden door de overheid aanvaarden de orkesten enkele voorwaarden, welke te beschou wen zijn als de eerste maatregelen tot re organisatie van het muziek- en concert wezen in ons land en het van staatswege contróle uitoefenen op het besturen van cie orkesten. De belangrijkste dezer voor schriften kunnen als volgt worden samen gevat voor belangrijke aangelegenheden en maatregelen, betrekking hebbende op ■de exploitatie, de oeconomische. en sociale belangen, alsmede op de artistieke en cul tureele belangen van het orkest en van de met de orkesten verband houdende ver- eenigingen en instellingen, dient overleg te worden gepleegd met het departement. Voorts zijn de orkesten gehouden de wer ken van Nederlandsche componisten meer dan voorheen in hun programma's recht' te doen wedervaren en 20 A 30 van de totale programma's voor deze werken in te ruimen. Dat de nadruk moet worden gelegd op het engageeren van'Nederland sche solisten spreekt wel van zelf. Het departement zal een wakend oog houden op de artistieke, en cultureele be langen van het orkest wezen, terwijl de zakelijke aangelegenheden zullen worden behartigd door het centrale bureau voor het orkestwezen, dat de werkzaamheden van de orkest-administrateurs zal omvat ten en aldus ten nauwste voeling zal hou den met het orkest-apparaat in het ge- heele land om dan onder deskundige lei ding alle handelingen van de orkesten te stimuleeren en te controleeren. 'Ten deele hangt dit werk van het cen trale bureau voof het orkestwezen samen met de nieuwe en ruimere taak, welke den orkestbeSturen toevalt. Met name kan deze nieuwe taak in het bijzonder bestaan uit het cgeëeren van de behoefte aan mu ziek, het kweeken en opvoeren van de sluimerende enreeds bestaande belang stelling voor het werk van de orkesten in het rayon hun werkzaamheden, het vormen en uitbreiden van vereenigingen van „vrienden van het orkest" en van jeugdvereenigingen, gelijk deze reeds in vele steden bestaan, het voeren van een intensieve concertpropaganda in de pers, het organiseeren van de voorlichting, het samenvoegen vah andere muzikale uitings vormen tot 4een harmonisch stedelijk en provinciaal muziekleven door koren en kunstkringen in een ruimen plan te betrek ken enz. Prijzen van groenten en fruit binnenkort In de Staatscourant. (Van onzen Haagschen correspondent). De officieele publicaties der maximum prezen van groenten en fruit berusten op de groenten-' en fruit-beschikking, in de wandeling genaamd „de roode kool-be schikking". Hierbij werd een winstmarge van 12 voor den grossier en 30,% voor den kleinhandelaar zonder de omzetbe lasting vastgesteld. Naar wij thans van bevoegde zijde ver nemen, is binnenkort een nieuwe beschik king te wachten, waarin veilingprijs, grossiersprijs en détailprijs zullen worden gekegeld. Dit zat een zgn. mantelbeschik king zijn. De verkooprijzen voor groenten en fruit zullen dan wekelijks in de Staats courant worden gepubliceerd, hetgeen voor ons land een novum is. Ook hieruit kan men dus zien, hoezeer het den autoriteiten ernst is met de bestrijding der vele uit wassen. die aan den hendel in groenten en fruit verbonden zijn geraakt, daar zij op deze wijze een nog effectiever middel in handen krijgen om tot een scherpe berech ting der overtreders te kunnen overgaan. BLOKKADE PRIJSVRAAG. INZENDING TOT 1 DECEMBER. In het blad „Blokkade", een uitgave van het departement van volksvoorlichting en kunsten, gewijd aan den strijd voor onze voedselvoorziening, komt een prijsvraag voor, waaraan prijzen in geld, 'winterhulp- loten en boeken verbonden zijn. In een deel van de oplage van dit blad is ten onrechte 1 November als laatste termijn van inzen ding vermeld. Oplossingen worden tot. 1 December ingewacht bij de afdeeling actie propaganda van het departement van volksvoorlichting en kunsten, Prinsesse- gracht 21, 'S Gravenha^e. ECHTPAAR DOOR GASVERSTIKKING OM HET LEVEN GEKOMEN. Zondag vond men het echtpaar De Graaf, wonende in 8e Nijverheidstraat te Deven ter, dood te béd. De jeugdige echtelieden waren door gasverstikking om het leven gekomên. De gasleiding was onklaar ge- OÜDE VROUW VERBRAND. Een medebewoner vaneen pand in de Tollenstraat te Rotterdam ontdekte dat iij haar kamer de 76-jarige vrouw A. W. S., die 's morgens vroeg de kachel had willen aanmaken, op den grond Jag en geen* teekenen van leven meer gaf. De G.GD. kon slechts den dood vaststellen. Eet lichaam was vrijwel verkoold. Verscheidene scheepsmotoren komen voor cfmbouw In aanmerking; Duitschland strijdt voor £uropa. Het opperbevel der Duitsche weer macht deelt mede: Op den Krim brengen gevechts vliegtuigen en duikbommenwerpers vernietigende slagen toe aan de ves tingwerken en haveninstallaties van Sebastöpol. Daarbij is een groot vrachtschip tot zinken gebracht, een torpedobootjager en een koopvaar der werden beschadigd. De operaties in het Donetsbekken zijn na een verbetering in de weers omstandigheden en den toestand der wegen voortgezet. De vijand werd uit zgn op sommige plaatsen taai verde digde veldstellingen geworpen. Ver dere deelen van hét industriegebied werden bezet. Verscheidene voor ver trek gereed staande goederentreinen vielen daarbij door verrassend toe grijpen in onze handen. In het hooge Noorden hebben ge vechtvliegtuigen bolsjewistische ba rakkenkampen ten Westen van de Kandal aksjd-bocht aangevallen. Nachtelijke aanvallen van het luchtwapen waren gericht op Mos kou en Leningrad, benevens op vlieg velden in het Wologda-gebied. Duikbooten hebben in het Noorden van den Atlantischen Oceaan en op de Noordelijke IJszee vier gewapen de vgandelgke koopvaarders, teza men 21.000 brt. en een convooiee- rend schip in m grond geboord. In de wateren rondom Engeland hebben geveohtsvliegtuigen den laat- sten nacht vijandelijke convooien aangevallen ten Oosten van' Lowe stoft. Drie vrij groote koopvaarders zgn door het neerwerpen van bom men zwaar beschadigd. Andere ge vechtsvliegtuigen hebbén havenin stallaties aan de Zuidkust en de Zuidwestkust van Engeland aange vallen De binnenvaart gaat zichonafhankelijk maken van de stookolie, gelijk het auto verkeer bezig is dit te doen ten aanzien van de benzine. Zij ondervindt hiertoe alle medewerking van de overheid, die aan het departement van handel, nijverheid en scheepvaart een bureau „generatoren en tankgas" heeft in gesteld, terwijl de secretaris-generaal van het departement van waterstaat een. „com missie voor den inbouw van generatoren in vaartuigen" in het leven riep. De commissie heeft in een persconferen tie belangwekkende mededeclingen gedaan over de maatregelen betreffende inbouw van generatoren in vaartuigen. De leider der corhmissie, mr. K. Vonk schetste de beteekenis van de- binnenvaart voor een waterrijk land als het onze. De binnenvaart is een veelvormig be drijf, zoowel naar het type schip als naar de soort van vervoer. Vele duizenden ton nen maisagoed worden' in de binnenvaart verzet en daarnaast werkt de beurtvaart met haar honderden lijnen ter verzorging van het stukgoederenvervoer. Uiteenloo pend ls ook het karakter dkn het vaar water. Vooroorlogsche statistieken leeren ons, dat het aantal motoren in de binnenvaart omstreeks 11.000 bedraagt, met een totaal vermogen van ongeveer 250.000 p.k., onge rekend de honderden motorsleepbooten, die soms heele sleepfreinen achter zich aan trekken. Im de tegenwoordige omstandigheden kunnen nog slechts geringe hoeveelheden Igasolie voor deze motoren ter beschikking worden gesteld, terwijl ook de petroleum en de benzine schaarsch zrjn. De situatie moet onder het oog worden gezien, dat. deze brandstoffen geheel zouden komen te ontbreken. Toch moet de binnenvaart haar veelom vattende taak kunnen voortzetten. Daarom is het vraagstuk van de voorziening der binnenvaart'met-generatoren een vraag stuk van het grootste belang voor ons volk. Intusschen maakt de veelvormigheid van de binnenvaart, van type en afmetingen der schepen, dit vraagstuk niet gemakke lijk oplosbaar. De plaatsing van een ge nerator op een schip is telkens een pro bleem op zichzelf. De overheid achtte zich daarom ge roepen, deze zaak te regelen. Zij stelde bovengenoemde commissie in en gaf de be schikking over een crediet. Wat den financieelen opzet aangaat, deze is als volgt. De commissie koopt de generatoren èn doet deze plaatsen op de vaartuigen, die uit technisch en verVoer- politlek oogpunt voor generatorenplaatsing in aanmerking komen. De eigenaar of ex ploitant van het vaartuig sluit met den staat een huur^oopcontact, waardoor hg tenslotte den generator met bijbehooren in eigendom verwerft, en ontvangt voor de telkens vervallende termijnen een subsidie, echter onder één voorwaarde, dat hij d>n generator behoorlijk verzorgt en zijn schip in de vaart houdt. Vele technische moeilijkheden jnoesten worden overwonnen. Een gering aantal vaartuigen, uitgerust met generatoren, is daarom nog slechts in de vaart, doch daar mede worden dan ook bevredigende resul taten bereikt. Verwacht mag worden, dat thans met groote kracht de bouw van ge neratoren in grootere aantallen in vaar tuigen ter hand kan worden genomen. Uiteraard zullen niet op de vele duizenden vaartuigen in de binnenvaart generatoren geplaatst kunnen worden, doch wel mag worden aangenomen, dat een vitale kern van het bedrijf zal kunnen worden voor zien. Voor de scheepvaart zijn, zooals te be grijpen valt, andere typen generatoren, noodig dan voor het wegverkeer. Als gene ratorbrandstof voor scheepslnstallaties wordt in hoofdzaak anthraciet toegewezen. Hout komt niet in aanmerking, turf slechts in geringe mate. In het algemeen kan worden gezegd, dat een schip zich beter leent voor gene- ratorbedrijf dan een auto, omdat men in het eerste geval meer met een continue belasting heeft te maken. 1 De barnsteententoonstelllng. Dr. Hellbeck, organisator der barn steententoonstelling, die Dinsdag 25 No vember a.s. in het rijksmuseum te Am sterdam geopend zal worden, deelde op de dagelijksche persconferentie te 's-Gra- 'venhage een en ander ter zake mede. Deze tentoonstelling, aldus dr. Hellbeck, zal in de rij der tentoonstellingen een zeer bijzondere plaats innemen. Ze richt zich in het bijzonder tot hart en gemoed, brengt kunst en toont practische toepas sing der kunst, gelijk die wel in de eerste plaats 'het vrouwenhart bekoren- zal en is in hooge mate interessant. Ze toont de herkomst van het barnsteen, zijn geschie denis, zg'n waarde, zijn gebruik in de kunst enz. Het centrum der tentoonstelling is het barnsteenkog. Het is een zorgvuldige na-' bootsing van een oude oorlogskog, gelijk ze in de 16e en 17e eeuw de zeeën door kruisten. Het barnsteenschip komt uit Danzig. Het is echter naar het bestek en de bouwplannen van een oud Amster- damsch admiraalschip gebouwd en nauw keurig nagebootst. Sprookjesachtig is het materiaal, waarmede het gebouwd werd, n.l. glanzende barnsteen, het goud der zee. Het schip heeft reeds bijna de gansche wereld doorreisd. Te Kopenhagen .wekte het evenveel opzien als in de Vereenigde Staten. WEDEROPBOUW VAN VALKENBURG (Z,H.) Indien vóór den oorlog de naam Valken burg werd genoemd, dan dacht men aan het mooie LimburgSche vacantieoord. Wei nigen wisten, dat onder den rook van Kat wijk en Leiden nóg een Valkenburg bestond, een dorpje v&n, ruim 1100 zielen. Helaas, is^de oorzaak van de grootere bekendheid, wflblke het plaatsje thans ge niet, gelegen in de zware ra?hp, waardoor het in Mei 1940 werd getroffen. Tenge volge vai} een beschieting is Valkenburg in- de oorlogsdagen deels verwoest, deels zwaar beschadigd. Het aantal beschadigde en verwoeste ge bouwen bedraagt ongeveer 250 stuks; 43 gebpuwen waaronder de kerk wer den zwaar gehavend of moesten om een of andere reden worden ontêigend om zoo mogelgk weer door andere te worden ver vangen, de rest kon worden hersteld. Reeds in het begfin van 1941 waren na genoeg alle beschadigingen hersteld en kon met den eigenlijken wederopbouw worden begonnen. De gemeente ging bjj de% wederopbouw voor met den bouw van 12 arbeiderswonin gen. Thans is de bouw reeds zoover gevor derd, dat de meeste nieuwe gebouwen zfln uitgevoerd of besteed, waaronder de dorps school en het dorpscafé. Voorts zijn de plannen voor de nieuwe kerk in een ver gevorderd stadium. Vermoedelijk zal in den loop van 1942 het dorp weer geheel hersteld en vernieuwd zijn. FEUILLETON 41) DOOR J. REGIS Maurice Wallion liet zich door de beden kingen van den ander niet van de wijs brengen. Nu zijn speurdersneus het wild eenmaal had geroken, dacht hg er niet aari, zich door de mogelijke gevaren, verbonden aan een contact onder 'vier oogen met den philanthroop van zijn voornemen te doen brengen. Het avontuur, om den geheim zinnige n Cray te peilen was reeds als voor. uitzicht zoo adembenemend, dat hij geen rust had voordat hg voor het huis Park laan 1 stond' en zijn komst had aangekon digd. Een zuivere voorstelling van' zijn ontmoeting met Cray had h\j zich niet ge maakt, al had hij het vaste voornemen zich door mogelijke verrassende wendin gen, die het gesprek met Cray zouden kunnen opleveren van zgn apropos te doen afbrengen. Het avontuur, om den geheim- worst, het vertrouwen van .den geheimzln- nigen philanthroop te moeten wekken en geen enkele aanduiding te mogeh geven, waaruit deze zou kunnen opmaken, dat er eenige verdenking tegen hem bestond. Deze gedachten gingen bliksemsnel door zgn brein als een laatste repetitie toen hg stond te wachten, voor het huis Parklaan 1. Een groote kerel stond plotseling in de deuropening, het type van een zwaar gewacht bokser, die hem met dreunende stem vroeg naar het doel van zgn komst. De norsche bejegening van dezen huis knecht vervulde Wallion met een lichte huivering, toen de bokskampioen want deze voorstelling had zich terstond in zgn denken vast gegrift afmarcheerde en toen deze hem even later naar de biblio theek Van Cray geleide. Een oogenblik had Wallion naderbg te komen. Achter zich loopen, maar het verliet hem, fcoodra hjj in het spaarzame licht van een schemer lamp de silhouet van Cray zag. Cray, die verdiept scheen in zgn lectuur, wendde zich langzaam naar de deur en wenkte Wallion naderbg te komen. Aachter zich voelde hg de dreigende aanwezigheid van den huisknecht, maar Cray deed zgn vrees vervloeien door met een kort bevel den norschen man tot de aftocht te bewegen. „U moet zich niet te veel van zijn optre den aantrekken", begon hg vergdéügkend. „Ik heb dezen man al jaren geleden om zoo te zeggen, van de straat opgeraapt een misdadigerstype, die ik onder strenge persoonlijke tucht heb gesteld, om hem op het rechte pad te houden. Hg is zeer aan mij verknocht en in iederen bezoeker ziet hg een indringer Hij maakte een tragi-komisch gebaar en voegde er aan toe „Het is merkwaar dig, hoe juist zulke menschen zich hech ten aan hen, die zich werkelijk voor hen interesseeren. .Deze man is trouw en h|j verzorgt mij zoo goed als hem dat mogelijk is, nu ik veelal aan mijn stoel gekluisterd ben". Cray wees op een stok naast zich en kag Wallion uitdrukkingloos aan. De journalist weifelde aen oogenblik, zich scherp realiseerend, dat deze geheim zinnige man bezig was, hem zijn wapenen uit de handen te slaan. „Ik heb uw hulp dringend noodig begon hij. Ik weet, dat u in Parijs een werk van groote maatschappelijke beteekenls hebt opgebouwd. Het gaat om het verleden van Felix Clarendon". Cray knikte begrijpend. Wallion liet den ander een oogenblik twijfelen, of hg verder zou spreken en toen zei hij %elf op oprechten toon „Ja, ik weet werkelijk niet wat ik geloo- ven moet. Be heb het onderzoek in handen gekregen en ik heb uw verklaringen drin gend noodig. Het is misschien ten onrechte, maar ik kan niet vergeten, dat Suzanne Clarendon de zuster is van den bedrieger Clarendonze is zeer geslóten en voor zichtig, monsieur HE* ITALIAANSCHE. Het Italiaansche weermachtbericht van Dinsdag luidt als volgt;. Maandagnacht hebben vijandelijke vlieg tuigen Napels aangevallen in opeenvolgende golven: de materieele schade is niet ern stig, 28 personen, die zich niet tijdig naar een schuilkelder hadden begeven werden gedood in eeh gebouw, fint door een bom verwoest werd, 40 andere burgers werden gewond. Het aantal slachtoffers van den laatsten luchtaanval op Catania bedraagt in totaal 30 personen. In Cyrenaica heeft het Duitsche afweer geschut tw«e vijandelijke toestellen neer geschoten. ^Aan de fronten van Gondar zijn plaatse lijke aanvalspogingen afgeslagen, vijande lijke elementen, die eenige onzer stellingen waren genaderd, werden door onze detache menten aangevallen en op de. vlucht ge jaagd, waarbij zij verliezen leden. DUITSCHE WETEN SCHAPPELIJKE BOEKEN. TENTOONSTELLING TE AMSTERDAM GEOPEND. In de universiteitsbibliotheek te Am sterdam is gistermorgen ip aanwezigheid van een aantal' Duitsche en Nederland sche autoriteiten een tentoonstelling ge opend, welke ls gewijd aan de Duitsche wetenschappelijke litteratuur der laatste tien jaren. De gevolmachtigde van den rijkscom missaris voor de stad Amsterdam, senator dr. Böhmcker, wees er op, dat de ten toonstelling slechts een kleine greep uit het Duitsche wetenschappelijke werk toont. Het is niet mogelgk geweest, in deze kleine ruimte een volledig overzicht van dit werk te geven. Daarom zal in Januari te Utrecht èen tentoonstelling, worden "in gericht, welke belangrijk grooter is en recht doet wedervaren van den arbeid der wetenschappelijke schrijvers. De zoogenaamde intellectueele kringen hebben vaak beweerd, dat het nieuwe re giem iii Duitschland een einde beeft ge maakt aan de beoefening der wetenschap pen. De expositie in de universiteits bibliotheek bewijst echter, dat de weten schap in Duitschland niet alleen voort leeft, doch zelfs een bloeiperiode door maakt. Daarom zal deze tentoonstelling een juist begrip van de Nederlanders voor den Duitschen wetenschappelijken arbeid mogelgk maken. Na deze inleiding hield dr. Plutzar als vertegenwoordiger van generaal-kommis- sar dr. dr. Wimmer, een toespraak. Dr. Plutzar merkte op, dat de tentoon stelling in de Amsterdamsche universi teitsbibliotheek een onderdeel vormt van de groote tentoonstelling in Den Haag, wélke op haar beurt past in de reeks ten toonstellingen, welke sedert het begin van den oorlog door Duitschland in bgna alle hoofdsteden van Europa zgn georgani seerd. Het is een teeken van Dultschland's krach^, dat tehüdden- van een strijd op leven en dood, het mogelgk is wetenschap pelijken arbeid te verrichten. Strijd en cultuur sluiten elkaar niet uit, Weerbaar-; heid en wetenschap gaan integendeel vol komen Samen. In Duitschland wordt de wetenschap niet o:n «Je wetenschap beoefend, doch wei de wetenschap om het volk. De beweringen omtrent het gemis aan vrijheid voor de wetenschappelijke wer kers in Duitschland ter sprake brengend, zeide dr. Plutzar, dat het hiermede pre cies is gesteld als met het gemis aan vrijheid op andere gebieden. De waarheid is, -dat het in Duitschland niet geoorloofd is te "doen met zgn wetenschappelijke ta lenten wat men wil. Men is verplicht die talenten in dienst te stellen van het volk. En in Duitschland is er geen dwang noodig om de juistheid van dit begrip te erken nen, want geheel vrijwillig werkt de. ge leerde mee. Men vindt hier geen joodsche werken, doch daardoor is de wetenschappelgke litteratuur allerminst verarmd. Ten slotte deelde dr. Plutzar mede, dat de rijkscommissaris, dr. Seyss Inquart, heeft beslist, dat een groot deel van de op deze tentoonstelling bijeengebrachte wetenschappelgke boeken ten goede zal komen aan de- universiteits-bibliotheek van Amsterdam. Hiermee sprak de secretaris-generaal van het departement van opvoeding, we tenschap en cultuurbescherming, prof. dr. J. van Dam, de openingsrede uit. De Duitsche'wetenschap, zoo zeide prof. dr. Van Dam o.m., staat hier te lande van oudsher bekend als een der beste en meest ontwikkelde uitingen van den Duit schen geest. Eén der kenmerken van de Nederlandsche wetenschap is de grondig heid en de objectiviteit ten opzichte van het onderzoek en de Nederlandsche ge leerde heeft steeds een open' oog voor de resultaten der wetenschap in de ge- heele wereld, in welke taal dan ook. Ons hooger onderwijs streeft er bijzonder naar, het Wgrgpen van moeilijken tekst in de vreemde talen zooveel mogelgk te bevorderen. Spr. constateerde, dat het Duitsche boek voor onze studenten onontbeerlijk is ge weest en ook in de toekomst zal zijn. Dit is voor ons een aanleiding, deze ten toonstelling warm te begroeten. Zij maakt het ons mogelijk, vele nieuwe uitgaven en van oüds bekende werken te leeren kehnen. Met verbazing had spr. bemerkt, dat midden.in den oorlog de wetenschappelijke publicaties in' Duitschland zonder noe menswaardige storing voortgang vinden, ofschoon een groot deel der betrokkenen zoowel van auteur», als van technisch personeel, aan den oorlog deelneemt. Verder moet het iedereen opvallen, hoe zeer ook de Duitsche wetenschap door staatsbelangen wordt beïnvloed. De we tenschap is in dienst van het vaderland en van het volk gesteld in een omvang, als hier te lande onbekend i3 geweest. De ^staat heeft natuurlgk het recht, van de wetenschap de oplossing van bepaalde vraagstukken te verlangen. De onderzoe ker is immers medelid van de volksge meenschap en zijn wetenschappelijk appa raat is hem immers in de meeste gévallen door deze volksgemeensehnp ter beschik king gweld.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1941 | | pagina 5