HENNING MORGENMIDDAG een FOTO LATEN MAKEN voor Vader s St. Nicolaas Middelburg Vlissingen Goes De schooltandartsendienst van den N.V.D. met de kinderen naar Korte Delft 41 Teiefoon 193 Middelburg STADSNIEUWS BOTERBEURSHERSTEL NIET WENSCHELIJK GEACHT. In Juni van dit jaar hebben B. en W. een commissie ingesteld, oie tot taak kreeg de wenschelykheid en de mogelijkheid te onderzoeken, de botermarkt op de oude of ongeveer de oude plaats aan den Korten Burg te herstellen. De commissie heeft, zoowel de historische, en op traditie ge gronde argumenten te' dezer zake, alsmede stedebouwkur.dige, economische en finan- cieele overwegingen die hierbij een rol spe len, in onderling verband bestudeerd. De commissie, die zich splitste in drie subcommissies, n.l. de burgerij-commissie, de subcommissie-stedebouw en de subcom- missie-landbouw kwam na grondige over weging tot de navolgende conclusie 1. De Commissie acht het niet verant woord de Botermarkt te herbouwen in den ouden trant, zoowel omdat naar het inzicht der landbouwdeskundigen ook na een eventueele herleving der botermarkt na den oorlog aan deze toch geen lang leven beschoren zal zijn, als omdat naar het in zicht der stedebouwkundigen een open ter rein ter plaatse, temeer nog na de voor genomen wijziging van den zuidelijken wand der Korte Burg, ongewenscht te ach ten is. 2. Zij meent in verband niet het .laatste, en gezien de beteekenis, die de landbouw belangen en hun behartiging voor Middel burg en Walcheren hebben, voor het Bo termarkt-terrein een geschikte bestem ming te hebben gevonden Inhet stichten van een niet te hoog gebouw, waarin aan de te Middelburg gevestigde landbouwor ganisaties en eventueel aan de Kamer van Koophandel onderdak ware te ver- leenen, en waarin een nieuwe graanbeurs ware op te nemen. Over de vraag, of in dit complex ruimte voor een botermarkt kan worden ingeschakeld, is de Commissie ver deeld. Overigens is zij zich bewust, dat het geheele vraagstuk nog nader overleg vor dert met name de financiering van den bouw zoowel als de wijze en de mogelijk heid van exploitatie zullen dan nog nader met de daarvoor in aanmerking komende lichamen door het gemeentebestuur onder deoogen dienen te worden gezien. 3. Mocht de herleefde boter- en eieren- markt niet in- genoemd complex kunnen worden opgenomen, dan zou de Commissie voor een meer permanent onderdak dan 'de laatstelijk gebezigde feraanbeurs bieden kan, daar de voor het doel op zich zelf vermoedelijk niet geheel ongeschikte, ge restaureerde v.m. vleeschhal in het stad huis eerst na gëruimen tijd in gebruik zal kunnen worden genomen en het wensche- lijk te achten is dat zoo spoedig mogelijk na de herleving der markt dit onderdak gereed zij de aandacht willen vestigen op de Vischmarkt. Deze weinig of niet meer voor haar oorspronkelijk doel ge bruikt wordende markt is met weinig kos ten en in korten tijd tot een geschikte bo termarkt in te richten en herinnert in ver scheidene opzichten aan de oude de Com missie ontveinst zich echter niet, dat deze keuze bij de landbevolking wellicht bezwa ren zal ontmoeten. Indien mocht blijken, dat in verband met toekomstige omstandigheden en finantieele mogelijkheden zulks verantwoord te ach ten is, zou de Commissie stichting van een nieuw eenvoudig en in passenden stijl opge trokken bouwwerk van bescheiden omvang in de omgeving der Markt achter het stad huis toejuichen, een gebouwtje, waarvoor, wanneer het eenmaal in de toekomst de functie van botermarkt niet meer zal heb ben te vervullen, wel een andere bestem ming zal kunnen wordèn gevonden. CABARET-UITVOERING „VREUGDE EN ARBEID". Dinsdag 25 November zal onder auspi ciën van „Vreugde en Arbeid" een Caba retuitvoering genaamd „Hutspot" worden gegeven in het Schuttershof alhier. Deze revue, waaraan meerdere bekende artisten medewerken, belooft iets goeds te worden, dus een avond van gepaste en prettige ontspanning, iets waaraan vooral in deze tijden veel behoefte is. Wie de zorgen van dezen tijd voor eenige uren van zich af wil zetten, moet dan ook niet verzuimen dezen avond „Hutspot" te gaan zien. DE GRAFZERKEN DER WAALSCHE KERK. De gemeente-archivaris Schrijft ons Toen ongeveer 25 jaar geleden mr. P. C. Bloys van Treslong Prins ten behoeve van zijn boek over de geneologische en heral dische gedenkwaardigheden in en uit de kerken in onze provincie de Waalsche kerk bezocht, kon hij in de Waalsche kerk van dertien grafzerken (van één echter, blijk baar onder banken verborgen, slechts zeer fragmentarisch, de opschriften noteeren. Door de rampen, die verleden jaar over de voormalige kloosterkapel zyn p-egaan, zyn daarvan zeven totaal verwoest, en de zes overige wel bewaard, doch alle gebroken en een enkele beschadigd. Zij zijn thans alle gelicht en zullen, in afwachting van een betere bestemming, naar de gebruike lijke opslagplaats worden overgebracht. Vier zerken hebben het graf gedekt van een koopman Nicolas Deschamps, van Rysei, Jean Caulier, sijdevercooper, die woonde in den Lange Delft in de Groene Burse (laatstelijk no. 23), Joan Huber, commissaris van de monstering en bewind hebber der O.I.C. en Joos Sauchelle, van Doornik, marchand de graisseries (vetté- warier in de Middelburgsche weergave van dien tijd). Maar de belangrijkste is de steen, die helaas het meeste heeft gele den. In het midden zijn gegrift de beelte nissen van een ma en een vrouw in Mid- deleeuwsche kleedij het omschrift in het Spaansch is grootendeels, met name wat het belangrijkste is, namen en sterfdatum, verdwenen. Volgens bovengenoemd werk van mr. Prins rustten hier Pedro en Maria de Valladolit, gestorven in 1491. Dat was vermoedelijk de Pedro de Vallodilit uit Burgos, dié hier in 1476 poorter werd en wiens geslacht in handel en regeering in de zestiende eeuw te Middelburg een be langrijke rol heeft gespeeld. In 'den steen, die dus later opnieuw is gebruikt, is ook de naam gebeiteld van Susanna Anzel, die 24 Maart- 1670 over leed. DE LUCHTBESCHERMING EN HET NIEUWE DEEL DER GEMEENTE. Donderdagavond vergaderden op den hoofdpost van den luchtbeschermingsdienst onder leiding van het hoofd-luehtbescher- mingsdienst, den heer J. Fontijne, de in woners van 't Zand en omgeving, die reeds tot. den dienst van Koudekerke hebben be hoord. Van hen waren 44 personen aanwezig, teiwijl ook de hoofden van. betrokken takken van gemeentedienst, namelijk van gemeentewerken, gemeentebedrijven en brandweer, de heeren P. J. Jansen, ir B. C. Roeters van Lennep en A. J. W. Ma- thijssen de vergadering bijwoonden. De heer Fontijne heeft een inleiding gehouden, waarin hij er o.a. op wees, dat 't Zand en omgeving nu geheel is samengevoegd wat den luchtbeschermingsdienst betreft bij dien van Middelburg om 'daarna een uit eenzetting te geven hoe die dienst werkt. Het nieuwe deel der gemeente wordt aan gemerkt als Wyk 5 en zal evenals de andere vier wijken in blokken worden ver deeld, die genummerd zijn 51, 52, 53 en 54. Blok 51 loopt van de grens der ge meente Souburg bij het huisje van de Waterleiding tot aan de. woning van den heer Hoencamp (E 20S), dus tot even voorbij den Lageweg. Blok 52 loopt van de woning van den heer Roeleven (E 202) tot en met de Melk fabriek, die er evenals het gebouw der PiZ.E.M. ook onder valt. Blok 53 omvat alles rechts van den Koudekerkschen weg, met ook het ter Hoogepad en den Langeviele Singel tot de Griffioen. Blok 54 loopt van het huis van den heer Zandee (E 83) fangs den Singel en omvat ook alles wat links van den Koudekerk schen y/eg ligt, dus ook het deel, waar nu de arbeidswomngen verrijzen. Zijn deze ge reed dan zal dit blok waarschijnlijk in tweeën worden gescheiden en ontstaat ook .blok 55. Men zal nu overgaan tot het aanstellen van blokhoofden en het vormen van blok- ploegen, waarbij de meesten der aanwezi gen reeds hun hulp toezegden. De brandweerploeg blijft voorloopig in tact, zulks in overleg met den comman dant der brandweer. De bewoners van het betrokken deel der gemeente moeten goed begrijpen, dat zij nu bij het hooren van het electrisch .luchtalarm, evenals de an dere inwoners vttn Middelburg, zich moeten houden aan de voorschriften inzake de luchtbescherming. Nog zij men er aan herinnerd, dat men bij eventueelen bominslag in het grondge bied van Middelburg zoo spoedig-mogelijk en zoo eenigszins mogelijk telefonisch no. 21 te Middelburg, den hoofdpost luchtbe scherming, moet waarschuwen. DE GEMEENTEREKENING OVER 1940. De gemeenterekening over 1940 geeft een nadeelig saldo aan van 203.257.56. Er zijn zeer zeker verschillende oorzaken, dit in dit rampjaar voor Middelburg een dergelijk ongunstig résultaat hebben bevor derd. Zoo zijn er verschillende posten, die te samen reeds 120.250 meer. uitgaven vorderden en verschillende anderen, die 69.000 minder ontvangsten opleverden, wat samen reeds 189.250 bedraagt. Onder de meerdere uitgaven merkten wij op kosten veroorzaakt door den Stads brand (verschillende hoofdstukken der be grooting en rekening met uitzondering van den kapitaaldienst) 37200 bureaubehoef ten, secretarie, ontvangerskantoor en be lastingen 3750 kosten brandweer 1400 schoolbehoeften U.L.O. 2550 jaarwedde ambtenaren enz. 5150, samen reeds 50.050 ver verder o.a. nog uitbreiding politiepersoneel 6600 kosten luchtbe schermingsdienst 14200 teruggaaf pacht som kermis 2000 teruggave teveel geno ten hoofdsom en opcenten directe belastin gen 23.100 teruggaag belasting en rech ten (straatbelasting en huren) 2450 rente kasgeld 3500. Van de posten met mindere ontvangsten noemen wij: secretarie leges 3250; markt - geld 4400 opbrengst standplaats kermis 2450 straatbelasting 2300 huur van huizen 1000 belasting vér manlijkheden 10.300batig saldo electriciteitsbedrijf 28300 en idem waterleidingbedrijf 17000. BURGERLIJKE STAND GOES. Geboren: Pieter Maria Antonius en Leonardua Margaretha Johannes, zonen van An- thonie Franciacus van Hese en Johanna Ceule- uians, Overleden: Petrus Johannes Siemons, 70 jaar, weduwn. van Anna Maria Agnes Mikina. OOSTKAPELLE. Van 8 tot 15 November, Gebo ren: Willem Jan, zoon van Adriaan Mattheus den Hollander en Johanna van Schaik. Getrouwd: Johannes Smit 34 jaar en Geertje van der Schee, 25 jaar jd. Overleden: Maria van Leerzem, 75 jaar vrouw van Joos Melse. DOMBURG. Van 715 November. Geboren: Simon Abraham, zoon van Jan van der Hage en Leintje Provoost. Wat ge een „Kabouter" biedt., 't kleine mensch bedriegt U niet. ST A D S NIE UW S DE GEMEENTE KOOPT SCHARDIJN. De laatste dagen, is de toevloed van schardijn inderdaad overweldigend. Giste ren bedroeg de aanvoer zelfs 67000 KG., maar de prezen waren zoo hoog, dat de venters er vrijwel niet aan te pas kwamen. De schardijn wordt namelijk in groote hoeveelheden aangekocht door de rooke- rgen, die voor de binnenlandsche consump tie werken. Teneinde echter ook de burgerij van Vlissingen het schardrjngenot te doen sma ken, heeft de gemeente besloten schardijn aan te koopen, die morgen op de Vischmijn voor ten hoogste 0.50 KG. zal wor den verkocht. CHR. ZIEKENHUIS „BETHESDA" TE VLISSINGEN. Gistermiddag had te Vlissingen de jaar- Irjksché vergadering plaats van het be stuur van het Chr. Ziekenhuis „Bethesda"" met de afdeelingsbesturen der vereeniging op Walcheren. De voorzitter, ds. J. J. Hietkamp, Ned. Herv. predikant alhier, opende de bijeen komst met gebed en heette de afgevaar digden welkom. In zijn openingswoord wees spr. er op, dat het onmogelijk was, het vorige jaar de gebruikelijke samenkomst te houden. Thans is het gelukkig in Vlis singen veel rustiger. In deze dagen rust op het bestuur van „Bethesda" de mooie stichting van den heer en mevrouw Blum- de Niet een zware verantwoordelijkheid. Daarom doet een bijeenkomst als deze het bestuur zoo goed, 'wijl hieruit blijkt de warme belangstelling en het medeleven van het platteland van Walcheren met „Bethesda". Spr. dankte voor de groote medewerking. Vele leden der afdeelingen ondervonden in „Bethesda" lichamelijken en geestelijken zegen. Vooral 1940 was voor het Huis een fel bewogen jaar en ook thans zijn er'nog moeilijkheden. Doch God heeft de stichting tot hiertoe kennelijk gezegend en in groote gevaren bewaard. Grooten dank is het bestuur verschuldigd aan directrice, verplegend en overig per soneel, die allen met groote trouw in de gevaarlijke oorlogsmaanden van 1940 zon der uitzondering hun plicht deden. Zeer groote medewerking werd ook ondervon den van Burg. en Weth. van Vlissingen, medici en verdere autorteiten, vooral tij dens de evacuatie der zieken. Er zijn thans 15 plaatselijke afdeelingen, welke „Bethesda" steunen. Het aantal verpleegdagen in 1940 was zeer groot en bedroeg 24.128. Tenslotte herinnerde ds. Hietkamp aan het feit, dat „Bethesda" 23 Augustus jl. tien jaar bestond en sprak de hoop uit, dat spoedig de vrede moge wederkcoren, opdat het werk der barmhartigheid ook in „Beth esda" rustiger voortgang moge vinden. De seóretaris, de heer F. van 4e Velde, las de notulen der vorige vergadering, welke onveranderd werden goedgekeurd. De 2e penningmeester, de. heer C. Ka mermans, gaf een financieel overzicht over 1940, waaruit bleek, dat niettegenstaande de vele moeilijkheden, het jaar in finan cieel opzicht niet ongunstig was. Na uitvoerige rondvraag sloot ds. A. C. Heg van Koudekerke met dankgebed. BADHUIS AAN DE BONEDIJKESTRAAT Gedurende de week van 10 tot 15 Novem ber werden bij het badhuis 1259 baden ge nomen en wel 1034 door heeren, 143 door dames en 112 door kinderen. STADSNIEUWS VERGADERING C.J.V. De C.J.V. hiel{3 Zondagavond haar jaar vergadering onder voorzitterschap van den heer P. Nonnekes. Na behandeling en vaststelling van de jaarverslagen van den secretaris, den heer N. van Dalen en den penningmeester, den heer M. van Go'rp, herinnerde de voorzitter aan de bestuurswisselingen. In de plaats van den heer N. van Dalen, die wegens zijn drukke werkzaamheden het secretariaat moest neerleggen, werd de heer J. Reeder tot secretaris gekozen en in de plaats van den heer B. B. Kramer, werd de heer H. Romer bibliothecaris. Spr. bracht den aftredenden en in het bijzonder den heer Van Dalen, dank voor hetgeen zij voor de vereeniging deden. Na de pauze volgde een voordrachten wedstrijd, waarbij de heeren M. Verhage, H. Joosse en ds. Odé als jury pptraden. Er werd uitstekend gedeclameerd en de jury had geen gemakkelijke taak. Na rijp be raad werden de prijzen als volgt toege kend 1. J. de Kok, 2. H. Joosse, 3. M. de Looze en 4. J. Simons. Nadat de heer M. Verhage nog een cau serie had gehouden over den 'tijd toen hij zelf nog C.J.V.'er was, sprak ds. Odé een stichtelijk woord en sloot de goed bezochte vergadering met dankzegging. KLASSE- OF VAKVERHOOGING Een belangrijk vraagstuk. De heer A. A. Nederhand, te Goes, hield op de Zaterdag te Goes gehouden najaars vergadering van de afdeeling eZuid-Beve- land en Omstreken van de Ver. van Chr. Onderwijzers en Onderwijzeressen een refe raat over het onderwerp „Klasse- of vak- verhooging De heer Nederhand wees eerst op de jaarljjksche groote moeilijkheid van het overgaan der kinderen, den strijd met de rapportcijfers, tusschen rechtvaardigheid en gevoel. En dat zitten-blgven geeft den kin deren vaak een geestelijken schok, bezqrgt den ouders moeilijkheden, en is ook onaan genaam voor leerkrachten en school. De oorzaken van het zitten-blrjven kunnen vele zijn, ook buiten geringe verstandelijke ver mogens, als karakterfouten, lichamelijke gebreken, omgeving, armoede, ziekte, en ook overlading der leerstof. - De groote vraag is nu wat kan men doen om het euvel van het zitten-bltfven zoo klein mogelijk te maken. Er zijn ver schillende stelsels, het z.g. Delftsche-, het Mannheimer- en het Dalton-systeem, doch zij zijn hun hoogtepunt voorbij of brengen groote bezwaren met zich, vooral voor een kleinere gemeente. De klasse-verhooging. Toch bevredigde spr. ook de klasse-ver- hooging niet. Met uitvoerige argumenten gaf spr. als zijn opvatting te kennen door de „klasse-verhooging" haalt men uit de Schoolkinderen van Souburg komerj het eerst aan de beurt. Wie wel eens een rondgang heeft ge maakt door het fraaie huis der gemeente Oost- en West-Souburg, die zal zijn getrof fen door den goeden smaak, welke bij de inrichting daarvan aan den dag is gelegd. De fraaie gebrandschilderde ramen met hun zinnebeeldige voorstellingen en men moet waarlijk respect hebben voor de vin dingrijkheid, waarmede de ontwerpers voor al deze vensters iets bijzonders en iets karakteristiek Zeeuwsch hebben weten te ontdekken de smaakvolle aanklee ding van de hall, de vergaderzalen en de vertrekken, zij geven aan dit gemeente huis een cachet vanwaardigheid' en voor naamheid. Maar vooral zijn het de spreu ken, die de aandacht van den bezoeker trekken. Een ervan plaatsten wij hier boven als motto. Zij is te lezen In de trouwkamer van het gemeentehuis en men kan niet anders zeggen zij is toepasselijk. Voor het overige herkent men in deze trouwkamer geen trouwkamer, tenzij dan dat men het huwelijk als een staat der fol teringen beschouwt. In deze trouwkamer heeft tandarts Wij ker zich geïnstalleerd met zijn Instrumen tarium. Hier zwaait hij den scepter, de kiezen- en tandenboor. En de spreuk aan de muur heeft, oppervlakkig beschouwd, weinig toepasselijks meer. Maar niettemin, deze spreuk hoort er bij en er zou waarlijk geen betere te vinden zijn om het werk, dat gisteren officieel begon, in zijn alge meen-sociale beteekenis te karakterisee- ren. De leider van den Nederlandschen Volks- dienst onder welks auspiciën de trouw kamer van Souburgs raadhuis werd omge- tooverd in een tandheelkundig instituut,, heeft deze beteekenis ongeveer als volgt samengevatde schooltandartsendienst beoogt de gezondheid en den weerstand van het geheele Volk, de gezondheid en den weerstand van de Nederlandsche ge zinnen te versterken. Niet door hier en daar men min of meer milde hand giften en gaven uit te deelen, maar door vooral daar in te grijpen, waar men in zijn so ciale plicht,1 de instandhouding van de volksgezondheid te kort is geschoten of daarin te kort dreigt te schieten. Zoo ziet de N.V.D. het niet uitsluitend als zijn taak te restaureeren, wat in verval is gekomen, maar ook die maatregelen te treffen om dat verval tegen te gaan. Van welk een vérstrekkend gevaar hier sprake is, heeft de technische organisator van dezen schooltandartsendienst, de heer G. Wijker, uiteengezet, toen hij in een uit voerig betoog de gevolgen eener slechte mondverzofging in het licht stelde. Mis kenning van de gevaren hier vormt een niet te onderschatten bedreiging yan de volksgezondheid. Wat dan ook gisteren in Souburg is be gonnen, ais eerste offensief tegen het tand bederf onder onze Zeeuwsche schooljeugd, heeft meer dan plaatselijke beteekenis. De aanwezigheid van tal van autoritei ten heeft deze beteekeni3 onderstreept. Het provinciaal bestuur was vertegen woordigd door den heer G. Goossens, be stuursraad. Voorts gaf ook de Beauftragte van den Rijkscommissaris de heer W. Münzer, die vergezeld was van zijn refe rent, den heer Bausch, blijk van zijn be langstelling, terwijl wij voorts opmerkten de burgemeesters van Middelburg, Vlissin gen, Goes en Oostburg. Ook de schoolarts, mej. J. C. P. Tazelaar, was aanwezig, als mede dr. Maren Bentz van den Berg, kin derarts te Middelburg, De leider van den Nederlandschen Volks- dienst, de heer C. Piek, was voor deze bijzondere gebeurtenis overgekomen, ter wijl van Duitsche medische zijd* nog aan wezig wéren Medizinalrat dr. Weigel, Amtsarzt beim Reichskommissar en dr. Kuhl, Referent für Jugendzahnpflege. Van den secretaris-generaal van het departement van Opvoeding, Wetenschap pen en Cultuurbescherming, prof. dr. J. van Dam, was bericht van verhindering Door wisheid wordt een huis gebouwd en door verstandig heid bevestigd ingekomen. Het departement was verte genwoordigd door den inspecteur van het lager onderwijs, de heer C. Wit. Ook de hoofdinspecteur van de volksge zondheid, dr. Banning, was verhinderd. Burgemeester Stemerding wees er in zijn openingswoord op, dat de tandheel kundige verzorging op de scholen van groot nut is gebleken. Reeds in 1929 werd in Rotterdam een schooltandartsendienst in het leven geroepen. Dat dit werk thans ook in Zeeland wordt aangepakt, stemt tot groote voldoening. Wij hebben hier reeds het voorrecht, dat de schoolarts de kinderen onder geregelde controle heeft, maardaarnaast- kan de tandarts van den Nederlandschen Volksdienst zeer veel en zeer nuttig werk verichten. De heer Goossens sprak er zijn voldoe ning over uit, dat Zeeiand de tweede pro vincie is, waar het instituut .van den schooltandartsendienst wordt geïntrodu ceerd. Het Zeeuwsche volk is kloek van geest en lichaam. Met beide handen- moe ten de middelen worden aangegrepen, om onze volksgezondheid te handhaven. Spr. besloot met den wensch, dat de schooltand artsendienst tot heil van- de Zeeuwsche schooljeugd werkzaam mag zijn. De heer C. Wit, den secretaris-gene raal vertegenwoordigend, gaf als zijn over tuiging te kennen, dat deze dienst zal slagen, ook al staat men er in het begin wat onwennig tegenover. Dat was ook het geval met den schoolartsendienst en hij werd een groot succes. Spr. zegde zijn vol ledige- medewerking toe, om dezen dienst te doen slagen. De heer Wijker heeft in een uitvoerige verhandeling er op gewezen, dat een goed onderhouden gebit van belang is voor de geheele lichamelijke gezondheidstoestand. Spr. wees op het nut, uit hygiënisch zoo wel als uit paedagogisch oogpunt, om de schoolkinderen van het zesde jaar af reeds aan een geregelde contröle te onder werpen. Dat zulks ook hier gewenscht is, is spr. reeds gebleken. De weerstanden zijn hier wat grooter, dan in Emmen, maar ook in Zeeland zal de schooltandart sendienst ongetwijfeld vruchtbaar kunnen werken. In dit verband mogen wij er op wijzen, dat de heer Wyker te Souburg het werk zal organiseeren, om daarna den dienst over te dragen aan tandarts Van den Drift. De heer C. Piek, landelijk leider van den Nederlandschen Volksdienst, heeft nog eens uitvoerig dé doelstelling van dit werk uiteengezet, dat los van overtuiging er op gericht is, een sterk volk te maken. Van daar ook de zorg voor moeder en kind. Bij alle waardeering voor wat er op so ciaal gebied is gepresteerd, moet worden vastgesteld, dat er nog zeer veel te doen overblijft. De N.V.D. wil dit complex over koepelen en zich zoo ten dienste maken van heel het volk. Hier kan een gezonde samenwerking groeien tusschen staatszorg en particulier initiatief. De schooltandart sendienst beoogt ook de levenskracht van het gezin te versterken. Dat zulks niets te maken heeft met een ideologie behoeft niet eens nadrukkelijk te worden betoogd. Het werk spreekt voor zich en kan door een goed propagandistisch woord nader tot het volk worden gebracht. Brengt de twij felaars naar de scholen en de praktijk zal het antwoord geven. - De genoodigden hebben tot slot van de bijeenkomst de installatie bezichtigd, waarbij de heer Wijker nog eenige toe lichtingen heeft gegeven. De schooltandartsendienst is in Souburg van wal gestoken. De schoolkinderen hebben er reeds kennis mee gemaakt. Mogen vele Zeeuwsche schoolkinderen ervan profitee red want zulks strekt ook tot versterking van de ZeeuWsche volkskracht. kinderen niet wat er in zit, en dit remt en tempert hun leergierigheid en ook hun levenslust. Het systeem Kuiper. Spr. had twee jaar geleden over dit alles een gesprek met den heer C. Kuiper, in specteur L.O. te Goes en die raadde hem een proef aan met geheele of gedeeltelijke vakverhoogingen. Spr. ging daar, na een nadere bespreking met den heer Kuiper, 1 September 1939 toe over, en zoowel hem als zijn personeel is dit systeem goed bevallen. Dit systeem komt hierop neer, dat-de kinderen, die in één of enkele vakken niet; met him klas mee kunnen, het onderwijs in dat vak volgen in een lagere klas. Zgn ze hun klas vooruit, bij bijzondere gaven, bijv. voor teekenen, dan volgen ze dat vak in een hoogere klas. Een kind dat bijv. voor rekenen en teekenen eigenlijk volgens het klasse-systeem, niet van de derde naar de vierde klasse verhoogd had moeten worden, gaat wel naar de vierde klasse, maar volgt het onderwijs in rekenen en teekenen in de derde klasse. Uit den aard der zaak moet het' les rooster op dit systeem ingesteld zijn, moet men zooveel mogelijk dezelfde vakken op dezelfde uren in alle klassen onderwijzen; men moet op het juiste tijdstip een sein (bel of fluit) voor de geheele school geven; men kan de banken voor deze verhuizende leerlingen zoo dicht mogelijk bij de deuren zetten, enz. Dit alles is goed op te lossen en verwekt geen stoornissen. - Maar de voordeelen zijn vele, voor leer ling zoowel als onderwijzer. De laatste krijgt 'n meer homogene klas en kan vlug ger de leerstof behandelen. Hij kan zijn stof een prettiger vorm geven, meer zorg aan alle leerlingen tezamen wijden nu hy niet geremd wordt door die enkele leer lingen die niet mede kunnen; hg heeft meer arbeidsvreugde. De leerling heeft reeds het groote geluk, dat.hij toch over gegaan is, en zij hebben ook meer vreugde in hun leeeren, omdat ze alle vakken nu volgen kunnen. Er zijn ook geen vakken, waarvoor ze geen interesse hebben, omdat zij ze reeds eenmaal voldoen4e leerden. .Ook de correctie in de cahiers wordt prettiger. Daarbij blijft de mogelijkheid open, dat de leerling op zeker tijdstip een stootje krijgt zoodat hij kans ziet de vakken, waarin hg zwak was, in te loopen. Het AFLOOP VERXOOPINGEN Notaris J. L. van der Harst té Middelburg, heeft op Zaterdag 15 November in het café van den heer W. F. L. Korft-te Souburg, publiek verkocht 1. Het huis. en tuin, staande en liggende aan de Dijkstraat no. 52 te Souburg, groot ongeveer 1 Are 95 0 A. In koop toegewezen aan den heer A. du Burck, fabrieksarbeider te Koudekerke, q.q. voor de som van f 4100. 2. Het Irnis en tuin, staande en liggende aan de Dijkstraat no. 51 aldaar, groot ongeveer 1 Are 38 c.A. In koop toegewezen aan den heer J. van Seulen, winkelier te Vlissingen, voor de som van j 4120. 3. Het. hyis er. tuin, staande en liggende aan de Dijkstraat no. 56 aldaar, groot 4 Aren 7 c.A. In koop toegewezen aan den heer C. de Plaa, zonder beroep te Oost- en West-Souburg, q.q. voor de som van 4820. 4. Het huis en tuin, staande en liggende aan de Spoorstraat no. 72 aldaar, groot ongeveer 2 Ai en. In koop toegewezen aan den heer J. Rijn- ders te Vlissingen, voor de som van 4512. 5. Bet huis en tuin, staande en liggende aan de Spoorstraat no. 74 aldaar, groot ongeveer 1 Are 78 c.A. In koop toegewezen aan den heer J. Degener, bankwerker te Vlissingen, voor de som van 4260. ZUIDZANDE, Ten overstaan van Notaris Mb's werd Vrijdag j.I. een oude gemeente-woning, p.I. het voormalige schoolhuis, in het openbaar voor afbraak verkocht. Kooper werd de heer A. Neu- feglise te Zuidzande voor de som van 1 530. ITALIË'S JEUGD1GSTE GRUOiUuujn,US De jeugdigste grootouders van Italië zgn Luigi en Maria Manzi uit Fiume, resp. 37. en 34 jaar oud, die tien zoons hebben, van wie er een, Salvatbre, op 18-jarigen leeftijd reeds vader is van een kind van zeven maanden. bleek spr., dat ook ae ouders de goede zijde en de billijkheid van dit inzien. Het klassikale onderwijs, aldus, spr., is te beter naarmate het meer het hoofdelijk onderwijs nadert en dat is met dit sys teem het geval. Voor den extra-vluggen leerling is er het groote voordeel, dat hij in één of meer vakken het onderwijs in een hoogere klas kan volgen, waardoor zijn kunnèn niet geremd wordt en hij, in over eenstemming met zijn gaven, vooruit kan komen. n Uit de geanimeerde bespreking, die op dit referaat volgde, bleek wel de groote belangstelling voor dit systeem, dat hier in Zeeland nog slechts op een paar scholen toegepast wordt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1941 | | pagina 2