B SUPEROL PROVINCIALE ZEEUWSCHE COURANT Tweede blad De financiering van den wederopbouw. Maandag *17 November 1941 De legerberichten van gisteren. DE TIJ&ER Instelling van directie en administratie van het herstelfonds. I In de Nederlandsche Staatscourant van 3 November werd de oprichting aangekon digd van een directie en een administratie van het Herstelfonds, Alsmede een raad van bijstand te£r ondersteuning van den direc teur van het Herstelfonds in zijn taak. Tot directeur van het Herstelfonds 1940 wefd hierbij benoemd de heer F. L. Rambonnet, algemeen gemachtigde voor de oorlogs- eh defensieschaden. Het A.N.P. had daapover q,en onderhoud met den heer F. L: Rambonnet, die op de wenschelijkheid wees de instanties, betrok ken bij de uitvoering der oorlogsschade- regelingen (defensiewetten en het besluit op de materieele oorlogsschaden) meer te- coördineeren. Dezelfde gedachte, zij het uiteraard in anderen vqrm, wordt nu ook toegepast op de werkzaamheden van andere diensten, op het terrein van de leniging van directen oorlogsnood of herstel van oor logsschade. Daarbij valt dan in de eerste plaats te denken aan den dienst van den algemeen gemachtigde voor den'wederop bouw, voorts aan den dienst van het depar tement van sociale zaken voor het Herstel fonds, en aan den arbeid van het departe ment van waterstaat, met betrekking tot het herstel van de Rijn- en binnenvaart- vlooL Het gaat in de eerste plaats om een co ördinatie van het financieel beleid, met be trekking tot de hiervoor bedoeldé werk zaamheden en diensten. Bij de instelling van een directie voor het Herstelfonds ligt het n.l. ih de bedoeling de reeds verkregen administratieve eenheid verder uit te bou wen. De financieele verantwoording van ge noemde diensten geschiedt immers ten laste van de hegrooting van het Herstelfonds 1940. Daarbij wordt echter aan de departe mentale zelfstandigheid bg de uitvoering der desbetreffende regelingen alle vrijheid gelaten. Deze toestand wordt bestendigd, doch het financieele beleid is in één hand gebracht. Het spreekt van zelf/ dat daartoe vooral dringt het probleem van den weder opbouw van het verloren gegane onroerend goed. In zgn eerste vergadering heeft de raad van bijstand voor het Herstelfonds den heer Rambonnet dan ook geadviseerd, over te gaan tot de instelling van een finan cieele commissie voor den wederopbouw, welke tot taaie zou hebben, hem te advi- seeren omtrent de financieele richtlijnen, welke bij de opstelling der her- en weder- opbouwplannen dienen te worden gevolgd. Daarbij lag het ook in de bedoeling, een geregeld contact ,tot stand te brengpn tus- schen de diensten, dip tot taak hebben den wederopbouw te bevorderen of daarbij een woordje hebben mee te spreken. Behalve aan den dienst van den wederopbouw zelf en dien IvsEh den algemeen gemachtigde voor de oorlogs- en defensieschaden, moet hierbij worden gedacht aaii den dienst van den gemachtigde voor de prijzen en hpt departement van financiën, wat dit depar tement betreft, met het oog op de juiste inschakeling van da behartiging van de be langen van den wederopbouw in het groote financieele kader. De heer Rambonnet sprak daarbij zijn voldoening uit, dat dr. Ringers, de algemeen gemachtigde voor den wederopbouw, het worzitterschap der financieele commissie op zich had geno men. De financieele commissie wei;d op 10 dezer door den heer Rambonnet geïhstal- leerd en in zijn installatierede vindt men een richtlgn ten aanzien van de taak dezer commissie. In deze rede zeide de heer Rambonnet ö.m. het volgende Al spoedig na de oorlogsdagen werd de Hooge boeten voor sigaren- en sigarettenfabrikanten. Een inspecteer voor de prijsbeheersching in algemeenen dienst te 's-Gravenhage ver oordeelde dezer dagen een vijftal sigaren- en sigarettenfabrikanten wegens overtre ding van het zgn. prijsklassevoorschrift. Een Haagsche sigarettenfabriek kreeg hiervoor een boete van 60.000, en sigarenfabrieken te Valkenswaard en Kampen boeten van 60.000 en 20*,000. Twee andere sigarenfabrieken resp. gevestigd te Amersfoort qn te t Veenendaal werden met 10.000 en 1000 beboet. Deze fabrikanten hadden evenals hun col lega's in het begin van dit jaar toestem ming verkregen tot het verhoogen van hun verkoopprijzen met een van overheidswege vastgesteld bedrag. Deze verhooging, nood zakelijk geworden, doordat dë verwerkte tabak belangrijk in prijs is gestegen, mocht cchtpr steeds worden toegepast onder één voorwaarde de fabrikanten moesten zich bij hun fabricage houden aan de productie- percentages van de basisperiode. Dit kwam er op neer, dat zij ook hu percentsgewijs evenveel goedkoope sigaretten of sigaren moesten maken aïs' in 1939. Door dezen maatregel wil de overheid de vlucht in de dure merken tegengaan. De -Veroordeelde fabrieken echter hebben het prijsklasse voorschrift niet nageleefd en meer dure, minder goedkoope sigaren en sigaretten gemaakt dan waartoe zij verplicht waren. Bggevolg had hier prijsopdrijving plaats gevonden, waardoor groote bedraden on rechtmatig waren ontvangen. De inspecteur voor de prijsbeheersching is hiertegen opge treden en heeft enkele zwai% boeten opge legd. door locomotief gegrepen en gedood. De 69-jarige heer J. Abbink uit Almelo is, toen .hij per rijwiel op weg was naar zijn tuintje op den onbewaakten overweg in den Noordbroeksweg onder genoemde gemeente door een losse locomotief gegre pen en op slag gedood. 75 Processen-verbaal in verband met handel in boter en vetkaarten. Uit een uitgebreid onderzoek van de gemeentepolitie te Apeldoorn, is gebleken, dat enkele inwoners in Augustus en Sep tember aldaar een groot aantal boter- en vetkaarten gekocht en tegen hooge prijzen aan andere ingezetenen van de hand heb ben gedaan. De politie heeft in dit ver band reeds 75 processen-verbaal opge maakt. Het onderzoek is nog gaande. dienst van den wederopbouw in het leven geroepen en van dien tgd af vyas er ook tusschen dien dienst en financiën contact en overleg over het te voeren beleid. Van meet af heeft bij de bepaling van de nor men voor de schadevergoeding de weder- opbouwgedachte op den voorgrond ge staan. s Na het totstandkomen van het besluit op de materieele oorlogsschaden, scheen het alsof de wegen van den dienst van den we deropbouw en van het departement van financiën uit elkander zouden kunnen gaan. Al spoedig echter bleek, dat de normen van het besluit op de materieele oorlogsscha den onvoldoende waren, zoowel om tot een redelijke vergoeding te kunnen komen, als ook om van den wederopbom datgene te maken wat er onder de gegeven omstandig heden van te maken valt. Na mijn optreden als algemeen gemach tigde voor de oorlogs- en defensieschaden, heb ik irïg dan ook beijverd om in die normen verbeteringen aan té brengen, waar zulks dringend noodig scheen. De verbetering der huisraadschaderegeling en andere aangekondigde verbeteringen ge tuigen daarvan. Het moeilgke punt bleef echter de schaden aan onroerend goed. De heer Rambonnet gaf vervolgens eenige richtlijnen. 1. Het particuliere initiatief, alsmede de beschikbaarstelling..van particuliere mid delen voor den wederopbouw, moet zooveel mogelijk worden opengelaten en bevorderd. 2. Bij het departement van financiën ligt de bcjlissenden stem inzake de vraag voor welke wederopbouwdoeleinden 'extra mid delen uit 's rijks kas beschikbaar kunnen worden gesteld en in hoeverre, op welke wijze en onder welke voorwaarden zulks dient te geschieden. 3. De technische, juridische en econo mische organisatie van de bouwngverheid en alles wat daarmede Samenhangt, moet zoodanig worden uitgebreid en verbeterd, dat vooreerst zoo goedkoop mogelgk kan worden gebouwd en voorts de aanwending der overheidsmiddelen zoodanig kan ge schieden, dat bedenkelijke economische gevolgen, met name in het prijzensysteem, worden voorkomen. Het tweede punt, waarin wordt gespro ken over de medezeggenschap van het de partement van financiën, bf hoeft eenige aanvulling en wel in dien zin, dat zij aan de noodige vrijheid van den dienst van den wederopbouw niet in den /weg behoeft te staan. Het ligt in de bedoeling dezen dienst binnen de geldende financieele richt lijnen voor de financiering van den her bouw de vrije hand te late" bij den her bouw'van arbeiders- en andere woningen, die e?n bepaalde M3-grens niet te boven gaan, mits daarbij de besteclingsprijs een nader vast te stellen bedrag per M3 niet-> overschrijdt, terwijl onder öogen wordt gezien voor dien bouw, zoo noodig tege moet te komen in bijzondere kosten en ri sico's. Het zal voorts de taak der financieele commissie j$ijn, van voorlichting te dienen omtrent de vraag in hoeverre iet raadzaam en mogelijk is voor andere herbouw- en wederopbouwdoeleinden gelden uit 's rijks kasbeschikbaar te stellen, onder handha ving en bevordering van de toepassing der hiervoor genoemde beginselen van zelf werkzaamheid eii doelmatige organisatie. Aan het slot van het onderhoud deelde de Heer Rambonnet nog mede, dat de fi nancieele commissie, onider. voorzitterschap van dr. ir.'J. A. Ringers, haar werkzaam heden reeds had aangevangen en zich had gezet aan een programma van belangrijke punten, welke om een oplossing vroegen. PRIJZENBESCHIKKING SPIERING EN POS. In de Staatscourant van 14 November is een beschikking opgenomen, waarin de maximumprijzen en maximummarges voor versche spiering en pos zijn vastgesteld, zoowel door visschers als floor groot- en kleinhandelaren te berekenen. Eveneens zijn de prijzen vastgesteld vopr gerookte of gestoomde spiering en pos, waafbij te vens bepalingen zijn opgenomen betreffen de de marges, waarmede de groothande laren en rookers hun prijzen mogen ver hoogen. levenslang voor eonnenvervalsching. Voor de eerste maal sinds de uitvaardi ging van de verscherpte strafbepalingen tegen vervalschers van distributiekaarten heeft dê Fransche rechter zich beziggehou den met een zaak op dit terreineen bende had in de omgeving van Marseille groote hoeveelheden distributiebons in omloop ge bracht. Het eind van dit proces, dat te Lyon werd gevoerd, was dat' twee be klaagden veroordeeld werden tot levens langen dwangarbeid, twee andere tot tien jaar en nog een tot vgf jaar dwangarbeid en een zesde tot vijf jaar gevangenis. FEUILLETON 40) DOOR J. REQ1S „Natuurlijk heeft Cray het gele couvert gestolen!" zei Wallion, maar de ander zweeg. „Ja, het is treurig maar waaronze oude philanthroop had heel rustig het cou vert .gestolen. Ik had nog nooit tevoren van e:n zoo merkwaardige philanthropic ge hoord, vandaar mijn verrassing. Aha, dacht ik, jg bent blijkbaar van meer dan één zijde te bezien En ik heb nooit het leven van een mensch zoo grondig onderzocht, zooals ik dat van Walter Cray na deze interessante episode onderzocht heb. Het resultaat van het onderzoek was zooals ik u gezegd heb tot op het gele couvert na was het conto van Cray zoo blank als sneeuw. Dat Cray het gele couvert gesto len hèeit, is even absurd en onverklaar baar, maar ook evenzeer een feit, als dat Clarendon de twintig millioen gestolen heeft. U kunt van mjj gelooven, dat ik sedert die dagen onzen goeden philanthroop behoorlijk in het oog heb gehouden „Maar wanneer, zooals u beweert, zjjn ONWILLIGE TREINREIZIGERS. ZIJ ZULLEN VOORTAAN BEKEURD WORDEN. Zooals dat bg elk groot bedrgf het geval is, hebben, ook de Nederlandsche Spoorwe gen een reglement voor het treinpersoneel, waarin precies omschreven staat welke plichten, maar ook welke rechten dit per soneel bezit. Dit reglement, meer bekend onder den naam A.R.V. (Algemeen Regle ment Vervoer) behoeft in den ioop der jaren wel eens aanvulling. Het foute in- en uitstappen. In het A.R.V. zijn thans dan wederom eenige wijzigingen gekomen, welke de aan dacht van het publiek vragen. Het publiek kan er zeer veel.toe bijdra gen, dat de trein-vertragingen zoo gering mogelijk zgn en wel in de eerste plaats door nu eens eindelijk te beseffen, dat een inderdaad vlotte dienstregeling alleen dan mogelijk is, indien er in den 'trein wordt gestapt waar dit behoort en den trein ver laten wordt, waar zich het bordje uitstap pen bevindt. Vpor sommige treinreizigers lijkt het echter gewoon boter aAn de galg gesmeerd, want het foute in- èn uitstappen geschiedt nog zoowat Op ieder station. Daarom heeft de directie voor het trein personeel thans de mogelijkheid geopend strenger te kunnen .optreden. Wie in het vervolg willens en wetens verkeerd een trein binnenstapt of verlaat, staat bloot aan een proces-verbaal. Het treinpersoneel zal hiervan met veel omzichtigheid gebruik maken. Wanneer dus een bejaarde dame in haar onschuld den trein wil verlaten door den ingang, zal haar eerst duidelijk worden gemaakt, dat zg eerst den uitgang moet opzoeken, maar wanneer een beroepsreiziger moed willig een vertraging veroorzaakt doof de zelfde fout te maken dan wacht hem on voorwaardelijk het proces-verbaal. Slechts Ts willekeurig in- en. uitstappen veroorloofd als de trein zich bevindt op een eindstaton, in alle andere- gevallen is dit nooit het geval. sDe rechtsgeldigheid van de borden. Een bëpaling*van soortgelijke strekking is die, welke men de rechtsgeldigheid van de borden zou kuiinen noemen. En ook hier wqjdt dezelfde maatstaf aangelegd als bij het in- en uitstappen. Wie rechts houdt, terwijl het bord op het station aangeeft dat men links moet houden of omgekeerd, moet -ziek van nu af,aan realiseeren, dat men evenals in het openbare leven bekeurd kan worden voor een overtreding. Met ■name heeft men bij deze nieuwe bepaling 'het oog op onwilligen, die ondanks het bordje ,<verbodën toegang" toch door een stationsuitgang het perron willen betredên en omgekeerd. Respm eerend komt het dus hier op neer, dat het nieuwe A.R.V. voor geen enkelen reiziger moeilijkheden zal opleveren, indien hg of zjj zich houdt aan de voorschriften. REMBRANDT'S ZOON TITUS OP ZEGEL „VOOR HET ,KIND". van 1 december af verkrijgbaar Het portret, dat Rembrandt in 1655 van zijn zoontje Titus maakte, is dit jaar het onderwerp van den nieuwen weldadigheids zegel „Voor het kind", die van 1 Decem ber e.k. af tot en met 5 Januari 1942 ver krijgbaar zal worden gesteld. De zegel is door Anton van der Valk voor de- rotogravure-reproductie geteekend. Hij wordt in vijf waarden en kleuren uit gegeven, t.w. bruingrijs voor de frankeer- waarde 1% cent, olijfgroen voor de fran- keerwaarde 2% cent, blauw voor de fran- lteerwaarde 4 cent, groen voor de fran- keerwaarde 5 cent, rood-bruin voor de frankeerwaarde 7% cent. Zooals bekendworden deze zegels, „Voor het kind" verkocht met een toe slag boven de frankeerwaarde. ^Deze extra opbrengst komt ten goede aan het kind in het algemeen, dat bescherming en hülp be hoeft. De zuigelingenbescherming is in dit geval uitgezonderd. De toeslag bedraagtvoor den zegel van iy2 cent4% cent, voor dien van 2'k cent 2 V2 cent, voor die van 4 en 5 cent 3 cent en voor dien van 7 cent 3% cent. tusschen buffers van rangeerende wagons doodgedrukt. Op het spoorwegemplacement te Blerik, speelden kinderen tusschen rangeerende wagons. De elfjarige J. V. geraakte tus schen de buffers bekneld en werd dood gedrukt. tteyenfaefifn goige/en met OOODT BACTERIËN VOORKOMT BESMETTING Ook voor wonden de ideale desinfectans eer „Zijn eer", viel de Franschman hem in de rede. „Eer is iets zeer rekbaars, mon sieur, en zooals al het Rekbare, heeft ze haar grens. Ook de eer van een ouden philanthroop heeft een grens, zonder twg- felen" twintig millioen...... kort en goed, toén ik eerst de gebroeders Koprilis en. dadelijk daarna den philanthroop Cray in alle stilte naar Stockholm zag gaan, nu, toen ben ik hen gevolgd „Wanneer is Gray hier gekomen „Op 14 Maart, een dag na de gebroeders Koprilis". „En vandaag hebben we den dertienden December. Wanneer Cray het couvert met een eerlijk, alhoewel onbegrijpelijk, doel heeft weggenomen, dan moest hij "cich al lang met Suzanne Chrisman in verbinding hebben gesteld. Voor zoover ik weet, is dat niet het geval. Merkwaardig toch, dat ik de aanwezigheid van Cray niet gemerkt heb „O, monsieur, dat i: niet zoo'n wonder. Hij is heel openlijk, maa- toch ook heel sluw te werk gegaan en u kimt direct-van hier uit naar zijn huis wandelen, monsieur Walter Cray, den philanthroop, te spreken vragen en dadelijk bij hem toegelaten wor den. Hij heeft geen poging gedaan, zich te verbergen, maar hel is hem toch gel»' Duitschland strijdt voor Europa. Het opperbevel der Duitsche weermacht deelt mede „Bij den aanval op Sebastopol hebben Duitsche troepen een zeer versterkt ei taai verdedigd fort ge nomen. De luchtmacht steunde de operaties bg Sebastopol en Kertsj door aanvallen op versterkingen, schepen en havenwerken. Een bol4 -sjewlstische kanonneerboot en twee troepentransportschepen werden door bommen getroffen. Bg Tichwin werden alleen door twee compag nieën pioniers 113 stellingen geno men. In de watersn om Engeland heeft de luchtmacht bij de Faroër en ten Oosten van Peterhead twee vijande lijke koopvaardijschepen met een gezamenlijken inhoud van 7000 ton tot zinken gebracht en twee andere groote schepen zwaar beschadigd. Gevechtsvliegtuigen hebben overdag bomtreffers van zwaar - kaliber ge plaatst op een hoogoven bij Middles- borough. Zaterdagnacht zgn lucht aanvallen gedaan op havenwerken aan de Oost- en Zuidwestkust van Engeland. Bij een nachtelijk gevecht tusschen Duitsche patrouillestrijd- krachten en Britsche motortorpedo- booten in het Kanaal i* een vijande- lijke motortorpedoboot tot zinken gebracht. Waarschijnlijk is nog een tweede ondergegaan. De Duitfche stijjdkrachten leden geen verliezen. Ir. Noord-Afrika hebben Düitsche gevechtsvliegtuigen met succes ka- 4 zen.atst^llingen brj Tobroek en een4 Britsch vliegveld in de oase Dzjara- boeb gebombardeerd. Zwakke afdeelingen vijandelijke vliegtuigen hebben Zaterdagnacht zonder succes aanval) gedaan op het kustgebied van Noord-West Duitschland. Een Fritsche bommen werper werd neergeschoten. In de- laatste weken heeft de Duitsche luchtmacht opnieuw groo te successen behaald in den strijd tegen de Sovjetlucbtr'icht. Van 1 October tot 8 November verloren de bolsjewisten in totaal 2174 vliegtui gen, waarvan 1293 bij luchtgevech ten en 412 door afweergeschut. De rest werd op den' grond vernietigd. In dezelfde periode gingen aan het Oostelijk front 183 Duitsche vlieg tuigen verloren". DE UITVAART VAN GENERAAL HUNTZIGER. In aanwezigheid van het Fransche staatshoofd, maarschalk Pétain, de Fran sche regeering, een Duitsche en een Ita- liaansche delegatie, het geheele corps di plomatique en dé hoogste vertegenwoordi gers tvan de Fransche weermacht heeft in Vichy de staatsbegrafenis plaats gevonden van den verongelukten minister van oor log, generaal Huntziger en diens zes, te gelijk met hem om het leven gekomen, medewerkers. In de St. Louis kerk stonden de zeven lijkkisten, bedekt- met de drie kleur, waarnaast soldaten van de Fransche weermacht de eerewacht hadden betrok ken. De kardinaal-aartsbisschop Gerlier, begroette maarschalk Pétain aan het voor portaal der kerk. Na afloop van den kerkdienst droegen soldaten van leger en marine de lijkkisten onder kloligelui naar buiten, waar zij tus schen twee eeretribunes werden opgesteld. De plaatsvervangende minister-president, admiraal Darlan, hield een korte rede, waarin hij generaal Huntziger een groot soldaat en voortreffelijk leiderspersoonlgk- heid noemde. Hg herinnerde verder aan de rol, die generaal Huntziger in het bij zonder had gespeéld bg de onderhandelin gen voor den wapenstilstand. Niemand kon Frankrgk waardiger vertegenwoordigen op den weg van het offer dan hrj, die dit dééd met het hem aangeboren gevoel voor eer en waardigheid en de hem eigen mo- reele reinheid. Om dit te getuigen zijn de vertegenwoordigers der regeering en der legers vaft Duitschland gekomen om zijn stoffelijk overschot de laatste eer te be wijzen. Vervolgens 'vond een fiarade plaats en werden de lijkkisten op affuiten ge kaatst. Tevens werd een boodschap van maarschalk Pétain aan het volk voorge lezen, waarin de verrichtingen van gene raal Huntziger en de met hem om het leven gekomdnen naar voren werden ge bracht. FRANSCHE COMMUNISTEN VEROORDEELD. Het speciale gerechtshof te Lyon heeft 21 communisten veroordeeld wegens actie tegen den staat. Eén der beklaagden kreeg de doodstraf, de overigen werden veroordeeld tot gevangenis- of tuchthuis straffen. zijn philanthropisch aangezicht in een bur gerlijke, fatsoenlijke scjjem -ring te hullen". „Wilt u me zgn adres "geven „Natuurlijk. Het is Parklaan- 1-, op den hoek van den Karlaweg, tegenover het Humlepark". „Is het alleen maar om Cray, dat u hier bent gekomen?" De Franschman hief zijn hand op en liet deze weer op de tafel vallen. „Cher monsieur, wat denkt u wel? Ik zoek naar den Grooten Onbekende en ik zeg bg mezelf Felix Clarendon is dood. maar de zuster van Felix Clarendon is niet dood. De gebroeders Koprilis vinden het de moeite waard, haar op te zoeken. Evenzoo Cray. Tvenzoo de Groote Onbekende. Zoo veel bslangstelling moet een reden hebben. De neus op het spoor, RambouilletVoilé tout, monsieur, ik ben al in Stockholm van 31 Maart af". „Heeft u zich bij Cray niet laten zien?" „Nee zeker niet, men moet zijn naaste niet onnoodig in ongerustheid brengen". „En ook met Suzanne-Chrisman heeft u nog niet gesproken?" „Nee, dat heb ik nog uitgesteld. Ik heb geconstateerd, dat mevrouw Chrisman be waakt werd en ik heb de eerste daad van n Vijand afgewacht". (Wordt vervolgd.) HET ITALIAANSCHE. Het 532ste communiqué van Jiet Itali- aansche hoofdkwartier luidt „De verliezen te Acireale op Sicilië ge leden, tengevolge van den Britsehen lucht aanval in den nacht van 14 op 15 No vember, zijn gestegen tot 21 dooden en 29 gewonden. De uit drie onderofficieren be staande bemanning van eer vijandelijk vliegtuig, dat was neergeschoten en in zee gevallen, is aaïi de kust gevangen geno men. Aan het front van Tobroek in Noord- Afrika bedrijvigheid der artillerie. De vijand deed luchtaanvallen op Benghazi en Dema. Er is eenige schade'aangericht, terwijl onder de Arabische bevolking iemand gedood en eenige personen gewond werden. In Gost-Afrika zijn heftige vijandelijke aanvallen op onze vooruitgeschoven stel lingen bij Gondar afgeslagen. Honderden dooden bleven voor de hardnekkig verde digde stellingen liggen. Ooi. bg aanvallen van onze detachementen zijn den vijand ernstige verliezen toegebracht. In Noord-Afrika hébben Duitsche bom menwerpers bij een aanval op het vlieg veld bij Dzjaraboeb drie op het veld staan de meer-motorige vliegtuigen verhield. Ja gers schoten bij luchtgevechten vier vijan delijke toestellen neer. Twee van onze vliegtuigen^ zgn niet op hun basis terug gekeerd. In het Oostelijke deel der Middelland- - sche Zee hebben Italiaansche vliegtuigen, die op gewapende verkenning waren, twee vijandelijke koopvaardijschepen tot zinken gebracht. In het centrale bekken hebben onze jagers bij. hun patrouilledienst twee vliegtuigen van het type Wellington neer gehaald. In het Westen der Middellandsche Z.e beeft een torpedóvliegtuig onder bevel van Arduino Buri een geladen vijandelijk stoomschip van 10.000 ton tot zinken ge bracht". Britsche vrachtschepen n. getorpedeerd. Het Britsche vrachtschip „Nottingham", groot 19.000 hrt., is, volgens berichten uit New-Yorksché scheepvaartkringen, met een lading whisky op weg naar de Verenigde Staten op den Atlantischen Oceaan getor pedeerd en tot zinken gebracht.. Volgens de Associated Press was dit de- eerste reis van het schip. Naar uit Kaapstad wordt gemeld, zijn daar 21 overlevenden aangekomen van het Britsche vrachtschip „Bradford City", dat aan de Westkust van Afrika is getorpe deerd. Het schip had een inhoud van 4953 brt. Vijftien overlevenden van het tot zinken gebrachte vrachtschip „Bold Venture", dat onder Panameesche vlag op weg naar IJs land op 16 October is getorpedeerd, hebben bg aankomst volgens Associated Press ge meld, dat 13 schepen van hetzelfde convooi dienzelfden nacht en twee andere een of twee dagen later ln den grond zijn ge boord. De duikbooten hadden het convooi drie dagen lang gevolgd. Onder de in den grond geboorde schepen bevonden zich ook de vrachtschepen „Silvercedar" eja „Islav". deensche visschersschepen aangevallen. De Decnsciie vischkotter „Rex" en „Gurli" zijn op de Noordzee' door een En- gelschen vlieger met bommen bestookt en onder machinegeweervuur genomen. Geluk kig vielen de bommen in het water maar de kogels richtten schade aan. De opvaren den van de beide booten bleven ongedeerd. Mijnwerkersstaking In de Ver. Staten begonnen. Nadat de onderhandelingen tusschen. dq^ vertegenwoordigers van werkgevers en werknemers gedurende drie uur waren voortgezet, heeft de Voorzitter der bij net C.I.O. aangesloten vakorganisaties van mijnwerkers, Léwis, verklaard, dat er geen resultaten waren bereikt en dat de wa penstilstand Zaterdag té middernacht zou afloopen. New Yorksche bladen van Zondag meldden in grooten opmaak, dat de organi satie van mijnwerkers te middertiacht de staking heeft uitgeroepen voor'' de tot de staalindustrie behoorende mijnen, met de mededeeling, dat het noodzakelijk kan blijken, ook in de asfai fabrieken tot sta king over te gaan. Intusschen worden de onderhandelingen tusschen de staalindus trie en de vakvereenigiagsleiders voortge zet. Roosevelt heeft een onderhoud gehad met militaire raadslieden, onder wie den minister van oorlog en den commandant van het legercorps te Birmingham» in Ala bama, 'het centrum van het mijngebied en maakt daaruit op, dat de militairen zullen ingrijpen, indien Roosevelt geen bevredi gend antwoord heeft gekregen. Canadeesche strijdkrachten te Hongkong. Naar de Britsche berichtendienst meldt, z n volgens een officieele medeSeeling uit Ottaw.. te Hongkong Canadeesche strijd krachten aangekomen. De volksstemming ln Roemenië. In de eerste zes dagen der volksstem ming in Roemenië, zijn naar het D.N3. meldt, uitgebracht 3.323.734 stemmen. Hiervan waren 3.323.669 ja-stemmen en slechts 65 neen-stemmen. JOODSCHE MUZIEK IN ROEMENIË VERBODEN. De Roemeensche propagandaminlster heeft de intrekking gelast van alle nog in den handel zijnde gramafoonplaten met joodsche of door joden uitgevoerde muziek. prentbriefkaart bleef elf jaar onderweg. Dezer dagen ontving de heer Ravens- horst te IJssenmuiden een. prentbriefkaart uit Leiden, welke, volgens het stempel, 31 December 1930 gepost was. De kaaft was dus bijna elf jaar onderweg geweest. Dat ze toch haar bestemming bereikt heeft is een dier ondoorgrondelijke beschikkingen van Tante Pos,

Provinciale Zeeuwse Courant | 1941 | | pagina 5