Middelburg Vlissingen Goes De Elfwikkeling van defensieschaden. Buisje 20 tabletten 55 ct. Zakje q 2 tabletten 7 cf. ST A D S N IE UW S PARTIJ KOOLRAPEN IN BESLAG GENOMEN. De ambtenaren van den Crisis Controle Dienst hebben beslag gelegd op een wagon met 15.000 kg. koolrapen die door twee kweekers en een handelaar uit Walcheren naar elders waren verkocht, wat in strijd is met de bepaling, dat ook dit artikel alleen over een veiling mag worden ver handeld. De officier van justitie heeft de koolrapen ter beschikking gesteld van de Coöp. Veilingsvereeniglng Walcheren, ten einde ze op de gebruikelijke wijze te ver handelen. DE ULO-SCHOOL VOOR MEISJES. De bouw van de Ulo-school voor meis jes aan de Dwarskade is gegund aan de N.V, Ingenieurs-Bureau voor Bouwnijver heid te Oegstgeest, die b|j de op 6 dezer gehouden aanbesteding heeft ingeschre ven voor 99.300. BIJEENKOMST SLECHTHOORENDEN. Zaterdagmiddag had in „De Eendracht" de eerste bijeenkomst in dezen winter plaats van de afdeeling Middelburg van de vereeniging tot behartiging van de belangen van slechthoorenden. De voorzitter, mr. M. G, W. van der Veur, heette de aanwezigen welkom en deelde in den loop der bijeenkomst mede, dat op 20 December de kerstbij eenkomst zal worden gehouden. Mevrouw Kuijpers heeft op onderhou dende wijze het liplezen met de slecht hoorenden gerepeteerd. - De heer J. Merk vertoonde een film over het dieren- en plantenleven op den bodem der zee en een teekenfilm. VEERTIG JAAR IN DIENST. Op 16 November 1901 trad de heer J. P. Maartense als 14-jarige jongen in dienst van de firma Boddaerd en Co. alhier, en gedurende 40 jaar heeft hp in haar ijzer gieterij gewerkt, waar^hij in 1920 tot gie tersbaas werd bevorderd. Zaterdag is hem gebleken, dat zijn ar beid op hoogen prijs wordt gesteld. Jhr. A. E. Boddaert, heeft den jubilaris in waardeerende woorden toegesproken en hem een stoel en een enveloppe met in houd aangeboden. Ook namens het personeel werd hem eer! blijvend aan denken geschonken, en namens het de partement Middelburg van de Nederland- sche Maatschappij van Nijverheid en Han del bood mr. J. A. Dumon Tak een oor konde aan. De heer Maartense mooht verder een verguld zilveren medaille van de Coöperatieve Vereeniging van Ijzer gieterijen in ontvangst nemen. Enkele bloeipstukken, waaronder van den heer Boddaert, van de Maatschappij van Handel Nijverheid en van de N.V. v.h. Bouwmeester, Borsius en van de Leijé, luisterden het feestelijk samenzijn op. KANTONGERECHT MIDDELBURG. De Kantonrechter te Middelburg heeft ver oordeeld wegens. T erkeersovertredlngen J. R. te Viiesingen: 2 b. s. 2 d. h.; M. V. te Oost- en West Souburg: 3 b. s. 2 d. h.G. P. J. te Vlissingen: 3 b. s. 2 d. h.J. J. G. te Oost- en West-Souburg: 4 b. s. 2 d. h.P. A. B. te Middelburg: 2 b. s. 2 d. h.J. d. V. te Kruiningen: 3 b. s. 2 d. h.J. W. d. B. te Oost- en West-Souburg: 4 b. s. 2 d. h., L. J. v. S, te Oost- en West-Souburg: 5 b. s. 3 d. h. G. A. v. D. te Vlissingen: 4 b. s. 2 d. h B. N. B. te Zierikzee 6 en 1 b. s. 3 en 1 d. h. J. v. d. D. te Heinkenszand: 5 b. s. 3d. h. B. op 't H. te 's Heer Arendskerke: 7,50 en 2,50 b. s. 2 m. 1 w.t.P. J. V. te Westkapelle: 5 b. s. 3 d. h.; E. P. W. te Oostburg: 4 b. s. 2 d. h. Overtreding Verordening R. C. Verduisteren. J. Ch. v. D. te 's Heer Arendskei ke: 2 en 1 b. s. 2 en 1 d. li.: W. V. te Vrouwenpolder: f 3 b. s. 3 d. h.; A. T. te Ritthem: 3 en 2 b. s. 3 en 2 d. h.; I. J. te Koudékerke: 3 en 2 b. s. 3 en 2 d. h,; G. J. V. te Middelburg: 3 en 2 b. 8. 3 erwC d.1 h.C. d. K. te Oost- kapelle: 2 b. s. 2 d.vT.J. d. K. te Oostkapelle: 3 en 2 b. s. 2 m. 2 d. h.M. F. R. te Oost en West Souburg: 2 b. s. 2 d. h.; J. d. J. te 's Heerenboek: 2 m. f 2 b. s. 2 m. 2 d. h.M. J. d. J, te Kapalle: 5 b. s. 3 d. h,; P. J. S. te Ovezande: a cn 2 b. a. 3 en 2 d. h.S. H. K. te Vlissingen: 5 b» s. 3d. h.A. d. K. te 's Heer Arendskerke: 2 b. s. 2 d. h.N. M. te RillandrBath 2 b. s. 2 df h.J. d. W. te Kou dekerk©5 en 2 b. s. 3 en/,2 d. h.Ch. L. H. D. te Vlissingen: 5 b. s. i w, t.; C. M. H. te Kortgene: 2 b. s. 2 d. h.W. S. te Seroos- kerke: 3 b. s. 3 d. h.J. S. te Serooskerke: 3 b. s. 3 d. h.A. P. te Ovezande: 8 en f 2 b. 8. 2 m. 2 d. h.; P. M. te Arnemuiden: 3 en 2 b, s, 3 en 2 d. h.; C. J. H. te Wemeldinge: 8 en 2 b. 8. 2 m. 2 d. h, Overtreding verordening R. C. Identificatie plicht. M. M. te Kapelle: 3 b. s. 2 d. h.L. J. v. S. te Oost-- en West Souburg: 2 b. s. 2 d. h.; G. H. D. te Vlissingen: f 2,50 b. s. 2d. h. Overtreding Verordening R. C. Verkeersbe- nerking: M. H. v. d. D. te Kaitendüke: 0,50 b. s. d. h.G. H. D. te Vlissingen: 2,50 b. s. 2 d.h. Overtreding Arbeidswet: Ph. J. C. v. B. te Kruiningen: 3 b. s. 2 d. h.; te Yerseke: 2 m. f 15 b. s. 2 m. 10 d. b. D A. K. te Vlissingen: 3 b. s. 2 d. h. Overtreding Verordening Reizend uitoefenen van een bedrUf: M. P. te Middelburg: 5 b. s. 3 d. h.; M. P. te Middelburg: 2 b. s. 2 d. h.; STADSNIEUWS TIENJARIG BESTAAN DER JONG-HERVORMDEN. De afdeeling Vlissingen van de federatie van Hervormde Jongeren, die alhier werd opgericht door ds. H. A. Blaauwendraad, toenmalig predikant bij de Ned. Herv. ge meente, bestond dezer dagen tien jaar. De omstandigheden waren oorzaak, dat van een min of meer feestelijke herdenking niets kon komen, maar het feit zolf kon niet onopgemerkt voorbijgaan. In de gods dienstoefening van gistermorgen in de Nieuwe Kerk is het feit herdacht. In dezen dienst, die ook werd bijgewoond door den burgemeester van yiissingen, ging ds. J. S. Hartjes voor. i De federatie van Hervormde Jongeren is opgericht als een zuiver kerkelijke or- j ganisatie, waarin de jonge lidmaten der kerk worden samengebracht, om het on- j derllnge contact te versterken en het con- j tact met de kerk en de predikanten niet verloren te doen gaan. Zoo worden de 1 jonge lidmaten binnen de 'kerk geactiveerd en daarvan is, ook in Vlissingen, in de afgeloopen jaren veel zegen uitgegaan. Het werk der Hervormde Jongeren treedt veelal niet naar buiten, maar toch mag getuigd worden, dat dit werk mede mocht* strekken tot verdieping van het kerkelijk bewustzijn. De dienst van gisteren, die werd opge luisterd door koorzang van het koor Hoop op Zegen, stond in het teeken van de her denking. Ds. Hartjes bepaalde zijn gehoor bij den tekst uit Lukas 12:32 Vreest niet, gij klein kuddeken, want het is uws Vaders welbehagen, ulieden het koninkrijk te ge ven. De zendingscollecte in de Ned. Herv. Kerk te Vlissingen heeft, met de nage komen giften, opgebracht 579,80. STADSNIEUWS N.S.B.-FIL»ÏAVOND. Zaterdagavond werd in het' Schuttershof een N.S.B.-filmavond gegeven, op welke films werden vertoond, die beelden uit het leven der beweging tezien gaven ofwel oorzaak, doel en werking der N.S.B. illus treerden, De' journaals de spiegel der be weging, gayen een goed overzicht over de jongste, belangrijkste gebeurtenissen der N.S.B., als opening kringhuizen, defilé's, uitvoeringen en sportdagen van „Vreugde en Arbeid", vacantie-oorden, als de Troel stra-huizen van het N.V.V., enz. Belangwekkend was voorts de film „Ons koloniaal bezit en de Engelschen". Deze film „schilderde", met tal van af beeldingen, ontleent aan oude schilderijen, prenten,teekeningen en cijfermateriaal, hoe groote Nederlanders in de „gouden eeuw" voor Nederland een groot koloniaal bezit veroverde, hoe onze zeehelden dit gebied, en ook het moederland, verdedigden,tot ons land tenslotte moest toezien, dat En geland Nederland op tal van terreinen ver drong. Er was verder een fraaie film, die ope ning van een verblijf het journalisten- kamp toonde, een film die een overzicht gaf van oudheidkundige opgravingen, en een kunstzinnige opname „pierement" ge titeld. Deze film toonde het draaiorgel aan een Amsterdamsche gracht, de schilder achtige omgeving, het medeleven der Am sterdammers, een dansje bij de muziek, enz. De film „De nieuwe tijd breekt aan", gaf beelden uit de eerste jaren der N.S.B., toond Mussert waarschuwend tegen de politiek dier dagen, den strijd der N.S.B., "het ambtenarenverbod", de elders in Italië en Duitschland baanbrekende revolutie te gen kapitalisme en Marxisme, den oorlog en de „wederkomst" en groei der N.S.B. van Mei 1940. Al deze films, waren „sprekend", en hadden door woord en beeld een propagan distische strekking. Ze werden met groote aandacht gevolgd, terwijl in de pauze's strijdliederen gezongen werden. Door den kringleider, den heer Rosier, werd de avond met een kort woord ge opend, en gesloten werd met het zingen van het zesde vers van het „Wilhelmus" Een „Kaboutertje", hoe klein, wil alom gelezen zijn. •LAND-EN TUINBOUW Sl euren van grasland en toewijzing rundvee. Hier en daar schijnt de indruk te be staan, dat by vrijwillig scheuren van gras land een geringere toewijzing van rundvee zou plaats vinden dan wanneer het betref fende bedryf niet tot scheuren was over gegaan. Naar men ons van bevoegde zyde mede deelt, zal dit niet het geval zyn. Voor on gerustheid is derhalve geen reden. Overtreding der Woningwet: A. S. te Kapelle: 10 b. s. 5 d. h. Dronkenschap: J. v. D. te Hansweert: 15 b. 8. 10 d. b. Overtreding Uk wet: C. v. d. L. te Vlissingen: 1 b. s. 1 d. h.; C. B. te Koudekerke1 b. s. 1 d. h.C. J. M. te Vlissingen: j 1 b. s. 1 d. h.W. V. te Koudekerke: 8 b. s. 3 d. h.F. J. C. te Vlis singen: 1 b. e. 1 d. h.M. K. te Vlissingen: 1 b. s. 1 d. h; W. W. te Vlissingen: 1 b. e. 1 d. h.; J. L. H. v. D. te Goes: 8 b. a. 3 d. h.; J. S. V. te Goes: 1 b. 8. 1 d. h.; M. P. v. H. te Vlissingen1 b. s. 1 d. b. Overtreding Plantenziekten wet: M. K. te St. Laurens; 15 b. s. 10 d. h.W. J. v. M. te Middelburg: /8 b. a. 3d. h,; J. W. te Middelburg: 5 b. s. 3 d. h.P. K. te Oost- en WestrSouburg; 15 b. s. 10 d. h.C. V. te GrUpskerke: 10 b. s. 6 d. h.; S. M. te Seroos kerke: 3 b. s. 3 d. h. Overtreding art. 314 W. v. Str. (Stroopnrü): A. d. B. te Sint Laurens: 10 b. s. 6 d. h.; I. W. te Sint Laurens: 10 b. s. 5 d. h.; C. A. P. te Middelburg: 5 b. s. 3 d. h.; W. Ph. P. te Yerseke: 10 b. 8. 6 d. h.M. P. te Yerseke: 10 b. s. 6 d. h.; M. P. te Ierseke: 7.50 b. s. 5 d. h.; M. M. te Kortgene: 7,50 b. 8. 5 d. h.D. v. d. H. te Kortgene: 7,50 b. s. 5 d. h. Overtreding Zccuweche Stroomen en VlascherU* reglement: M. K. te Kruiningen: 10 b. s. 5 d. h. Overtreding Coloradokeverbeslnlt 1M1: C. M. te Gapinge: 15 b. s. 10 d. h. ER WORDT ONDER VALSCHE VtAG GEVAREN! Het is ons ter oore gekomen, dat sommige winkeliers, die van hun klanten leege ÏEO-jampotten ont vangen, deze zelf weer vullen met inferieure jam. Het zijn gelukkig slechts sporadi sche gevallen. Maar U kunt ons bij de opsporing helpen, door ons direct een briefje te schrijven, wan neer U een pot TEO-jam met min derwaardigen inhoud koopt. Elst (Oveueuiwe) De batidenprijsvraag. EERSTE VOORLOOPIG OORDEEL DER JURY. Dezer dagen is de jury voor de rijwiel- ban denprijsvraag ter orië 'teerde bespre king over de inzendingen bijeengekomen. De jury meende v/el in de eerste plaats èen woord van dank te moeten richten aan allen in den lande, die zich de moeite hebben getroost om verschillende voor stellen voor dit brandende probleem te doen, dikwijls toegelicht met uitvoerige beschryvingen en keurige teekeningen. Van elke aanvrage wordt door het se cretariaat een korte samenvatting gegeven. Daarna circuleeren de betreffende aan vragen bij alle juryleden. Indien twee of meer juryleden van meening zyn, dat de voorgestelde constructie of oplossing na dere bestudeering waard is, dan wordt deze door het secretariaat op zijde gelegd en wordt een uitvoeriger formuleering op gelegd met een voorloopige beoordeeling over voor- en nadeelen en verdere aspecten. Deze gesorteerde1 aanvragen circuleeren dan opnieuw bij de juryleden, die er even tueel aanteekeningen by aanbrengen en deze ,dan in een vergadering van de jury nader bespreken. Onder de meer dan 1800 inzenders zijn er verscheidene, die zich niet bepaald heb ben tot één oplossing, doch er verschillende hebben aangegeven. Zoodoende is het aan tal te beoordeelen oplossingen ver over de 2000. Hier komen regelmatig nog inzendin gen bij, die niet'meer mededingen naar een prijs voor de prysvraag, doch waarover men wel gaarne het oordeel van de jury zou kennen. Het is duidelijk, dat by een zoo groot aantal oplossingen de, voorschif ting vrij veel tyd vereiseht. Onderwijl wordt wel reeds aandacht besteed aan de gesorteerde oplossingen. Gelijktydig hebben onderzoeken en proefnemingen plaats. Bö de oriënteerende bespreking over de tot nu toe in circulatie gegeven inzen dingen (rond 1000 in getal) is de jury tot de slotsom gekomen, dat er daarbij ver scheidene zijn, die niet voor toekenning van een prijs in aanmerking kunnen ko men, omdat zij niet voldoen aan den eiseh, dat de vervanging der rijwielbanden op in- dustrieele schaal verwezenlijkt moet kun nen worden. Toch zijn er onder dergelijke oplossingen verscheidene, die in inciden- tieele gevallen bruikbaar kunnen zijn. Zoo zyn er inzenders, die aangeven, dat men van touw een vervangende band kan vlech ten, of zich met een zware ineengesplitste kabeltros kan behelpen. Anderen zyn er, die uitgaan van eveneens schaarsche grond stoffen, zooals kurk, ja zelfs van rubber. Eén inzender deed een voorstel voor het gebruik van een massieven rubberpand, waarin meer rubber verwerkt zou moeten worden dan in een gewonen rijwielband. Ook zyn er, die willen uitgaan van een oude tuinslang of een oude stofzuigerslang, die men in de plaats van den rywielband -wil aanbrengen. Toch meent de jury goed te doen reeds thans op deze mogelykheden te wqzen, omdat degenen, die nog over dergeiyke materialen beschikken, zich wel licht hiervan kunnen bedienen om zich te behelpen. Het ligt in de bedoeling over deze mogeiykheden binnen afzienbaren tyd de tails te publiceeren. By de overige inzendingen is het leeu wenaandeel teruggevallen op ren band met houtèn of yzeren loopvlak met tusschen- gebouwde veerconstructies van allerlei aard en vorm. Soms is deze zeer inventief aangegeven. Soms ook is de veering en de veergeleiding zoodanig, dat er nooit eeqige veering kan ontstaan. By deze constructies valt reeds direct op te merken, dat een loopvlak van staal medebrengt, dat in het byzonder by vochtig weer slip gevaar optreedt. Voor bakfietsen is dit weer minder van belang. By een houten loopvlak doet zich het euvel voor, dat hout na betrekkeiyk kort gebruik reeds splintert. Verder kan de jury met haar voorloopige beoordeeling niet gaan. Alle inzendingen zijn nog niet bezien en wellicht bevindt er zich onder dit groote aantal één, die de werkelyk verlossende gedachte brengt. Mocht deze niet worden aangetroffen, dan zal bestudeerd, worden, welke oplossing toch nog wel bruikbaar geacht kan worden en voor welke doeleinden die, naar het inzicht van de jury, het best zou kunnen Op 10 November j.l. verscheen in het ver ordeningenblad een besluit betreffende de afwikkeling van defensieschadezaken en bezettingsschaden aan het agrarische be- drijfsleven. In verband hiermede deelt de algemeen gemachtigde voor de oorlogs- en defensieschaden het volgende mede A. Afwikkeling van de fensieschaden. Voor en tydens de oorlogsdagen in Mei 1940, zijn ten behoeve van de landsverdedi ging,'onder water zettingen voorbereid en gesteld, verdedigingswerken, hindernissen, versperringen, e.d. gemaakt, wegruimingen uitgevoerd en terreinen, gebouwen, wateren enz. in gebruik genomen. De eigenaars, pachters, huurders en gebruikers van de terreinen en opstal len, ten aanzien van welke een of -meer dier verrichtingen hebben plaats gehad en die hierdoor schade hebben geleden, moeten een verzoek tot het bekomen van schadeloosstelling vóór 1 Januari 1942 indienen by den algemeen gemach tigde voor de oorlogs- en defensiescha den te 's-Gravenhage. Indien voor dezen datum geen aanvrage is ingediend, ver valt het recht op schadeloosstelling, zy, die reeds een verzoek hebben inge diend by de advies-commissie vorderingen en van deze schriftelijk bericht hebben ont vangen over het in behandeling nemen daarvan moeten niet opnieuw een ver zoek indienen. Dit geldt ook voor hen, die. zulk een verzoek reeds hebben ingediend bij den schadecommissaris en van dezen schriftelijk bericht hebben ontvangen als voren. Het hoofd der afdeeling defensieschade van het departement van financiën onder zoekt de aanvragen van belanghebbenden en bWt deze daarna een bepaald bedrag, in geld aan als schadeloosstelling. Wordt de schade van rijkswege in natura hersteld of is het om andere redenen niet mogeiyk ter stond een aanbod als vorenbedoeld te doen, dan kan belanghebbende schriftelijk aan den algemeen gemachtigde voornoemd een voor schot of crediet vragen, dat, zoo het ver leend wordt, met schadeloosstelling wordt verrekend. Indien belanghebbende de hem door het hoofd der afdeeling defensieschade van het departement van financiën aangeboden schadeloosstelling niet voldoende acht, kan hij een ongezegeld verzoekschrift richten tot den secretaris-generaal van het departe ment van, financiën, waarin vermeld het bedrag,- waarop hij aanspraak meent te heb ben en de redenen, waarop deze aanspraak berust. Beroep op deu rechter, of eenigerlei andere voorziening, is niet mogelijk. De secretaris-ganeraal beslist omtrent dat verzoek, tegen welke beslissing niet kan worden opgekomen. B. Bezettingsschaden aan het agrarische be- dryfsleven. De aangekondigde regeling inzake de ver goeding voor bezettingsschaden, voorzoover daarin niet door de Duitscha instanties is voorzien, is voorafgegaan door de oprich ting van een Stichting Lande- I y k e Bezettingsschaden. Voor een doeltreffende behandeling der bezettingsschaden is het doelmatig voorge komen dergeiyke schaden van het agrari sche bedryfsleven door een afzonderlijk ap paraat te doen opnemen. Daarvoor kwam in aanmerking het bureau ontruiming van het rijksbureau voor de voedselvoorziening. De agrarische bezettingsschaden zyn dik- wyls van zeer ingewikkelden aard, niet na me in de nabijheid der vliegvelden. Daarbij kan niet worden volstaan met een vergoe ding voor gemis van opbrengst van onroe rende goederen of voor nocdzakelyke uitga ven in verband met de ingebruikneming door de Duitsche weermacht. De aanleg van vliegvelden brengt met zich dat aan ver schillende hoeven, landeryen of deelen daar van worden onttrokken, met het gevolg, dat het overschietende deel dikwijls niet groot genoeg is om nog een geheel bedryf te vor men. Dan kan het nuttig zyn om een her kaveling te maken dan wel de in beslag ge nomen landeryen en de daaraan grenzende gronden van de eigenaren over te nemen en aan deze of aan de grondgebruikers een nieuw bedryf in de plaats te geven. Om deze transacties tot stand te brengen is het voornoemd bureau ontruiming voor dit deel harer werkzaamheden omgezet in een stich ting landelijke bezettingsschaden, welke stichting oventueel tot aan- en verkoop kan overgaan en desnoods ook gronden kan vor deren. Daarnaast kan de stichting voor schotten geven op agrarische bezettings schaden. De directeur van het bureau ontruiming, ir. C. Staf, president-directeur van de Hei demaatschappij, is ook directeur van de stichting landelyke bezettingsschaden. De stichting wordt overigens beheerd door een raad van bestuur, waarvan voorzitter is de heer F. L. Rambonnet, algemeen gemach tigde voor de oorlogs- en defensieschaden. Bezettingsschaden van het agrarische be dryfsleven kunnen thans reeds voorloopig worden aangemeld by de stichting lande lyke bezettingsschaden, Lange Voorhout la, 's-Gravenhage, doch by voorkeur door tus- schenkomst van de plaatselyke vliegveld commissies of van de gemeentebesturen. De aanmelding bij Waffen S.S. en Vrijwilligerslegioen Nederland. VAN 14 TOT 23 NOVEMBER. Het Erganzungsamt der Waffen-S.S., Erganzungsstelle Nordwest, Den Haag, Stadhouderslaan 132, deelt mede ,dat in den tyd van 14 tot 22 November in Neder land admissieonderzoek zal plaats vinden voor de WaffenS,S. en het vrywilligers- legioen Nederland in de volgende plaat sen. Mannen van 17 tot 40 jaar worden aan genomen voor den duur van den oorlog, 2 of 4 jaar. Voor de ondersteuning van het gezin voorzoover het kostwinners be treft wordt gezorgd. Vrybiljetten voor de reis van de woonplaats naar het ad- missie-onderzoek moeten aangevraagd worden by de Erganzungsstelle Nordwest, Den Haag, Stadhouderslaan 132. Biljetten voor.de terugreis worden by het onderzoek overhandigd, onverschillig of de candidaat aangenomen wordt of niet. De aanmelding kan geschieden Op 14 November, 9 uur in Den Haag, Stadhouderslaan 134 en om 15 uur in Rot terdam, Deutsches Haus. Op 15 November om 10 uur in Utrecht, Deutsches Haus en om 15 uur in Amster dam, Deutsches Haus en op 16 November om 11 uur in Leeuwarden, Huize Schaaf, Breedstraat en om 16 uur in Groningen, Concerthuis, Poelestraat. Op 17 November om 11 uur in Hengelo, Deutsches Haus en om 16 uur in Arn hem, Deutsches Haus. Op 18 November om 10 uur in 's-Herto- genbosch, Prins Hendrikkazerne en om 1© uur in Tilburg, v Werkliedenvereniging, Tuinstraat 68. s Op 19 November om 10 uur in Eindho ven, Huis Maria, Kruisstraat en om 16 uur in Maastricht, Hotel Momus, Vrythof. Op 22 November om 9 uur in Den Haag, Stadhouderslaan 134. SPOORWEGONGELUK IN ARGENTINIË. Uit Buenos Aires (ArgentLiië) meldt het D.N.B.Zes verlofgangers van een regiment bergjagers hadden zich verscho len in een tankwagen van een goederen trein, om op deze wijze vlugger thuis te zyn. Onder de reis maakten zy, blykbaar voor de grap, dc koppeling tusschen twee wagons los, waardoor de trein in twee deelen werd gesplitst, die juist op een hel ling op elkaar botsten. Drie wagons wer den versplinterd, drie anderen ontspoor den. Ook de tankwagen were, vernield, waarbij vyf c'.r soldaten omkwamen en de zesde ernstig gewond rerd. DOODELIJK ONGELUK IN FABRIEK In de kleiwarenfabriek van de N.V. Paui Teeuwen té Tegelen, geraakte de 14-jarige J. van der F. uit Reuver, onder de wielen van een kleitram. De jongen werd zeer ernstig aan het linkerbeen gewond en is later overleden. worden toegepast. Hoewel het geen gewoonte is vóór de einduitspraak over inzendingen van een pry svraag mededeelingen te doen, meent de jury in dit geval wel haar, in het bo venstaande vervatte, voorloopige beoordee ling te kunnen geven, omdat gebleken is én uit het groote aantal inzendingen én uit de reacties van het publiek, dat er in het Nederlandsche volk een levendige be langstelling voor dit problem bestaat. Voor de einduitspraak der jury zal men nog wel eenigen tyd geduld moeten oefenen; de voorschifting, de besprekingen en de proef- riemingen vragen nu eenmaal tyd, waarby te bedenken valt, dat de juryleden dit om- vangryke werk in vrye oogenblikken naast hun dagelijkschen werkkring moeten ver richten, De prijsaanduiding van waren. Het in Mei j.l. in werking getreden prys- aanduidingsbesluit heeft, naar de gemach tigde voor de prijzen mededeelt, nog niet de bekendheid verkregen, die het toekomt. Dit besluit, dat is uitgevaardigd, teneinde den consument in de gelegenheid te stellen zich er van te vergewissen, dat de prijs, welke hem in rekening wordt (-.gebracht, in ieder geval niet hooger is dan de prijs, die aan anderen in rekening wordt gebracht, en dat hem bovendien, de mogelijkheid geeft, de in rekening gebrachte prijzen te verge- lyken met de van overheidswege gepubli ceerde maximumprijzen, was aanvankelijk slechts van toepassing op voedings- en ge notmiddelen, textielwaren en lederwaren. Sindsdien zyn ook voor schoenreparatie- bedryven, hotel-, café- en restaurantbedrij ven en voor den detailhandel in vaste brandstoffen pftjsaanduidingsvoorschriften gepubliceerd. Het prijzen dient, voor wat de voedings- en genotmiddelen, textiel- en lederwaren betreft, op duidelijk zichtbare en leesbare wijze te geschieden door middel van prijs kaartjes of, voor zoover de artikelen niet zichtbaar uitgestald zyn, door middel van pryslysten. Handelaren in vaste brandstof fen en schoenreparateurs kunnen voor de prysaanduiding gebruik maken van de hun vanwege de betreffende ryksbureaux ver strekte pryslysten. Nadrukkelijk wordt er op gewezen, dat de verplichting tot prysaanduiding niet slechts geldt voor in de winkels te koop aangeboden waar, doch ook voor artikelen, welke vanaf vrachtwagens, handkarren en dergelyke worden gevent. Voor voedings- en genotmiddelen, textiel- en lederwaren en vaste brandstoffen is voorts vereiseht, dat tevens wordt vermeld de gebruikelijke kwaliteitsaanduiding en de verkoopeenheid. Dit houdt in, dat de kwaliteitsaanduiding slechts dètn behoeft te geschieden, wanneer een dergelijke aanduiding gebruikelyk is geweest in het verkeer met het publiek en dat de verkoi peenheid niet behoeft te worden vermeld, wanneer het niet vermel den daarvan geen aanleiding tot twy'fel kan geven. Tenslotte is nog van belang, dat indien boven en behalve de verkooppryzen toesla gen of andere kosten in rekening worden gebracht, dit op de prysaanduiding dient te worden vermeld. RIJWIELDIEFSTAL EN SLUIKHANDEL TE HENGELO. De politie te Hengelo hield eenige dagen geleden drie personen aan, die in Duitsch land werkten en zich in Twente verschil lende rywielen toeëigenden. Bij onderzoek in Duitschland, o.a. in- Rheine, Bentheim en Osnabriick, kwam men 14 fietsen en 4 eveneens van diefstal afkomstige jassen op het spoor. Rijwielen en kleedingstukken zijn naar Hengelo teruggebracht. Voorts is de politie te Hengelo weer een sluikhandelcomplot op het spoor gekomen. By een zekeren S. trof men 1400 stukken toiletzeep aan. De maximumprijs hiervoor is bepaald op 12 cent per stuk, doch de sluikhandelaren maakten er 75 cent van. By U. vond mer 4800 pakjes shampoo, welke werden verkocht tegen 30 cent per' pakje (normale prijs 15 20 cent). In een huis aan den Bergweg lag 18 kg. witte peper voor den verkoop gereed. Alle goe deren zyn in beslag genomen. De betrok kenen zyn na verhoor en bekentenis weer op vrije voeten gesteld. SLACHTOFFER VAN Dl DUISTERNIS. Door de politie te Foxhol, gemeente Hoo- gezand, is in.de vroegte het ïyk opgehaald van den 32-jarigen ongehuwden schoenma ker E. Bolten, wonende te Foxhol. De man is Woensdagavond laat door de duisternis met zyn rijwiel in het 'Winschoterdiep ge raakt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1941 | | pagina 2