Regeling van de binnenscheepvaart. De legerberichten van gisteren. Tweede blad PROVINCIALE ZEEUWSCHE COURANT Donderdag 13 November 1941 Inladen, opslag, vervoer en lassing zonder vergunning verboden. Het verordeningenblad bevat een besluit van den secretaris-generaal van het de partement van waterstaat, betreffende de uitoefening der binnenscheepvaart in Ne derland (binnenscheepvaartbesluit 1941). Hierin wordt het volgende bepaald Het in .een vaartuig inladen of in lading nemen van goederen voor op slag, dan wel voor vervoer van de eene binnen Nederland gelegen plaats naar de andere, de opslag en het vervoer van de goederen in dat vaartuig, zoo mede de lossing uit dat vaartuig, is zonder een daartoe strekkende ver gunning' verboden. Een vergunning kaft worden verleend voor 1) Wilde vaart, al dan niet verbonden met opslag, of voor opslag alleen. 2) Beurtvaart. 3) Eigen vervoer. 4) Bijzonder vervoer. Met ingang van een nader te bepalen datum kan een vergunning voor wilde vaart enz.,eigen vervoer en bijzonder ver voer slechts worden verleend aan <?en hou der van een binnenvaartuig, indien hij lid is van een by de, stichting Nederlandsche 'Binnenvaart Centrale aangesloten vereeni- ging of van de Vereeniging Centraal Bu reau voor de Rijn en Binnenvaart. De secretaris-generaal vaa het departe ment van waterstaat kan dispensatie ver- leenen van dit voorgeschrevén lidmaat schap. De vergunningen worden door de be- vrachti,ngscommissarissen, na het hooren van een commissie van advies, verleend. De secretaris-generaal van het depar- 'tement van waterstaat benoemt de be vrachtingscommissarissen en hun commis sies van advies voor de districten en re gelt hun bevoegdheden. Het deelnemen aan de binnenlandsche beurtvaart is slechts geoorloofd, indien de houder van een vergunning voor beurt- vajirt lid is van een der brj het Nederland sche Binnenvaartbureau aangesloten v.er- eenigingen. De secretaris-generaal van het de partement van waterstaat kan aan den houder van een vaartuig de ver plichting doen opleggen, zijn vaartuig voor door hem aan te geven doelein den te bezigen tegen een vergoeding, door hem vastgesteld op grond van richtlijnen, in overleg met den ge machtigde voor de pryzen bepaald. Bij weigering van den houder ofMe be manning om de hun opgelegde verplich tingen terstond" na te komen, kan de se cretaris-generaal de bemanning en andere zich aan boord bevindende personen van het schip doen verwijderen, het vaartuig doen bemannen en daarvan het bedoelde gebruik doen maken, zonder dat de houder van dat vaartuig deswege op eenige ver goeding aanspraak kan maken. Bij toe passing van deze maatregelen blijven de met betrekking tot het schip en de lading gesloten verzekeringen ook onder de ge wijzigde omstandigheden van kracht. Tegen beslissingen der bevrachtingscommissa rissen kan de belanghebbende ^oor zoover deze niet betrekking hebben op een reis of op opslag, binnen 'twee weken bij den Raad van beroep voor bevrachtingszaken in 'beroep komen. De secretaris-generaal van het departement van waterstaat benoemt de leden van den Raad van beroep voor bevrachtingszaken en regelt hun be—g Voegdheden. De secretaris-generaal van het departement van waterstaat stelt nadere voorschriften wast betref fende de uitoefening van de bHTnenscheepvaart in Nederland. Dc ten gevolge van dit- besluit te geven voor schriften dienen in overeenstemming te zijn met de voorschriften van het besluit betreffende den opbouw van een zelfstandige organisatie ter ont wikkeling van het bedrijfsleven, alsmede met de in aansluiting daarop reeds uitgevaardigde of nog uit te vaardigen uitvoeringsvoorschriften. Dit besluit treedt een week na heden ln wer king. Welke besluiten bniten werking treden. Tegelijkertijd treden bulten werking 1) Het besluit van den opperbevelhebber van land- en zeemacht van 19 Mei 1940 ten aanzien van de bevrachtingscommissies. 2) Hot besluit van den opperbevelhebber van land- en zeemacht van 23 Mei 1940 ten aanzien -van de binnenlandsche beurtvaart. 3) De wet van 5 Mei 1933, houdende tijdelijke maatregelen ter bevordering van een zooveel mo gelijk evenredige vrachtverdeeling in de bin nenscheepvaart. 4) Artikel 4 van het besluit no. 176-1940 tot verhooging van ae vervoerscapaciteit der binnen vloot. Geldige bevrachtingsboekjes. ontheffingen, goedkeuringen of verklaringen, kracht ens de wet van 5 Mei 1933 gelden, tot opzeggeris toe, als een vergunning. Voor zoover door den secretaris-generaal van het departement van waterstaat niet anders wordt bepaald, blijft de indeeling in districten van kracht; zooals deze laatstelijk gold. KARTELBESLUIT UITGEVAARDIGD. In het Verordeningenblad is opgenomen een besluit van de. secretarissen-generaal van de departementen van handel, nijver heid en scheepvaart en van landbouw en visscherij betreffende het; kartelwezen. Bepaald wordt o.m., dat bedrijfsregelin gen, welke tot stand worden gebracht na de inwerkingtreding van dit besluit (17 November 1941), schriftelijk moeten wor den opgemaakt, terwijl de secretaris-gene raal van het departement van H., N. en S. ten aanzien van bedrijfsregelingen, wel ke voor dat tijdstip tot stand zijn geko men, kan bepalen, dat deze alsnog schrif telijk moeten worden opgemaakt. Van alle bedrijfsregelingen, van wyziging en van beëindiging er van moet kennis worden gegeven aan een door den secre taris-generaal aan te wijzen instantie. De aecr<$aris-generaaf kan bedrijfsrege lingen algemeen verbindend verklaren en daaraan voorwaarden verbinden, terwijl hy eveneens algemeen verbindende bedrijfs regelingen kan vaststellen. Het besluit voorziet voorts in de mogelijkheid tot het treffen van afwijkende voorschriften en van wijziging^ ln de uitvoeringsbesluiten. De algemeen verbindendverklaarde of vastgestelde bedrijfsregeling is verbindend voor een ieder, ten aanzien van die han delingen, welke naar haar aard onder deze bedrijfsregeling vallen. Degene, voor wien een bedrijfsregeling verbin dend is of voor wien een afwijkend» voorschrift is vastgesteld, is tot nakoming daarvan gehou den tegenover een ieder, die bij die nakoming _egn redelijk belang heeft. Een ieder is verplicht 'zich te onthouden van gedragingen, waardoor hij een ander rechtens of economisch in zijn vrijheid beperkt ten aan zien vfn datgene, hetwelk naar zijn aard onder een onverbindend verklaarde bedrijfsregeling zou vallen. Deze verplichting geldt tegenover een leder, die bij het voortbestaan van bedoelde vrij heid een redelijk belang heeft. In het besluit zijn voorts strafmaatregelen vastgelegd alsmede bepalingen ten aanzien van de mate dier strafmaatregelen en derzelver uit voering. Allen, die betrokken zijn of zijn geweest bü de uitvoering van en het toezicht op de halevjng vai^dit besluit, zijn verplicht tot geheimhouding van al hetgeen zij in hun hoedanigheid vernemen of hebben vernomen, voor zoover zij niet inge volge eenlg wettelijk voorschriftnf uit hoofde van hun ambt of beroep tot mededeeling daarvan /bevoegd'of gehouden) zijn;. Over alle misdrijven en overtreding-en, waartegen in dit beèluit straf is bedreig-d, oordeelt ln eersten aanleg by uitsluiting de economische rechter. Voorts kunnen bij veroordeeling' de goederen, door middel van het strafbaar feit verkregen of waarmede of met betrekking tot welke dat feit is gepleegd, met hun verpakking worden ver beurdverklaard, ongeacht of zij den veroordeelde toebehooren. Voorzoover bij een bedrijfsregeling of een af wijkend voorschrift, waarvan de algemeene ver bindendverklaring of vaststelling dan wel de onverbindendverklaring wordt overwogen, per sonen betrokken zijn, werkzaam op het gebied der voedselvoorziening, wordt de betrokken maatregel genomen in overeenstemming met den secretaris-generaal van het departement van landbouw en visscherij of een door dezen aange wezen gemachtigde. Overigens blijven de bepa lingen van het Orgonisfttlebesluit Voedselvoor ziening 1943. .onverminderd van'kracht. Eveneens blijven, de bepalingen van het besliut Inzake de benoeming van een' gemachtigde voor de prijzen onverminderd van kracht. -■ Ten slotte is bepaald, dat de Ondernemers- overeenkomst 1935 buiten werking treedt. KERSTMIS 1941. Voor ag derde maal sinds het uitbreken van den strgd zal het binnen enkele weken Kerstmis zijn. Nog steeds zullen op de slagvelden de ka nonnen bulderen, zullen op de zeeën schepen ver nietigd worden, zullen bommenwerpers hun ver nietigenden last uitwerpen. Kerstmis 1941. De strijd voor de vrijheid van Europa gaat voort en zU die hem strijden, zij zul- len door "het thuisfront niet vergeten worden. Wat onze Nederlandsche vrijwilligers betreft, daarvoor zorgt het verzorgingsfonds vrijwilligers legioen „Nederland". Door dit fonds zullen binnen enkele dagen 12.000 kerstpakketten naar onze dapperen aan het Oostfront, gezonden worden. Twaalf duizend pakketten, die stuk voor stuk vreugde zullen brengen in het hart van hen, die ver van huis en haard hun plicht doen tegen over ons vaderland, zich inzetten voor een geluk- GRATIFICATIES IN DE CONFECTIE-INDUSTRIE. college van rijksbemiddelaars. vferleent toestemming. Een aantal werkgeversverenigingen in. de confectie-industrie heeft ten behoeve van de by hen aangesloten ondernemingen het college van ryksbemiddelaars vergun ning verzocht aan hun personeel een gra tificatie te mogen uitkeeren, voor elk de zer ondernemingen overeenkomende met de in één week in totaal verloonde som. Hef college heeft,' brj zijn in de *Neder- landsche Staatscourant gepubliceerde be schikking van 7 November 1941, dit ver zoek in beginsel ingewilligd. Het besliste, dat alle werkgevers in de confectie indus trie, voor z'bover zij niet reeds in 1941, krachtens afzonderlyk aan hen verleende vergunning, een gratificatie hebben uitge keerd, alsnog aan hun pei'soneel, werk zaam in tot de confectieindustrie behoo- rende ondernemingen, een uitkeering kun nen- doen. De Pinkster-gratificatie 1941, waarvoor in Mei jl. door h^t college een algemeene vergunning voor ide confectie-industrie is verleend, kan hierbij buiten beschouwing worden gelaten. De thans toegestane uit- keeringen mogen voor elk der ondernemm- ,gen in totaal ten hoogste bedragen een som overeenkomende met het totale loon bedrag over één week. De werkgevers zijn' vrij dit bedrag naar goeddunken over de verschillende categorieën hunner arbeiders te verdeelen, met dien verstande echter, dat géén der werknemers méér mag ont vangen dan ten hoogste twee weken loon of 50 procent van het maandsalaris. Is, behalve de genoemde Pinkster-grati ficatie, in 1941 reeds een uitkegrmg ge daan, die echter minder dan één week loon, respectievelijk 25 procent van het maandsalaris heeft bedragen, dan kan, op grond" van de thans verleende alge meene vergunning, het totale gratificatie bedrag worden aangevuld tot de in één week in totaal verloonde som. Dé verdee ling van deze aanvulliiig moet dan echter ook zóó geschieden, dat géén der werkne mers dientengevolge aan oorspronkelijke gratificatie en aanvulling tezamen, méér ontyangt dan ten hoogste twee weken loon of 50 procent van het maandsalaris. De vergunning geldt voor het jaar. 1941, terwjjl het college, tensloi.e als voorwaarde stelde, dat binnen 8 dagen na het uitkee ren der thans toegestane gratificaties, daarvan aan het college van rijksbemidde laars wordt kennis gegeven," met vermel ding van de daarop betrekking hebbende bijzonderheden. loonen winterwerkzaamheden baksteenindustrie. Aangezien het collége van rijksbemidde- laars van oordeel is, dat de loonen, welke aan de arbeiders in de baksteenindustrie worden betaald voor de werkzaamheden, welke gedurende $e wintermaanden wor den verricht, laag zijn. te achten, heeft het college voor deze werkzaamheden een uur loon van 48 cent vastgesteld. MET DUITSCHLAND TEGEN BET BOLSJEWISME. Max Blokzijl spreekt- hedenavond over den zender Hilversum n van 19.4520. uur over het onderwerp: „Met Duitscti- land tegen het bolsjewisme". kige toekomst voor ons volk^dus ook voor u en de uwen. Daarom-langenoot, doen wij een beroep op u.- Bewijst dat gij het hart op de jui3te plaats draagt, bedenkt wat het zeggen wil het kerst- leest te moeten vieren in de barre vlakten van Rusland, stort vandaag nog uw bijdrage op gi rorekening t.n Verzorglngsfnnds Vrijwilligerslegioen „Ne derland Koning.unegracht. Dé herordening van de vakopleiding. EEN ONDERHOUDBÏET "Dr. Ir. G. DE GELDER. Een verslaggever van het A.N.P. had een onderhoud met dr. ir. G. de Gelder, die door den commissaris van niet-commerci- eele vereenigingen en stichtihgen als diens gemachtigde in de Nederlandsche Centrale voor de vakopleiding is aangewezen, over de herordening van de vakopleiding. In zijn inleiding zeide de heer De Gelder, dat de opleiding van een kind of jonge man alleen afhankelyk mag worden gesteld van zyn aanlég en karakter en niet bepaald mag worden door stand, -welstand en af komst. Daarna vergeleek de heer De Gelder de organisatie van de vakopleiding in Duitsch- land, waar sJnds enkele maanden alles in één hand is-gelegd, met die in Nederland, waar 28 vereenigingen, aangesloten' bij de Nederlandsche Centrale, ieder bp haar wrjze, zich met de vakopleiding bezig houden. Het ligt dan ook voor de hand, aldus de heer De Gelder, dat er dringend behoefte is aan een nauwere samenwerking. De herordening zal dus in de eerste plaats moeten bestaan uit dg» samensmelting van de verschillende vereenigingen. Het is nu reeds een jaar-geleden, zeide dr. De Gelder, dat ik als hoofdbestuurslid getracht heb de Centrale op volkachen grondslag te bren gen. Maar ik was toen nog geen gemach tigde en de richtlijnen, die ik had opge steld, werden door de toenmalige besturen verworpen. Dit laatste besluit werd de aanleiding tot mijn benoenflng als gemach tigde. 1 Deze richtlijnen besprekende, was dr. De Gelder van ocA-deel, ddt het doel van het technisch onderwijs moet zyn, dat de door het techr&seh onderwijs ge vormden hun aangeboren gaven en verworven kennis en vaardigheid in dienst kunnen stellen van de gemeenschap van hun vólk en hun land.1 De gedachte van de ouders, dat zij hun kinderen een betere opvoeding, een beter bestaan kunnen geven, door de opleiding tot intellectueele beroepen, moet met kracht worden Bestreden. Met inachtneming van de lichamelijke, geestelijke en moreele ge schiktheid moet een juiste beroepskeuze krachtig en met alle middelen worden be vorderd. Het technisch onderwijs moet in al zijn geledingen vanaf de technische hoogeschool tot de ambachtsschool herzien worden, en alle beroeps- en vakscholen, dus ook de ambachtsscholen en ingenieursscholen, moe ten in het algemeen staatsscholen blyven, zoodat alle leerkrachten rijksambtenaren zijn.en het volledige toezicht door den staat wordt uitgeoefend. Daardoor voorkomt meh, dat het bestuur van vereenigingen zooals thans gezag, leiding en' verantwoordelijk heid heeft. Gevraagd naar bijzonderheden over de vakopleiding yoor de ambachts- en fabrieks nijverheid, deelde de heer De Gelder mede, dat in deze vakopleiding de graden van leerling, gezel, meester en werkmeester worden ingesteld. Hett prirrmir onderwijs wordt gegeven in een achtjarige volks school. Devakopleiding moet als regel 'ge schieden, eerst over een 3-jarige ambachts school, gevolgd door een 2-jarige opieiding in het bedrijf als leerling met aanvulling van practisch en theoretisch onderwijs op speciale cursussen, verbonden aan avond ambachtsscholen, gedurende het winterhalf jaar. In die periode wordt de graad van leerling toegekend. Aan de werkgevers wordt de verplichting opgelegd een nader te bepalen aantal leerlingen in hun bedrijf op te nemen en voor hun vakopleiding zorg te dragen. Een verder voortgezette oplei ding in de bedrijfswerkplaatsen voert bij gebleken geschiktheid tot den graad, van gezel. Voor gezellen is het mogelijk, na een driejarigen arbeid in het bedrijfsleven den graad Ivan meester te verwerven. Werk meester worden in de toekomst- zij. die kunnen beschikken over leiderseigenschap pen. Wanneer wegens geldelijke moeilijk- Heden of minder goeden aanleg van den leerling de ambtsschoolopleiding niet kan worden gevolgd, zal de opleiding ojider een goed leerlingenstelsel in de fabriek moeten worden gegeven. Ook over de ingenieursscholen en jde technisch hoogeschool deed de heer De Gelder interessante mededeelingen. De oude strijd tusschen den technicus en een in genieur moet beëindigd worden. Twee rich tingen kunnen gevolgd wordennamelijk de opleiding tot leider of leidend ingenieur en den vakspecialist. Iarhet algemeen vzal de leidend ingenieur zijn opleiding verkrij gen aan de technische hoogeschobl, de vak specialist aan wat men vroeger een'mid delbaar technische school rioemde, die nu een ingenieursschool zal zijn. Aan den lei denden ingenieur moet men in de eerste plaats den eisch stellen, dat "hij leiders eigenschappen bezit. Op de ingenieursscho len moeten de vakspecialisten zich ontwik kelen tot bedryfsleider. Er moet niet ge streefd worden naar een om^*angryke ken nis op speciale gebieden in de technische wetenschappen, maar vooral naar scholing in technisch denken, naar het verkrijgen van technisch inzicht. Voor beide opleidingen is practisch werk gedurende geruijnen tijd vereischt. De mo gelijkheid moet blijven bestaan, dat een leerling van de ambachtsschool overgaat naar de ingenieursschool' om eventueel na een bijzondere voorbereiding naar de hoo geschool te gaan. Na' dit overzicht te hebben gegeven, ves tigde dr. De Gelder er nog eens de aan dacht op, dat de Nederlandsche Centrale zich alleem met (ftet technische onderwijs bemoeide, en weinig of niét met de andere vakopleidingen. Het is onze bedoeling, zoo als ookuit het overzicht duidelijk is- ge worden, de heele vakopleiding in één hand te brengen. Alles is gereed om van de Nederlandsche Centrale van de vakoplei ding een werkelijke centrale te maken, en om sneller tot een resultaat te kome», zijn, zooals onlangs is gepubliceerd, vier com missies ingesteld, die vier verschillende ge bieden, welke de geheele vakopleiding be strijken, op volkschen grondslag moeten herordenen. Tenslotte wees dr. De Gelder er nog met klem op, dat In de komende Germaansche eenheid ook eenheid in de vakopleiding .moet bestaanv Die opleiding moet natuur lijk den eigen aatd van het vaderland be houden, maar het resultaat moet hetzelfde zijn. Alle Nederlandsche beroeps-"en vak- menschen moeten overal br ->aar zijn en bjj niemand, in welk land ten achter Duitschland strijdt voor Europa. Het opperbevel der Duitsche weer macht maakt 'bekend*: Op den Krim hebben Duitschê en Roemeensche troepen tijdens felle achtervolgingsgevechten de kust ten Zuiden van Kertsj bereikt. De lucht macht zette het bombardement van de havens Sebastopol, Kertsj en Anapa met groot succes voort. In het gebied ten Zuiden van Toela hebben formaties infanterie en tanks in een veelomvattenden aanval divi sies Sovjet-cavalerie verpletterd, tal van gevangenen gemaakt en 91 stuk ken geschut, benevens ander oorlogs tuig buitgemaakt. Een poging tot uitbraak uit Lenin grad, ondernomen door geconcen treerde strijdkrachten. is gestrand op den afweer der Duitsche troepen, - waarbij de tegenstander zeer zware, bloedige verliezen leed. Daarbij wer den van 17 aanvallende'pantserauto's er 11 vernietigd, waaronder 7 van de zwaarste. Formaties gevechtsvliegtuigen en jagers hebben aan het geheele front achterwaartsche verbindingen en vliegvelden van den vijand met suc- •ces aanbevallen. Zij verwoestten een groot aantal treinen en berokkenden den Sovjet-luchtstrijdkrachten .aan zienlijke verliezen. Moskou werd over dag en 's nachts met brjsant- en^ brandbommen bestookt. Voltreffers op spoorweginstallaties veroorzaak- ten groote schade. Andere nachte lijke aanvallen der luchtmacht waren gericht op bewapeningsfabrieken te Gorki. In de wateren rondom Engeland hébben gevechtsvliegtuigen in den nacht-, van'11 op 12 November ten Oosten, van Lowestoft bommen laten vallen op een grooten koopvaarder. Aan de Kanaalkust schoot luchtdoel artillerie zes vliegtuigen Uit een for matie Britsche jagers neer. De vijand heeft geen gevechtshan delingen. boven Duitsch. gebied ver richt. De aanmelding bij Waffen S.S. en Vrijwilligerslegioen Nederland. VAN II TOT 22 NOVEMBER. Het Erganztjngsamt der Waffen-S.S., Ergdnzungsstelle Nordwest, Den Haag. Stadhouderslaan 132, deelt mede ,dat in den tijd van 14 tot 22 November in Neder land admissieonderzoek zal plaats vinden voor de Waff^nS.S. eri het vrijwilligers legioen Nederland in de .volgende plaat sen. Mannen van 17 tot 40 jaar worden aan genomen voor den duur van den oorlog, 2 of 4 jaawÉVoor de ondersteuning van het gezin voorzoover het kostwinners be treft wordt gezorgd. Vrijbiljetten voer de reis van de woonplaats naar, het ad- missie-onderzoek moeten aangevraagd worden bij de Erganzungsstelle Nordwest, Den Haag, Stadhoüderslaan J32. Biljetten voor de terugreis worden bij het onderzoek overhandigd, onverschillig of. de candidaat aangenomen wordt of niet. De aanmelding kah geschieden Op 14. November, 9 uur in Den Haag, Stadhouderslaan 134 en om 15 uur in Roü- terdam, Deutsches Haus. Op 15 November om 10 uur in Utrecht, Deutsches Haus en om 15 uur in Amster dam, Deutsches Haus en op 16 November om 11 uur in Leeuwarden, Hui^e Schaaf, Breedstraat en om 16 uur in Groningen,' Concerthuis, Poelestraat. Op 17 November om 11 uur in Hengelo, Deutsches Haus en om lfe uur in Arn hem, Deutsches Haus. Op 18 November om 10 uur in 's-Herto- genbosch, Prins Hendrikkazerne en om 16 uur in Tilburg, Werkliedenvereeniging, Tuinstraat 68. Op 19 November om 10 uur in Eindho ven, Huis Maria. Kruisstraat en om 16 uur in Maastricht, Hotel Momus, Vrijthof. Op 22 November om 9 uur in Den Haag, Stadhouderslaan 134. c.a.o. kleinbedrijf Metaalindustrie. Het college van rijksbemiddelaars deeit mede, dat de collectieve arbeidsovereen komst voor het kleinbedrijf metaalindus trie, welke door de smedenpatroonsbonden met den Algemeenen Nederlandschen Me-- taalbewerkersbond is aangegaan voor een jaar, met ingang van 15 November a.s., door het college is goedgekeurd. Hiermede is een zeer algemeene rege ling van loonen en arbeidsvoorwaarden tot stand gekomen voor meer dan 4000 smede rijen en andere ondernemingen, behooren- de tot de metaalnijverheid in het' geheele land. Deze collectieve arbeidsovereenkomst kan ^vorden beschouwd als een voorlooper van eèï} te vernachten regeling van ar beidsvoorwaarden, welke zal gelden voor alle kleinere ondernemingen, (lie tot de metaalnijverheid moeten worden gerekend en welke zal aansluiten by de landelijke regeling voor metaalnijverheid, die thahs geldt voor alle ondernemingen, die meer dan 25 werknemers in dienst hebben. spanje vraagt uitlevering van largo caballero. Naar uit bevoegde Fransche kringen ver nomen wordt, heeft.de Spaansche. regeering reeds e§nige dagen'geleden een verzoek in gediend tot uitlevering vaA den vroegeren rood-Spaanschen premier Largo Caballero. Dit verzoek om uitlevering wordt op het oogenblik door de Fransche regeering nog bestudeerd. FRANSCHE VISSCÏIKRSBOOT GESTRAND. By stormachtige zee is voor de haven van Lorient de Fransche visschersboot j,Anne Louise" met negen opvarenden ge strand. Vier visschers werden in zee ge slingerd en verdronken. De overige tracht- ,ten zwemmend de kust te bereiken en wer den door Duitsche douaneambtenaren ge ared. staan. Dan pas gaan wij een goede toe komst tegemoet, aldus besloot dr. De Gel der. HET ITALIAANSCHE. Hier volgt het Italiaansche weermachts- bericht De vijandelijke luchtmacht heeft nieuwe aanvallen gedaan op Zuid-Italië en Sici lië. Dinsdagmiddag werd een verkennings vliegtuig door onze jagers ter hoogte van Capri brandend neergeschoten. In den nacht van Dinsdag op Woensdag lieten vijandelijke vliegtuigen in opeenvolgende golven,brand en brisantbommen op Napels vallen. Schade aan woonhuizen en hier en daar een begin van brand, hetgeen men spoedig meester was. Zes dooden en om streeks dertig gewondfen. Houding der be volking steeds kalm en gedisciplineerd. In de eerste ochtenduren werden Woensdag drie Engelsche vliegtuigen neergeschoten op Sicilië een door het luchtdoelgeschut en twee door onze jagers. De bemanning van een ander vyandelijk toestel, dat in zee stortte, w(erd krijgsgevangen gemaakt. Nog altijd in de eerste ochtenduren werden vier zware Britsche jagers door onze strijdkrachten, onderschept en bij Cefula stortten zij neer. Drie toestellen verdwe nen in zee, een vierde viel op den grond te pletter en de bestuurder werd krijgsge vangen gemaakt. In Noord-Afrïka niets bijzonders aan het front van Tobroek en dat van Solloem. Een luchtaanval, op Benghazi richtte geen schade aan. Een getroffen Britscft toestel viel te pletter. In Tripolis wer-d de beman ning, twee officieren, van' een vliegtuig, dat tevoren neergèschoten was, gevangen genomen! In Oo^t-Afrika hebben onze detachemen ten van de versterkte stelling van Koel- kwabert nieuwe aanvalspogingen van den vijand afgeslagen. Wapenstilstandsdag in Frankrijk. P LA TON OVER DEN FRANSCHEN WEERSTAND. De Fransche minister van koloniën, schout bij nacht Platon, die uit Djiboeti in Vichy is aangekomen heeft omtrent het doel van zyn reis verklaard dat- dit was, te öewyzen dat Frankrijk niet de schuld draagt aan den tegenwoordlgen toestand. Frankryk heeft zijn politieke vrijheid her kregen en de tyd is voorbij, dat de Fran sche regeering willoos1* ieder bevel vdn Engelaild uitvoerde. Platon wees op den rigoreuzen eisch van de Engelsqhen om de haven van Dji boeti af te staan voor de ravitailleering van dè Engelsche troepen in het bezette Abessinië, terwijl de En gelachen"* tevens al les doen om de bevolking van Djiboeti door den honger tot een overloopen naar de Gaulle te dwingen. Platon herinnerde voorts aan het com promis-voorstel van den gouverneur van Djiboeti, dat door de Engelscben van de hand was gewezen. Onze troepen in Djiboeti, zoo verklaarde Platon, zyn bereid om aan een Britschen en Gaullistischen aanval het hoofd te bie den. Zij zullen tot het uiterste tegenstand bieden en eerder de haven- en spoorwegin stallaties vernielen dan deze in handen van de Engelschen te laten vallen. Wat er ook mag gebeuren, zoo verklaarde schout bij nacht Platon tenslotte, nooit .zullen de troepen van Djiboeti hun plicht van trouw "jegens Frankryk verzaken. Deze reis heeft mijn trots. Fran'schman te zijn, opnieuw versterkt. Ik heb een bevolking gezien, dié ondanks haar groote leed het vaderland trouw blijft. Ik zal den maarschalk rap port uitbrengen over den e<*d van trouw van generaal Truffet, den opperbevelheb ber van de Fransche troepen in Djiboeti, dien hy heeft afgelegd ten overstaan van alle officieren en waarin hy zwoer Djiboeti tot het .uiterste te zullen verdedigen. EEN SOBERE HERDENKING. In Frankryk is voor de eerste maal de wapenstilstandsdag niet 'op de gebruike lijke wyze herdacht. De regeering had uit drukkelijk bepaald, dat dien dag de arbeid niet mocht worden onderbroken en at geen plechtigheden mochten worden, gehou den, uitgezonderd enkele officieele. Deze. mochten slechts het karakter dragen van een hulde aan de slachtoffers van den wereldoorlog en van_ den - tegenwoordigen oorlog. In Vichy /rond een kranslegging plaats bij het monument der gesneuvelden door maarschalk Pétaln, waaraan ook door admiraal Darlan werd deelgenomen. Vervolgens werd een herdenkingsgods dienstoefening in de St. Louis kerk gehou den. In de overige steden en dorpen van het onbezette gebied werden eveneens korte eenvoudige plechtigheden gehouden. Terechtstellingen in Praag. Wegens voorbereiding van hoogverraad, sabotage en opzettelijk wederrechtelijk in het bezit hebben van wapenen zijn op 11 November door het standgerecht te Praag zeven personen, vooraanstaande function- narissen van een illegale communistische verzetgroep, ter dood veroordeeld. De ver oordeelden zyn op denzelfden dag gefusil leerd. Engelsch schip tot zinken gebracht. New Yorksche scheepvaartkringen ma ken bekend, dat het E-gelsche vrach' hip „Antiope" (4.545 b.r.t) door optrede; aix den vyand ln het Noordieiyke deel vai. en Atlantischen Oceaan tot zinken is ge-,, bracht. Het Britcche s.s. „Bradford", dat zooals gemeld, eveneens op den Atlantischen Oceaan tot zinken is gebracht, was 499. b.r.ti grpot. FINSCH SCHIP TOOR ENGELSCHEN OPGEBRACHT. Volgens Associated Press verklaart men in reederskringen te New York, dat het Finsche vrachtschip „Anneberg" door Britsche oorlogsschepen is opgebracht. meer dan 21 mr 10en mark voor de winterhulpcolles. te. De tweede straatcollecte, die in geheel Duitschland den -25sten én 26sten October is gehouheeft meer dan 21 millioen Mark opgebracht. Dit is ruim vyf millioen Mark meer dan de overeenkomstige col lecte verleden Jaar heeft opgebraóht.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1941 | | pagina 5