r .71 Middelburg Vlissingen Castella s ZACHTE WERKING is noodig voor de kinderhuid! Goes thtJuusf STADSNIEUWS DE GEVEL VAN DE PROVINCIALE BIBLIOTHEEK IN DE LANGEDELFT. Toen verleden jaar ln Mei het grootste gedeelte van het gebouw van de Provin ciale Bibliotheek in de Langedelft een prooi dér vlammen was geworden, schre- ven wjj in het nummer van 31 Mei van dat jaar: „Men is begonnen met het aanbrengen van een betonnen steun van ongeveer 27000 kg aan den voet van de stelling, die voor de Provinciale Bibliotheek is opgericht. Deze eerste betonnen balk voor den her bouw van Middelburg, dient om de hooge stelling sterk te doen staan. Aan de achter zijde van den gevel worden schoren ge plaatst en dan wordt afgewacht wat de deskundigen over het lot van den gevel zullen beslissen". Deze beslissing» is thans gevallen. Ge bleken is, dat vooral in de hardsteenen deelén van den gevel te groote breuken zijn, om er zonder meer een nieuw gebouw tegen aan te bouwen en besloten is dan ook tot rustige en deskundige slooping van den gevel, het nummeren en zorgvuldig opbergen der onderdeelen, zoodat bij den tezgnertijd te beginnen herbouw van het gebouw de gevel er weer precies op de zelfde plaats voor geplaatst kan worden. Temeer kon daartoe worden besloten, om dat men in onze naaste omgeving een aannemer heeft, die tegenover zulk werk niet vreemd staat. Wq bedoelen den heer Roelse "uit Westkapelle, die1 destijds ook het Beeldenhuis te Vlissingen sloopte, maar den gevel later weer geheel voor het c nieuwe pand deed herrijzen. Men is thans bezig met het aanbrengen der materialen, die voor dit werk noodig zijn. Reeds eenigé weken zijn nauwkeurige detailteekeningen van den gevel gemaalt. Met den gevel zal ook de hooge stelling, die nu rééds anderhalf jaar in de Lange delft prijkt, verdwijnen. Ook het betonnen stut zal worden afgebroken. Nog willen wij er aan herinneren, dat reeds enkele dagen na de catastrophe de gemeente-archivaris in zijn toen in ons blad geschreven artikelen inzake dezen gevel een vergelijking trok met dien van het Beeldenhuis te Vlissingen. DE SCHOOLTANDARTSEN-DIENST. Zooals bekend heeft de Nederlandsche „Volksdienst een schooltandartsen-dienst in gesteld, die tot doel heeit de gebitten van de leerlingen van alle lagere scholen te controleeren en zoo noodig te verbeteren. Van dezen nieuwen dienst, die van groote beteekenis zal zijn voor de "gezondheid van het. opgroeiende geslacht, heeft Dren te de primeur gehad. Zeeland is de twee de provincie, waar de schooltandartsen dienst wordt ingesteld. Maandag zal hij op officieele wijze door den directeur-generaal van den Ned. Vólks- dienst, den heer C. Piek, in het raadhuis te Oost- en West-Souburg, worden ge- installeerd. Voor deze plechtigheid, die te 11 uur zal plaats vinden, zijn tal van auto riteiten uitgenoodigd. 't Is reeds honderd maal bewezen.. „Een Kabouter wordt gelezen I" BRAND IN VLASFABRIEK TE LEUR, Schade op vier ton geraamd. Een groote brand heeft gewoed in de vlasfabriek de ^„Zwartenberg" onder de ge meente Etten en Leur. Over de oorzaak van dezen brand, Waarbij groote gebouwen complexen benevens vlasvoorraden een prooi der vlammen werden, tast men tot nu toe in het duister. Een hoop vlasafval, dat als stookmate- riaal voor de ketels "gebruikt wordt, en een drietal meters van den ketel verwijderd was, heeft vlam gevat. Het vuur sloeg van de eene vlasopslagplaats over op de andere met het gevolg, dat in korten tqd de ge- heele fabriek in lichter laaie stond. Door den vonkenregen ontstond ook een begin van brand in de aan de overzijde van de rivier de Mark gelegen zagerijen en hout- epslagplaatsen van, de firma Aarden uit Zevenbergen. Door het gemis aan waterleiding en de omstandig'heid, dat de capaciteit van de brandweer van "Leur onvoldoende was, werd een beroep gedaan op de brandweerafdee- Iingen der omliggende gemeenten. Zeer spoedig was de motorspuit van Zevenber gen ter plaatse, waarmede direct de be strijding van het vuur in de zagerijen en houtopslagplaatsen der firma Aarden ter hand werd genomen. *Hier kon het vuur gestuit worden. Achtereenvolgens arriveerden daarna de motorspuiten- van Breda, Princenhage, Roo sendaal, Terheiden en Zevenbergschehoek, Van alle kanten werd het verteerende ele ment aangepakt, waardoor de machineka mer, het ketelhuis en de naast de fabriek gelegen arbeiderswoningen behouden kon den worden. De rest ging in de vlammen op. De schade aan fabrieksgebouwen, ma chines en vlasvoorraden wordt op 400.000 geraamd, welke gedeeltelijk door verzeke ring wordt gedekt. Een vijftigtal arbeiders is door dezen brand werkloos geworden. FINANCIËN. FUNK OVER DE DUrrSCII-ROEMEENSCHE HANDELSBETREKKINGEN. Dezer dagen heeft de Duitsche minister van economische zaken, dr. Funk, er op gewezen, dat er weinig landen in de we reld bestaan, welker volkshuishoudingen in productie en behoefte elkaar zoo goed aan vullen als de Duitsche en Roemeensche. De minister betoogde, dat de Duitsch- Roemeensche handel thans ongeveer den tienvoudigen omvang bereikt heeft van dien van 1938. De uitbreiding van de Roe meensche petroleumindustrie noemde de ministei<3feen der meest essentieele facto ren voor de ontwikkeling van de Duitsch- Roemeensche handelsbetrekkingen. Duitschland zal in overleg met de Roe meensche regeering zijn medewerking ge ven aan de verdere uitbreiding Van deze industrie. STADSNIEUWS BIJ WIEN WORDT EEN KONIJN VERMIST In den vroegen morgen van 7 November j.l. werd in Tuinstad een hond gezien met een konijn in zqn bek. Een onderzbek werd ingesteld en de eigenaar van den hond is bekend geworden, doch van ontvreemding van een konijn is bij de politie nog steeds geen aangifte gedaan. In verband met het onderzoek, zal het door de politie op prijs worden gesteld, wanneer de eigenaar van hetkonijn zich alsnog hij haar aanmeldt. HET PLEKJE BLT DEN WATERTOREN WORDT VERBETERD. Door de werkzaamheden, verricht voor de rioleeringswerkzaamheden, is de toe stand rondom den Watertoren er niet op vooruitgegaan. Daar is nu grondig ver andering in gekomen. Langs den waterkant zijn ten gerieve van de wandelaars hekken geplaatst, ge-C maakt van oude boomtakken, waardoor het geheel niet weinig wordt verfraaid. Het ijzeren hek rondom den Watertoren heeft nu plaats gemaakt voor een gemet seld muurtje, waarachter een bloemenbak is gemaakt, waarvoor eerlang een bloem- beplanting zal worden ontworpen. Het reclamebord dat hier zoo ontsierend was, is verplaatst, zoodat de weg naar den Spuiboezem nu vrij is gekomen Voor het verkeer, hetgeen een' niet onbelang rijke verbetering is, temeer nu er een klinkerbestrating werd aangebracht. Aan het pas gebouwde bemalingshuisje is een overdekte retirade gebouwd. Nu aan de overzijde ook het plantsoen rond de Van Woelderenbank gereed is gekomen kan gezegd worden, dat het aanzien vaiï de stad hier aanzienlijk is verbéterd. De tuin pp den hoek van den Koude- kerkschen wegBadhuisstraat is daartoe mede onder handen genomen. GEVONDEN VOORWERPEN. De Commissaris van Politie, te Vlissingen, maakt bekend, dat aan zijn bureau als gevonden is gedeponeerd: een kinderwantje (blauw met rood), een aantal elerenbons; en dat inlichtingen zijn te bekomen omtrent: bankbiljet te bevragen b'j het belastingkantoor, Prins Hendrikstraat 32 alhier; kindertaschje met inhoud bij magazijn ,,He£a", St. Jacobstraat 22; oranjedas bü L. A. de Waal, Kasteelstraat 83; spiegel bij A. J. van Houten, Langev/egje 41 te Koudekerke; dames armband bij Smit, Koudekerkscheweg O 62; boodscliappentasch bij Le Clercq, v. d. Spieghel- straat 13; rolletje met dubbeltjes t>U J- Slab ber, Koestraat D 74 te Westkapelle; rolletje met dubbeltjes bij Hendrikse, Noordstraat 59; pakje bouten bij Van Ochtcn, Nieuwstraat 39; theedoek bij L. G. Belderok, Noordstraat 46; beige cein tuur van kindermantel bij Van der Klift, Kolve- nierstraat 6; wit lederen kinderschoentje bij J. van Weeie, Slijkstraat 43; liondenriem bij M. dé Meij, Lange Zelke 45; damesringetje bij C. Ro- landus, Gravenstraat 10 ben.heerenarmhandhor- loge bij Mentinck, Scheldes'traat 46; paar blauwe kinderwantjes bij J. de Jonge, Van Nispenplein 34- bruin schoolétui met ritslulting bij A. dc Jcng, C. Buskcnstraat 33; bruine, linker glacé dameshandschoen bij Schot. Schuitvaartgracht 189; band van regenmantel bij Van der Peijl, Gla- cisstraat 25; gouden zegelring bij Sohler, Paling straat 12; huissleutel bij „De Broederband", Scheldestraat 14; grijs wollen linker kinderhand schoen bij De Ridder, Palingstraat 26; bruin le deren heerenhandschoen bij J. Meulmeester, Pa paverlaan 4: textielkaart bij A. de Beijl, Koude- kerltscheweg 84 - Wasch baby met „Castella Schoon- heidszeep" en koop niet lukraak een stuk „toiletzeep" voor de teere kinderhuid. Castella Schoonheids- zeep bevat de milde ingrediënten die voor een zachtwerkend schuim zorgen. Dat heeft baby's huid absoluut noodig STADSNIEUWS VERGADERINGEN EN UITVOERINGEN. T(jdig aanvragen. Zooals de meeste vereenigingsbestuur- ders wel weten gelden nog steeds de sinds den mobilisatietijd ingestelde voorschrif ten betreffende het houden van vergade ringen en uitvoeringen. Het is de achter liggende weken echter enkele malen voor gekomen, dat een uitvoering uitgesteld moest worden, ofwel de toestemming pas kort voor de uitvoering binnen kwam, om dat deze te laat aangevraagd was. Het lijkt ons daarom van -belang er uitdrukkelijk op te wijzen, dat organisators 'van vergade ringen, minsten!* een week tevoren aan den Procureur Generaal bij het Gerechtshof te 's-Gravenhage toestemming tot het hou den van vergaderingen moeten vragen, met opgaven van een eventueel te behandelen onderwerp. Men denke er echter wel om, dat het ge- wenscht is deze toestemming, wanneer het een opvoering van een revue of tooneel- spel betreft, een maand tevoren aan te vragen, met inlevering van het te geven tooneelstuk of een afschrift van den inhoud der revue. Een ,dergelijke aanvrage kan aan den burgemeester, eventueel door middel van. den inspecteur van politie, ge richt worden. Alleen indien men zoo handelt kan men de vereischte toestemming tijdig bekomen. VERGADERING PLATTELANDSMEISJES. De afdeeling Goes e. o. van den Bond van Zeeuvvsche Plattelandsmeisjes verga derde in de melksalon „De Landbouw" on der leiding van mej. Leendertse. Mej. M. Kloet hield een inleiding over „stad en platteland", waarin zij wéés op het ver schil tusschen deze twee, en waarom het van groot belang is, dat het platteland niet overgaat tot het nadoen van de stad, maar met zorg de eigen cultuur bewaart. Nadoen lqdt tot vervlakking van de eigen waarden. Na deze met aandacht gevolgde inlei ding droeg mej. Rie Leendertse eenige mooie verzen voor, terwyi de gezellige middag verder gevuld werd met „hersen gymnastiek" en samenzang. LICHTEN OP! Tegen A. A. M. te Wilhelminadorp en A. v. H. te Goes werd proces-verbaal op gemaakt wegens het fietsen zonder licht. Wij vreezen, dat nog veel dergelijke bekeuringen zullen volgen, want vooral in de vroege, nog duistere morgenuren wa gen velen het zonder licht te, rijden. WIJK-OPHAALDIENST VOOR OUDE MATERIALEN EN AFVALSTOFFEN. In overleg met den burgemeester van Goes is daar door het rijksbureau voor oude materialen en afvalstoffen een w(jk- ophaaldienst ingestejd, die met ingang "van 17 November a.s. in weifcing zal treden. De gemeente Goes is daartoe in twee wijken verdeeld. Voor iedere wijk is een kleinhandelaar aangesteld, die verplicht is ieder woonhuis, eiken winkel en ieder bedrijf één maal in de week op een be paalden dag te bezoeken om de oude ma- SCHOONHEIDSZEEP Op. goede zeep staat: DAbbelm^N GAAN. Drie personen door den economlschcn rechter veroordeeld. Onlangs hebben drie personen zich Voor den economischen rechter te Den Haag moeten ver antwoorden omdat zij, werkloos zijnde, gewei gerd hadden gevolg te geven aan een lastgeving van den directeur van het arbeidsbureau in hun ressort (Leiden) om zich naar het werkkamp te Pieterburen te begeven. Verdachten hadden eenlgen tijd in Duitsch land gewerkt, dóch hadden de verbintenis daar vei broken en zij verkeerden nu in de veronder stelling, dat zij zonder meer recht op werkloos- heldsuitkeering konden doen gelden. Aan de hun opgelegde verplichting om naar het genoemde, werkkamp té gaan zouden zij geen gevolg heb-" ben gegeven, omdat het loon hun niet aanstond. De economische rechter, uitspraak doende, oor deelde het tenlastegelegde bewezen en strafbaar en legde een gèldboete van 10 subs, tien dagen en lgde een geldboete van 10 subs.v' tien dagen hechtenis aan elk derf drie verdachten op. doch voegde daaraan de mededeeling toe, dat wie in het vervolg wegens een dergelijk feit voor hem zou moeten terchtstaan, al was het morgen, ge vangenisstraf zou krijgen. r a terialen in te zamelen. Er is bovendien een oud-papier-ophaler aangesteld, die 'oud papier mag ophalen aan de adressen, waar hij zulks tot nu toe deed. Aan een zoo genaamd „thuis zittenden" kleinhandelaar is voorts vergunning- verleend om afval stoffen en oude materialen in zijn pak huis te koopèn. Zooals men weet is het verboden om lompen, oud papier, glasscherven, oud rub ber, oude metalen en conserveblikken enz. weg t? werpen of te vernietigen. De ^handelaren, die vergunning hadden gekregen om deze afvalstoffen en oude materialen op te koopen, ihvamen tot nu toe slechts zeer onregelmatig deze inza melen, zoodat het vrijwel niet mogelijk was om het vemietigingsverbod na te leven. In Goes is nu een wqkophaaldienst inge steld en op alle. ingezetenen wordt een- uitdrukkelijk beroep gedaan om de afval stoffen te bewaren en aan den wijk-ophaler te verkoopen of af te geven. Degenen, die vroeger hun afvalstoffen aan handelaren gaven, worden verzocht ze aan den daartoe aangewezen kleinhandelaar af te leveren. De wijkvergunninghouder is kenbaar aan een hem uitgereikt ovaal plaatje met het, opschrift „Ophaaldienst-Rijksbureau voor' oude materialen en afvalstoffen". LEERAAR ULOSCHOLEN. De heer J. Goedee leeraar gymnastiek aan de openbare Uloschool te Goes is ook benoemd tot leeraar aan' de bijzondere Uloscholen. KUNST Nederlandsch-Duitsche cultuurgemeenschap. DEMONSTRATIE VAN OUDE MUZIEKINSTRUMENTEN. Wanneer wij tegenwoordig in een onzer groote concertzalen de werken van oude meesters beluisteren en gevangen worden in den ban van hun machtig genie, dan zijn wij er ons doorgaans niet of slechts zeer ten deele van bewust, dat wat wij hooren eigenlijk een onvolkomen weergave beteekent. Ook al kan men veelal be wondering hebben voor het artistieke kun nen en voor de opvatting dér uitvoerende kunstenaars, nochtans wordt men niet ge voerd in de sfeer van dén tijd, waarin deze werken ontstonden. Hans Brandts Buys heeft onlangs in een aantal radiovoor drachten het „Wohltemperierte Klavier" van Joh. Seb Bach doen herleven, zoo als Bach zelf zich deze compositie had ver beeld, h.l. voor clavecimbel. Dit is maar een enkel voorbeeld, dat met tallooze an deren is aan te vullen. De oude meesters schreven hun werken voor de muziekin strumenten uit hun t\jd. Wij zijn aan dien tijd ontgroeid, nieuwe opvattingen hebben zich baangebroken en de uitvoerende kunst heeft in haar mogelijkheden een ont wikkelingsgang doorgemaakt, welke wel iswaar in menig opzicht verheugend is, maar waardoor wij niettemin zijn losge maakt van de uitvoeringsfeer, waaraan de ze werken juist hun zeer bijzonderebeko ring ontleenden. De werken zijn gebleven, zij zijn van alle tijden, maar de sfeer waarin zij werden geschapen, is vervlakt, veelal geheel ver dwenen. Wij mogen in dit verband als zeer teekend voörbeeld wijzen op de uitvoerings praktijk van Bach's Matthaus-passion, Welke door dat nieuwe opvattingen en nieuwe uitvoeringsmogelijkheden doordron gen, ons wel zeer ver verwijderd heeft van datgene, wat de toondichter zelf bedoelde. Zoo' kennen wij de opvatting van Mengel berg en zij is een standaard-opvatting geworden wij kennen ook de opvatting van v. d. Horst en anderen, welke er op gericht is de oer-traditie te doen herleven. Wat weten wij, groot gebracht in 'de moderne concertpraktijk, van dé schoon heid dier oude instrumenten Kennen wij de intimiteit nog van het musiceeren in den eigen huiselij ken. kring, waar in vroe ger dagen de werken der groote meesters leefden in de toegewijde' beoefening van het spel der snaren. Kunnen wij ons nog de weldadige warmte realiseeren van den mu- zikalen tijd, waarin een Frederik de Groo te zqn fluitconcert schreef? Wij kennen helaas te weinig de collegia musica. En toch, wie inderdaad de schoon heid der groote - werken wil ondergaan, kan aan deze oorspronkelijke uitvoerings praktijk niet voorbijgaan, wil men inder daad geraken tot een benaderen van en een opgaan in de schoonheid1, welke de zeven tiende eeuwsche meesters voor het nage slacht in klanken hebben vastgelegd. Het intiatief van de Nederlandsch- Duitschè cultuurgemeenschap mag dan ook zeer gelukkig woeden genoemd. Het bestuur der werkgemeenschap Walcheren heeft den hoofdconservator van het Haag- sche gemeentemuseum, den heer Dirk J. .Balfoort bereid gevonden over dieze oude instrumenten een causerie te houden, waarbij leden van het Zepparoni-kwartet de uitvoeringsmogelijkheden hebben gede monstreerd. Het Haagsche gemeentemuseum be schikt over een zeer waardevolle collectie van ongeveer 1500 instrumenten, waarvoor de grondslag tien jaar geleden werd ge% legd, toen de bekende collectie-Scheurleer aan het museum werd afgestaan. De belangstelling voor deze, in hotel' Britannia te. Vlissingen, georganiseerde kunstavond was verheugend groot. Dat ook de waarnemend commissaris der provincie, mr. P. Dieieman zijn belangstelling toon de, was ongetwijfeld een bewijs, dat het werk der cultuurgemeenschap waardeerihg ondervindt. De- heer Balfaart vertelde tal van histo rische en musicologische bijzonderheden van de instrumenten. Zoo werden achter eenvolgens behandeld de serpent, die als het prototype van onze moderne saxofoon kan worden beschouwd, met als tüsschen- fasen o.a. de Engelsche bashoorn en de ophécleïde, verder de dwarsfluit in de ver schillende ontwikkelingsstadia, de klarinet, de alt-klarinet in den oorspronkelijken vorm een zeer fraai instrument, met een ongewoon mooi klanktimbre waarvan het onbegrijpelijk Js, dat er in de compo sitie vrijwel geen gebruik van werd ge maakt en tenslotte de trompet marine, een zeer merkwaardig éensnarig strijkin strument, de z.g. Nonnengeige. Na die pauze werden clavichord, clave cimbel en tafelpiano gedemonstreerd en toegelicht. Fernando Zepparoni speelde een rondo van Carl Ph. Em. Bach (clavi chord), het presto uit een der sonates van Mjzart (tafelpiano) en een thema met' variaties van den grootén Nederlandschen meester J. P. Sweelinck. (Clavecimbel). In deze reproducties herleefde de intieme sfeer van de, vroegere muziekbeoefening zooals zij in de zestiende, zeventiende en achttiende eeuw tot groote ontwikkeling kwam. En het kan niet anders en het. geacheveerde spel van Zepparoni droeg daartoe zeer veel bij of bij velen moet het verlangen zijn gewekt, om van die sfeer weer iets in onze eigen huiselqke mu ziekbeoefening te doen herleven. Wij zijn er inderdaad aan ontgroeid en wij moe ten, of <wij willen of niet, een geestelijke verarming erkennen. Was dit ook niet het .geval, toen wq dat prachtige musiceeren ondergingen van Zepparoni, Hemerik en Dirk Balfoort (cla vecimbel, viola de gamba (het eenig over gebleven exemplaar van 17e eeuwsche gambabouwkunst) en viool.) Hier herleefde die 17e eeuw. niet ais mu seumstuk "en bezienswaardigheid, maar als levenwekkend bestanddeel v.an onze. mo derne beschaving. En daaraan plegen we veelal gedachteloos voorbij te gaan. VISSER.* OPENING DIETSCHE KUNSTHUIS UITGESTELD., Zaterdag zou het Dietsche Kunsthuis te Amsterdam officieel worden geopend. De organisatoren hebben echter, zeer tot hun spijt, bemerkt, dat een aantal kunstenaars, die hadden toegezegd naar dit huis hun kunstwerken op te zenden, aan dieze toe- 1 zegging niet hebben kunnen voldoen. Een Belde tabletten dra gen het »Bayer«- kruis en beide zijn ze even goed. Aspirintabletten hebben steeds dezelfde goede werking, dezelfde houdbaarheid. Zonder uit zondering vallen ze gemak kelijk uit elkaar. Kortom - ze hebben allé dezelfde goede hoedanigheid. ASPIRIN fB) Buisje a 20 tabletten 55 ct. Zakje a 2 tabletten 7 ct BURGERLIJKE STAND GOES. Getrouwd; Willem Chrlstiaan Louisse, 35 j. jan. en Cornelia Jacoba van de Reepe, 29 j. jd. Geboren: Joanetty. dochter van Frans Kool wijk en Cornelia Wilhelmina Fros. Overleden: Maatje Hendrika Westveer, 5 mnd.. te Wolphaartsdök. WEMELDINGE. Geboren: Jasperina Adrians Geertruida, dpchter van L. Provoost te Vlissin gen en W. N. Haavl te Wemeldinge. Adrlaan Pie- ter. zoon van H. Gijssel cn H. Schouwenaar. Te Antwerpen: Cornells»Mattheus Jan Piet zoojf'vau M. Schouwenaar en M. M. van Geel. Getrouwd: P. Jerimiasse, jm. 31 jaar, landar beider wonende te Wemeldinge en G. de Mul, jd., 2,9 jaar, zonder beroep, wonende te Wemeldinge. A. Wabeke, j.on. 27 jaar landbouwer, wonende te Wemeldinge en G. Ruissen, jd., 24 jaar, zonder beroep, wonende te Wemeldinge. Overleden:" J. F. Leendertse, 9 jaar, zoon van J. Leendertse en M. J. Feleus. W. N. Padmos, 83 jaar, wed. van J. van den Hamer. OOSTBURG. Over de maand October. Geborenï Johannes Eduardus Emelie, z. v.* J. F. Poppe en I. M, van de Kerkhovc; Maatje, d. v. A. G. Con tant en A. J. Bruijnzeel (te Sclioondijke)Angelina- Felicita Maria, d. v. J. E. L. Marteijn en A. Musson; Bastiaan Jacobus, z. v. F. P. Cliristiaan- /sen en M. S. Risseeuw; Geertruida Joanna Magda- lena, d. v. A. P. de Maillie en G. E. Wage: Joseph Jules Victor, z. v. E. C. Coens; cn M. M. 0. Neyt (te Aardenburg); Maria Elizabeth, d. v. 1. W. van Grol cn M. M. Simpelaar; Abraham Cor nells, z. v. A. A. de Zwart en C. A. Boiivécns; Pleter Jacobus, z. v. J. Kolijn en J. J. de Kok. Overlederv Leontrne Frnncisca van Morrelgem, 14 dagen, d. v. R. P. C.Morrelgem en A. M. Lippens (te Sluis); Jozias Ve'rhage, 57 jr., z* v. A. Verhage en M. van de Plassche (te Aarden- burg); Frederik Hendrik Carpreuu, 70 jr., weduw naar van A. C. Bevin, (te IJzendijke). Ondertrouwd: F. J. Doolaege, 28 jr., te Sluis en M. A. S. Musson, 32 jr.; Th. J. van Vlierberghe 36 jr. en D, M. Haers. oud 26 ir. Getrouwd: F. F. Verkeste, 23 jaar, en M. L. Ro man, 23 jr.: P. J. Doolaege, 28 fr., te. Sluis en M. A. S. Muson, 32 jr. RADIOPROGRAMMA VRIJDAG 14 NOVEMBER 1941. HILVERSUM I. 415,5 SI. 6,45 Gram.- 6.50. Ochtendgym. 7,00 Gram. 7.45 Ocbtendgym. .8,00 BNO: Ber. 8.15 Christ. Orato rium-Ver. te Amsterdam (opn.) 8.30 Gram. 9.15 Voor de huisvrouw. 9.20 Gram. 11.00 Voor de kleuters. 11.20 Ensemble Jack der Kinderen en gram. 12.40 Almanak. 12.45 BNO: Nieuws- en econ. ber. 13.00 Roemeensche ork. Gregor Ser- ban. 13.30 Orgel en zang. 14.00 Het Ned. ICamer- ork. en solist en gram 16.00 Bijbell. 16.20 Gram, 17.15 BNO: Nieuws-, econ.- en beürsber. 17.30 Voor de jeugd. 17.45 Utrechtsch Stodel. ork. (opn.) 18.15 Sportwetehswaardigheden. 18.30 Or gel. 19.00 Aétuee' halfuurtje. 19.30 Cabaretprogr. (Vanaf 20.15 voor de R. C.' met lijnverbinding). "".15 Gram. 20.45 Herdenking geboortedug René HILVERSUM II.301.5 M. 6.45—8.00 Zie Hilversum 1/8.00 BNO: Ber. 8.15 Gram. 10.00 Morgenw. 10.15 Gram. 10.40 Voordr. 11.00 Gram. 12.00 De Melodisten en soliste. 12.45 BNO: Nieuws- en econ. ber. 13*t)0 De Ramblers. 13.30 Gevarieerd middagprogr. 15.00 Voor de vrouw 15.45 Melto Cantabile. 16.30 Voor de jeugd. 17.00 Gram 17.15 BNO: Nieuws-, ecoit- en beürs ber. 17.30 Otto Hendriks en ork. en gram. 18.30 Causerie „Onze volkshuishouding". 18.45 Gram., 19.00 Actueel halfuurtje. 19.30 Piano. 19.45 Repor tage. 20.00 Gram. (.Vanaf 20.15 voor R. C. met lijnverbinding) 20.15 Piano, fluit en -klarinet. 20.35 Gram. 20.40 Causerie „Een nieuwe taak voor oude monumenten". 21.00 Piano, hobo en fagot. 21.15 Gram. 21.45 BNO: Ber. 22.00 Gram. 22.10— 22.15 Avondwijding. DUITSCHE RIJKSPROGRAMMA VAN VRIJDAG 14 NOVEMBER. De persdienst van den Nederlandschen Om roep meldt: Het programma van 20.20—20.55 uur brengt dit maal ln het kader van de uitzending „Wie es guch gef&llt", Marie-Luise Schilp alt, Helge Roswannge, tenor en Georg Oeggl, bariton, met operamelodiën. Behalve van dit programfna kunt u ook genieten van de BerliJnsche Philharmouie o.l.v. Carl Schuricht. Van 20.5521 10 uur spelen in het programma getiteld „Allerlei Musik", Will Glahe, Peter Kreuder, Barnabas von Gezy én anderen. Van 21.1022.00 uu" weerklinken „melodiën die de wereld veroverden". Het programma „Musik zur Dë,mmerstunde" "rengt van 18.0019.00 uur muziek uit Kroatië. van de grootste belemmeringen was wel de huidige materialenpositie, welke de over heid een £oo zuinig mogelijke verdeeling der aanwezige voorrad-sn oplegt, zoodat de kunstenaars, die non-ferro metalen ver werken, zich aan maatregelen ter beper king van het verbruik onderworpen zien. Een en ander was voor die organisatoren aanleiding het besluit te nemen; deope ning voorloopig, bijv. tot het voorjaar van 1942 uit te stellen. Zij hopen hiermede te bereiken, dat de beoogde kunstwerken als nog kunnen worden voltooid. Het lag uiteraard niet in de bedoeling slechts een gedeelte der Nederlandsche kunst opte vnemen en bijv. de kunstnijverheid achter wege te laten, daar men vooral op 'het laatste zeer grooten prijs stelde.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1941 | | pagina 2