Tweede blad PROVINCIALE ZEEUWSCHE COURANT Woensdag 12 November 1941 Huishoudelijke voorlichting in Zeeland. De legerberichten van gisteren. Een half jaar Rijksarbeidsbemiddeling. Hollands Glorie In een kort bericht hebben ,wy gisteren melding gemaakt van de resultaten der tentoonstellingen, welke in samenwerking met de commissie inzake Huishoudelijke Voorlichting qti. Gezinsleiding te 's-Gra- venhage in eénige plaatsen in Zeeland werden georganiseerd. Ruim vijfduizend huisvrouwen hebben van deze doelmatige voorlichting geprofiteerd. Dit succes mag bevredigend wor den geacht -en het is een gelukkig initia tief van den waarnemenden commissaris der provincie, mr. P. Dielen^n, geweest, dat er toe leidde, dat de tentoonstelling „Onze voeding in dezen tijd" Zeeland niet heeft overgeslagen. Dat daarby de Z.L.M. werd ingeschakeld, lag vrijwel voor de hand, wijl de huishoudelijke voorlichting ten plattelande en het landbouwhuishoud- onderwys in ons gewest van primair be lang moet worden geacht. Het is slechts te betreuren, dat deze inderdaad belangwek kende en lëerzame expositie niet op meer plaatsen in Zeeland kon worden gebracht. Het ïydt geen twijfel, dat de oorzaak mede moet worden gezocht in de onbekendheid met het werk van de commissie inzake huishoudelijke voorlichting en gezinslei ding. Het spreekwoord onbekend maakt onbemind schijnt^thans wel zeer sterk opgeld te doen. Het is toch zeker niet zoo, dat huishoudelijke voorlichting in dezen tijd niet op haar plaats zou zyn, dat daaraan thans minder behoefte zou be staan, nu de zorgen om in het huishouden de touwtjes aan elkander te knoopen en om dé distributie-moeilijkheden te over winnen zooveel zwaarder zijn geworden. En toch is deze commissie geen distribu tieverschijnsel. Het is thans een ongezochte gelegenheid het werk van de vijfduizend nieuwe Zeeuw- sche propagandisten te ondersteunen en iets te vertellen van het werk, dat ten bate en ten gerieve van onze huismoeders en haar gezinnen 'wordt verricht. Geen oorlogsversehyiMgl. Het initiatief tot oprichting van eeircommissie inzake huishoudelgke voorlichting en gezinslei ding ging in 1934 uit van den bond van leerkrachten bij het Nijverheidsonderwijs voor meisjes. Het streven vond terstond warme ondersteuning van de zijde der re geering. De minister van sociale zaken in stalleerde de commissie, die zich ten doel stelde voorlichting te geven daar, waar door deze voorlichting nood kan worden gelenigd, waarbij echter niet uit het oog werd verloren, dat deze voorlichting ten goede moet komen aan de huisvrouwen uit alle lagen der-bevolking. Het was een gelukkig denkbeeld, dat de commissie aangeknoopt heeft bij wat reeds op voorlichtingsgebied was ondernomen. Zoo paste zij haar werk aan bij plaatse lijke initiatieven en zij gaf mede den stoot tot de oprichting der z.g. plaatselijke com missies, aan wie de organisatie van cur sussen is opgedragen. Daartoe kunnen -zij subsidie ontvangen van de algemeene com missie, die daartoe in staat wordt gesteld door een Rijkssubsidie en bijdragen van particulieren. Aldus in jqjoote trekken de opzet van ,het werk. Over dit werk zelf moge nog het een en ander volgen. Het accent valt, ook- nu nog, op de pro paganda; dit zal zoo moeten biyven, zoo lang de beteekenis van® dit uitermate nut tige werk niet tot allen is doorgedrongen. Het is vreemd, maar het schijnt, dat ook hier allerlei weerstanden moeten worden overwonnen, hoewel de commissiein de afgeloopen jaren de overtuigende bewijzen heeft overgel'egd, dat zij voor ons geheele volk werk van onschatbare beteekenis ver richt -Het kan niet ontkend worden, dat deze propaganda uitnemend is verzorgd. Zij is er niet \n de eerste plaats op gericht het bestaans: -cht der huishoudelijke voorlich ting met allerlei argumenten te beklem- GEEN KOOPWAAR, MAAR MENSCHEN. Een half jaar geleden werd de Rijks- arbeidsbemiddeling op geheel nieuwe leest geschoeid. Nu de eerste practischeerva ringen zijn opgedaan, kan een beoordeeling worden gegeven van het groote nut dezer -nieuwe, instelling. Daartoe heeft een ver slaggever van het A.N.P. een onderhoud gehad met den waarnemenden secretaris generaal van het departement van Sociale Zaken, ir. R. A. Verwey, die er op wees dat de instelling van het Ry'ks-Arbeids bureau met 37 gewestelijke bureaux en 144 bijkantoren, zich in het verloop van tién tallen jaren heeft ontwikkeld uit een schema dat reeds in 1917 Treub voor oogen stond en dat beoogde in een cefitrale Rijksarbeids beurs de gemeentelyke beurzen samén te bundelen. De heer Verwey vestigde er vervolgens de aandacht op, dat het zwaartepunt van de plaatsingen sinds Mei 1941 gelegen heeft in de plaatsingen in Nederland. Er wordt verder gewerkt op den grondslag van het geen de gemeenteiyke arbeidsbeurzen be reikten. Door de gelijkhèid van de gemeen ten is er thans een aanzieniyke verbetering in outillage bereikt, hetgeen, o.a. blylct uit de directe telex-verbinding van het depar- tement met de gewestelijke arbeidsbureaux. Een verbetering kan ook geacht worden de afschaffing van het loketstelsel, terwijl het een gelukkig verschijnsel is dat het woord „beurs" verdwenen/ is. Het gaat om menschen, niet om koopwaar. De heer Verwey deelde voorts mede, dat het Arbeidsboek zal worden ingevoerd. Het wordt uitgereikt aan ieder die het wer- kende leven ingaat.- Dan zal het reeds be vatten de gegevens, welke bekend zijn door de rapporten van schoolhoofd en school arts. Het boek zal later moeten bevatten een summier overzicht van het arbeidende leven van den houder of de houdster. In verband hiermede kan opgemerkt worden, dat aan het schoolartsen wezen een groote uitbreiding zal worden gegeVen, De secretaris-generaal is van oordeel,, dat het arbeidsboek twee groote vpordeelen zal. brengen, namelijk exacte kennis om trent iederen individu, waardoor het hem toonen. Een zoodanige propaganda mist op den duur haar doel. De commissie in zake huishoudelijke voorlichting en gezins leiding behoeft niets te weerleggen. Zy komt zelf met haar direct gerichte propa ganda en wie kennis heeft genomen van de door haar verzorgde perjodiéken (..huis houding van nu" en „helpt nu") en van haar vlugschriften (onze koffietafel, de vervanging van vleesch in het dagelijksch menu, de bereiding van aardappelen, om er maar enkele te noemen) of van de fol ders (welk speelgoed kiezen wij voor ons., kind?, de voedingstabel enz.), die zal zyn twy'fel en zyn bedenkingen spoedig pry's geven. Op de plkatselyk* commissies rust ten deze een groote verantwoordelijkheid, om dat zy de vooroordeelen moeten overwin nen. Gebeurt dat niet, dan om het nu maar eens heel sterk uit te drukken onthoudt men aan het volk de breede voor lichting, waarop h^t aanspraak mag ma ken. Datzelfde verwijt kan ook slaan op diegenen, die /volharden in een ongemoti veerd vooroordeel. .Want het gaat hierby niet om de overwegingen van den enke ling, maar het gaat om het vervullen van een sociale plicht tegenover de gemeen schap. Hiermede is het vraagstuk van de huishoudelgke voorlichting en de gezins leiding op een breeder plan gebracht. Men zy gerust, dit werk beoogt niet in te grijpen in gezinsverhoudingen, dit werk bedoelt slechts leiding te geven, waar onvoldoen de kennis met betrekking tot de middelen en hulpmiddelen bestaat, en deze leemte op te vullen. Wanneer men dit in het breedere verband beziet, kan het werk der commissie beschouwd worden als van we zenlijke beteekenis voor de versterking der volkskracht. Inderdaad kan "veel maat schappelijk leed worden verzacht en .daarover denke men in dezen tyd niet ge ring wanneer de middelen worden aan gegrepen, die voor wie ze wil zien. en ge bruiken vobr het grijpen liggen. Het stemt daarom' tot voldoening dat dit werk ook in Zeeland is aangepakt en ir? eersten aanleg met succes werd be kroond. Er is belangrijk sociaal werk ge daan en wij mogen den wensch uitspreken, dat dit goede voorbeeld ook elders in Zee land navolging vinde. Het verdient de warme belangstelling van de overheid en van allen, die zich van hun sociale plicht tegenover de volksgemeenschap belust zijn. De vrouwen spelen in dit werk een be langrijke rolhet is by uitstek vrouwelijk en van haar kan een groote stuwkracht uitgaan. Waar by al weer niet de opzet voorzit, de tobbende huismoeders door den tyd te helpen. Neen, de strekking van dat werk ook al gaat het opper vlakkig bezien slechts om wat verstel werk, om de besteding van het gezins inkomen en om' tal van, oogenschynlyk, kleinigheiden is van zedelijk-maatsclmp- pelykcn aard. In dat verband mogen Wij tenslotte een uitspraak citeeren van Jkvr. C. M. van ASfch van Wyck, de presidente van den Nationaleii" Vrouwenraad van Ne derland: „Wy gaan een tyd tegemoet, waarin zal moeten blyken, of er nog krachten in ons Nederlandsche volk schui len. Er zullen ook daden worden gevraagd van leidinggevende personen, maar voor onze toekomst zal het bovenal aankomen op de waardigheid, den weerstand, de vita liteit van de massa; of er draagkracht en uithoudingsvermogen, arbeidszin, offer vaardigheid en vindingrijkheid zal zyn, niet in enkelingen, maar by de breede lagen van ons volk. Daarbij hebben de vrouwen een belangrijke rol-te spelen, vooral ook,om dat zij veelszins het karakter bepalen van de karnen onzer maatschappij: de gezin nen". IiÜerdaad, ook Hiér staat Nederland, staat Zeeland, staan onze steden en dorpen^ voor de belangryke taak: het gaat om* Hollands Glorie. gemakkelyker wordt gemaakt deii weg naar de onderneming te vinden en voorts de centrale kennis, die het departement, waar een geregelde registratie van Öeze boekjes zal worden "bygehouden, op deze wijze .vergaart. Op deze wyze kan bovendien de voor lichting by de beroepskeuze tot groote ont wikkeling worden gebracht, waarvoor in een nieuwe organisatie kan worden samen gewerkt met den medischen dienst in ver band met het psychotechnisch onderzoek. Tenslotte sprak ir. Verwey nog .over de werkloosheidsproblemen van het oogenblik, waarbij hij er op wees hoe door tal van., omstandigheden bepaalde arbeidsbronnen zyn weggevallen. Dat de werkloosheid nu zooveel geringer is dan in' 1931, is yoor een belangryk deel ook te danken aan het effi ciënte werk van de arbeidsbureaux. Daar naast staan dan nog de werkverruimings kampen, centrale werkplaatsen en vak cursussen, terwyl ook door wachtgeldrege lingen en het ontslagverbod een stijging van de werkloosheid kan worden tegenge gaan. In Duitschland zijn, zoo deelde-, de heer Verwey verder mede, sedert Mei 1940 (na, aftrek van hen, die terug gekomen zijn, 140.000 arbeiders geplaatst, van wie 60.000 grensarbeiders hier té- lande Zijn blijven wonep. Daarnaast zyn er omstreeks 'SO.bOO- naar Frankrijk gegaan. Het is een gelukkig verschijnsel, dat nu zooveel meer -personen aan het produceeren worden gezet. In de jaren na 1931 was het namelijk zoo, dat het aantal \verkloozen in de steunregeling grooter was dan dat in de, werkverruiming. Verleden jaar No vember was het aantal in den steun gelijk aan dat in de werkverruiming en nu s\aan tegenover 60.000 personen in wérkverrui- mingswerken, vakcursussen e.dr werkzaam, er 35.000, die steun ontvangen. Er is dus zeker bereikt, dat het zwaartepunt naar het produceeren is verlegd. KL0ETINGE. Voor abonnementen en advertentiën Al. SOLE. DE TOEPASSING VAN HET ZIEKENF0NDSENBESLU1T. DE VERREKENING DER COUPONS. De voorlichtingsdienst van het departé- f ment van sociale, zaken schrijft By de toepassing van het Ziekenfondsen- besluit blyken nog verschillende vraagpun ten te rijzen, hetgeen, gegeven het veelzijdig en diepgaand karakter dezer voorziening, niet anders dan begrypeiyk is. Zoo heeft zich de vraag voorgedaan hoe het nu/wel moet, Indien 'de prys7 welken de werkgever voor een coupon heeft betaald, hooger is dan het bedrag vap de van den werknemer ingehouden premie. Hierby moet men niet uit het oog verliezen, dat een direct verband tusschen de waarde dezer coupon en het ingehouden premiebedrag niet bestaat. De coupon dient den werknemer uitsluitend als 'bewijs, dat over de betreffende periode van zyn loon de halve ziekenfondspremie is in gehouden. Of de prys der coupon hoogër of lager is dan het ingehouden premiebedrag doet verder niets ter zake. Immers de werk gever moet twee maal per jaar-tegelyk met de premiebetaling volgens de Ziektewet aan de uitvoeringsorganen der wettelyke ziekte verzekering ook de premie ingevolge het ziekenfondsenbesluit voldoen. Daarbij die nen de schutbladen van de couponboekjes voor de verrekening van de ceeds door den werkgever gekochte en uitgereikte coupons. Is de waarde hiervan nu iets hooger dan de van dén werknemer ingehouden premie, dan komt dit meerdere vanzelf in mindering van het nog door den werkgever te betalen pre mieaandeel. Het omgekeerde'kan natuurlyk ook het geval zyn. By de halfjaarlyksche verrekening wordt hier dus automatisch een evenwichtstoestand bereikt. Personeel In overheidsdienst. Omtrent de vraag, of personeel in over heidsdienst, werkzaam op arbeidsovereen komst, onder de verplichte verzekering in gevolge het Ziekenfondsenbesluit valt be staat veel misverstand. Het antwoord op deze vraag luidt als volgt a. In beginsel valt het hier bedoelde per soneel onder de werking van bedoeld be sluit, indien het verplicht verzekerd is inge volge de ziektewet b. Dit is slechts dan niet het geval, wan neer artikel 25 tweede lid onder 2o van de ziektewet van toepassing is, dat is in die gevallen waarin ten aanzien van dat perso neel een regeling by ziekte is getroffen, welke van regeeringswege is vastgesteld of goedgekeurd. Een regeling als bedoeld onder b. is te vinden in het arbeidsovereenkomstenbesluït, dat betrekking heeft op personen op ar beidsovereenkomst, werkzaam in dienst van het rijk. -Deze personen vallen dus niet on der de wettelyke ziekteverzekering en dien tengevolge evenmin onder de verplichte verzekering van het Ziekenfondsenbesluit. Ten slotte moet nog het feit worden ver meld, dat sommigen, die thans, ingevolge het Ziekenfondsenbesluit, tpt de verplicht verzekerden behooren, hierin aanleiding vin den de schuld, die zij op 1 November-jl. wegens een vrijwillige verzekering by een ziekenfonds hadden, niet te voldoen. Het behoeft wel niet te worden gezegd, dat dit een te eenen male onjuiste gedragslyn is. Zoowel in het belang der betrokkenen als in dat van de ziekenfondsen, moeten dêrge- lyke schulden zoo spoedig mogelijk worden betaald. Overschrijving of inschrijving van stukken in openbare registers. In het gisteren verschenen verordenin genblad is opgenomen een besluit van de secretarissen-generaal van de departemen ten van justitie en van financiën betref fende de ov.erschryving en inschryving van stukken in de opénbare registers. Hierby wordt bepaald, dat de secretaris generaal van het departement van finan ciën bij in de. Nederlandsche staatscourant bekend te maken voorschriften kan bepa len, dat bij de aanbieding van een stuk ter overschrijving of inschryving in de open bare registers steeds of in de gevallen, in de voorschriften omschreven, een. afschrift van het stuk, voldoende aan bepaalde vorm- vereischten, moet worden ingeleverd. De overschrijving of inschryving geschiedt dan door boeking in het dagregister op den dag der inlevering en door inbewaringneming van het afschrift. Wordt niet voldaan aan voorschriften, gegeven krachtens het eerste lid, zoo wordt de overschrijving of inschryving geweigerd. Dit besluit is gisteren in werking getre den. Verbod voor het vervaardigen van zinklegeerlngen. In de Nederlandsche Staatscourant van 11 November 1941 .is een beschikking van den secretaris-generaal van het departement vrr^, handel, nyverheid en scheepvaart verschenen, krachtens welke het -gebruik van zink vooh het vervaar digen van zinklegeeringen is verboden. Evenals bij de toepassingsverboden voor non-ferro metalen het geval is, kan de directeur van het rijksbureau voor non- ferro metalen van dit verbod ontheffing verleenen. EXTRA BONNEN VLASBEWERKERS. Naar aanleiding van een verzoek van hét Hoofdbestuur van den Nederlandsclïen Landarbeidersbond heeft het Centraal Dis- tributiekantoor te 's-Gravenhage bepaald, dat arbeiders, die bezig zyn met de bewer king van vlas, in aanmerking kunnen ko men voor de verstrekking van extra bon nen voor brood, vet, vleesch en aardappelen op basis van 50 extra. Tevens zullen aan deze arbeiders extra zeepbonnen verstrekt kunnen worden wegens vuilen arbeid. BONLOOZE VOEDINGSMIDDELEN. wekken de belangstelling van alle Nederlanders, doch de meesten be kommeren zich' niet om hun nood lijdende landgenooten. Dit dient in het belang van onze volkskracht spoedig te veranderen. A.s. Vrijdag en Zaterdag kan men een bewijs leveren daadwerkelyk daaraan te willen medewerken door een aardewerkspeldje- voor Winter hulp te koopen. Duitschland strijdt voor Europa. Het overhevel der Dultsche weer macht rrtaakt bekend: Op den Krim hebben de Duitsche en Roemeensche troepen den op- marsch tegen Sebastopol en Kertsj voortgezet. Beide havens werden met succes door de luchtmacht gebom bardeerd. In de omgeving vzfti Moskou heeft de vyand door luchtaanvallen aan- merkeiyke verliezen aan zware wa pens en rollend materiaal geleden. Militaire installaties in de Sovjet hoofdstad werden met bommen be stookt. In Noord-Karelië hebben Duitsche en Flnschc troepen onder moeiiyke omstandigheden van het terrein en voor den strijd sterke onderdeelen van een vijandelyke divlfie vernietigd. Hierbij werden 7000 Kazematten in den stryd veroverd, 1200 gevangenen gemaakt, vier tanks, 30 stukken ge schut, meer dan 100 mitrailleurs en granaatwerpers en veeP ander oor logstuig buitgemaakt of vernietigd. De bloedige verliezen van den vyand bedragen een veelvoud van het aan tal gevangenen. Aan de Zuidoostkust van Engeland hebben gevechtsvliegtuigen overdag bomtreffers geplaatst' op drie vrij groote vrachtbooten. Deze schepen werden zoo zwaar beschadigd, dat zij verloren geacht kunnen worden. Ten Oosten van Easton werd een hoogoven door bommen van zwaar kaliber getroffen. In Noord-Afrika hebben Duitsche gevechtsvliegtuigen een Britsch vliegveld ten Oosten van Mersa Ma- troe met brisant- en brandbommen aangevallen. De vyarfd heeft geen vliegtochten naar Duitsch gebied ondernomen. Luchtaanvallen op Engeland. Duitsche gevechtsvliegtuigen hebben op 10 November bverdag óp verscheidene plaatsen belangrijke doelen in Engeland en Schotland gebombardeerd, zoo wordt van. militaire zyde aan het D.N.B. gemeld. O.m. wierpen zy bommen op een hoogoven in Midden Engeland, .waardoor twee voltref fers groote vernielingen werden aange richt. Duitsche gevechtsvliegtuigen viogen verscheidene uren van/den dag boven uit gestrekte gebieden van het Britsche eiland en van de wateren rondom Engeland. De bemanningen der lange afstandsverkenners brachten van hun uitgestrekte vluchten, zonder in contact te zijn geweest met den Vijand, waardevol verkenningsmateriaal mede. DE VERLIEZEN VAN DE BRITSCHE LUCHTMACHT. Van Mei tot eind October 1744. Van militaire zyde wordt het D.N.B. het volgende medegedeeld: 'in de periode van 1 Mei tot 31 October heeft de Britsche luchtmacht 1744 vliegtuigen verloren, ter wijl de Duitsche luchtmacht in de dezelfde periode slechts 376 vliegtuigen verloren heeft. De methode van de Britten om de cyfers om te draaien, mag in Londen po pulair zyn, zij stemt echter niet overeen met ue waarheid. VERLIEZEN DER ENCELSCHE LUCHTMACHT TIJDENS DEN SLAG IN VLAANDEREN. Officieele krirïgen hébben medegedeeld, zoo meldt Associated Press uit Londen, dat de Britsche luchtmacht tydens den slag in Vlaanderen 25 procent van het vliegend personeel heeft verloren. Naar het persbureau opmerkt, zijn-deze cijfers be kend gemaakt, omdat korten tijd geleden in de VereenigdeStaten beweerd was, dat de* Britsche vliegers de troepen in Vlaan deren eenvoudig in den steek zouden heb ben gelaten. BRITSCH VLIEGVELD IN EGYPTE GEBOMBARDEERD. Duitsche gevechtsvliegtuigen hebben, naar het D.N.B. vernee: in den avond van 8 November het reeds vele malen-.aan- gevallen Britsche vliegveld Aboe Smith in Egypte bestookt. Zy wierpen verscheidene tonnen brisant- eh brandbommen neer en richtten vooral onder stilstaande vliegtui gen aanzieniyke vernielingen aan. Den volgenden «acht werden opnieuw Port Tewfik en Sw.cz door de Duitsche gevechtstoestellen aangevallen en gebom bardeerd. AANVAL OP MALTA. Ook Maandagnacht hebben Italiaansche bommenwerpers de haven van La Valetta op Malta aangevallen met bommen van groot kaliber zoo"meldt de speciale cor respondent van het agentschap Stefani aan het luchtfront. Ondanks den feilen af weer van den vyand werden de doelen met r goed resultaat getroffen. Alle Italiaansche toestellen keerden terug op hun basis. De strijd tegen de Britsche koopvaardij. Duitsche gevechtsvliegtuigen hebben Maandag ten Oosten van Great Yarmouth, naar het 'D.N.B. van militaire zyde ver neemt, twee Britsche convooien aangeval len en drie koopvaarders van elk 3000 b.r.t. met voltreffers zwaar beschadigd. De ver nielingen op de schepen waren zoo ernstig, dat verwacht moet worden, dat zij verloren zijn. GRIEJiSCH SCHIP IN DEN GROND GEBOORD. New Yorksche marinekringen hebben be kend gemaakt, dat het in Engelschen dienst varende Grieksche schip „Evros", groot 5.263 ton op den Atlantischen Oceaan tot zinken is gebracht. AMERIKAANSCHE BOMMENWERPER GEVALLEN. Boven het troepenkamp Raleich in Noord Carolina (Ver. Staten) is een bommenwer per neergestort en terecht gekomen op een tent, waarin zich soldaten bevonden. Me degedeeld werd, dat twee man zijn omge» komen en vyf zwaar gewond. HET ITALIAANSCHE. Het 527ste communiqué van het Itali aansche hoofdkwartier luidt: - Maandagnacht hebben Britsche vliegtui gen opnieuw bommen op Brindisi en Napels laten vallen. Er is eénige schade aange richt; gfeen slachtoffers onder de bevolking. In Napels zoowel als te Brindisi heeft de afweer een vliegtuig neergeschoten. Het aantal dooden, gevallen by den vorigen aanval op Brindisi, is gestegen van 40 op 96, het aantal gewonden tot 102. Geen enkel militair object is getroffen. Aan het front van Tobroek in Noord- Afrika hebben de troepen van eenige ver sterkte stellingen snel gereageerd op vij andelyke aanvalspogingen: de vyand was gedwongen zich terug te trekken en leed aanzieniyke verliezen aan; dooden en ge vangenen. Afdeelingen Duitsche vliegtuigen hebben herhaaldeiyk de vesting gebombar deerd en vernielingen en branden teweeg gebracht. By een vijandeiyken luchtaanval op Benghazi werd een woonhuis bescha digd. Onder de Mohammedaansche bevol king zyn vier slachtoffers te betreuren, In Oost-Afrika zyn nieuwe aanvallen op onze stellingen te I^oelkwabert afgeslagen. Een vijandeiyk vliegtuig werd getroffen en stortte achter onze linies neer. Waarom met Duitschland tegen het bolsjewisme? In deze dagen wordt over het lot Van Europa beslist. Het oude democratische avondland vertoont nog slechts enkele krampachtige stuiptrekkingen. Maar de nieuwe dag is aangebroken, het jonge Na- tionaal-Socialistische Europa is opgestaan en heeft den stryd aangebonden tegen de duivelsche macht van het Bolsjewisme. Tientallen jaren hebben Nederlandsche arbeiders in den waan geleefd, dat het Marxisme hen van hun ketenen zou bevrij den; zy Waren blind, want wat het Marxis-^ me over de menschheid bracht, was diepe' ellende en slaverny. De arbeidersmassa's werden de speelbal van de terreur der joodsche machthebbers, die uiteindelyk altijd weer aan de touwtjes trokken. Het roode gev^r hing als een dreigende onweerswolk o.ver Europa. De ondergang van Europa dreigde een feit te worden; het avondland zou'een chaos geworden n onder de terreur van het Stalinisme. De kerkers van Lemberg hebben ons getoond, hoe vrouwen verkracht en afgemarteld, mannen aan stukken gesneden en kinderen domweg afgeslacht werden door de G.P.U. Alles was een volk dierbaar is, gezin, ge loof, eigen huis dat alles zou uitgeroeid zyn onder den rooden zondvloed. Als vee zouden de arbeiders van Nederland in de fabrieken gedreven zyn, om daar onder de bajonettèn van de G.P.TJ. als slaven te wer ken, niet voor een menschwaardig bestaan, maar om de idee van de roode machtheb bers in het Kreml, de idee van de roode internationale, waarvan de strekking was de geheele menschheid onder de heer- schappy van Juda te brengen. Deze vloed over Europa zou niet te stui ten geweest zynHet oude Europa ging recht haar roemloos einde tegemoet. De "gewetenlooze oorlogsophitsers, die het on- menschelyke verdrag van Versailles in el kaar timmerden, bekommerden zich niet om het dreigend onheil. Terwyl deze heeren dep buit onder elkaar verdeelden, lag er ergens in een lazaret een onbekende sol daat. Hij zag de donkere wolken samen pakken boven Europa en ham het vaste besluit de Europeesche cultuur van den gewissen ondergang te reddern Deze -man is de redder van Europa geworden het was Adolf- Hitler. Bezield van het ware socialisme, streed hy voor de levensvreugde van den arbei denden mensch. Hy wist echter welke ge varen zijn volk bedreigden en daarom schiep hij een weermacht, die haar gelijke in de wereld nog niét gevonden heeft. In deze weermacht stryden naast de mannen van Hitier rrtannen uit alle deelen van Europa, die begrepen hebben dat het uur der beslis sing gekomen is?" Reeds jaren geleden stelden de Neder landsche Nationaal-Socialisten de leuze „Mussert of Moskou". Want zy" wisten dat Mussert de eenige man was die de toe komst van Nederland zou kunnen verze-- keren, c/aar ook zy zich bewijst waren van het dreigende gevaar. Toen de „Zeven Provinciën" aan het mui ten sloeg, toen in Nederland de communis tische wolf uit de democratische schaaps- kleeren kroop, toen ontwaakte een deel van het Nederlandsche volk en sloot zich hecht aaneen rond een Leider. Het Volk van Nederland bezint zich. De jodenkliek vdn toen is dezelfde als die van nu; door vreemde zenders trachten zy ons wys te maken „dat het zoo'n vaart niet, loopen zal" Maar niettegenstaande alles: Nederland ontwaakt. P. G. v. d. H. SCHERPERE BEPALINGEN TEGEN JODEN IN ROEMENIË. Het stadsbestuur van Boekarest heeft bepaald, dat joden slechts des ochtends tusschen-11 en 12 uur in de winkels en op» de "markten inkoopen mogen doen, op Zon en feestdagen slechts tusschen des och tends 9 en 10 uur. en pas .iadat de Roe meensche bevolking haar boodschappen verdicht heeft. Zware straffen zyn gesteld op overtreding van deze voorschriften. Wie buiten dien tyd aan joden goederen ver-, koopt of thuis stuurt, wordt gearresteerd en na&r een concentratiekamp gebracht. De Amerlkaansche marinebasis op IJsland. Het Amerikaansche ministerie van ma rine heeft bekend gemaakt, dat een ope ratiebasis der Amerikaansche vloot op IJs land is opgericht. Tot commandant van de nieuwe basis is de schout by nacht James Kaufman benoemd. De Associated Press merkt op, dat -een vlootbasis slechts dan officieel als zoodanig aangegeven wordt, wanneer daar vry groote zeestrydkrachten worden samengetrokken, Ir. Verwey kondigt het arbeidsboek aan.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1941 | | pagina 5