PROVINCIALE ZEEUWSCHE COURANT DINSDAG 11 NOV. 1941 iii.ijniii Belangrijk verkeersknooppunt aan het Oostelijk front genomen. De legerberichten van gisteren. ABONNEMENTSPRIJS 19 ct. per week of 2.42 per kwartaal Franco per post 2.63 per kwartaal Afzonderlijke nummers 5 cent ADVERTENTIEPRIJS Van 15 regels 1.65. Iedere regel meer 33 cent. Bij abonnement speciale prijs. Kleine advertenties van 15 regels 0.55. Iedere regel meer 11 ct tniax. 8 regels.) „Brieven, of adres bureau van dit blad" 10 cent extra. Dit nummer bestaat uit 4 bladzijden. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSCHE, VLISSINGSCHE, GQESCHE EN BRESKENSCHE COURANT i UITGAVE DER FIRMA'S F. VAN DE VELDE JR. EN G. W. DEN BOER POSTREKENING 359300, PROVINCIALE ZEEUWSCHE COURANT, MIDDELBURG Directie F. van de Velde, F. B. den Boer 184ste JAARGANG NUMMER 265 HoofdredacteurJ. C. Visser, Vllssingen De BUREAUX van de Provinciale Zeeuwsche Courant zijn gevestigd te: VLJSSINGEN Redactie en Admini stratie Walstr. 58-60, tel. 10 (2 lijnen) Redactie na kantóórtijd telefoon 678 MIDDELBURG Londensche Kaal 29 Redactie telefoon 269. na kantoortijd telefoon 825. Administratie telefoon 139 GOES Red. en Admlnistr. Turfkade 15. tel. 2863, na kantoortijd tel, 2475 .OOSTBURG Redactie en Admini stratie Breedestraat 45, telefoon 102 SOUBURG Kanaalstraat 45, teL 35 BRESKENS Dorpsstraat 35. tel. 21 AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR P U B H C I T E I T S W A A R D E. INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NED^RIANDSCHE DAG De rede van Hitier. (Van onzen Haagschen correspondent;.) ,Wie onbevooroordeeld een rede van den Flihrer van het Groot-Duitsche Rijk be luistert, of beter: wie haar lat.r nogeens rustig doorleest, zal ongetwijfeld in den ban geraken van de suggestieve kracht en de overtuigende beslistheid, waarmede Hitier spreekt. Hier is een man aan het woord, dfe zijn hoorders -kent en die hen weet te grijpeh in datgene, wat hen inner lijk beweegt, omdat hij in elk opzicht hun ner één is. Naast de macht van het genie en het instinct van den veldheer, is het stellig evenzeer aan denmenschelgkeri mensch Hitier, als in den diepsten zin mede-lijder en mede-strijder met zijn volk, te danken, dat het Duitsche millioenen- volk schier als één man achter zijn leider staat, met een vastbeslotenheid en een •trouw, die in soms wel wat al te nuchtere Nederlandsche oogen welhaast fanatiek aandoet. En-die ons toch'in zekeren'zih jaloersch kan maken Een rede van Hitler is altgd de moeite waard, omdat de Führer niet spreekt als hg eigenlijk niets te zeggen heeft. Een goede gewoonte, die menig staatsman ten voorbeeld gesteld kan worden Ook In zijn jongste redevoering, in den historischen en "lierinneringsvollen Löwenbraukeller te München, gehouden temidden van zijn oude strijdmakkers uit het begin van de nationaal-socialistische beweging, heeft Hitier „iets beweerd", gelijk wij dat plegen te noemen. Want behalve een uitvoerige schildering van. den huidigen politieken en militairen toestand, bevatte deze rede een krachtig en ondubbelzinnig antwoord aan Churchill, Stalin en Roosevelteen ant woord, dat zeker niet onverdiend is en dat ook eens voor den rechterstoel der geschie denis van profetische beteekenis zal blijken te zijn geweest. In dit verband is wel bij zonder belangrijk wat de Führer aan het adres van den laatstgenoemde heeft ge zegd. Roosevelt's bevel aan Amerikaan- sche schepen om terstond te schieten, zoo dra zij Duitsche schepen zien, beantwoord de Hitier aldus „Ik heb den Duitschen schepen bevolen, zoodra zij Amerikaansche schepen zien, niet te schieten, maar zoodra een Duitsch schip wordt aangeval len, zich te verdedigen". Menigeen zal eerlijk' moeten toegeven,' eerder een ant woord verwacht tp hebben in den geest van „oog om oog en tand om tand". Welbe wust wil Hitier zich echter, waar mogelijk, stellen op de basis van het volkenrecht en aldus, ook in oorlogstijd, het zgne ertoe bgdragen om het moreele besef onder de volken niet uit te dooven. Ongetwijfeld heeft Hitier dit antwoord ook opzettelijk gegeven naar ons trouwens van bevoeg de Duitschè zijde werd bevestigd om Roosevelt's gangstersmethoden des te scherper te doen uitkomen. Van imponeerende kracht althans voor ieder, die werkelijk luisteren wil en niet hoorende doof is is ook het cijfer materiaal, dat de Führer met betrekking tot den geweldigen strijd in het Oosten „wellicht de eerste maal, dat geheel Europa strijdt", aldus Hitier memoreer de. Aangenomen kan worden een volstrekt verlies aan bolsjewistische zijde van niet minder dan 8 a 10 millioen man d.i. dus de geheele bevolking van'Nederland, vrou wen, zuigelingen en grijsaards inbegrepen Hitler's commentaar hierbij >nl. dat geen leger zich van een dergelijk verlies herstel len kan .mag dan ook zeker niet over dreven of voorbarig worden genoemd. Zoo de restanten van het bolsjewistische leger al tot eenigen weerstand nog in staat mochten zijn, tot een - offensief kan dat geenszins meer het geval wezen. Ook de territoriale winst, die tot dus verre in het Oosten->werd gemaakt, is van fenomalen omvang. Door de Duitsche Weermacht werd een gebied bezet van rond 1.670.000 vierk. kilometers, d.w.z. eeif oppervlakte van ongeveer 50 maal de grootte van ons' land En dan zijn er altgd nog menschen, die beweren, dat het den Duitschers in Rusland maar slecht gaat en dat zij slechts weinig opschieten Meestal noemen zulke „deskundigen" zich dan 'ook nog „objectief Dit enorme gebied moest niet alleen strijdend'veroverd worden, doch het moest ook na den strijd een welhaast nog zwaarder taak zoo spoedig mogelijk worden hersteld, opgebouwd, economisch geordend, kortom voor menschelrjk leven en werken, voor verkeer en samenleving, weer geschikt worden gemaakt, waarbij het natuurlijk ook moest voldoen als bruikbaar achterland en opmarschgebied voor de voortrukkende Duitsche troepen. Ook zonder het zelf gezien te hebben, kan men ervan overtuigd 'zijn, dat hier eerbied wekkende prestaties zijn verricht Het is ons niet mogelijk, alle details van deze jongste rede van den Führer, waarin hij wel radicaal heeft afgerekend met de vele venijnige suggesties van de Engelsche en de Amerikaansche propaganda, te be lichten. In het voorbijgaan kan gewezen worden op Hitler's zeer logisch klinkende uiteenzettingen omtrent den opzet van den strijd in het Oosten, waarbij prestige overwegingen geen rol speelden, doch waarbjj het allereerst gaat om de vernie tiging van de vijandelijke strijdkrachten en in de tweede plaats om de bezetting of de-, verlamming der vijandelijke bewape- nings- en voedselbases. Wat Hitler in dit verband opmerkte ten aanzien van Lenin grad, zij Ijer ernstige overweging aanbevo len aan allen, die nog steeds met verkeerd gerichten geestdrift beweren „en toch is Leningrad nog maar niet gevallen Op één piint moge nog de aandacht van den Nederlandschen lezer worden geves tigd. Ook in deze rede heeft Hitier zijn herhaalde vredesaanbiedingen in herinne ring gebracht. Indertijd werden deze vre desaanbiedingen in Engeland met hoon gelach ontvangen en ook ten onzent meen de menigeen er een teeken van zwakte in Talrijke gevangenen en een groote buit binnengebrachte Hoofdkwartier van den Führer, 10 Nov. (D.N.B.); Het opperbevel der weermacht maakt bekend: In het bestek van de tusschen het ümen-meer en het Ladogaraeer en voorbij Woltsjof gevoerde operaties hebben Infanterie- en tankformaties in den nacht van 8 op 9 November door een verrassenden aanval het belangrijke verkeersknooppunt Tickwiu ingenomen. Talrijke gevangenen en eengroote buit werden hierbü binnen gebracht. De staf van het vierde Sovjetleger ontkwam slechts aan gevangenneming door auto's en belangrijke militaire documenten achter te laten. In de gevechten aan dezen frontsectór werden sedert 16 October rond 20.000 ge vangenen binnengebracht en 96 tanks, 179 kanonnen, een pantsertrein en talrijk ander oorlogsmateriaal buitgemaakt. Ongeveer' 6000 mijnen werden opgeruimd. Het totale aantal tijdens den veldtocht ln het Oosten binnengebrachte krijgsge vangenen is gestegen tot 8.632.000 man. De bolsjewieken wisten waarom zij bij Tichwin zoo hevigen tegenstand boden aan den Duitschen aanval. Deze plaats is een belangrijk verkeersknooppnt. Daar kwa men de eenige nog bruikbare groote we gen van het Ladogameer naar het Oosten samen. Thans blijft den bolsjewiséen tus schen de Duitsche stellingen bij Tichwin en de Finsche stellingen en bruggehoofden aan de Swir nog slechts een smal gebied zonder wegen over, dat door zijn*moeras- sigheid moeilijk toegankelijk is en leidt naar het Ladogameer. Het vormt daar door dan ook een zoo goed als onbruik bare verbinding met het ingesloten Le ningrad. Tijdens de gevechten om Tichwin heb ben Duitsche infanteristen den 9en No vember vier bolsjewistische batterij-stellin gen bestormd en de rest van de artillerie- afdeeling, die sedert dagen sterk in het nauw was gebracht, gevangen genomen. Het viel den infanteristen op, dat de bol sjewisten slechts met zwak afweervuur van geweren en pistolen antwoordden op den Duitschen aanval. De gevangen ge nomen «batterij-commandant deelde de oorzaak daarvan mede. „Sedert langen tijd hebben wij sterk gebrek 'aan munitie gehad", zoo zeide hij. „Eergisteren beschikte ik voor elk stuk nog over 19 schoten. Daarom werd er zoo weinig gevuurd. Het munitiegebrek is een gevolg van de moeilijkheden bij den aanvoer. Toen wij bij den divisiestaf mu nitie aanvroegen, werd ons medegedeeld, dat een transport per spoor onderweg was. Maar de trein is nooit in Tichwin aangekomen, daag de Duitsche bommen werpers de spoorbanen over afstanden van kilometers hebben vernield en talrijke transporttreinen hebben vernietigd. Een colonne vrachtauto'^ die werd uitgezon den is eveneens niet meer teruggekeerd." VAN HET FINSCHE FRONT. -Duitsche en Finsche formaties hebben op 9 November de zuivering van het ver overde gebied in het Noordelijke deel van het Finsche front voortgezet. De buit steeg aanzienlijk. .Volgens de laatste berichten werden 30 stukken geschut, 30 granaatwerpers, 88 mitrailleurs en 100 paarden buitgemaakt. Het aantal gevangenen steeg voortdurend. Op hét slagveld werden meer dan 2600 gesneuvelden geteld. In de. periode van 1 tot 9 November werden in deze succesvolle gevechten door Duitsche .en Finsche troepen meer dan 700 kazematten .veroverd. Andere bolsjewistische troepen ter sterk te van twee .bataljons zijn inmiddels in gesloten en gaan hun vernietiging tege moet. STERKE DUITSCHE DRUK OP SEBASTOPOL. De opmarsch van de Duitsche troepen in de richting Sebastopol is op 8 Novem ber door wanhopige tegenaanvallen der bolsjewisten tijdelijk tot staan gebracht. Met snel bijeengeraapte strijdkrachten trachtten de bolsjewisten met steun der artillerie tevergeefs den— opmarsch der Duitschers tot staan te brengen. De door de politieke commissarissen voortgedreven bolsjewisten vielen bij honderden tegelijk in het Duitsche afweervuur. Na zeer kor ten tijd stieten de Duitsche afdeelingen in den terugtrekkenden vijand, waarbij ZÜ hem ver achter zijn punt van uitgang te rugsloegen. Na een snellen opmarsch on der voortdurende aanvallen hebben de Duitsche troepen verscheidene hoogten ge nomen, die door de bolsjewisten waren bezet. Deze veroverde stellingen werden uitgangspunten voor sterken Duitschen druk op Sebastopol. De Duitsche luchtmacht bombardeert de eenige twee toevluchtsgebieden der bol sjewisten op de Krim, de stad en haven van Sebastopol en het gebied van Kertsj met effect. Groote branden woeden in het Zuidelijk deel van Sebastopol, olietanks en pakhuizen kregen voltreffers. Een vlucht der bolsjewieken van de Krim is te moeten zien. Nu wij de geweldige pres taties der Duitsche weermacht, eerst in het Westen, toen in den Balkan én thans weer -in I et Oosten, hebben aanschouwd, zou het wellicht aanbeveling kunnen ver dienen, ook over deze kwestie onze hiee- ning te herzien. Ongelijk bekentfen ontsiert niemand In den loop van den tijd bleek' de schijn herhaaldelijk niet aan Duitsche zijde te moeten worden gezocht, doch veel eer aan den kant van Duitschland's groo- ten tegenstander, wiens kracht tot dus verre, ondanks den steun van Amerika, slechts óp papier en in woorden tot uiting kwam. Het komt nu eenmaal in de wereld en ook. in de politiek op daden aan. En dai door het Duitsche volk in zijn geheel gewerkt wordt, kan wel niemand ontken nen. Ook deze rede van den Führer, waar uit dadendrang en werkkracht spreken, is hiervan een hernieuwd bewijs. nog slechts in geringe mate en met hulp van het toeval uitvoerbaar. DE ACTIE VAN DE DUITSCHE LUCHT»IACHT. Van militaire zijde wordt medegedeeld: Het Duitsche luchtwapen heeft ook Zondag systematische aanvallen op de achterwaartsche verbindngen van "de bol sjewieken gedaan. In opeenvolgende aan vallen werden spoorwegdoelen in het ge bied tusschen Donetz en Wolga en ten Zuidoosten van Moskou doeltreffend be stookt. Volgens tot dusver ontvangen be richten hebben de Duitsche gevechtsvlieg tuigen bij dit optreden een munitietrein, een benzinetrein en een olietransport ver nield. 34 andere treinen kregen deels zoo zware treffers, dat zij niet konden door rijden. Op vele plaatsen werden voorts rails met bommen vernield. LUCHT AA$I"VAL OP MOSKOU. Duitsche gevechtsvliegtuigen hebben in den nacht van 9 op 10 November weder om Moskou aangevallen. In verscheidene deelen der stad werden branden waar genomen. DE VERLIEZEN VAN DE - BOLSJEWISTISCHE LUCHTMACHT. Volgens de tot dusver ontvangen be richten hebben de bolsjewisten op 9 No vember in totaal 95 vliegtuigen verloren. Hiervan werden 26 in luchtgevechten en 28 vliegtuigen werden op den grond vernield. Toespraak van Mussolini. De Duce heeft op een receptie van den gouwleider en de politieke leiders van de partij te Napels in een toespraak verklaard, dat hij er steeds van overtuigd is geweest, dat het volk van Zuid-ïtalië, dat hijzonder blootstaat aan de gevolgen van den oorlog, zijn kalmte en discipline bewaart en de hoop van den vijand in rook doet vervlie gen, die met zijn aanvallen de strijdvaar digheid en den strijdgeest. van de bevolking tracht te vernielen. Vervolgens sjürak de Duce zijn waardeering uit voor de dappere houding der zwarthemden van Napels en verklaarde, dat de offers, welke thans ge bracht worden, door de overwinning zullen worden bekroond, waardoor de positie van Napels als „Koningin van de Middellandsche Zee" en haar industrieele ontwikkeling aan zienlijk verhoogd zal worden. e Rede van Churchill. Uit Stockholm meldt het D.N.B. De Britsche minister-president heeft bij de in stallatie van den niéuwen Londenschen Lord Mayor. Sir John Laure, een vrij Jange rede gehouden, waarin hg in het bijzonder sprak over de vraagstukken betreffende het Verre Oosten. Churchill sprak van „pogingen van de Vereenigde Staten om den vrede in den Stillen Oceaan te bewaren". Zouden deze pogingen mislukken, zoo meende Churchill, dan maak ik van deze gelegenheid gebruik om te verklaren, dat voor het geval de Ver eenigde Staten in een oorlog met Japan gewikkeld zou raken, de Britsche oorlogs verklaring binnen een uur zal volgen. De Britsche minister-president waar schuwde Japan voor het „zeer gewaagde avontuur" om zich nutteloos in een strijd tusschen de werelden te storten. Alle voor bereidingen voor de verdediging van de Britsche belangen in het Verre Oosten, zoo meende Churchill, zijn getroffen en zullen in de toekomst getroffen wordên. Tijdens zijn rede heeft Churchill ook de Chineesche kwestie aangesneden. „Vol ont roering", zoo zeide hg, „volgt Engeland de „indrukwekkende verdediging van land, vrijheid en onafhankelijkheid" die het Chi neesche volk onder Tsjang Kai Sjek vijf lange jaren, geheel op zichzelf aangewezen, heeft gevoerd. Het zou een ramp zgn voor de beschaving, zoo zeide Churchill verder, indien de edele tegenstand tegen invasie en uitbuiting niet zou leiden tot bevrijding van hun vaderlandschen grond." Daarna sprak Churchill over de „vorste lijke politiek van den president der Vér- eenlgde Staten." Engeland stond verleden jaar aan het eind van zijn financieele hulp bronnen. Het heeft slechts een djng kunnen doen, n.l. in de Vereenigde Staten orders plaatsen, zonder een uitweg te zien. Toen volgde de „vorstelijke politiek van den pre sident" en werd geld ter beschikking ge steld. De leen- en pachtwet noemde Chur chill de vlekkelooste wet in de geheele wereldgeschiedenis". Ziet toe, dat U de distributie bescheiden krijgt, waar U recht op hebt! Wat U naderhand mist, wordt niet aangevuld Drie Britsche vliegtuigen neergeschoten. Duitsche marine-artillerie heeft op 9 No vember, naar het D.N.B. verneemt, Britsche vliegtuigen onder vuur genomen, die naar de bezette1 gebieden aan het Kanaal en aan de kust van de Noordzee vlogen. Drie Britsche vliegtuigen werden neer geschoten. HET ENGELSCHE VLIEGTUIG IN SKONEN. De Engelsche bommenwerper, die in de Zuid-Zweedsche provincie Skonen een nood landing heeft gemaakt,, is.een viermotorige Handley Page Halifax. Het vliegtuig werd tot landen gedwongen door de vele zware beschadigingen, die het door het vuur der Duitsche luchtdoeUartillerie had opgeloo- pen. Onder de bemanning bevond zich geen enkele Engelschman. Aanval op Italiaansch convool. Bij den Engelschen aanval op een Ita liaansch convooi, waarvan melding is ge maakt in het Italiaansche weermachtsbe- richt van Maandag, zgn, naar van welin gelichte Italiaansche zgde verluidt, in to taal 7 koopvaardijschepen tot zinken ge bracht. De verklaring van de Engelsche admiraliteit, volgens welke twee convooien zouden zijn aangevallen en in totaal tien koopvaardijschepen tot zinken gebracht zouden zijn, wordt door dezelfde welinge lichte zgde als onjuist van de hand gewe zen'. Ook de bewering der Britsche admira liteit, dat een Italiaansche kruiser tot zin ken is gebracht, is, naar men hier ver klaart, onjuist. Engelsche torpedojager tot zinken gebracht.. Volgens Reuter heeft de Britsche admi raliteit medegedeeld, dat de torpedojager „Kossack" tot zinken is gebracht. Volksstemming in Roemenië. De dag der volksstemming is Zondag in het geheele land rustig verloopen. De bla den publiceeren uitvberige beschrijvingen en betoogen, dat de stemming het karak ter van een getuigenis heeft gekregen. Het eerste partieele resultaat, dat laat in den nacht is gepubliceerd, omvat 974.910 stemmen, waarvan er slechts 17 „neen" behelsden. ENGELSCHE LUCHTAANVALLEN. In het afgeloopen weekeinde vlogen ver scheidene Engelsche vliegtuigen boven ons land en wierpen hier en daar bommen neer. Hun aanvallen konden echter, dank zij den krachtigen afweer, niet tot ontplooi ing komen. Bijna alle bommen vielen op Weiden, in het water, soms op boschgebied, voorts op het open veld en deden geen noemenswaardige schade. Eenige bomscherf ven beschadigden een paar woonhuizen licht. Andere huizen kregen glasschade. In een plaats moesten zes woonhuizen ont ruimd worden. In een andere plaats liep een boerderij schade op. Elders werd een vrouw door den luchtdruk eener ontplof fing van haar rijwiel geslingerd én licht gekwetst, Waardebons van Winterhulp. Zooals reeds is medegedeeld, zal Winter hulp dezer dagen met de verzorging der behoeftige landgenooten beginnen. Evenals vorig jaar zullen ook thans weer aan( de daarvoor in aanmerking komend,, personen en gezinnen waardebons worden uitgereikt, welke als wettig betaalmiddel kunnen wor den aangenomen. De winkeliers künnen deze bons bij iedere bank verzilveren. Ontslag aan burgemeesters. Bij besluiten van den rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied van 29 October 1941 is ontslag verleend aan Jhr. R. O. van Holthe tot Echten, als burgemeester van VledderA. H. Ter meer, als burgemeester van Wouw G. H. J. Steemers, als burgemeester van Heus- den. Ter dood veroordeeld. De moordenaar van den Duitschen ma joor Doehring, die zooals men weet, midden Januari j.l. in Boekarest op straat werd doodgeschoten, is thans ter dood veroor deeld. Hij was in het najaar van 1940 naar Roemenië gekomen met een Grieksch pas poort, op .naam van Sarandos. De tweede beklaagde, de journalist Arsenie, die den beklaagde op illegale wijze geholpen had om verlenging van zijn verblijfsvergunning te krggen, werd veroordeeld tot zes maan den gevangenisstraf. Nog drie beklaagden, o.m. twee Grieken; die eveneens betrokken waren bg de bemiddeling voor de verlen ging van de verblijfsvergunning, kregen gevangenisstraffen van 2 tot 6 maanden. Du'ischland strijdt voor Europa. Het opperbevel der Duitsche weer macht dee_l.t mede: Op den Krim zijn ten- Oosten van Sebastopol en ten Westen van Kertsj vijandelijke achterhoedetroepen, die taaien tegenstand boden, verder te ruggedrongen. Overdag en 's nachts ^ijn hevige luchtaanvallen op Sebas topol gedaan. In petroleumtanks en pakhuizen ontstonden groote bran den. In de haven* werden een bolsje wistische kruiser en'een groot koop vaardijschip door voltreffers zwaar beschadigd. Tusschen Donetz en Wolga en in het gebied om Moskou heeft de luchtmacht een groot aantal Sovjet transporttreinen vernield. Sterkfe afdeelingen gevechtsvliegers hebben Moskou bestookt met brand en brisantbommen. In het bestek van de tusschen het Ilmenmeer en het Ladogameer, tot voorbij den Woltsjof ondernomen operaties hebben infanterie- en tank- formaties, zooals reeds in een spe ciaal bericht is medegedeeld, in den nacht van 8 op 9 November door een verrassenden aanval het belangrijke verkeersknooppunt Tickwin ingeno men. Talrijke gevangenen en een groote buit werden hierbij binnen gebracht. De staf van het vierde Sovjet-leger ontkwam slechts aan gevangenneming dooV auto's en be langrijke'militaire documenten achter te laten. In de gevechten aan dezen front sector werden sedert 16 October rond 20.000 gevangenen binnengebracht en 96 tanks, 179 kanonnen, een pantser trein en talrgk ander oorlogsmateri- aal buitgemaakt. Ongeveer 6000 mij nen werden opgeruimd. Het totale aantal tijdens den veld tocht in het Oosten binnengebrachte krijgsgevangenen is gestegen tot 3.632.000 man. Voor de Oostkust van Schotland heeft de luchtmacht Zondagnacht een vrachtschip van 2000 ton tot zinken gebracht. Een tweede koop vaarder werd beschadigd. Stuka's bombardeerden het havengebied van Margate aan de Zuidoostkust van Engeland. Uit uitgebreide branden en hevige ontploffingen bleek het succes van den aanval. In Noord-Afrika hebben afdeelin gen Duitsche gevechtsvliegers met succes Britsche steunpunten bij Mer- sa Matroeh en kazematstellingen bij Tobroek aangevallen. In den nacht van Zondag op Maan dag hebben zwakke afdeelingen vij andelijke vliegtuigen bommen lateü vallen op eenige plaatsen in het Noord-Westen van Duitschland, voor al op woonwijken te Hamburg. De burgerbevolking leed verliezen aan dooden bn gewonden. Twee Britsche bommenwerpers werden neergescho ten. De eerste luitenant Lentz heeft zgn twintigste nachtelijke overwin ning in' de lucht behaald. HET ITALIAANSCHE. Het Italiaansche weermachtbericht luidt: Een onzer in dé Middellandsche Zee va rende convooien is in den nacht van 8 op 9 November aangevallen door een Britseh vlooteskader. De getroffen koopvaardij schepen zijn na elkander gezonken. Van onze torpedojagers, die het convooi bege leidden en tot torpedo-aanvallen overgin gen. zijn er twee tot zinken gebracht. Een derde werd getroffen en keerde -zonder ernstige schade in een haven- terug. Een groot deel der schipbreukelingen is gered. Bij het aanbreken van den dag vielen Italiaansche. torpedovliegtuigen onder be vel van de eerste luitenants Ardito Chris- tiani, Emilio Juzzolini en Adone Venturini, de vijandelijke schepen aan. Zg troffen met twee torpedo's een kruiser en met een een torpedojager. Voorts schoten zij twee vlieg tuigen, die het vijandelijke eskader be schermden, neer. De vijand heeft luchtaanvallen gedaan op Campania en Sicilië. Te Napels zijn 10 menschen om het leven gekomen en 25 gewond. Een vijandelijk vliegtuig werd door den afweer getroffen enstortte in zee. Te Messina zijn verscheidene personen ge wond. Aan de landfronten in Noord- en Oost- Afrika niets van beteekenis. Duitsche vliegtuigen hebben verdedi gingswerken van Tobroek met goed gevolg aangevallen. Een Italiaansche duikboot, die onder be vel van kapitein-ter-zee Giuliano Prini op den Atlantischen Oceaan opereerde, heeft drie vijandelijke koopvaarders met een ge- zamenlijken inhoud van 25.000 ton tot zin ken gebracht. Daarmede hebben onze duik- booten op den Atlantischen Oceaan meer dan 500.000 ton vijandelijke koopvaardij- scheepsruimte tot zinken gebracht. I Kameraden, ook in dagen van oorlog. Van een oogenblik rust temidden van het krijgsgewoel maken de manschap pen gebruik, om bij de gewonden het eerste noodverband te leggen (Orbis-Holland)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1941 | | pagina 1