ABDIJSIROOP Middelburg Goes Vlissingen lége* ASTHMA. BORST- BENAUWDHEID. l STADSNIEUWS ONVERANTWOORDELIJK. Zóoals bekend hangen bfl verschillende bruggen reddingskastjes om b$j eventueel te water geraken van personen middelen tot hulpverleening bij de hand te hebben. Zeker in dezen tyd van duistere avonden en nachten, een hoog noodige voorzorg. Ten tweede male hebben nu onbekenden zich meester gemaakt van den inhoud van een der kastje3, dat bij de Langeviele- brug. Zy die de politie aanwijzing kunnen geven over de verdwijning zullen goed handelen dit ten spoedigste te doen. N.V. VERPLEEGHUIS. In het 42ste jaarverslag der N.V. „Ver pleeghuis* 'te Middelburg, loopende over 1940, wordt gemeld, dat het archief en alle papieren van de N.V., die in Mei 1940 in het huis van de secretaresse waren, een prooi der vlammen werden. Het werk der N.V. ging ondanks de ramp, die de stad trof, ongestoord verder. Zuster Wanjon bezocht trouw de zieken. Zij werd in de vacantie en op vrije dagen vervangen door zuster DammenOldenhave en door raster Visser, die bovendien obk wel eens enkele waschbeurten waarnamen. Er werden 3455 bezoeken gebracht in 86 gezinnen. Enkele malen gaf de vereeniging financieelen steun aan de 'zieken. Het bestuur brengt dank aan allen, die in 1940 werkzaam wa ren in het belang van de vereeniging of die de wijkverpleging op andere wijze steunden. De exploitatierekening der wijkverple ging over 1940 wijst een voordeellg, saldo aan van 714.70, dat wordt toegevoegd aan het reservefonds, hetgeen stijgt tot 61.496.49. OP STEEDS MEER PLAATSEN BEGINT MEN TE BOUWEN. Weder een „eerste steenlegging". Gisteren is alhier wederom de „eerste steen" gelegd voor een nieuw pand, Het betrof het winkelhuis op den hoek Lange- delft en Lange Burg, waarin de beide zaken der firma F. B. den Boer zullen worden ondergebracht. Mej. Hetty den Boer, dochter van een der beide firmanten ver richtte de plechtigheid. De steen, die aan dit oogenblik herinnert, zal in de toekomst te zien zijn rechts van de winkeldeur, wy waren in de gelegenheid het plan voor dit pand, dat geheel vry komt te staan, om dat er een smal straatje om heen komt, te bekijken. Wij meenen te mogen schrijven, dat als men op deze wijze doorgaat, de Markt en omgeving een mooi geheel zullen vormen. Het werk wordt uitgevoerd door de firma de Rflk en Minderhout. Ook de firma C. F., Diesch heeft haar nieuwe si- garenmagazijn reeds gegund. Het zal het laatste pand op één na worden van den hoek LangedelftMarkt, waar men nu bezig is de grond bouwrijp te maken. Ook in andere deelen der stad nemen de bouw plannen definitieve vorm aan. Aan de Rot- terdamsche Kade, zal de heer H. J. van Geuns zijn verwoest pand 39 weer doen herrijzen, n.L op de plaats van pand 37. Op de Korte Burg, een straat waar geen winkelpanden zullen komen, is de bouw ge gund van een woning voor derf ir. A. Rot huizen en een voor arts C. F. Frumau. De panden van de heeren van Geuns en Rothuizen zijn gegund aan de firma C. Joziasse, dat van den heer Frumau aan den heer M. Walraven en dat van de firma Diesch aan den heer De Ryk, DE UITREIKING VAN VITAMINE-D- TABLETTEN. Thans is nagegaan aan hoeveel kinderen tusschen 3 maanden en 3 jaar en vrouwen in de laatste drie maanden der zwanger schap vitamine-D-tabletten zijn' uitgereikt. Gebleken is, dat dit aantal ongeveer 500 bedraagt. Ofschoon dit voor de eerste maal vrij bevredigend is, meent men toch, dat het aantal nog grooter kan zijn, en daar om zal men bij de nieuwe uitreiking der tabletten over 8 weken opnieuw een op roep tot belanghebbenden richten. Aan de uitreiking der tabletten hebben de artsen A. C. H. de Noojjer, mevrouw Nauta en dr. J. W. A. F. van Maren Bentz van den Berg hun zorgen gewijd. APOTHEKEN. Van hedenavond zal des avonds en des nachts en ook Zondag den geheelen dag geopend zyn de apotheek Van der Harst, Kortedelft. STADSNIEUWS AL TE VROOLIJK. Door de politie werd proces-verbaal op gemaakt, wegens het luidruchtig zingen op straat, tegen den heer D. W. en de da mes J. N., D. N.( M. G., C. G., J. W G. en A. J. R., allen alhier. KERSTFEEST ZONDAGSSCHOOL. De collecte voor de Kerstfeestviering der Ned. Herv. Zondagsschool alhier, bracht 312.25 op. KRUIDENIER OVERTRAD DE PRIJS- VOORSCHRIFTKN EN DE DISTRIBUTIEBEPALINGEN. Binnen 5 dagen tot strenge straf veroordeeld. In het begin van deze week heeft de ge meentepolitie te Amsterdam in overleg met de inspectie voor de prjjsbeheersching te Amsterdam den geheelen winkelvoor raad van den kruidenier S. te Amstelveen in beslag genomen. S. overtrad nl. de dis tributiebepalingen en de prjjsvoorschriften. Hjj verkocht in zyn winkel, zonder daar voor bonnen te verlangen: rijst voor 2 per kilo, koffie voor 12.50 per Yt kilo, cacao voor 4.50 per Ya kilo, eieifen voor 0.26 per stuk, slaolie voor 4 en 5 per flesch, boter voor 4.50 per Yt kilo, kaas voor 5 per kilo. Om zijn voorraad aan te vullen kocht hij bonnen op. Deze praktijken heeft S. sinds het begin van de distributie uitgeoefend. Hij werd veroordeeld tot 500 boete, verbeurdverklaring van den geheelen, in beslaggenomen winkelvporraad, sluiting van het bedrijf voor ee/l jaar en publicatie van de tuchtbeschikklng, terwijl hem te vens werd verboden om gedurende een jaar het beroep van kruidenier uit te oefe nen in Amstelveen, Ouder-Amstel en Am sterdam. STADSNIEUWS HET WINTERHULPW LRK MOET OOK HIER SLAGEN. Er zön tweehonderd collectanten noodig. Het is geen onverdiend complimentin Vlissingen heeft altyd een gezond sociaal gevoel geheerscht. De bewyzen zyn er, om de gegrondheid van dit compliment aan te toonen. Daarom moet het te meer in het oog loopen, dat. voor het winterhulpwerk in deze gemeente niet die belangstelling bestaat, welke men er redelijkerwijze voor mag verwachten. De oorzaken daarvoor zyn niet ver te zoeken. Het heeft geen zin, schuilevinkje te spelen het werk van Win terhulp staat, dank zy een wijdvertakte propaganda van tegenstanders, in een kwade reuk. Het gerucht over Winter hulp, dat reeds vorig jaar opgeld deed, blijkt zeer diep wortel te hebben gescho ten, zoo diep, dat velen thans op grond van al deze oncontroleerbare geruchten en verdachtmakingen zich van dit belangrijke sociale werk terugtrekken. Dat gebeurt niet slechts in Vlissingen, het verschijnsel valt ook elders waar te nemen en de lei ding van Winterhulp ziet zich voor de zeer lastige opgave geplaatst, al deze menschen, die thans uit het negatieve leven te overtuigen van hun sociaal wanbegrip. Weerlegging van het kwade gerucht is slechts mogelijk door de Jaad van Winter hulp. Wanneer men voor deze daad een open oog heeft, zal Winterl\ulp het pleit winnen, ook in Vlissfngen. Want de resultaten, die de W.H.N. in andere deelen van het land behaald, fnoe- ten ook in Vlissingen bereikt kunnen wor den. Het was daarom goed, dat gister avond een byeenkomst was belegd in hotel „Britannia", waar de provinciale directeur der W.H.N., mr. W. K. H. Dieleman voor een aantal gsnoodigden de beteekenis van het Winterhulpwerk nog eens heeft toe gelicht. De burgemeester, de heer C. A. van Woelderen heeft in zyn kwaliteit van plaatselijk directeur van de W.H.N. den heer Dieleman met een enkel woord inge leid. De provinciale directeur heeft er den nadruk op geiegd, dat 'e Winterhulp naast 'n practisch doel ook een ideëelen grond slag heeft en wel deze, i'at zij de samen bundeling op sociaal gebied beoogt te be vorderen van alle Nederlanders. Dat ideaal kan niet voor critiek wijken. De gemeenten in Zeeland hadden veel vrijheid, omdat de uitkeeringen niet mo gen verstarren in een systeem. De aan vragen moesten plaatselijk bekeken wor den, waarby de burgemeesters de leiding hadden en hebben. In Zeeland is nimmer een zoo grootscheepsche hulpactie op touw gezet en gezien dit feit stemmen de re sultaten van de collecte-opbrengsten van het vorig jaar tot tevredenheid. Er werd ongeveer 100.000 bijeengebracht, terwijl 174.500 werd uitgekeerd. De doelstelling van de W.H.N. is be perkt en deze is nog geaccentueerd door de oprichting van den N.V.D., waarin alle gevallen worden opgevangen, die buiten het eigen.ijke Winterhulpwerk vallen. Voor de maand November .werd een be drag van 66.000 beschikbaar gesteld, hetg.en vrij goed klopt met het aantal be- hoeftigen, dat op 20000 wordt geschat. Nu komt nog de seizoenwerkloosheid, waardoor het aantal steunbehoevenden nog zal stijgen tot naar schatting 38.000, zijnde ongeveer 15 van de bevolking van Zee land. De heer Dieleman zeide vervolgens, daarbij onderstreepend, wat ook de heer Piek te dien aanzien heeft verklaard, dat Winterhulp samenwerking wil met dé be staande organisaties, waartoe de burge meester als plaatselijk directeur de noo dige contacten tot stand kan brengen. Wat Winterhulp doet is niet het zelfde als datgene, wat vanwege de overheids steuninstantie wordt ondernomen, die zich slechts kunnen baseeren op het verzekeren van een bestaansminimum. Winterhulp echter geeft wat ektia's. Het eigenlijke werk dient echter te ge beuren in de gemeenten, door de werk gemeenschap van wyk- en blokhoofden. De heer Dieleman gaf vervolgens een uiteenzetting omtrent de organisatie, waarby het aankomt op gedecerïtraliseer- den arbeid, om de ideële doelstelling voor het volk, door het volk zooveel mogelijk te benaderen. Dan ook aan er rekening worden gehouden met plaatselijke toestan den. Langzamerhand kan zoo de organisatie groeien, de krachten moeten uit het werk zelf voortkomen. Na de inleiding van den heer Dieleman kwamen de vragen en bezwaren naar vo ren. We zullen deze niet alle behandelen maar op enkele ervan mag toch de aan dacht worden gevestigd, omdathet hier gaat om een zaak, die allen aangaat. Ieder moet de wil toonen, de geruchten weer legging te aanvaarden. Winterhulp is een zaak van vertrouwwen en wanneer er dan gezegd wordt, dat de W.H.N. een poli tieke organisatie is, dan mag daartegen over. gesteld worden, dat de doelstelling zelf van de winterhulp een politiek cachet reeds bij voorbaat uitsluit. Ook wat het verwyt betreft, dat er „zoo veel aan de strijkstok blyft hangen" moge weerlegd worden met het door de Reken kamer vastgelegde feit, dat slechts 5,34% van het binnengekomen totaal bedrag aan kosten weggaat. Het gaat e om, dat ook in Vlissingen de verdachtmakingen Worden weerlegd door de daad van Winterhulp. Deze daad kan in de eerste plaats gesteld worden doordat zich tweehonderd blokhoofden collectanten beschikbaar stellen. Dat is de eerste voorwaarde voor het succes. Vlissingen geve dit ondubbelzinnige ant woord. WIJZIGING DIENSTREGELING TRAM VLISSINGEN—MIDDELBURG. Met ingang van Maandag 10 November a.s. wordt de dienstregeling tram Vlissin genMiddelburg gewijzigd. De vertrek uren zyn nu Van Vlissingen (remise) 6.10*, 6.40*. Van Vlissingen (Betje Wolffplein) 7.20*, 8.8.40, 9.30, en vervolgens op alle halve en heele uren tot en met 17.30, dan 18.10, 18.50, 19.30, 20.10 en 20.50. Van Middelburg 6.40*, 7.20*. 8.— 8.40, 9.30. Vervolgens op alle halve en heele uren tot en met 17.30, dan 18.10, 18.50, 19.30, 20.10, 20.50, 21.30. De met gemerkte vertrekuren gelden niet op Zondag. waarbij slijm op de borst vast zit, zal Abdijsiroop de slym doen loskomen en borst en keel verzachten. Vanouds beproefd by hoest, griep, bronchitis, asthma. AKKER'S KERK- EN SCH00LNIEUWS DR A. KUYPER JR. f Te 's-Gravenhage is gisteren in den ouderdom van bijkans 68 jaar overleden dr. A. Kuyper, emeritus-predikant van de Geref. kerk van Rotterdam-C. en een be kend auteur van meerde-standaardwer ken op theologisch terrein, voorheen te Vlissingen. Dr. Abraham Kuyper werd 14 November 1872 te Amsterdam wétar zijn vader, den lateren staatsman wijlen dr. A. Kuyper, toen predikant was, geboren. Hij bezocht het Chr. gymnasium te Zetten en studeer de aan de door zijn vader gestichtte Vrije Universiteit theologie om in 1897 candi- daat te worden. In 1899 promoveerde hy aan de V.U. magna cum laude tot doctor in de theologie. 30 April 1909 bevestigde zyn vader hem te Makkum en Cornwerd (Fr.) in zyn eérste gemeente welke hij in 1906 met Vlissingen verwisselde. Tij dens zijn verblyf alhier wist hij de ineen smelting van de Géref. kerken A en B tot stand te brengen, waarmede de kerk van Vlissingen aan de kerken van Zeeland het voorbeeld gaf. 18 Sejfltember 1910 deed dr. Kuyper zyn intrede te Rotterdam-C., wel ke kerk hy gediend heeft tot aan zijn emeritaat dat hem 1 October 1939 eervol verleend is. Hy was toen de nestor van dé predikanten van de Geref. kerk van Rot terdam-C. Tal van werken zijn van zijn hand ver schenen en sommigen hebben wel vier drukken beleefd. In 1920 toen zijn vader stierf volgde hij hem op al3 redacteur van het weekblad De Heraut, waarin tot zijn dood toe bij dragen van z(jn hand verschenen. De teraardebestelling van het stoffelijk overschot van deze voorgangër die altyd in Rotterdam een gaarne gehoord kansel redenaar is geweest en "die zijn gade, mevr. H. Kuyper-v. Oordt, de bekende autrice, zoo spoedig in den dood is ge volgd, zal a.s. Dinsdagmiddag om 2 uur in het familiegraf op „Oud Eik en Duinen" te 's-Gravenhage, plaats vinden. Kerkelijke examens. Het Prov kerkbestuur van Zeeland heeft tot de Evangeliebediening in de Ned. Herv. Kerk toegelaten de heeren H. de Ruytér te Strijen en E. S. de Lint te Den Bommel. NED. HERV. GEMEENTE VAN NOORDGOUWE Kerkvoogden der Ned. Herv. gemeente van Noordgouwe koefteren plannen om het in 1462 gestichte kerkgebouw te doen restaureeren. De ze kerk la van historische waarde. Kerkvoogden zijn er niet alleen in geslaagd na langen tijd de begrooting sluitend te krijgen, maar hebben daarnaast een restauratiefonds gevormd, waarin elk jaar 1000 zal worden gestort. Een en ander is aanleiding geweest dat door erflating reeds 1000 in het fonds kon worden gestort. Het college van kerkvoogden en notabelen heeft ook het initiatief genomen tot de vorming van een leesportefeuille, waarin de. verschillende Ned. Herv periodieken zijn opgenomenT Door dezen maatregel is tevens een vorm van samenwerking tusschen bestuur en beheer tot stand gekomen. MAKKI BERICHTEN MIDDELBURG, 7 November. Groentenveiling: Veldsla 4-10, spinazie 6-10, doppers 39, spruiten 12-26, witftif 20-25, schaseneeren 16-50, koolrapen 2, wijnpeer 3-3.40, andijvie 1-5, waspeen 7, uien 3.50, kroten 3-4, savoye kool 4-5, roode kool 3.20- 4, boerekool 5. witte kool 2.30, chineesche kool 6-7, prei 5-7, alles per 100 kg. Peen 7, rhpen 3-5. selderie 2-4, radijs 2-3, ram menas 3-4, alles per 100 bos, knolselderie 2-5, bloemkool 6-11, kropsla 1-2, komkommers 1-4, al les. per 100 stuks, peterselie 5-15 c. per chip. VEILINGS.VEREENIGINÜ ZUID-BEVELAND. GOES, 7 Nov. Andijvie 1.50-5, breekpeen 1.35- 3.40, chineesche kool 6.50-7, koolrapen 2, spruiten 26, rapen 2-5, uien B 3.50, kroten 4, roode kool 3.20-4, groene savoye kool 5, boerekool 5, prei 5-7, veldsla 8, alles per 100 kg. wortelen 7, ramme nas 2.50-4, selderie 3-15, peterselie 2, alles per 100 bos, bloemkool 4.80-12, kropsla 1.60, knol selderie 2-7 alles jer 100 stuks, tomaten 4-16, per 100 kg. Hazen 2.65-4, fazanten 2.10 per stuk. KANTOORUREN DISTRIBUTTEDIENST. Blijkens de officieele publicatie van het Gemeentebestuyr worden de kantooruren van dern Distributiedienst gewijzigd. Dit houdt verband, met de openingsuren van de plaatselijke bankinstellingen, die dezer dagen eveneens hebben bekend gemaakt, dat des morgeriS pas om 10 uur begonnen wordt. Alle bescheiden van waarde, die den Distributiedienst zoovele bezit, wor den namelijk iederen avond veilig opge borgen in een groote kluis van de Amster- damsche Bank. Toegang tot die kluis kan alleen worden verkregen bij de opening van de bank, zoodat de distributiedienst ook genoodzaakt is om de kantooruren te verzetten. Overigens zjjn de uren waarop het publiek en andere belanghebbenden den dienst kunnen bezoeken wel gewijzigd, doch niet verkort. Bjj de oude regeling kon men 5 uur per dag terecht en thans 43£ uur. Een voordeel ljjkt ons de vroege open stelling in de middaguren, waardoor men reeds om kwart over één terecht kan. DE WERKTIJDEN BIJ DE SCHELDE. In de niet verduisterde afdeelingen van de N.V. Maatschappij „De Schelde" alhier zal de volgende week als volgt worden ge werkt: Maandag tot em met Donderdag 9 uur tot 12.45 en 13.30 tot 17.45 uur; Vrijdag 9 tot 12.45 en 13.30 tot 17.15 uur; Zater dag 9 tot 13 uur. INENTING TEGEN POKKEN. In een publicatie in dit nummer wordt medegedeeld, dat er op DinsdAg a_s. in het Gasthuis gelegenheid bestaat tot koste loos inenten en herinenten van kinderen beneden de 2 jaar tegen de pokken. Waarom met Dultschland tegen het bolsjewisme? Het is opmerkelijk hoeveel moeite veel Nederlanders hebben om him standpunt ten aanzien van den strijd tegeh het bol sjewisme te bepalen. Voorheen was er, op een enkele uitzon dering na, geen mensch die geloofde inleen Sovjet-heilstaat. Integendeel: de weinige berichten, die uit Rusland doorkwamen over de heerschende wanorde, godsdienst vervolging, kindermoord, G.P.-oe-terreur, enz., werden door ieder terecht geloofd. In vele kerken werd gebeden voor de arme verdrukte geloovigen en priesters. Velen hoopten, dat het bolsjewisme eens zou worden vernietigd. Hoe dat zou moeten gebeuren, daar braken zij zich het hoofd niet" over'. Thans wordt hun wensch of gebed ver hoord en heeft de Duitsche weermacht den strijd met het Sovjet-monster aan gebonden. Zoudt ge denken dat he£ ge- heele Nederlandsche volk daar nu ver heugd over is? Dat het de vernietiging van het communistische regiem verhoopt? Volgens de wet der logica zou dit zoo moeten zyn. Wat is er echter van de Holland3che nuchterheid over gebleven. Zeer velen die vroeger den memd vol hadden over de wreedheden der Sovjets, vernietiging der kerken, moord op priesters en geloovigen, verkrachting van nonnen, enz., diezelfde menschen halen minachtend de schouders op bij het zien van dc foto's, door de Duitsche en neutrale foto-verslaggevers genomen van den chaos, massamoord op onschuldige burgers, moord en vermin king van krijgsgevangen genomen Duit sche militairen, dienstplicht voor vrou wen en jongens van 16 en 17 jaar, wel- bewusten massamoord van politieke com missarissen op Sovjetsoldaten, die, voor de overmacht der .Duitsche wapens terug trekkende, door éigen mitrailleurs wor den neergeschoten, en betitelen dit als propagandistische fantastery. Zy die zoo praten moeten toch besef fen,» dat zij daarmede een brevet van niet-geloofwaardigheid uitreiken aan hen, die vroeger van de gruwelen in Sovjet- Rusland verhaalden in de Katholieke, Christelijke of algemeene pers, en ook aan de geestelijken, die voorgingen in gebed voor de verdrukte priesters en geloovi gen in Rusland! Men weet, dat het Kremlin te Moskou ook huisvesting biedt aan de Komin tern, de Communistische Internationale. Deze „instelling" heeft ten doel, de we reldrevolutie in alle landen door te voe ren en heeft dan ook in alle landen haar vertakkingen, wier taak het is onrust te zaaien en het gezag te ondermijnen, teneinde een revolutie tot stand te bren gen en een communistisch bewind te vestigen, zooals b.v. in Spanje is gebeurd. Waartoe dit heeft geleid, mag bekend worden verondersteld. Verantwoordelijke Vaticaansche kringen hebben bekend ge maakt, dat alleen reeds in Barcelona 250 priesters zijn vermoord en alle kerken vernield. Daar is de orde hersteld en de cultuur gered door de fascisten, met aan het hoofd generaal Franco, met behulp van Duitsch land en Italië. Duitschland is steeds voorgegaan in den strijd tegen de Komintern, men dènke aan het anti-kominternpact. Nu is openlijk de strijd uitgebroken tusschen Duitschland en het bolsjewisme*en elk weldenkend mensch zal beseffen, welk een ramp er over Euro pa zou komen, wanneer Rusland in staat zou zijn, dezen oorlog te winnen. Men be hoeft daarvoor niet bevi;eesd te zijn, want de kracht der Duitsche wapenen is vol komen in staat deze bedreiging te keeren. Hiermede verdedigt Duitschland echter ook de cultuur en de geestelijke vrijheid van Nederland. Daarom: Met Duitschland tegen het bolsjewisme. R. v. R. SPORT VOETBALPROGRAMMA. - Het programma voor morgen luidt: 2e klasse E: Vlissingen—Alliance; R.C.S. Dosko. R.B.C.De Zeeuwen. 3e klasse N: WalcherenVlissingen II; Mid delburg liZeelandia: E.M.M.Goes II. 3e klasse O: Corn BoysSluiskil; IJzendiJke Aarden burg; Axel—Terneuzen; Oostburg— Schoondijke. RANGLIJSTEN NEDERLANDSCHE VOETBALBOND AFD. ZEELAND. r.c.s. n 6 5 0 1 359 10 Vlissingen iii 6 4 0 2 20-14 8 De Zeeuwen iii 5 2 2 1 12—9 6 Goes iii 6 3 0 3 17—20 6 E.M.M. ii 5 1 1 3 16-24 3 Middelburg ih 4 1 0 3 10—18 2 Zeelandia ii 4 0 1 3 6—31 1 le klasse B. Groede 5 4 0 1 29—13 8 Slhls 4 3 0 1 1.5-4 G Braakman Boys 1 1 0 0 6-0 2 Schoondijke ii 5 1 0 4 12—28 2 Biervliet ii 5 1 0 4 11—23 2 le klasse C. Hontenisse 4 4 0 0 s3—3 8 Clinge 4 3 1 0 21—5 7 Hulst 5 3 1 1 23—13 7 Ternéuzen III 5 2 0 3 21—22 4 Steensche Boys 3 1 0 2 10-16 2 Axel ii 5 1 0 4 7—35 2 Terhole 4 0 0 4 4—29 0 Ria 0 0 0 0 0-0 0 Douane V,V. 0 0 0 0 0-0 0 le klasse D. Yerseke 5 5 0 0 35-6 10 Zeelandia '40 6 3 2 1 26-15 8 Robur 6 3 1 2 19—24 7 Cortgene' 4 3 0 1 34—16 6 Patrijzen 6 3 0 3 21—18 6 'a H. Arendskerke 5 2 0 3 14—12 4 Luctor 6 2 0 4 23—25 4 Scbeldeboys 5 0 2 3 16—24 2 Vlos 6 0 1 5 12-41 1 Heinkenszand 1 0 0 1 0—8 0 2e klasse A. Middelb. Boys 6 5 1 0 40-14 11 R C.S III 4 3 1 0 29—7 7 Dc Zeeuwen IV 4 2 0 2 18—9 4 Walcheren ii 5 2 0 3 14—24 4 Vlissingen IV 4 1 0 3 13e-23 2 Middelburg IV 5 0 0 5 6—43 0 2e klasse B. Oostburg II 4 4 0 0 22—3 8 Aardenburg II 4 3 0 1 23—9 6 Sluis II 4 3 0 1 16-5 6 Groede II 5 1 0 4 12—25 2 IJzendijke II 1 0 1 1—6 0 Schoondijke III 4 0 0 4 4—30 0 Breskens 'iii 0 0 0 0 0-0 0 Zuidzande i 0 0 0 0 0-0 0 2e klasse 1 c. Terneuzen IV 6 4 0 2 80-25 8 Hontenisse ii 3 3 0 0 18-6 6 Corn Boys ii 3 2 0 1 16—10 4 Clinge II 4 1 1 2 10—11 3 BIOSCOPEN ALHAMBBA-THEATEB, VLISSINGEN. „Vitoor Duitschland start... Ritmeester Ernst voi» Breuken keert in 1918. na een moeilijken t(,|i in Polen zwaar ge wond ln zön vaderland ;terug. Na een langdurig ziekbed verlaat bil de kliniek in een rolstoel. Zoo komt hij weer terug op het Alt-Mellln, zijn landgoed, dat er zeer slerht voorstaat. De paar denfokkerij is bijna, geheet te niet gegaan en dat verdriet von Breuken, «tie een hartstochtelijk tcurnooiruiter is, het meest. Als zijn fourage- meester na veel moeite von Breuken's paard Harro, dat nem in Polen bet leven redde, weet op te sporen, zet de ritme««ter al zijn hoop op dit. dier. Het komt zelfs aoover. dat hij. alle medische waarschuwingen t«ean spijt, weer in het zadel kruipt. Heel langzaam groeit uit het men- scbeüjk wrak weer een ruiter. Als zijn landgoed voor een bankroet staat, besUiit hij op Harro uit te komen in het international!»* ruitertournooi te Geiiève, teneinde mede te dingen naar den Groo- ten Prijs van Europa. Na een uiterst spannenden beslissingsrit draagt Von Bremken de zege voor zijn land weg. een schoone bmlooning voor zijn ijzeren energie en doorzettingsvermogen. Nooit werden beter opnamen van paardensport ge maakt als in deze boeiende fil.n», die een hulde is aan het paard. Willy Birgel .speelt de rol van Von Breuken. Van Dinidag as. af wordt in het Alhambra- theater de film „Gevangene 317" vertoond. Helene Gall, 'een. violiste, .die wegens moord tot vier jaar gevangenisstaf watt' veroordeeld, wordt wegens goed gedrag voor haar tijd vrij gelaten eu gaat dan naar haar tweelingzuster Betty. Ais de beide meisjes aan het zeilen zijn, slaat de boot om en Betty verdrinkt. Helene wordt nu voor Betty aangezien eau zij besluit deze rol te blijven spelen. Na alle vete-wikkelingen komt echter toch de waarheid aan het licht en dan blijkt nog wie indertijd den moord pleegde. De hoofdrollen worden vervuld dtoor* Louiee Ullrich, Gustav Dlessl c.a. ELECTRO-BIOSCOOP, MIDDEL19UBG. Hartstocht. Na het voortreffelijk voorgerecht, dat. het met zeer veel zorg samengestelde filmpje over den hoofdtooi in den loop der eeuwen vormde, viel de hoofdschotel wel wat tegen. De titel „Harts tocht" hield een belofte in van fel-bewogen spel, van een verhaal van alles verteereJade lief de en op den keper beschouwd bleek het een zonder veel overtuiging gespeelde reportage van een niet zeer waarschijnlijke verhouding tvuscben een gravin en haar houtvester te zijn, een thema dat in tallooze variaties door broodschrijvers van stuiversromans werd gebruikt en dat d?Tmaal gestoken werd in de kostbare uitvoering, die een goed verzorgde film nu eenmaal met zich brengt er. dat alles onder den dekmantel der roem van Olga Tschechowo. Zij speelt de rol van de jvonderschoone jonge gravin, die gehuwd is met een bijna eens zoo ouden, correcten graaf, die naar mét alle moge- l(lke zorg, hoffelijkheid en luxe omringt. De Jonge vrouw verlangt echter nog iets anders in haar leven dan een correcten echtgenoot en een kostbare huishouding. Wanneer zij dan tezamen met den jongen houtvester Strobel eenige dagen in de eenzaamheid van het woud op Jacht gaat, kan zö haar gevoelens niet bedwingen en een verhouding met haar ondergeschikte is er het gevolg van. Beiden trekken de consequenties: Strobel neemt ontslag, de gravin vraagt schei ding. De graaf wil het dochtertje echter niet afstaan, doch deze moeilijkheid wordt uit den weg geruimd als de graaf tüdens een drijfjacht wordt neergeschoten. Vooral het onbewogen spel van Tsahechowa's tegenspeler kan dezb situatie moeilijk aanvaard baar maken. Overigens valt er in'deze film, met haar mooie buitenopnamen toch veel te waar- deêren. SCHOUWBURG-BIOSCOOP, MIDDELBURG. De Sulkerfrcule. Het welbekende boek van Henri van Wermes- kerken „De Suikerfreule" werd, het is al eenige jaren geleden-verfilmd. De rolprent werd. zoo als het boek Ts, vlot en amusant en de rollen worden op Nederlandsche wijze goed gespeeld door bekende Nederlandsche artisten. Het is jammer, dat het spreken wat te declamatorisch en te weinig natuurlijk is. Als de artisten hier en daar wat natuurlijker spraken, dan zouden de verschillende passages uit deze film zeker in kwaliteit stijgen. De geschiedenis zal velen bekend zijn. Van der Kruft vertrekt na zijn verlof weer naar Indië en laat zön vrouw in Nederland achter. Rodde lende buurvrouwen jagen haar echter den schrik op het lijf over de Indische toestanden en Betje weet niet hoe gauw ze in het schoone Insulinde moet komen. Ze gaat per K.L.M en arriveert heel onverwachts bij haar Dirk, die wel blij is haar te zien, maar nu tevens voor een groote moeilijkheid staat. Hij heeft nl. uit een vorig huwelijk een dochter en dat heeft hij Betje ver zwegen. De dochter verschijnt natuurlijk ten tooneele en dan beginnen de verwarringen en verwikkelingen. Betje ontvangt een brief die niet voor haar bestemd is en is zeer vereerd dat de rijke suikerbarón haar teh huwelijk vraagt en denkt er zelfs over. om haar man te verlaten. Gelukkig worden alle misverstanden opgeheven en kunnen Betje en Dirk met hun dochter Dolly, die 'intusschen verloofd is, m allen vrede van het leven genieten. GRAND-THEATER, GOES. Dolores weet wat sij wit. Dolores M'lller (Jenny Jugo) is een pittige jonge dame, die haar wil weet door ie voeren en daacbij f;een hinderpalen kent. Zij wil b.v. graag vreemde anden zien en wordt als rels-secretaresse aange steld bij een groot zakenman. Maar als ze eenmaal op reis is blijkt ze alleen Duitsch te kennen. Ze is ook op avontuur belust en krijgt haar portie al spoedig, want m de bergen komen ze voor een woestulUiende roover te staan. Toch gaan ze met den roover mede om in zijn. hut te overnachten, want ,hun auto is door de politie gevorderd onf een paar bandieten na te zitten. Doroles en haar patroon vinden dan in de hut nog een bandiet en denken dan inet de beide gezochte misdadigers te doen te hebben, ln werkelijkheid zijn het echter een paar vrienden, een zanger en een ballet-leider die op ongedwongen wijze hun vacantie in de bergen doorbrengen. Doch bandiet of zanger maakt voor Dolores geen verschil, ze is op den longe man vtrliefd en van plan bij hem te blijven. Dat geeft heel wat verwikkelingen, maar tenslotte be reikt het koppige meisje toch haar doel. En dat is geen wonder, want ze heeft een aardige snuit en een goed figuur en het Is moeilijk ernstig -kwaad op haar te worden. Deze geschiedenis, die een operette-achtlg karak ter heeft, is een aaneenschakeling van frissch, vroo- lljke scènes, die den toeschouwer daarbij steeds in spanning houden en hem kostelijk amuseeren. Ook ven goeden zang Is te genieten. Dinsdag en Woensdag draait in het ürand-Thca- ter weer een nieuw programma met „Confetti" als hoofdnummer. Ook dit is een vermakelijke ge schiedenis. die voor een groot deel speelt op een gemaskerd bal, daarna in de rechtszaal, en die eindigt met een verloving. Bekende artisten als Frledel Crepa, Leo Slezak, Hans Moser en Hans Holt, waarborgen de kwaliteit van het spel. Wie eens hartelijk lachen wil kan d3ar in bet Grand- Theater toe komen! Axel III 1 1 0 0 6-0 2 Hulst II 3 1 0 2 10-16 2 Steensche Boys n 4 0 1 3 11—25 1 Terhole II 1 0 0 1 1—i 0 Hontenisse III 1 0 0 1 1-6 0 2e klasse D. Kattend öke 7 7 0 49—14 14 Goes TV 7 6 0 1 35-6 12 CoHJnspl. Boys 7 5 0 2 24—16 10 Robur n 6 4 0 2 24—11 8 Patrijzen II 5 3 2 25-17 6 Scheldeboys II 6 3 1 3 30-23 5 Luctor II 5 2 0 3 10—17 4 Zeelandia 40 SU 6 0 1 5 7—39 1 Vlos II 5 0 0 5 7—19 0 Patrijzen UI 6 0 0 6 9-*74 0 3e klasse A. R.C.S. rv 3 2 1 0 17—6 5 E.M.M. m 3 1 2 0 *1-5 4 R.C.S. V 1 1 0 0 6—1 2 VhssingeD V 3 0 2 1 11—17 2 Walcheren III 1 0 1 0 7—7 1 Middelburg V 1 0 0 1 1—6 0 Do Zeeuwen V* 2 0 0 2 3—14 0 De Zeeuweh V twee winstpunten ln minde- ring. Adspiranten. Middelburg A 6 6 0 0 64—2 12 E.M.M. A 6 3 1 2 17—7 7 Vlissingen 4 3 0 1 10—11 6 R.C.S. A 5 3 0 2 20—12 6 Middelburg B 5 2 1 2 16—IS 5 Middelburg C 6 2 0 4 6—52 4 EMM, B 6 1 1 5 5—32 3 Walcheren 5 1 0 4 11—12 2 R.C.S. B 2 0 1 1 1-4

Provinciale Zeeuwse Courant | 1941 | | pagina 2