Middelburg Vlissingen Goes Ongelooflijk voordeeiig is IV/OROL STADSNIEUWS HET WERK IN DE ABDIJ. Gisteren passeerden wy juist de Abdij, toen een kartonnen model van een dak venster werd opgeheschen om te kunnen oordeelen of dit model, dat voor de zijde, van den Balans bestemd is, het goed „doet". Een zelfde proef is onlangs ook genomen met een spits voor een der to rentjes. Uit dit alles blijkt, dat de archi tecten het niet laten bij teekeningen, doch oek door proeven als deze, zich zelf willen overtuigen van de resultaten van hun schepping. Maar ook blijkt, dat men met groote ernst en voortvarendheid blijft voortwer- ken, voorloopiT aan het deel van het ar chiefgebouw vanaf het behouden gebleven deel, oVer de Balanspoort en zoo irt de richting van het vernietigde gebouw van den Provincialen waterstaat. DE PUINMASSA AAN DE PUNT GAAT VERMINDEREN. Toen verleden jaar plaats gezocht moest worden voor het ongekend groote kwan tum puin, dat uit de verwoeste stadsdee- len los kwam, heelt men ook den voor woningbouw bestemden grond aan de Punt, V'aar vroeger de 'werf van Mak was, voor pUinberging in gebruik genomen en ieder kent de hooge. berg, die daar ligt en waar- Jp zelfs breede rijwegen voor amvoer van teeds meer puin konden worden aange legd. In den laatsten tijd heeft men echter een 1300 ton puin kunnen verschepen. Thans wordt begonnen met het weg ruimen van een kwantum van niet minder dan 10.000 ton, dat langs denzelfden weg zal verdwijnen. Het- is te hopen, dat de afzet vlot blijft verloopen, opdat ten slotte het mooie plekje bouwgrond* weer aan zijn eigenlijke bestemming kan worden teruggegeven. UITREIKING VITAMINE-TABLETTEN. Beze week zijn in eeh der lokalen van school C aan de Bree vitarAine tabletten-D uitgereikt voor kinderen tusschen 3 maan den en 3 jaar en voor vrouwen in de laat ste 3 maanden der zwangerschap. Er is van deze gelegenheid volop gebruik gemaakt. Voor de kinderen werden 8 ta bletten verstrekt, waarvan er iedere week één moet worden toegediend. De gemeente-geneesheer A. C. H. de Nooijer heeft de tabletten uitgereikt en waar noodig nuttige wenken gegeven. DE STEUNVERLEENING VERHUIST. Nu gisteren, de afdeelingèn bevolking en burgerlijken stand irr het tydelyk gemeente huls zijn verplaatst naar de'overzijde van den benedengang, kon vervolgens de ver-* huizing plaats hebben van de Rijkssteun- verleening, die tot nu toe s in het gebouw Wagenaarstraat 4 was ondergebracht. Gisteren en heden stond deze dienst stil, doch van morgen af kan men er voor te recht in het gemeentehuis, ingang aan de zijde van de voormalige Korte Heeren gracht. Als het eerste lokaal in den' gang in tweeën is gescheiden, zullen ook het Bur gerlek AcmbestuUr en de Armenraad, die thans nog op de Nieuwe Haven zyn geves tigd, naar het gemeentehuis worden over gebracht, hetgeen te zijner tijd zal worden bekend gemaakt. BURGERLIJKE STAND GOES. Overleden: Cornells Flipsa, 67 Jr. e. v. Geertje Kruis te Wis3enkerke. WISSENKERKE, Van 24 Ooctober tot en met 4 November 1941. Geboren: Wlllemlua Jacoba d. v. Jan Jozias de Kam en Cornelia Maatje Hannewijk Adrlana Anthonetta, d. v. Marinu» Abiaham de Vos en Suzanna ,Pleternella van Leeuwen Kathalina, d. v. Adriaan Filius en Martina Wolse Bartel, z. v. Willem Wattel en Pleternella Kramer Anthonie Marinus, z. v. Ja cobus Cornells Kramer en Magdalena Sara Schippers. BRESKEN3. Geboren Maria Pieternella, d. v. P. J. Notebaart en M. F. v. d. Velde Regina Maria, d. v. C. de Boever en B. M. Notebaart Anna Levina Lena. d. v. A. Cappon en L. L. FlVkweert Hetty Corrie, d. v. K. Maas en C. E. M. du Bo.ia Janna Catharina, d. v. J. Goos- scn en S. v. d. Velde*; Pieter Willeiq, z. v. D. J. v. d. Velde en M. de Visser. Overleden Adriaan de Kraker, 35 j.. echtgen. van M. J de Bruijn Catholina Qhtharina de Visetr, 40 J., echtgen. v. D. Haartsen. Over de maand October 1941. WATERLANDKERKJE. Geboren Lucien Petrus, z. v. R. J. Pieters en I. C. F. Goedhals Antoin, z. v. D J. M No8 en M. M. Vermeu. Getrouwd Wilfried Jozeph Marie Maenhout 27 j. van Watervliet (België) en Estella Marcella Maria Sturm, 27 j. KERK- EN SCIIOOLNIEUWS Ned. Herv. Kerk. Drietal te Amsterdam (vac. T. G. van Reeuwyk) Y. Alkema te Aalsmeer, J. M. Snethlage te Sittard en F. C. Willekes te Amerongen (vac. H. Bakker) dr. E. Em- men te Haarlem, M. Groenenberg te Vlaar- dingen en dr. G. C. van Niftrik te Rijns burg. Aangenomen naar St Anna-Parochie (toez.) H. W. Hemmes te Nes en Wierum, die bedankte voor Broek op Langendijk. Dr. H. D. Hellema f Te Bilthoven is in den ouderdom van 73 jaar overleden dr. H. D. Hellema, em. pre dikant der Ned .Herv. Kerk en de grond legger' van de Vrijz. Chr. Jeugdbeweging. De overledene werd in 1868 geboren. Hij werd in 1892 candidaat in Zeeland en diende de gemeente Simoi.shaven, Dokkum en Oude Pekela. In 1935 kreeg hij emeri taat. waarna dr. Hellema zich metterwoon te Bilthoven vestigde. Dr. Hellema richtte in 1912 te Win schoten de bond van Vrijz. Godsd. Vereehi- gingen voor jongelieden ..Eendracht maakt macht" op en trad» op als zyn adviseur. Hij bepleitte in 'n g-ïst" - if t onder zijn mo derne collega's het goed recht van deze beweging en mocht haar zien uitgroeien, want uit zijn organisxtn „Eendracht maakt macht" zijn voortgekomen de vier in de Vrijz. Chr. Jeugdcentrale vefeenigde groepen Vrijz. Chr. Studentenbond; de Vrijz. Chr. Jongerenbond, de Rijzende kerk en de V.C.J.G. STADSNIEUWS MB. E. G. BISSCHOP. Het ingang van 15 November is be noemd tot Durgemeester der gemeente Rijnsburg mr. E. G. Bisschop. De heer Bisschop, zoon van den gemeen tesecretaris van Vlissingen, werd 16 Sep tember 1914 geboren, bezocht het gymna sium te Middelburg en studeerde vervol gens aan de Rijksuniversiteit te Leiden. Na het behalen van zijn meestertitel was mr. Bisschop eenigen tyd als volontair werkzaam op de secretarie van Vlissin gen. Hij was laatstelijk als commies-redac teur werkzaam te Vlaardinger-Ambacht (thans gemeente Vlaardingen). De heer Bisschop is Ned. Hervormd en niet b\j een politieke party aangesloten. DE VLAG IN TOP. Vlissingen herstelt zich van de slagen. Herstel en nieuwbouw gaan hier hand aan hand en zoo verandert het stadsbeeld ge stadig. He! gedeelte VlamingstraatGroe- newoud werd het vorige jaar zwaar ge schonden. Eenige nieuwe huizen waren der mate ontzet dat zij grondig móesten wor den gerestaureerd, andere moesten wor den gesloopt. Hedenmorgen is de vlag in top gegaan in het pand van den heer W. Nieuwenhuyze, dat onder architectuur van den heer J. Lools Hzn. wordt herbouwd. Het naastgelegen pakhuis van* den heer Polderman is ook onder dö kap en de vol- gendê week zal een derde pand onder han den worden gekomen. Door soberen bouw en met vermyding van modernen stijl wordt hier een voor- treffeiyke aanpassing bij de overige be bouwing verkregen. Het aanzien van beide straten wordt er niet -weinig door ver hoogd MIDDENSTANDSCENTRALE VERGADERDE. In een vergadering van de Vlissingsche Middenstandscentrale, die Dinsdagavond j.l. gehouden werd in Restaurant Kiviet, sprak de heer S. Caljouw uit Middelburg over het doel en de werkwijze van de Centrale Commissie Voorziening Zeeland. Deze commissie werd in navolging van andere geteisterde gebieden ongeveer mid den Juli 1941 in het leven geroépen met het doel de herbevoorrading van de ge troffen bedryven te vergemakkeiyken. In de textiel-branche heeft de „Textiel- Stichting-Zeeland", die in October 1941 werd opgericht, goede resultaten bereikt. De gedupeerde zakenlieden konden tot de volle 100% herbéVoorraden. 6% ton góede ren kwam naar Zeeland, waarvan tot een bedrag van Ongeveer 25.000 naar Vlis singen. De centrale commissie voorziening Zee land heeft zich o.a. voor de tabaks- en sigarenhandel beyverd. Na een gehouden enquête werd deze branche met ongeveer 20.000 toebedeeld. Ook in de meubelbranche werd een on derzoek ingesteld. Van de meer dan twee honderd verzonden formulieren kwamert er slechts 53 binnen. Deze branche kan dus niet geholpen worden. Er is ten slotte ook een enquête ingesteld voor stofzuigers en radio's. Voor iederen tak, waarvoor behoefte aan goederen blijkt te bestaan, kan een voor ziening getroffen worden. Men kan zich opgeven als lid bij de Middenstandsorgani satie of by het bureau der commissie in Middelburg. Na de uiteenzetting van den heer Cal jouw werd er een levendige bespreking ge voerd. STADSNIEUWS ONBEHEERDE RIJWIELEN. Meer zorg gewenscht. In verband met het groote aantal rij wielen, ^at ook hier ontvreemd wordt, wyst men ons yan de zyde der politie er op, dat de eigenaars hierdoor nog weinig schunen te leeren. Dag aan dag, en vooral ook des avonds, in het bijzonder voor café's, wor den vele rywielen onbeheerd langs den optenbaren weg geplaatsf, in den regel zelfs niet van een behooriyk slot voorzien. Men maakt het den dieven dus wel zeer gemak kelijk. En is het opsporen van een ont vreemd rywiel reeds een moeilgke opgave, omdat deze vaak gedemonteerd en geheel verandei'd worden, de opgave wordt nog lastiger nu ffet de dieven vaak alleen om de banden te doen is, waarna de rywielen dan, van de banden ontdaan, weer op een afgelegen plaats teruggevonden worden. Dat het zoeken naar de verdwenen banden dan een hopeloos werk is, laat zich hooren. En als men zoo zyn banden verspeelt, heeft men ook geen voorrang by de distri butie, waarna dan de groote narigheid be gint voor de eigenaars, die hun rywiel,. vaak in verband met hun werkzaamheden, niet missen kunnen. UITBREIDING POSTBESTELLING. Op desbetreffend verzoek door het be stuur der Prov. Zeeuwsche Vereeniging voor Vreemdelingenverkeer is met ingang van 4 November, na verkregen machti ging van den directeur-generaal der P.T.T., de 3e postbestelling in Goes uitgebreid tot den geheelen r'c.tijn weg. WIELRIJDSTER TEGEN AUTO. De wielrijdster L. H., die "uit de Rimme- landstraat kwam, reed tegen een uit de voorstad komende auto op, die bestuurd werd door C. D. te Bergen op Zoom. De wielrijdster kwam te «vallen en klaagde over pijn in haar rug, doch scheen er verder ongedeerd af te komen. Haar ry wiel werd ontzet, o.a. was het voorwie! ge heel verbogen. Daar. de auto voorrang had ligt de schuld waarschijnlijk by de wiel- rydster. De politie maai', te proces-verbaal op. LAND- EN TUINBOUW EEN BOEKHOUDBUREAU VOOR DEN TUINBOUW. Het^ hoofdbestuur van den Nederland- schen Tuindersbond heeft besloten tot de oprichting van een boekhoudbureau. Dat bureau zal als afdeéling verbonden worden aan het landbouwboekhoudbureau van de Hoilandsche liaatschappy van Landbouw?" Een commissie van drie personen uit den Ned. Tuindersbond1" zal zorgen voor con tact tusschen deze organisatie en het boek- boudhureau. De toestand in het Verre Oosten. TWEEDE JAPANSCHE AMBASSADEUR IN DE VER. STATEN. Officieel wordt te Tokio meegedeeld, dat besloten is ambassadeur Saboero Koeroesoe naar de Vereenigde Staten te zenden ten einde ambassadeur Nomoera te assisteeren. De woordvoerder der Japansche regee ring heeft verklaard, dat Koeroesoe wordt uitgezonden om een vriendschappelijke af doening van de onderhandelingen tusschen Japan en Amerika te vergemakkeiyken. Dit besluit is genomen met het oog op de heerschende zeer ernstige situatie. Gemeld wordt, dat Koeroesoe gistermor gen uit Hongkong is vertrokken om den clipper te nemen, die morgen naar de Ver. Staten vertrekt De meeningen te Washington. De bladen te Washington hebben onder groote koppen het bericht over het zenden van den Japanschen ambassadeur Koeroe soe naar Washington gepubliceerd. In politieke kringen van de federale hoofdstad weigert men echter als gevolg van het zenden van Koeroesoe den toe stand optimistischer te beschouwen. In genoemde kringen wees men op de zeer diepgaande verschillen tusschen Tokio en .Washington, die, naar men zeide, zelfs door een bijzonderen afgezant nauweiyks kunnen worden opgelost, of het zou moe- tjn zyn, dat Tokio tot „grootere conces sies" bereid zou zyn, dan men totdusver hier-heeft aangenomen. Minister Huil verklaarde op de perscon ferentie van een nieuwe ontwikkeling In de betrekkingen met Japan niets te weten. Berichten over een zgn. Japansch ultima tum, dat op 15 November-zou afloopen, noemde Huil krantengepraat. Hij weiger de zich echter uit te laten over de kwestie, of de reis van Koeroesoe naar Washington een hoopvol teeken vormde. De bespre kingen die totdusver met den Japanschen ambassadeur Lomoera en met den gezant Wagasoeki zijn gevoerd, noemde Huil, e,<vryblijvende" besprekingen. De Engelsche aanval op Fransche schepen. Uit Vichy meldt het D.Vl.B. Naar de admiraliteit meedeelt, hebben de Fransche schepen, die Zondag j.l. by Durban op den Indischen Oceaan door de Engelschen" zyn gekaapt naar gemeld een gezamen- lijken inhoud van omstreeks 40.000 ton. Het Fransche adviesjacht „Iberville", dat het convooi escorteerde, heeft nog geen nadere radiomededeelingen omtrent zijn verblijf verstrekt. Men weet hier derhalve niet, of di; Fransche oorlogsschip eveneens is ge kaapt dan wel maar Madagascar is terug gekeerd. In politieke, kringen te Vichy brengt men de vraag naar voren.hoe het eigenlyk staat met de door Engeland en Amerika plechtig verkondigde vi-yheid ter zee. De Fransche admiraliteit heeft ondubbelzinnig vastge steld, dat de gekaapte Fransche schepen geen contrabande voor Duitschland aan boord hadden. Hierdoor mist het Engelsche voorwendsel .eiken grond. VERIJLEZEN DER fRANSCHE KOOPVAARDIJVLOOT De 'Fransche koopvaardijvloot heeft, naar Fransche marinekringen mededeelen, na den wapenstilstand tusschen Frankrijk en Duitschland door vijandelijke daden der Britsche marineomstreeks 800.000 ton koopvaardyschepen verloren. Zeven en dertig Fransche schepen met een totale tonnage van 140.000 ton werden door Brit sche oorlogsschepen getorpedeerd, gebom bardeerd of gedwongen zich zelf tot zinken te brengen. 105 Fransche koopvaardijsche pen met 420.000 ton werden door de En gelschen in beslag genomen. Bovendien heeft de Britsche marine nog 4G Fransche koppvaardyschepen met 231.000 ton ge kaapt. Omtrent het kapen va_i het Fransche convooi in den Indischen Oceaan wordt be kend, dat 948 passagiers van deze schepen door de Engelschen vermoedelijk naar con centratiekampen zyn gebr:.cht. LAGUARDIA TOT BURGEMEESTER VAN NEW-YORK HERKOZEN. Volgens de tot dusver beschikbare kies- cijfers, is by de* Dinsdag gehouden verkie zing voor burgemeester van New York, Laguardia als zoodanig herkozen. Een groot deel der New Yorksche pers verwelkomt hem reeds als herkozen hoofd van het stadsbestuur. De kiescyfers luiden 1.6 millioen stemmen voor Laguardia en 965.000 stemmen voor den tegencandidaat Odwyer. Uit een groot aantal kieskringen zyn de cijfers echter nog niet binnengeko men. BRITSCHE SCHIPBREUKELINGEN DOOR DUITSCHE MARINIERS GERED. Een gewagende Britsche vrachtboot, die des nachts tijdens een zwaren storm-in het Kanaal in nood geraakt was, strandde aan de door Dultsche troepen pezette kust, zoo meldt het D.N.B. uit Berlyn. Het'schip was in den stormachtigen nacht recht streeks onder de kust waargenomen. Daar de bemanning kort daarop lichtpei- len afschoot, werd er geen spervuur ge opend. Ondanks het zware weer, werden terstond booten klaargemaakt om de in nood verkeerende bemanning van het Brit sche schip te hulp te komen. Na urenlange moeilyke reddingswerkzaamheden werd de Britsche bemanning door de soldaten der Duitsche marine aan land gebracht. ItOODE KBU1S-AUTO DOOE BOLSJEWISTEN BESCHOTEN Met veronachtzaming van het Roode Kruistee- ken hebben talrijke bolsjewisten nabil Kleezc- zelo een Dultschen ziekenauto beschoten. De auto vertoonde na dezen laffen overval ongeveer hon derd kogelgaten. De gewonde, die met de ambu lance-auto vervoerd werd, kreeg tien nieuwe wonden, waardoor hij gedood werd. Ook de chauffeur en zijn collega werden door den aan val der Sovjets gedood Ziedaar een kort bericht, dat dezer dagen In de dagbladen verscheen, een sobere melding van een tragedie, welke zich Sn het Oosten heeft af gespeeld. Een geval uit duizenden. Het is niet de eerste maal, dat gewondentransporten door de Sovjets beschoten of gebombardeerd worden. Telkens weer moeten de weerlooze gekwetsten, met de wapenen in de vuist door hun begelei ders verdedigd worden. Maar er zal geen kwaad met kwaad worden vergolden. De Nederlandsche ambulance, die straks naar het Oostfront vertrekt, zal hulp bieden aan vriend en vijand. Daarom is het de plicht van iederen Nederlan der deze ambulance te steunen. Stort uw bijdrage, iets meer dan U missen kunt, op giro-rekening 87fl00, Nederland sche ambulance, Koninginnegracht 22, te Den Haag. tandpasta in 't gebruik. U doet maanden met één tube. Dit is 'n gevolg van haar superieure kwaliteit SPORT WAT PRESTEERDEN ONZE ZUIDELIJKE TWEEDE KLASSEBS? Indien we de ranglijsten van de Zuidelijke tweede klassers bekijken, valt wel duidelijk op te merken met welk een felheid men elkander tot heden de punten heeft betwist. De uitbrei ding van de eerste, klasse zal daaraan wel niet vreemd zijn. Nu zich reeds hier en daar een kop en staartgroop gaat afteekenen, zal. de strüd er zeker niet minder spannend om worden. Onge veer overal is een derde van het programma thahs afgewerkt. Het blijkt dat nog slechts 3 vereenigingen 2onder nederlaag zijn, nl. Bleyer- beide, V.V.V. en De Baronie, waarvan de beide eerstgenoemden zelfs nog geen punt verspeelden. Hier staat tegenover, dat geen ^nkele club meer zonder punten is, zoodat ook voor de onderste plaats weinig animo schijnt te bestaan. 2e klasse A. ïn afd. A valt de fraaie positie van de bud- eersteklasser Bleyerhelde op. Het heeft er al len schijn van, dat deze mijnstreekbewoners het verloren terrein zullen herwinnen. Zondag jl. moest de ex-eerste klasser. Limburgia, die erg tegenvalt, met een nederlaag genoegen nemen, waardoor haar achterstand op de leiders tot 5 punten is gestegen. Voor de 2e plaats kan de strijd spannend worden. Inzonderheid Kerkrade dient in het oog te worden gehouden. De strijd om de onderste plaats zal wel tusBchen Waubach en RKONS gaan. De stand is hier ais volgt: Bleyerhelde 6 6 0 0 18—8 12 Waubachsche Boys 7 4 2 1 23—10 10 Kerkrade 6 4 0 2 27—10 8 Limburgia 7 2 3 2 12—10 7 Laura 6 3 0 3 13—15 6 Miranda 6 2 2 2 15—18 6 Kolonia 5 «2 0 3 9—12 4 Groene Ster 5 2 0 #3 10—14 4 Waubach 6 0 2 4 1120 2 R&.O.N.S. 6 0 1 5 10—37 1 2e klasse B. In de tweede klasse B liep het pas gepromo veerde Heer hard van stapel. Zij boekte eenige groote overwinningen, totdat plotseling een fik- yhe nederlaag tegen Kimbria volgde. Wel her stelde Heer zich, doch Zondag moest ze tegen Sittardsché Boys met een puntenverdeeling ge noegen nemen. Hiervan maakte Maurits dank baar gebruik öm den»verkregen achterstand in te loopen. Belden schijnen elkaar niet veel aan kracht te ontloopen. Sportclub Emma, dat door een overwinning gevaarlijk kon worden, wist het tegen Sittard niet verder dan een puntenverdee ling te brengen, waardoor de achterstand twee punten bedraagt. V.V.H., dat tot voor Zondag de eenige club in de Zuidelijke 2e klasse zonder punten ,was. boekte haar eerste overwinning, doch staat nog stevig onderlan. De stand is hier: Heer 7 5 1 1 28—13 11 Maurits 7 5 11 28-14 11 Sportclub Emma 7 4 12 18—8 9 Almania 7, 3 1 3 21—26 7 Sittardsche Boys 6 2 2 2 13—15 6 Kimbria 7 2 2 3 15—18 6 Willem I 7 3 0,4 17—22 6 .Standaard 6 2-1 3 17—17 5 Sittard 7 2 1 4 19—25 5 V.V.H. 7 1 0 6 14—33 2 2e klasse C. In de 2e klasse C gaat V.V.V. met 14 punten uit 7 wedstrijden onbedreigd aan het hoofd. Aan vankelijk schenen Brabantia en Helmondia het Venlo lastig te zullen maken, doch beiden lieten reeds vrij spoedig eenige steekjes vallen, waar door de achterstand reeds thans 4 punten be draagt. Zoo verloor Brabantia in eigen huis van Kolping S.D.W. met liefst 51, terwijl het tegen V.V.V. .met 32 onder ging. Helmondia op haar beurt liet zich Zondag beide punten door Nevelo ontfutselen, terwijl ze tegen Brabantia eveneens met 21 het onderspit moest delven. In de staartgroep is de situatie nog niet erg duidelijk, doordat Viost en Tegelen wat achterop zijn ge raakt, doch het doelgebilddolde van Tegelen laat niet veel twijfel over voor de zwakte van den hekkensluiter. De ranglijst ziet er als volgt uit: ▼'V.V. 7 7 0 0 25—7 14 Brabantia 7 5 0 2 21—15 10 Helmondia 6 4 0 2 117 8 Weert 1908 61 3 1 2 18—12 7 De Valk 7 2 2 3 16—11 6 Kclplng S.D.W. 7 2 2 3 18—17 6 Nevelo 7 2 2 8 9—12 6 S.V.B. 7 12 4 10—15 4 Viost 5 0 2 4 8—17 2 Tegelen 5 0 1 4 2—25 1 2e klafese D. BU de bespreking van de 2e klasse D komen we wat dichteer bU huis. We zien hier vele be kende namen. De Baronie (dat naar men weet gecombineerd is met de 3e klasser D.N.L.) gaat hier ongeslagen aan het hoofd, ondanks het feit, dat ze slechts eenige malen op het nippertje een nederlaag wist te voorkomen. Oppassen is hier de boodschap, want R.K.T.V.V. en T.O.P. liggen op den loer om iederen misstap van de Breda- naars uit te buiten. Zondag jl. moest De Baronie een punt'aan Schijndel laten, waardoor de voor sprong tot 2 punten is teruggebracht. T.S.C. is thuis nog ongeslagen, doch in de uitwedstrijden wil het nog niet boteren. Onderaan de ranglijst loopen de krachten evenmin ver uiteen. Hier alen we ook Hero, dat zeer goed is begonnen, langzamerhand afzakken. De Kanaries uit Den Bosch doen het eveneens slecht, doch het feit dat ze tot heien nog maar 1 thuiswedstrijd hebben gespeeld en hierin de Baronie een punt afhan dig maakten, doet de positie van deze oude club niet al te somber inzien De zwakke zusjes schij nen hier Zwaluw en S.V.D. te zijn. De ranglijst vertoont hier het volgende beeld: Baronie 7 B d* 0 18—8 12 R.K.T.V.V. 7 4 2 1 27—15 10 T.O.P. 7 4 2 1 20—15 10 T.S.C. 7 3 2 2 27—22 8 Schijndel 6 2 3 1 17—12 7 W.S.C. 6 1 3 2 10—12 5 Hero 5 2 0 3 13—17 4 Kanarie# 6 114 7—11 3 Zwaluw 7 1 '1 5 8—24 3 S.V.D. 6 1 0 5 11—22 2 DEMONSTRATIELESSEN IN DE GYMNASTIEK. De Zeeuwsch-Brabantsche Turnkring van het Nederlandsch Gymnastiek Verbond organiseerde in de turnzaal van de „Korenbeurs" te Bergen op Zoom demonstratielessen in de gymnastiek, welke lessen werden bijgewoond door 24 turn sters en 32 turners, die 10 turnvereenigingen van de Zebra vertegenwoordigden. De bedoeling dezer lessen was, de deelnemende turnsters en turners een massa nieuwe oefenstof te leeren om dio nader in de vereenigingen te verwerken. Mevrouw J. van der Most uit Rotterdam, ver gezeld van haar pianiste, behandelde met de turnBters klap- en hoepeloefeningen en demon streerde zelf knots- en baloefeningen, alles met begeleiding van piano. De belangstelling der deelnemende turnsters voor deze prachtige da mes- en meisjesoefeningen waa buitengewoon groot. De heeren Brand uit Schiedam en Van der Meyden uit Rotterdam, bijgestaan door twee turners der gyinnastiekvereeniging „Kralingen" gaven de turner» les in grondgymnastiek. Enorm veel oefenstof werd behandeld en praktisch toe- gopast, zoodat de turners op de hoogte zijn van dezen nieuwen vorm van lichaamsoefeningen. Op deze wUze heeft de Zebra haar vereenigin gen in staat gesteld de noodige kennis op te doen om vruchtdragend les te geven ln het be lang der lichamelijke opvoeding. BESLUITEN, BENOEMINGEN. ENZ. De burgemeester van Yerseke beeft met In gang van 15 November 1941 benoemd tot tijdelijk onderwijzeres aan de openbare lagere school no I aldaar mej. N. de Pauw. thans werkzaam als tijdelijk onderwijzeres te Terneuzen. De marechaussee G. H. Peeters, tijdelijk te Cadzand, Is benoemd tot gemeente-veldwach ter van Bergen (Limburg). Zuster en klnderverploegster M. J. Heijboer, vroeger te jtyiddelburg woonachtig, thans werk zaam in het gemeenteziekenhuis te Schiedam, slaagde aldaar vooi; de aanteekenlng kraamver pleegster. RECHTSZAKEN POLITIERECHTER TE MIDDELBURG. In de zaak tegen den 42-Jarigen koopman P. J". B. te Groede was de getuige vorige week, toen verd. niet verschenen was. al gehoorjl. Zij verklaarde, dat B. haar, naar aanleiding van een twist over een balletje 'van één der kinderen, een vuistslag in het gezicht had gegeven, zoodat zij een bloedneus gekregen had. De verklaringen van haar zoontje staafden haar beweringen. B. ontkende Dinsdag jl. voor den politierech ter. zijn buurvrouw een vuistslag te hebben ge geven' en zeide, dat zij met den neus tegen een muur geloopen was. B. moest *ich tevens verantwoorden wegens verboden nederlage. In een bij hem in gebruik zijnd pand heeft hij 8332 kg uien voorhanden gebad. De ombtenaren verrichtten daar visitatie, nadat zij B. op een eigenaardige wijze met een vrachtauto, waarop de uien geladen waren, had den zien manoeuvreeren. De eisch luidde 200 subs. 50 dagen. De verdediger, mr. A. H. Kuipers, meende dat de bij B. gevonden hoevelheid uien met den normalen omvang van zijn bedrijf overeenstemde en dat op grond van de verklaring van het zoon tje van de buurvrouw en die van de buurvrouw zelf, geen veroordeeling wegens mishandeling kon volgeri. D'e politierechter achtte de mishandeling en de verboden nederlage wel wettig en overtuigend bewezen en veroordeelde B. tot 50 subs. 20 dagen met verbeurdverklaring van de in beslag genomen uien. J. M. Ph. P., 27 jaar. handelaar te Aarden burg. werd wegens poging tot verboden uitvoer van 4750 kg uien veroordeeld tot 100 subs. 25 dogen met verbeurdverklaring. De eisch luidde 200 subs. 50 dagen. ARBONDISSEMENTS-RECHTBANK TE MIDDELBURG. Hooger beroep. Door L. van L., 88 jaar, koopman te Goes, ts hooger beroep aangetcekend tegen bet vonnis van den Politierechter te Middelburg van 31 Oc tober, waarbij hij wegens oplichting is veroor deeld tot 6 weken gevangenisstraf. Door D. B.. 53 jaar. landbouwer te Cllnge, Is beroep in cassatie ingesteld tegen het vonnis van den Economischen rechter te Middelburg van 30 October, bij welk vonnis hU wegens over treding van het Varkensbesluit is veroordeeld tot 2 geldboeten elk van 75 of 15 dagen hechtenis van elke boete. Door J. c. van I„ 31 jaar, kantoorbediende te utrecht, is hooger beroep nangeteekend tegen het vonnis van den Politierechter te Middelburg van 13 Juni, waarbij hij wegens verduistering is ver oordeeld tot 6 weken gevangenisstraf. De officier van Justitie te Middelhurg is ln hooger beroep gekomen tegen het vonnis van den Eccnomischen rechter te Middelburg van 23 Oc tober 19Jl, bij welk vonnis J. W. S., en G. S. veehandelaars te Hoek. als verdacht van overtre ding Verkoopverbod Rundvee, resp. zijn ontsla gen van rechtsvervolging én vrijgesproken, VERBETERING. F-.^z te Goes werd wegens verduistering door het Haagsche Gerechtshof niet veroordeeld tot twee maanden gevangenisstraf, maar tot twee wéken. PRIJSHOUDENDE STEMMING OP DE AMSTERDAMSCHE BEURS. De omzetten op de efectenbeurt te Amster dam waren Woensdag wederom van bescheiden omvang. Evenwel kon een aangename stemming *aarPvn°nien. Op enkele afdeelingen k ^ni«e vraag en de koersen gin gen in verband daarmede een kleinigheid naar boven. De kooplust was te gering om koersver- schuiyingen van beteekenis te voorscliUn te roe pen. Ook (hans werd de aandacht hoofdzakelijk JraarinJ zlch een vlotte aifalre ontwikkelde. Er bestond wederom goede vraag, met het resultaat dat de koers steeg. Daarna kreeg het aanbod lichtelijk de overhand, waarby echter dient te worden bedacht, dat de koers in een paar dagen een kleine achttal pun ten naar boven is gegaan en winstnamlngen kun nen hierdoor gemakkelijk worden uitgelokt. De overige industneelen hadden een rustig verloop en waren weinig veranderd, meerendeels echter iets hooger. Op de petroleumafdeeling ontspon zich behoorlijke affaire in Olies.. Scheepvaart- papleren werden op bescheiden voet'verhandeld, maar lagen desniettemin goed in de markt. De atraire in Indische cultuurfondsen was weliswaar niet groot maar er ging toch wat meer om dan Dinsdag De affaire in rubberwaarden was ge ring. De beleggingsmarkt was rustig, maar even eens goed prijshoudend. De affaire in Duitsche waarden was klein. 130% 130 127% 127 130 130% 99% 99% 100% 100% 100 1003/, o 100% 100% A Amsterdamsche Bank A Incasso Bank A K.M. De Schelde Nat. Bezit Nederland 1941 4 100 Nederland le Ing 1940 4 Nederland 2e Ing 1940 4 Nederland 2e Ing 1940 4 Nederland met bel fac. 1940 4 V J®°— 1938 'W 3 m sïïjisiïï/,': Indiè a 1000— 1937 3 94-1/,. 9,IS IndiS 4 10M - 1937 A 3 93>J" 93(4 A Koloniale Bank 219V-, 220 A Ned. Ind. Handelsbank 158 158% C Ned. Handels Mij. i78 177% A Algemeene Kunstzijde Unie 149% 151—154% A Van Berkels Patent C Calvé Delft A Fokker Vliegt. Fabriek A Lever Bros en Unilever A Ned. Ford Auto Mij. A Philips Gloell. Gem. Bezit A Dordtsche Petr. Ind. Mij. A Kon. Potrojeum Mij. 110%—112 119 119%—120% 217 212 160% 159—161% 275% 277%—276% 290 816 317—320% Bataafsche Petroleum Mij. Obl. 3% 93% 92% A HollandAmerika Lijn A Java—China—Japan Lijn A Kon. Ned. Stoomboot MU. A Ned. Scheepvaart Unie A Handelsvereen Amsterdam A Javasche Cultuur Mij. A Ned. Ind. Suiker Unie C Deli Mij. 1000 A Senembah Mij. A Arendsburg Tabak Mü. C Amsterdam Rubber A Dell-Batavia Rubber Mü. C Oostkust 500 A Ver. Ind. Cultuur Ondern. A Hessa Rubber MU. Nederland 1941 3% 100 148—149% 169% 173—170 199% 198%—201 210% 212-214 486% 481—485 290 291 »- 271% 314% 817%-—816 267i/. --- 308% 309%—312% 263 267 188% 188 214 168% 168 95 11/16 95 13'16 RADIOPROGRAMMA VRIJDAG 7 NOVEMBER 1911, HILVERSUM I. 415.6 M. 6.45 Grim. 6.50 Ochtendgym. 7,00 Gram. 7,45 Ochtendgym. 8,00 BNO: Ber. 8.15 Gewijde mu- 5 SF ^opn Gram 9.15 Voor de huisvrouw. 9,20 Gram. 10,40 Ensemble Willy Kok. (11,00— 11,20 Voor de kleuters). 11,45 Gram. 12.00 De Romancers. 12.40 Almanak. 12.45 BNO: Nieuws- en econ. ber. 13,00 Frans Wouters-en ork. 13,40 Gram. 14.00 Groninger Orkestver. en solist. 16.00 BUbell. 16.20 Gram. 16.45 Ensemble Pali Tot. 17.15 BI$0: Nieuws-, econ.- <4n beursber. 17.45 Piano.. 18,15 Sportwetenswaardigheden. 18.30 Ge rald Lebon en ork. 19,00 Actueel halfuurtje. 19.30 Orgel, gemengd koor en zang. 19.50 Gram. (Van af 20,15 alleen voor Radio-Centrales met lijnver binding). 20.15 Boyd Bachman en ork. 20 45 Voor dracht. 21,00 De Nawaiian Serenaders en gram. 21,30 Gram. 21,45 BNO: Ber. 22,00 BNO: Engel sche ultz. of Gram. 22.15 Gram. 23.00—24.00 Om- roep-opera-ork. en solisten (opn.) HILVERSUM II. 301.6 M. 6.45—8.00 Zie Hilversum L-8.00 BNO: Ber: 8.15 Gram. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Gram. 10.40 Voordr. 11.00 Gram. 11.20 Orgel. 12.00 De Gooi- landers. 12.45 BNO: Nieuws- en econ. ber. 13.00 Gevarieerd progr. 15.00 Voor de vrouw. 15.45 Gram. 16.30 Voor de jeugd. 17.00 Gram. 17.15 BNO: Nieuws-, econ.- en beursber. 17.30 De.Me- lodisten, soliBt en gram. 18.30 Causerie: „Onze volkshuishouding". 18.45 Gram. 19.00 Actueel halfuurtje. 19.30 Gram. 19.45 Reportage. 20.00 Sted. ork. van Maastricht en solist. (Vauaf 20.15 alleen voor Radio-Centrales met lijnverbinding). 421.00 Boekbespr. 21.15 Sted. ork. van Maastricht en solist. 21.45 BNO: ber. 22.00 Gram. 22.10-22.15 Avondwijding,

Provinciale Zeeuwse Courant | 1941 | | pagina 2