Tweede Blad PROVINCIALE ZEEUWSCHE COURANT Woensdag 5 November 1941 Een Amerikaansche nota aan Finland. De legerberichten vein gisteren. DE TIJGER „Er wordt een oorlogsverklaring voorbereid." GROOTE VERONTWAARDIGING TE BERLIJN. Het ministerie van buitenlandsche raken der Vereenlgde Staten heeft het volgende medegedeeld Het ministerie van buitenlandsche zaken heeft Finland gedreigd met het verbreken der vriendschappelijke be trekkingen, wanneer Finland niet on middellijk het offensief tegen de Sovjet Unie staakt en de Finsche troepen uit het bolsjewistische gebied terugtrekt. Ónder het opschrift' ?,er wordt een oor logsverklaring voorbereid" behandelt de Ajan Suunta de eischen van Amerika jegens Finland. Het blad verklaart, dat het typeerend is voor de verhouding tusschen Engeland en de Sovjet-Unie. dat laatstge noemd land het initiatief heeft genomen tot een oorlogsverklaring van Engeland aan Finland. Engelands eigen belangen eischen geen oorlogsverklaring aan Finland. Dit wordt dus een diplomatieke overwinning der Sov jet-Unie. De nieuwste phase, de eischen van Ame rika, vormt een aanleiding tot overweging van Finlands standpunt/Finland moeteven- als in<1939/'40 zijn levensrechten tegen de Sovjet-Unie verdedigen. Deze verdedigings- stryd duurt voort en is gedeeltelijk overge bracht naar het gebied, waarvan de" vjjand voor zijn aanval gebruik maakte. De tot Finland gerichte eisch zich terug te trek ken is zoo ontzettend en zou de Finsche grenzen op zoo gevaarlijke wijze ontblooten, dat de nationale belangen dit volstrekt niet toelaten. Men kan van een volk niet vrij willig toestemming tot zijn eigen vernieti ging verlangen. Sinds het antwoord, dat Engeland van de Finsche regeering op zijn nota heeft gekre gen, is niets voorgevallen, hetgeen het Fin sche standpunt zou kunnen wijzigen. Indien Engeland op voorslag der bolsjewieken aan Finland den oorlog verklaart, zou het zich schuldig maken aan een aanval, die even zeer ongeprovoceerd is als die der Sovjet- Unie. Het Finsche volk heeft steeds tegen aanvallen gevochten en zal dat ook thans, doen. Bovendiens zal een nieuwe aanval de banden van wederzijdsche vriendschap en hulpverleening tusschen Duitschers en Fin nen slechts te meer versterken. HET OORDEEL VAN DE WTLHELMSTRASSE. Op de persconferentie te Berlijn heeft ge zant dr. Schmidt als woordvoerder van het ministerie van buitenlandsche zaken ver klaard „Het geweten van een oprecht man moet in verzet komen tegen de wijze waar op de politici der Ver. Staten zich probeeren* te vergrijpen aan het kleine Finsche volk, dat zjjns gelijke niet heeft in dapperheid, vastberadenheid en offervaardigheid. Van Europeesch standpunt uit, zoo vervolgde dr. Schmidt, moet men weigeren, dat de Ver. Staten met de gangstermethoden hun ner New Yorksche misdadigers zich men gen in Europeesche aangelegenheden om onbesmette volkeren als het-,Finsche met hun eigen immoreelen maatstaf te meten en op die wijze te bevuilen. Tegen deze niet meer te overtreffen Joodsche schaamteloos heid zal de Europeesche stemming en het Europeesche geweten in. verzet komen." Men is er in Duitsche politieke kringen van overtuigd, dat de Finsche regeering het eenige juiste standpunt inneemt wanneer zy zegt„De nadere omstandigheden eener beantwoording bepalen wfl." Overigens, zoo betoogde de woord voerder van het departement van bui tenlandsche zaken verder, mag men de beteekenis daarvan niet onderschatten, want het gaat hier niet meer uitslui tend om een Finsche of een Duitsche, doch om een uitgesproken Europeesche kreactie stegen de verworden gangster methoden van den dverkant van den Oceaan. Men kan geen woorden vinden die scherp genoeg zijn om het optreden der Amerikaansdfie regeering tegen Finland aan de kaak te stellen en het gebrek aan moraal en instinct der Amerikaansche politici aan het dag licht te brengen. Dri Schmidt herinnerde in dit verband aan het reeds onlangs onderstreepte feit, dat Amerikaansche politici als de minister van marine, Knox, elkaar bepaald overtrof fen in moreele verontwaardiging, toen het kleine Finland door zijn nabuur de Sovjet- Unie werd overvallen en Duitschland we gens zgn eigen politieke en militaire situatie niet in staat was, in den loop. der gebeurte nissen in te grijpen. Toen riep Knox schan de over eiken Amerikaan, die in dien strijd neutraal bleef of wilde blijven. Thans, nu Finland door de hulp van Duitschland, in staat gesteld is, de gevolgen van den bols- jewistischen overval weg te vagen, en zich voor altijd de bescherming van zijn gebied en zgn volk door strijd te verzekei^n, durft een democratische regeering het aan om een andere democratische regeering den eisch voor te*leggen, den roemvollen strijd tegen het bolsjewisme te staken en terstond vrede te sluiten met een regiem, welks vol komen verplettering en definitieve verwij dering uit de geschiedenis van het Euro peesche continent slechts een kwestie van is. tijd i Het ZIekenfondsenbesluit. Met ingang van 1 November 1941 treedt het ziekenfondsbesluit in werking. De zie kenfondspremie bedraagt voor personen, die naar de voorschriften van de ziekte wet verzekeringsplichtig zjjn, een percen tage van het loon. Voor het jaar 1941 bedraagt de premie vier percent. De pre mie komt voor de helft voor rekening van den verzekerde en voor de helft voor rekening van zgn werkgever. De aandacht van de werkgevers wordt er op gevestigd, dat bij de berekening van de loonbelasting het gedeelte van de pre mie, dat ingevolge het genoemde besluit ten laste van den werkgever komt, niet als loon behoeft te worden aangemerkt en dat de bijdrage van den werknemer niet in mindering op het loon mag worden ge bracht. Het vorenstaande hêeft tot gevolg, dat het in werking treden van het ziekenfond- senbesluit geen wijziging brengt in het be drag, waarnaar de loonbelasting wordt be rekend. DE UITREIKING VAN DE COUPONS. Sedert 1 November j.l» is "het zieken- fondsenbeslUit in werking getreden. De werkgevers zullen, ten behoeve van de arbeiders, die hiervoor in aanmerking komen, "over de eerste volle loonperiode in deze maand d.i. voor zeer vele ar beiders op Zaterdag 8 dezer een kor ting van 2% op het loon toepassen, die, samen met de *2%, die de ondernemers hunnerzijds bijdragen, de ziekenfondscon tributie van weleer gaat vervangen. Hoe staat het nu echter met de ver strekking van de coupons, die de werk nemers straks bij den bode van het zieken fonds zullen moeten inleveren, ten bewijze, dat hun premie is voldaan De uitreiking van deze coupons zal door den werkgever geschieden en wel voor het eerst bij de loonbetaling op Zaterdag 22 November a.s. Voor werknemers, die op 22 November geen loon ontvangen, zal de uitreiking plaats hebben bg de eerst volgende loonbetaling na genoemden datum. Aangezien de premie inhouding voor een groot aantal airbeiders (voornamelijk zij, die weekloon ontvangen) reeds op een "■vroeger tijdstip begint dan voor de eerste uitreiking der coupons is vastgesteld, kan het zjjn nut hebben hieraan toe te voegen, dat, bij de eerste afgifte van coupons, ook de eventueele reeds eerder plaats gehad hebbende premie-inhoudin/ in aanmerking, zullen worden genomen. Er zal worden zorg gedragen, dat de werkgevers tijdig gelegenheid krijgen zich in het bezit der benoodigde couponboek jes te stellen. OPLICHTER GEARRESTEERD. Zaterdag j.l. is het de Amsterdamsche politie gelukt, in een café, een: oplichter te arresteeren, die voor tallooze zwendel- zaakjes gezocht werd. De maA, Hendrik Borgers geheeten, maakte er zijn werk van allerlei aankoopen speciaal van fiet sen, stofzuigers, schrijf- en andere kan toormachines, te doen, welke hij dan met een chèque op de gemeente-giro placht te betalen. Echter bevatte zijn rekening al daar geen cent, zoodat nimmer betaling volgde. Op het genoemde adres, dat op 'de chèques vermeld stond, was hij reeds lang niet meer woonachtig. Bij herhaling had de politie dan ook reeds tegen dezen brutalen oplichter gewaarschuwd. Toepassing van de loonvormingsverordening. Teneinde een zoo vlot mogelijke toepas sing van de loonvormingsverordening te verzekeren is het gewenscht, dat belang hebbenden, bij het indiepen van hun verzoe ken bij het College van Rijksbemiddelaars de voorschriften ter zake nauwkeurig in acht nemen. Wanneer voor geheele bedrijfs takken of voor gevallen, waarbij meer dan honderd werknemers zijn betrokken, het verzoek wordt gedaan tot een bindende vaststelling van loonen en salarissen of andere arbeidsvoorwaarden, dan dient hier bij steeds in het oog te worden gehouden, dat dergelijke verzoeken met de daarbij behoorende bijlagen in tweevoud moeten worden ingediend. Hetzelfde geldt voor verzoeken tot goedkeuring van loonsver- hoogingen, voor zoover daarbij meer dah honderd werknemers zijn betrokken. Bij een en ander houde-men in het oog, dat hierbij niet het aantal werknemers, dat in het be drijf werkzaam is, maar het aantal werk nemers, voor wie het verzoek wordt gedaan, als maatstaf geldt. Voorts is het noodzakelijk, dat verzoeken om goedkeuring van nieuwe of wijziging van bestaande collectieve arbeidsovereen komsten niet alleen in tweevoud worden in gezonden, maar dat hierbij ook in tienvoud •"wordt ge\4oegd den tekst van de nieuw ont worpen overeenkomst of van de wijziging daarvan. Ook is het van veel belang, dat steeds duidelijk wordt vermeld voor hoeveel werk nemers het verzoek geldt. Het niet in acht nemen van deze voorschriften brengt uiter aard vertraging in de afdoening der verzoe ken teweeg, die gemakkelijk kan worden vermeden. Koop en verkoop huur, verhuur. een „Kabouter" is niet duur! Gouwleider Forster en de Rijkscommissaris spreken te Arnhem. DE BETEEKENIS VAN DEN STRIJD TEGEN HET BOLSJEWISME EN DE TAAK VAN NEDERLAND. In de concertzaal van Musis Sacrum te Arnhem heeft gisteravond een groote bijeenkomst plJkts gehad van het Arbeita- Ibereich der N.S.D.A.P. in den Niederlan- den, waarin gouwleider Forster, rijksstad houder van Dantzig en de Rijkscommissa ris, dr. Seyss Inquart het woord hebben gevoerd. Gouwleider Forster heeft in zijn rede herinnerd aan de betrekkingen tusschen Nederland en Dantzig, waar veel gebou wen nog den invloed der Nederlanders verraden, zooals deze in vroeger dagen heeft bestaan. De laatste twee eeuwen is dit echter anders geweest. De nieuwe wereld kwam op, het Oosten kwam op den achtergrond. In het bijzonder sinds 1917, toen het com munisme in Rusland naar de macht greep is er een muur tusschen Oost en West op getrokken.', Geestelijk, jfeoowel als econo misch en cultureel. Dank zij het nationaal- socialistische Duitschland zullen de ver bindingen tusschen Obst- en West nu weer tot stand gebracht worden. Er openen zich yoor ons allen onbekende perspectie ven voor de toekomst. Gouwleider Forster schetste den strijd tegèn de Sovjet-Unie vervolgens als een geestelijken strijd en stond vervolgens uit voerig stil bij het jodenvraagstuk. De jood is en blijft voor ons een vreemde. Hoelang hij hier ook moge wonen. Het is nu yog maar een kwestie van tijd, of de hakenkruisvlag waait van het Kremlin. Dat moment zal een der grootste historische oogenblikken van de geheele geschiedenis der menschheid zijn. Dan zal «oor Europa een geheel nieuwen tijd aan breken. Niet dat de laatste strijd dan ge streden zal zijn. Die strijd zal eerst ten volle geëindigd zijn, als Engeland ter ne der ligt. Een der grootste fouten van het ver leden, aldus gouwleider Forster, was, dat Europa niet eensgezind was. Die fout zal in de toekomst vermeden worden. Het Europeesche continent moet zoo worden georganiseerd, dat een dergelijke versplin tering niet#meer voor kan komen. Spr. stond er vervolgens bij stil, wat er van Europa geworden zou zijn, indien Duitsch land aan het bolsjewisme niet het halt had toegeroepen, om er daarna op te wijzen, dat Duitschland thans een veel sterkere positie inneemt, dan tijdens den wereld oorlog. Allereerst is de Duitsche weermacht thans veel sterker dan by het begin van dezen oorlog. Dit kon men in 1917 niet zeggen. Bovendien heeft de Duitsche weermacht thans een grondgebied bezet, met rijke grondstoffen, waardoor van zor gen omtrent de levensmiddelen en de grondstoffenpositie geen sprake meer zal zijn. Het Duitsche volk staat thans ge sloten afchter den Führer. REDE VAN DEN RIJKSCOMMISSARIS. Hierna sprak de Rijkscommissaris een korte rede uit. Wij staan hier aan den Westrand van het continent, aldus de Rijkscommissaris. Het volk in 'dit land heeft sedert eeuwen het gezicht naar het Westen gekeerd. In dit verband herhaalde de Rijkscommissaris de woorden van den leider der N.S.B., ir. Mussert, dat het aangezicht van het Nederlandsche volk weer naar het Oosten gewend moet wor den. Het is de taak der Nederlandsche nationaal-socialisten in die richting werk zaam te zijn. Het Europeesche besef moet bjj het Ne derlandsche volk steeds levendiger worden. Spreker wees vervolgens op de gemeen schappelijke banden van bloed, die alle Germaansche volkeren verbinden. In den strijd voor een Nordische en Germaansche statengemeenschap gaan de Nederland sche nationaal-socialisten het Nederland sche volk vopr. Op de basis van het bloed moet het gemeenschappelijke ideaal ge stalte gegeven worden. De erkenning van dit ideaal zal ons behoeden voor de fout van het internationalisme, dat ons ver deelt en verzwakt en zal ons anderzijds beschermen voor imperialisme of 'separa tisme. Yich tot de Nederlandsche nationaal-so cialisten wendend, zeide spr. Een onvoor waardelijke) levendige kameraadschap, ge grond op het gemeenschappelijke bloed, ver bindt ons. Wij zullen elkander- helpen en wij zullen onze ervaringen uitwisselen. Wanneer wij ons bewust zjjn van ons Eu- ropeeërschap, dan begrijpen wjj ook .de groote beteekenis van den strijd, welke in het Oosten gestreden wordt. Spr. wilde eerlijk zeggenWij zullen wellicht nog Duitschland strijdt voor Europa, Het opperbevel van de Duitsche weermacht maakt bekend Op het schiereiland de Krirn zetten Duitsche en Roemeensche troepen de achtervolging voort. Plaatselijke te genstand van verstrooide deelen van den vijand werd gebroken. Aan de kust van de Zwarte zee werd de ha venstad Feodosia genomen. Twee uit- valspogingen van vrij sterke vijande lijke strijdkrachten, gesteund door pantserwagens vanuit Leningrad wer den met zware bloedige verliezen voor den vijand afgeslagenrvoordat zij de Duitsche linies bereikten. De luchtmacht zette de aanvallen op bolsjewistische schepen in de wa teren van de Krim voort. Zij vernie tigde een koopvaarder van 1000 brt. en pjaatste bomtreffers op vijf groote transportschepen. Moskou werd over dag gebombardeerd. Bij nachtelijke aanvallen van de luchtmacht op Le ningrad ontstonden groote branden in verscheidene wijken der stad. Zooals reeds in een extrabericht werd medegedeeld, hebben de marine en de luchtmacht de Britsche ravi- tailleeringsscheepvaart wederom zwa re slagen toegebracht. Duikbooten hebben op den Atlantischen oceaan 11 vijandelijke koopvaarders met een ge- zamenlijken inhoud van 53.000 brt., alsmede een torpedojager tot zinken gebracht. Drie andere schepen en een torpedojager werden door torpedo treffers zwaar beschadigd. Gevechtsvliegtuigen hebben /^laan- dagnacht ten Oosten van Aberdeen drie koopvaarders met een gezamen- lijken inhoud van 20.000 brt. vernie tigd. Bovendien werd bij de Shetland- eilanden een vrachtschip door bom treffers zwaar beschadigd. In Noord Afrika hebben Duitsche duikbommenwerpers Britsche artille rie en kazematstellingen bij Tobroek gebombardeerd. Een Britsch vliegveld werd met brand- en brisantbommen aangevallen. De vgand heeft Maandagnacht met zwakke strijdkrachten boven Noord- oost-Duitschland gevlogen. Bij vluch ten boven de bezette gebieden werd een Britsche bommenwerper neerge schoten. De oorlog ter zee. Van militaire zijde wordt medegedeeld De Duitsche luchtmacht heeft op 3 No vember en in den nacht van S op 4 Novem ber binnen een tijdsbestek van 24 uur in totaal 21.50Q1 b.r.t. tot zinken gebracht. Gevechtsvliegtuigen hebben n.l. aan de Schotsche Oostkust drie koopvaardijsche pen van resp. 5000, 7000 en 8000 b.r.t. en bij de Shetlandeilanden een klein trans portschip van 1500 b.r.t. tot zinken ge bracht. AMERIKAANSCHE TANKBOOT ZWAAR BESCHADIGD. Volgens een mededeeling van het Ame rikaansche ministerie van marine zou de mariné-tankboot „SalinaS" in den nacht van 29 op 30 October door een torpedo zwaar beschadigd zijn. Deze tankboot had. naar het heet, in konvooi gevaren en was voorzien van twee stukken geschut en een batterij luchtdoelartillerie. Nadere berich ten ontbreken. Amerikaansche producten naar Frankrijk. Naar te Vichy verluidt, zullen krach tens een overeenkomst gecondenseerde melk en pharmaceutische producten door de Ver. Staten aan onbezet Frankrijk worden geleverd. Men spreekt van een hoeveelheid ter waarde van een kwart millioen pond. In bevoegde kringen verzet men zich tegen de bewering van de Engelsche radio, dat Duitschland aan de totstandkoming van een dergelijke overeenkomst moeilijk heden in den weg heeft gelegd. moeilijke tijden door moeten maken.' Wel licht zullen wij ons nog verder moet be perken. Maar wij zullen het gemeenschap pelijk doen en daarna zal een periode van nieuwen opbloei kunnen aanbreken, wan neer Europa alles tot ontwikkeling brengt wat het bezit. Dan zijn wij zoo rijk, dat de andere werelddeelen ons zullen benij den. Spr. besloot zijn rede met een drie werf Sieg Heil op 'an Führer, waarna de bijeenkomst het 't zingen van 't Deutsch- landlied en het Horst Wessellied besloten werd. FEUILLETON 31) DOOR J. RE018 Suzanne richtte een langen, onderzoe kenden blik op Wallion. „Alles?" herhaalde ze zacht. „Ja, alles! Alles, wat u me gisteren verteld hebt!" \Het gezicht van den chef klaarde op, „Zoo is het beter", verklaarde hij met nadruk. t Hef hoofd vfi.n de jonge tobneelspeel- ster zonk omlaag, totdat haar heele ge zicht achter den rand van haar hoed verborgen was. De beide heeren zaten stil ze begrepen, dat ze met haar trots en haar eerbied voor de nagedachtenis van haar broeder streed. Tenslotte hief ze haar hoofd op en keek den chef met een vasten blik aan. Na een tijdje begon ze te spre ken en de beide toehoorders luisterden ge boeid naar haar weeke, hartstochtelijke stem. Het tragische lot van Felix Cla rendon had niet op overtuigender en toe- gewijder wijze kunnen worden geschilderd, dan door deze jonge vrouw, die zijn zus ter was. Waarschijnlijk was ze zich wel eenigermate bewust van de uitwerking van haar woorden, maar niets kon echter zijn, •dan de donkere klank van haar stem. Ze sprak langzaam, zonder haar stem. te ver heffen, zonder een beweging maar tege lijkertijd met een brandende overtuiging, die een machtige uitwerking op haar toe hoorders uitoefende. De chef luisterde met gespannen aandacht, hij onderbrak haar niet, doch gaf ook geen teeken van in stemming. Toen ze hem tenslotte den sleu tel en de beide brieven uit Parijs overhan digde, nam hij ze met een buiging aan, die Wallion frappeerde. „Nu heb ik alles verteld", besloot Su zanne. ,,Ik kan er niets meer aan toevoegen dan dat niets ter wereld me kan doen twij felen aan de onschuld van mijn broer!" De chef keek de brieven haastig door. Daarna bleef hij eenige seconden onbewe gelijk zitten. „Nu, meneer Wallion," zei hfl dan en hij schraapte daarbij zgn keel, „wat denkt u er van?" „Dat er veel voor de voorstelling van mevrouw Chrisman te zeggen is", zei de journalist op beslisten toon. De chef sloeg peinzend met de brieven op den binnenkant van zijn linker hand. „Zoo?" mompelde hij. „Is dat uw mee ning? Dat is dus uw meening!" Hij nam den sleutel en keek er opmerk zaam naar. „Ja", ging h(j dan langzaam voort, „ik wil niet ontkennen, dat u mij er toe hebt gebracht de zaak tot op zekere hoogte iet wat anders te beschouwen, mevrouw Chris man. Wat de onschuld van Felix Clarendon betreft", hij maakte een sceptisch ge baar „nu, dat is een ingewikkelde ge schiedenis, en mijn positie staat mg niet toe, vooraf een bepaald standpunt in te nemen. Ik,beloof.u, zoo onpartijdig te zijn, als me maar mogelijk ismaar meer moogt u niet verlangeii!" Hij zweeg een oogenblik. Daarna hernam hij weer- zjjn ambtelijke gelaatsuitdrukking en ging voort: „Nu nog een ernstige vraag, mevrouw Chrisman: maakt u aanspraak op een aan deel in de miliioenen van Clarendon?" Suzanne hief haastig haar handen op iri een afwerend gebaar. „Nee", riep ze heftig uit. „Nee, niet .een sou, geen centime er van! Die behooren aan de familie Koprilis en de andere deel- genooten in Clarendons bank!" De chef khiktè. „In zekeren zin zou men dus kunnen zeggen, dat u voor deze deelgenooten de verantwoording voor die millióènen draagt, nu" uw broer u formeel heeft opgedragen, de safe te openen „De safe is het centrale punt in de heele geschiedenis", merkte Wallion op. „Zoo is het," gaf de chef toe.en streek peinzend over zijn geweldige snor. „Die -geheimzinnige safe moét gevonden worden. Wat er ook in aanwezig is de oplos sing van het raadsel moet in ieder geval daar verborgen zijn. Mag ik u voorstellen, den sleutel hier te deponeeren Ik zal dadelijk in Europa en Amerika een onder zoek naar Clarendons safe laten instellen. Heeft u geen vermoeden met betrekking tot deü 'naam, waaronder de safe gehuurd i is (Wordt vervolgd). HET ITALIAANSCHE. In zijn weermachtsbericht no. 520 maakt het Italiaansche opperbevel het volgende bekend: Op Sicilië hebben Britsche vliegtuigen des nachts en overdag eenige plaatsen tus schen Syracuse en Licata aangevallen. Eenige huizen werden beschadigd. Onder de burgerbevolking werden eenige perso nen gewond. Onze jagers schoten een toe stel van het type Wellington omlaag. De machine viel in zee op eenige mijlen bui ten de kust. Noord-Afrika: onze detachementen maakten eenige gevangenen. Duitsche vliegtuigen vielen concentraties gemotori seerde voertuigen van den vijand aan. Tij dens een aanval op het gebied van Tripo lis heeft een van onze jagers een vijande- ljjken bommenwerper boven ^ee brandend neergehaald. Oost-Afrika: intensieve activiteit van onze vooruitgeschoven afdeelingen aan al le fronten in den sector Gondar. In het centrale bekken van de Middel- landsche Zee hebben onze torpedojagers een Engelsche duikboot tot zinken ge bracht. Volksstemming in Roemenië. Het Roemeensche volk wordt opgeroepen voor een volksstemming op 9 November, waarbij het zich zal uitspreken voor „goed. keuring of afkeuring - der bevrijdende staatsleiding van maarschalk Antonescu sedert 6 September 1940". Het zal dan tevens gelegenheid hebben, zijn vertrou wen in de staatshervorming en de verde diging der volksche rechten door den maarschalk, uit te spreken. Joden zg'n van de stemming uitgesloten. De stemming geldt ook voor het van het bolsjewisme bevrijde gebied van Bèssara- bië eA de Noordelijke Boekowina. Tegelijk met de aankondiging der stem ming is een proclamatie van maarschalk Antonescu gepubliceerd. Daarin wordt al lereerst het geheel der verrichtingen van de regeering Antonescu op alle ter reinen van het nationale leven opgesomd. De proclamatie geeft vervolgens een uit eenzetting van de beginselen, volgens welke de weermacht, den boerenstand en de landbouw, de arbeiders, de werkende burgers, school, kerk, justitie en jeugd zorg zullen worden opgebouwd en georga niseerd en volgens welke zij hun plaats in het leven van den staat zullen krijgen. In deze beginselen wprdt uiteengezet, dat Roemenië zich moet voorbereiden op zg'n rol in het nieuwe Europa en dat de nationale revolutie niet gehinderd kan worden door den oorlogstoestand van het oogenblik en door den strijd die wordt voortgezet. Antonescu kondigt dan verschillende nieuwe organisaties aan, waarbij het volk zal worden ingedeeld om aan het staats leven deel te hebben. Voorts worden een hervorming van het binnenlandsche be stuur volgens het leidersbeginsel en de instelling van gemeentelijke adviseerénde organen aangekondigd. Engelschen in Frankrijk geïnterneerd. Naar van welingelichte zijde wordt ver nomen, heeft de Fransche regeering aan de Riviera veertien Engelsche burgers van dienstplichtigen leeftijd gearresteerd als gijzelaars voor zeven Frahsche burgers, die in Syrië door de Engelschen gearres teerd zijn. De Engelschen zgn te Vals-Les Bains geïnterneerd. Tot hen behoort John Amery, zoon van den Engelschen oud-mi nister en neef van Eden. De arrestatie is verricht' als represaille tegen een Engelsche inbreuk op het ver drag van Acca, dat een einde maakte aan het Fransch-Engelsche conflict in Syrië. Op grond van dit verdrag was de Fran sche regeering verplicht de Gaullisten, die in den loop van de vijandelijkheden ge vangen waren genomen, uit te leveren, hetgeen ook geschiedde, een reeks dezer Gaullisten weigerde echter na de vrijlating naar de Gaulle terug te keeren. Daarop arresteerden de Britsche bezettingsautori teiten eenvoudig zeven Fransche burgers in Syrië, onder wie vier ambtenaren van het Fransche ministerie van buitenlandsche zaken. DUFF COOPER IN BATAVIA. Op weg naar Australië is Duff Copper, naar de omroep van Batavia meldt' per vliegtuig uit Singapore in Batavia aange komen. Omtrent den huidigen toestand verklaarde hij, dat hij dien als „onzeker" beschouwde. Voordat hij doorreisde, ver klaarde Duff Cooper, dat hij een maand onderweg zou zijn en drie weken in Austra lië zou blijven, teneinde met den gouver neur-generaal, den Australischen premier en zijn medewerkers "te beraadslagen over de „coördinatie van de Britsche oorlogs inspanning in die zóne". In aansluiting aan dit bezoek zal hij zich ook naar Nieuw Zeeland begeven. DE VAANDELS DEB VRIJHEID. Met deze vaandels hooggeheven stormden de Duitsche legers, gevolgd door de legers van de verbonden mogendheden en de duizenden vrij willigers uit alle beschaafde landen van Europa, naar. het Oosten, om de belagers van de Wester- sche beschaving te vernietigen. Met.de vaandels der vrijheid in de vuist be gonnen deze dappere strijders een grimmig ge- Vecht op leven en dood. Zij verslaan de legers van Stalin, zij marcheeren nu, na enkele maan den, diep in het. land der Sovjets, de overwin ning tegemoet. Dapperq kerels, die zich door niets laten te genhouden. want het zijn de vaandels der vrij- reid, die zij met zich voeren: Het is hun heilig ideaal dat zij volgen. En daarom moeten en zul len zij zegevieren. Die vaandels dor vrijheid. Ook in on3 land werden zij gegrepen. Ook hier hoog geheven door onze Nederlandsche Nationaal- Socialisten. Zij wapperden boven de troepen, die naar het^ Oosten trokken. Een symbool voor hen. die den" nieuwen tijd begrijpen, onbereikbaar voor anderen, die vreemd zijn voor hun volk en land. Nederlanders, die vaandels der vrijheid, die kleuren van ons legioen, die strijdliederen van onze Nationaal-Socialisten, die roepen U toe U te bezinnen op uw plicht als Nederlander. Het is de vrijheid van Europa, van Nederland, uw vrijheid en de toekomst van uw kinderen, waarvoor deze vaandels geheven zijn, waarvoor die Nederlandsche vrijwilligers vechten en gij zoudt zoo weinig eer bezitten, dat gij aan .den kant blijft staan? Neen. gij zult die vaandels volgen, gij zult ein delijk gaan beseffen, waarom het gaat, gij zult uw plicht doen ei> gij zult U aanmelden bö het Vrijwilligerslegioen „Nederland", Koninginne gracht 22, te Den Haag.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1941 | | pagina 5