Middelburg Vlissingen Goes Reinig Uw kunstgebij OZODENT SÏADSNIECWS *T ZAND EN DE GEMEENTEDIENSTEN Nu de gemeente Middelburg haar zorg ook over *t Zand en omgeving moet uit spreiden, is het te begrepen, dat verschil lende onderdeelen nog moeten worden ge regeld. Een dienst, die niet kon wachten, was de ophaaldienst van huisvuil. Deze was door Koudekerke verpacht en de pachter zal op 't Zand die taak blijven ver vullen tot eind 1941. Op den Ouden Vlis- singschen weg heeft de Middelburgsche rei nigingsdienst het werk reeds deze week overgenomen. Verschillende borden, die herinneren aan den toestand tot 31 October zijn verwij derd en andere geven nu aan, waar de gemeente Middelburg is. VEREENIGING KINDERVOEDING. Gistermiddag vergaderde de Vereeniging „Kindervoeding" onder voorzitterschap van mevrouw S. M. van Walré de Bordes- Grothe in hotel de Burg. De secretaresse mevrouw T. Meursinge Reynders-Naeff, bracht het jaarverslag uit. Hieraan ontleenen wy, dat in den yori- gen winter aan 152 kinderen uit 65 gezin nen eten is verstrekt en wel: van school A 40 kinderen uit 14 gezinnen, school C 23 uit 11 gezinnen, chr. school 17 uit 7 gezinnen, R.K. school 36 uit 11 gezinnen, geref. school 17 uit 7 gezinnen, centrale 7e leerjaar 9 uit 8 gezinnen en chr. school voor b.l.o. 10 uit 7 gezinnen. Het grootst aantal verstrekte porties van 128 was op 26 November 1940 en het kleinste aantal 42 op 15 Maart 1941. In 1940-'41 zijn uitgegeven 105 maaltijden met 8576 porties. De maaltijden bestonden uit: 18 maaltijden groentensoep> totaal 1523 porties: 9 maaltijden aardappelsoep totaal 475 porties; 13 maaltijden hutspot met 716 porties: 61 maaltijden stamppot met 5535 porties en 4 maaltijden pap met 327 porties. Voor rekening der "gemeente werd klee ding verstrekt aan 226 kinderen uit 94 gezinnen tot een bedrag van 1026.66. De rekening over 1940-'41 aanwijzend een totaal bedrag van 2755,89 sloot met een batig saldo van 210.08. Aangezien de rekening het vorig jaar een voordeelig saldo aanwees van 463.99 valt een ach teruitgang te constateeren van 253,91, dit ondanks" de grootst mogelijke zuinig heid. Het jaarverslag werd goedgekeurd en de penningmeesteresse, mevrouw G. de Graaf- Bloemendaal, gedéchargeerd. In plaats van dr. J. Eerelman, die naar elders vertrok werd in het bestuur ge kozen zyn opvolgster als schoolarts mej. J. C. P. Tazelaar. In plaats van mevrouw C. Fruin-Buteux, die wegens vertrek be dankte, werd gekozen mevrouw Dronkers- Debra. DE MIDDENSTANDSWONINGEN AAN DEN VEERSCHEN SINGEL. Naar wij vernemen hebben verschillende personen zich gemeld als gegadigden voor den aankoop van een of meer der nieuw gebouwde middenstandswoningen tusschen de Dampoort en de Veersche poort. Een beslissing over den verkoop der betrokken panden zal alsnog worden genomen. WIJZIGINGEN OP HET TIJDELIJK STADHUIS. Nadat een 14 dagen geleden het kantoor van den gemeente-ontvanger en de trouw en vergaderzaal* op het stadhuis van be neden naar de eerste verdieping waren overgebracht, heeft men van de beide be neden verlaten lokalen een geheel gemaakt door het wegbreken van een muur. In dit lokaal zijn nu de kantoren van de bevolking en van den burgelyken stand, die aan de overzijde van den gang waren, ondergebracht. Een in de zijgang te bou wen scheidingsmuur zal de lokalen, die heden verlaten zyn alsmede een klein deel van het voormalige ontvangerskantóor, dat ook door een muur is afgescheiden, geheel beschikbaar doen worden voor het burgerlijk armbestuur en de steunverlee- ning. Voor alles wat direct het gemeentebe stuur aanbelangt, namelijk den burgemees- ster, de secretarie en 't ostvangerskantoor is in 't vervolg alleen de hoofdisgang aan gewezen. Voor het armbestuur en steun- verleening moet men *n de toekomst de deur hebben aan de voormalige Korte Heerengracht. Voor de distributie blijft de eenige toegang aan den Zuidsingel. DE MENSCHEN ZIJN HARDLEERSCH. Het schijnt voor velen moeilijk te onthou den hoe het verkeer in Korte- en Langeöelft thans geregeld is. Men moet. komende van de richting van den Dam naast het rijwiel tot bij den gevel van de Provinciale Bibliotheek, want eerst daar begint het twee richtingverkeer. Voor rij en voertuigen geldt, dat men tot' aan dat punt ook het éénrichtingverkeer moet blij ven toepassen, wat nog gemakkelijker zal gaan als de Kerkstraat niet meer behoeft te worden opgebroken, zooals de laatste weken een paar maal het geval is ge- wfeest. KERK- EN SCIIOOLNIEUWS Zuiderzcefonds. Tot voorzitter van het Zuiderzeefonds der Ned. Herv. kerk is naar wij vernemen benoemd ds. C. D. van Noppen, Ned. Herv, predikant te Zwolle. GEREF. KERKEN. Benoemd tot hulppred. te Den Helder J. Bijleveld, candidaat te Utrecht. Tweetal te Apeldoorn (4e pred. pi.) A. S. Tim mer te Bedum cn B. Timmer te Wagenborgen. Beroepen te Mijdrecht F. Pijlman Jr., te Hoek Beroepen te Mijdrecht F. Pijlman Jr. te Hoek (Z.J. GEREF. GEMEENTEN. Beroepen te Werkendam W. C. Lamain te Rotterdam. AFLOOP VERK00PINGEN Notaris E. C., .«n uissel te Goes heeft Dinsdag In café „Slot Oostende" te Goes in het openbaar verkocht 1. Woonhui», schuur en erf aan de Middel burgsche straat 23 te Goes: kooper N. M. Koo- man te Kloetinge voor 8010. 2. Woonhuis, Zusterstraat 8 te GoeB; kooper: A B. tan Lu ijk te Goes voor 4620. 3. Pakhuis Zusterstraat 16, Goes; koopster: mej. M. M, VerhoevenTrimpe te Goes voor J 1510. ST AD S N IE U W S UITREIKING VITAMINE D-TABLETTEN. Evenals elders zal ook hier, waarschijn lijk in den loop van de volgende week een aanvang worden gemaakt met de uitrei king van vitamine D.-tabletten ten behoeve van kinderen van 3 maanden tot 3 jaar en van afstaande moeders gedurende de laat ste drie maanden van de zwangerschap. Op het gemeentelijk bureau van sociale zaken zijn thans alle gegevens verzameld van voor uitreiking komende kinderen. Een uitgebreid werk, dat echter noodig was, om een duidelijk^ inzicht te krijgen in de mate, waarin van cleze uitreiking gebruik wordt gemaakt. Het behoeft wel geen betoog, dat het hier een maatregel van algemeene strek king betreft. Gegevens omtrent plaats en data van uitreiking zullen per advertentie bekend worden gemaakt. HET ZIEKENFONDSENBESLUIT. Naar wjj vernemen heeft het dagelijksch bestuur van „Gelijke plichten gelijke rechtens' (afd. ziekenhuisverpleging) per circulaire aan de leden bericht gezonden, dat alle leden met ingang van 1 Novem ber j.l. met directe rechten zijn overge schreven naar de Vereeniging Ziekenhuis verpleging, gevestigd te Vlissingen. STADSNIEUWS VINDING RIJWIELBANDEN. Bij rijwielhandel Van Eenennaam alhier, zagen wij een rijwielband,* volgens een vinding, die nog nieuw voor ons was, en die reeds in massa gefabriceerd wordt. De hoofdzaak van deze vinding is de houten band, die geheel den vorm heeft van den gewonen rijwielband en die in vier deelen om het wiel gelegd wordt. Het bijzondere evenwel is, dat in het loopvak een massa opeenvolgende ovale gaatjes geboord zijn in welke een ovaal stukje rubber beves tigd is. Het kan dus niet verschuiven en daar het enkele milimeters boven den hou ten band uitsteekt, rijdt men dus op rub ber. Op dérelfde wyze is de onderkant van den houten band van rubbei-blokjes voor zien, die dus tegen de velg komen. De rub berblokjes, gestampt uit oude autobanden, kam men er ook los bij bekomen. Deze band wekt den indruk dat men op een flink hard opgepompten band rijdt. Het is een vinding, die voor velen een uitkomst kan zyn. EEN DRUKKE DINSDAG. Het was gisteren weer een drukke Dins dag. Van een drukke „marktdag" kan moeilyk gesproken worden, daar de drukte zich meer tot de straten dan tot de markt bepaalde. Er waren dan ook slechts enkele kramen opgesteld. «Niettemin waren er koopsters en Koopers genoeg uit de omge ving en verscheidene zaken bleken heel wat textielpunten te ontvangen want al vroeg in den middag maakten hun etalage 'n „ge- plunderden" indruk. En ook de banket bakkers konden hun snoeperijen goed kwjjt. De „koopers" troffen het vaak slechter, want verscheidene sigarenwinkels prijkten met een bordje „gesloten" of gaven te ken nen, dat geen rookartikelen voorradig wa ren. We lazen voor één sigarenzaak: „geen rookeiij", hoewel uit de étalage van leege sigarenkistjes ook 'al bleek, dat er geen „rookerjj" gevestigd was. Maar de bedoe ling zal men wel begrepen hebben. Evenals die van het bordje: „geen rooksel", dat we elders zagen hangen. GEREF. MANNENVEREENIGINGEN. Op initiatief der Ver. „Calvijn" te Goes had in de consistorie der Geref. kerk te Goes een vergadering plaats van de afge vaardigden der Geref. Mannenvereenigin- gen op Zuid-Beveland. Deze bijeenkomst werd mede bijgewoond door den heer B. J. v. d. Berg, te Middelburg, lid van het' hoofdbestuur van den Bond der G.M.V. Onder leiding van den heer H. C. van Donk, te Goes, werd de mogelijkheid be sproken tot de vorming van één of twee kringen te komen. Goes, f?aarland, Nieuw- dorp, Wemeldinge en Wolfaartsdijk bleken in principe bereid tot de voorgestelde kringvorming. Besloten werd nader over leg te plegen met de andere vier vereeni- gingen op Zuid-Beveland en daarna op 6 December a.s. opnieuw te vergaderen. SCHADE-COMMISSARIS. Naar wij vernemen is ir. Jf D. Dorst, alhier, benoemd tot schade-commissaris voor defensie-schade. GROOTE KETTINGHANDEL ONTDEKT. Zaterdagavond werd in^fe omgeving van de Roodhuisstraat te Naarden een wielrijder aangehouden, die op den bagagedrager een zak vervoerde. Deze zak bleek 5 kg. thee te'bevatten. De man. een ingezetene van Hilversum, zou in de vesting Naarden van een Naarder opdracht ontvangen, waarheen de thee vervoerd moest worden. De thee werd in beslag genomen en de Naarder T., In de Roodhuisstraat woonachtig, werd in arrest gesteld.. Naar de herkomst van de thee werd een onderzoek ingesteld, dat naar Hilversum leidde, waar verschillende personen konden worden aangehouden. Meer arrestaties wor den verwacht. Naar aènleiding van de arrestatie van T. stelde de politie voorts een onderzoek in te z\jnen huize. Hier werd een kort tevoren geslacht varken aangetroffen, dat reeds in de pekel was gezet. Het varken bleek te behooren aan een der huisgenooten, die het levend had gekocht van een veehouder en het daarna had laten slachten door een 'loonslachter. De eigenaar van het varken, de veehouder en de loonslager werden even eens aangehouden en legden een volledige bekentenis af; Er kwam echter nog meer aan het licht. In de woning van T. kwam namelijk be halve het varken ook nog een gedemonteerd heerenrijwiel voor den dag. T. verklaarde dit gekocht te hebben van ~ëen Bussumer. Een nader onderzoek wees uit, dat dit rij wiel 19 October te Bussum was ontvreemd. Deze Bussumer, S. genaamd, bekende het rijwiel te hebben ontvreemd. De politie verwacht, dat door de ontdek king van dezen kettmghandel nog talrijke rijwieldiefstallen zullen kunnen worden op gehelderd. BURGERLIJKE STAND KOUDEKERKE* Ondertrouwd: C. van der Leek, 31 jaar en C. Brasser, 25 jaar; H. J. SchlUter, 30 jaar en S. W. Castel, 25 jaar. Getrouwd: J. den Boer, 30 jaar en J. van Soelen, 29 jaar; J. Wielemaker, 28 jaar en P. Joziasse, 25 jaar; P. Jobse, 23 jaar en W. Kesteloo, 23 jaar; C. van der Leek, 31 jaar en C. Brasser, 25 jaar; H. F. B. Dissen, 26 Jaar en W. Verhage, 22 jaar. Geboren: Abraham, zoon van A. C. van der Welle en E. Pieterse van Wijck; Daniël, zoon van C. den Engelsen en D. Sijtema; Mara, dochter van E. M. Bakker en van j. Geluk; Jacobus Frans, zoon van I. Pattenier en C. J. Joosse. Overleden: W. Aarnoutse, 83 jaar, wediAmaar van C. Schout; N. Daane, 68 jaar, weduwe van A. Sinke; J. Leljnse, 18 jaar, J.m.; A. Gterum, 65 jaar, cchtgenoote van A. Harpe; P. Jacobse, 86 jaar. weduwnaar van W. de Kam; C. Huijsman, 63 jaar, echtgenoote van J. Brasser. OOSTKAPELLE. Van 25 October tot 1 Novem ber. Ondertrouwd: Johannes Smit. 34 jaar en Geertje van d-»r Schee. 25 jaar j.d. Getrouwd: Pieter van de Woestijne, 27 jaar, j.m. en Maatje Johanna Simonse, 26 jaar j.d. DOMBURG. Van 18—81 October. Ondertrouwd: Pieter Minderhoud, jm. 24 jaar en Elizabeth Brouwer jd. 25 jaar. Getrouwd: Cornelis Francke. jm. 26 jaar te Vrouwenpolder en Jacomina Provoost, jd. 24 jaar. ST. LAURENS. Geboren: Klazina Adriana. dochter van Jan Wisse en Klazina Adriana van Wel; Wilhelmina Emma. dochter van Willem Simon Pouwer Jacomina Baljeu: Leuntje, dcchter von Cornelis Ton en Jozina Poppe; Mag- dalena, dochter van Jacomina Gillisse. Ondertrouwd: Johannes Hendrik Volkers, 28 j. en Catharina Elisabeth Sanderse, 28 j. Overleden: Poulus BesuUen. 82 j.. weduwn. van Jacomina Klaasse: Henriëtte Spanjaard, 83 j.. wed. van Jacob Loopult, eerder wed. van Herman Koopmans: Magdalena Gillisse, 2 dagen, dochtpr van Jacomina GilllBse. SEROOSKERKE (W). Over de maand October. Geboren: Suzanna, d. van Krijn Besuijen en van Debora de Visser; Hendrik, Adriaan, z. van Cornells Sturm en van Jannetje Tissink. Gehuwd: Jan Zwemer, oud 28 j. J.m. en Eliza beth Maljaars, oud 26 j. j.d. Overleden: Cornells Sturm, oud 85 J.. weduw naar van Elizabeth Houmes. AAGTEKERKE. Over de maand October. Over- den: Joh. Verhage, oud 84 jaren, wed. van S. Wisse. Geboren: Adriana, dochter van C..Jongepicr en Jac. van den Driest; Slmon zoon var» J. Simonse en E. Maljaars. Gehuwd: P. v. d. Woestijne, oud 27 jaren en J. M. Simonse, oua 26 jaren. KLOETINGE. Getrouwl: J. A. Boutena 35 j. jm. en P. J. Godeschalk, 19 j. jd.Hubrecjït de Blaeij 34 j. jm., en S. J. Straub, 34 j. j.d. GEMENGD NIEUWS VOORRAAD VAN KRUIDENIER IN BESLAG GENOMEN. Prysvoorschriften en distributiebepalingen overtreden. De gemeentepolitie te Amstelveen heeft d n geheelen winkelvoorraad van den kruidenier S. aldaar in beslag genomen. Deze man verkocht n.l. in zijn winkel allerlei waren, zooals boter, kaas, eieren, koffie, thee, suiker, vermicelli en vleesch- waren zonder bon, doch vroeg daarvoor natuurlijk veel te hooge prijzen. Bo vendien bleek hij nog een voorraad cacao te bezitten, welke 'hij echter voorloopig niet wilde verkoopen, omdat de prijs nog niet genoeg was opgeloopen. Om zijn winstgevende zaken te kunnen voortzet ten, kocht hjj distributiebonnen op, waar van hij den aankoopprijs rijkelijk in den prijs van de waren verrekende. Naast zijn gewonen handel, had de kruidenier voor zijn clandestiene verkoopen een drukke klandisie en deze vorm van handeldrijven bracht hem dan ook buitensporige winsten in het laadje. Aan deze ergerlijke overtredingen van de distributiebepalingen en de prjjsvoor- schriften is nu een einde gemaakt. De in beslag genomen winkelvoorraad is naar elders overgebracht. JUWELIER OPGELICHT VOOR 11.000. Een Amsterdamsche juwelier werd door den Maastrichtenaar H. K.,4 met wien hij vorige week in een café te Maastricht had kennis gemaakt, opgelicht voor een be drag van rond 11.000. K. zou voor den Amsterdammer^ een vijftal juweelen ver koopen aan iemand, dien hjj goed kende, naar hij beweerde. De juwelier bleef te vergeefs op K. iri het café wachten en deed by de politie aangifte. Deze tracht den oplichter op te sporen. REEKS DIEFSTALLEN EN INBRAKEN OPGEHELDERD. 31 personen te Velsen gearresteerd. De gemeente politie van Velsen ls er in geslaagd een reeks van diefstallen en inbraken op te helderen, als gevolg waar van 31 personen werden gearresteerd. Het onderzoek is nog aan den gang, zoodat nog meer arrestaties verwacht kunnen worden. In den loop van eenige maanden werden op verschillende plaatsen in de gemeente Velsen, vooral in IJmuiden, inbraken ge- 'pleegd, waarbij de daders op geraffineerde wyze te werk gingen. Inwisseling van een groot bedrag aan zilvergeld gaf de politie eindelijk een belangrijke aanwijzing, omdat bij één der inbraken veel zilvergeld gesto len was. Na een inbraak In een bakkerij kon tenslotte tot arrestatie van den IJmui- denaar L. worden overgegaan. Vele goe deren, van diefstal afkomstig, konden in beslag worden genomen. Deze aanhouding leidde tot de arrestatie van een aantal anderen, onder welke een Zaandammer, die zich aan tal van op lichterijen had schuldig gemaakt. Deze was weer medeplichtig aan een inbraak in een melkinrichting in LJmuiden. Bij een huiszoeking vond men bij dezen arrestant ongeveer tweehonderd valsche sleutels. Verder werden twee personen gearresteerd, verdacht van een drietal inbraken in Vel-, serbeek. Deze arrestatie leidde op «haar beurt tot die van vier jeugdige personen, die in Bloemendaal hadden ingebroken. De andere arrestaties houden vooral vérband met -rijwieldiefstallen. HUjS TE BLARICUM AFGEBRAND. Te Blaricum is het huis van den Am- sterdamschen hoogleéraar, prof. dr. L. E. J. Brouwer geheel afgebrand. Pfof. Brou wer woont in een houten, met riet gedekt, buitenhuis aan de Torenlaan. De brand ontstond toen een van de huisgenooten een gaskachel wilde aansteken, waarbij een gordijn vlam vatte. De woning brandde geheel uit. Van dei$ inboedel heeft men slechts een gedeelte kunnen redden, doch de bibliotheek van prof. Brouwer, die een wiskundige van internationale vermaard heid is, ging grootendeels verloren. Huis en inboedel waren niet verzekerd. Datmaakihei schoon en frisch. Bij ApotH O rog. FUc. 40-60 CL 1 gli „Wat Mijnhardt maakt is goed." LAND- EN TUINBOUW DE KOSTEN VAN DE SOCIALE VERZEKERING. In een inleiding, welke mr. C. F. Haar man, directeur van de federatie voor on gevallenverzekering in de provincie Gro ningen, heert gehouden voor de hoofdbe sturen van de Groninger Maatschappij van Landbouw over de recente wijzigingen op het gebied der sociale verzekering, komt hy, wat de kosten van het verzekerd loon betreft, tot de navolgende berekening a. ziekte- en ongevallenverzekering 3 b. invaliditeitsverzekering 4 c. bijzonder ongevallenfonds 0.1 d. kinderbtjslagregeling 1 e. ziekenverzorging 4 f. vereveningsheffing 4.5% g. imponderabilia 0.4 Tezamen 17 Tot de Imponderabilia rekent de heer, Haarman o.m. de uitbreiding van het onge valsrisico tot luchtbeschlfcmingsmaatrege- len, de regeling van zwangerschap en be valling van ongehuwde vrouwen, toeken ning van een gezinskraamgeld, de vermin derde intensiviteit van controle tengevolge van uenzine-schaarschte, het verminderd physiek weerstandsvermogen van de ver schillende verzekerden tengevolge van de voedselsch arschte. Voor de recente wijzi gingen bedroegen de sociale lasten 7 (die onder, a. en b.) van het "verzekerd loon. Ze zijn dus met ongeveer 10 verhoogd. Van deze- lasten kunnen ongeveer 3 (1 voor de ziekteverzekering en onge veer 2 voor de ziekenverzorging) ten laste van de verzekerde arbeiders worden gebrachc. LANDBOUWBLADEN. De directies van vrijwel alle provinciale landbouwbladen deelden in het nummer van einde October mede, dat deze krach tens een bericht van het rijksbureau voor verwerkende industrieën-vermoedelijk na 1 November 1941 niet meer zullen verschij nen. De redacteur van het Hollandsch Landbouwweekblad bericht echter, dat dit orgaan nog tweemaal mag uitkomen. Vermoed wordt, dat dit besluit verband houdt met een reorganisatie vari het ge- heele landbouw-nublicatiewezen. Naar wij vernemen, zal ook het Zeeuwsch Land bouwblad nog tweemaal mogen uitkomen. PENSIOENREGELINGEN EN VEREVENINGSHEFFING. De Algemeene Neder'andsche Zuivel- bond had het departement van sociale zaken verzocht te willen bepalên, dat on dernemingen, welke voor hare personeelen naast de wettelijke regeling krachtens In- validiteits- en Ouderdomswet ook nog een bijzondere pensioenregeling hebben ge troffen, hetgeen onder meer het geval is met zeer vele in het zuivelbedrijf, inzake de vereveningsheffing gelijk worden ge steld met die werkgevers, die dergelijke regelingen niet hebben ingevoerd. Verder is gevraagd teruggave van de reeds be taalde vereveningsheffing te willen verlee- nen. Het departement van sociale zaken heeft bericht, dat de geldende regeling het verleenen var. ontheffing niet. toelaat Over een wijziging van de regeling is irn tusschen overleg hangende. Uitkomsten Friesche Landbouwbedrijven. De Coöperatieve Centrale Landbouw boekhouding in Friesland heeft de ge middelde uitkomsten gepubliceerd van to taal 1378 in 1940-'41 .gecontroleerde bedrij ven met in het geheel-12107 hectare land, waarva® 7324 h.a. weide -en 4783 h.a. bouwland. De bruto-opbrengsten van de bedrijven in de 4 gebieden waren Klei- weidestreek 448.28, veenweidestreek 379.72, de wouden 401.39 en kleibouw- streek 555.44, de totale onkosten, waar onder ook de arbeidsloonen, resp. 199.85, 165.20, 191.92 en 271.55. Waar de werkelijke of geschatte huur en de rente van het bedrijfskapitaal tezamen resp. in de 4 gebieden bedroegen 104.51, 94.51, 86.54 en 105.23 per h.a., was het over schot voor den boer in de 4 gebieden resp. als volgt: kleiweidestreek 143.92, veen weidestreek 120.01, de wouden 122.93 en kleibouwstreek 178.66 of het gemid delde overschot in de 4 gebieden dus 141.38 per h.a. Dit overschot is het be drag. dat er overblijft als winst voor den boer-ondernemer, die geen grondbelasting, waterschapslasten en wegenbelasting be taalt. Aan dit overschot dient nog te wor den toegevoegd de waarde van het genot van vrije woning. In de vier voorafgaande boekjaren was het gemiddelde overschot in de 4 gebieden: 1936-'37 60.21, 1937-'38 74.13, 193S-'39 34.02 en 1939-'40 63.88 per h.a. SPORT Z. K. B.. Uitslagen van 1 November: Kampioenwedstrijd: Blauw wit—V.K.V. 2—1. Klasse IIIA: Swift V—Madjoe II 1—4. Klasse IIB: D.S.V.—Unites 2—1; S.D.O.—S.V. „Waarde" 5—1; Volharding IH—Vios II 3—0. De stand van de kampioens-competitie luidt thans. Blauw Wit 3 2 14 6-5 Swift II 3 1113 5—T V.K..V 2 11 1 2—3 A.s. Zaterdag wordt op het sportterrein te Middelburg gespeeld Swift II—V.K.V. en op Zaterdag 15 November a.s. ook op het sportter rein te Middelburg (terrein Swift) V.K.V. Blauw wit. Deze wedstrijd zal dan de beslissing moeten brengen. S.D.O.—S.V. WAARDE 5-1. Zaterdag werd te Kapelle de wedstrijd S.D.O.— Waafde gespeeld, welke in zooverre van belang was, dat de winnaar een kans op het kampioen schap behield, daar beide teams nog den thuis wedstrijd tegen D.S.V. dat bovenaan staat, moe ten spelen. S.D O. was volledig,, doch Waarde kwam met slechts 4 dames op, waarna S.D.O. er één uit leende en beide twaalftallen zoodoende met 5 da mes speelden. Al dadelijk bleek S.D.O. sterker te zijn en het had dan ook al spoedig een 2—0 coorsprong door mej. Schrier en Bruggeman. Hierop maakte Waarde een tegenpunt, doch voor de rust maakte J, Bruinzeel nog 31 voor S.D.O. Na de hervatting was S.D.O. sterk in den aanval doch het duurde nog tot omstreeks 5 minuten voor het einde eer Keim en Landman er 5—1 van hadden kunnen maken. Met deze stand kwam het einde van dezen door scheidsrechter v. d. Waa rustig geleiden wedstrijd. RECHTSZAKEN POLITIERECHTER TE MIDDELBURG. Diefstallen. M. M., echtgenoote van J. J. C.. 30 jaar te Koewacht, had zich Vrijdag voor den politie rechter te verantwoorden wegens diefstal van een broodbon cn een vetbon. Een knecht van verd., die ontslagen was. ontdekte toen hü bij zijn ouders thuiskwam, dat van zijn distributie bescheiden de twee genoemde bonnen, die den volgenden dag geldig zouden worden, ontbraken. Hij meende, dat zijn werkgeefster, bü wie hij ook ln de Jcost had gelegen, deze bonnen had achter gehouden. Verd. ontkende evenwel, dat zij de bonnen had gestolen en zelde do distribu tiebescheiden volledig aan haar werknemer te hebben overhandigd. Waar die bonnen dan wel terecht waren gekomen, wist zij niet. De Officier van justitie geloofde verd. niet en eischte 25 b. subs. 15 dg., maar de politierechter achtte het bewijs niet geleverd en sprak M. vrij. Een 19-jarige dienstbode, M. A. J. L. te Bres- kens. had van haar werkgeefster op verschillende tijdstippen een broche en enkele paren kousen gestolen en boorde 2 weken gevangenisstraf eischen. Met het oog op de jeugd van verd. ver oordeelde de politierechter haar, ofschoon hij het door haar gepleegde feit zeer ernstig vond, tot 25 subs. 15 dg. F. C. D.. 20 jaar, varensgezel te Hansweert, had op een avond een rijwiellantaarn gevonden en in plaats van deze bij de politie aan te ge ven, nam hij de lantaarn mee naar huis. Hij werd weldra aangehouden en moest zich nu we gens diefstal verantwocaden. Het verhaal, dat verd. omtrent het vinden van de lantaarn, op- diechte klonk zeer onwaarschijnlijk en de politie rechter veroordeelde hem daarom conform den eisch tot een gevangenisstraf voor den tijd van Mishandeling en belcodiging. De 30-jarige landarbeider P. F. S. te Axel werd wegens mishandeling conform den eisch veroordeeld tot 15 suba. 10 d. M. S., 19 jaar, dienstbode te Nieuwvliet had tijdens een dónspartij, W. F., met wie zUïnooit óp bijzonder goeden voet omging, nadat deze laatste haar verscheidene keeren op de teenen getrapt had, uitgescholden voor vodden en meer dergelijk fraais, wat natuurlijk niet werd geac cepteerd. De officier eischte 15 subs. 10 dg. en de politierechter vonniste conform. Tusschen den commissionnair A. de C., 27 jaar te Goes en zijn buurman E. P. van H., boterde het al sinds meer dan een jaar niet en op wen gegeven oogenblik kon de eerstgenoemde zijn handen niet thuis houden cn gaf zijn buur een klap. De mishandelde getuigde ln een lang ver haal van de veete, die er tusschen de families heerschte en gaf alle schuld Van de ellende aan de C. Deze echter draaide de zaak om. maar gaf toe, dat hij geslagen had. Conform den eisch werd hij veroordeeld tot 15 sub. 10 dg. Overtreding Wet Luchtbescherming. J. L. de P., 36 jaar. landbouwer te Waterland kerkje had op 6 Mei j.l. niet volledig voldaan aan een verordening van den burgemeester van zjjn gemeente om dienst te verrichten in verband met de luchtbescherming. Wel was hij op tijd op zijn post verschenen, maar toen de veldwachter gecontroleerd had, had hö zich naar huis bege ven, omdat hij bang was, dat er tijdens zijn afwezigheid gestolen zou worden op zijn erf en zijn vrouw met de kleine kinderen alleen thuis was. Daar het in Waterlandkerkje al vele malen is voorgekomen, dat de l^ditbeschermings- diensten in het geheel niet of slechts onvolledig worden waargenomen, eischte de officier 25 sub. 20 dg. Vonnis conform. Verboden nederlage. Bij den schilder-winkelier J. D. H., 29 jaar, te Waterlandkerkje troffen ambtenaren 417 kg. gecondenseerde volle melk en 99 kg. smeerpastei aan. die eerst kort te voren bij verd. waren bezorgd. Vérd. had deze groote hoeveelheden ingeslagen omdat er naar gecondenseerde melk den laatsten tijd veel vraag was. Conform den eisch werd hij wegens verboden nederlage ver oordeeld tot 75 sub. 50 dg. Tegen A. S.,-56 Jaar. Vlasser te St. Jansteen, werd 25 sub. 15 dg geéischt, daar deze 25 kg. „Ozaion"-stijfsel heeft voorhanden gehad. Von nis conform. Oplichting. De 38-jarige koopman L.van L. uit Goes had zich op een dag in Mei naar Souburg begeven met een pak papieren zakken, die hij naar den winkel van J. aldaar bracht. J. zelf was niet thuis en verd. gaf de zakken aan het dienst meisje af Hij zeide er f 4 voor te moeten ont vangen. J. wist er van en het meisje kon verd. het geld gerust geven. Achteraf bleek, dat de zakken niet besteld waren en van L.- had zich dus aan oplichting schuldig gemaakt. De eisch luidde 3 maanden gevangenisstraf verd. was al verschiUende malen veroordeeld. De politie rechter veroordeelde van L., met het oog op diens gezondheid tot zes weken. EEN KONINKRIJK VOOR EEN FIETSBAND. Nederland is een fietserstand. De meeste onder ons zouden er heel wat voor over hebben een be hoorlijk bandje te bemachtigen. Een heel, heel klein gedeelte van onze bevolking krijgt een distri butiebon en anderen meencn het beste te doen dan maar den illegalen weg te bewandelen, maar dezen is zeer kostbaar en gevaarlijk. Waar schijnlijk is die mooie naam van de „eenheids- tourrijwiclbuitenband" dan ook uitgevonden door de sluikhandelaars die hierdoor wat schijn van bijzonderheid willen geven aan een bandje, dat normaal niet meer dan 2.mag kosten en zeker ook niet meer waard Cis. Zeventien gulden en vijftig cent vroeg 'J. v. G. landarbeider tc Oostburg voor dit artikel sn het werd grif betaald door den handelaar P. M. aldaar. G. had de band voor 15 gulden gekocht van zijn collega J. de K. te Schoondijke. Het drietal kreeg een boete van elk 50 gulden, opgelegd door den Inspecteur voor de Prljsbehecr- sching te 's-Gravenhage. nomischen rechter te 's-Gravennage worden ge houden. zat Dinsdagochtend vol van hen, die nog van het vrije leven hadden genoten, toen ze er binnenstapten, maar, als gevaar opleverend voor de gemeenschap, eemlgen tijd veilig zoudeq wor den opgeborgen. ZIT konden dus niet naar huis terug. Tegen hen was door den economischen rechter een bevel tot onmiddellijke gevangen neming uitgevaardigd. De uitgedeelde straffen waren weer niet- malsch. De Hagenaar A. F. Martens, slager van beroep, die een klandestiene slachting had ver richt, kreeg 6 maanden gevangenisstraf. Er mag wel eens bedacht worden, dat zes maanden het minimum is. dat voor zulk een karwei kan worden gegeven. A. L. W. Steentjes, die bij 's-Gravenzande een varken geslacht had, kwam er nog slechter af. Deze man zal 1 jaar en 9 maanden moeten brommen. Er werd ook nog een koffie- en thee-smokkel- zaak behandeld. J: C. Caspers, koopman te Noordwljk. had voor niet minder dan 50.000 san koffie en thee verkocht en natuurlijk zonder bon. Een jaar gevangenisstraf werd zijn deel. ZWAAR GEWOND LANGS DEN WEG GEVONDEN. Zaterdagmorgen werd door een burger op het fietspad langs den rijksweg Tilburg- Breda onder Huiten in bewusteloozen toe stand en met een ernstige wonde aan het hoofd aangetroffen de 21-jarige P. J. Lens- sen, wonende Reitsche straat 112 te Tilburg. De jongeman die werkzaam was bjj het manufacturenmagazyn de Duif, heeft daar Vrijdagavond in velband met de textielin- ventarisatie tot elf uur gewerkt. Daarna is hfl naar zijn woning vertrokken, doch daar niet aangekomen. Het is tot op heden on verklaarbaar, hoe de man in Huiten terecht is gekomen. Men vermoedt in ieder geval, dat hij ter plaatse door een auto is aange reden. De zwaar gewonde werd naar het St. Elisabéthziekenhuis te Tilburg overge bracht, waar hij later zonder tot bewustzyn te zyn gekomen, is overleden. KAPELLE. Voor abonnementen en ad verten tiën A. VAN LIERE.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1941 | | pagina 2