Rijkscommissaris rijksminister Seyss-Inquart over den toestand in Nederland. De legerberichten van gisteren. Tweede Blad PROVINCIALE ZEEUWSCHE COURANT Donderdag 30 October 1941 Naar aanleiding van z\jn bezoek aan Krakau heeft de Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied, rijks minister Seyss-Inquart, de „Krakauer Zeitung" een interview verleend over de ontwikkeling in Nederland sedert de in stelling van het rijkscommissariaat en over den huidigen toestand in dit land. De rijkscommissaris sprak o.m. over de bestuursbeginselen, die in Nederland thans gelden als grondslag voor de leiding van dit land. De taak van het Duitsche be stuur in Nederland kon beperkt worden tot de leiding en controle over de overi gens slechts door Nederlanders uitgeoe fende rechtstreeksche uitvoerende macht. Ondanks den typisch liberalen, demo- cratischen en kapitalistischen karakter trek heeft men een betrekkelijk goed functionneerend bestuursapparaat aange troffen. Terwijl de bevolking en ook de ambtenaren aanvankelijk zeer gereser veerd waren geweest tegenover de door de oorlogsnoodzakelijkheden bepaalde re gelingen en terwijl zekere onvermijdelijke gevallen waarin in het politieke leven moest worden ingegrepen in het eerst op scepsis gestuit waren, heeft de loop der gebeurtenissen intusschen aan breede kringen der bevolking een beter inzicht gegeven en ze zelfs gewonnen. Rijksminister Seyss-Inquart ging ver volgens in op de zuivering van het poli tieke leven in den loop waarvan niet minder dan 40 partijen, bestanddeelen van de vroeger autonome, versplinterde demo cratie van Nederland, ontbonden zijn, een stap, die zonder eenigen merkbaren schok voor het openbare leven verloopen is. Met dit feit is het duidelijke bewijs geleverd, dat de politieke impulsen van het Neder landsche volk niet meer van deze instel lingen uitgingen. Met den 22sten Juni is overigens een duidelijke scheidingsstreep getrokken tusschen het verleden en het heden. De Führer heeft geheel Groot Duitschland voor Europa in de waag schaal der geschiedenis geworpen. Daar mede had niets, datdezen strijd niet steunde, meer recht op bestaan. TWEE RADICALE VLEUGELS. In het politieke leven van Nederland, aldus dr. Seyss Inquart, kunnen thans nog slechts twee radicale vleugels worden waargenomen, waarvan de eene zich thans als bondgenoot van de bolsjewisten achter de vroegere Koningin plaatst. Deze groep wordt door het gezond denkende deel van de Nederlandsche bevolking vOranjebol sjewieken" genoemd. Het betreft voorna melijk vroeger sociaal-democraten en ka tholieke kringen, die nog kort geleden zich over. een dusdanige houding zeer zouden hebben geschaamd. Wat de invloed betreft, omvat de Oranjevleugel in het algemeen die bevolkingslagen, welke thans nog met hun bestaansbasis in het vroegere sy steem geworteld zijn. De houding der Duitsche leiding ls hier uiteraard scherp afwijzend. Wanneer wel iswaar. de stemming des volks in zekere mate beïnvloed wordt door deze dwars drijvers, is dat geenszins ook rechtstreeks voor zgn houding het geval. Afgezien van zuiver plaatselijke straatrelletjes, die in Februari in Amsterdam zijn voorgekomen en welker aard geprononceerd joodsch- bolsjewistisch was, heeft zich nooit iets van ernstig storenden aard in Nederland voorgedaan, ofschoon Amsterdam als voornaamste centrum van het Marxisme en zetel van de centrale der communisti sche afgezanten van Moskou voor het Westen moest worden beschouwd. Tegenover dezen negatieven kant van het huidige politieke leven plaatste de rijkscommissaris vervolgens de nationaal- socialistische beweging onder leiding van Mussert, die ondanks systematische on derdrukking met alle machtsmiddelen van den staat en de maatschappij, zich van 30 Januari 1933 af met een kern van 30.000 aanhangers heeft gehandhaafd. Na een parallel met de ontwikkeling in Duitschland vóór het overnemen van de macht door de N.SiD.A.P. schetste de rgkscommissaris een beeld van de bewe ging van Mussert, die na te zjjn geste gen tot rond 100.000 leden vooreerst ge sloten is voor het toetreden van nieuwe leden. Al is de N.S.B. ook niet tot staats partij verklaard, de Duitsche bezettings macht doet toch steeds gaarne een beroep op haar aanhangers, wanneer het er om gaat functionnarissen te verwerven met open blik voor de nieuwe ordening welke zich thans voltrekt De N.S.B. beschikt over een ongeveer met de S.A. overeenko mende politieke marschformatie, die on geveer 15.000 man zou omvatten, wan neer niet voortdurend voor bijzondere taken manschappen daaraan werden ont leend. De Nederlandsche S.S., opgebouwd volgens de beginselen van de Duitsche S.8., is ter sterkte van ongeveer 1500 man, in het bijzonder drager van de Germaan- sche gedachte in het Nederlandsche volk. Na nog de vrouwen-organisatie te heb ben vermeld, "wees de rijkscommissaris in het bijzonder op den nationaleh jeugd storm, die thans 16 tot 18.000 hoopvolle en bewust optredende jonge menschen omvat, die in het meest Intieme kame raadschappelijke contact met de H.J. op rukken. Ongeveer 10.000 jonge Nederlanders staan op het oogenblik in den strijd tegen het bolsjewisme, van wie 2000 bij de S.S. Standarte Westland, terwijl het meeren- deel van hen reeds op den eersten dag van den veldtocht tegen de bolsjewisten opgenomen is in de S.S.-divisie Viking. Met bijzondere nadrukkelijkheid wees rijksminister Seyss Inquart op de solda teske kwaliteiten van de Nederlandsche vrijwilligers, van wie velen reeds het ijzeren kruis dragen, terwijl een groot aantal hun optreden met huri bloed heb ben bezegeld. Het Nederlandsche legioen, waarvan het 4e bataljon kortgeleden door Mussert den eed op den Führer is afge nomen, omvat ongeveer 4000 man, terwijl rond 5000 man in de gelederen van de N.S.K.K. in permanenten dienst aan het Oostelijke front in den strijd gebracht zijn. Zoo slaan de Nederlandsche nationaal- socialisten bewust en vastberaden den weg in naar den Germaanschen staten bond van Adolf Hitler, waarin zij den waarborg zien voor een lichte toekomst van het Nederlandsche volk. Over het geheel genomen is het Neder landsche volk rustig en bezadigd. Het verricht, overeenkomstig zijn conserva tieve houding, zijn dagelijksche werk, dat overwegend ingeschakeld is in de nieuwe continentale huishouding. Meer dan an dere gebieden is Nederland ingesteld op het Duitsche rijk, een ontwikkeling die juist van Nederlandsche zjjde actief be vorderd is m die haar voltooiing heeft gevonden in het wegvallen van de douane- en deviezengrenzen tusschen beide landen. Wat de# Nederlandsche arbeiders betreft verklaarde de rgkscommissaris, dat de op Nederland gerichte Engelsche agitatie zonder effect vervliegt. O;, dezelfde wijze kan men bg de overwegende meerderheid der boeren een positief standpunt tegen over de nieuwe orde aannemen, hetgeen bijvoorbeeld blijkt uit het feit, dat de met aardappelen bebouwde oppervlakte met ruim 25 pet. is uitgebreid. De landelijke bevolking streeft er in het algemeen naar in ieder opzicht uit eigen initiatief zich naar den toestand te richten. Het resul taat van deze inspanning is, dat het land zich ondanks zgn 260 bewoners per vier kanten kilometer zelf vermag te voeden. De rijkscommissaris maakte in dit ver band melding van de aaneensluiting van het landvolk in den pas opgerichten Ne- derlandschen Landstand. De „Krakauer Zeitung" trekt uit de uiteenzettingen van den rijkscommissaris de conclusie, dat de superieure en ver standige politiek der Duitsche leiding in dit ressort van de Duitsche machtssouve- reini it en verder ook het begrip en het inzicht, dat men thans in toenemende mate in breede kringen van het Neder landsche volk aantreft, Nederland zonder twijfel de aansluiting zal verzekeren bij het komende nieuwe Europe en wel op een plaats, die in overeenstemming is met de tradities van het verleden. Reeds thans heelt i .en de wonde, die de oorlog geslagen heeft. Men neemt taken ter hand en voert ze ondanks den voortgaanden strijd van Duitschland met Groot-Brit- tannië doelbewust uit. Het is, zoo besluit het blad zijn eigen beschouwingen, te danken aan de persoonlijkheid van den rijkscommissaris, dat deze ontwikkeling zich rustig en vreedzaam voor de Neder landers voltrekt, ten bate van geheel Europa. De overheidsrem op de prijzen. Iedere week kan men op Dinsdagavond in de bladen een publicatie van den ge machtigde voor de prijzen aantreffen, waarbij dev maximum-prgzen voor groen ten en fruit worden vastgesteld. Hoe nuttig het vooral voor de huisvrouw wen is, deze publicaties te lezen, ze uit te knippen en te helpen er de hand aan te houden, bleek ons uit een bespreking met een vertegenwoordiger van deze gemach tigde. In de voorjaarsmaanden lukte het nog niet best met de groentenprijzenbeheer- sching. Er ontstond een vacuum in den toevoer en zeker 30 35 pet. van de groen- teuproductie werd clandestien verhandeld tegen prijzen, welke ver uitgingen boven de vastgestelde maxima. Eerst nadat was overgegaan tot publi catie van de maximumprijzen, die den con sument in rekening mogen worden ge bracht,, gelukte het, met medewerking van de huisvrouwen de groentehandelaren weder in het gareel te brengen. De prgzen bleken 40 tot 50 pet. te dalen toen de con trole werd verscherpt en er kwafn veel meer aanvoer op de veiling. Toegegeven wordt, dat voor de dage- lgksche groenten de marge van 11 pet. voor den grossier en die van 30 pet. voor den kleinhandelaar vrij laag is. Dezelfde marges gelden echter tevens voor fruit, waarvan de prijzen over het algemeen hooger zgn dan verleden jaar. En voor het fruit blijken de marges ruim voldoende te ztfn, -zoodat de gemiddelde handelaar, die groenten en fruit tegelijkertijd verkoopt, er behoorlijk mee uit komt. De aandacht worde erop gevestigd, dat de maximumprijzen voor de allerbeste kwa liteit groente en fruit gelden, en dat 75 pet. van hetgeen wordt aangeboden daar onder niet blijkt thuis te behooren, zoo dat daarvoor lagere prgzen dienen te wor den bedongen dan de in de publicaties weergegevene. De contróle hierop zal worden verbeterd. Getracht wordt een indeeling in drie soor ten te verkrijgen, waardoor aan het mis bruik, dat groenten en fruit van welis waar goede, doch niet de aller beste kwa liteit, voor te hooge prgzen aan den man worden gebracht, een eind kan komen. SIGAREN EN SIGARETTEN. Van dezelfde bevoegde zijde werd ons verzekerd, dat sigaren en sigaretten n.og geregeld in behoorlijke hoeveelheden wor den vervaardigd, al schijnen ze niet bg den winkelier te komen, doch in verkeerde kanalen te geraken. Men hoopt door toe passing van het prgsvormingsbesluit, d.i. het voorschrift, behelzende dat men geen waren mag achterhouden om ze later te gen hoogere prijzen te verkoopen, de si garen en sigaretten zij het dan in be perkte mate weder langs normale ka nalen naar de geregelde rookers te gelei den. Tevens zullen de grossiers worden verplicht, iedere week den stand van hun verkoop en van hun voorraad aan den ge machtigde voor de prgzen op te geven. Sprookjesspeldjes van de W.H.N. Het ligt in het voornemen van de lei ding van Winterhulp Nederland het res tant der sprookjesspeldjes waarmede des tijds gecollecteerd is ,op de scholen en ter gelegenheid van kinderfeestjes te doen uit deden. Tot het tijdstip van de uitdeeling be staat bij de plaatselijke en provinciale bu reaux nog gelegenheid deze fraaie speldjes te koopen. TWAALF PERSONEN VERBRAND. Een brand heeft te Montclear (New Jersey), een groot woonhuis in de asch gelegd, waarbij, volgens de tot dusverre ontvangen berichten, twaalf personen, waaronder negen kinderen, zijn verbrand. Vgf personen moesten met levensgevaar lijk© brandwonden naar het ziekenhuis worden pvergebracht. DE BROODPRIJZEN. Naar uit de praktijk gebleken is, heerscht er nog eenig misverstand t.a.v. de berekening van de prijzen voor luxe- witbrood en luxe-brood. Door sommige bakkers worden, vaak geheel te goeder trouw, prijzen voor luxe- witbrood gevraagd, die veel te hoog zijn. Zoo is het voorgekomen, dat een groote bakkerij in Den Haag voor casinobrood 26 cent berekende, terwijl deze prijs in werkelijkheid slechts 20 cent mag bedra gen. pe gemachtigde voor de prijzen vestigt er thans de aandacht op, dat voor luxe witbrood slechts een prijs mag worden be rekend, die gelijk is aan den prijs voor volkswitbrood, vermeerderd met 1 cent Onder luxe-witbrood wordt verstaan brood, dat slechts in vorm of bewerking afwijkt van volkswitbrood, terwijl onder luxe brood verstaan wordt krentenbrood, ro- zijnenbrood en dergelijke broodsoorten, die ook in de samenstelling zichtbaar afwij ken van volkswitbrood. Voor luxe-brood mag een hoogere prijs worden gevraagd, indien deze prgs voor het in werking tre den van de beschikking ook reeds hooger was dan die voor volkswitbrood. In dat geval mag men den bestaanden prijs aan houden, vermeerderd met 1 cent. Ook is het nog niet voldoende tot allen doorgedrongen, dat de thans geldende broodprijzen vastgestelde prgzen zijn, waarboven, maar ook waar beneden, men niet mag verkoopen. Het spreekt dus van zelf, dat het geven van kortingen aan de klanten in strijd is met de bepalingen van de verordening. Voor gestichten, zieken huizen e.d., welke vroeger, omdat zij groo te hoeveelheden tegelijk afnamen, een extra korting genoten, bestaat de moge-, lgkheid een korting van beperkte hoogte te verkrijgen, indien zij een voldoend groote afname hebben en een verzoek richten tot het Rijksbureau voor de Voed selvoorziening in oorlogstijd te 's-Graven- hage. Handel in kantoormachines. ZONDER VERGUNNING VERBODEN. Blijkens een bekendmaking van den se cretaris-generaal van het departement van handel, nijverheid en scheepvaart, opge nomen in de Nederlandsche Staatscourant van 29 October, is met ingang van dien datum elke verkoop en elke aflevering dus ook bij het verhuren van zoowel nieuwe en herbouwde (zgn. rebuilt) kan- toormachines als van tweedehandsch kan toormachines verboden zonder vergunning van het Rijksbureau voor verwerkende in dustrieën, sectie metalenverwerkende in dustrie. Onder kantoormachines worden ver staan schrijfmachines, adresseermachines (met de daarbij behoorende ponsmachi nes), kasregisters, telmachines, rekenma chines en boekhoudmachines. Voor bijzonderheden betreffende de in schrijving van den handel in kantoorma chines wordt verwezen naar een in de bladen opgenomen officieele publicate. Premiën ingevolge het ziekenfondsbesluit. DOORBEREKENING NIET TOEGESTAAN. In verband met de 1 November a.s. h. gaande heffing van premiën, ingevolge het ziekenfondsenbesluit, deelt de gemachtigde voor de prijzen mede, dat het den werk gevers niet is toegestaan het door hen te betalen premiebedrag in.de prijzen voor de 'door hen verkochte producten tot uitdruk king te brengen. Déze premiën moeten derhalve door de werkgevers zelf gedra gen worden. Uiteraard blijft de iqogelijk- heid open, dat werkgevers, die van mee ning zijn, dat de hen aldus opgelegde ver plichtingen van dien aard zgn. dat zij deze niet zelf kunnen dragen, langs den gebruikelijken weg bij de daarvoor aan gewezen instanties een verzoek tot prijs- verhooging indienen. CALCULATIEVOORSCHRIFTEN VOOR KUNSTZIJDEN STUKGEVERFDE EN BEDRUKTE DAMESKLEEDING- STOFFEN. In d© Nederlandsche Staatscourant van 29 October is een beschikking opgenomen, waarbij voorschriften worden gegeven voor de bepaling van den door fabrikanten te berekenen verkoopprijs van kunstzijden stukgeverfde en bedrukte dameskleeding- stoffen. Een afschrift van het door den secreta ris-generaal van het departement van handel, nijverheid en scheepvaart vast gestelde schema voor deze stoffen is voor fabrikanten op aanvrage verkrijgbaar bg het Rijks Textielbureau, te Arnhem. Tevens bevat de beschikking voorschrif ten omtrent den prijs, die handelaren voor bovenbedoelde stoffen mogen berekenen. Het is aan fabrikanten en handelaren ver boden de verkoops- en betalingsvoorwaar den, welke zij op 9 Mei 1940 toepasten, ten nadeele van hun afnemers te wijzigen. GEEN PRIJSVERHOOGING TENGEVOLGE VAN ONDERLINGE DIENSTEN VAN HANDELAREN. Teneinde de klanten te helpen, die om bepaalde goederen verlegen zijn, komt het vaak voor, dat handelaren deze goederen b(j andere handelaren koopen, omdat op dat oogenblik hun eigen voorraad is uitver kocht. De gemachtigde voor de prijzen vestigt er de aandacht op, dat in zulk een geval nooit tot prijsverhooging mag worden over gegaan. Het ligt integendeel veel meer op den weg van de handelaren om elkander in dergelijke gevallen korting toe te staan, waardoor voor ieder een zekere winstmarge mogelijk wordt zonder prijsverhooging. DOOR LOCOMOTIEF GEGREPEN. D© 39-jarige arbeider V. T., te LJmui- den, wüde gistermorgen den onbewaakten spoorwegovergang te LJmuiden Oost over- stekèn.Vermoedelijk heeft hij door de duis ternis de nadering van den trein niet bemerkt Hij werd door de locomotief ge grepen en was vrijwel op slag dood. Dit is reeds het tweede doodelijke onge luk in één maand tijd op dezen onbewaak ten spoorwegovergang. Duitschland strijdt voor Europa. Het opperbevel van de Duitsche weermacht maakt bekend: Zooals in een extra bericht is be kend gemaakt, hebben divisies infan terie in samenwerking met formaties van de luchtmacht in hardnekkige gevechten den toegang naar het schiereiland Krim geforceerd. Bij den doorbraak door de zwaar ver sterkte verdedigingsstellingen van den vijand werden in den tijd van 18 tot 28 October in totaal 15.700 ge vangenen gemaakt, alsmede dertien pantserwagens, 109 stukken geschut en een groote hoeveelheid ander oor logsmateriaal buitgemaakt of ver nietigd. De. verslagen vijand wordt thans achtervolgd. Roemeensche troepen hebben een voor de Noordwestkust van de Zee van Azof gelegen eiland ingenomen en van den vijand gezuiverd. In het Donetzbekken zetten de verbonden troepen de achtervolging van den wijkenden vijand met suc ces voort. In den Noordelijken sector heeft de Spaansche „blauwe divisie" door een uitgebreiden aanval verscheidene plaatsen ingenomen en opnieuw een vrij groot aantal krijgsgevangenen gemaakt. Sterke formaties gevechtsvliegtui gen bestookten dag en nacht Moskou met brisant- en brandbommen. Er werden groote branden en ontploffin gen waargenomen. Andere luchtaan vallen waren gericht op Leningrad. In dagenlange achtervolging brach ten duikbooten van een van Gibral tar naar Engeland varend konvooi, ondanks krachtige bescherming, veertien zwaar geladen vijandelijke koopvaarders van tezamen 47.000 brt., alsmede een Brltschen torpedo jager tot zinken. Het grootste deel van het konvooi werd daarmede ver nietigd. Slechts enkele kleine sche pen wisten te ontkomen. Aan de Zuidwestkust van Engeland hebben gevechtsvliegtuigen in den nacht van 28 op 29 Oct. havenwerken en ravitailleeringsbedrijven gebom bardeerd. Afzonderlijke Britsche bommenwerpers ondernamen Dins dagnacht zonder uitwerking sto- ringsaanvallen op West- en midden Duitschland. In den tijd van 22 tot 28 October verloor de Britsche luchtmacht 48 vliegtuigen. In denzelfden tijd gingen in den strijd tegen Groot-Brittannië zeven eige/i vliegtuigen verloren. Het persoonsbewijs. Wie aan de gemeente-secretarie zijn per soonsbewijs heeft afgehaald zal het, thuis gekomen, ongetwijfeld eens op zijn gemak bekijken. Wanneer u dan gelezen hebt, dat uw persoonsbewijs vijf jaren geldig is, moet ge het niet aanstonds in het allergebeimste vakje van uw portefeuille bergen om het daar zorgvuldig maar ongebruikt te be waren. Gtj moet uw persoonsbewijs ook eens van den anderen kant bekijken en dan zult gij bemerken, dat die geldigheidsduur van vgf jaren zeer betrekkelijk is. Wat ge moet doen is zorgen dat uw per soonsbewijs vijf jaren geldig b 1 ij f t. Dat wil zeggen verhuis er op los zoo ge wilt en verander van beroep als ge er heil in ziet, maar laat in dat geval uw persoons bewijs spoedig wijzigen of aanvullen. Gij ztjt bovendien tot het doen aanbren gen van dergelijke wijzigingen of aanvullin gen door de wet verplicht. 1. Binnen vijf dagen na zijn aankomst, wanneer hg zich vestigt, hetzij komende uit een andere gemeente, hetzij komende uit een plaats buiten het bezette Nederlandsche gêbied gelegen 2. Op den dag van* zijn vertrek of ten hoogste vijf dagen te voren, wanneer hij het bezette Nederlandsche gebied" verlaat en volgens de bepalingen van het besluit be volkingsboekhouding van de bevolkingsre gisters behoort te worden afgevoerd 3. Binnen vijf dagen na de voltrekking van zgn huwelijk 4. Binnen vijf dagen na de ontbinding van zijn huwelijk 5. Binnen vijf dagen na zijn verhuizing of adresverandering binnen de gemeente 6. Binnen vijf dagen na de wgziging van zgn beroep 7. Binnen vjjf dagen na de wgziging van zgn geslachts- of voornamen. Wat er dus ook verandert in uw leven. Uw voor- of Uw achternaam, Uw beroep of Uw adres, laat het op uw persoonsbewijs vermelden. CANADA WIL HOUTEN SCHEPEN BOUWEN. Met het oog op de schaarschte aan staal hebben eenige Canadeesche. scheepswerven aan de regeering voorgesteld^ voor het vrachtverkeer weer houten schepen te gaan bouwen. DE JODEN IN SLOWAKIJE. Van de 1500 joden, die de Slowaaksche hoofdstad voor 1 November moeten ver laten, zgn er reeds 1200 vrijwillig uit de stad vertrokken. Naar men weet, worden de joden geconcentreerd in 14 Slowaak sche plaatsen. De „Joodsche hoofdstad" wordt Sered. BESPRISORNY. Zoo noemt men do zwervende kinderen in de Sovjet Unie. Deze kinderen, het resultaat van de ongelooflijke wantoestanden in het „paradijs" der arbeiders en boeren, zwerven rond, worden misdadigers van do ergste soort, zonder dat er iemand is, die er zich ook maar iets van aantrekt. Besprisorny. Dat zouden ook uw kinderen ge worden z(jn, indien er geen Adolf Hitler geweest was, die nog juist op ttjd ingreep, de horden van Stalin terugwierp en vernietigde. Nederlandsche nationaal-soclalisten gingen. Terwijl U dit leest strijden duizenden aan het Oostfront. Ztj zetten hun leven in terwille van ons volk en land. Zij vechten, opdat Neder land zijn plaats, een eervolle plaats krijgt In het nieuwe Europa. ZO vernietigen de bolsjewisten, opdat uw kinderen, inplaats van Besprisorny te worden, een gelukkige toekomst tegemoet gaan. Bedenkt dit landgenooten. Vraagt af of U het ;kunt verantwoorden hier te blijven, instede van uw plaats in te nemen in de gelederen van het legioen. U kunt dit' niet verantwoorden. U behoort schouder aan schouder te staan met de Neder landsche strijders in het Oosten. U behoort U aan te melden bij het Vrijwilligerslegioen „Neder land", Koninginnegracht 22, Den Haag. HET ITALIAANSCHE. In zijn weermachtsbericht no. 514 maakt het Italiaansche opperbevel het volgende bekend Aan het front van Tobroek hebben onze detachementen vijandelijke strijdkrachten verdreven, die onze stellingen probeerden te naderen. Onze artillerie bestookte de verdedigingswerken van de vesting. Een Britsch vliegtuig werd door de verdediging van Benghazi neergehaald tijdens een vij- andelgken aanval die geen schade aan bracht. Gemechaniseerde strijdkrachten van den vijand werden doeltreffend door machines geweren van onze luchtmacht bestookt in de zóne van Dzjaraboeb. Aan de fronten in den sector van Gondar leed de vijand gevoelige verliezen aan dooden en ge wonden tijdens eenige schermutselingen met onze vooruitgeschoven afdeelingen. In den nacht van Dinsdag op Woensdag hebben Britsche vliegtuigen bommen laten vallen op Comiso (Sicilië). Geen slacht offers en zeer onbelangrijke schade. Dins dagnacht hebben eenheden van de Itali aansche luchtmacht met bommen van zwaar kaliber belangrijke doelen getroffen op de basis La Valetta (Malta). Japan en de Ver. Staten. De Mrjako Sjimboen schrijft, dat Japan op allegebeurlijkheden voorbereid is. Het blad wijst erop, dat de Amerikaansche hulp aan Tsjoengking, waarover Roosevelt ge sproken heeft, gelijk staat met een vijandige houding tegenover Japan. De Vereenigde Staten dragen de volle verantwoordelijkheid, indien er onrust op den Stillen Oceaan komt. Wat de houding van Japan bij een Amerikaansche deelneming aan den oorlog betrefthet pact van drie bevat duidelijk bepalingen ten aanzien daarvan. AMERIKA EISCHT TEGENPRESTATIES VAN TSJOENGKING. In goedingelichte kringen in New York verluidt, dat de Vereenigde Staten, als te genprestatie voor de levering van "oorlogs materiaal aan Tsjoengking het afstaan van militaire steunpunten in het binnenland van China eischen, zoo meldt de Hotsji Sjim boen uit New York. Ook de verklaringen van Huil, volgens welke de buitengewone gezant der Vereenigde Staten, Magruder, in Tsjoengking onderhandelingen voert over het sluiten van een overeenkomst op grond van de leen- en pachtwet, wijzen in deze richting. De Vereenigde Staten willen, aldus het .bericht verder, door het afstaan van militaire bases de omsingeling tegen Japan versterken, hetgeen bovendien als te nood zakelijker beschouwdwordt, nu door de ontwikkeling van den oorlog de Sovjet Unie als lid van het omsingelingsfront van geen beteekenis meer is. Incident aan de Siberisch Mandsjoekwosche grens. De persafdeling van het Kwantoeng- leger meldt Bolsjewistische deserteurs, die de Sibe- risch-Mandsjoekwosche grens bij Hoengt- sjoeng passeerden, werden door bolsjewis tische grenswachten beschoten, toen zjj zich reeds op gebied van Mandsjoekwo be vonden. Mandsjoekwosche grensbescher mingstroepen, die deze schoten hoorden, openden het vuur. De bolsjewistische de serteurs werden door een troep mannen van den viijwilligen arbeidsdienst gevan gen genomen. Nadere bijzonderheden hier over worden binnenkort verwacht. De Belgische visscherij herleeft. TOEKOMSTPLANNEN TOT VERGROOTING VAN DE VLOOT. Kort na het staken der vijandelijkheden hebben de bezettingsautoriteiten de Belgi sche visschers verlof gegeven, weer met hun schepen zee te kiezen èn op niet al te verren afstand van de kust te visschen. Niettemin mocht de toestand van de vis scherij verre van schitterend worden ge noemd, want talrijke belemmeringen waren er, die een vrije exploitatie onmogelijk maakten. Zoo moeten de visschers uitvaren onder bescherming en voortdurend toezicht van vaartuigen der Duitsche kustwacht, want, het is reeds bij herhaling gebleken de Britsche vliegtuigen ontzien zich niet, de weerlooze visschersbooten te mitrailleeren. De organisatie van een afzonderlijke vis scherij-corporatie wordt echter krachtig ter hand genomen. Reeds voor den oorlog be stond er eén verzekeringsinstelling, welke haar werkzaamheden uitstrekte over de vis- schersplaatsen Heyst, Blankenberghe en Nieuwpoort en die juist op het punt stond, haar activiteit tot Oostende uit te breiden. Nu de risico's ter zee als gevolg van den oorlog belangrijk zijn toegenomen, heeft de centrale Bank voor de Zeevisscherjj beslo ten, de verzekeringsbank weer te laten functionneeren. Talrijke reeders hebben hun medewerking toegezegd, temeer, omdat zij hun kapitaal aan de bank kunnen onttrek ken, zoodra zij hun bezigheden als reeder opgeven en voorts herverzekering heeft plaats gevonden bij vier groote schade-ver zekeringsmaatschappijen te Amste/dam. Op sociaal gebied heeft de Visscherijbank besloten, de betaling van de pensioenen aan oude visschers te hervatten. Deze pensioe nen waren zonder aannemelijke reden stop gezet, wat oorzaak van veel ontevredenheid ls geweest. De viBchvoorziening van België was tot dusverre voor een belangrijk deel afhanke lijk van Import, o.a. uit Nederland de eigeh visschersvloot was daartoe niet groot genoeg. Men is thans voornemens, de Bel gische visschersvloot belangrijk uit te brei den, teneinde in de toekomst zelf de geheele vischvoorziening te behartigen. De werk zaamheden aan deze vlootultbreiding zullen aan duizenden handen in de kuststrook voor geruimen tijd werk kunnen verschaffen. ECHTPAAR MIDDEN OP DEN RIJWEG AANGEREDEN. Dinsdagavond omstreeks acht uur begaf het echtpaar Oosterbeek-Bastiani zich naar een godsdienstoefening te Hattem. De echtelieden, die midden op den rijweg onder een parapluie liepen, werden daarbij aangereden door een achteroprijdenden auto. De vrouw was op slag dood, de man werd ernstig gewond en werd op aan raden van een geneesheer naar een zie kenhuis te Zwolle overgebracht.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1941 | | pagina 5