Middelburg Elke poetsing met IVOROL is een ware mondwassching, Vlissingen HET ZIEKENFONDSENBESLUIT. STADSNIEUWS DE GRENSWIJZIGING. Toen wij verleden week schreven over de Zaterdag 1 November ingaande grenswij ziging tusschen Middelburg, Koudekerke en Oost- en West-Souburg, konden wij nog niet juist vertellen hoe met name aan de zijde van den Nieuwen Vlissingschen weg en den Abe/slschen weg de grens zou loopen tusschen Middelburg en Souburg, want de bij het besluit behoorende kaart was nog niet gekomen. Dit is, ook u nog niet het geval. In tusschen nadert de datum van inwerkingtreding der nieuwe grens met rassche schreden en meenen wij goed te doen met mede te deelen hoe de conclusie is van hetgeen in het besluit staat omschreven. De grens tusschen Koudekerke en Sou burg op den Nieuwen Vlissingschen weg is thans komende van Middelburg een huis of 20 voor de Abeele. Tot'daar zal volgens de beschrijving ook Middelburg komen, waarna de grens achter om de huizen gaat en schuinweg naar den Groe nen weg en den Abeelschen straatweg. Daarby zal Souburg maar een klein stuk grond zonder huizen of andere getimmer ten aan de hoofdstad moeten afstaan. Langs den Abeelschen straatweg loopt de grens dan tot den Koudekerkschen weg, langs deze tot Vijvervreugde om den weg tegenover dat buiten te volgen, den Breeweg over te steken en door te loopen tot den Domburgschen watergang bij het punt, waar Grijpskerke en Koudekerke samenkwamen. Daar óok aan de andere zyde van het kanaal alleen grondgebied en inwoners van Koudekerke naar Middelburg over gaan, blijkt dat alleen eerstgenoemde ge meente veeren van groote beteekenis moet laten. Souburg komt er om zoo te zeggen, ongeschonden af. Bet is hier wellicht de plaats er op te wijzen, dat door d.- grenswijziging, vol daan is aan den wensch die in 1922 de toenmalige burgemeester, de heer P. Du- mon Tak, in den raad uitsprak bij de be handeling van het ontwerp-besluit van dien tijd; dat toen liep tot den Lagen weg. De burgemeester zei toen, dat men dankbaar was voor dit voorstel, maar dat de wensch toch was geweest, >dat men tot den Abeel schen weg zou gaan. De raad vereenigde zich toen met het ontwerp-besluit, doch de „tweede raad" of „commissie van 13", die, voor dit doel speciaal was gekozen, Verwierp het, en dit deden ook de raad en de tweede raad van Koudekerke. LEERZAME FILMUURTJES. Het is een goede gedachte geweest van het «bestuur van de af deeling Zeeland van de Nederlandsche Vereeniging tot Be scherming van Dieren om gisterenmiddag voor schoolkinderen een tweetal filmvoor stellingen te organiseeren. De twee voorstellingen van deze S.O.S.- film voor de dieren werden in de groote zaal van het Schuttershof vertoond en te samen hebben er 1000 kinderen van ver schillende scholen van geprofiteerd. De voorzitter der afdeeling, de heer R. A. Avink, heeft beide keeren een kort openingswoord gesproken en er o.a. op gewezen, dat men deze byeenkomsten be schouwt als een slot van den bekenden Diependag. Hij bracht den aanwezigen on derwijskrachten dank voor hun hulp bij de organisatie. Daarna werd de in alle opzichten inte ressante, duidelijke en propagandistische film vertoond, waarbij de heer G. Nieuwen- huijsen uit Den Haag, tweede secretaris van de Ned. Ver. tot bescherming van die ren op zeer onderhoudende en voor de kin deren begrijpelijke wijze toelichtingen gaf. Velen der kleinen beloofden te voldoen aan het verzoek om een opstel t£ schrij ven over hetgeen zij hadden gehoord. Voor de drie beste opstellen werd een pry's toe gezegd. 0 Na de dierenfilm werd een teekenfilm gebracht, die in de zaal veel vroolykheid verwekte. De voorzitter en de secretaris van de afdeeling Vlissingen van den Politiebond voor dierenbescherming, do heer Goedhart en Van Belzen woonden de tweede vertoo ning by. De heer Avink heeft aan het einde daarvan den heer Nieuwenhuijseri hartelijk dank gebracht. ALLEEN ZATERDAGS GESLOTEN. Gistei-en meldden wijij dat het bureau van de Verkeersinspectie alhier van 1 November af wegens kolenschaarschte ge sloten zou zijn. Het betreffende bureau zal echter van 1 November alléén des Za terdags niet geopend zijn. Voor het bureau van den autobevrafihtingsdienst geldt deze Zaterdag-Sluiting niet. STOOMFLUIT WEER IN GEBRUIK. Te beginnen met Zaterdag zullen de Vitrite Works weer de stoomfluit gaan gebruiken. Voor de aankondiging van be gin en einde der werktyden. Dit sedert 10 Mei niet meer vernomen geluid heeft dus geen alarmeerende beteekenis. MIDDELBURGSCH HOMOEOPATHISCH ZIEKENFONDS Dinsdagavond heeft het Homoeopathisch Ziekenfonds zijn jaarvergadering gehouden in het Nederlandsch 'Koffiehuis. In zijn openingswoord herdacht de voor zitter, de heer H. Oldeman, wijlen dokter E. Scheps. Hij herinnerde er aan dat dok ter Scheps de oprichter van het Homoeo- pathisch fonds is geweest, en wat deze in de ruim 25 jaar, dat hij er aan verbonden was, tot stand heeft gebracht. Zijn vrien delijke en. trouwe persoonlijkheid zal zeker in de herinnering van het bestuur en de leden blijven voortleven. De deelneming gaat uit naar mevrouw Scheps, die zoo lange jaren lièf en leed met hem heeft gedeeld. Uit het jaarverslag van den secretaris penningmeester, den heer W. Heyliger, bleek, dat het fohds, ondanks de moéilijke tijdsomstandigheden, zyn taak ten volle heeft kunnen vervullen, terwijl het leden tal op peil bleef. Ook financieel zijn de uitkomsten gunstig geweest. De exploita tierekening wees. een batig saldo aan. Voor geneeskundige verzoiging aan aè leden werd een bedrag van 11.888,34 uit gegeven. Daar de bydragen dep deelnemers aan de werkloozensteunkas in verband met de verminderde .verkloosheid tijdelyk zijn ko men te vervallen, zal het batig saldo dier kas ad 103.71 worden gereserveerd voor want Ivorol geeft een zeer actief, zacht en geurig schufm. Heerlijker tandpasta is er niet Ivorol in tuben van 6040 en 25 ct STADSNIEUWS DE SCHOOLTIJDEN IN DEN AANSTAANDEN WINTER. Kerstvacantie van 15 December tot 6 Januari. Voor het aanstaande winterseizoen moe ten met betrekking tot de schooltyden eenige bijzondere voorzieningen worden getroffen, zulks ter besparing van kolen en electrischen stroom. In overleg met den inspecteur van het lager onderwijs en met medewerking van de commissie van toezicht op het L.O. is nu besloten gedurende het stookseizoen des Zaterdags geen 'les te geven en in plaats daarvan op den Woensdagmiddag. De kachels kunnen dan van Vrydag tot Maandagmorgen ongebruikt blijven. Ter bevordering van de kolen besparing zal ook dit jaar de herfstvacantie verschoven worden naar de maand December en aan sluiten bij de Kerstvacantie. Deze vacantie zal beginnen op Maandag 15 December en 'eindigen op Maandag 5 Januari, zoodat de scholen weder aanvangen op Dinsdag 6 Januari. Met ingang van 17 November zullen de scholen beginnen om half tien en met ingang van 1 December tot 2 Februari om tien uur. Tot 16 Februari zullen zij daarna om half tien beginnen. GEVONDEN VOORWERPEN. De Commissaris van Poiitie te Vlissingen, maakt bekend, dat aan zijn bureau als gevonden is ge deponeerd een lichte overjas en een textielkaart, en dat inlichtingen zijn tc bekomen omtrent pad- vindersriem bij Kooijman, Kasteelstraat 42b; broek riem (padvïndersmodel) bij A. Polderman, Badhuis straat 4b; musketon, waaraan twee sleutels bij Verhage, Nijverheidstraat 23; ijzeren gewicht van 2 kg.' bij J. Zoutewelle, Noordstraat 35: kettinkje verm, van een collier bij mej. Daane, Prinsenstraat 17; blauw lederen damesccintuur bij dhr. Van Tijen, Bakkersdorplaan 1; wit kinderhandschoentje bij C. Patenier, Groenewoud 62; gekleurde wollen das bij P. de Klerk, Bellamypatk 1; groene wollen dames- want (rechter) bij I. Ingelse, Kasteelstraat 64; huissleutel bij Van Weele, Slijkstraat 43; groen wollen kinderwantje bij Gncthals. Breewaterstrant 5; ceintuur van kinderjurk bij A. Step, Bakkers- gang 9; Schotsche haarstrik bij W. Verbeek, Verk. Quakkelaarstraat 116; tompouce bij kantoor l'.Z. E M., Lanipslnsstraat; wollen" kinderwantje (groen, wit en rood) bij dc Ridder, Ridderspoorlaan 5; damessjaal bij J. Rutgers. Kasteelstraat 37; rood naamspeldje bij T. de Graaf, Atolenstraat 41; jnckypet bij Zachariasse, van Dislioeckstraat 3 en atlas bij J. Sturm, Flesschentrasat 5. BESLUITEN, BENOEMINGEN, ENZ. Te Utrecht slaagde voor het diploma School raad. met aanteekening Geloofsleer, de heer J C. Keim, onderwijzer aan de Chr. School te Kapelle-Biezelinge. EERVOL ONTSLAG. KOUDEKERKE. Tengevolge van de grenswijziging tusschen de gemeenten Koudekerke en Middelburg heeft de waarnemend commissaris der provincie met ingang van 1 November aan G. Schuijver eervol ontslag verleend als bezoldigd veldwachter. Met ingang van 1 Januari 1942 is benoemd tot onderwijzeres aan de Chr. school aan den Westwal te Goes, mej A. E. Verhage te Middel burg, thans aan genoemde school werkzaam als kweekeünge met acte. De- heer A. van Leeuwen, sluisknecht te Hansweert. is met ingang van 1 November a.s. benoemd tot hulpsluismeester aldaar. Op het te Utrecht gehouden examen van den Schoolraad voor de scholen met den Bijbel zijn o m. geslaagd mej. IV. de Visser, <5nd. m. H. A. te Serooskerke en dc heer J. C Kelm, ond m, H. A. te Kapelle, beiden met de aant. Gèloofsleer op het diploma. EERSTE RADIO-AVOND VAN VREUGDE EN ARBEID. De afdeeling cultureele ontspanning van Vreugde en Arbeid heeft in samenwer king met den Nederlandschen Omroep voor de a.s. wintermaanden een serie ra dioprogramma's samengesteld, waarvan Utrecht de primeur heeft gehad. Tevoren heeft de heer A. J. F. van Herk namens Vreugde en Arbeid in een persconferentie de bedoeling van deze radioayonden uit eengezet. Tot op heden heeft Vreugde en Arbeid vrywel niets anders gebracht dan ver maakkunst met een beschaafd tintje. Doch thans willen de organiseerenden komen tot een beter cabaret-programma, het betere tooneelstuk, de beste revue, ja zelfs tot volledige opera-avonden. Vréugde en Arbeid heeft vanaf de op richting getracht den arbeider te winnen juist voor de klassieke muziek. Doch het moet eerlijk worden gezegd een groot succes is het klassieke tournée niet ge weest .zoodat vooralsnog herhaling achter wege zal bljjven. Erv toch wil Vreugde en Arbeid de be langstelling voor de klassieke muziek on der de arbeiders levendig maken. Daarom heeft men in het tweede levens jaar van Vreugde en Arbeid naar een compromis gezocht en een programma sa mengesteld, waarin amusement en klas sieke kunstelkaar kruisen. Zoo hoopt men langzaam maar zeker den arbeider, te leiden op den weg der scboone muziek. AFSCHEIL. VAN DEN HEER C. A. G. VAN DER BOOM. Als inspecteur voor de scheepvaart. Gisteren heeft cïe heer C. A. G. van der Boom, die per 1 Novembe* zijn functie als inspecteur voor de spheepvaart te Amster dam zal neerleggen, een afscheidsreceptie gehouden in de zittingszaal van den Raad voor de Scheepvaart aldaar, waar ver scheidene bloemstuk-ten de groote sympa thie vertolkten, waarin de thans schei dende inspecteur zich msg verheugen. Van deze vriendschap en waardeering 'getuig den mede de talryke bezoekers, die den heer Van der Boom de hand ten afscheid kwamen drukken. het volgende boekjaar om eventueele uit gaven te dekken. De heer A. de Trorje werd tot bestuurs lid herkozen. Het ziekenfondsenbesluit, dat 1 Nov. in werking zal treden! lokte eenige be spreking uit. Met algemeene stemmen werd besloten het pestuur machtiging te verleenen erkenning en toelating te ver zoeken als Algemeen Ziekenfonds. De verzekering van kinderen, de aanmelding van verplicht- verzekerden en de door den werknemer te betalen premie. Het tweede uitvoeringsbesluit van den secretaris-generaal van het departement van sociale zaken inzake het ziekenfond senbesluit bevat nog eenige belangryke ar tikelen, o.a. betreffende de verzekering van kinderen. Naar aanleiding hiervan hebben wij ons nog eens tot den administrateur van het Alg. Afd. Ziekenfonds Walcheren gewend met de vraag wat dit tweede uit voeringsbesluit in de voornaamste trekken behelst. De heef Korteweg deelde ons mede, dat het tweede --uitvoeringsbesluit o.a. han delt over de verzekering van kinderen, over de aanmelding van de verplichtverze kerden en over de door den werkgever te betalen premie. Wat de verzekering van de kinde ren betreft, hieronder worden ver staan, personen, die den leeftijd van 16 jaar nog niet hebben bereikt. Tot 16 jaar worden de kinderen als gezinsleden beschouwd en vall m zy onder de verzekering van het hoofd van het gezin. Zoodra zy evenwel den leeftijd van 16 jaar bereikt hebben en zelf niet verzekeringsplichtlg zijn, heb ben zij geen recht meer op ziekenfonds hulp. Deze kinderen kunnen wel vrij willig verzekerd worden tegen de ge wone ziekenfonds- en ziekenhuisverple- gingstarleven. Voor stief- en pleegkin deren gelden dezelfde regelen alsmede voor de tot het gezin behoorende gezinsleden jegens wie de rechtstreeks verzekerde onderhoudsplichtig is. „Welke kinderen zyn nu verzekerings- plichtig?" vroegen wij den heer Korteweg. „Kinderen, die onder de ziektewet vallen, zijn verplicht verzekerden of zy nu jonger of ouder dan 16 jaar zyn. Zij moeten dus_ straks ook een dubbele kaart invullen en die aan hun werkgever ten'halve ter hand stellen. Als men twyfelt of men verplicht verzekerde is, dan doet men het beste zich tot zijn werkgever te wenden en te vragen of men onder de ziektewet valt en of de premie, die doorbetaling van 80 van het loon by ziekte garandeert, door hem wordt betaald of moet worden be taald." „U heeft al eerder eeni en ander over de aanmelding van verplichtverzekerden medegedeeld. Zoudt U er thans wat uit voeriger op terug kunnen komen?" luidde onze volgende vraag. „Ja, zeker," antwoordde de heer Korte weg, „ik ben in staat over de aanmelding van verplichtverzekerden iets meer mede te deelen dan den vorigen keer." „Personen, die ingevolge de ziektewet verzekeringsplichtig zijn, moeten zich vóór 16 November a.s. als rechtstreeksverzeker den aanmelden bij een door hen te kiezen algemeen ziekenfonds, dat zyn werkzaam heden uitstrekt over de gemeente, waar zij, werkelyk verblyf houden. Dit is ook van toepassing op hen, die vóór 1 November reeds vrijwillig verzekerd waren. Degenen, die reeds lid zyn van een ziekenfonds kry- gen hun aanmeldingskaarten, zooals bekend is, van hun ziekenfonds (ze worden door de boden uitgereikt)., terwijl zy, die zich nieuw opgeven, deze kaarten aan de post kantoren kunnen verkrijgen. Verplichtverzekerden geven boven dien op of hun kinderen van 16 jaar en ouder, die geen recht hebben op de ziekenfondshulp, vry willig verzekerd moeten blijven of worden. Voor het opgeven van namen en geboortedata van gezinsleden, van artsen, tandartsen en apothekers, kan men aanmeldings formulieren aanvragen." „Wat u ons nu verteld hebt, heeft slechts betrekking op de werknemers. Kunt U ons oolj: mededeelingen doen omtrent de verplichtingen van den werkgever in ver band met het Ziekenfondsenbesluit?" „De werkgever, aldus de heer Korte weg, is volgens art. 33 van het uit voeringsbesluit verplicht om te begin nen op den eersten dag van de eerste volle loonperiode in de maand Novem ber de premie, die voor het jaar 1941 4% van het loun in den zin van de zicktev/et bedraagt, te betalen.^ Op dienzelfden dag neemt de verplich ting van den werkgever tot het inhouden op het loor van den rechtstreeks verzeker den van de helft van de premie van 4 een aanvang. Eveneens neemt op genoemden datum de verplichting van de werkgevers tot het voldoen aan de uitvoeringsorganen van de wettelyke ziekteverzekering van het voor hun rekening en voor rekening van den rechtstreeksverzekerden komende premie aandeel een aanvang." Uit een en ander volgt, dat van de loonen over de week, eindigende 8 No vember a.s. voor het eerst 2 zal worden afgehouden en voor den per maand betaalden werknemer zal van zyn loon over de maand November voor het eerst 2 worden ingehou- RECHTSZAKEN rOLITIERECHER MIDDELBURG. Verhoden nederlage. Bij den 34-jarigen bakker E. L. te Sas van Gent hadden ambtenaren een groote hoeveelheid gecondenseerde melk, melkpoeder en andere melk producten aangetroffen, en derhalve had hij zich voor den politierechter wegens verboden nederlage te verantwoorden. Daar de goederen gevonden werden in een brandstoffenbergplaats onder zakken, op een zolderkamertje, en in een bergplaats achter de keuken en Sas van Gent niet zoo heel ver van de grens verwijderd is, vond de officier van justitie het zaakje nog al verdacht cn eischte een geldBoete van 100.sub. 50 dg. De verdediger van C., mr. W. K. H. Dieleman, zeide, dat de goederen op die eigenaardige berg plaatsen terecht waren gekomen, daar C., die niet als smokkelaar bekend staat, oorlogsschade heeft geleden, cn tfroeg een geringe geldboete. De politie rechter veroordeelde den man tot 75- sub. 25 dg. Tegen J. F. M., 28 jaar, handelaar In groenten en fruit tc Oostburg eischte de officier 75.— sub. 50 dg., daar deze verd. 1200 busjes geconden seerde taptemelk voorhanden heeft gehad. Het vonnis luidde 50.'sub. 20 dg. W. A. du B., 40 jaar, vrachtrijder te Rreskens, hoorde een eendere straf eischen en werd even eens tot 50.sub. 20 dg. veroordeeld. Du R.. had 354! kg. roode kool voorhanden gehad. Hij had opdracht dezè kool, die met een beurtschipper gearriveerd was, naar de veiling in Terneuzen te vervoeren, maar daar hij op het moment geen vrachtwagen ter beschikking had. had hij de kool zoo lang in zijn pakhuis opgeslagen. Zijn verde diger, mr. H. kuipers, meende, dat, daar hier aiies heel normaal gegaan is en iets dergelijks va ker voorkomt. Du B. zich niet aan een strafbaar feit heeft schuldig gemaakt en bepleitte, indien vrijspraak niet mogelijk, was een geringe boete. Diefstallen. Wegens diefstal van een tiental golfplaten werd C. A.. C., 35 jaar, werkman te Aardenburg, ver oordeeld tot 25.— sub. 15 dg. de eisch luidde een week gevangenisstraf. C. O., 44 jaar, werkman te Ovezande werd bij verstek wegens diefstal xan 20 zakken ver oordeeld tot 14 dagen gevangenisstraf. De officier' had een maand gevorderd. Drie jongelieden uit Yerseke hadden samen een vat met 200 liter gasolie gestolen en dit nader hand verkocht. Eén van hen had eenigen tijd later alleen nog een zelfde vat gestolen en dit even eens verkocht. Tegen dezen laatsten verd., J. A. P. van der H., 18 Jaar, eischte de officier 2 maanden gevangenisstraf en tegen de beide anderen, den' 23- jarigen T. J. J. van de P. en den 19-jarigen ff. van der H., 1 maand gevangenisstraf. De politie rechter veroordeelde hem resp. tot 6 weken en 3 weken gevangenisstraf. Overtreding Wet Bescherming Luchtaanvallen. De 26-jarige landarbeider A. E. S. te Water- landkerkje werd bij verstek wegens het niet vol doen aan een vordering van den burgemeester van zijn gemeente om in het belang van de bescher ming der bevolking tegen luchtaanvallen surveillan ce-diensten te verrichten, veroordeeld tot 25.— sub. 10 dg. De eisch luidde J 35.sub. 20 dag. De doos met vlsch. Een meneer uit Middelburg begaf zich op zekeren dag naar kapelle om daar dén ondertrouw van een vriend te vieren. De treinreis in gezelschap van eenige andere vrienden verliep genoegelijk; de at mosfeer in de coupé werd slechts een weinig be dorven door een lichten visclistank. Toen Kapelle bereikt was, greep de meneer naar zijn hoed, die hij bij den aanvang van de reis in het net gede poneerd had, en méteen wist hij, waar dc vischlucht vandaan kwam. Een kleine, onschuldig uitziende doos verspreidde den minder aangenamen geur. De doos werd opgepakt, van binnen en buiten bekeken en onder den arm van zijn vinder verliet hij de trein, om bij wijze van grap te dienen als huwe lijksgeschenk. Op weg naar den bruidegom bedacht de vinder zich evenwel en hij gaf den dons fn een café aan het dienstmeisje af, die de inhoud, onge veer 2 kg. bot, schoonmaaktè. De eigenaar van het doosje, dat hij In dc trein had vergeten, stapte, toen hij uitgevonden had. wie zijn botjes ingepikt had, naar de politie. Van een schadevergoeding, die de vinder aangeboden had, wilde hij niets weten en nu had dc laatste zich te verantwoorden wegens verduistering van een door hem gevonden voorwerp. De offiéier eisch te f 15.sub. 10 dg. Op de vraag van den politie rechter of hij nog iets in zijn belang te zeggen had, antwoordde de vinder, de 33-jarige metselaar J. C. van T., dat hij iedereen om verlaging van boete hoorde vragen en dit dus ook maar deed. De politierechter verminderde inderdaad de boete en veroordeelde van T, tot S 10.sub. 5 dg. Veertien dagen geleden stopd voor de Zwolsehe rechtbank C. v. d. K. uit Zwolle terecht, wegens De handel In schilderijen. De overheid heeft zich den laatsten tyd intens bezig gehouden met het vraagstuk, hoe de Nederlandsche kunst weer nieuw leven in te blazen na een periode van slap te. Het is een verheugend feit, dat de be moeiingen van de overheid zeer gunstige resultaten opleverden. Met name voor de schilderkunst is dit streven met succes be kroond. De schilder heeft weer werk, het publiek koopt graag en niet alleen ons land, ook het buitenland, vooral Duitsch- land, toont zeer veel interesse voor de scheppingen der Nederlandsche beeldende kunstenaars, de pryzen zyn behoorlijk en over kooplust heeft men allerminst reden tot klagen: Het is nu eenmaal regel, dat, wanneer iets tot bloei geraakt er altyd beunhazen zijn, die de kans schoon zien om zich aan de situatie te verryken, tot groote schade van de kunst. Ht- publiek is vaak niet in staat te bepflen, of het .et een kunst werk van waarde, of met een prul te doen heeft. Er zyn zich schilder noemende personen, die met gefingeerde namen wer ken. Bovendien zijn er sommige kunst handelaren die arn schilders van vaak twyfelachtig formaat opdracht geven, zoo veel mogelijk te „produceeren".. Het spreekt vanzelf, dat de overheid, welke de bescherming der Nederlandsche kunst op zich heeft genomen, haar uiter ste best doet, om aan de misstanden paal en perk te stellen. Zij zal hierin slechts slagen, wanneer zij in staat i3 het publiek dusdanig voor te licht n, dat dit niet meer zoo lichtvaardig koopt als tegenwoordig het geval is. Het departement van volksvoorlichting en kunsten stelt zich dan ook voor, in de toe komst onder haar oppertoezicht een aan tal tentoonstellingen te doen organiseeren, waarop kunstminnende koopers kunnen zoeken, wat zy voor de verfraaiing van hun woningen noodig achten, doch die te vens het publiek een gids zullen zijn in de moeilijke doch schoone materie van het edele schildersambacht. oplichting. Het was een vreemd geval. V. d. K. was nl. als deskundige geraadpleegd voor de bepaling van de waarde van een collier, dat een Utrechtsch meisje op straat had gevonden, ter wijl zij zich met haar moeder naar den trein begaf voor een reisje naar Zwolle. De moeder schonk geen aandacht aan het „prul", doch de oom van het meisje In Zwolle vertrouwde het oordeel omtrent de vermeende waardeloosheid niet er liet het kettinkje schatten. V. d. K. be paalde de waarde op 25, althans dat bedrag wilde hij er voor geven. Toen de -heer W., de ocm van het meisje, op deze transactie niet in. wilde gaan. verzocht v. d. K. het collier nog even te mogen houden, opdat hb het nog nader zou kunnen onderzoeken. In werkelijkheid begaf h:j zich naar een Juwelier, wien hij het sieraad voor 1000 verkocht. Van dit bedrag bood hij den heer W. den volgenden dag 75, voorge vende, dat hij bet biervoor aan een klant van de hand had kunnen doen. Maar de heer W. nam ook nu met de activiteit van v. d. K. geen ge noegen: hij wilde geen geld, doch het collier terug hebben, opdat dit aan de rechtmatige eige nares te zijner tijd ter hand gesteld zou kunnen worden. Het collier was evenwel verdwenen. Het bleek zelfs niet meer in Zwolle te zijn, want de Juwelier, die het gekocht had, had al weer kans gezien het te verkoopen naar Amsterdam. En teen de politie aldaar, door de Zwolsche politie gewaarschuwd, het onderzoek voortzette, bleek het kleinood ook al niet meer in Amsterdam te wezen, maar in Venlo. Daar is het tenslotte achterhaald en in dien tijd was oók de eigenares se in Utrècht opgespoord. V. d. K. beweerde bij de behandeling van dit geval voor de rechtbank, dat hb niet het oog merk zou hebben gehad om zich aan het collier te verrijken. Dé officier van justitie hechtte aan dit verweer evenwei geen waarde en eischte een jaar gevangenisstraf. De rechtbank deed thans uitspraak en veroordeelde V. d. K. tot vier maanden gevangenisstraf. GEMENGD NIEUWS HOTELDIEF AANGEHOUDEN. Een hotelhouder te Nymegen deed by de politie aangifte, dat een dezer nachten uit een portefeuille op zyn slaapkamer 600 gulden was gestolen, terwyl zijn dochter tot de ontdekking kwam, dat ook eenige sieraden uit haar kamer waren verdwenen. De verdenking viel op een der gasten. Na een ingesteld onderzoek bleek, dat deze man gedurende de laatste veertien dagen in Nymegen vertoefd had en in verschil lende hotels cn logementen had overnacht. Ook kwam uit, dat in een ander hotel dezelfde man onder een valschen naam had vertoefd en daar ook geld, sieraden en textielkaarten waren verdwenen. De Ny- meegsche recherche slaagde er in den jon geman in een café in de binnenstad aan te houden, op wien een gedeelte van het ge stolen geld werd gevonden. Voorts werden enkele sieraden opgespoord bij een vrouwe lijke kennis van den gearresteerde. De aan gehoudene bleek te zyn de 22-jarige H., afkomstig uit Den Haag, die tot zyn 21ste jaar in een inrichting te Zutphen had ver toefd. Den laatsten tijd dreef hy klandestie- nen handel in distributiegoederen. PARTICULIER SPOORDE ZELF ZIJN ONTSTOLEN GOEDEREN OP. Een knap staaltje van recherchewerk heeft §en particulier uit de Anna Von delstraat te Amsterdam geleverd, die en kele dagen geleden het slachtoffer werd van een diefstal, waarby zijn radiotoestel en vier colbertcostuums verdwenen. De man had aangifte gedaan by de politie, maar zat daarna zelf evenmin by de pak ken neer. Verachtende, dat de dief zou trachten hét gestolene zoo spoedig moge lijk van de hand te doen, speurde hy in verschillende bladen de annonces na, waar in een radiotoestel te koop werd gevraagd. Voor zoover de stellers dier advertenties telefoon hadden,'belde hy ze op en deelde hun den diefstal, alsmede een omschrijving van het gestolen toestel mede en verzocht, 'indien hun een dergelyk toestel zou wor den aangeboden, hem te waarschuwen. Inderdaad had deze methode succes en toen de bestolene eenmaal zekerheid had, stelde hij de politie hiervan op de hoogte, die weinig anders te doen had, dan den aanbieder van het toestel te arresteeren. De aangehouden .man, een 25-jarige op haler van oude kranten, heeft inmiddels bekend. Ook de vier costuums waren nog in zyn bezit. RIJWIELDIËVEN ACHTERHAALD. Het was de politie te Zwolle den laat sten tyd opgevallen, dat er dikwijls zen dingen van opgeknapte rijwielen uit Am sterdam daar arriveerden. De centrale re cherche te Amsterdam stelde een onder zoek in. Daarby bleek, dat deze zendingen steeds van een zelfden rijwielhandelaar afkomstig waren en dat deze ook derge lijke transporten naar Den Haag verzond. Ook by den rijwielhandelaar ging men eens kyken, met het gevolg, dat de „han delaar" ontmaskerd werd als rijwieldief en heler. De man werkte samen met een „compagnon" en een knechtje en bedreven hun duister werk in de binnenstad, waar de 'gestolen fietsen werden gedemonteerd en, nadat de onderdeelen voor zoover noo dig wayen opgeknapt, weer „nieuwe" fiet sen werden samengesteld, zoodat de vroe gere rijwielen daaruit niet meer konden worden herkend. Een van de zwyntjesja- gers bleek mét drie „collega's" ook in een 'ander dievencomplot te zitten, dat, na verder onderzoek uitwees, eenigen tijd,ge leden een inbraak heeft gepleegd. Ook deze daders zijn alle aangehouden. KOUDEGOLF IN CHINA. Een koudegolf, welke geheel China teis tert, heeft in den nacht van Zondag op Maandag talrijke slachtoffers geëischt. De edelijke autoriteiten van Sjanghai deel den mede, dat Maandagmorgen 131 lijken in de straten van Sjanghai werden aan getroffen, waaronder 77 kinderlijkjes. STILLE HANDEL OP DE AMSTERDAMSCHE BEURS. Evenals Dinsdag concentreerde de belangstel ling op de effectenbeurs zich gisteren in het bijzonder op de nieuwe 3(4 obligation Neder land. Wederom konden groote omzetten worden waargenomen. Aanvankelijk werd op een lichte lijk verhoogd peil gehandeld. Geleidelijk aan zakte de koers een kleinigheid in. maar daarna legde de koers weer een kleine neiging tot ver betering aan den dag en in het verdere verloop werd voornamelijk afgedaan tegen ongeveer 96 3/16. Voor de nieuwe vieren bestond maar heel weinig belangstelling. Desniettemin was dit fonds goed prijshoudend. De overige jongere emissies waren meerendeels een fractie beter. De oude schuld bleef ongeveer op peil. Ten op zichte van de locale markt werd een zeer gere serveerde houding aangenomen. In de petroleum- rubriek ontwikkelde zich echter nogal wat af faire in olies, maar de handel in dit fonds droeg toch voor een flink gedeelte een beroepskarak ter. De koers ging langzamerhand naai- boven. In.Aku's werd vooral midden beurs nog in een opèh hoek gehandeld, waarbij de koers in door snee vrijwel onveranderd bleef. De overige in- dustrieelen waren zeer stil maar goed priishou- dend. De scheepvaartmarkt gaf eenige affaire te zien in Scheepveartunies. De koloniale fond sen lagen verlaten. Van de sufcerwaarden kwa men H.V.A.'s iets hooger te liggen. De tabak ken hadden een zeer, stille markt. De affaire ia rubberfondsen was van minimale afmetingen. A Amsterdamsche Bank 130 129% A Incasso Bank 225% 12574 A K.M. De Schelde Nat. Bezit 124* A Houthandel Alberts 142 Nederland 1941 4 100 99% 99 11/16 Nederland le lng 1940 4 1C0% 100 9116 Nederland 2e lng 1940 4 99% 100 Nederland met bel. fac. 1940 4 100% 100 9/16 Nederland k f 1000 1938 (3%) 3 92 5/16 92 9/16— ïndië k f 1000 1937 3 9314 93% Indië a 1000 1937 A 3 92% A Koloniale Bank A Ned. Ind. Handelsbank C Ned. Handels Mij. A Algem. Kunstzijde Unie A Van Berkei's Patent C Calvé Delft A Fokker Vliegt Fabriek A Lever Bros en Unilever A Ned. Ford Auto Mij. A Philips Gloeil. Gem. Bezit A Dordtsche Petr. Ind. Mij. A Kon. Petroleum Mij. Bataafsche Petr. Mij. Obi. 8% A Holland—Amerika Lijn A JavaChinaJapan Lijn A Kon. Ned. Stoomboot Mij. A Ned. Scheepvaart Unie A Handelsvereen. Amsterdam A Javasche Cultuur Mb'. A Ned. Ind. Suiker Unie C Deli Mb. k 1000 A Senembah Mb. A Arendsburg Tabak Mb. C Amsterdam Rubber Mij. A Deli-Batavia Rubber Mb. C Oostkust a J 500 A Sumatra Rubber Cultuur A Ver. Ind. Cultuur Ondcrn. Nederland ïpil 3% 100 21114 219 146% 143 173 175 147 147%—146% 104% 103%—104% 117% 118118% 211 213% 159 159—150% 320 270 272 274 283% 285% 311 310%—314 93 92% 144% 141%«147 169 169 196% 195'i—197 205% 205%—208% 472% 476—480 289 294% 264% 301% 313 256% 256259 353 349 303 301—305 257 180

Provinciale Zeeuwse Courant | 1941 | | pagina 2