De nieuwe Landbouwhuishoudschool te Schoondijke. De legerberichten vem gisteren. Tweede Blad PROVINCIALE ZEEUWSCHE COURANT Woensdag 29 October 1941 Maandag officieel geopend door ir. Hofstede. MR. DIELEMAN SPREEKT OVER HET GEZINSLEVEN TEN PLATTELANDE. In de feestelijk versierde zaal van hotel Rosevelt was Maandagmiddag een groot gezelschap bijeen om getuige te zijn van de officieele openingsplechtigheid en de over dracht v^n de nieuwe landbouwhuishoud school. De voorzitter van de Z.L.M., mr. P. Dieleman, die vergezeld werd door ir. J. D. Dorst, mocht daar o.a. het welkom toeroepen aan den inspecteur-generaal van het Nijverheidsonderwijs, ir. G. Hofstede; aan den heer Milnzer, Beauftragte voor Zeeland van den Rijkscommissaris; aan een drietal leden van Ged. Staten; nagenoeg alle burgemeesters van West Zeeuwsch- Vlaanderen; het bestuur der school en de commissie van toezicht en vele andere da mes en heeren. - Na een korte inleiding, waarin spr. o.a. den heer Miinzer dank bracht voor de groote belangstelling die hü voor Zeeland en zijn bevolking aan den dag legt, gaf mr. Dieleman het woord aan ir. Hofstede. Ir. Hofstede zeide o.a. dat de secretaris generaal van het departement van opvoe ding, wetenschap en cultuurbescherming, die tot zijn leedwezen verhinderd was, per soonlijk aanwezig te zijn, hem had opge dragen, hem bij deze plechtigheid te ver tegenwoordigen. Spr. noemde het een schoo- ne dag voor Schoondijke en een groot deel van het land van Cadzand, nu men hier officieel ih het bezit werd gesteld van deze school, gehuisvest in een doelmatig gebouw, waarin het nijverheidsonderwijs voor meisjes, dat hier tot dusver op be perkte schaal en in een voorloopige behui zing werd gegeven, zijn vleugels zal kun nen ontplooien. Thans behoeft, aldus spr., naar wij vurig hopen, hier niets meer aan de ontwikkeling en den bloei van deze voor de plattelandsbevolking zoo bij uitstek nut tigen tak van opvoeding in den weg te staan. Is er dus reden tot blijdschap, aldus ir. Hofstede, en die vreugde wordt nog verdiept wanneer wjj nagaan, hoe deze school hier is tot stand gekomen als vrucht van de samenwerking van verschillende or ganisaties. Immers is de stichting mogelijk geworden door de samenwerking van de gemeente Schoopdijke, de afdeeling Oost burg van de Z.L.M., den Chr. Boeren- en Tuinders Bond in Westelijk Zeeuwsch Vlaanderen en den Chr. Boerenbond in Zeeuwsch-Vlaanderen. De kortevoorge schiedenis van het landbouwhuishoudonder- wijs in Schoondijke getuigt er van, dat dit onderwijs zich hier in een groeiende be langstelling heeft mogen verheugen. Spr. schetste verder de totstandkoming van de school, om vervolgens op den groei van het onderwijs te wijzen. Telde de ambulante- cursus in 1936 slechts 16 en die in 1940 20 leerlingen, thans in 1941 is er reeds een eenjarige cursus met 39 leerlingen en een vervolgcursus, zoodat er thans reeds ruim 90 leerlingen van dit onderwijs profiteeren. Dank zjj de alleszins tegemoetkomende hou ding van het gemeentebestuur en de door tastende maatregelen van de Z.L.M., kon den de plannen voor de school spoedig ver wezenlijkt worden en nu kunnen directrice en de leeraressen, niet belemmerd door ge brek aan ruimte of outillage, toonen, wat zij in het landbouwhuishoudonderwijs ver mogen. Bedriegen de voorteekenen niet, al dus spr., dan zal deze school bezocht wor den door het groote meerendeel van de opgroeiende meisjes uit deze streek. Den vaders en moeders van meisjes zou spr. wenschen toe te roepen: „laat uw dochter gebruik maken van deze zegenbrengende opleiding!" Namens den secretaris-generaal en de inspectrice van het nijverheidsonderwijs, mej. Smit, sprak ir. Hofstede nog woorden van gelukwenschen, waarna hij de school voor geopend verklaarde. Hierna nam mr. Dieleman het woord voor het uitspreken van zijn rede. REDE MR. DIELEMAN. De Z.L.M. heeft zich, aldus spr., al se dert haar oprichting in 1843 o.m. tot taak gesteld de plattelandsjeugd zooveel moge lijk op te leiden tot de taak, welke de plattelander bijzonder de landbouwer. in 't maatschappelijk leven heeft te venrul len. Daarom werden lezingen gehouden, geschriften uitgegeven, cursussen inge richt etc. Ook aan de vrouw werd gedacht. Reeds in de 70er jaren,werd een juffrouw uit Seeland in" Denemarken hier gelegenheid gegeven ons beter de zuivelbereiding té leeren. In het begin der 20e eeuw spande de Z/C.M. zich voor het huishoudonderwijs ten plattelande en was het juffrouw Van Rooyen, die onder haar auspiciën daar mede aanving. En zoo kwamen er lang zaam aan meer cursussen en eindelijk in de laatste jaren scholen. (Zierikzee, Kort- gene, Tholen, Terneuzen en Schoondijke). Er is overeengekomen dat de school in Schoondijke voor en namens de ZJL.M. en in sommige opzichten uit den aard der zaak met haar bestuur in overleg, zal worden beheerd door het bestuur van de landbouwschool alhier en onder toezicht van een bepaald damescomité uit deze streek zal staan. Ik ben als voorzitter der Z.L.M., zoo vervolgde spr., geroepen om daartoe de door ons gestichte school over te dragen in beheer. Ik doe dit met zeer veel vertrou wen. Het is een zaak van groot vertrou wen zoo iets uit handen te geven. En wij hopen dan ook dat de school, welke als gebouw natuurlijk de onze bltfft, en wg voor het administratieve en finan- cieele zullen te zorgen hebben, onder het beheer en toezicht van een bestuur der landbouwschool in bond met de dames commissie van toezicht, als zoodanig uit nemend aan haar doel zal beantwoorden. De leerares-directrice, mejuffrouw Sickesz is een der uitnemendste land- bouwhuishoudkundige leeraressen. Aan haar is dit zoo uitnemend toevertrouwd. Ook de andere aan de school verbonden krachten zijn dat. Waar het bestuur onder zulk een beproefd goede leiding zal ko men met een man als Alphons de Milliano, met mannen en vrouwen uit allerlei gees tesrichting en kring, daar kan het niet an ders of in heerlgke harmonie zal hier een stichting werken, die tot in verre geslach ten nut en zegen voor de bevolking zal verspreiden. Ik draag volgaarne aan U, aldus spr., en den heer De Milliano m^jn vriend en wapenbroeder op zoo menig gebied deze school over, gelijk ik daar bij ook het voortreffeiyk toezicht en de krachtdadige steun van den burgemeester dezer gemeente inroep en verwacht. De beteekenis van het platteland wordt gelukkig hoe langer hoe meer ingezien. Dat is voor Nederland van zeer groot be lang. En waar de vrouw van zulk een bij zonder groote invloed is en zulk een mo- reele kracht beteekent in het algemeen als werkster en bijzonderlijk nog als echt- genoote en moeder, is haar beteekenis buitengewoon. De stedelijke cultuur poogt het land te veroveren, maar dat dulden wij niet, dat gaat tegen de zelfstandigheids-onafhanke lijkheidszin van ons volk in. Wjj hebben ten plattelande onze eigen, zelfstandige, afgesloten samenlevingsgroepen, met eigen zeden, met een particulier rechtsgevoel, bijzondere godsdienstige opvattingen, of zedelijk inzicht. Zoo is ook W. Z.-Vlaanderen èen apart land, het is ons eigen landje, maar deel .van Nederland. Zelfs ieder dorp heeft een eigen karakter. Opvoeding en leiding hebben hier een groote taak. Daar is het arbeidsveld der vrouw. In haar zachte hand ligt de spil van het geluk van het volk. Tot de vorming der persoonlijkheid heeft men de vrouw noodig en haar invloed, haar leiding, Zedelijke restauratie is noo dig in gemeenschap. De oude gemeenschap moet weder de krachtige kern van het volksbestaan worden. Daarom moet het huisgezin, de familie verstevendigd wor den. De vrouw heeft hier een groote roe ping. Een gezellig huiselijk vertrek, waarin zij regeert en al haar gaven van gemoed kan ontplooien, is zoo rijk en zoo heerlijk. De vrouw richt zich niet in de eerste plaats op scheppen en uitvinden, maar veeleer op ordenen en schikken, bestui-en en leiden en daarom is zij in een gezinskring van zoo kolossale waarde. Daardoor kan zij de wonden des tijds heelen en steunt en schraagt in een erftstigen tijd als deze zij zoo ontzaggelijk veel. Nu is door veranderde omstandigheden uit den aard der zaak het gezin veel meer afhankelijk van anderen dan vroeger. Daardoor is ook de bezigheid en aard van den werkkring der vrouw veranderd. Wat wij vroeger bij moeder thuis konden leeren, behoort zij nu dan ook meer op de school te leeren. Meer en meer werd in den loop der tijden dan ook de aandacht gevestigd op de noodzakelijkheid van opvoeding en oplei ding. Zelfs werd in 1856 een handels- en nijverheidsschool te New York voor vrou wen geopend. Ook landbouwscholen verre zen er voor haar .Cursussen werden inge richt en ook Zeeland bleef niet achter. In 1891 werd een tuinbouwschool voor vrou wen opgericht, .voor vrouwen uit burger kringen. Men gaf cursussen van daar uit in bijenteelt, hoenderteelt en zuivelberei ding. Het is de huishoudschool die eensdeels opvoedend, grootendeels opleidend werkt. Rijk of arm, intellectueel of niet intellec tueel, gehuwd of ongehuwd, ieder heeft te maken met een huishouding. Inderdaad behoort de jonge vrouw, het meisje, daar om te worden opgeleid. Dat is van nog veel grooter belang dan de opleiding tot een beroep of bedrijf. Dit toch is slechts voor een minderheid De huishouding is voor allen. De vrouw heeft zelf het initiatief ge nomen en heeft de scholen opgericht als deze hier te Schoondijke ,die vanzelf niet te theoretisch zijn, maar geheel en al ge grond op de eischen der practgk en zich daarbg aangesloten hebben. De school legt de gronslag, in de prac tgk wordt verder geleerd. Speciale cur sussen voor bijzondere doeleinden kunnen op de school volgen. Zoo krijgen wij een gezonde, flinke vrouwenschaar, met lust en liefde voor den arbeid. WaaktDe sleutel der toekomst van ons volk ,van het volk van Westelijk Z. Vlaanderen, vrouwen en meisjes is in uw hand. A'an den arbeid De nieuwe school spoedig geheel be volkt en voortdurend ieder jaar nieuwe stroomen van meisjes er heen. Een band als van goud omstrengele alle vrouwen in dit land met.de jeugd en de samenloop er van ligge in de school. BURGEMEESTER ROSEVELT SPREEKT. Burgemeester F. A. van Rosevelt van Schoondgke, wees er o.a. op, dat mr. Die leman in dubbele kwaliteit aanwezig was, n.l. als gastheer, als voorzitter dus van de Z.L.M. en als waarnemend Commissaris der Provincie. „Ik weet niet, aldus spr., in welke hoedanigheid wij uwe aanwezig heid het meest op prgs stellen. Als voor zitter van de Z.L.M. bent u het geweest, die samen met den secretaris dier Mij., den heer Dorst, de totstandkoming dezer school in West Zeeuwsch-Vlaanderen niet alleen hebt bevorderd, doch metterdaad met volle energie hebt gepropageerd, doorgezet en bewerkstelligd. Als waarnemend Com missaris bent u het, die een open oog en oor heeft voor het welzijn van dit gewest en met onvermoeiden ijver en voortvarend heid den bloei en de welvaart van onze landstreek bevordert. Spr. dankte ir. Hof stede voor zijn steun voor de totstandko ming van deze school. Spr. begroette spe ciaal den heer Miinzer en hoopte dat deze de overtuiging zal krijgen dat de Zeeuwen en de Zeeuwsch-Vlamingen in het bijzonder een volk zijn van stoere werkers, die na gedanen arbeid behoefte hebben aan lan delijke rust en aan gezellig verkeer thuis in het gezin. Het gezinsleven, het huiselijk leven alzoo, aldus spr., neemt in onze zeden en gewoonten een voorname plaats in. Er heerscht geluk in de gezinnen waar het huiselijk leven goed is. De spil waar het huiselijk leven om draait is de vrouw. Alzoo is het niet alleen nuttig, maar ook noodig om de vrouw op te leiden voor de taak, die haar in het gezin wacht. De school, die zoo juist geopend is, is daartoe het middel; het geluk der menschen is het doel. Zoo leeft ons volk, zoo zal, hopen wij, Verijdelde Engelsche aanyalspoglngen. Britsche bommenwerpers, die Maandag in het Kanaal bewakingsvaartuigen van een Duitsch konvooi probeerden aan te vallen, werden door den Duitschen afweer der patrouillevaartuigen onder krachtig vuur genomen. De Duitsche afweer schoot twee Britsche vliegtuigen omlaag. De ■overige Britsche machines keerden om, zonder dat zij een bom hadden kunnen la ten vallen. ENGELSCHE VLIEGTUIGEN BOVEN DUITSCHLAND. De Britsche luchtmacht heeft in den nacht van 28 op 29 October, naar het D. N.B. verneemt, met vrij zwakke strijd krachten storingsvluchten boven het Duit sche gebied ondernomen. DE VERLIEZEN VAN DE BRITSCHE LUCHTMACHT. De Engelsche berichtendienst heeft tot dusver toegegeven, dat de Britsche lucht macht Dinsdag overdag tien vliegtuigen verloren heeft. De Duitsch-Fransche onderhandelingen. FRANKRLJK MOET HET VERTROUWEN VAN DUITSCHLAND WINNEN. Naar aanleiding van den eersten verjaar dag van het verdrag van Montoire en de besprekingen, welke nog immer tusschen Duitsche en Fransche instanties worden ge voerd, mag er wel eens op worden gewezen, zoo verneemt het A.N.P. van invloedrijke zijde te Berlijn, dat het er niet om gaat dat Duitschland het Fransche vertrouwen wint, doch dat Frankrijk het Duitsche vertrou wen dient te winnen. Grondslag en vorm der overeenkomst van Montoire geven Frankrijk toch voldoende gelegenheid, om zulks te toonen, in dezen geest moet men de huidige besprekingen opvatten, welke de modaliteiten der Fransch-Duitsche verhou ding in het kader dier overeenkomst tot onderwerp hebben. Het bezoek van gezant De Brinon aan Berlijn draagt een privé karakter. Hij en minister Von Ribbentrop kennen elkaar reeds lang. NA DE AANSLAGEN IN FRANKRIJK. In het Fransche staatsblad, aldus het D.N.B., Is de wet verschenen, volgens wel ke aangifte verplicht is ingeval van mis daden, aanslagen, of voorbereiding van dergelijke strafbare handelingen. Ook is verplicht het verleenen van steun aan de in gevaar geraakte personen. Nalaten van deze plicht tot aangifte en deze .hulpver leening wordt gestraft met gevangenis straffen van drie maanden tot vijf jaar en geldstraffen tot zestigduizend francs. Tot deze wet hebben de jongste aanslagen op leden van het Duitsche beezttingsleger aanleiding gegeven. FRANSCHE PERSSTEMMEN. Onder het opschrift „De heilige plicht der Franschen, schrijft de Temps over de aanslagen óp Duitsche officieren onder meer het volgende De ware schuldigen aan deze misdaden, waarvoor geen naam te vinden is, gelijk de maarschalk het noemt, zijn de aanstichters. Laat ons al deze aanslagen veroordeelen, die de be langen des lands schaden en de veiligheid van alle Franschen bedreigen, die, een van zin, slechts den vrede wenschen naar bin nen en naar buiten. aldus spr., ons volk tot in lengte van dagen voortleven. Spr. dankte vervolgens die instanties die Schoondijke hebben aangewezen als ge meente waar de school gevestigd is en zegde allen steun toe om het onderwijs te doen beantwoorden aan het gestelde doel. De voorzitter van het schoolbestuur, de heer A. H. de Milliano, dankte de Z.L.M. voor de overdracht van de school aan dit bestuur, waarin spr. het bewijs ziet dat het landbouwonderwijs, zooals het hier gegeven is, voldaan heeft. Spr. vergeleek de tóe standen van voor 50 jaar, toen Zeeuwsch- Vlaanderen op landbouwgebied ten achter stond en nu, nu er geen achterstand meer is. Dat lag vroeger niet aan de werk kracht., doch aan het ontbreken van ken nis. De vooruitgan'g is dan ook voor een groot percentage te wijten aan het land bouwonderwijs, dat de jeugd heeft kunnen volgen. Gelukwenschen werden nog uitgesproken door den heer Filips namens het dagelijksch bestuur der provincie Zeeland en door me vrouw Ramondt namens de commissie van toezicht (zulks wegens ongesteldheid van mevrouw Van Cruijningen), waarna dok de directrice der school, mej. Sickesz, nog het woord voerde. Tenslotte spraken nog de directeur der R.H.B.S. te Oostburg, de heer A. J. S. van Dam, de inspecteur van het L.O. in Zeeland, de heer Wit en burgemeester Leenhouts namens de vereeniging van bur gemeesters en secretarissen in dit district. Na dit officieele gedeelte begaf het ge zelschap zich naar de school, waar een dubbele haag van leerlingen stond opge steld. Eén der leerlingen bood den sleutel aan ir. Hofstede, die daarop de deur ont sloot. By het binnentreden werd het oog getroffen door een fraaie bloemenversie ring, aangeboden door de Mij. van Ooft- en Tuinbouw. Zij, die ter plaatse het oude schoolge bouw hebben gekend, zullen zich moeilijk kunnen voorstellen hoe uit dit oude ge bouw, dat afgekeurd werd voor het lager onderwijs, door architect Bruynooge zoo'n fraaie school is gebouwd kunnen worden. Frissche, ruime lokalen, waarin licht en lucht ruimschoots gelegenheid krijgen om binnen te dringen. Het geheel in frissche, lichte kleuren geschilderd. Aan de inrich ting is alle zorg besteed, niet alleen daar waar theoretisch onderwijs wordt gegeven, doch ook het gedeelte voor de praktgk vol doet aan alle eischèn. Speciaal de ruime keuken, met kolen- en electrische fornuizen, comforen, moderne aanrechten en wat dies meer zg, moet" voor de huisvrouw zgn om jaloersch op te worden. Een flinke tuin is bestemd voor het practisch onderwijs, zoodat de school in alle opzichten aan de laatste eischen des tyds voldoet. Ook aan de buitenzijde is veel aandacht geschonken, zoodat dit gebouw terecht een sieraad is voor de gemeente Schoondijke. Duitschland strijdt voor Europa Het opperbevel van de Duitsche weermacht maakt bekend: „In het Donetz bekken wordt de achtervolging van den terugwyken- den vijand voortgezet. Duitsche troe pen zgn Maandag in Kramatroskaja oinnengerukt. De Sóvjet-Unie heeft hiermede een van haar grootste fa brieken van gevechtswagens verlo ren. Andere belangrijke industrie plaatsen werden door Hongaarsche formaties genomen. Ook aan het overige front maken de operaties vorderingen. De luchtmacht heeft met goede uitwerking het havengebied van Kertsj gebombardeerd en hierbg een koopvaarder van 3.000 brt. tot zin ken gebracht. Ten Oosten van Great Yarmouth brachten gevechtsvliegtuigen overdag uit een convooi twee vijandelijke koopvaarders met een gezamenlgken inhoud van 11,000 brt tot zinken. Een ander groot vrachtschip werd Maandagnacht ten Oosten van Brid lington door bommen zwaar bescha digd. Voor de Nederlandsche kust en in het Kanaalgebied verloor de Britsche luchtmacht Maandag overdag 13 vliegtuigen. In Noord-Afrika hebben Duitsche duikbommenwerpers Britsche kaze- niatstellingen bij Tobroek vernield. De vijand heeft geen vgandelgke acties boven het Duitsche rgksge- bied ondernomen. Roosevelt eischt uitgebreider herziening van neutraliteltswet. President Roosevelt heeft ter gelegen heid van den vlootdag der Vereenigde Sta ten voor de radio een propagandaredevoe- ring gehouden, waarin hij opkwam voor een uitgebreider herziening van de neu-, traliteitswet en vooral de commissie Dies verzocht, Amerikaai^che koopvaardgsche- penook de havens van- oorlogvoerende landen te laten aandoen. De koopvaardij, zoo meende Roosevelt, moet vrije hand hebben om Amerikaansche goederen naar de havens van Amerikaan sche vrienden te vervoeren. De koop vaarders moeten door de vloot beschermd worden. Roosevelt beweerde, dat Amerika is aangevallen, waarbij hij vooral zin spelingen maakte op het incident met de „Kearny". Z\jn eischen inzake opheffing van de oorlogszónes voor Amerikaansche koopvaardijschepen en de bewapening van deze schepen motiveerde de president verder met de bewering, dat hij in het bezit is van geheime stukken die, naar bij be toogde, van de Duitsche regeering afkom stig zouden zijn. Het zou hier een docu ment betreffen, waarin geëischt zou worden, Zuid-Amerika in vijf vazalstaten van Duitschland te splitsen en een ander document, waarin de afschaffing van alle godsdiensten van Duitsche zgde geëischt zou worden. Dit plan zou dan behelzen de afschaffing van den katholieken, den Mo- hammedaanschen, den joodschen, den Boeddhistischen en den Hindoeschen gods dienst. Ter ondersteuning van zijn eischen in zake de hulpverleening aan Engeland be weerde Roosevelt ten slotte, dat Duitsch- lands bedoelingen niet alleen tegen Zuid- Amerika, doch ook tegen de Ver. Staten zelf gericht zyn. „Wij zijn verplicht", zoo meende hij, „onze rol te spelen bij de ver nietiging van het Hitlerianisme." Tot slot van zijn propagandarede voor opheffing van de neutraliteitswet vermeld de Roosevelt hef reeds door den vlootvoogd der Ver. Staten bekend gemaakte bevel aan de Amerikaansche vloot om door een heden van de Ver. Staten te laten schieten op schepen van de asmogendheden, zoodra zy in het zicht komen. DUITSCHE POLITIEKE KRINGEN OVER ROOSEVELTS REDE. In Duitsche politieke kringen verklaart men, dat de uiteenzettingen van den Ame- rikaanschen president aanleiding zouden kunnen geven tot groote vroolgkheid,ware het niet, dat de politiek van Roosevelt zulke ernstige gevolgen zou kunnen heb ben. Als een toppunt van Rooseveltsche fantasie en een uitvloeisel van even krank zinnige als absurde waandenkbeelden, noemt met te Berlgn de beweringen van den Amerikaanschen president, volgens welke hg iets zou afweten van een Duitsch plan om Zuid-Amerika te verdeelen en van Duitsche voornemens tot unificatie van de godsdiensten. In een tweeden commentaar van Duit sche politieke kringen zegt men steeds meer den indruk te krijgen, dat de rede voering van Roosevelt beschouwd moet worden als het uitvloeisel van een bepaald ziekelgke fantasie. Men ziet hierin een con glomeraat van verdachtmakingen, laster, vervalschingen en veronderstellingen, zoo als er niet erger kunnen worden bedacht. Men vraagt zich in deze kringen af, hoe een staatsman, die verantwoordelijk is voor het welzgn van zgn volk en zich ver antwoordelijk acht voor het welzijn van een geheel halfrond, tot zulke ongehoorde beweringen zgn toevlucht kan nemen, ten zij hij om eiken prijs zijn volk in den oorlog wil storten. Men vraagt zich pok af, of een volk als het Amerikaansche elk vermogen om te denken en te oordeelen reeds zoozeer heeft afgeschreven, dat het de uitlatingen van zijn president voetstoots aanneemt. DE WILHELMSTRASSE OVER ROOSEVELT'S BEWERINGEN. In de Wilhelmstrasse werd in antwoord op een desbetreffende vraag uit kringen der buitenlandsche pers verklaard, *dat de kaarten welke den laatsten tgd van Duit sche zgde zijn gepubliceerd omtrent impe rialistische plannen der Vereenigde Staten tegen Zuid-Amerika, Roosevelt en zyn ad viseurs heel duidelijk op de zenuwen zgn gaan werken, en men daarginds niets beters weet te vinden, dan dergelijke argumenten thans Duitschland in de schoe nen te schuiven. Roosevelt, zoo verklaart men, is niet in staat, om ook maar de schaduw van een bewgs te leveren voor zgn bewering, zoodat men mag vragen, of hy wellicht aan die kaart gedacht heeft, die de steunpuntenpolitiek der Vereenigde HET TTALIAANSCHE. Het Italiaansche weermachtsbericht van gisteren luidt als volgt Maandagmiddag hebben Britsche vlieg tuigen eenige bommen neergeworpen in de streek van Ciro Marina (Catanzaro) en op de plaats Campana (Cosenza). Drie personen werden gewond, geringe schade is veroorzaakt. In Noord Afrika geen bgzondere gebeur tenissen aan de fronten te land. Het vg- andelgk luchtwapen heeft Benghazi aan gevallen en een aantal bommen uitgewor pen», die voor een deel in zee en voor een deel op de markt en op de stadswgk der Arabieren neerkwamen. Eenige huizen werden beschadigd. Onder de bevolking zijn drie slachtoffers gedood en twaalf ge wond. Duitsche vliegtuigen hebben doelen in Tobroek gebombardeerd. In Oost Afrika levendige verkennings activiteit van onze vooruitgeschoven af- deelingen aan de fronten van Gondar. De economische verliezen der Sovjet Unie. In Berlgnsche militaire kringen wijst men met nadruk op de verliezen, welke de Sov jet-Unie op economisch gebied geleden heeft. Door de bezetting van Kriwoi Rog hebben de Sovjéts 19 millioen ton of 61 procent van hun geheele ijzerproductie ver loren, hetgeen van des te meer belang is, daar de beide voornaamste gebieden der bolsjewistische zware industrie, t.w. het ge bied van den Dnjeper en het Donetzbekken op dit ijzererts zijn aangewezen. Een ander verlies van beteekenis voor de bolsjewistische yzer en staalindustrie is de bezetting van het mangaangbied van Ni kopol, dat niet minder dan 35 procent der geheele mangaatproductie der Sovjet-Unie leverde. Van groote draagwijdte voor de bolsje wistische bewapeningsproductie, vooral voor die der luchtmacht, is het ver lies van de ten Zuidoosten van Leningrad gelegen bauxietmgnen, die 75 procent van de geheele bauxietproductie der Sovjet-Unie leveren. In verband met de zware verliezen aan bronnen van grondstoffen, wyst men in be voegde Berlgnsche kringen vooral op de ca paciteit der industrie in de bezette of inge sloten gebieden, welker verlies voor de be wapening der Sovjet-Unie niet te vervan gen is. Hiertoe rekent men vooral het ver lies der beide groote aluminiumtrusts, die tezamen 75 tot 80 procent van de geheele aluminiumproductie der Sovjets leverden. De vliegtuigproductie der Sovjets is nog slechts in beperkten omvang mogelgk, een deels or .dat reusachtige gebieden waarin zich groote vliegtuigfabrieken bevinden be zet of ingesloten zijn, anderdeels omdat de resteerende vliegtuigfabrieken binnen het bereik der Duitsche bommenwerpers liggen. Alleen in het gebied van Moskou bevindt zich 50 procent van de bolsjewistische vliegtuigproductie. Ook de omsingeling ven Leningrad be teekent voor de bolsjewieken een zwaren slag, en wel vooral voor den bouw van oorlogsschepen, daar hei. aandeel der wer ven van Leningrad in den totalen scheeps bouw der Sovjets ruim 50 bedraagt, de overige zeer belangrgke bewapenings centra van het Europeesche deel der Sov jet-Unie liggen thans binnen het gemak- kelgke bereik van het Duitsche luchtwa pen. Zelfs indien den Sovjets de geheele vre- descapaciteit hunner bewapening nog ter beschikking stond, zou een reeks van ja ren noodig zgn om de tot dusver geleden verliezen hunner weermacht weer te her stellen. De Amerikaansche hulp aan Engeland. President Roosevelt heeft een wet onder teekend, waardoor het tweede crediet van 5985 milliard dollar voor de hulpverleening aan Engeland in werking treedt. Verder heeft hij een verordening geteekend, volgens welke het tenuitvoerleggen van de wet tot hulpverleening aan Engeland in het „Office of Emergency Management" wordt gecen traliseerd. VROUWEN EN KINDEREN WACHTEN.:.... Vrouwen en kinderen wachten om hulp. Die hulp is van de Sovjets niet meer te wach ten. want die zijn in wilde wanorde teruggetrok ken en hebben huis en hof vernield, hebben de levensmiddelenvoorraden vernietigd en de bur gerbevolking zonder eenigen steun achtergelaten. Ook hun gewonde kameraden hebben *ij achter gelatenhier, in het pas veroverde gebied In de Sovjet Unie is veel werk te doen voor de Ne derlandsche ambulance. Vrouwen en kinderen, gewonde strijders van beide partijen moeten ge holpen en verzorgd worden. Steunt daarom de Nederlandsche ambulance. Stort uw' bijdrage, iéts meer dan U missen kunt, op girorekening Nederlandsche Ambulance, Koninginnegracht 22, 's-Gravenhage. Staten in Zuid-Amerika verduideiykt, of wellicht aan een kaart met Amerikaansche luchtlijnen in het Zuidelgk deel van het Westelijk halfrond, waarop de grenzen van de staten afzonderlijk zgn weggelaten en de indeeling nog slechts volgens geo-poli- tieke en andere gezichtspunten is geschied. Wellicht heeft de president der Vereenigde Staten een van deze of dergeiyke kaarten in zgn schuiflade gevonden, en haar thans gebruikt om een bewering tc doen die ge woonweg dwaas aandoet. Nog duidelijker echter wordt de gebrek kigheid der theorieën van Roosevelt aan de hand van zgn bewering, dat Duitsch land voornemens is de bestaande gods diensten te ontbinden. Het door hem aan gehaalde beweerde Duitsche document over de oprichting eener nationale kerk is, naar in de Wilhelmstrasse aan vertegenwoordi gers van de buitenlandsche pers werd me degedeeld, den I uitschen autoriteiten sinds begin October bekend. Het betreft hier een door de „Royal Air Force" in Noord Duitschland uitgeworpen pamflet met dienovereenkomstigen inhoud, dat in het bezit is van den Duitschen luchtafweer. Het is dus niets meer dan een Duitschland binnengesmokkeld tendensbericht van de vgandelgke propaganda, dat thans door den president der Vereenigde Staten als be wijsstuk voor zijn bepaalde groteske bewe ring is gebruikt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1941 | | pagina 5