V UIT DE PROVINCIE DE T0GER Van Benthem Jutting i Sm'ts VEKUUlSTfcKtrt van Woensdagavond 18.17 uur tot Donderdagochtend 8.81 uur De maan komt Donderdag te 16.42 uur op en gaat te 3.19 uur onder. WALCHEREN DE GRENSWIJZIGING TUSSCHEN MIDDELBURG EN KOUDEKERKE. 'T ZAND. De burgemeester van Koüde kerke, de heer J. L. Dregmans, heeft zich iflet een schrijven gericht tot de ingezete nen van 't Zand en omstreken, waarin hg zegt, dat nu de afscheiding van >t Zand van Koüdekerke, ingaande 1 November a. s. werkelijkheid wordt, het hem een be hoefte- is, zich met een kort woord tot ge noemde ingezetenen te richten. De tijds omstandigheden laten een meer officieel afscheid z.i. niet toe. Op twee maanden na, is de heer Dreg mans zeven jaren burgemeester. Steeds heeft hij er naar gestreefd de gemeente Koüdekerke, bestaande uit zoo uiteenloo- pende deelen zoodanig te besturen, dat iéders belangen zooveel mogelijk gelijk werden behartigd. Met velen der betrokken ingezetenen kwam de burgemeester meer of minder regelmatig in contact. Banden zgn daardoor gelegd, waarvan de verbre king den burgemeester zeer ria aan het hart rfaat. De'burgemeester spreekt zijn dank uit voor het vele goede, dat hij van de inwo ners van 't Zand en omgeving heeft mogen ondervinden. In dit verband denkt hij aan 1 de buitengewoon vlotte en prettige samen werking met wethouder, raadsleden, brandweerpersoneel, personeel van den luohtbeschermingsdienst, waarbij hij re kent de Roode Kruis afdeeling, leden van crisis-comité's en medewerkers (sters) van de Winterhulp Nederland, de schoolbestu ren en andere vereenigingen. Allen dankt hg voor de vele steun, welke hij altijd in zoo ruime mate heeft mogen ondervinden. De „ambtlooze" ingezetenen zegt hij dank voor de gemakkelijke meegaande wijze, waarop zij zich onder zijn gezag hebben gesteld. Nog denkt hij aan de vele pret tige en gezellige avonden, welke zijn vrouw en hij in het midden van verschillende ver eenigingen in het winterseizoen mochten meemaken. Zij beschouwden het bezoeken dezer avonden allerminst als een plichtple ging, maar gevoelden zich belangstellende en volop medelevende gasten. Het tijdvak 1 Januari 1935 tot 1 November 1941, gedu rende welk hij onder de inwoners mocht werken, zal hem steeds in aangename en dankbare herinnering blijven. „Het ga U onder het Middelburgsch be- jvind in alle opzichten wel", aldus eindigt burgemeester Dregmans. WINTERHULP-COLLECTE. WESTKAPELLE. De alhier gehouden straat-collecte ten bate van Winterhulp Nederland bracht 6.41 op. GEEN HERFSTVACANTIE. WESTKAPELLE. In verband met de kolenpositie en het feit, dat het schoolge bouw van de openbare lagere school nog steeds voor-andere doeleinden in gebruik is, waardoor de leerlingen van deze school in een drietal andere lokaliteiten zijn on dergebracht, zal dit jaar aan genoemde school geen herfstvacantie worden gegeven. De Kerstvacantie zal daartegenover ech ter worden uitgebreid en duren van Maan dag 15 December tot en met Maandag 5 Januari. Daar de leerlingen van de school met den Bijbel thans weer onderwijs ontvangen in het eigenv schoolgebouw, zal voor hen de herfstvacantie iets later dan gewoon lijk het geval is in de eerste week van November vallen. ZUID-BEVELAND AFSCHEID C. DE KOEIJER. WEMELDINGE. Vrijdagnamiddag had alhier het officieele afscheid plaats van den heer C. de Koeger, hoofd der Open bare Lagere school, alhier. Het gymna stieklokaal was daartoe versierd met vlag gen en groen en aanwezig waren familie en leden van het dagelij ksch bestuur der gemeente, onderwijzend personeel en schoolkinderen, de oudercommissie, bestuur van volksonderwijs afdeeling „Wemel- dinge", de commissie tot wering van schoolverzuim, het hoofd der schippers- school, het hoofd der bewaarschool, vele ouders, terwijl den inspecteur van het on derwijs, inspectie Goes „en het hoofd der school met den bijbel alhier bericht hadden ingezonden van verhindering. Burgemeester Willemse dankte den heer De Koeger voor het vele en mooie werk dat hg ifi de 31 jaar in Wemeldinge had gedaan. Ook mevr. De Koeger bracht spr. dank voor het vele sociale werk in We meldinge verricht. De* heer M. C. Lindenbergh uitte namens de oudercommissie zijn waardeering voor het gegeven onderwijs aan de kinderen. Spr. zeide dat de oud-leerlingen, ouders en leden van de plaatselijke afdeeling van volksonderwijs een tuinameublement zouden schenken als blijvend aandenken. Mej. Zwitselaar bood namens de leer lingen en ouders der schoolgaande kinde ren den heer De Koeger een fraaie Sche merlamp aan. Na het zingen van eenige liederen sprak de heer De Koeger woorden van dank. De kinderen ontvingen een versnapering. Na de thee sprak de heer J. Wabeke, voorzitter der commissie tot wering van schoolverzuim den heer De .Koeger toe. Als laatste spreker voerde de heer Suart, hoofc. der scliippersschool alhier het woord. OPBRENGST COLLECTE NED. ROODE KRUIS. KAPELLE. De collecte ten-bate, van het Ned. Roode Kruis bracht hier op 77.50. OPBRENGST COLLECTE NED. ROODE KRUIS. KRABBENDIJKE. De collecte ten bate van het Ned. Roode K.-uis heeft een som van 40 opgebracht. OPBRENGST COLLECTEN. WAARDE. De collecten voor „Winter hulp" brachten in deze gemeente 45.90 en 29.11 op. De opbrengst van de Roode Kruis-collecte bedroeg jf 23.10, 'ZEEUWSCH-VLAANDEREN GASVOORZIENING BRESKENS. BRESKENS. Van bevoegde zijde ver nemen wg, dat de nog ontbrekende mate rialen voor den aanleg gasvoorziening, in aantocht zijn, teneinde ook Breskens van gas te voorzien. Waarschijnlijk zal deze winter reeds gas kunnen worden geleverd. PAARD SLOEG OP HOL. SCHOONDIJKE. De varkenshandelaar Pleyte uit Groede reed met kar en paard van den oprit bg den Krabbendijk. Waar schijnlijk doordat Pleijte het paard niet kende wijl hij het van een anderen hande laar in gebruik had sloeg het op hol; ter hoogte van het buurtschap Tragel werd P. van dê kar geslingerd en bekwam ernstige verwondingen aan zijn schouder zoodat hg ter verpleging in het ziekenhuis te Oostburg móest worden opgenomen. Het! paard werd even verder door omwonenden tot stilstand gebracht. WINTERHULPCOLLECTE. SCHOONDIJKE. De collecte voor de winterhulp bracht wat de lijstcollecte be treft 65 op en de buscollecte 25. WATERLEIDING IN AANLEG. IJZENDIJKE. De straten van onze ge meente zijn er getuige van, dat de water leiding wordt doorgetrokken. De lAoppaden langs de woningen, in welker omgeving het graafwerk verricht wordt, zijn- thans herschapen in een modderpoel. Huisvrou wen en winkeliers klagen over den „in loop". Maar, na het zure komt het zoet. Het zoet bestaat in dit geval uit zuiger, helder drinkwater van de Waterleiding Mij., door wier goede zorgen de inwoners van LJzendijke zich nu, vrijwillig bij de watervoorziening kunnen aansluiten. Hoe meer aansluitingen, des te *goedkooper wordt het water, zooals ook onlangs te Axel gebleken is. SCHIETING. IJZENDIJKE. De handboogsport wordt in onze gemeente nog ijverig beoefend. Dit bewijst de „sociëteit", die a.s. Zondag een groote schieting op den liggenden wip or ganiseert. WELKOME OPRUniING. IJZENDIJKE. De mestvaalt, die de kom van onze gemeente ontsiert en nog steeds gelegen is nabij de woning van den ge meente-secretaris, «zal worden opgeruimd. Een terrein buiten het centrum zal als stortplaats voor vuil worden ingericht. Het ligt voor de hand, dat de omwonenden van de tegenwoordige vaait hiermee zeer inge nomen zijn. DIAMANTEN BRUILOFT. HOOFDPLAAT. Maandag 27 October bedachten onder overgroote belangstelling de 83-jarige Constant de Poorter en zijn 84-jarige echtgenoote, Rosalia van Opdorp hun 60-jarig huwelijksfeest. Beide oudjes wonende op de Wijk Slijkplaat genieten nog een beste gezondheid. Als bijzonder heid zij gemeld, dat De Poorter en zgn echtgenooté onafgebroken en al dien tijd in hetzelfde huis woonden, ja, dat De Poorter hierin geboren is. Zijn echtgenoote is geboren te Schoondijke. By gunstig weer komt de man nog alle Zondagen te voet naar.de kerk te Hoofdplaat^ een afstand van ruim 1 uur. Des morgens om 9 uur werd een Heilige Mis uit dankbaarheid opgedragen waarbü een groote familie- schaar en anderen aanwezig waren. Uit het gezin werden 13 kinderen geboren waarvan er nog 8 in leven zrjn. Inzameling van oud-metaal In België. Krachtens een verordening van den mi litairen bevelhebber in België en Noord- Frankrijk wordt voor alle Belgische be drijven en huishoudingen het inleveren van oud metaal, met uitzondering van ijzer, verplichtend gesteld. Onder deze verorde ning vallen vooral koper, legeeringen van koper, tin, nikkel, lood, brons, alpacca enz. Iedereen is verplicht een hoeyeelheid in te leveren, welke in bepaalde verhou ding moet staan tot zgn- belasting. Hoe grooter het bedrag is, dat in 1939 aan belasting moest worden betaald, des te hooger is het aantal punten, dat moet worden gehaald. De industrleele onder nemingen, moeten per arbeider of be diende, die op 1 Mei 1940 bij haar werk zaam was, oud metaal inleveren ter waar de van honderd punten. De inzameling begint begin November en moet op 30 November geëindigd zijn. Daar de invoer als gevolg van den oor log niet mogelijk is, moesten andere mo gelijkheden gevonden worden om de pro ductie van de Belgische metaalverwerken de industrie op hetzelfde niveau -te hand haven. Hiertoe moet een beroep worden gedaan op het oude metaal, zooals dit ook reedsin andere landen is geschied, zooals bgv. in Nederland. Het ingezamel de metaal zal in het land zelf verwerkt worden. Hoofdpijn-Kiespijn <0 <0 TnirnhcvuUje* Helpen veilig en vlug Po" IQenSOct RECHTSZAKEN ARRONDISSEMENTSRECHTBANK TE MIDDELBURG. Zitting van Vrijdag 24 November 1941. Dieffftal en heling. A. van der M., 24 Jaar, werkman te Domburg, thans gedetineerd, had zich te verantwoorden wegens diefstal van vijf fietsen. Tusschen 2 Mei en 21 Augustus van dit jaar nam hij deze rijwie len weg uit de duinen bij Westhove, gemeente Oostkapelle, veranderde er wat aan en trachtte ze te verkoopen. De eerste fiets bracht hij naar zijn zwager in Vlissingen, die hem op het vlieg veld, waar verd. bij was, verkocht voor 20. Verd. zelf leverde de flets aan den kooper af. De zwager ontving voor zijn bemiddeling In de zen handel geen deel van de opbrengst van het rijwiel. De tweede fiets werd evenals de eerste over- geiakt en naar den zwager gebracht, die haar voor 40 verkocht. Van deze opbrengst ontving hij 5. Van de derde fiets haalde verd. de ban den af, die hU ook naar Vlissingen bracht. De vierde fiets werd eveneens ontdaan van de ban den, die door een broer van verd. verkocht wer den voor 18. waarvan de broer 3 voor zich zelf hield. Bij het stelen van de vijfde fiets werd van der M. gesnapt. Op de vraag van den president hoe verd. er toe gekomen was deze fietsen te stelen, ant woordde hij, dat liü geen werk had gehad sinds hij uit den militairen dienst ontslagen was, dat hij het door hem gepleegde feit zeer ernstig vond en dat hij er spijt van had. De officier van justitie vond het feit ook bui tengewoon ernstig en eischte, daar het hier een diefstal van fietsen betreft en deze diefstallen veel te vaak voorkomen, een gevangenisstraf voor den tijd van 9 maanden, met aftrek van het voorarrest. De verdediger, mr. P. Groene- wegen. bepleitte clementie. Hierna stond de broer van verd., P. van der M.t 19 jaar, werkman te Domburg, terecht wegens heling. Deze gaf toe geweten te hebben, dat de banden, die hij voor zijn broer had verkocht, afkomstig waren van diefstal. Tegen dezen verd., die ook nog twee fietswielen aan een groenten- handelaar verkocht had, eischte de officier 25 subs. 10 dagen. Ook de zwager, de 31-jarige bouwvakarbeider J. R. te Vlissingen, thans gedetineerd, had zich wegens heling te verantwoorden. R. zeide, dat hij niet wist, dat de door hem voor van der M. verkochte rijwielen van diefstal afkomstig waren en dat hij heelemaal geen banden van. zijn zwa ger had gekocht. De kooper van de eerste^fiets, die als getuige werd gehoord, verklaarde fiet geld voor de fiets aan van der M. te hebben gegeven, toen deze samen met zijn zwager met de fiets aan het vliegveld kwam. De kooper van de tweede fiets getuige, dat hij den koop alleen met R. had afgehandeld. De officier van justitie zeide, dat R. argwaan had moeten hebben, toen zijn zwager, die al lan gen tijd werkloos was. hem kort na elkaar twee fietsen te. koop aanbood en vorderde een gevan genisstraf van' 6 maanden met aftrek van het voorarrest. De verdediger, mr. P. Groenewegen. vond de straf in vergelijking met de straf van den broer van Van der M. wel wat erg zwaar en bepleitte clementie. Braine boonen gestolen. A. G., 35 jaar, domeinarbeider te 's-Heer Arendskerke, was gedagvaard wegens diefstal van 546 kg. bruine boonen van den graanzolder van M. B. te Lewedorp. waar hij zich door mid del van een valschen sleutel toegang had ver schaft. Verd., die een zonderling is. wist ter te rechtzitting van de geheele zaak niets meer af. De officier van justitie, die niet kon gelooven, dat men van het stelen van twee groöte zakken g6vuld met boonen en het vervoer van die zak ken op een fiets zich niets meer kan herinneren, vorderde een gevangenisstraf voor den tijd van drie maanden. Op grond van het uitvoerig rapport van den psychiater, waaruit blijkt, dat het mogelijk is. dat verd. in een toestand van verstandsverbijsr tering heeft gehandeld, vroeg de raadsman, mr. A. H- Kuipers, ontslag van rechtsvervolging of oplegging van een geringe boete. Diefstal van klosjes garen. De 28-jarige J. J. W expeditieknecht te Goes, thans gedetineerd, die korten tijd geleden ver oordeeld werd wegens diefstal van verschillende goederen, die hij aan bepaalde adressen moest afleveren, moest zich Vrijdag wederom verant woorden wegens diefstallen van klosjes garen, zijden dameskousen en van een wollen deken, alle goederen, die hij weer ter verdere verzen ding onder zich had. Verd. bekende de feiten zooals ze hem ten laste werden gelegd. De officier zeide, dat W., daar zijn patroon hem na den eersten keer, dat verd. gestolen had. in dienst Had gehouden, ernstig misbruik had gemaakt van diens ver trouwen en eischte 'een gevangenisstraf van 5 maanden. Mr. P. Groenewegen bepleitte clementie. Verduistering. J. J. S., 38 Jaar, voerman te Middelburg, thans gedetineerd, werd ten laste gelegd, dat hij op verschillende tijdstippen telkens hoeveel heden bloem, in het geheel 13 zakken, die hij bij bakkers in Middelburg voor de N.V. Meelfabrie ken der Nederlandsche Bakkerij moest bezorgen, had verduisterd. Deze zakken met bloem had hij verkocht voor 20 per stuk en het grootste deel van de opbrengst in café's verteerd. Toen men hem aanhield werd de rest van het geld op hem gevonden. Verd. bekende. De eisch luidde 4 maanden gevangenisstraf. De verdediger, mr. P. Groenewegen. bepleitte cle mentie. Diefstal van te velde staande klaver. E. van E.r 24 Jaar. slagersknecht en L. H. van den A.. 17 jaar, fabrieksarbeider, beiden te Ter- neuzen, hadden zich te verantwoorden wegens diefstal van te velde staande klaver. Alleen de jongste verdachte was verschenen en hij bekende de hem ten laste gelegde feiten. Gezamenlijk waren zij op een avond naar een weiland gegaan en hadden daar een zak met klaver gevuld. Juist toen zö aan een tweeden zak wilden beginnen kwam de eigenaar van het land. Zij maakten den zak weer leeg en gingen Officieele publicatie Officieele publicatie van het departement van handel, nijverheid en scheepvaart. BETALINGSVERKEER MBT KROATIË. Het Nederlandsche Clearinglnstituut deelt het volgende mede: De afwikkeling van het betalingsverkeer met Kroatië geschiedt over clearingrekening vla Berlijn. Onder de regeling vallen alle wederzijdsche verplichtingen wegens: 1) Den Invoer van goederen van oorsprong uit het andere land, of die aldaar een be- of ver werking van beteekenis hebben ondergaan. 2) Nevenkosten In het wederzijdsch goederen verkeer. 3) Veredelings- en reparatiekosten. 4) Betalingen in het verzekeringsverkeer lncl. herverzekeringsverkeer, voorzoover de verplich tingen zijn uitgedrukt in rijksmarken, Kroatische valuta of guldens. 5) Spoor- en binnenscheepvaartvrachten. 6) In Nederland of Kroatië ontstane binnen- en zeescheepvaartkosten, in het bijzonder haven en kadegelden, loodsgelden en dergelijke uitga ven. kosten van laden en lossen, voorts sleep- kosnen en kosten van opslag. 7) In Nederland of Kroatië ontstane uitgaven voor scheepsproviandeering en benoodigdheden. 8) Immaterieele prestaties, bijv. patent- of auteursrechten, licenties, filmhuren. 9) Honoraria voor journalisten, leeraren, kun stenaars, schrijvers, advocaten, enz. .10) Pensioenen, uitkeeringen en betalingen aan studeerenden, zieken, evenals onderhouds- en ondersteuningsbetalingen. 11) Het wederzijdsche, niet-zakelijke reisver keer. 12) Opbrengsten van vermogensbestanddeelen, belegd in het andere land, zooals renten op lee- ningen. bankcredieten enz., winstaandeelen uit aandeelen en andere deelnemingen, evenals hu ren en pachten. 18) Koersverliezen, ontstaan tusschen het tijd stip van storting in het eene land en dat van uitbetaling in het andere land. Vooruitbetalingen kunnen, voorzoover usan- tieel, in bijzondere gevalen worden toegestaan. Particuliere Compensaties zijn in beginsel niet toegestaan. Voor stortingen in de clearing is een vergunning van het deviezen-instituut te 's-Gravenhage vereischt. Bij invoer uit Kroatië moeten de gebruikelijke clearing-documenten aap de douane-ambtenaren worden overgelegd. Voor den- export naar Kroatië is naast het exportcertificaat voor industrieele of de uitvoer- machtiging voor agrarische producten een ver effeningscertificaat vereischt. Dit certificaat kan op de gebruikelijke wijze worden aangevraagd bij den centralen dienst voor in- en uitvoer c.q. de betrokken landbouwcrisiscentrales. KALME HANDEL OP DE AMSTERDAMSCHE BEURS. Het zakenverkeer op de effectenbeurs te Am sterdam was gisteren over het algemeen van zeer kalmen aard. Er was vrijwel geen Initiatief en de markt had een traag verloop, waarbö de koersen meerendeels niet veel verschilden bij die van Maandag en de prijsbeweging onder beurs- tijd onregelmatig was. Het meest in het oog vallende verschijnsel was de zeer drukke affaire, de nieuwe staatsleening. Overeenkomstig de ver wachtingen bewoog de koers zich heden beneden die zich ontwikkelde in de 372 obligatiën uit den inschrijvingsprijs, maar het disagio was toch niet groot. De locale aandeelenmarkt was stil. Olies zakten in tot 3077*. herstelden zich tot 312. waarna wederom een kleine reactie plaats vond eti het koersverloop verder stationnair bleef, waarbij in hoofdzaak rondom 310 werd, gehan deld. In Indische cultuurfondsen was weinig te deen. Amsterdam rubbers waren in doorsnee weinig veranderd. Op de suikerafdeeling werden een paar stukken gedaan in H.V.A.'s, welke zich voornamelijk bewogen tusschen 470 en 473. De tabaksmarkt lag geheel verlaten. De scheepvaart markt was stil. De affaire in industrieelen was van beperkten omvang. A Amsterdamsche Bank A Incasso Bank AK.M. De Schelde Nat. Bezit Nederland 1941 4 f 100 Nederland le lng 1940 4 Nederland 2e lng 1940 4 Nederland met bel. fac. 1940-4 Nederland 1000 19" Inöië A 1000 1937 3 Inöië 1000 1937 A 8 A Koloniale Bank A Ned. Ind. Handelsbank C Ned. Handels Mü. A Algem. Kunstzijde Unie A Van Berkel's Patent C Calvé Delft A Fokker Vliegt. Fabriek A Lever.Bros en Unilever A Ned. Ford Auto Mij. A Philips Gloeil. Gem. Bezit A Dordtsche Petr. Ind. Mij. A Kon. Petroleum Mij. Bataafsche Petroleum Mij. Qbl. 3Vi 130 130 1253/4 1257» 12574 99 7/16 99% 300 7/16 100% 99 15 /16 %997» M 100 7/16 100% (372) 3 9211/16 9274—% 933i 9334 93% 923$ 215% 214% 14672 1467a 171 173 146 7.16 14734—1674 104 10434—0334 118 116%—17% 211 211 160% 158%59% 320 272 268—72 283% 314 307%—15% A HollandAmerika Lijn A Java—China—Japan Lijn A Kon. Ned. Stoomboot Mij. A Ned. Scheepvaart Unie A Handelsvereen. Amsterdam A Javasche Cultuur Mij. A Ned. Ind. Suiker Unie C Deli Mij. 1000 A Senembah Mij. A Arendsburg Tabak Mij. C Amsterdam Rubber A Deli-Batavia Rubber Mij. C Oostkust a 500 A Ver. Ind. Cultuur Ondern. A Hetsa Rübber Mij. 145 142%45 170 168 197% 196 206% 204%06% 475 470—75 289 265 264 30874 305—04% 260 25272 304 304%—01% naar huis. Tegen beide verd. eischte de officier 25, te vervangen door 15 dagen hechtenis door den oudsten verd. en 3 weken tuchtschool door den jongsten.- HOOGER BEROEP. J. D., koopman te Wemeldinge, was in hooger beroep gekomen tegen het vonnis van den kan tonrechter, waarbij hij wegens het feit, dat hij in zün woning tevens winkel zonder vergunning of verlof heeft aanwezig gehad een voorraad sterken drank, veroordeeld werd tot een geld boete van 7.50 subs. 5 dagen. De eisch luidde bevestiging van het vonnis van den kanton rechter. In al deze zaken uitspraak Vrijdag 7 Novem ber a.9., 10 uur voorm. FEUILLETON DOOR J. REGIS 26) „Dat is een bedenkelijk teelten", merkte Aspeland op. „In plaats van zich te mel den, schijnen ze zich verborgen te willen houden. Wat zou dat beteekenen?" „Voor de politie verbergen ze zich niét", antwoordde Wallion in gedachten. „Ze zijn in een vreemd land onder vreemde men- schen. Ze hebben maar één gedachte, die hen volkomen beheerscht: uit de handen van dezen Thomas te blijven, die reeds een van hen heeft gedood." Aspeland keek op. „Gelooft u, dat ze in gevaar zijn?" vroeg hjj dadelijk. „Ja, zelfs ln het meest dreigende gevaar. Het was onvoorzichtig van Sebastian Ko- prilis om hierheen tc komen en ik had het niet verwacht. Wie weet, of de man hem niet achterna zat, ook zelfs hier?" ff De bankbediende had nieuwsgierig mee geluisterd met. het gesprek, dat de beide mannen op half luiden toon hadden ge voerd. Thans liet hg zich een half luiden uitroep ontvallen, welke het tweetal op hem opmerkzaam maakte. Ze keken hem vra gend aan. „Neemt u me niet kwalijk", zei hij een beetje verlegen, „maar de heer die een krant zat te lezen „Wat?" vroeg Aspeland onrustig. „Wat bedoelt u?" „Ginds zat een heer op de bank een krant te lezen „Ja, ja. En verder?" „Hg kwam dadelijk toen we de bank geopend hadden en ik vond het wel gek, dat hij niet aan het loket kwam en daar alleen maar zat te lezen, alsof hg op iemand wachtte. En nu schiet me te binnen, dat hij, dadelijk nadat de heer Koprilis hier geweest was, zonder iets te zeggen stille tjes verdween „Hoe zag hij er uit?" „Dat weet ik niet. Hij hield de krant voor zich, m^r hg las steeds hetzelfde en draaide nooit een blad om." Aspeland en Wallion wisselden een blik. Ze groetten en snelden naar den uitgang. Een telefoon belde. „Meneer Aspeland?" vroeg de bediende aan het toestel. De detective keerde zich verbaasd om. „Dat ben ik", riep hij den bediende toe. „Ja, hij is nog hier", zei deze door de telefoon en reikte dan den hoorn aan den brigadier. „Er is iemand voor u aan de telefoon, meneer." De detective nam den hoorn op. „Aspeland 'Ja. Wat? Bij Sebastian Koprilis? Aha, hebben ze zich gemeld? Ja. Het schijnt, dat Sebastian Koprilis door iemand gevolg werd. Ja, vermoe delijk Thorny. Ja, hij heeft hun heele tegoed opgenomen. Er dreigt beslist ge vaar. Ja, dadelijk. Söderbergsteeg 87, jg, ik heb het genoteerd." Aspeland trok Wallion opgewonden de straat op en riep een voorbij rijdende taxi aan. „Het was de chef! Weet u, wat er ge beurd is? Joseph Koprilis heeft zich ge meld!" „Persoonlijk?" vroeg Wallion snel. „Nee, telefonisch, op dit moment. De chef heeft zelf met hem gesproken en heeft nog geprobeerd, den jongen te over reden, zich in persoon te komen aanmelden, maar hg kreeg geen antwoord. De jongen kon zich nauwelijks verstaanbaar maken en wifs klaarblijkelijk vreeselrjk opgewon den." „Wat wilde hij dan?" „Het was niet makkelijk, daaruit wgs te worden, zegt de chef, maar het schijnt, dat de jongen zich in het hoofd heeft ge zet, dat de moordenaar nu dadelijk op Söderbergsteeg 87 gegrepen kan worden. Een auto met rechercheurs is al onderweg." De journalist haalde de schouders op. „Onbegrijpelijk", merkte hij, diep in ge dachten verzonken, op. „Ja, die geschiedenis wemelt van ge heimzinnigheden. In ieder geval zullen wg er heep rijden en eens gaan kijken. Waar schijnlijk komen we vóór de anderen aan." De auto suisde over de straten en be steeg de helling naar het stadsdeel, waar zij den moordenaar hoopten te vinden, ter wijl Aspeland voortging: [(Wordt vervolgd.) DROSTE BONBONS Uitsluitend verpakt verkrijgbaar! KIEST DEZE VOORAL MET ZORG UIT ONZE MODERNE CCLLEpTIE Komt U eens kijken? Dam 2. Te!. 147 MIDDELBURG MARKTBERICHTEN Yeilingsvereeniging „Znld-Beveland" GOES, 28 Oct. Adams Permain 1017, Alling- ton Pippin 2050, Bramley Seedling 1220, Cox Oranje Pippin 20—50. Courtpendu 15—35, Dubb. Bellefleur 1220. Eng. Winter Gold Perman 15— 35. Fr. Goudreinetten 12—30, Golden Noble 10— 17, Goudreinetten 15—35. Glorie van Holland 15— 35, Jonathan 2050. Lemoenappels 1230, Laxton Superbe 20—50. Ontario 15—35. Paradijsappels 12 —20 Present van Engeland 15—35, Peperappels 1017, Reinette d'Or 1017, Rembour Mortier 12—20, Sterappels 15—35, Salomé 10—17, Zure Bellefleur 1230, Zoete appels: Campagnezoet 12 20, Geldersche Holaart 1017, Pomme d'Oranje 1220, Zoete Bellefleur 1017. Zoete Ermgaard 1230, Zoete Rusters 10—17. Kroet- en valappels 512. Alles per 100 kg. Peren: Berry van Schonauwen 1022, Br. Chau- montel 10—22. Br. Clairgeau 10—35. -Br. Aler Lucas 1035, Brederode 1035. Coraptesse de Pa ris 1035, Conférence 10—35, Doyenne du Comice 1045, Emil d'Heyst 1035, Groene Chaumon- tel 1022. Gieser Wildeman 1035, Joseph d« Malines 1545, Jodenperen 1022, Kweeperen 2440. Kleiperen 1022. Nouveau Poiteau 1022, Peren zonder zaadljuis 1015, Pondsperen 1022, St Remy 1022. Winter Bergamotten 1022. Winterloutjes 10-22, Wintersuikerijen 10-15, Win- terrietperen 1015, Zwijndr. Wijnperen 1035, Kroet- en valperen 5, Alles per IOO kg. Diversen: BI. druiven 36—45/ Tomaten 12,80— 16. Mispels 1532, Noten 85. Per 100 kg. Hazen 4, Fazanten 22,10, Patrijzen 0,50L Wilde ko nijnen 1,10. Per stuk. ROTTERDAM. 28 October. Ter veemarkt wer den aangevoerd 1978 dieren, waaronder 1207 run deren. 49 paarden, 18 veulens, 31 schapen. 181 nuchtere kalveren, 385 graskalveren en 107 bok ken en geiten. Prijzen per stuk: Melkkoeien 635. 490, 380: kalfkoeien 640, 500, 385; varekoeien 440. 330, 280: vaarzen 400, 310, 225; "pinken 310, 225, 190; gras kalveren 200, 155, 80. De aanvoervvan graskalveren was korter met matigen handel en onveranderde prijzen. De aanvoer van melk- en kalfkoeien was iets kor- p ter met stillen handel en de le kwaliteit iets lager in prijs. Verder moeilijk te handhaven. Varekoeien aanvoer als vorige week met stroe ven handel en iets lagere prijzen. Vaarzen en pinken aanvoer iets kleiner met luien handel. De prijzen van vorige week waren zeer moeilijk te handhayen. „WASCHGOED EN KEUKENGEREI". De caféhouder M. B. te Purmerend ver zond per spoor drie koffers met onge stempeld schapenvleesch naar een Am sterdamsche relatie. Bg deze verzending maakte hij de fout uit een der koffers een kleinigheid onder het deksel naar buiten te laten steken. Dit trok'de aandacht van manschappen van de rivierbrigade der ma rechaussee te Zaandam, die aan het Cen traal station te Amsterdam bg het goede renvervoer controle oefenden op de nale ving van de bepalingen der visscherijwet terzake ,van ondermaatsche visch. De ver melding „waschgoed en keukengerei" weerhield hen niet in de koffers een- on derzoek in te stellen. Een hoeveelheid van 191 k.g. schapenvleesch kwam voor den dag. De caféhouder bleek de slachter te zijn. In een als slachtplaats ingerichte schuur in de Be ems ter werd hét bij de slachtingen gébruikte gereedschap in be slag genomen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1941 | | pagina 3