AKKERTJES A Rheumariek SUPEROL UIT DE PROVINCIE De Neder/andsche Pijnstiller ^0 Lendenpijn^ DE TIJGER VERDUISTEREN van Maandagavond 18.21 uur tot Dinsdagochtend 8.28 uur Dë maan komt Dinsdag te 15.51 uur op en gaa^^l^02uu^nder^^^ Onze Zeeuwsche bevolking. Blijkens een mededeeling van den waar nemend commissaris der provincie aan de burgemeesters, bestond de bevolking van Zeeland op 31 December j.l. uit 254487 per sonen, n.l. 128234 mannelijke en 126253 vrouwelijke. Op 31 Dec. 1939 telde Zeeland 254965 inwoners, n.l. 128664 mannelijke en 126301 vrouwelijke. Het aantal inwoners verminderde dus in het afgeloopen jaar met 478. Geboren werden 4611 personen. Het aan tal overledenen bedroeg 2902. Dat ondanks een geboorte-overschot van 1709 de Zeeuw sche bevolking dus met 478 zielen daalde, is toe te schrijven aan het feit dat het aan tal personen, dat onze provincie verliet dat dergenen, die zich hier vestigden, overtrof. De bevolkingscijfers der afzonderlijke ge meenten geven ons aanleiding tot de vol gende opmerkingen. Het aanta\ inwoners van Goes steeg in een jaar tijds van 9795 tot 10972. Aan deze opmerkelijke vermeerdering droeg de grens wijziging tusschen Goes en Kloetinge 610 zielen bij. Kloetinge's bevolkingscijfer daalde van 2195 tot 1648. Middelburg vertoonde minder achteruit gang dan in verband met de ramp, die onze stad in 1940 trof, kon worden verwacht. Het inwonertal daalde van 18215 tot 18079. Ook Souburg ondervond terugslag. Ter- wrjl het aantal inwoners op 31 Dec. 1939 nog 5566 bedroeg, was het op 31 Dec. 1940 nog slechts 5367. Zeeland's kleinste gemeente, Serooskerke op Schouwen, werd wederom kTeiner. Het zielenaantal daalde van 236 tot 224. De gemeente Sluis liet een veer van 226 inwoners. Vlissingen was de Zeeuwsche gemeente, dié tengevolge der- oorlogshandelingen het meeste inwoners aan andere plaatsen af stond. Het zielental daalde van 23013 tot 19699 Intusschen schijnt in den loop van dit jaar weer een aanmerkelijke stijging van het inwonertal te zijn ingetreden. Dat tal van kleine gemeenten op Walche ren van Vlissingen's verlies hebben geprofi teerd, blijkt uit dé toeneming van het aantal iftwoners. Zelfs het stille Veere boekte nog een vooruitgang van 24 zielen, en zag daardoor zijn zielental weer boven 1000 stijgen. Tot de groeiende gemeenten behoort ook Zierikzee, dat de laatste jaren steeds ach teruitgang boekte. Het aantal Zierikzee- enaars steeg van 6765 tot 6902 VEREDELING VAN HET GEITENRAS. De secretaris-generaal van het departe ment van binnenlandsche zaken heeft goed gekeurd het besluit van de provinciale sta ten van Zeeland van 29 Juli 1941', waarbij het verboden is: „in de provincie Zeeland bokken ouder dan 3 maanden in bezit te hebben of te stallen, die niet zijn inge schreven in "een stamboek of jongveeregis- ter, gehouden wordende door een rechts persoonlijkheid bezittende vereeniging of stichting in de provincie, die volgens haar statuten of stichtingsbrief het verbeteren van het geitenras ten doel heeft." KAMER VAN KOOPHANDEL EN FABRIEKEN VOOR DE ZEEUWSCHE EILANDEN. In de Vrijdag in het? gemeentehuis te Middelburg te houden vergadering van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor de Zeeuwsche Eilanden komen q.a. aan de orde een verzoek om Subsidie der Centrale Commissie Voorziening Zeeland. Van deze Commissie kwam reeds 27 Juli een verzoek in om een jaarlijksche gelde lijke bijdrage van 500. Op 21 Juli werd aan de Commissie verzocht om een zoo uitvoerig mogelijke toelichting en op 27 Augustus werd nogmaals aan het ver zoek herinnerd en gevraagd de toelichting vóór 6 September te mogen ontvangen. Het bureau kon zijn standpunt nog niet bepalen. Reeds waren de stukken voor de vergadering gereed, toen van de Commissie een schrijven werd ontvangen, waarin wordt medegedeeld, dat zij aan verschil lende instanties om subsidie heeft vefzocht, omdat de middenstanders voor wie de be moeiingen der commissie in hoofdzaak be doeld zgn, nog steeds te weinig begrip hebben vooral van de moeilijkheden, die voor de deur staan en die reeds nu zoo goed mogelijk zullen moeten worden on dervangen. De Jcosten. kunnen voorshands onmogelijk uit den omzet van goederen (heffingen, worden bestreden. In het werk der commissie blijft dan ook nog steeds een sterk sociaal element zitten. De heer Hamming, de vice-voorzitLr, zal gaarne in de vergadering der Kamer de belangen der Commissie meer uitvoerig bepleiten. Het bureau der Kamei schrijft naar aanleiding van dit laatste, dat de voorzit" ter daarin geen reden ziet om van den tot nu toe gebruikelijken weg brj het behande len van subsidie-aanvragen af te wijken. Deze weg is, dat de aanvrager zgn ver zoek schriftelijk beredeneerd en toegelicht bij het Bureau inzendt. Vervolgens gaat het voorstel met een gunstig of ongunstig advies naar de Commissie voor de finan ciën en tenslotte wordt het met deze ad viezen ter beslissing naar .de Kamex-verga- dering verwezen. Er bestaat, volgens den voorzittei', geen enkele reden om ditmaal van dezen regel af te wgken, te minder omdat de omvang der subsidie zeer be langrijk is. Eervol ontslag secretaris der Kamer. Van den secretaris der Kamer, mr. H. Doorenbos, die van de oprichting der Ka mer in April 1922, deze functie vervult, is een schrijven ingekon en. dnt hij in de eerste helft van Mei ""O den pensioen gerechtigden leeftijd zal bereiken. T-Iccwi op de ambtenaren der Kamers niet de plicht rust op 65-jarigen leeftijd den dienst te verlaten, meent de heer Doorenbos, dat het i.t het algemeen gt 'enscht is dat men op dien leeftijd gekomen het werk aan jongere krachten overgeeft. Hij ver zoekt daarom hem met ingang van 16 Mei eervol-ontslag te'verleenen. Hij vx-aagt dit reeds nu, orndat de Kamer niet zoo vaak bijeenkomt en het nog eenige maanden zal duren, voordat in de vacature zal kunnen worden voorzien. Het bureau stelt voor het verzoek in te willigen en met ingang van 16 Mei het ge vraagde eervol ontslag te verleenen. In verband daarmede verzoekt het bureau tevens machtiging een oproep te doen voor sollicitanten na- r deze va eerende functie. Accountants onderzoek. Het bureau wijst er op, dat aan de nieuwe kantooroutillage, die na 17 Mei 1940, van meer moderne en betere hulp middelen is voorzien, de hoofdboekhouding tot voor kort nog niet was aangepast. Na gevraagd en verkregen- advies -heeft -het bureau aan het Accountant.sk. xtoor Slag man en Langelaar opdracht gegeven op korten termijn de hoofdadnv' .istratie van af 1 Januari 1941 opnieuw in te richten en b:j te werken. Het komt het bureau ge- wenscht voor dat gen >emd Accountants kantoor voox-ts belast wordt met de regel matige controle op de administratie en de waardemiddélen der Kamer, mede in verband met haar steeds uitgebreider wor dende administratieve bemoeiingen.. Als gevolg dezer controle zal jaarlijks een ac countantsrapport worden uitgebracht. De kosten van een en ander zullen voor dit jaap in verband met de uitgebreide werk zaamheden aan het inrichten verbonden, in totaal een bedrag van 325 niet over schrijden, terwijl voor volgende dienstja ren de regelmatige controle inclusief het uit te txrengen rapport een uitgave van 200 per jaar zal vragen. De meerderheid der Commissie voor de financiën kan zich met het voorstel niet vereenigen en zij betreurt het dat zij voor een fait accompli is gesteld. Zij meent, dat op eenvoudige en mi lder kostbare wijze de boekhouding in overeenstemming zou zijn te brengen met de meer moderne behoefte. Deze leden zullen dan ook hun goedkeu ring niet kunnen verleenen aan de uitgaaf van 325. Voor de jaarlijksche controle, waarbij de accountant één maal per jaa? een tusschencontröle verricht en de jaar rekening controleert, acht de meerderheid 100 voldoende. Het derde lid is van een geheel andere' meening. Hij kan niet anders dan toejuichen, dat de administratie thans door een accountantskantoor is ingericht, en hij zal het op prijs stellen, indien de Kamer zal besluiten de boekhouding ver der regelmatig door een accountant te doen controleeren. Het komt hem voor, dat een bedx-ag van 200 voor algeheele con- ti-öle, bijv. periodiek per 3 maanden niet te hoog is, en dat het bedrag van 325 voor 1941 billijk is te noemen. Begrooting 1943. Tenslotte komt aan de orde de begroo ting voor 1942 met een eindcijfer van 15.000 en een post onvoorzien van 246.87, tegen 121.87 op de bègrooting 1941. Overigens komen de posten TxgnaT alle met die der vorige begrooting overeen. Voor verwarming, vex-lichting en waterlei ding is uitgetrokken 200 tegen 75 voor het loopend jaar. Voor het accountants onderzoek is 200 op de begrooting gé- plaatst. ZUID-BEVELAND COLLECTE ROODE KRUIS. KLOETINGE. De alhier gehouden collëc- te ten bafte van het Nederlandsche Roode Kruis bracht 49 op. NIEUWE HUISNUMMERING. KLOETINGE. De vorige week is men begonnen met het. aanbrengen van de huisnummerbordjès. Elke straat krijgt nu haar aparte nummering met de even- en oneven nummers, elk aan één zgdé der St' ZEEUWSCH-VLAANDEREN HERVORMDE JONGEREN IN ZEEUWSCH-VLAANDEREN. GROEDE-NIEUWVLIET. Alhier is een afdeeling van de Federatie van Hervorm de Jongeren opgericht, met aanvankelijk 20 leden. De plaatselijke predikant ds. G< J.*Derk- sen treedt als voorzitter op. Móchten er t.z.t. te Nieuwvliet een voldoend aantal leden zgn dan zal daar een zelfstandige afdeeling worden gevormd. Het werk der Hervormde Jongeren heeft zich in korten tijd in Zeeuwsch Vlaanderen zeer uitgebreid. Waren er eerst 3 afdeelingen thans is dit tot 6 gestegen, terwijl biixnenkort nog meer uitbreiding verwacht wordt. De Konlnginnepolder op het electrisch gemaal aangesloten. EERSTE BELANGRIJKE WERK VAN „HET VRIJE VAN SLUIS". Hef was Vrijdag een gedenkwaardigen dag voor het waterschap „Het Vrije van Sluis" en voor den Koninginnepolder. Daar, een eindje buiten Biervliet, in het zoo vruchtbare polderland, waren op dezen schoonen herfstdag, een aantal mannen bijeengekomen. Het waren mannen, bekend en vertrouwd met dit land, mannen die den taak hebben te bevorderen dat dit vrucht bare land zoo min mogelijk hinder zal on dervinden van overtollig water, opdat de productie daaronder niet zal lijden. Onze uitgestrekte Zeeuwsche polders moe ten n.l. niet alleen door stevige dijken be schermd worden tegen het zeewater, er moet ook gezorgd worden dat het vele re genwater, dat zich in dit laagliggende land zoo vlug verzamelt, weer zoo spoedig mo gelijk kan worden geloosd naar zee. De meeste polders hebben dan bok een goede waterloozing, of wel een natuurlijke, of wel mechanische, d.w.z. dat het water door een gemaal naar zee geloosd wordt. De Koninginnepolder nu had een natuur lijke waterloozing in de Braakman. Deze laatste verzandde de laatste jaren meer en meer en wel zoodanig, dat het water daarin geen weg meer kón vinden. Er is de laatste jaren over dit euvel heel wat te doen geweest, totdat de eenig juiste en meest voor de hand liggende oplossing, werd uitgevoerd, n.l. een aansluiting op het electrisch gemaal van „Het Vrije van Sluis", gelegen in de v.m. Elizabethpolder, dat het water loost in de Braakman en waarop reéds 12 polders waren aangesloten. Daar voor was noodig dat een oude, daar vroeger bestaande geul, die geen dienst meer kon doen, w'efd uitgegx-aven tot een flinken breeden watergang, terwijl over een groot gedeelte een geheel nieuwe watergang ge- graven moest worden, die weer in verbin ding werd gebracht met den watergang van den Elisabethpolder, zulks door den dijk die de scheiding,vormt tusschen beide polders. Dit werk nu, het eerste werk onder de aus piciën van „Het Vrge van Sluis" en uitge voerd door den Provincialen Waterstaat, was Vrijdag zoover gevorderd, dat nog 'slechts een smal dammetje een scheiding vormde tusschen de beide watergangen. Aan dé eené zijde van dit dammetje, n.l. aan die van den Koninginnepolder, stond het water 70 c.M. hooger dan aan de andere zjjde, ten bewijze dat in den Koninginnepolder heel wat overtollig water aanwezig was. Te ruim 11 uur was het plechtige moment aangebroken dat de laatste hindernis zou werden weggenomen. Dej hoofdingenieur van. den Provincialen Waterstaat, ir. van Leeuwen, sprak daarbij eenige woorden tot dijkgraaf, gezworenen en ingenieurs van „Het Vrije van Sluis" en wees op het groote belang van de totstand koming van dit werk. Hoewel men, aldus spr., de oplossing eerst in een heel anderen zin had gedacht, ia thans de werkelijkheid beslissend. Het verheugde spr. dat dit be langrijke werk het eerste is, dat onder aus piciën van het waterschap „Het Vrije van Sluis" tot stand komt en sprak de hoop uit dat dit werk ten volle zal beantwoorden agn het gestelde doel. Ir. van Leeuwen verzocht daarop de dijk graaf den dam door te steken. De heer Becu voldeed op vakkundige wijze aan dit ver zoek en weldra stroomde het water uit den Koninginnepolder in den watergang van den Elisabethpolder, om vervolgens door het ge maal naar zee geloosd te worden. De een voudige, doch daarom niet, minder belang rijke ceremonie was daarmede geëindigd. Arbeiders stonden reeds met ongeduld te wachten om den dam yerder af te breken, zoodat het water sneller door kon stroomen. Het geheele werk, dat hiermede allerminst was gereed gekomen, werd weer voortgezet, doch het water uit den Koninginnepolder. kan wegvloeien. (egenfóefiy/i ffotge/c-n mét OOOOT BACTERIËN VOORKOMT BESMETTING 1 Ook voor iconden de ideale desinfectans BURGERLIJKE STAND MIDDELBURG. Geboren: Suzanna Pieternella, doebter van J. Jongepler en PI Vermaas. Suzan na Elizabeth, dochter van P. Huijbregtse en A. Mondeel. Maatje Catharina, dochter van C. Gel- jon en N. Marinissen. Hendr ikus Marinus, zoon van C. J. Kaptein en J. L. van den Berge. Pieter Johan, zoon van P. J. van Eenennaam en C. M. Reijerse. Jakob, zoon van R. Brasser en P. Min- derhoud. Antbonia Catharina, dochter v. J. Hui- bregtse en C. C. Grijspaardt. Job Hendrik, zoon van G. Schuijer ei# C. v. d. Ketterij- Harmke, zoon van L. van Kooten en A. v. d. Meulen. Bernard, zoon van N. J. Hommes en G. Maar- siugh. Nelly, dochter can D. Huïszoon en C. Wondergem. Janny Matty, dochter van C. de Jonge en J. J. de Kam. Overleden: G. den Breejen, 7 j., d. P. Bos- schaart, 56 j.-, man van D. Ludikhuize. G. C. Berger, 38'j ongeh. man. J. Wattel, 25 j., man van M. Beekman. J. van Houte, 74 j., .vrouw van P. F. 'Renalda. M. Wondergem, 52 j., vrouw van P. de Voogt. H Spanjaard, 83 j., wed. van J. Loopuit. M. Hoogesteger, 72 j., vrouw van A. de Zeeuw. VROUWENPOLDER. Van 19—25 October. Geboren: Adriaan Levinus, zoon van Marinus Luteijn en Anna Jacpba Vermeulen. YERSEKE. Overleden: Marinuë Hoogstrate, 54 J., echtgenoot van Maria van Nieuwenhuyzen. WISSENKERKE. Van 16 t/m 22 October. Ge boren: Elisabeth Cornelia, dochter van Jeremias Adriaan Filius en Domina Lena Kempe. Getrouwd: Pieter Willem Leendertse, 21 J. en Kaatje Thona Kramer, 20 j. GROEDE. Geboren: Monique Leonie Maria, dochter van Augustinus Dossche "en .van Mar- querite Louiee van Maenhoutv Jacobus Francois, zoon van Francois'5Volfert en van Maria Jozina van de Walle. Ondertrouwd: J. van Bijleveldt, 38 j. en J. M. Moorman, 47 j. Getrouwd: P. Sturm, 20 j. en J. M. RiJsdijk, 20 j. J. A. Janse de Jonge, 28 j. .en C. F. Dek ker, 24 j. BESLUITEN, BENOEMINGEN. ENZ. Te Delft slaagden voor het propaedeutisch examen civiel-ingenieur de heer W. de Bijl en J. Klap beide te Vlissingen. Voor het propaedeutisch examen scheikundig ingenieur slaagden de heeren J. Lako te Vlis singen en F. van Zeo te Goes. Hoe noodig het was. Nu wjj to,ch ter plaatse waren, hebben wij deze gelegenheid benut om eens een kijkje te nemen in den Koninginnepolder. Staande op den veiligen dijk overziet men den grooten polder, waarvan uitgestrekte velden blank stonden van het water, iets wat wij in geen anderen polder zagen. Aan de andere zijde van den dijk lag de Braakman, waarin het zand hoog is aan geslibd. Duidelijk is te zien dat het water in den polder lager ligt dan de Braakman ter plaatse, zoodat het onmogelgk is daar heen het water te loozen. Een „stief kwartiertje" fietsen over de goed berijdbare polderwegen, bracht ons vervolgens aan het electrisch gemaal van „Het Vrije van Sluis", welk gemaal reeds in werking was om het water uit den Ko ninginnepolder zoo snel mogelijk naar zee te loozen. Daarvoor zal wel niet veel tijd noodig geweest zijn, daar het gemaal 6000 M3 per uur kan venverken. Het gemaal, dat aldaar in 1924 is geplaatst, werkt slechts met één leiding, doch is zoo gebouwd, dat er, indien noodig, een tweedé pomp kan worden bijgeplaatst. Nu de Koninginnepol der is aangesloten is het te venverken op- pei*vlak met 15 vermeerderd en daar door gebracht op 26Ü0 H.A. De steeds voortschrijdende verzanding van de Braak man zal ongetwijfeld tot gevolg hebben dat in de toekomst ook de Angelinapolder, be nevens nog een kleinere polder op het ge maal zullen worden aangesloten, waardoor het oppervlak met nog 400 H.A. zal wor den vermeerderd. Daarmede zal het vraag stuk van de waterloozing ongetwijfeld zoo actueel worden, dat ernstig ov,er de bij plaatsing van een tweede pompinstallatie zal moeten worden, gedacht. Het schijnt wel voor de hand te liggen, dat, nu alle polders in Westelijk Zeeuwsch Vlaanderen vereenigd zgn tot één water schap, deze samenvoeging tot gevolg zal hebben dat vele verbeteringen, die voor heen vaak' aanleiding waren even zoovele meeningsverschillen, nu zullen worden uitgevoerd. Immers, thans komen alle persoonlijke geschillen te vervallen en zal uitsluitend' het technisch inzicht van het „Vrije van Sluis" doorslaggevend zijn in het belang - van het Zeeuwsch Vlaamsche boerenland, alzoo in het belang van onze geheele bevolking. FEUILLETON DOOR J. REGIS 24) Hij boog een zijstraat in. De wind nam toe en wervelde de droge sneeuw omhoog. Met opgeslagen kraag liep Wallion verder door de stille straten. Onder de schomme lende booglampen op de Noorderbrug be wogen de nachtwandelaai's zich als vluch tige schaduwen. De sneeuw dempte ieder geluid. De journalist- zocht zich langzaam tusschen de bruggen een weg naar de oude stad. In een van de kleine steegjes ging hij een openstaande huisdeur binnen. In een van de kamérs van dit donkere huis zat geduldig een rechercheur, die in de leege woning van de gebroeders Koprilis de wacht hield. Wallion-stak verschillende lucifers aan om de oude vuile deuren nader te beschou wen. Hij wist heel goed, waar hg te zoeken had zooals hij verwachtte was de gang deur niet gesloten en hg trad binnen. Een zaklantaarn scheen hem midden in zijn gezicht en een stevige hand greep hem om zijn nek, doch liét hem dadelijk weer los. „O, bent u het, meneer Wallion I" bromde een slecht geluimde stem. „Dat is al de tweede maal, dat ik hier gefopt ben „Werkelijk?" „Ja, een tijdje geleden was hier iemand, die buiten voorbij de deur sloop, zoo tegen elf uur, maar toen ik naar buiten kwam, was er niets te zien, ofschoon ik in alle hoekjes en gaatjes met mijn lantaarn heb gezocht. Wie dat geweest kan zijn in ieder geval heeft hij zich vlug onzichtbaar gemaakt. „Ik kom hier een beetje rondneuzen. Kan hier geen licht gemaakt worden?" „Nee, dat is van de straat af te zien. „Zoo, ja juist. Nou, wij schijnen buiten een lantaarn te hebben, daarvan hebben we tenminste eenig licht". De jouiaialist trad een tamelijk groote. lage kamer binnen, waarin een zwakke lichtstreep op het plafond een onduidclij- ken schijn neerwierp op eenige eenvoudige stoelen, een tafelen een kast. Rechts be vond zich een slaapkamer, links een heel kléine en vexnvaarloosdc keuken. Overal \varexi teekenen aanwezig, dat men'de wo ning in groote haast verlaten had. De kast deuren stonden open, op tafel stonden vuile glazen en borden en in de slaap-, kamer lagen dë bedden in groote vanorde. Hier hadden Nicholas, Sebastian en Jo seph Koprilis gewoond en hier vandaan was Nicholas nog ni.et vele uren geleden uitgegaan den dood tegemoet. Hoe ktyam het, dat Sebastian en Joseph reeds met zulk een haast, die recht veel op een vlucht geleek, de woning hadden verlaten? Hadden ze een slecht geweten en waarom? Maurice Wallion overhaastte zich nooit Bij het onderzoek, dat hij in het donker instelde, sloeg hg geen hoekje over. Toen hij het huis verliet, sloeg de toren van een nabijstaande kerk juist drie uur. Hij'had niets van belang gevonden. En in"de verlaten woning van de gebroe ders Koprilis zat 1 weer geduldig een re chercheur en hield verder de wacht. HOOFDSTUK V. Een nieuw slachtoffer. -De opmerkzaamheid van Wallion op de aankomst van de gebroeders Koprilis in Stockholm was door het hem bekende aandeel van hen in het drama Fournier opgewekt, waarbij destijds het raadsel van den ongelukkigen Clarendon weer was op gedoken. Het was hem niet moeilijk, er achter te komen, dat de d^ie broers in het geheim naspeuringen deden naar Suzanne Clarendon, en daaruit maakte hij zijn ge volgtrekkingen. Er was iets aan den gang en Wallion hiéld een waakzaam oog over de drie gebroeders. De oudste, Nicholas, was ^36 jaar oud, een stille en nerveuze man, met een zwarten baard en droefgeestige oogen. Se bastian, die 7 jaar jonger was, scheen minder getroffen door het ongeluk, dat zjjn familie vervolgde. Zijn opgewekte glim lach en zijn vrooljjke bruine oogen pasten bij zijn volle lippen, waarboven hij een lange, verzorgde snor droeg, welke hij bg het spreken placht op te strijken. Joseph, de jongste, daarentegen, scheen nog meer door het ongeluk terneergeslagen dan Nicholas. Zijn bewegelijke, magere jon gensgezicht glimlachte nooit, maar de donkere, oogen konden vaak opvlammen van verlangen en hoop, en dan keken de meisjes hem aan, als zij hem tegenkwa men. Hij was nog niet ten volle 19 jaar, maar er lag een sluimerende kracht in zgn magere slanke gestalte en mannelijke vastberadenheid om zijn mond. (Wordt vervolgd.); KERK- EN SCH00LNIEUWS VRIJE UNIVERSITEIT. Op T Sept. j.l. telde de Vereeniging voor Hooger Onderwijs op Geref. grondslag waarvan de Vrije Universiteit uitgaat totaal 48.120 contribuanten en 2114 leden terwijl bet aantal geplaatste spaar- busjes op dien datum totaal bedroeg 30124. De prov. Zuid-Holland staat met 13.277 begunstigers cn 629 leden bovenaan. Voor Zeeland zijn aeze cijfers resp.: 3010 en 75. VERGADERING VOLKSONDERWIJS. De algemeene vergadering van de Ver eeniging „Volksonderwijs" die aanvankelijk op 1 November te Utrecht zou worden ge houden, is verdaogd tot Zaterdag 22 No vember en zal plaats hebben te Amster dam in het Muzieklyceum. INGEZONDEN STUKKEN MIDDELBURG EN 'T ZAND. Mijnheer de Redacteur. Met belangstelling nam ik keixxxis van de in uw blad van gisteren opgenomen be schouwing over de toevoeging van 't Zand aan de gemeente Middelburg. U schrijft dat na den overgang van Middelburg aan den Prins in 1574 de ge meentelijke -grenzen van Middelburg op nieuw werden vastgesteld en Middelburg de aanwezigheid van een anderen macht hebber vlak bij haar stadspooxten moest dulden. U vervolgt dan „In 1873 is ge tracht 't Zand weer bij de stad te voegen, doch deze poging mislukte". Men. zou hieruit kunnen lezen, dat tus schen beide genoemde pogingen tot toe voeging van 't Zand aan Middelburg, geene plannen daartoe hebben bestaan. Het is mg niet bekend of dit nogvop an dere tijdstippen is geschied, doch wel dat na den Franschen tijd plaixnen hiervoor aan de orde zijn geweest. In het archief der gemeente Middelburg werd toch eene briefwisseling aange troffen uit de jaren 1816 of 1817, waar uit bleek, dat toen een uitvoerige -gedach- tenwisseling plaats had tusschen het ge meentebestuur van Middelburg en hoogere autoriteiten over de tpevoeging van" 't Zand bij Middelburg. Uit den inhoud van die stukken moest men de conclusie^ trekken, dat de toevoe ging een feit zoude worden, doch als klap op den vuurpijl werd tenslotte een besluit (proces-verbaal genaamd) aangetroffen, waarin de regeering zonder eenig nader commentaar meldt, dat de grenzen tus schen Koudekerke en Middelburg worden vastgest^d, zooals zij tot heden nog zijn. Ook toen was de poging om 't Zand bij Middelburg te voegen derhalve mislukt. Ik meen goed te doen hierop even de aandacht te vestigen. Hoogachtend, H. DOORENBOS. Ik schrijf werd, aangezien ik ver moed, dat bij den ramp van* 17 Mei 1940 ook deze stukken zijn teloor gegaan. Wij zijn mr. Doorenbos erkentelijk voor zijn aanvulling, die onze lezers zal inte- résseeren. Redactie P.Z.C.) RADIOPROGRAMMA DINSDAG 28 OCTOBER 1941. HILVERSUM I. 415.5 31. 6 -15 Gram. 6 50 Ochtendgymn. 7-00 Gram. 7.15 Voor de rijpere jeugd van het platteland. 7.30 Gram. 7.45 Ochtendgymn. 8-00 BXO: Ber. S.15 Politiek weekpraatje (opn.). 8 30 Gram. 9.15 Voor de huisvrouw. 9.25 Gram. 10.30 Zang cn piano. 11,00 Voor de kleuters. 11,20 Ensemble Rent-, heester. 12.00 Klaas van Beeck en zijn orkest eu gram. 12.40 Almanak. 12.45 BNO: Nieuws- en econ. ber. 13.00 Zang met piano. 13.30 Ensemble Eandi BaTogh. 14.00 Gram. 14.30 Lichte toets. 15.30 Piano. 16.00 Bijbellezing. 16.20 Gram. 16.45 Voor de jeugd. 17.00 Gram. 17.15 BNO: Nieuws, econ.- en beursbei\ 17.30 Omroeporkest. (Om 18.00 Voor de vrouw). 19.00 Actueel halfuurtje. 19.30 Gcvar. progr. 20.15 Gram. 20.45 Het Oost- Ned. strijkkwartet. 21.30 Gram. 21.45 Ber. 22.00 BNO: Eng. uitzending of gram. 22.152-1.00 Gram. HILVERSUM II. 301.5 M. 6.45 Gram. 6.50 Ochtendgymn. 7.00 Gram. 7.45 Ochtendgymn. 8.00 BNO: Ber. S.15 Gram. 1000 Morgenwijding 10.15 Gram. 10.40 Voordracht. 11.00 Gram. 11.30 Orgel. 12 00 Otto Hendriks cn zijn orkest. 12.45 BNO: Nieuws- cn econ. ber. 13.00 Frans Wouters en zijn orkest. 13.40 Orgel. 14.00 Haarlemsche Orkestver., solist en gram. 15.30 Voor de zieken. 16.00 Causerie, met gram. 16.45 Gram. 17.15 BNO: Nieuws-, econ. en beurs- ber. 17.30 Gevar. progr. 18.15 Boekbespreking. 18.30 Gram. 18.45 Cyclus, voorbereid door do N.S.B. 19.00 Actueel halfuurtje. 19.30 Gram. 19.45 Reportage. 20.00 Gram. 20.40 Gevar. progr. 21.30 Gram.. 21.45 BNO: Ber. 22.00 BNO; Toel. op het Weermachtsbericht. 22.1022.16 Avondwijding. Beide zenders sluiten ora 20.15. Het program ma loopt door, alleen voor de Radio-Centrales: op Hilversum I tot 24.00; op Hilversum II tot 22.15. Offlcieele publicaties GEMEENTEBESTUUR VAN VLISSINGEN. AFHANDELING BINNENGEKOMEN AANVRAGEN VOOR SCHOENENBONNKN. Dc Burgemeester van Vlissingen maakt bekend, dat alle ingediende aanvraagformulieren voor cc# sclioc- nenbon thans zijn afgehandeld. Alle beschikbare schoenenbonnen nr. 1 zijn uitgereikt en het is overbodig te trachten door een persoonlijk bezoek aan den Distributicdienst of aan den Directeur nog een bon 1 te verkrijgen. Nieuwe aanvragen kunnen worden ingediend gedurende de eerste 10 dagen van du maand November, waarvoor aanvraagfor mulieren op die dagen bij den Dis tributicdienst kunnen \y.orden afge haald. De aandacht wordt er nog maals op gevestigd, dat iedere maand slechts zeer weinig schoepen- bonnen beschikbaar zijn. Alle aan vraagformulieren moeten naar waar heid worden ingevuld, speciaal het aantal reeds eerder gekregen schoc- nenbonnen, hetgeen op dc stam kaart kan worden gecontroleerd. Wanneer bij de oproeping een on juiste opgave blijkt tc zjn gegeven wordt de aanvrage zonder meer af gewezen, ook al kan betrokkene aantoonen, dat hij of zij over geen bruikbare schoenen meer beschikt. Voor onmiddellijke uitreiking zijn thans nog een aantal schoenenbon- nen nr. 2 beschikbaar, welke op vertoon van de stamkaart van dc betrokkenen kunnen worden afge haald aan loket 1 van den distribu- tledienst. Het afhalen van deze bonnen zal kunnen geschieden op DINSDAG 28 OCTOBER 1941 van 912 uur en 2i uur. Per gezin kunnen ten hoogste 2 schoenen- bonnen nr, 2 kunnen worden ver strekt. Vlissingen, 27 October 1941. De •Burgemceter voornoemd, C, As .VAN J]*OELDEREN,

Provinciale Zeeuwse Courant | 1941 | | pagina 3