Middelburg Vlissingen Goes STADSNIEUWS N.V. MIDDELBURGSCHE SCHOUWBURG In de tweede jaarlijksche al ge me ene ver gadering van aandeelhouders der N.V. Middelburgsche Schouwburg, die Zaterdag j.l. gehouden is, werd conform het voorstel van 't bestuur de balans en winst- en ver liesrekening over het tweede boekjaar der Vennootschap vastgesteld en goedgekeurd. Op de balans komen o.a. voor in het actief de posten vastgelegde middelen (gebouw, inrichting, meubilair en oprichtingskosten)* j 45.678,67, vorderingen 425,20 en in het passief geplaatste aandeelenkapitaal 33.650, hypotheken 11.750, crediteuren 100. De winst- enverliesrekening sluit met een winstsaldo van 487.18, welk bedrag door de algemeene vergadering geheel werd bestemd voor afschrijving. De aftredende commissaris, de heer R. de Muynck, werd ala zoodanig met alge meene stemmen herkozen. VET KACHELHOUT. De politie zag gisteravond omstreeks kwart voor negen een man fiotsen, die op zijn bagagedrager een zak vervoerde. Op de vraag wat er wel in den zak zat, ant woordde de man kachelhout. Nadat hij aldus gesproken had, sprong hy op de fiets en reed snel weg. De door hem ver voerde zak viel op den grond en bleek 40 kg. vet te bevatten, "ie man van dit eigenaardig kachelhout verdween in de duisternis. ARTIKELEN NIET GEPRIJSD. Tegen mej. H., winkelierster alhier, is proces verbaal opgemaakt wegens over treding van het prijëaanduidingsbesluit. Zij had n.l. verzuimd de in haar étalage liggende artikelen van prijzen te voorzien. OPBRENGST COLLECTE NED. ROODE KRUIS. De Zaterdag te Middelburg gehouden collecte voor de afd. Middelburg van het Nederlandsche Roodo Kruis heeft 619.36 opgebracht. HET GOUDEN JUBILEUM VAN MEDIOBUKGUM. Zaterdagmiddag had in het oefenlokaal van Medio het slot van de herdenking van het 50-jarig bestaan van de vereeniging plaats met een onderlingen wedstrijd voor de meisjes-adspiranten. Vale ouders waren daarbij tegenwoordig. Dc voorzitter-leider de heer Chr. J. Mazure sprak de kinderen en ouders toe en hij wees erop, dat zijn methode van lesgeven er niet op gericht is topprestaties te verkrijgen, maar zooveel mogelijk het lichaam harmonisch te ont wikkelen. De wedstrijd stond onder leiding van mejuffrouw Vermeulen en den heer Mazure, en de jury bestond uit mevrouw Dhuij. mej. J. van der Boudt, en den heer Roose. De oefeningen bestonden uit Zweedsch rek, Ringen, Brug en Uitbeeldingsoefeningen met zang en Rythmische oefeningen. In een tweede bijeenkomst waarbij trac- taties, film, voordracht en zang niet ont braken, werden de pry zen uitgereikt. De uitslagen waren Groep a. eerste prijs Corrie Meeuwse met 68 punten, tweede Betsy Lagasse met 63% p., derde Ina Jumelet met 58 p. en vierde Gerry Breet met 53 punten. Groep B. Eerste prijs Tini Blok „met 72% p.; tweede Joop de Rijk met 68 p.; derde Elly Kruijsse met 64p.; vierde Nellie Geelhoed met 59% p.; vijfde Wanda Hubers met 58% p.; zesde Nellie Mat- thysse met 55 p. Groep C. Eerste To Sinke met 75 p.; tweede Corrie van Zweeden met 70% p.; derde Rita Lubsen%met 65 p.; vierde Rietje Blok met 61 p.; vijfde Netty van Kamer met 60 p.; zesde Kitty Lubsen met 58Va P-; zevende Annie Baayens met 58 p.; achtste Joop Cappon met 55 p.; negende Annie Sorell met 53% p.; tiende Evi Verbeek met 53 en elfde Jenny Sorell met 62% p. OEFENING MET SCHUIMBLUSCH- APPARAAT. Zaterdagmiddag "heeft de brandweer op het terrein bij dè Stadsschuur een oefening gehouden met het schuimbluschapparaat, dat uitstekend bleek te werken. Ook op dit gebied is de brandweer dus paraat. DR. POSTHUMA GENERAAL- ADVISEUR AAN DEN NEDERL. LANDSTAND. De Landstandpersdienst meldt Dr. F. E. Posthuma, voorzitter van de commissie-Posthuma, zal, op verzoek van den boerenleider E. J. Roskam Hzn., als generaal-adviseur aan den Nederlandschen Landstand zijn krachten in dienst blijven stellen van 'Tiet Nederlandsche volk. LIJKJE GEVONDEN VAN HET TE TILBURG VERMISTE MEISJE. Op het landgoed Mariahoeve, onder de gemeente Berkel, tusschen Oisterwijk en Tilburg, is Zaterdagochtend elf uur het lijkje gevonden van de tienjarige Ria Pagie. Het meisje werd sinds Augustus te Tilburg vermist. Bij het jagen vond de jachtopziener een schoentje en zag onder een laagje heide een kleedingstuk uitkomen. Hij verwijderde de heide en vond een jurkje. Toen hij verder groef, ontdekte hij het lykje. Uit het ingestelde onderzoek bleek, dat het het lijkje betrof van de tienjarige Ria Pa gie, die spoorloos te Tilburg verdwenen was. De recherche te Tilburg heeft dé zaak in ondefcoek. Veertien dagen^ na de spoorlooze ver dwijning van Ria Pagie werd wederom een meisje uit Rotterdam, dat in Tilburg logeerde, vermist. Men vond in de Oister- wijksche bosschen het lijkje van het Rot- terdamsche kind. In verband hiermede werd korten tijd later overgegaan tot de arrestatie van zekeren B. uit Tilburg. De man bleef hardnekkig ontkennen, doch de aanwijzingen waren tegen hem. Men vond o.a. zijn fiets op de plaats van de moord. De Tilburgsche politie zocht verband tus schen dezen moord en de verdwijning van het tienjarig meisje Ria Pagie. Met de vondst van het stoffelijk overschot, dat werd aangetroffen op betrekkelijk korten afstand van de woning van den verdachte beschikt zij nu ongetwijfeld over gegevens, die haar in staat zullen stellen zich een oordeel te vormen over de gegrondheid der verdenkingen tegen B. STADSNIEUWS MILITAIR CONCERT IN BRITANNIA. „Die Deutsche Kriegsmarine spielt und singt in Vlissingen." Op initiatief van den Kommandant der Seeverteidigung Süd Holland, Kapt. zur See Mollmann, heeft het stafmuziekcorps van de Deutsche Kriegsmarine Zaterdagavond en Zondagmiddag onder leiding van Musik- meister Karl Meister geconcerteerd in de concertzaal van hotel Britannia. Deze con certen, uiteraard bestemd voor de alhier gelegerde troepenonderdeelen, werden ook bijgewoond door een aantal Nederlandsche genoodigden. Een gebaar van den heer Moll- .mann, dat zeker op prijs kan worden ge steld, waar Vlissingen op het terrein van het cultureele leven er den laatsten tijd wel zeer bekaaid is afgekomen. De omstandig heden in onze stad zijn niet van dien aard, dat daar van een opgewekt -cultureel leven sprake kan zyn. Des te meer moet het gewaardeerd worden, dat van de militaire overheid een zoodanig initiatief is uitge gaan. Niet slechts, dat daardoor velen in de gelegenheid worden gesteld, zich te verdie pen in de groote cultuurschatten, maar te vens wordt op deze wyze een waardevol contact gelegd tusschen het Nederland sche en het Duitsche cultureele leven. Vele autoriteiten, o.w. de Beauftragte van den Rijkscommissaris, de waarnemend com missaris der provincie, mr. P. Dieleman en, dè bürgemeester van Vlissingen, de heer C. A. van Woelderen, alsmede genoodigden uit het plaatselijke bedrijfsleven, gaven blijk van hun belangstelling, velen vergezeld van hun dames, en zij zullen zich de gang naar Britannia niet hebben beklaagd. Wat Karl Meister en zijn mannen hebben gepresteerd mocht aanspraak maken op volledige be wondering. Zulks te meer, omdat er uit blykt, hoe ook in oorlogstijd het cultureele leven niet behoeft te worden verwaarloosd. Het marineorkest, dat omgeven was door de kleuren van de stad Embden, bestaat voor het grootste deel uit actieve militairen, die dus uit den aard der zaak goed op elkan der zijn ingespeeld. Zoo werd dit concert een boeiend geheel, niet slechts door de af wisseling van orkestmuziek, marinekapel en fanfare, maar vooral door de technisch en muzikaal hoogstaande prestaties. Die Kriegsmarine spielt und elngt. Inderdaad dit was een avond van overgegeven en toe gewijd musiceeren. De algemeene leiding was bij Kapt. leutn. Krüger in zeer ver trouwde handen. Het betrof hier een proefneming, om ook civiele personen in de muzikale vreugden van de Duitsche weermacht te doen deelen en wy mogen constateeren, dat deze proef neming geslaagd is. Wij werden onttrokken uit de sfeer van vertroebelende verdacht making in de regionén, waar, naar Schillers woord,'alle Menschen Brüder werden. JAARWEDDE DER WETHOUDERS. De secretaris-generaal van het departe ment van binnenlandsche zaken heeft goed gekeurd hat besluit van Ged. Staten van 14 Augustus, waarbij de jaarwedde voor elk der wethouders van Vlissingen met in gang van 1 Juli 1941 wordt vastgesteld op 2860 per jaar. OPBRENGST COLLECTE NED. ROODE KRUIS. De straatcollecte, die Zaterdag j.l. ten bate van het Nederlandsche Roóde Kruis gehouden is. heeft in deze gëmeente 602.96 opgebracht. STADSNIEUWS CHR. NAT. WERKMANSBOND. De afdeeling Goes van den Chr. Nat. Werkmansbond vergaderde onder voorzit terschap van den heer C. de Graaff. Nadat de secretaris, de heer G. Gorsse, en de pen ningmeester, de heer C. de Beste, hun ver slagen hadden uitgebracht kwam het 45- jarig bestaan der afdeeling, in Januari 1942 in bespreking. Er Werd een commissie be noemd, die met het bestuur overleg zal ple gen over een eenvoudige herdenking. Voorts werd de nieuwe orde in het zie kenfondswezen besproken en werd den le den aangeraden zich aan te sluiten bij het Ziekenfonds voor Zuid- en Noord^Beveland. DE UITBREIDING VAN GOES. Nieuwe plannen. De uitbreiding Van Goes zal, nu de toevoeging van een deel van Kloetinge daartoe de gelegenheid biedt, vrywel geheel in deze richting geleid worden. Op het nieuwe uitbreidingsplan, dat dezer dagen in ontwerp gereed kwam, is de eertijds ontworpen uitbreiding achter de oude stroopfabriek, tusschen Poelweg II en Oude Kloetingsche weg, geheel verval len.-Daar was o.a. ook een sportterrein ge projecteerd, dat intusschen echter reeds aan den Oosthavendijk aangelegd werd. Het nieuwe stratenplan komt thans ge heel tusschen Patynweg, Oostsingel. Heer- nisseweg en Oude Singel te liggen. Dit met vrijlating van een 50 m. breede strook „niemandsland" langs de nieuwe grens van Kloetinge, die, zooals bekend, loopt van den hoek Patynweg-Lewestraat naar ongeveer het midden van den Heernisseweg en zoo verder over Oude singel en haven naar de oude grenslijn achter de sportterreinen. In dezen grooten driehoek is ook eenige ruimte gereserveerd voor plantsoen, en voor een speelterrein voor de jeugd, waar hier wel veel behoefte aan is. Bij den aanleg van nieuwe straten en wegen is ook gedacht aan een betere ver binding van buiten met het stadscentrum. Hiertoe, en tevens terwille van een beter verkeer in de stad zelf, zullen ook oude straten geheel oop bepaalde punten ver breed worden of eenige doorbraken plaats moeten vinden. Dit is o.a. het geval voor het verkeer van de zijde van Kloetinge, dat thans hoofdzakelijk langs voorstad en Steenenbrug de binnenstad bereikt. Daar toe komt een breede straat van Patynweg naar Oostsingel (richting Heernisseweg) langs het Gasthuis waartoe dan de Oost- wal, die thans nog een rug heeft in de Korte Kerkstraat, verder afgegraven wordt. Voor een goede verbinding met de Groote Markt moet dan verder het postkantoor geheel of gedeeltelijk verdwijnen. Uit den aard der zaak is dit echter nog een toekomstplan en zal dan ook eerst het nieuwe postkantoor aan de Koepoort ge bouwd moeten zyn. Buisje a 20 tabletten 55 ct. Zakje a 2 tabletten 7 cf« Japan en Amerika. De verklaring van den Amerikaanschen minister van marine, Knox, dat een bot sing met Japan onvermydelyk is, wordt in de geheele Japansche pers groot opge maakt. Deze verklaring wordt algemeen „uiterst uitdagend" genoemd. Domei merkt op, dat Amerika klaar blijkelijk evenals voorheen een tweeslachti ge politiek tegenover Japan voert. De Japan Times and Advertiser, die in nauw contact staat met het ministerie van bui- tenlandsche zaken meent, dat Amerika klaarblijkelijk alle mogelijke moeite doet om Japan by den' oorlog te betrekken. DE JAPANSCH-AMERIKAANSCHE BESPREKINGEN. Omtrent der voortzetting van de Ja- pansch-Amerikaansche besprekingen kan alleen Washington een beslissing nemen, aldus de Tokio Asahi .Sjimboen. Nadat onder generaal Tojo een samenvatting van alle volkskrachten ten uitvoer is gelegd, zal dit nieuwe kabinet niet zonder reactie blijven op de onderhandelingen met de Ver- Staten. Japan wenscht geen crisis op den Stillen Oceaan, maar geeft den voorkeur aan vreedzame gedachtenwisseling. Daar om hangt het geheel van de Ver. Staten af, hun houding te corrigeeren en de on veranderlijke doelstellingen* van Japan te erkennen. Anders, zoo merkt, het Japan sche blad* op, is een voortzetting van de onderhandelingen moeilijk, zoo al niet vol komen' onmogelijk. Amerikaansche koopvaardij schepen en de oorlogszone. Een New Yorksche radiozender heeft Za terdagavond medegedeeld, dat de senaats commissie met 12 tegen 11 stemmen ,het wetsvoorstel heeft ^angenomen, volgens hetwelk bewapende Amerikaansche koop vaardijschepen de haven3 van oorlogvoeren de staten mogen aandoen. GROOTE PARTIJEN DISTRIBUTIE GOEDEREN IN BESLAG GENOMEN. De politie te Deventer heeft op ^anwy- zing van de politie te Kampen een der tiental Deventenaren in hechtenis geno men, die zich hadden schuldig gemaakt aan den zwarten handel en aan overtredingen van verschillende 'distributiebepalingen en prijsopdrijving. Men nam in verschillende pakhuizen m verband hiermede in beslag: 2000 pond vet, 60.000 sigaren, eenige rij wielen, een party leverworst, 36 pond ham in blik. een partij elastiek, ^en groote hoeveelheid rogge, partijen manufacturen en wollen stoffen, honderd pond cacao, een partij koffie en een hoeveelheid slaolie. WIJ GERMANEN. Ja, wij Nederlanders waren in den loop der jaren vergeten, dat wij behalve Nederlanders, ook Germanen zijn. Dat wij .deel uitmaken van die gröote groep trotsche stammen, die zoo'n belangrijk aandeel hadden in de grondvesting van de Westersehe beschaving. Germanen hebben nu het zwaard getrokken tegen de machten die Europa bedreigen. Zij strij den schouder aan schouder tegen het bolsjewis me opdat Europa een gelukkige toekomst tege moet zal gaan De Nederlanders die beseffen, dat ook wij Germanen zijn en daarom plichten hebben, strüden in hun gelederen. Wü Germanen gaven gehoor aan de roepstem va» den Führer. Nederlandsche nationaal-socialis- ten cn Nederlanders, die den nieuwen tijd ver staan vertrokken reeds bij duizenden naar het Oosten. Zij geven het voorbeeld. Zij mawheeren en strijden, omdat zij weten, dat alleen hierdoor ons land eri volk gered kunnen worden en om dat zij daardoor tevens een eervolle plaats ver overen voor ons geheele volk een eervolle plaats in het nieuwe Europa. Wij Germanen. Dezf naam moge U nu nog vreemd in de ooren klinken, maar de tijd is niet ver meer. dat U beseffen zuil. dat de leider der N.S.B. gelijk had. toen hij zijn mannen te wapen riep, omdat wij Nederlanders, Germanen zijn en onze plaats is en dus ook die van U. in de gele deren van het Vrijwilligerslegioen Nederland. Meldt aan. Het adres ié: Koninginnegracht 22, té Den Haag. LOOP DER BEVOLKING AFLOOP VKRKOOriNGEN. KRABBÉNDIJKE. Ten overstaan van notaris K. Jonkers te Goes had alhier de publieke ver- kocping plaats van het hotel „Dc Koophandel", bestaande uit huis. gelag-, eet-, woonkamers, keuken.. 7 slaapkamers, kolder, zolder, 2 berg plaatsen en erf. groot 9 A. 10 cA. Hoogste inschrijver H. Th van Doorn te Kiabbendijke voor een som van 10,600. Kooper de heer C. Sinke te Goes voor 10.610. Tenslotte zal dan, volgens het nieuwe plan, ook de begrenzing van bouwplarf, door eenige straten gaver afgebakend wor den volgens een lijn die loopt van het einde van de De Ruyterlaan, over Zuid- Vlietstraat (einde) naar de kruising Mid- delburgsche straat-'s Heer Hendrikskinde- rendijk (Tiende schuur). Zooals uit het bovenstaande blijkt, z- Goes dan—meer een ronde oppervi krijgen. RECHTSZAKEN KANTONGERECHT MIDDELBURG. De Kantonrechter te Middelburg heeft ver- •oordeeld wegens: Verkeersovertredingen L. P. P. te Vlissingen: 4.— b. s. 2 d. h.; A. J. te Zoutelande: 4 b. s. 2 d. h.M. d. R. to Oost- en West Souburg: 2.50 b. s. 2d. h. G. d. W. te. Middelburg: 3 b. s. 2 d. h.A. B. te Vlissingen: 1 b. s. 1 d. h.W. K. te Goes: f 4 b. s. 2 d. h: S. S. te*Koudekerke: 4 b. s. 2 d. h.M. M. M. te Oost- en West-Souburg: 5 b. s. 3 d. h.A. d. R. te Vlissingen: 0.50 b. s. 1 d. h.N. K te Vlissingen: 5 b. s. 3 d. h.J. P. te Westkapelle 5 b. s. 3 d. h.P. V. te Heinkenszand4 b. s. 2 d. h.M. V. te Vlis singen: 2 b. s. 2 d. h.; J. R. te Vlissingen: 5 b. s. 3 d. h.: J. G. V. te Middelburg: 2 b. s 2d. h.I. J. R. te Vlissingen 1 b s, I d. h. A. v. D. te Goes: 5 b. s. 3 d. h. Overtreding Verordening R. C. Verduistering: A. S. te Vlissingen: 2.50 b. s. 2d. h.F. P. te Domburg: 3 en ƒ.2 b. s. 3 en 2 d. h.C. M. R. te Vlissingen: 3 b. s. 3 d. h. M. J. d. V. te Kortgene- 3 en 2 b. s. 3'en 2d. h.W. B. d. L. te Yerseke: 2 b. s. 1 d. h.; J. A. v. d. P. te Yerseke: 2 b s, 2 d. h.: J. v, d. L. te Wol- phaartsdijk: 10 b. s. 6 d. h.; A. K te Goes: 3 b. s. 3 d. h.A. M. te Koudekerke: 2 b. s. 2 d. h.F. d. T. te Arnemuiden: 2 m. 2 b, s. 2 m. 1 w.t.C. v. d. B. te Vlissingen: 2.50 b. s. 2 d. h.; J. J. te Oo6t- en West-Souburg: 2 b. s. 2 d. h.J. G. te Serooskerke: 5. b. s. 3 d. h.M. d. J. te 's-Heerenhoek: 3 en 2 b. s. 3 en 2 d. h.J. L. te Domburg: 3 b. s. 3d. h.; J. L. te Oost- en West-Souburg: 3 en 2 b. s. 3 en 2 d. h.A C. W. te Vlissingen: 7,50 b. s. 5 d. h,: J. H. te Vlissingen: 1 en 1 b. s. 2 m. 1 d. h. Overtreding Verordening R. C. Identificatie plicht: J. V. te Lewedorp: 3 b. s. 2 d. h.M. K. te Sint Laurens: 3 b. s. 2 d. h.J. K. te Ove- zande: 3 b. s 2 d. h. Overtreding Verordening B. C. Verkeersbeper- king: A. B. te Koudekerke: 10 b. s. 6 d. h.A. M. te Koudekerke: 10 b. s. 6 d. h.; C. B. d. S. te Middelburg: 2.50 b. s. 2d. h.A. K. te Goes: 3. b. s. 3 d. h Overtreding Rijtijdenbesluit: C. M. te Nieuw- en St. Joosland: 1 b. s. 1 d. h. Overtreding Leerplichtwet: R. D. te Middelburg: 7.50 b. s,, 5 d. b.; M. d. R. te Arnemuiden 7.50 b. s. 5 a. h.J. Ch. K te Vlissingen: 7,50 b. s. 5 d. h.W. F. te Middelburg: /W.50 b. s. 5 d. h.J. v. O. te Mid delburg: f 2 b. s. 1 d h.; J. Ch. K. te Vlissingen: 7.50 b. s, 5 d. h. StrooperU: Overtreding art. 314 W. v. Str. G. B. te Domburg; 0.50 b. s. 1 d. h.M. J. G. te Yerseke: 5 b. s. 3 d. h. Overtreding A P. V. Vlissingen: J. B. te Vlis singen: 1 b. s. 1 d. h. Overtreding Drankwet: P. K. te Vlissingen: 25 b. s. 10 d h.: Overtreding Algemeen VisscherU Reglement» H N. S. te Middelburg: 12 b. s. 6 d. h.G. O? te Middelburg: f 12 b. s. 6 d. h. Overtreding Winkelsluitingswet: J M. te Vlis singen: 1 b s. 1 d. h. VISCH GESMOKKELD NAAR BELG IR. Bovendien dcviczenbepalingen overtreden. Voor den economischen .rechter te Haarlem stonden Vrijdagmiddag twee vischhandelaren terecht, die zich hadden schuldig gemaakt aan het smokkelen van een groote partij visch naar België en die bovendien de deviezenbepalingen hadden overtreden. Het. waren de 47-jarige E. Prins uit IJmuiden en de 54-jarige Nederlander A. Hoogendijk uit Merxem in België, die in Mei van dit jaar in Den Haag een bespreking hadden gevoerd met den 41-jarigen schipper J. C. Sinke uit Yerseke over de mogelijkheid visch naar België te smokkelen. De schipper uit Yer seke wist er mee naar Vilvoorde bij Brussel te komen, waar de partij werd afgeleverd. De schip per ontving 12,000. waarmede hij naar Neder land terugkeerde, waar hü het geld aan P. over handigde. Als belooning kreeg hij 5000. De voorspoedige afloop van deze zaak bracht de beide vischhandelaren er toe. nogmaals een poging te wagen, doch deze mislukte. aangezien de politie inmiddels belangstelling gekregen had voor deze vischtransporten en de beide vischhan delaren in Middelburg wist te arres teeren. Daarbij kwam ook aan het licht, dat zij de deviezen-bepalingen hadden overtreden door fen dergelijk groot bedrag over de Belgisch Nederlandsche grens te brengen. Daar de strafbare handelingen gedeeltelijk in het arrondissement Haarlem waren gepleegd, werden de beide mannen in het huis van bewa ring aldaar opgesloten, waar zij inmiddels ze ventien weken voorarrest hebben ondergaan. Bij hun verhoor door den economischen rechter legden zij een volledige bekentenis-af. nadat de schipper uit Yerseke als getuige was gehoord. De officier van justitie, mr. Besier, die voordien ambtenaar van het O.M. in Middelburg is ge weest, liet in zijn requisitoir merken, dat hij goed op de hoogte was met de. praktijken der vischsmokkelaars in Zeeuwsch-Vlaanderen. Hij eischte voor het smokkelen van de visch een geld boete van f 5000 en voor de overtreding der de viezen-bepalingen abhttien weken hechtenis tegen beide verdachten. De verdedigers, mrs. F. W. en P. C. Adriaan- se uit Middelburg, vroegen op juridische gron den vrijspraak, subs, een straf, gelijk aan het voorarrest. De economische rechter veroordeelde beide verdachten voor het eerste feit tot 5000 boete subs, vijf maanden hechtenis en voor het tweede feit tot vier maanden hechtenis met af trek van voorarrest. RECHTSZITTING BIJ „KRULLENJOFIE". Het was een wonderlijke zitting, welke de vierde kamer der rechtbank ie Amsterdam Vrijdagmorgen hfcld. Wonderlijk, omdat de behandeling van de zaak zich niet afsj)eclde in het paleis van justitie, maar in de intimiteit van het catécabaret Moulin Rouge" aan de Warmoesstraat. Er was in dat caié van „krullenjopie" een vat jenever gestolen en omdat de rechtbank geen zuiver, oordeel kon vor men over bepaalde details, was er in de „Moulin Rouge" een rechtszitting geënsceneerd. In de „Moulin Rouge" troonden Vrijdag de president en de rechters zonder toga naast liet welvoorziene buffet. Daar zag men den officier van justitie bij een speelautomaat zitten. De deurwaarder zat op een hooge kruk aan de bar. De bode had een plaatsje gevonden aan de pièno en de verdedigers zaten aan een cafè-tafeltje. be beide verdachten, een 29-jarige portier en een 28-jarige machine-bankwerker, die hier menig uurtje onder andereomstandigheden hadden doorgebracht, pasten uitstekend in de en- tourage. En zouden niet de boeien hun een weinig gehinderd hebben, zij zouden zich in hun schik hebben kunnen voelen. De buurt liep uit om toe te zien. Vrienden en bekenden dromden samen op de trottoirs. Uit de ramen hingen de buren, die voor geen geld iets van het schouwspel wilden missen. Het verhoor van de getuigen, dat enkele weken geleden in het paleis van justitie reeds begonnen was, werd voortgezet en leverde niet veel" nieuws op. „Krullenjopie" was in den nacht Van 13 op 14 April een vat, waarin 48 liter jenever waren geborgen, kwijtgeraakt. Het was uit den kelder ver dwenen. Buiten was het rooster opgelicht en zoo had men het vat weggehaald. Dc beide mannen'' zouden dat gedaan moeten hebben. De mannen bleven echter ^ntkennen. Bovendien was het hcelcmaal niet noodlot zoo zeiden zij, dat twee mannen den diefstal zouden hebben gepleegd. Eén man kon liet ook gedaan hebben. De portier beweerde het groote ijzeren rooster, gesloten en wel, alleen te kunnen optillen. Dat moest hij bewijzen. Daarom kreeg men een intefessante demonstratie tc aanschouwen. De rechtbank ging de straat op. De verdachte werd even losgelaten om zijn krachttoer te ver- toonen en vol spanning wachtte men op het resul taat. De portier zette zich schrap, greep de ijzeren staven en trok. Er klonk een steunend geluid en langzaam ging het rooster omhoog. Nog een ruk en nog een ruk eu inderdaad kwam de opening van .den kelder vrij. De mogelijkheid was komen vast te staan, maar het was niet direct geruischloos geschied en het leek niet waarschijnlijk,-dat zooiets kon gebeuren zonder dat iemand er iets van be merkte. Om de demonstratie volkomen tc 'doen slagen, daalde de verdachte in den kelder af en droeg geheel alleen een gevuld vat naar boven. „Kan het of kan liet niet?", vroeg de triomfantelijk lachende verdachte. Inderdaad moesten de om standers beamen, dat het kon. Daarmede was de zitting in de „Moulin Rouge" afgcloopen. En dat dit hoog bezoek dc eigenares niet onaangenaam was geweest, bewees wel de afscheidsgroet aan de rechtbank, die een welge meend tot weerziens inhield. „Als de heeren soms nog eens op stap gaan, weten ze 'het adres", zei „Krullenjopie". „Gezellige zaak en goed cabaret". Nadat dc verdachten, die buiten door vrienden en kenden hevig werden toegewuift, naar het palcis an justitie waren teruggebracht, werd daar de zitting voortgezet SPORT TVEDSTRIJDUIT SLAGEN VOETBAL le klasse. District I: Ajax-VTJC 25; Xerxes—DOS 25; EDOFeyenoord 13; DWS—ADO 21; Storm vogels—DFC 1—1. District II Emma-Sparta 3—4; DHC—Haarlem 5—3; HBS—Blauw Wit 2—1; RFC—VSV 4—0; 't GooiHermes DVS 23. District III: HengeloEnschede 15; AGOW —Quick 3—2; NEC-PEC 2—2; Heracles—Tuban- tia 21Enachedesche BoysWageningen 21. District IV BW— Picus 6—0; LONGA—Willem II 1—1; Helmond—NAC 0—4: MVV—Spekholzer- heide 2—3; PSV—NOAD 4—1; Roermond—Eind hoven afg. Afdeeling V: Velocitas—Sneek 2—0; GVAV— Achilles 02: HECBe Quick 21; Leeuwar den—LSC 41; HeerenveenVeendam 81. Tweede klasse E. AllianceMiddelburg 14; DOSKODe Zeeu wen 2—2: Vlissingen—RCS afg. Goes—RBC 1—0. 3e klasse N. M'burg IIGoes II 51; EMMDe Zeeuwen II 11: Breskens IIZeelandia afg. Terneuzen II Vlissingen II uitgest 3e klasse O. Sluiskil—Aardenburg afg. Com. Boys—Oost burg afg. BiervlietTerneuzen 31: Schoondüke —Axel afg. GOES—R.B.C. 10. Goes miste den geblesseerden Peels. Foudraine bezette nu de rechtshalfplaats en Leynse stond rechtsbinnen. R.B.C, was volledig. Het veld was gladf doch behoorlijk bespeelbaar; de wind stond van doel tot doei. R.B.C. koos den vrij sterken wind mede, doch wist daar niet van te proflteeren. Goes was niet minder in den aanval en was daarbij gevaarlijker voor doel dan de tegenpartij. Zoo zien we Wijs den bal, uit voorzet van Versluis, juist over schieten, terwijl korten tijd later een goeden kopbal van Versluis door den R.B.C.-doelman iraai gekeerd wordt. Aan de andere zijde wordt intus schen slechts een vér schot gelost, dat de Munck geen moeite geeft en eenmaal, als een Goesche verdediger mis trant, ontstaat er een vinnige doel- worsteling. waarbij het er even gevaarlijk uitzag voor het Goesche doel. Het spel staat van beide kanten, rekening houdende met wind en terrein, op behoorlijke peil; alleen de R.B.C.-voorwaartsen pasen er zich slecht bij aan, maar krijgen daartoe ook weinig kans .door het goede ingrijpen der Goesche verdedigers. Pas kort voor rust worden de Goesenaars vermoeid en komt R.B.C. wat meer in den aanval doch de stand blijft blank. Na rust blijkt a! spoedig, dat Goes dat nu wind mede heeft, daarvan - beter profiteeren zal dan R.B.C. deed. Reeds na eenige vinnige aanvallen wordt het 1—0, dank zij een goed schot van Wijs uit een voorzet van rechts. En daarna werd het geleidelijk een eenzijdigen wedstrijd, met ccn ge- .regeld aanvallend Goes, en een zich wanhopig ver dedigend R.B.C. We zien een mooi schot van Lockefcer juist ovcrscheeren; Paauwe sclilet hard tegen de lat; Lockefeer krijgt weer .een vrije doel kans en schiet opnieuw- iets te h.oog; Goes schiet driemaal achtereen in. één der schoten gaat langs den keeper maar een R-B.C.-acliterspeler kopt het leder fraai uit het doel. Wat Goes ook probeert, de verdediging der R.B.C.-ers houdt onversaagd stand en hun keeper weert zich geweldig. Enkele maien weten de voorwaartsen der gasten wat op luchting te brengen, doch slechts een paar keer komt het Goesche doel daarbij in gevaar; in den regel kunnen de Goesche achtcrspelers bijtijds in grijpen. Als de strijd tenslotte in een ruimschoots ver diende I0 zege voor Goes eindigt, protesteert R.B.C. tegen een of andere Goesche overtreding, waarvoor haar een strafschop toegekend had moeten worden. Scheidsrechter Montaan, die behoorlijk leidde, laat deze strafschop alsnog nemen, maar de schutter schiet den bal langs den verkeerden kant van den paal. DOSKO—DE ZEEU1TEN 2—2. De Zeeuwen voorhoede was zeer gehandicapt door het niet medespelen van haar linksbinnen Smit wegens ziekte. De wedstrijd was zeer span nend, daar Dosko een kwartier voor het einde nog de leiding had met 2—1 en Van ,As toen de gelijkmaker wist te scoren. Het spel stond op geen hoog peil, daar balcontróle zeer moeilijk was. Voor de rust waren De Zeeuwen het meest in den aanval. Na een half uur spelen wist zij dan ook de leiding te nemen door haar linksbuiten Van As, die een lout van den Dosko-doelman handig afstrafte (O—l). Lang plezier had De Zeeu wen van dit doelpunt niet, want uit een snellen Doskc-aanval, direct hierna, maakte de Dosfco- reclitsbinnen uit een schermutseling voor het Zeeu- wendoei gelijk (1IJ. Even voor de rust nam Dosko uit een verrras- senden aanval de leiding door haar linksbinnen, die uit ccn voorzet van rechts onhoudbaar inschoot (21). De eerste 15 minuten na de rust waren voor Dosko, De Zeeuwen-achterhoede die goed gesteund werd door de middenlinie, hield stand en Dosko wist van deze meerderheid niet te profiteeren. Hierna ging de strijd gelijk op, niet aan beide zijden gelijke doelkansen. Een kwartier voor het einde maakte linksbuiten Van As mooi gelijk uit een goed aangegeven bal van W. Leijnse (22). Beide partijen probeerden nu nog de overwinning uit het vuur té slepen, maar gedoelpunt werd niet meer. De uitslag geeft de verhouding goed weer. Bij Dosko was de doelman niet erg betrouwbaar, de backs .waren zeer trapvast, terwijl het over ecé, flinke voorhoede beschikt niet snelle vleugelspelers.^ De Zeeuwen-achterhoede en middenlinie waren goed op dreef met linkshalf Van de Hoek als uitblinker. Scheidsrechter Wllbrords uit Breda leidde matig. HOCK E Y-UIT SLAGEN. 2c klasse C. Breda II—Zwart Wit II 2—0 Push IITempo 33 MiddelburgLyceum 43 De officier van justitie nam direct rcqalsitoir. Hij achtte den diefstal bewezen en cischtc .tegen eik- der mannen een jaar gevangenisstraf met aftrek van het- voorarrest. De uitspraak Vrijdag 7 November. ZWARE STRAFFEN VOOR CLANDESTIENE SLACHTERS. Voor den economischen rechter te 's-Hertogen- bosch; hadden zich te verantwoorden do landbou wer H. van de Ven uit Zeeland, bij Uden, en de slager-koopman H. F. Smits uit Uden. die eind der vorige week zijn gearresteerd wegens het clandestien slachten van kalveren en den verkoop van het vleesch 'hiervan aan Nederlandsche ar beiders te Volkel. In den tijd van 6 September tot 17 October hadden zij'9 kalveren clandestien geslacht, toen enkele dagen geleden ambtenaren van den crisis- contröledienst de fraude ontdekten. Teneinde een voorbeeld te stellen wenschte de economische rechter dit delict snel te beliande- Jen. Ter zitting kwam vast te staan dat Smits op uitnoodiging van Van de Ven op zijn erf de slachtingen verrichtte, als vergoeding waarvoor hij f -2.per kalf alsmede de huid van elk dier ontving. V.. d. Ven pondde daarna het vleesch uit en verkocht het. De toegevoegde officier van justitie eischte te gen beiden een gevangenisstraf van één Jaar met bevel tot onmiddellijke gevangenneming. Uit spraak doende veroordeelde de economische rech ter den landbouwer v. d. Ven conform den eisch en den slager tot een gevangenisstraf van acht maanden met bevel tot. onmiddellijke gevangen neming. V. d. Ven vroeg clementie, zich er op beroepende vader van elf kinderen te zUri. Dè economische rechter achtte hiertoe geen termen aanwezig, aangezien v. d. Ven daaraan had be- hooren te denken alvorens hij zich aan een -zoo 1 onsociale daad schuldig maakte. ANDERHALF JAAR GEËISCHT TEGEN OPLICHTER. De 32-jarige koopman H. van B. heeft een Zuthpenschen kapper en sigarenwin kelier er leelyk in laten loopen. Van B., die thans te Vlissingen gedomicilieerd is, kwam op verschillende tijdstippen bij de zen Zutphenschen klant met een verhaal over vijfduizend sigaren, die hij uit Kam pen kon krijgen, maar daarvoor had hij niet genoeg geld. De klant schoot geldsbe dragen voor, in totaal voor 220. De on eerlijke koopman stond voor de Zutphen- sche rechtbank als boetvaardig zondaar. Anderhalf jaar werd er tegen hem ge- ëischt. KRUININGEN. Voor abonnementen en advertentiën A. M. WESTVEER.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1941 | | pagina 2