DE STRIJD TEGEN DE DISTRIBUTIE FRAUDE. De legerberichten van gisteren. Het slagen van de nieuwe staatsleening. Tweede Blad PROVINCIALE ZEEUWSCHE COURANT Zaterdag 25 October 1941 Nieuwe bepalingen van het centraal distributiekantoor. Het is een droeve, doch niet te ontken nen werkelijkheid, dat vele Nederlanders ten opzichte van de distributie het met hun geweten niet nauw nemen. Te goeder naam en faam bekend staande lieden valt hét merkwaardig gemakkelijk met allerlei drogredenen hun geweten te sussen als zij de kans krijgen listiglijk de bepalingen van het centraal distributiekantoor te ont duiken. Het is alleen maar egoïstisch zelfbedrog waarvan slechts eigen landgenooten de dupe worden. Het centraal distributiekantoor beijvert zich voortdurend om handelaar en consu ment zoo min mogelijk belemmeringen in den we,g te leggen. Er zijn echter altijd, elementen, die uit winstbejag roet in het" eten gooien. 11 NIEUWE BOTERKAAKTEN. Er moeten .nieuwe boterbonnen worden uitgegeven. Het Centraal distributiekan-__ toor doet-4it niet zonde^ reden. Het papier^ is schaarsch, drukken is' duur en de uit reiking der bescheiden zeker geen kleinig heid. Het is echter onvermijdelijk. De handel in boterkaarten en boterbonnen had zoo'n omvang aangenomen, dat 'het niet langer geduld kon worden. Zij, die op onrechtmatige wijze in het bezit van boter- en vetkaarten gekomen zijn, zullen daar in de komende maanden niet van profiteeren. Voor hen is de tusschentijdsche uitreiking een verdiende teleurstelling. Ook voor hen, die hun kaarten verkocht hebben, zijn de moeilijkheden groot, want om een nieuwe kaart te krijgen moet de oude ingeleverd worden. Zoo straft dit kwaad zichzelf. En de handelaren in bonnen kunnen er "op rekenen, 'dat het C.D.K. diet niet bij dezen maatregel zal lat^i. Er staan hun nog verschillende verrassingen te jachten. VASTE BRANDSTOFFEN. Ook terf aanzien van vaste brandstoffen moet het C.D.K. maatregelen treffèn, die indruischen tegen den stelregel, dat de normale gang van zaken in het bedryfs- leyen zoo weinig mogelijk verstoord moet worden. Handelaar en consument zullen meer dan voorheen gebonden moeten wor den, alweer om de goeden tegen de kwa den te beschermen. Baaromt: e1 zjjn bin nenkort nadere mededeelingen te verwach ten. VLEESCH EN BROOD. Het is ontstellend hoe dom een groot deel van het publiek zich betoont ten aan zien van de distributie, hoe roekeloos men zijn' eigen belangen op het spel zet en hoe gewetenloos men ten opzichte van zijn naastehandelt. Controleurs van den centralen crisis controledienst constateren herhaaldelijk, dat er slagers zijn, die vleesch verkoopen op een nog niet geldig verklaarden bon. De controleurs grijpen bij de ontdekking krachtdadig in. Niet alleen wordt proces- Naar aanleiding van het. succes, dat aan de emissie der 3 bi pet. staatsleening Ne derland 1941 is ten deel gevallen, heeft een redacteur van het A.N.P. een onder houd gehad met den heer M. M. Rost van Tonningen, president der "Nederlandsche Bank. Met groote erkentelijkheid maakte de heer Rost van Tonningen gewag va.n het feit, dat de leening een succes is geweest, hetgeen blykt uit de vry aanzienlijke over- teekening. Zooals bekend, beloopen de -totale inschrijvingen rond 600 millioen, hetgeen .100 millioen meer is dan werd gevraagd. Het resultaat van, de nieuwe leening 'is des^ te opmerkelijker, waar hier voor het eerst sedert jaren weer een staatsleening van het 3 Vi pet. type aan de emissiemarkt kon worden gebracht, terwijl de laatste drie leeningen alle van het 4 pet. type waren. Sinds het begin van den oorlog is deze ïeening de eerste, die er ruimschoots is ingegaan. De leeningen, uitgegeven onder het ministerschap van De Geer,'en onder den secretaris-generaal Trip, die van een 4 procent rentetype waren, zjjn door den belegger slechts met moeite opgenomen. Bij de tweede 'leening De Geer, bij de leening Trip en bij de huidige leening stond een stok achter de deur. In geval van mislukking van deze 3 V2 pet. leening zou niet alleen op het individueele vermo gen, maar ook op het fiscale vermogen van naamlooze vennootschappen zijn te- ruggegrepen. Daarentegen waren thans zekere categorieën van institutioneele be leggers, de spaarbanken en boerenleenban ken bijv., bij. voorbaat voor de stok achter de deur gevrijwaard. Dit is doelbewust geschied, en wel, om de bevolking duidelijk kenbaar te maken, dat, aan deze institutioneele instellingen een groot eigen Initiatief wordt gelaten in de te voeren beleggingspolitiek. Ook de rijksföndsen waren vrijgesteld. Zoowel de houding vart de naamlooze vennootschap pen als die der individueele beleggers, heeft' er toe bijgedragen, de jongste emis sie tot een succes te maken. DE RENTEVOET IN ONS LAND. Om de markt op een renteniveau van 3'/é procent voor te bereiden, is een actie gevoerd, die tot doel had, het publiek te brengen tot een andere waardeering van de kapitaalrente, dan tot dusverre het ge val was. Doelbewust is de president er derhalve toe overgegaan, om de kapitaalmarkt sinds eenige maanden te blokkeeren voor gemeentè-leeningen, die een hooger rente type hadden, opdat geen storing zou in treden ten opzichte van de bestaande plan nen. De president der Nederlandsche Bank sprak- de hoop uit, dat de rente van hy- verbaal opgemaakt, doch bovendien wor den de. door hen in ontvangst genomen, nog niet geldige bonnen, in beslag geno men. En dit komt neer op een verminde- Hng van hun toewijzing. Ook vele bakkers hebben de nadeelen ondervonden van het innemen' van nog niet aangewezen bonnen. Bij een speciale con- tróle gehouden bij bakwers, molenaars en landbouwers kwam vast te staan, dat de meeste bakkers in het gecontroleerde ge bied reeds bezig ware i met het innemen van broodbonnen, die in vele weken nog niet voor aanwijzing aan de beurt waren. Deze bonnen zijn in beslag genomen, ter wijl tegen de bakkers proces-verbaal is opgemaakt. Daar de bakkers tengevolge van het in beslag nemen der broodbonnen met hun voorraden bloem en meel Krap kwamen te zitten,' trachtten enkelen hun tekort aan voorraad aan te vullen door clandestien te koopen. Doch ook hiermede hadden zij -een succes, daa de clandestiene -aankoopen konden worden achterhaald. Andere bakkers,- die niet in staat waren geweest om clandestien te koopen, zaten nu bijna geheel zónder voorraad. Eén bak ker zelfs zag zich genoodzaakt zijn bedrijf stop te zetten. En hóe gaat het met de huismoeders? Er zijn vele wijken in de groote steden, waar men huis aan huis reeds weken „vooruit" is met de bonnen. En straks is de broodkaart afgeloopen en de nieuwe nog niet uitgereikt. Dan zit men eenige weken zonder bonnen. CONSUMENTENBONNEN. Tot dusver bestond voor handelaren de mogelijkheid .van andere handelaren te koopen op z.g. consumentenbonnen. Hier door waren zeer kleine detaillisten, die niet altijd het voor een toe.rijzing vereischte aantal boi ïen bijeen wist te krijgen, toch in staat, het noodige op té doen. Er werd echter van deze mogelijkheid misbruik gemaakt. Er waren grossiers, die bonnen van grootere winkeliers inna men. er waren ook winkeliers, die hierin éen kans zagen tot ongeoorloofde prak tijken en de teugels moeten dus- worden aangehaald. Met ingang van 26 October is het koopen door handelaren van andere handelaren op consumentenbonnen verboden. Grossiers mogen vanaf 15 November geen consumenten bonnen meer inleveren by de distributiekanto ren. Als gevolg hiervan kunnen instel lingen, sanatoria e.'d. voortaan uit sluitend op toewijzingen b\j grossiers koopen. Teneinde te voorkomen, dat de kleine detaillisten door de nieuwe regeling gedu peerd zouden worden, wordt het minimum aantal in te leveren bonnen, dat voor de meeste artikelen 40 was. teruggebracht tot 30 en voor boter en vet zelfs tot 10 per periode. De strijd tegen onwettige praktijken wordt 'aanmerkelijk verscherpt. Wie niet hooren wil moet maar voelen. pothecaire schuldvorderingen in de naaste toekomst een overeenkomstige langzame, geleidelijke daling zal inslaan. Er zijn categorieën van schuldenaren, die in zoodanige moeilijkheden zitten, dat zij op zichzelf staande geen verlaging van rente kunnen verkrijgen. Men denke bijv. aan de kleine tuinders en boeren, die vaak gebukt gaan onder hooge rentelasten van hypothecaire schuldvorderingen. Toch is het noodzakelijk, ook voor deze groepen tot een verlaging van jde rente op hun hypotheken te komen, aldus 'zette de heer Rost van Tonningen uiteen. Maar, het is de bedoeling, dat -deze renteverlaging dan op economisch doelmatige wijze, dus zon der het vertrouwen op het hypothecaire crediet te schaden, tot stand kome. Hier bij zal de overheid haar crediet dienstbaar moeten maken. KOERSVORMING NIEUWE LEENING. Ten opzichte van de. koersvorming der nieuwe leening is de heer Rostvan Ton ningen van meening, dat deze voorloopig beheerscht zal worden door liquidaties. ,Met nadruk verklaarde de president van de Nederlandsche Bank, dat men er prijs op heeft gesteld de koers van uitgifte te gen 97^2 procent te doen geschieden, opdat dit door den belegger zou worden aange voeld, als een eerlijke, zakelijke beschou wing van bestaande verhoudingen op de kapitaalmarkt. De nieuWe leening zal zich op de markt zelfstandig moeten ontwik kelen. GEEN UITGIFTE VAN GEMEENIE- LEENIN GEN. Zoodra de nieuwe staatsleening door de markt voldoende is verweckt en de stuk ken in vaste handftn zijn gekomen, zal de markt wederom voor gemeenteleeni'ngen worden opengesteld. In afwachting daar van zal aan gemeentenven provincies geeri vergunningen tot uitgifte van leeningen worden gegeven. Deze maatregel is genomen uit hoofde van de overweging, dat, waar inschrijvers him plicht deden, ~van staatswege maat regelen moesten worden genomen, ten einde hun belangen te beschermen en te behartigen. Slechts door feiten, aldus de heer Rost van Tonningen, zal het Nederlandsche pu bliek, ondanks de, in het buitenland ge voerde campagnes vertrouwen krijgen in de gevoerde financieele politiek. EEN BOND DIE HET GOED GAAT. Van den Nederlandschen Vegetariërs- bond, welke eenigen tyd geleden ongeveer' 1400 leden en begunstigers telde, was door toetredine van nieuwê leden het ledental op 1 October 1.1. 'gestegen tot 3178, ter wijl op dien datum niet minder dan 1393 candidaat-leden stonden ingeschreven. Nederlandsche Arbeidsdienst. 'aanmelding en keuring. Luistert allen naar de radioreportage op Maandag 27 October 1941 van 19.2019.30 over Hilversum I. Aanvang van den diensttijd op 8 Decem ber 1941. Na afloop hiervan bemiddeling voor arbeid in Nederland. Keuringen hebben plaats op 28, 29, 30 en 31 October 1941. Voor vrijwillige dienstneming by den Ne derlandschen arbeidsdienst zal op onderver- melde plaatsen en data, telkens tusschen 9.00 en 15.00, gelegenheid zijn voor keuring voor vrijwillige dienstneming. Iedere jongeman, die aan de volgende voorwaarden voldoet, kan zich naar de dichtstbij gelegen keuringsplaats begeven en rich aanmelden by den voorzitter van den keuringsraad. Reiskosten voor de heen en terugreis worden vergoed. Het is aan te bevelen een broodmaaltijd mede te brengen. Gegadigden moeten aan de volgende voorwaarden voldoen: a, Nederlander zijn; b. Niet jonger dan 17 en niet ouder dan 23 jaar zijn; c. Onge huwd zijn; d. Voor zoover minderjarig, in het bezit rijn van een bewijs van toestem ming van een hunner ouders, hun voogd of verzorger." Meldt U ter keuring aan!! Te Leeuwarden, Breestraat 48, Concert zaal „Schaaf", Dinsdag 28 October 1941. Te Alkmaar, Doelenstraat 15, Dinsdag 28 October 1941. Te Dordrecht, Mient 7, Dinsdag 28 Oc tober 1941. Te Groningen, Violenstraat 2, Woensdag 29 October 1941. Te Zaandam, Slachthuisstraat 6 (school), Woensdag 29 October 1941. Te Tiel, Vleeschstraat 2 (geb. gemeente werken), Woensdag 29 October 1941. Te Winschoten. Boschstraat 25 (Groene Kruis), Donderdag 30 October 1941. Te Amsterdam, lepenweg 13, Donderdag 30 October 1941. Te Eindhoven, Kruisstraat 53, Donder dag 30 October lt)41. Te Assen, Javastraat 7, Vrydag 31 October 1941. Te Amsterdam, lepenweg 13, Vrydag 31 •October 1941. Te Breda, Leuvenaarstraat 97, Vrydag 31 October 1941. Ieder die wordt goedgekeurd en overigens aan de. te stellen eischen voldoet, wordt op 8 December 1941 opgeroepen om gedurende 5% maand in den Nederlandschen arbéids- dienst te dienen. Na beëindiging van den diensttijd van 5'2 maand kan de vrijwilliger bij gebleken geschiktheid in -aanmerking komen voor een van dé' drie volgende groepen: a. Opleiding tot kader; b. Vrijwillig na dienen gedurende nader te bepalen tijd; c. Na eervol ontslag voorkeur brj arbeids bemiddeling in Nederland; HET ZIEKENFONDSBESLUIT. de vaststelling der premie. Aan het tweede uitvoeringsbesluit van den secretaris-generaal van het departe ment van sociale zaken ingevolge het rie- kenfondsenbesliiit wordt nog ontleend, dat de premie voor de verplicht-verzekerden jaarlijks wordt vastgesteld door den secre taris-generaal op voordracht van den com missaris, waarbij is bepaald, dat deze pre mie niet hooger wordt vastgesteld dan noo- dig is voor het bekostigen van de in het besluit genoemde 'verstrekkingen. Verder is bepaald, dat deze premie ten hoogste bedraagt 6% van het loon in den zin van de ziektewet (zooals ge meld, is de premie voor het jaar 1941 vastgesteld op 4%). Voor zoover éen premieheffing van 6van het loon niet voldoende is om alle in het besluit opgesomde verstrek kingen te bekostigen, worden die ver strekkingen dienovereenkomstig door den secretaris-generaal beperkt De werkgevers en de rechtstreeks-verze kerden zijn verplicht alle aangiften te doen, welke ter verzekering van een behoorlijke - uitvoering van de wettelijke voorschriften betreffende de ziekenfondsen by besluit van den secretaris-generaal zijn bepaald. Hij, die niet voldoet aan zoodanige ver plichting, wordt gestraft met hechtenis van ten hoogste een maand of geldboete van ten hoogste honderd gulden. Hij, die daarbij een valsche opgave doet, wordt gestraft met ge vangenisstraf van ten hoogste twee jaar. Personen, ingevolge de ziektewetverze- keringsplichtig, zijn- verplicht zich vóór 16 November 1941 als rechtstreeksverzekerden aan. te melden bij een door hen te kiezen al gemeen ziekgnfonds, dat zijn werkzaamheid „uitstrekt over de gemeente van hun werke lijke verblyfplaats. Dit is ook van toepas sing voor degenen, die vrijwillig by een zie kenfonds zijn vefzekerd en in het vervolg verzekeringsplichtig zijn. In de overgangsbepalingen is nog be paald, dat bestaande verzekeringen van personen, die volgens de bepalingen van het ziekenfondsenbesluit rechtstreeks- of indi- rect-verzekerden zijn, eindigen, voor zoover zij betrekking hebben op verstrekkingen, als bedoeld in artikel 14. Het door kaasproducenten In te houden rantsoen kaas. In de Ned. Staatscourant van gisteren is opgenomen een besluit van den secretaris generaal van het departement van land- bouw en visschery, waarbij het op grond van de artikelen 7 en 8, lid 2, van het zuivelbesluit 1941 (kaas) den boerenkaas- producent en den producent van Limburg- sche kaas wordt toegéstaan van de door hem bereide kaas een hoeveelheid van 300 gram per inwonen^ gezinslid per week achter te houden. Onder het begrip „in wonend gezinslid" yalt thans ook het in wonend personeel. De periode, waarvoor dit rantscoen gehandhaafd blijft, wordt verlengd tot 23 Mei 1942. de verdediging van de kaap verdische eilanden en de azoren. Dezer 'dagen hebben weer ruim 1200 Portugeesche koloniale troepen Lissabon verlaten om de garnizoenen op de Kaap Verdische eilanden te versterken. Binnen eenige dagen zullen weer 1600 soldaten naar de Azoren vertrekken.» Dultschland strijdt voor Europa. Het opperbevel van-de Duitsche weermacht maakt bekend In het Oosten blijven de aanvals- en achtervolgingsoperaties verder voortgaan. By den afweer van een bolsjewistischen tegenaanval in het Noordelijke deel van het Oostelijke front heeft de 'Spaansche „blauwe divisie" den vijand zw^re verliezen toegebracht, en verscheidene honder den gevangenen binnengebracht. Het luchtwapen heeft in de wate ren rond de Krirn een Sovjetschip van 6000 b.r.t tot zinken gebracht en Moskou bestookt met brisant- en brandbommen. In Noord-Afrika hebben Duitsche jagers drie Britsche vliegtuigen neergeschoten. De vijand heeft Don derdagnacht bommen geworpen op verschillende plaatsen in hét Noord- Duitsche kustgebied, o.m. op Ham burg en Kiel. De burgerbevolking leed geringe verliezen. De schade is onaanzienlijk. Een Britsche bom menwerper werd neergeschoten. Prijsaanduidingsplicht in het hotel-, café- en restaurantbedrijf. De gemachtigde voor de prijzen heeft gisteren een tweetal beschikkingen uitge vaardigd, waarby de prysaanduidingsplicht voor spijzen en dranken verstrekkende in richtingen en voor logies-beörijven geregeld wordt. In de eerstgenoemde beschikking wor den ondernemers van inrichtingen waar voor het publiek gereedgemaakte s'pü- zen of dranken verkrijgbaar wordeb gesteld, tot prijsaanduiding verplicht. Dit moetby spijzen geschieden door middel van menu's of dagkaarten en by dranken door middel van tarief- of wijnkaarten. Deze kaarten moeten gedagteekend rijn of wel den datum vermelden, waarop zij voor het eerst golden, terwijl zrj verder in voldoend aantal in de inrichting - ter inzage moeten worden gelegd. Het kan voorkomen, dat het aanhouden van de be doelde kaarten voor de betrokken inrich tingen bezwaarlijk is, hetgeen bijvoorbeeld bij kleine café's en restaurants het geval zal zjjn. Met het oqg hierop, is het toe gelaten de prijsaanduiding op andere wijze te doen geschieden, bijvoorbeeld door mid del van leitjes otf bordlln Voorwaarde is echter, dat het op duidelijke wijze gebeurt. Tenslotte wordt aan de hierboven bedoelde inrichtingen voorgeschreyen een exem plaar van het menu op de dagkaart of wel een andere aankondiging van de ver krijgbare spijzen by elke toegangsdeur op te hangen, op zoodanige wijze, dat rij van buitenaf voor het publiek duidelijk en ge makkelijk leesbaar zijn. De tweede beschikking bevat de ver plichting tot prijsaanduiding voor on dernemers van inrichtingen, waar aan het publiek logies wordt verleend. Hier onder vallen niet de pensions. De prijsaanduiding moet geschieden door op de plaats waar het publiek zich ter verkrijging van logies komt aanmelden, goed zichtbaar een lijst aan tê brengen, waarop de volgende gegevens voorkomen a) de kamernummers, overeenkomende met de nummers, welke op de gangdeuren der kamers staan; b) de kamerprijs per dag met óf zonder ontbijt; c) het even tueel verschuldigde percentage voor be dieningstoeslag. Bovendien moet in iedere verhuurde ka mer een duidelijk zichtbare aankondiging worden opgehangen, waarop de genoemde gegevens vermeld staan, voor zoover deze op de kamer oetrekking hebben. Indien de prijzen niet elk seizoen of seizoengedeelte gelijk rijn, moeten zy op de aankondiging alle vermeld worden, met nauwkeurige omschrijving van het tijdvak, waarvoor zy gelden. Beide beschikkingen treden op 8 Novem- ber 1941 in werking. Verkoop van vleesch over de „vrijbank" aan houders van vetkaarten. De secretaris-generaal van het departe ment van landbouw en visschery maakt bekend, dat met ingang van 25 October 1941 de hoeveelheid vleesch, welke over de zoogenaamde vrijbank wordt verkocht, per bon 200 zal bedragen van het nor male rantsoen. Derhalve kan over de vry- bank op eiken, met „vleesch" gemerkten bon 200 gram vleesch, been inbegrepen, worden verkocht. Voor het koopen van dit vleesch komen echter uitsluitend diegenen in aanmerking, die bij den verkoop aan de plaatselijke toewijzings-commissie, onder wier toezicht deze verkoop plaats vindt, bijv. aan de hand van hun distributiestamkaart, kun nen aantoonen, dat hun destijds een vet- kaart werd uitgereikt. Uitreiking aanslagbiljetten Inkomstenbelasting. Binnen korten tijd zullen worden uitge reikt de biljetten voor de voorloopige aanslagen in de inkomstenbelasting over het belastingjaar 1941. Deze aanslagen vervallen in vijf termijnen. De eerste ter mijn vervalt aan het einde van de maand, volgende op dié, welke in de dagteëkening van het aanslagbiljet is vermeld, de vol gende telkens en maand later. Aan de ontvangers der directe belastin gen is opgedragen aanstonds na het ver vallen van den eersten termijn tot vervol ging over te gaan. Toenemende belangstelling voor den Ned. Arbeidsdienst. Naar wy vernemen zullen, als gevolg van de dezer dagen in verschillende deelen de3 lands opengestelde gelegenheid tot aanmelding met daaraan verbonden keu ring voor een vrijwillige verbintenis bij den Nederlandschen Arbeidsdienst 600 jongemannen bij ,dit instituut worden ge plaatst en wel op Maandag 3 November. Zeer binnenkort zullen op nader te mel den data weder' aanmeldings- en keu- ringsdagen worden gehouden, met de be doeling de plaatsing der dan goedgekeur- on 8 December te doen geschieden. HET ITALÏAANSCHE. Het ïtaliaansche weermachtbericht luidt Donderdagmiddag hebben vijandelijke vliegtuigen een aanval gedaan op Crotona, er werd onbeteekenende materieele schade aangericht. Geen slachtoffers. Donderdag nacht volgden nieuwe aanvallen op Napels. De verliezen beperkten zich tot vijf gewon den onder dp burgerbevolking. De aange richte schade is niet groot. Onze lucht macht ondernam nieuwe aanvallen op Malta, hierbij werden de luchthaven van Micabba en de havenwerken van La Va- letta getroffen. Noord-Afrika Niets bijzonders aan de fronten te land. In Tobroek werd een vij andelijk vliegtuig door onze jagers neer geschoten. Britsche vliegtuigen bombar deerden Benghazi, Horns en Tripolis, waar bij geen slachtoffers te betreuren vielen. In Homs werd slechts lichte materieele schade aangericht Drie bommenwerpers werden brandend omlaag geschoten, waarvan twee in Benghazi en de derde in Homs. Reddingsbooten borgen de ver koolde lijken van eenige vijandelijke vlie gers. Oost-Afrika Activiteit van onze voor uitgeschoven afdeelingen in de sectoren Ualag en fanameer. Vijandelijke eenhe den werden teruggedreven, van de andere sectoren valt niets bijzonders te melden. De aanslagen In Frankrijk. weer 50 gijzelaars terechtgesteld. In verband met de terechtstellingen van gijzelaars deelt de secretaris-generaal van het Fi'ansche ministerie voor de inlichtin gen mede, dat de bezettingsautoriteiten de voor terechtstelling aangewezen gij zelaars niet kiezen uit de personen, die na een aanslag zijn gearresteerd, maar uit geïnterneerden welker strafschuldig heid duidelijk bewezen is. In de Parijsche pers wordt een bekend making gepubliceerd van den militairen bevelhebber in Frankrijk, waarin medege deeld wordt, dat op den 4ag na de misdaad in Nantes een lid van de Duitsche weer macht in Bordeaux in den rug is neerge schoten. De daders zijn ontkomen. Óok de daders van Nantes zijn nog niet gepakt. Als boete voor deze nieuwe misdaad, zoo wordt in de bekendmaking verder gezegd, is wederom bevel gegeven tot dood schie ten van vijftig gijzelaars. Wanneer de da ders niet in den avond van 25 October ge arresteerd zijn zullen nog vjjftig gijzelaars dood geschoten worden. Voor de opsporing der daders wordt een belooning van 15 mil lioen francs uitgeloofd. Over de aanslagen op leden van de weermacht schrijft de „Matin", dat tot dertien maanden na het begin van de be zetting slechts één moord is voorgekomen. Het vermoorden van Duitsche officieren en soldaten is eerst begonnen, toen de ineenstorting der Sovjets een aanvang had genomen. Alle Fr^nschen moeten medehel pen om de aanstichters van deze misdaden te ontdekken. Het is ontoelaatbaar, dat het bij eèn reeks moorden niet gelukt ten minste een moordenaar te vinden. Zijn, zoo vraagt het blad. de buitenlandsche moor denaars sterker dan de Fransche politie?. DE BEGRAFENIS VAN LUTTENANT- KOLOXEL HOTZ. Op bet Duitsche soldatenkerkhof te Nantes is Vrydag in aanwezigheid van talrijke vertegenwoordigers der 1 uitsche en Fransche autoriteiten het stoffelijk overschot van luitenant-kolonel Hotz ter aarde besteld. Maarschalk Petain liet zich vertegenwoordigen door den prefect van het departement beneden Loire, die een krans op het graf legde. Een groote, zwijgende menigte stond langs de straten. D# „Ortskommandant" zeide in z\in rede, dat Hotz steeds de grootste goedheid en het grootste begrip voor alle moeilijk heden heeft getoond en overtuigd was van de noodzakelijkheid van toenadering in het nieuwe'Europa, zoodat hij op de beste- wijze met de Fransche autoriteiten sa menwerkte. De aanstichters tot dezen moord, aldus oie „Ortskommandant", zijn verraders, zij waagden het niet, den vijand openlijk aan te vallen, zij hebben huurlin gen gebruikt. Daar de ware schuldigen on vindbaar blijven, zullen degenen, die in dienst van Engeland en Moskou hun mis dadige actie in Frankrijk voeren, in hun plaats de verantwoordelijkheid dragen. De verantwoordelijkheid valt terug op de genen, die meenen tegenover deze misdaad te kunnen zwijgen of werkeloos te blyven. Toezicht op organisaties voor de voedselvoorziening. In de.Ned. Staatscourant van gisteren is opgenomen een besluit van den secretaris generaal van het departement van land bouw en visschery, waarby de directeur- generaal van de voedselvoorziening be voegd wordt verklaard aan organisaties van fndustVieele of handelsbedrijven, welke bij of 'krachtens de landbouw-crisiswet 1933 of het voedselvoorzieningsbesluit zijn erkend, alsmede aan organisaties aan wel ke de uitvoering van eenige bij of krach tens de landbouw-crisiswet 1933 of het voedselvoorzieningsbesluit genomen maat regel is opgedragen, aanwijzingen te geven. De organisatie is verplicht de haar ge geven aanwijzingen na te komen. Het rijksbureau voor de voedselvoorzie ning in oorlogstijd deelt hieromtrent mede, dat de bedoeling van dit besluit is om een toézicht van overheidswege op dergelijke organisaties mogelijk te maken in die gevallen, dat in de statuten dezer organisa ties niet in de mogelijkheid van een der gelijk toezicht is voorzien. Het is voorts bedoeld als een overgangsmaatregel; zooals bekend zal bij de toekomstige bedrijfs organisaties voor de" voedselvoorziening eveneens overheidstoezicht bestaan. Het ligt niet in het voornemen, dat on middellijk in vollen omvang van deze be voegdheden gebruik zal worden gemaakt, doch slechts in die gevallen, dat zulks in het belang van de voedselvoorziening nood zakelijk moet worden geacht Een onderhoud met den heer M. M. Rost van Tonningen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1941 | | pagina 5