Vlissingen Goes Middelburg Dienstbodencursussen in Zeeland. STADSNIEUWS DE WONING VER DUISTER ING. Naar wjj van de politie hoorden was liet met de verduistering gisteravond, in den afgeloopen nacht en heden in den vroegen morgen iets beter gesteld dan vorige nachten. Bekeuringen zijn niet gemaakt. Niettemin heeft de politie in geringe ge vallen echter nog 14 maal waarschuwend moeten optreden. Het komt nog al eens voor, dat bij het verlaten van een kamer vergeten wordt de deur te sluiten, waardoor op een of an dere wijze licht naar buiten treedt. Aan bevolen wordt nogmaals om na het aan brengen van de afsluitingen voor ramen enz. ds woning van buiten zelf te contro leeren. Men kan zichzelf dan onaange naamheden besparen. BANDENNOOD. Waar de bandennood toeneemt, wordt het wegnemen van karretjes grooter. Gis teren zijn op klaarlichten dag van den openbaren weg, en nog wel in de drukke Walstra at, eenige fietsen, welke daar voor winkels onbeheerd stonden, gestolen en wel één 's morgens en twee 's middags. Is het eigenlijk wel noodig, dat wy nog maals de waarschuwing doen hooren „Pas op je fiets!" DE GEMEENTE WATERLEIDING. Proefnemingen voor den bouw van een nieuw pompstation. Enkele weken geleden kon men in ons blad lezen, dat het Gemeentebestuur een crediet heeft toegestaan voor het maken van een voorloopig plan tot verb'etering en Biggekerke. Het was slechts een klein be richtje, niet evenredig aan de belangrijk- heid van het besluit. De waterwinplaats moderniseering van het pompstation te Biggekerke toch, voorziet thans niet al leen Vlissingen en Zoutelande geheel van drinkwater, doch zal, wanneer de water- beschaving tot meerdere gemeenten van Walcheren is doorgedrongen, een belang rijke plaats in de watervoorziening voor een groot gedeelte van Zuid- en Zuid-West Walcheren innemen. Bij het waterleidingbedrijf zyn thans de eerste stappen genomen, door het plaatsen van een proeffontijzerir.gsinstallatie op het terrein van genoemd pompstation. Een dergelijke proefinstallatie, is noodig omdat elk gewonnen water z'n eigenaardigheden heeft en vooruit niet te bepalen is, welke wijze van reinigen het meest effectief en economisch is. Hiertoe moet worden geëx perimenteerd, en Wordt in het klein nage gaan, hoe men tot de beste zuivering kan geraken. Het water wordt opgepompt en door een sproeier fijn verdeeld, zoodat het in fijne druppels op een zandbed regent, waar het langzaam door zakt. Het fijne verdeelen heeft o.a. tot doel, dat de zich in het water bevindende stoffen ..Is ijzer mangaan enz., 'door de toetredende lucht worden geoxy- deerd en in het zandbed achterblijven. Vele andere factoren als zuurstof opne ming, ontzuring, bacteriologische reiniging enz. moeten hierbij worden onderzocht, hetgeen geschiedt door het aanbrengen van diverse variaties in do installatie als het schakkelen van meerdere filters ach ter elkaar, toepassing van verschillende sproeiers, filterbedsamenstellingen enz., gevolgd door het onderzoeken van het Al traat. Natuurlijk vorderen deze proeven veel tijd en moet dit, daar hiernaar de plannen voor de definitieve reiniging worden ge maakt, met veel zorg geschieden. Het is dan ook niet te verwachten, dat de proe ven dit jaar gereed zullen komen, daar de ze zeer zeker door de komende winterpe riode zullen moeten worden onderbroken. BADHUIS AAN DE BONEDIJKESTRAAT Gedurende de week van 13 tot 18 Octo ber werden bij het badhuis 1117 baden genomen en wel 872 door heeren, 135 door dames en 110 door kindereu. STADSNIEUWS VERGADERING „VOLKSONDERWIJS". De afdeeling Goes van „Volksonderwijs" hield een algemeene ledenvergadering in de „Prins van Oranje" onder voorzitter schap van den heer J. Ruisaard. De heer Ruisaard deelde mede, dat,-op een schrijven van de afdeeling Goes van Volksonderwijs, vaarin ver&ocht werd om de aanstelling van een leeraar In de li chamelijke opvoeding, voor het U.L.O. en zoo mogelijk voor het L.O., van den burge meester bericht ontvangen werd, dat voor de U.L.O.-school een vakonderwijzer aan gesteld kon >vorden, Naar aanleiding van een en ander, dat aan het gemeentebestuur gezonden werd, deelde spr. mede, dat het geneeskundig schoolonderzoek landelijk geregeld wordt, terwijl Zeeland binnenkort, wat het tand heelkundig onderzoek betreft aan de beurt is. Na de bespreking van de agenda voor de algemeene vergadering, die 1 November a.s. te Utrecht gehouden wordt, werd de heer F. van Zee tot afgevaardigde en de heer C. H. Kok tot plaatsvervangende ge kozen. in de ulzen georganiseerde haarden van De heer De Kok bracht hierna een uit voerig verslag uit van de vorige - alge meene vergadering. De voorzitter deelde by het punt „pro paganda" mede, dat het ledental iets terugliep, door vertrek, overlijden e.a. Het bestuur besloot daarom door huisbezoek te trachten nieuwe leden te werven. Na verdere bespreking werd 'besloten in Februari a.s. een propaganda-feest avond te organiseeren. De heeren C. H. de Kok, H. van der Veen en J. Weststrate werden aangewezen om de in het alge meen behandelde plannen verder uit te werken. VERSTREKKING EXTRA BROODRANTSOEN IN DEN TUINBOUW. Naar het orgaan van den Nederlandschen Tuindersbond van bevoegde zijde verneemt, zal, gezien de graanpositie, de 50 brood verstrekking in den tuinbouw, welke voor zwaren arbeid werd gegeven boven de reeds verstrekte 50 brood, vet, vleesch en aardappelen tot 15 October 1.1., na dien datum niet worden voortgezet. STADSNIEUWS VERHUIZINGEN IN HET TIJDELIJK STADHUIS. Zooals verleden week gemeld is, heeft de provinciale waterstaat de vertrekken op de eerste verdieping van het tijdelijk stad huis veriaten. In een der beide vertrekken is nu het kantoor van den gemeente-ont vanger ondergebracht, terwijl het tweede voor trouwkamer; zal worden Ingericht. Daardoor komen beneden een paar ver trekken vrij voor het onderbrengen van de bureaux van bevolking en burgerlijken stand en waar deze thans zijn, zullen dan vermoedelijk de kantoren en wachtkamer van het burgerlijk armbestuur onderdak vinden. HET INLEVEREN VAN GEDRAGEN WINTERKLEEDING. Van de gelegenheid om op het stadhuis gedragen kleeding of gebruikte dekens in te leveren ter verkrijging van een ontvang bewijs (waardebon) voor het aanschaffen van een nieuw kleed in gstuk of een nieu wen deken, hebben gisteren een 15-tal per sonen gebruik gemaakt, die te samen een 30-tal stuks inleverden. Wij herinneren er aan, dat ook heden, Donderdag en Vrijdag gelegenheid tot in leveren bestaat. ONDER DEN KAP. Gisterenmiddag was het oogenblik aan gebroken, dat de eerste vier panden, die door dèn heer L. F. Groosman op de nieu we Lange Burg gebouwd worden voor de heeren Fanoy, Van der Kuip (firma Wijt man), Jgnse en Van Houte, onder den kap zouden komen, d.w.z., dat de eerste dakspanten geplaatst werden. Hierbij wa ren de vier opdrachtgevers aanwezig en namens hen heeft de heer J. A. J. v. d. Kuip den uitvoerder, den heer Bruggeman, en de 25 werklieden toegesproken en hen dank gebracht voor de viugge en keurige wijze, waarop tot nu toe gewerkt is. Daar de gebruikelijke wijze van herdenking van een feit als dit niet wel uitvoerbaar was, heeft spr. namens allen de werklieden in de gelegenheid gesteld zich iets te ver schaffen. MEDEWERKING VAN ALLE JEUGDIGEN GEVRAAGD. Het is eenige weken geleden, dat wij het bericht publiceerden, dat door het Gewes telijk Arbeidsbureau en de Commissie voor Vakopleiding en ontwikkeling van werk- loozen een onderzoek werd ingesteld naar de studeerende, werkende en werklooze jeugd in deze gemeente. Wy mochten de resultaten van dit onderzoek vernemen, waaruit bleek, dat nog niet alle jeugdigen hun formulier ingevuld terug hadden ge zonden. Zy, die dit onderzoek organiseeren, wil len een zoo volledig mogelijk beeld krijgen van den toestand,- reden waarom alle jeug digen, die tot op heden nalatig waren hun vragenlijst in te zenden, nogmaals een schryven zullen ontvangen, in het vertrou wen dat zg de afgedrukte vragenlijst direct zullen invullen en verzenden. Door dit onderzoek werden reeds ver schillende jongeren welke werkloos of ge- deelteiyk. werkloos, zijn, geholpen. DE TOESTAND IN HET VERRE OOSTEN. DE JAPANSCH-AMERIKAANSCHE ONDERHANDELINGEN. De „Tokio Asahi Sjimboen' publiceert een speciaal bericht uit Washington, vol gens hetwelk aldaar verkregen inlichtin gen melden, dat de onderhandelingen tus- schen Japan en de Vereenigde Staten hervat zullen worden. Ket blad voegt hieraan toe, dat de Ame- rikaansche regeering thans grootere be langstelling schynt te hebben voor het Japansche vraagstuk. Het is nog niet te laat, zoo meent het blad, want zelfs de laatste vijf minuten zal Japan zich inspannen voor het instand houden van den vrede. Overigens bestaat er geen twijfel over, dat de onderhande lingen tot dusver zonder resultaat zijn gebleven. DE BEWAPENING DER AMERI KA ANSCHE KOOPVAARDIJVLOOT. De drie Amerikaansche mailbooten op den Stillen Oceaan „President Taft", „President Pierce" en „President Cleve land" zyn bewapend met luchtafweerge schut, torpedolanceerbuizen en andere fa ciliteiten, volgens de berichten, die naar de „Nisji Nisji Sjimboen" meldt, in scheepvaartkringen te Sjanghai zijn' ont vangen. De plaatsing van marine-officie ren op deze schepen is reeds geschied. GEEN NEDERLANDSCH-INDISCHE PETROLEUM NAAR JAPAN. De olieleveranties van Amerika en Ne- derlandsch Indië blijven volkomen stop gezet, heeft de woordvoerder der Japan sche regeering in antwoord op een vraag verklaard. Hy wees er tevens op, dat de petrolAimo vereen komst tusschen Japan en Mexico voor zoover hem bekend, nog geldig was. BESPREKINGEN IN AUSTRALIË. De Britsche bevelhebber in het Verre Oosten, Brooke Popham, heeft zijn voor genomen reis naar Nieuw-Zeeland opge geven. Hy zal te Canberra (Australië) blijven om besprekingen te voeren met de Australische regeering, zoo meldt Associated Press. De Nieuw Zeelandsche minister van financiën, Nash, is onder weg om met Popham te confereeren. De Australische minister van handel, Scully, heeft, naar Associated Press verder meldt medegedeeld, dat Australië op het oogen blik op verschillende plaatsen vrij groote voorraden levensmiddelen opslaat voor het geval, dat een of ander deel van het land door vijandelijke actie van de rest van het land zou worden afgesneden. Japan en Irak. Het Japansche blad „Nitsji Nitsji Sjimboen" meldt, dat de regeering van Irak het handelsverdrag met Japan heeft opgezegd en de Japansche diplomatieke vertegenwoordigers heeft uitgenoodigd het land te verlaten. Het blad meent, dat deze maatregel een gevolg is van Engel- ache pressie, die ten doel heeft de Ja- pansch-Iraaksche betrekkingen te belem meren. SPORT VOETBALSTANDEN. 2e klasse E. Geheel volgens de verwachting bleef de leiding in handen van Vlissingen en R.B.C. De roodwit- ten hadden in Middelburg moeite genoeg op beide punten beslag te leggen, doch ten slotte hebben ze toch den bult binnen gekregen. Met een zege op R C.S. zorgde R.B.C. ervoor niet achterop te raken en zoo zien we deze concur renten nog samen aan den kop. Breskens heeft blijkbaar met een nieuwe opstelling ook den rechten weg weer gevonden. Than3 werd Dosko het slachtoffer. Het 's toch wel een uitstekend debuut, wat de Bressiaanders maken. Ondanks het feit, dat Goes onverwacht een veer tegen De Zeeuwen moest laten, handhaafde ze zich even eens in de kopgroep. Deze puntenverdeeling was du eenige venasSing op dezen 5en wedstrijddag. Door dit gelijke spel verliet De Zeeuwen de laatste plaats, die thans aan R.C.S. is toebe deeld. In de staartgroep vinden ook Dosko en Middelburg nog een plaats. Laatstgenoemde heeft ook nog geen overwinning kunnen .boeken. e\enm»n trouwens De Zeeuwen en R.C.S. Het onderlinge verschil in de staartgroep Is nog ge ring, doch nu zoo langzamerhand de eerste competitiehelft vordert, zal hierin gauw genoeg verandering komen. De'stand is: Vlissingen 5 4 0 1 14—5 8 R.B.C. 5 4 0 1 15—9 8 Breskens 5 8 11 14—13 7 Goes 4 2 11 0—5 5 Alliance 4 2 0 2 13—7 4 Middelburg 5 0 3 2 10—14 3 Dosko 4 1 0 3 6—11 2 De Zeeuwen 4 0 2 2 7—15 2 R.C.S. 4 0 1 3 5—13 1 3e klasse N. Zeelnndia heroverde de 2e plaats door een goede zege op Vlissingen II, waardoor de ach terstand op E.M.M. niet grooter is geworden. Latstgoenemde had onvrijwillige rust. doordat Temtuzen II verstek liet gaan. We vreezen, dat reismoeilljkheden hier wel de oorzaak zullen zijn. Breskens II deed Walcheren in het stof bijten en nam belde, punten mee naar huis. Een slechte beurt voor de Vllssingers. Voor Bres kens II beteekende deze overwinning een flinken sprong naar boven 'op de ranglijst. We zijn be nieuwd hoe ze het. Zondag tegen Zeelandia zul len maken. Hier is de stand: E. M. M. 1 4 0 0 14—6 8 Zeelandia 4 3 0 1 15—6 6 Middelburg II 3 2 0 1 10—3 4 Breskens II 3 111 6—9 3 Vlissingen II 3 1 0 2 56 2 Walcheren 4 1 0 3 8—11 2 Terneuzen H 1' 0 1 0 1—1 1 Goes 11 2 0 0 2 1—7 0 De Zeeuwen II 2 0 0 2 1—12 0 3e klasse O. Het tot heden nog ongeslagen Aardenburg boekte een nederlaag tegen Axel, welke laatste haar streekgenoot Terneuzen daarmee nog het meest hielp. De kampioenen zelf maakten korte metten met IJzendljke, terwijl Corn. Boys zich wat uit de gevaarlijke zfine werkte door een overwinning op Schoondijkc. Oostburg bezet thans de tweede plaats. In deze klasse onderging de stand nog al wat wijziging en ziet er nu als volgt uit: Terneuzen 5 4 1 0 23—8 9 Oostburg 4 3 0 1 12—7 6 Axel 5 3 0 2 21—15 6 Aardenburg 4 2 11 .165 5 Corn. Boys 4 2 0 2 13—14 4 Biervliet 6 2 0 3 1016 4 Sluiskil 4 112 10—19 3 Schoondüke 5 113 11—20 3 IJzendljke 4 0 0 4 820 0 ONDERLINGE WEDSTRIJDEN A.V; '35. Zondag jl. organiseerde A.V. '35 te Vlissingen een onderlingen driekamp'voor meisjes-junioren, junioren en Jongens beneden de 15 jaar. Ook de heeren-leden hielden 'een driekamp. Voor de meisjes, junioren en Jongens was hier h'et club kampioenschap aan verbonden. Bij de jongens was en uitblinker, die de prestaties der junioren vrijwel benaderde. De junioren streden fel en waren bijna van gelijke kracht, terwijl bij de meisjes de belangstelling niet groot was. De heer D, J Wilink gaf van zijn belangstel ling, voor deze wedstrijden Dlijk. De uitslagen waren als volgt: Meisjes-junioren: 1. T. Braun. vèrsprlngen 3.78 m, kogelstooten 5.75 m, 100 m 14 9 sec; totaal 434 pnt; 2. U. Gijselman, vèrspringen 3.71 m, kogelstooten 5.15 m, 100 m 15.1 sec.totaal 364 pnt. Jongens: 1. L. op 't Hof. kogelstooten 7.79 m, vèrspringen 4.40 m, 100 m 13 sec., totaal 919 pnt.: 2. R. Swanborn. kogelstooten 5.91 m, vèr springen 4 m, 100 m 15.4 sec., totaal 433 pnt.; 3. J. Bruin, kogelstooten 5.28 m. vèrspringen 3.75 m. 100 m 15.4 sec., totaal 351 pnt.4. A. Pol, kogelstooten 5 35 m, vèrspringen 3.80 m, 100 m. 15 9 sec., totaal 321 pnt. Junioren: l. B. Vader, kogelstooten 8.40 m, vèrspringen 5.22 m. 100 m 12.8 sec., totaal 1155 pnt.2. J. Mulder, kogelstooten 9.05 m, vèrsprin gen 5.20 m 100 m 13.1 sec., totaal 1153 pnt.; 3. J. Lfeydekkers. kogelstooten 8.85 m, vèrsprin gen 5.-15 m. 100 m 13 sec., totaal 1142 pnt.: 4. A. de Wijze, kogelstooten 8.07 m, vèrspringen 5.15 m, 100 m 12 8 sec., totaal 1117 pnt.; 5. L. Daane, kogelstooten 9.09 m. vèrspringen 4,40 m, 100 m 13.5 sec., totaal 943 pnt. GERINGE HANDEL OP DE AMSTERDAMSCHE BEURS. De beurs verkeert op het oogenblik weer in een stadi'un van inactiviteit. BU gebrek aan ele menten, we ke de ondernemingslust kunnen prik kelen betoont het beleggende publiek zich zeer teiughoudend en er zijij maar weinig orders. Gis teren waren de omzetten klein. Er was geen en kele afdeeling, die voor een goede afleiding zorg de De koersen waren, vergeleken met de vorige slotnoteeringen, winig veranderd. Onder beurs- tijd kwamen geen mutaties van beteekenis voor. De Deleggingsmarkt was kalm. De Nederland- sche staatspapieren waren bU beperkten handel, aan den lusteloozen kant. De nieuwe vieren ble ven beneden den pari koers en golden 99% 997/g. De Indische 'eeningen waren iets luier. Op de locale aandeelenmarkt vertoonden olies hetzelfde verloop als Maandag. Na op 306 te zijix Ingezet zakte de koers langzaam aan een paar punten in. De affaire in industrieelen was van beperkten omvang. De koersen van de hoofd soorten waren zoo goed als onveranderd en de schommelingen onder beursttjd waren uiterst klein. De Indische cultuurwaarden trokken maar geringe attentie. De tabaksmarkt kenmerkte zich door algeheele afwezigheid van affaire. De sui- kerafdeeling lag verlaten. A Amsterdamsche Bank 127% 129% A Incasso Bank 124% 125% Nederland 1941 4% 1 100 99% 99% Nederland le lng 1940 4 100% 100% Nederland 2e lng 1940 4 100 99% Nederland met bel. fac. 1940 4 100% 100% Nederland k 1000.— 1938 (3%) 3 92% 923/,-% Indië a 1000.— 1937 3 93% 93 Indië k 1000.— 1937 A 3 93% 92% A Koloniale Bank 206 207 A Ned. Ind. Handelsbank 143% 144 C Ned. Handels Mij. 163',2 165% A Algemeene Kunstzijde Unie 144% 144-43% A Van Berkel's Patent 100% 100—99% C Calvé Delft 118% 113-% A Fokker Vliegt Fabriek 217 216 A Lever Bros en Unilever 155% 157-55% A Ned. Ford Auto Mij. 333 A Philips Gloeil. Gem. Bezit 158% 258%-62% A Dordtsche Petr. Ind. Mij. 7 275 278% A Kon. Petroleum Mij. 305 306%-04 Bataafsche Petroleum Mij. Obli. 3% 92% 92% A Holand-Amerika Lijn 144% 145%-44% A Java-China- Japan LUn 162 161-63 A Kon. Ned. Stoomboot Mij. 198 196-94% A Ned. Scheepvaart Unie 198% 201-199 A Handelsvereen. Amsterdam 470% 474-73 A Ned. Ind. Suiker Unie 257 255 C Deli Mij. k 4000.— 303 303-04 A Senemhah Mij. 247 249-51 A Arendsberg Tabak MU. 359 C Amsterdam Rubber 303 302%-300 A Deli-B&tavia Rubber Mij. 347 249% C Oostkust k 1 500.— 173 173 A Sumatra Rubber Cultuur 255 257 A Ver. Ind. Cultuur Ondern. 200 201-06 AFWEER TEGEN VALSCHERMJAGERS IN TURKIJE. In Turkye worden thans de manschappen voor den afweer tegen valschermjagers, die anderhalf jaar geleden zyn opgesteld, ver sterkt. Vooral de sportvereenigingen zullen daartoe gebruikt worden. HOLLANDS GLORIE. Vlissingen heeft de primeur. Een der meest ingewikkelde problemen, waarvoor ouders zich zien gesteld, wan neer hun kinderen de lagere school hebben doorloopen, of hun ulo-opleiding hebben voltooid is dat der beroepskeuze. Niet ieder is ln de gelegenheid of heeft ook maar de financieele capaciteit, zyn kinde ren een middelbare school te doen bezoe ken. Niet ieder kind bezit daartöe ook de geschiktheid. Wanneer een jongen in een ambacht bekwaamd moet worden, bezoekt hij de ambachtsschool, anderen worden na het behalen van het U.L.O.-dipIoma ter stond op de maatschappy losgelaten en in de avonduren hebben zy dan nog veelal de gelegenheid de avondschool te bezoeken. Maar in zeer vele gevallen zitten de ouders met het probleem wat moet mijn kind worden? Bureaux voor beroepskeuze zyn daartoe een niet genoeg te waar- deeren intermediair, omdat men daar iets anders ontvangt dan een beroepsiystje, nl. voorlichting. Het belang van het kind staat op den voorgrond en menigeen, die nu wellicht in een beroep of in een vak terecht is gekomen, waarvoor hy de physiek'e of de psychische kwaliteiten of wel beide mist en zijn leven als een mislukt experiment ziet ver gaan, zal het betreuren, in zyn jeugd deze voorlichting te hebben gemist. De groote sociale beteekenis daarvan kan niet worden onderschat, vooral in die gemeen ten, die wat hun economische structuur betreft, eenzydig zijn georiënteerd. Over eenige generaties moet zulks leiden tot een maatschappelyke en geestelijke ver vlakking en de uiterlijke welvaartsver- schynselen zullen niet meer toereikend zyn om de doorwerking daarvan tegen te gaan. Deze korte uitweiding over beroeps keuze moge voorafgaan aan het eigenlijke onderwerpdienstbodencursussen. Im mers, vooral-voor de meisjes uit den wer kenden stand is het beroepsprobleem uiter mate nijpend. Is de fabriek niet in vele gevallen het laatste toevluchtsoord, als voorportaal voorhet huwelyk En wanneer de fabriek er niet is, om deze veelal goedkoope krachten op te nemen, dan blyft er niet veel anders over dan het zoeken van een dienstje voor heele of halve dagen, waarby ook al weer niet wordt gevraagd naar aanleg of bekwaam heid. Het kind moet wat verdienen, mede helpen ln het onderhoud van het gezin, het kind moet van de straat af. Alles begry- pelyke en misschien wel steekhoudende ar gumenten. Maar daarmede vergaat een jong leven, een jeugd, die op toekomst hoopt in de sleur der eentonigheid en neigt naar de grauwe verslonzing. Is 't niet vaak zoo, wanneer wy om ons heen zien, gelyk in een oud gedicht uit de vyftiende eeuw „Ik leef en weet niet hoe lang ik sterf en weet niet wanneer ik reis en weet niet waarheen 't verbaast me, dat ik vroolyk ben". Zoo ligt een gemeenschap aan banden en hoe komen wij er vrij van Is deze voorstelling te pessimistisch Misschien niet. Maar, hoe dit ook moge zijn, het stemt tot zeer groote voldoening, dat er opmerkelyke pogingen in het werk worden gesteld en dat is gelukkig niet iets van vandaag of gisteren om voor deze meisjes iets te doen, waardoor hun leven uitzicht krijgt op een zinryke -ver vulling. Wanneer er let^s voor onze jonge meisjes zal worden gedaan, dan moet daarby ln de voornaamste plaats het streven voor zitten, hen gereed te maken voor de ver vulling van een levensopdracht, hen te doordringen van het zedelyke verantwoor delijkheidsgevoel voor de verheffing van het gezin, waarvan zy de moeder en ver zorgster zullen worden. Wie deze jonge meisjes, juist thans, aan hun lot overiaat, verzwaart zyn schuld tegenover de ge meenschap. Wanneer er nu dan ook iets ten hunnen behoeve wordt ondernomen, dan kan zulks nimmer ontaarden in een soort ronselary, in een onttrekken van dezo kinderen aan de gezinssfeer, dan ligt d&uraan ten grondslag het' verantwoorde lijkheidsbesef van ouderen tegenover de opgroeiende gemeenschap in stad en plat teland. Daarvoor dient dan ook het gezin' zelf te worden ingeschakeld, omdat ook dsar .vooral daar, de overtuiging moet groeien, dat het jonge meisje in het maat- schappelyk bestel haar eigen plaats moet innemen, dat zy waardevol en onvervang baar element is ln deze samenleving. Er zyn zoo veel meisjes tusschen, 16 en 24 jaar, die zich misschien reels' thans voor de vraag zien geplaatstwat nu, Een vr&ag, die vroeg of laat voor hen allen komt. Een antwoord op die vraag kan heel kort luiden de huishoudelijke betrekking. Voor velen beteekent dit een overgang van werkloosheid naar de huishoudelijke bazigheid, voor anderen de gang van fa briek naar gezin. Deze overgang kan niet plotseling geschieden, omdat het anders zou neerkomen op een bedenkelijk expe riment. En in perspectief gezien gaat het hierby toch ook om Hollands Glorie. Er zijn mogelykheden. Dat kan langs den ambteiyken weg, via de Ryksarbelds bemiddeling en door met medewerking van het departement van Sociale Zaken ge plaatst te worden op een cursus, waar ge heel kosteloos de dienstbodenbekwaamnexd kan worden verkregen. Een dergelijue cur sus duurt drie maanden en heeft 20 les uren per week, terwyi de cursisten zich slechts behoeven te verbinden, na afloop daarvan een huishoudelyke betrekking te aanvaarden, omtrent de keuze waarvan men echter volkomen vry is. zyn zy zes maanden in deze betrekking werkzaam ge weest, waarbij een geregeld contact met de cursisten wordt onderhouden,, dan wordt een diploma uitgereikt Omtrent het programma kan nog worden medegedeeld, dat het omvat koken, wasschen, stryken, huishoudelijk werk en naaien, terwijl ver der aandacht wordt geschonken aan wa renkennis en eenvoudige gezondheidsleer. Deze korte opsomming is reeds voldoende om duideiyk te maken, dat aan deze op leiding een wijdere doelstelling ten grond slag ligt. Sociaal bezien ontleent het in stituut der dienstbodencursussen daaraan juist zijn groote beteekenis. Het schema is dus kant en klaar, het verdient belangstelling en steun in wijden «ring, niet slechts van de zyde der toe komstige cursisten en der ourers, ook van de zijde van hen, die een dienstbode in oerrekking hebben. Ook dit 18 een kant van het dienstbodenvrnagstuk, waarby het niet gaat om een kwestie van vraag en aanbod, maar om het sociale verantwoor delijkheidsgevoel van de wei kgeefsters. Vandaar dat, hoeveel bewondering en w&aiöeering men onk moge hebben voor het verdienstelijke initiatief van departe- mentswege, een centrn.itatje in dezen vorm van arbeidsbemiddeling niet aanbe velenswaardig schynt. In vele gevallen is de arbeidsbemiddeling aan de bemoeiing van de gemeentelyke overheid bnttrokken en daarvoor kunnen wij, met alle respect voor het vele dat in die verhouding werd gepresteerd, toch niet dankbaar genoeg zijn. Maar deze materie is zoo uitermate gevoelig, zy grijpt zoo zeer in ia de ge- zinsverhouding, dat decentralisatie reeds daardoor geboden schynt. Het stemt ze ker tot groote voldoening, dat in Vlissin gen ja want Vli dingen heeft met zijn dierstbodencursus wederom een primeur het initiatief tot de oprichting daarvan van het gemeentebestuur is uitgegaan en dat het de volledige medewerking van het departement voor de uitwerking der plan nen heeft verworven. Gedurende de laatste weken is er zeer veel voorbereidend werk verricht en daar mede is men thans zoo ver gevorderd, dat het .tijdstip'gekomen schynt, om in bree- den kring aan wat bereikt werd, rucht baarheid te geven. Het moge tevens een aansporing zijn, om ook elders in Zeeland dit belangryke sociale werk met kracht aan te vatten. Want aan deze cursussen bestaat een dringende behoefte, getuige de belangstelling, welke ervoor in Vlis singen aan den dag wordt gelegd. De plannen zyn thans reeds zoover uit gewerkt, dat reeds zeer binnenkort de cursus kan worden geopend. In afwach ting van het vrykomen van een perma nent gebouw, werd met medewerking van het bestuur, de beschikking gekregen over een vleugel van het St. Josephziekenhuis, die thans niet in gebruik is en voor dit doel uitnemend kan "worden vrygemaakt. Zooals reeds gezegd, een cursus als deze kan slechts dan tot zyn recht komen, indien er voldoende contacten bestaan met het gezin. Zij het ook ,dat een en ander geschiedt onder auspiciën van het ge- meentelyk bureau van Sociale Zaken, zoo is het toch van niet te onderschatten 'be teekenis, dat het contact tusschen school, gezin en overheid wordt gelegd door de instelling van een commissie van toezicht. Een en ander is tevens van belang met het oog op de mogeiykheid, om het onderwys ook te richten op de vorming voor huis houdelyke beroepen. Het moge een nog verwyderd perspectief zyn, het is niette min van belang, vast te stellen, dat het instituut dienstbodencursus niet is een crisisverschynsel, maar een permanente instelling, die in een lang en sterk gevoel de behoefte zal biyken te voorzien. Dat dit instituut thans in Zeeland zyn Intrede heeft gedaan, moge als een sociale daad van beteekenis worden onderstreept. KERK- EN SCH00LNIEUWS Ned. Herv. Kerk. Bedankt voor Keerlen-Terwinselen (toez.) F. H. Landsman te Roderwolde. De kerkeraad van de Ned. Hcrv. gemeente te IJzendijke heeft beroepen als herder en leeraar de heer F. van t' Hooft, candldaat to Loosdulncn, Doopsgezinde Broederschap. Beroepen te Amsterdam (5e pred. p.)(" W. F. Golterman te Amersfoort, BESLUITEN, BENOEMINGEN, ENZ. 's-HEER ARENDSKERKE. Benoemd tot lid van het Burgerlijk Armbestuur van 's-Heer Arends- kerke, vacature wijlen J. Smit. de heer D. van der Maale Jzn. aldaar. RADIOPROGRAMMA DONDERDAG 23 OCTOBER 1941. 6.45 Gram. 6,53 Ocbtendgym. 7.00 Gram. 7.45 Ocbtendgym. 8,00 BNO: ber. 8,15 Gram. 9,15 Voor de huisvrouw. 9.25 Gram. 10,30 Viool en piano. 11,00 Voor den ooer. 11,20 Zang met piano. Als intermezzo: Piano (opn.). 12,00 Amabile- sextet. 12,40 Almanak. 12,45 BNO; Nieuws- en econ. ber. 1,00 De Ramblers. 1,30 Musette-ork. en soliste. 2,00 Gram. 2,30 Kerkorgel (opn.) 3,00 Ensemble Bandi Balogh, 3,30 Voor de zieken. 4,00 Cyclus. 4,20 Gram. 4,30 Ensemble Jonny Kroon. 5,15 BNO: Nieuws-, econ.- en beursber. 5,30 Omroepork. en soliste. 6,30 Sport en lichame lijke opvoeding. 6.45 Gram. 7,00 Actueel half uurtje. 7,30 Omroepsymphonie-ork. 8,15 Film- praatje. 8,30 Ber. (Engelsch). 8,45 Omroepsym- pbonie-ork. en solist. 9,30 Ber. (Engelsch). 9,45 BNO: Ber. 10,00—10,15 BNO: Engeische Ultz. HILVERSUM II. 301.5 M. 6,45—8,00 Zie Hilversum I. 8,00 BNO: Ber. 8,15 Gram. 10,00 Morgenw. 10,15 Gram, 10,40 Voordr, 11,00 Ensemble Jack der Kinderen en solist. 11,40 Orgel. 12.00 John Kristel en ork. en soliste. 12,45 BNO: Nieuws- e/» econ. ber. 1,00 Salonork. 1,45 Voordr 2.00 Gram. 3,00 Voor de vrouw. 3.20 Gram. 4,30 Voor de Jeugd. 5,00 Gram. 5,15 BNO: Nieuws-, econ.- en beursber. 5,30 Trio „Pro Mu- sica". 6,15 Sociale zorg. 6,30 Zang met piano en gram. 7,00 Actueel halfuurtje. 7,30 Gram. 7,45 „Brandende kwesties", causerie. 8,00 Klaas van Beeck en ork. 8,25 Radio-tooneel. 8,45 De Ro mancers. 9,25 Gram. 9,45' BNO: Ber. 10,00 BNO: Toelichting op het Weormachtsbericht. 10,10 10,15 Avondwijding. HET DUITSCItE RADIO-PROGRAMMA VAN DONDERDAG. 23 OCTOBER. De persdienst van den Nederlandschen omroep meldt: Staatskapellmeister Erich Kloss dirigeert het Dultsch-ltaliaansch uitwisselings-orkest vaa 14.15—14.45 uur. Ter gelegenheid van Lortzipgs 140sten Jaardag brengt de groot Duitsohe zender van 16.00—17.00 uur een herinnerlngs-ultzending met gedeelten uit zijn opera's. Van 17.2518.27 uur brengt de uitzending? „Das Gltlckhafte schiff" (het schip vol geluk), een onderhoudende uitzending uit Hamburg, met veel gezang en kleine muzikale episoden uit het leven aan boord Ludwig Joseph Kaufmann (Cottbus) dirigeert tijdens de .uitzonding: „muziek ln het schemer uurtje" (Muslk zur DUmmerstunde) van 18.00— 19.00 uur ove>" den Deutsehlandsender werken van Schumann, BrahrAs en Reger. Het rijksprogramma brongt van 20.20—20.50 uur de in kabaret-stijl uitgevoerde uitzending: „das macht Freude" een half uurtje met Olga Tschcchowa. Na de frontberlchten begint om 2,10 uur de uit* zending: „So klingt 's bei uns in Wien",

Provinciale Zeeuwse Courant | 1941 | | pagina 2