Verordening tot bestrijding van sabotage- handelingen. De legerberichten van gisteren. STOOMWASSCHERIJ «ZEELAND» Vestingstraffen voor Daladier, Gamelin en Blum c.s. Tweede Blad PROVINCIALE ZEEUWSCHE COURANT Zaterdag 18 October 1941 DE NOORD-OOSTPOLDER. Nederlands nieuwe provincie. In den nieuwen Zuiderzeepolder vordert het werk gestadig. Wij hebben eenige ja ren den tijd gehad om ons de kaart van den Noordoostelijken polder in het geheu gen te prenten, wij hebben van tijd tot tijd misschien de gelegenheid gehad het indij- kingswerk van meer naby gade te slaan, wy hebben het gigantische werk als het ware zien groeien van kluit tot kluit. Velen in onze provincie zullen den nieuwen polder slechts kennen van hooren en zeggen en zij zullen hoogstens een illustratie -van keileembakken en modderspuitende pijp leidingen hebben gezien. Voor het overige was de Noordoostpolder een vaag begrip. Wie echter in die gelegenheid is geweest de vordering van het bic ijkingswerk mede te maken, van af de'aankomst van den eersten zandzuiger tot aan de sluiting van de dijkvakken, wie tydens vermoeiende excursies halsbrekende toeren heeft ge maakt over de leemkluiten van ,het wor dende dijklichaam of zijn geveltoeristische lusten heeft botgevierd) langs de steigers in de sluisputten, die heeft ervaringen opgedaan, waarvan de herinnering het leven door bijblyft en waaraan men met vreugde zal terugdenken, wanneer straks uit 4e lyatermassa het vruchtbare land omhoog is gj^racht en de boer koning is, daar, waar tot vobr enkele jaren de bot ters van Vollenhove ëh Urk ter vangst uit gingen. De Noordoost-polder groeit, de machtige gemalen in. Lemmer en de Voorst dat te Urk is nog niet gereed) spuiten uur na uur, dag na dag groote waterjnassa's uit. Uur na uur en dag na dag daalt het peil en reeds zijn gedeelten droog gevallen, kan men zien, wat er in den tijd, toen/het dijklichaam werd opgebouwd onder water is gebeurd het graven van de hoofdka nalen d'oor' den polder, het storten van zand waar de nieuwe dorpen zullen ver rijzen. Inderdaad, dit is een hoofdstuk op zichzelf, zeker niet het minst boeiende van den inpolderingsarbeid. Nieuw land, dat wil zeggen, nieuwe bo- idemrykdom, nieuwe welvaart en bovenal een waardevolle bijdrage om den land- honger, zooals wy dien ook in Zeeland kennen te stillen. Vandaar, dat reeds aanstonds, nog voordat het nieuw te ont ginnen poldergebied door den zwaren dijk was omsloten, het vraagstuk in alle dee- len van ons land actueel werd wie zullen den nieuwwen polder bevolken? Nu zyn er de Groningers en de Friezen, maar even zeer de jonge boeren uit Zeeland en Zuid- Holland, voor wie in dit b(jna vijftigdui zend hectaren groote gebied de kansen liggen, om zich aan het ruimteprobleem te ontworstelen, waarmede zij in eigen omgeving te kampen hebben en waarvan de urgentie steeds dreigender aspect ver krijgt. Jonge boeren uit Zeeland zijn naar het Noorden getrokken, om zich aan den ontginningsarbeid te geven, in de hoop ook, op deze wijze zich in den toekomsti- gen polder, eenmaal ontgonnen en in cul tuur gebracht zijnde, een bestaan te ver zekeren. Zij hebben het daar voorzeker niet gemakkelijk, de in cultuurbrenging van dezen polder vraagt ijzeren energie, een doorzettingsvermogen, dat zich niet door tegenslagen laat verstoren. En die tegenslagen zijn er zeker, want het werk in dezen polder, die nog geen aanspraak kan maken op den naam polder, is hard. Men vrage het maar eens aan de jonge Zeeuwen, die in de kampen bij Blokzijl, bij Kuinre of Vollenhove zyn ondergebracht. Alleen, zij weten, dat in 't verschiet een toekomst licht. Nu moge bij dit alles één ding voorop, staan en in vele kringen ziet men dit maar al te dikwijls over het hoofd het gaat in de eerste plaats om den polder, niet om het stillen van d"" landhonger van een willekeurigen gegadigde. De Noord oostpolder is geen speculatieobject, het gaat daarbij niet om het opleveren van een stuk nieuw land, zonder meer, het gaat er om, van dezen polder ook wat zijn toekomst betreft het beste te maken, wat èr van te maken is. De eerste voorwaarde is, ons volk en in het bijzonder onze jonge boeren, die straks dezen polder tot ont wikkeling moeten brengen, te doordringen van de groote verantwoordelijkheid, welke wij als gemeenschap op ons hebben gela den, toen wij dit stuk zee aan onze inge nieurs gaven, om er nieuw land uit te voorschijn te brengen. Deze polder is een stuk van Nederland en wy allen hebbep er belang bij, dat dit gebied meer wordt, dan een experiment, meer dan een Wild- West avontuur. Daarom is een voorlich ting op zoo breed mogelijke schaal 'eerste vereischte, een voorlichting, die zich wel iswaar vooral heeft te richten tot de toe komstige bewoners, maar waarvoor men bij het geheele volk belangstelling mag verwachten en die moet stimuleeren. Wy juichen het dan ook van harte toe, dat het bestuur van de Zeeuwsche Landbouw- maatschappy er onlangs toe overging een commissie van voorlichting in het leven te roepen. Zij kan nuttig en belangrijk werk verrichten. Wy van onzen kant zul len de werkzaamheden der commissie met belangstelling volgen en onzerzijds zullen wjj niet moede worden de belangstelling der Zeeuwen voor deze waarlijk nationale zaak zoo veel mogelijk te stimuleeren. Wij zullen van dezen polder vertellen, geluk kig als wij ons achten door eigen aan schouwing het wonder van deze landaan winning te hebben medegemaakt en ken nis te hebben kunnen nemen van de vele en velerlei problemen, welke bij deze grootsche prestatie van .onze Nederland- sche ingenieurs aan de orde zijn ge steld. GEEN VERZENDING VAN FOTO'S, PRENTBRIEFKAARTEN E.D. NAAR BELGIË EN BEZET FRANKRIJK. Naar België en het bezette gebied van Frankrijk zijn niet meer ter verzending toegelaten afbeeldingen van welken aard ook (met uitzondering van personenfoto's in pasformaat), voor zoover deze afbeel dingen niet in boeken, tijdschriften, cou ranten en prospectussen zijn afgedrukt. Schaakproblemen, kruiswoordraadsels of andere raadselopgaven worden eveneens als afbeeldingen beschouwd. Prentbriefkaarten (ook geïllustreerde Kerst- en Nieuwjaarskaarten, geluk- wenschkaarten, enz.) vallen eveneens onder dit verbod. Verschenen is een verordening van den Rijkscommissaris voor het bezette Neder- landsche gebied tot bestrijding van sabota- gehandelingen. zij luidt als volgt: Duitschland strijdt voor de toekomst van Europa tegen de vijandelijke machten. Deze strijd eischt het onverbiddelijk neer slaan van alle pogingen tot tegenwerking. Op grond van paragraaf 5 van het decreet van den Führer over de uitoefening van de regeeringsbevoegdheden in Nederland van 18 Mei 1940 bepaal ik derhalve: Artikel 1. (1) Hij die opzettelijk een ingevolge geldende rechtsvoorschriften straf baar feit pleegt, hetwelk tot oogmerk heeft dan wel aanleiding kan geven tot het in gevaar brengen van de openbare orde of van de veiligheid van het openbare leven in het bezette Nederlandsche gebied, wordt als saboteur gestraft met den dood. (2) Poging; tot en deelneming Aan het strafbaar feit zijn op gelijke wijze straf baar als het voltooid strafbaar feit. (3) Is in uitzonderingsgevallen, waarin bijzondere, in den persoon van den ver dachte gelegen gronden tot vermindering der strafbaarheid bestaan, de doodstraf bo venmatig te achten (nicht angemessen), dan wordt als straf levenslange tuchthuis straf of tuchthuisstraf van ten minste 10 jaren opgelegd. (4) De rechter bepaalt de wijze waarop de doodstraf wordt ten uitvoer gelegd. TELEFOON 637 MIDDELBURG Het adres voor beter werk DE KABINETSCRISIS IN JAPAN. AMERIKAANSCHE SCHEPEN TERUGGEROEPEN. Generaal Tojo, die met de vorming van het nieuwe kabinet is belast, is terstond na zijn audiëntie bij den Tenno overge gaan tot besprekingen met leidende per soonlijkheden. Kort voor het verlaten van het keizerlijk paleis had Tojó nog een kort onderhoud met den lord-zegelbewaarder, markies Kido. Hij confereerde o.a. met den chef van den generalen staf van het le ger, Soegijama, en den inspecteur-gene raal van onderwijs en opvoeding, generaal Jamada, die hem hun steun toezegden. Bevoegde Japansche kringen meenen, naar Domei meldt, dat voor het nieuwe kabinet eenheid in de politiek zal worden bereikt, zooals in het kabinet-Konoje niet .-bestond.De .fundaraenteele -politiek van Japan zal evenwel geenerlei wijziging on dergaan. Het is steeds Japans doel ge weest het conflict in China te beëindigen en in aansluiting aan den geest van het pact unet de asmogendheden in Oost-Azië een welvaartssfeer op te bouwen. AMERIKAANSCHE PERSSTEMMEN OVER JAPAN. De Amerikaansche pers gaat zich naar het D.N.B. meldt, te buiten aan talrijke vermoedens óver de achtergronden van de kabinetswisseling te Tokio, waarbij de bladen voor het meerendeel de opvatting huldigen, dat een wijziging in de politiek van Japan tegenover de Ver .Staten niet uitgesloten is. De Washingtonsche corres pondent van de New York Herald Tribune vermoedt, dat Roosevelt Op de conferentie met de leger -en vlootleiding zoowel de gebeurtenissen in Japan als ook de Duit- sche successen in Rusland heeftf bespro ken. Ook is de veronderstelling gerecht vaardigd, dat de dislocatie van de Ame rikaansche vloot in. den Stillen Oceaan is behandeld. Een tijdperk van eerlijke, zy het ook bepaald onaangenamer betrekkin gen tu8schen Japan en de Ver. Staten is begonnen. Bevoegde kringen te Washington hebben volgens Associated Press te kennen gegeven, dat alle Amerikaan sche koopvaardijschepen, die zich in Japansche of Chineesche wateren be vinden, uitgenoodigd zijn, deze te ver laten. Het ministerie van marine wei gerde zyn houding te bepalen ten aan zien van dit bericht, evenals de Ame rikaansche scheepvaartautoriteiten. Voorts is een officieele verklaring uit gegeven inhoudende, dat de aanleg van de Amerikaansche lucht- en vlootbases in den Stillen Oceaan snelle vorderingen maakt. De tusschen Honoloeloe en Jokóhama ge legen vloot- en luchtbases Midway is ge reedgekomen en met den aanleg van an dere inrichtingen is reeds een begin ge maakt. De aanleg van luchtbases op Alas ka, Sitka, Kodiak en Dutch Harbour is bijna voltooid. De Associated Press ge looft, dat het Amerikaansche ministerie van marine met deze mededeeling waar schijnlijk te kennen wenscht te geven, dat de Amerikaansche vloot in den Stillen Oceaan gereed is. ROOSEVELT IS ONBUIGZAAM. Naar International News Service uit Hydepark meldt, heeft Roosevelt, vóór hij uit Washington vertrok, minister Huil op dracht gegeven, in de komende onderhan delingen met Tokio een onbuigzame hou ding aan te nemen. Gedurende zijn verblijf te Hydepark zal Roosevelt met het oog op den kritieken toestand in den Stillen Oceaan voortdurend in verbinding met Washington blijven. De neutraliteitswet gewijzigd. Het Amerikaansche huis van afgevaar digden heeft heden met 259 tegen 138 stem men zjjn goedkeuring gehecht aan het wets ontwerp tot wijziging der neutraliteitswet, waardoor wapening van koopvaardijschepen mogelijk wordt gemaakt. Het ontwerp gaat thans naar den senaat. Artikel 2. (1) Tot kennisneming van de in artikel 1 bedoelde strafbare feiten is het Duitsche hooggerechtshof als bijzondere rechtbank (Sondergericht) bij uitsluiting bevoegd. (2) Het tijdstip, waarop de terechtzit ting wordt gehouden, wordt bepaald zonder inachtneming van termijnen. (3) De telastelegging kan mondeling geschieden. Een .uittreksel van de telaste legging wordt opgenomen in het proces verbaal der zitting. (4) De voorschriften betreffende de be voegdheid van den Duitschen krijgsraad en van de bijzondere rechtbank voor straf zaken voor leden der SS en voor de leden der politie-organisaties met een bijzondere taak blijven onaangetast. Hetzelfde geldt ten aanzien van de in 'paragraaf 11 der verordening no. 52-1940 betreffende de Duitsche rechtelijke macht voor strafzaken, zooals deze is gewijzigd bij verordening no. 123-1941, bedoelde mogelijkneid tot verwij zing van bepaalde strafzaken naar de bij zondere rechtbank voor de SS. Artikel 3. Indien ter terechtzitting is gebleken, dat het strafbaar feit niet aan de omschrijving van artikel 1 voldoet, wordt de zaak ver wezen naar den gewonen rechter. Artikel 4. Deze verordening treedt in werking op den dag harer afkondiging. BEDRIJFSORGANISATIE VOOR VEE EN VLEESCH INGESTELD. De secretaris-generaal van het departe ment van landbouw en visschery maakt be kend, dat door hem met ingang van 15 November a.s. is ingesteld de bedrijfsorga nisatie voor vee en vleesch, gevestigd te 's-Gravenhage. Deze bedrijfsorganisatie is de eerste bedrijfsorganisatie, welke op grond van het organisatiebesluit voedsel- voorziening.1941 tot stand komt. Zij is een publiekrechtelijk lichaam in den zin van artikel 152 van de grondwet, waaraan ver ordenende bevoegdheid is toegekend. Het gebied der voedselvoorziening, waar voor de bedrijfsorganisatie voqr vee en vleesch wordt ingesteld, bestrijkt den han del in en de be- en verwerking van vee en vleesch, zoomede de veeteelt. Dit lichaam zal dus naast haar bemoeiingen op het gebied van de teeltregeling in het bijzonder tot taak hebben het regelen van den aan voer en den afzet van vee, zoomede de regeling van de verdeeling van vleesch en vleeschwaren. Ieder, die werkzaam is op het terrein, dat de bedrijfs-organisatie bestrijkt, zal tot de bedrijfsorganisatie behooren. De samen stelling, inrichting en bevoegdheid der nieu we- organisatie is geregeld in een regle ment, dat bij de beschikking is gevoegd. Daaruit blijkt, dat het bestuur uit 5 leden bestaat, n.l. twee veehouders, een hande laar in vee, een slager en een vleeschwa- renfabrikant. Hangende de totstandkoming van de vakgroepen en ondervakgroepen van den handel en de industrie voor vee en vleesch, zal als bestuur optreden de com missie van voorbereiding voor de instelling van een bedrijfsorganisatie voor vee en vleesch, welke onlangs bij de Nederiand- sche veehouderijcentrale is ingesteld. Aan de bedrijfsorganisatie zal verbonden zyn een vee- en vleeschaankoopbureau, dat tot taak heeft het verrichten van aan- en verkoopen, opslaan en zoo noodig doen ver werken van vee, vleesch en vleeschwaren. Dit bureau, dat in het bijzonder dus belast is 'met de commercieele transacties, welke uit de werkzaamheid van de bedrijfsorga nisatie voortvloeien, staat rechtstreeks on der toezicht van den directeur-generaal van de voedselvoorziening. De staat is financi eel aansprakelijk voor de door het bureau verrichte handelsdaden, voor zoover deze tot uitoefening van zijn taak hebben ge strekt. De bedrijfsorganisatie voor vee en vleesch en bet vleesch-aankoopbureau zullen te zamen in de plaats treden van de Nederlandsche Veehouderijcentrale. De betreffende beschikking met bijlagen is gepubliceerd in de Nederlandsche Staats courant van Vrijijdag 17 October 1941. Bewaar ledige tuben. ZIJ MOETEN MET SCHROEFDOP WORDEN INGELEVERD BIJ AANKOOP VAN NIEUWE. Vele oude materialen dienen als grond stof bij de vervaardiging van nieuwe pro ducten, zooals lompen, oud ijzer, oud pa pier e.d. Iedereen is er thans wel van over tuigd, dat wanneer de afvalstoffen niet ten volle werden benut, vele artikelen, welker gebruik wij als de gewoonste zaak ter wereld beschouwen, niet meer of heel slecht te koop zouden zijn, omdat voor de vervaardiging ervan de grondstoffen zou den ontbreken. Zoo ook kunnen ledige tuben uitste kend dienst doen voor vervaardiging van nieuwe tuben. Daarom hebben het rijksbureau voor oude materialen en afvalstoffen en het rijksbureau voor non-ferro metalen in overleg met be langhebbenden in handel en industrie bepaald, dat by aankoop van in tuben verpakte artikelen 'n ledige tube moet worden ingeleverd. Indien aan deze regeling de hand wordt gehouden, zal niet behoeven te worden ge vreesd voor een tekort aan tuben voor de verpakking van tandpasta, scheercrême enz. Het is bij de inlevering niet noodig een tube van dezelfde soort in te leveren, wel is het noodzakelijk, dat de oude tube bij inlevering is voorzien van de schroefdop, omdat de grondstof voor dit' materiaal ook schaarsch is. Aangezien de winkelier dus in het ver volg slechts een in een tube verpakt artikel mag verkoopen tegen gelijktijdige inleve ring van een ledige tube, kan worden aan geraden ledige tuben zuinig te bewaren. Duitschland strijdt voor Europa. Onder het opperbevel van den leider van den staat in Roemenië, maarschalk Antonescu, heeft een Roemeensch leger, aangevoerd door den generaal over een legercorps Ja- cobici en -gesteund door enkele spe ciale formaties van het Duitsche leger en het Duitsche luchtwapen, op 16 October stad en haven van Odessd ingenomen. Daarmede hebben de sedert wee maanden voortduren de zware gevechten tegen den in de diepte opgebouwde veldversterkin- gen van Odessa standhoudenden te genstander een zegevierend einde gevonden. De buit is nog niet te overzien. Met Odessa is den vijand een be langrijk industriecentrum, een van zijn belangrijkste steden en de groot- ste haven aan de Zwarte Zee ont nomen. In de wateren van Odessa heeft het Duitsche luchtwapen transport schepen van den uit de stad vluch tenden vijand met groot succes aan gevallen. Het bracht met voltref fers van bommen zes koopvaarders met tezamen ongeveer 30.000 brt. tot zinken. Nog acht andere groote schepen werden zwaar getroffen, 'n Sovjet-torpedoboot werd vernietigd. Tusschen de Zee van Azof en de Donetz wordt de achtervolging van den verslagen vyand door Duitsche, Italiaansche, Hongaarsche en Slo- waaksche troepen voortgeSfet. In den Noordelijken sector van het Oostelijke front hebben forma ties van het Spaansché legioen met succes aan de gevechten deelgeno men. Overigens verloopen de operaties in het Oosten vólgens de plannen. Doeltreffende luchtaanvallen zijn Donderdag en Donderdagnacht ge richt op voor den oorlog belangrijke installaties in Moskou. Ook Lenin grad werd des nachts opnieuw ge bombardeerd. Voor de monding van de Humber en ten Westen van de Scilly-eilan- den zijn een groote koopvaarder en nog; een schip van 1500 brt. door neergeworpen bommen tot zinken gebracht. Aan de Zuidoost- en West kust van Engeland hebben gevechts-. vliegtuigen haveninstallaties van den vijand met bommen bestookt. Eenige Britsche bommenwerpers hebben Donderdagnacht - in West- Duitschland brisant- en brandbom men neergeworpen. In eenige plaat sen ontstond onbelangrijke schade. Een vijandelijk vliegtuiug werd neergeschoten. Handelsverkeer tusschen Ned. Indië en Japan. Uit Batavia meldt het A.N.P. In de maand Augustus bedroeg de invoer van Japansche goederen in Java en Madoera nog veertien procent van den totaleri invoer. In die maand voerde Japan nog de helft In van alle ingevoerde garens en manufac turen. Indien echter de loopende contracten, waarvoor reeds deviezen waren afgegeven, zrjn uitgevoerd, zal door de stopzetting van het handelsverkeer geen invoer uit Japan meer plaats hebben. Behalve garens en ma nufacturen bestaat deze invoer hoofdzake lijk uit cement, aardewerk, papier, glas werk, alóin, zoutzuur, zwavelzuur blik-melk en blik sardines alsmede bier. 2 BRITSCHE JACHTVLIEGTUIGEN NEERGESCHOTEN. Het D.N.B. meldt uit Berlijn Duitsche marine-artillerie heeft den 16en October twee Britsche jachtvliegtuigen by de Nederlandsche kust neergeschoten. Nog voor de beide Britsche jagers het bezette gebied konden binnen vliegen wer den zij door goedgeplaatste schoten ge troffen, zoodat zij in brand geraakten en in zee vielen. DIT JAAR GEEN UITREIKING VAN NOBELPRIJZEN. De Zweedsche regeering heeft besloten, naar T.T. meldt, dit jaar geen Nobelprijzen uit te reiken. Uit Vichy meldt het D.N.B.: De Fran- sche politieke juridische raad heeft op grond van de aanklacht van het opperste gerechtshof van Riom, maarschalk Petain strafvoorstellen voorgelegd tegen de be klaagden Daladier, Gamelin, Leon Blum, Pierre Cot, Guy Lachambre en Jacomet. Ten aanzien van Daladier wordt gezegd, dat Frankrijk onder zyn regeering zonder voldoende voorbereiding en zonder raad pleging van den hoogsten oorlogsraad ten oorlog is getrokken. Het volkomen falen in byna alle voor de militaire paraatheid van Frankrijk noodige maatregelen is ge constateerd. Voorts wordt Daladier ten laste gelegd: slechte organisatie van het oppercommando, laakbare onderwerping aan politieke invloeden, leveranties van talrijke vliegtuigen aan het Spaansché volksfront, benevens talrijke andere ver grijpen, die in verband staan met de ge noemde handelingen. Tengevolge van dit falen zag Frankrijk zich in den oorlog moreel en materieel- ontwapend en zonder de onmisbare middelen voor de uitvoering van zijn taak gesteld. Daladier heeft zyn ambtsverplichtingen geschonden. Voor hem wordt plaatsing in een vesting voor gesteld. Den óhef van den generalen staf, gene raal Gamelin, wordt ten laste gelegd, dat hij door gebrek aan energie en karakter een vergrootirrg van het gebrek in de be wapening en oorlogsparaatheid heeft toe gelaten en in den loop van den oorlog door zijn catastrophale besluiten de bevelvoe ring heeft gedesorganiseerd. Wegens de- HET ITALIAANSCHE. In zijn weermachtbericht no. 502 maakt het Italiaansche opperbevel het vólgende bekend: Formaties van de Italiaansche lucht macht hebben gisternacht de vlootbasis La Valetta op Malta gebombardeerd Vijandelijke vliegtuigen hebben aanvallen ondernomen op Napels. Zij lieten eenige bommen vallen. Eenige particuliere gebou wen werden getroffen, waardoor twaalf personen werden gedood en 37 gewond. Brandbommen veroorzaakten op eenige plaatsen der stad branden, die snel be dwongen konden worden. Noord-Afrika: vijandelijke gemechani seerde strijdkrachten, die uit de vesting Tobroek probeerden uit te breken, werden terstond bestookt door het vuur van onze artillerie en teruggedreven. Britsche vlieg tuigen lieten bommen vallen op Benghasi.' Eenige huizen liepen schade op. Oost-Afrika: tijdens 'een verkennings vlucht heeft een van onze jachtvliegtuigen groepen vrachtauto's in de zóne van Dabat (in .het Noordoosten van Gondar) met ma chinegeweren bestookt. Eenige automobie len geraakten in brand. Hoewel verschei dene malen door het hevige vijandelijke luchtdoelgeschut getroffen, keerde het vliegtuig behouden terug. Detachementen van de vesting Celga, die een van onze ravitailleeringscolonnes escorteerden, had den een ontmoeting met strijdkrachten van den vijand, die op de vlucht gedreven werden. Middellandsche zee: behalve de reeds vermelde duikboot is nog 'n onderzeeër door een van onze torpedojagers onder bevel van den corvettenkapitem Luigi Franzoni tot zinken gebracht. De strijd in de Middellandsche Zee. De kapitein van het te Valencia binsen- geloopen stoomschip „Castillo de Villa- franca" heeft gerapporteerd, dat hij nabij Gibraltar drie schipbreukelingen heeft opgepikt, deel uitmakende van de beman ning van het Engelsche patrouillevaartuig „Flor de Lis", dat door een Duitsche duik boot is getorpedeerd. Een der geredden verklaarde, dat de „Flor de Lis" in vijf minuten tijds met de geheele bemanning van 69 koppen gezonken is. Zij waren de eenige geredden. Uit Tanger wordt gemeld, dat volgens berichten uit Gibraltar Vrijdagmorgen al daar een groot militair vliegveld door brand vernield is. Denzelfden dag ontstond er •een hevige explosie aan boord van een vrachtschip, dat te Gibraltar geladen werd. Er waren verscheidene slachtoffers aan boord. De Belgische Congo. EEN AMERIKAANSCH BESCHERMHEERSCHAP? Uit Brussel meldt het A.N.P.De berich ten over de reis van Spaak, den minister van buitenlandsóhe zaken in de Belgische emigrantenregeering te Londen, hebben in België een gerechtvaardigde opwinding doen ontstaan. Spaak zou naar New York zijn gegaan om aan Roosevelt het „be schermheerschap" over den Belgischen Con go aan te bieden. Men verklaart, dat Spaak, wanneer de berichten over zijn voor genomen stap bewaarheid mochten worden, zich schuldig maakt^aan een nieuw verraad jegens zrjn volk. Vooral opmerkelijk vindt men het ook, dat dit Amerikaansche be schermheerschap gevraagd zou worden voor het geval Engeland niet meer in staat zou zijn zrjn suprematie in Afrika te hand haven. Het Nouveau Journal wijst er in dit ver band op, dat Spaak door zijn reis weinig vertrouwen tot uitdrukking brengt in de eindoverwinning van Engeland. Inderdaad zou de definitieve nederlaag van het bols jewisme groote Duitsche strijdkrachten vrij maken voor optreden in Afrika en Enge land zou dan eventueel niet meer in staat zijn de geweldige Afrikaansche gebieden te verdedigen. Tegelijkertijd streven de Belgi sche heeren in Londen vermoedelijk het doel na de toekomstige definitieve regeling tusschen Duitschland en België betreffende den Congo voor te zijn en door de oprich ting van de Amerikaansche vlag in den Congo het lot der kolonie te scheiden van dat van het moederland. Het staat echter vast, zoo besluit het blad zijn opmerkingen, dat het lot van den Congo eens zonder de emigrantenregeering te Londen definitief geregeld zal worden. ze schendingen van zyn ambtsplichten wordt voor generaal-Gamelin plaatsing in éen vesting voorgesteld. Leon Blum heeft, naar het gerecht vast stelt, zrjn plichten veronachtzaamd en verzuimd aan de bewapeningsindustrie den impuls te geven, die in overeenstem ming zou zijn geweest met den toestand. Met zijn gezag heeft hij de fatale activi teit van zijn ministers Daladier en Pierre Cot gedekt. Hervormingen in het arbeids recht heeft hij gemaakt tot instrumenten van den klassestrijd en de moreele, kracht van het land op gevaarlijke wijze ver zwakt. Hij heeft Frankrijk in het verderf gestort. Voor hem wordt plaatsing in een vesting voorgesteld. Pierre Cot heeft nagelaten, aldus het rapport, gedurende zijn twee malen optre den als minister van luchtvaart Frankrijk het luchtwapen te geven, dat de toestand eischte. Hij heeft de luchtmacht gedesor ganiseerd, de disciplineloosheid begunstigd en de belangen des lands opgeofferd aan zijn partijpolitieke denkbeelden. Met leu genachtige verzekeringen heeft hg het parlement en het land getracht te mislei den, ofschoon Frankryks veiligheid on herstelbaar gecompromitteerd was. Pierre Cot zou derhalve, wanneer hjj in Frank rijk was, in een vesting geplaatst moeten worden. Ook bg Guy Lachambre en Jacomet constateert het rapport plichtverzakingen, die echter in beide gevallen niet zoo ern stig zyn, dat grondwetartikel no. 7 toege past zou kunnen worden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1941 | | pagina 5