De tweede Winterhulp-actie ingezet. De legerberichten van gisteren. Tweede Blad PROVINCIALE ZEEUWSCHE COURANT Donderdag 16 October 1941 Een ernstig woord van mr. dr. Frederiks. Gisteren heeft de secretgris-gteneraal van buitenlandsche zaken mr. dr. K. J. Frede riks, in zijn kwaliteit van voorzitter van het landelijk eere-comité, tijdens een bijeen komst in Pulchri Studio te Den Haag de tweede Winterhulp-actie geopend. Aan de rede, die de secretaris-generaal daarbij heeft uitgesproken, ontleenen wij het vol gende. Het vaderland, dat ons zoo na aan het hart ligt, beleeft een zwaren, duisteren tijd, niet alleen op politiek, maar ook op maatschappelijk gebied. Men moet echter door de slagschaduwen van een tijd weten heen te zien en dan zie ik aan de zonne- zijde van dit tijdsgewricht, dat het Neder- landsche volk zichzelf gebleven is, zichzelf bewust de pandhouder te zijn van een groot verleden en verplicht tegenover het voor geslacht dat pand weer onbevlekt over te geven aan de kinderen van het heden, die de traditie zullen voortzetten. Wanneer ik die houding zich zie handhaven in het Nederlandsche volk, dan voel ik mij een, ik geloof rechtmatigen, trots Nederlander te zijn. Saamhorigheidsgevoel, dat thans nog sterker zich uit dan in het verleden moet zich ook demonstreeren in positieven, op- bouwenden zin. Dezen winter zal heel veel leed ver zacht moeten worden, vele nooden zullen luide roepen om leniging. Door alle eeuwen heen is het Nederlandsche volk bekend ge weest om zijn zin voor weldadigheid. Het staat daarin bij geen ander volk achter. Zonder te offeren aan nationale overschat ting moge ik zeggen, dat het steeds aan de spits heeft gestaan. Bif elke ramp, bij iederen nood heeft ons volk met milde hand gegeven, zonder zich af te vragen wie door de ramp, door den nood getroffen werd. Laat dit ook nu zoo zijn en whnneer de zen winter de nood grimmig aan de deuren klopt, dan ik mgn oproep: weest mild dadig in wijden kring, geeft met ruime hand aan hen, die u na staan. Weest in dachtig aan wat uw vaderen deden en wat zij ons als erfgoed hebben nagelaten. In het midden van de weldadigheidscam pagne, die voor de deur staat, staat de Winterhulp Nederland. Mij moet nu een diep ernstig woord over de lippen. Vraagstukken van openbare orde, zijn nooit simpel, maar vaststaat voor alle tij den, dat nimmer een redelijke solutie kan worden verkregen, wanneer men zich niet stelt op den bodem van de realiteit. Bij het probleem van de winterhulp hebben wij rekening te houden met meerdere realiteit. Een concreet feit nu is, dat wij op het oogenblik heb ben te aanvaarden, dat de Winterhulp Nederland er is. Hoe men zich ook tegenover de stichting stelt, vaststaat, dat zij het eenige kanaal is waarlangs het sociale werk van de georganiseerde weldadigheid mag worden beoefend. En nu staat men voor de vraag hoe denkt men den nood het hoofd te bie den, indien dit kanaal niet gebruikt wordt. Het gebruik maken van het kanaal stuit nu echter op moeilijkheden. En deze moeilgkheden vinden hun oor sprong weer in concrete feiten, die men niet als een struisvogel voorbij kan gaan. Een psychologisch volkomen begrijpelijke trek bij, ik denk wel elk volk, welks land een bezetting draagt, is wantrouwen. Zulk een wantrouwer! wordt te gevaarlijker, wanneer het wortel schiet in een nuchter, zakelijk volk als het onze, onloochenbaar nu is in ons volk een stemming, die de Winterhulp Nederland op zijn zachtst uitge drukt niet welgezind is. Maar dan zeg ik tot het Nederlandsche volk: bljjf bij uw oordeel toch altijd staan op den bodem van de nuchterheid en de zakelijkheid, die het kenmerk van ons volk is, vertroebel de verhoudingen niet door overdrijving, mis ken niet de lessen der historie. Maar van den anderen kant richt ik mij tot de leiders van de Winterhulp Neder- land om hen op het hart te binden zoo reëel te zijn, dat zij begrijpend .staan te genover de gevoelens, die in het Nederland sche volk leven. Treden zij die gevoelens tegemoet niet alleen met woorden maar met daden, die zoo oneindig meer waard zgn dan het schoonste woord. Maar er is meer. In dat licht'van de gevoelens in het Nederlandsche volk moe ten de leiders van de Winterhulp Neder land ook de moeilijke positie zien van de Nederlandsche burgemeesters. De Neder landsche burgemeesters verrichten hun zware taak in dezen ernstigen tijd op een wijze, den hoogsten lof waardig. Beter dan wie ook kan ik daarover oordeelen, die nu reeds bgna anderhalf jaar aan het hoofd sta van het Nederlandsche bestuursappa raat. Zij moeten leiding geven bij hun ar beid voor de winterhulp evenzeer als in het uitgebreide veld van hun bestuurstaak. Maar bij het geven van die leiding moeten zij zich ook steeds voor oogen houden de massieve ware staatsmanswijsheid, dat kracht niet geschraagd door beleid, ge doemd is in onvruchtbaarheid onder te gaan. Miskennen zijdezen primairen regel van publieke gezagsuitoefening dan boeten z\j in Ket onmisbaar vertrouwen van hun burgerij. De leiders van de Winterhulp Ne derland, die zich reeds zoo veel arbeid in de maanden, die achter ons liggen, hebben getroost, mogen zich deze realiteit klaar voor oogen stellen. Van beide zijden is een goede wil noodig om te komen tot een resultaat, dat waard is ernaar te streven, daar zoo groote be langen op het spel staan. DE RESULTATEN VAN HET AFGELOOPEN JAAR. De heer C. Piek, directeur-generaal, zette tenslotte in een uitvoerige rede de resul taten van de Winterhulp-actie in het afge- loopen tijdvak uiteen. In alle gemeenten werd het win terhulpwerk onder leiding van de burgemeesters verricht. Intusschen is 'n aanvang gemaakt met een blok-, wijk- en buurtschaps-organisatie. De inzamelingen en vrijwillig toegezon den bijdragen leverden een totaal van 7.200.000 op. Per week worden twee driehonderdduizend loten voor de winter hulp verkocht. Alleen aan aardappelen werd aan behoeftigen een hoeveelheid ver strekt overeenkomende met den inhoud van een aangesloten rij vrachtauto's van 's Gra- venhage tot Leiden. Er werden 316.000 porties warm voedsel verstrekt, voor ruim 5.179.000aan waardebonnen en voorts giften en goederen in natura tot een totaal van 6.144.000. Aan de speldjes is veel zorg besteed, waardoor mser handwerk kon worden ver kregen. dat vreugde bracht aan degenen die zo' vervaardigden. Iedere burgemeester kan getuigen, wat de winterhulp doet: Ieder te helpen,-die in nood verkeert. Wie aan de zuiverheid van de winter hulp-werkzaamheden twijfelt, wete, dat de W.H.N. in een glazen huis zit en dat ieder volledige inzage daarin kan verkrij gen. Critiek zal er altijd blijven; de-mede werkers van de- winterhulp stellen daarte genover telkens opnieuw de daad, wetende, dat honderdduizenden jn Nederland daarop wachten. Spr. eindigde zgn rede met de plech tige persoonlijke verzekering, dat alle win- terhulpwerk uitsluitend ten goede komt aan onze behoeftige landgenooten. „Der Soldat in Holland". TENTOONSTELLING VAN SCHILDER-, TEEKEN- EN FOTOWERK VAN DUITSCHE MILITAIREN HIER TE LANDE. Woensdagochtend werd In de gothische zaal aan de Paleisstraat de tentoonstelling „Der Soldat in Holland" geopend. Deze ten toonstelling is georganiseerd op initiatief en onder protectoraat van den bevelhebber der weermacht in Nederland, generaal der vliegers Fr. Christiansen en omvat schil der-, teeken- en fotowerk van Duitsche mi litairen in Nederland. Generaal majoor Schwabedissen, chef van den staf van de weermacht hier te lande, sprak een inleidend woord. Spr. zeide, dat het doel dezer tentoonstelling drievoudig is: de bekroning van den wedstrijd, een expo sitie van de voornaamste inzendingen en hieruit te doen voortvloeien een tentoon stelling in Duitschland van in Nederland vervaardigd werk dezer militairen. De wed strijd heeft ten doel gehad onze Duitsche soldaten te helpen hun vrijen tijd zoo nuttig mogelijk te besteden, land en volk van Ne derland te leeren kennen en het landschap in beeld te brengen. De tentoonstelling laat zien wat Nederland aan schoonheid biedt en hoe de kijk van den Duitschen soldaat daarop is. Spreker zeide te hopen, dat ook vele niet-militairen deze tentoonstelling zul len bezoeken, omdat zij vooral bedoeld is als versteviging van de verbinding tusschen het Nederlandsche volk en den Duitschen soldaat. De jury heeft een moeilijke taak gehad de 55 be?te werken voor prijstoeken ning te kiezen uit de meer dan tienduizend inzendingen van soldaten der weermacht, S.S., politie en dienstvakken bij het rijks commissariaat. Rijkscommissaris, rijksminister dr. Seyss Inquart, daarna de tentoonstelling openend deed dit met een kort woord, waarin hij zeide gaarne zijn medewerking hieraan te hebben willen verleenen, omdat hij hierin een onderdeel ziet van den hem door den Führer gegeven opdracht, alles te doen wat de taak der weermacht kan verlichten en de verhouding tusschen het Nederlandsche volk en den Duitschen soldaat kan verbete ren. Spreker herinnerde aan den strijd 1914/ 1918 en merkte op, dat de omstandigheden destgds zooveel moeilijker waren dan zij thans zijn, nu de Duitsche solda§.t zeker is van de overwinning en hij met geheel zijn EEN HALF UUR NA ZONSONDERGANG DE LICHTEN AAfJ. Hier en daar schijnt nog verwarring te bestaan omtrent het tijdstip, waarop de verlichting van rij- en voertuigen 's avonds ontstoken moet worden. In dit verband deelt de A.N.W.B. het volgende mede: In het verordeningenblad van 8 dezer is de „Wegenverkeersregeling" afgekondigd. Artikel 21 van deze verordening bepaalt uitdrukkelijk, dat „bij duisternis of dichten mist geldt hetgeen omtrent- de verlichting is bepaald in de Motor- en Rijwielwet en in de op grond daarvan uitgevaardigde uitvoeringsvoorschriften". Hierin ziet dé A.N.W.B. opnieuw een bekrachtiging van het steeds door de autoriteiten en door den Bond gehuldigde standpunt, dat de lan taarns moeten branden van een half uur na zonsondergang tot een half uur voor zons opkomst. DE WINTER NADERT. Vlucht wilde zwanen waargenomen. De eerste voorboden van de winterpe riode zgn er weer Dezer dagen werd boven Offingawier bij het Sneekermeer een vlucht van veertig wilde zwanen waargenomen, koersende in Zuid-Westeljjke richting. VLIEGTüIGOLIE UIT WALVISCHTRAAN. Een Japansch ingenieur heeft volgens S.P.T. een procédé ontdekt, waardoor het mogelijk wordt olie voor vliegtuigen uit traan van walvisschen en haaien te produ- ceeren. Binnenkort zal een maatschappij met steun van het Japansche ministerie van handel de productie ter hand nemen. RAY VENTURA GESNEUVELD. Uit Helsinki meldt Stefani: De bekende orkestleider Ray Ventura heeft den helden dood gevonden aan het Oostelijk front. Hij had als valschermjager vrijwillig dienst genomen bij het leger van Mannerheim. Hg is gevallen na de herovering van Viipuri. hart zich in zijn vrije uren aan ontspanning als die waarvan hier de beste resultaten zijn bijeengebracht, kan geven. Hierna werd een rondgang langs de ten toongestelde werken gemaakt, die de be langstelling in hooge mate verdienen. Eeuwig levende teekens. TENTOONSTELLING VAN VOLKSCHE ZINNEBEELDEN GEOPEND. Met ingang van Woensdag is te 's-Gra- venhage een tentoonstelling van volksche zinnebeelden onder den kentitel „Eeuwig levende teekens" geopend. De volksche werkgemeenschap stelde deze tentoonstelling samen met medewer king van het departement van, volksvoor lichting en kunsten. Niet minder dan 24 zalen en kamers treft men op deze tentoonstelling aan, die alle aan belangwekkende uitbeeldingen van volksche teekens in de deelen van ons land gewijd zijn. Hierbij zijn er die van duizend jaren vóór Christus dateeren en nog altijd voortleven. Op uiterst leerzame wijze zijn deze zinnebeelden en hun toepassingen ge rangschikt en schriftelijk toegelicht. Hier uit spreekt groote liefde voor ons volk en zijn historie, die dan ook aller belangstel ling verdient. De zon als levenbrengster is op zes zon neteekens weergegeven. Elk dezer teekens treffen we als motief op een of ander bouw werk, siervoorwerp of gebruiksstuk aan en aan elk zinnebeeld is een historie verbon den. Andere zinnebeelden zgn de levensboom en ook vogelparen. Daaraan ontleende mo tieven hebben in het leven van ons volk steeds een belangrijke rol gespeeld. Voorwerpen van hooge kunst en ook zeer eenvoudige werkstukken getuigen daarvan op deze tentoonstelling klaar en duidelijk. De invloedssfeer der Friezen, der Neder- saksers en der Neder-Franken is tot ver in Europa in den loop der eeuwen doorgedron-' gen. De tentoonstelling brengt dit aan schouwelijk naar voren. Openingstoespraken. Bg de opening heeft de h,eer J. H. Feld- meyer als stichter van de volksche werk gemeenschap een rede srehouden, waaraan het volgende is ontleend Deze tentoonstelling is een tentoonstel ling op Jiet gebied der volkeigen cultuur. Binnen de muren der Nederlandsche musea was vaak geen tekort aan tentoonstellingen van vreemde culturen of doode culturen. Zij waren „interessant", belangwekkend juist door dit vreemde wezen, dat uit het tentoongestelde sprak, ofwel door de ge dachte aan een ver in het verleden terug- liggende wereld, welke eens onderging. Even interessant zonder meer waren ook de tentoonstellingen, voor zoover gehouden, van oud volkseigen-cultuurgoed, al of niet opgegraven. Een band met deze voortbreng selen der eigen cultuur werd even weinig gevoeld als bij een tentoonstelling van As- syrische oudheden of neger-plastieken. De zin dezer tentooifetelling is, mede te helpen onszelf te hervinden. Niet het„ge denk te sterven" is de zinspreuk dezer ten toonstelling, doch wel een „gedenk te leven". Van geslacht op geslacht werden de zin- teekens gedurende eeuwen overgeleverd tot op den huidigen dag. „Eeuwig levende tee kens", voorwaar dat zg'n zij, de levensboo- men en zonnespiralen, de ingTunen en de radkruisen, eeuwig levende teekens, spre kende van het onoverwinnelijke geloof van ons volk in het eeuwige, sterke leven. Rede prof. dr. T. Goedewaagen. De secretaris-generaal van het departe ment van volksvoorlichting en kunsten, prof. dr. T. Goedewaagen, sprak hierna o.m. als volgt Teeken en taal scheppen begrenzing en men zou kunnen zeggen, dat de mensch in eersten aanleg een wezen is, dat bewust en onbewust tegelijk teekens - van zich zelf geeft en teekens van anderen verneemt. Een teeken kan alles beteekenen. Maar de diepste beteekenis hebben de teekens. die getuigen van wat de mensch het diepste raakt. Dit zijn de teekens, die de heiligste waarden en goederen der menschen vertel len, vertolken en vertalen, tot taal maken de teekens, die vorm geven aan het onein dige leven en zoo zwaar zijn van beteeke nis, dat zij boven alle andere teekens uit gaan en oerteekens zijn. Deze teekens wil de mensch om zich heen hebben, als een huis waarin hij veilig is temidden van een eindelooze wereld, waarvan de zin hem som tijds ontgaat en waarin hij zich verliest. Daarom wil een volk zgn vlag, een bewe ging haar vaan, en de religieuse mensch oerteekenen van wat hem heilig is. In de eindelooze stilte va^ de wereld worden de teekenen sprekend en vindt een menschen- gemeenschap haar\weg. Een nieuwe samenleving is eerst moge lijk, wanneer boven alle nuttige maatrege len uit een nieuwe geest geboren wordt, waarin de teekenschatten van ons ras, on zen stam en ons volk weer tot leven worden gewekt. Want de Noordsch-Germaansche mensch, die ook in ons verworden volk voorbeeld en toonbeeld zal zijn, heeft door de eeuwen heen aan zgn heiligste waarden den teeken- vorm gegeven. Hij was zich van het leven in heel zijn omvattendheid bewust en schiep een vormentaal, een voertaal, die draagster was van zijn diepste gevoelens. De Noordsch-Germaansche mensch heeft zich eeuwen lang met deze zinteekenen om ringd. Hij heeft in hen geleefd en door hen geleefd. In zijn gebruiksvoorwerpen, aan zijn woningen, aan zijn kleeding en wape nen vertoonden zich die teekenen der hoog ste levenswaarden. Die- teekens vertegen woordigden een levensstijl, een traditie, een denkvorm en een wilsvorm der gemeen schap. De teekenen, waarmee onze voorouders de natuur en zichzelf hebben geduld, zijn slechts schijndood. Zij slapen op den bodem tot een nieuw zelfbewust geslacht hen weer naar zich toetrekt. Welk een perspectieven openen zich niet voor de. bouwkunst, de beeldende kunsten en het kunstambacht. Zg immers zijn de geboren dragers van deze oerteekenen van ons ras. Maar boven het zuiver kunstzinnige ge zichtspunt uit gaat de ideologische betee kenis van een omwenteling als hier bedoeld wordt. De kunsten hebben ten slotte hun zin in hun geestelijken inhoud. En ook daarom bezinnen wij ons op de eeuwige tee kens van ons ras, waarin de Noordsch-Ger maansche mensch niet alleen gisteren zijn hoogste levensvisie heeft verbeeld, maar die hem ook straks de heilige runen zullen zijn, waarin het geheim des levens staat geboek staafd. Duitschland strijdt voor Europa. Het opperbevel van de Duitsche weermacht maakt bekend: Zooals in een extra-bericht is be kend gemaakt, zgn de strijdkrachten van den vgand, die in de omgeving van Wjasma zgn ingesloten, thans definitief vernietigd. Ook in de om singelde gebieden rondom- Brjansk schrijdt de ontbinding van den vijand onophoudelijk voort. Het aantal in dezen geweldigen dubbelen slag ge maakte gevangenen is inmiddels tot boven de 500.000 gestegen. Het totale aantal der Sovjet gevangenen die se dert het begin van den veldtocht in het Oosten zijn gemaakt, is reeds thans tot ver boven de drie millioen gestegen. Gevechtsvliegtuigen hebben in den nacht van 14 op 15 October belang rijke militaire inrichtingen te Moskou aangevallen. Er ontstonden verschei dene branden in installaties die van belang zijn voor de economische oor logvoering. Voor Gibraltar werd een Britsche torpedojager door een duikboot tot zinken gebracht. De Britsche luchtmacht vloog Dins dagnacht met vrij zwakke strijd krachten naar West- en Zuid-Duitsch- land. Door het werpen van brisant- en brandbommen ontstond er in ver schillende plaatsen geringe schade. Zes Britsche vliegtuigen werden om laag geschoten. Het Duitsche rijk militair en economisch onaantastbaar. REDE VAN DR. GOEBBEES. „Het Duitsche rijk kan door een blokka de niet meer uitgehongerd worden en wat de grondstoffen betreft, treedt in het bij zonder thans onze ondubbelzinnige superio riteit tegenover onze vganden duidelijk aan den dag", aldus de rijksminister van propa ganda, dr. Goebbels in een rede, die hij voor talrijke vooraanstaande vertegenwoordigers der N.S.D.A.P. te Berlijn heeft gehouden. „De vijand, heeft langzamerhand moéten ervaren, dat, zoo zeide de rijksminister ver der, het Duitsche rijk zoowel militair als in economisch opzicht onaantastbaar ge worden is. Dank zg het heldendom van de Duitsche soldaten beschikt de Sovjet-Unie thans practisch niet meer over in militair opzicht in aanmerking komende aanvals- legers. Toch ligt het binnen het bereik der mogelijkheden, dat de overgebleven bolsje wistische divisies nog gedurende bepaalden tgd een totaal nutteloozen, wanhopigen weerstand zullen bieden. De oorlog tegen de Sovjet-Unie is weliswaar beslist, doch nog niet geëindigd. Het Duitsche volk heeft echter thans de kalmeerende zekerheid, zoo verklaarde dr. Goebbéls tenslotte, dat dit -dreigende gevaar uit het Oosten definitief bezworen js". De toeslag op ïnvalfdlteits- en ouderdomsrenten. MEN LATE HEM TEN GOEDE KOMEN AAN DE RECHTHEBBENDEN. De N.V.V.-persdienst schrijft ons o.m. het volgende: Zooals de commissaris van het N.V.V. bij de aankondiging van de voorloopige ver beteringen in de sociale verzekeringswet ten op 8 Augustus 1941 onder meer mede deelde, worden op de uitkeeringen inge volge de invaliditeits- en ouderdomswet met terugwerkende kracht van 1 Juli 1941 af verschillende toeslagen verleend. Nog lang niet alle rechthebbenden hebben hun toeslagen ontvangen, wgl de berekening en de verificatie heel veel werk en tijd vra gen. Met het oog hierop wordt ten post kantore voorloopig de minimum-verhoo ging van 25 uitbetaald, om later na onderzoek nauwkeurig aan ieder het toe komende uit te keeren. Niettemin zal het nog maanden duren, voordat iedere recht hebbende een mededeeling en uitbetaling zal hebben gehad. De toeslagen blijven buiten beoordeeling bij een onderzoek naar behoeftigheid! Ren tetrekkers mogen dus deze toeslagen on verkort behouden. Nu kan zich het geval voordoen, dat een rentetrekker van gemeentewege of van wege een kerk of armbestuur in een tehuis of bij particulieren is ondergebracht. In vele gevallen /nu wordt de toeslag ingehou den door degenen, die het gelijk gebleven kostgeld betaalt. Dit is niet billijk, daar de toeslagen worden verléend ter tegemoet koming aan het duurder worden der le vensbehoeften. Deze levensbehoeften worden bekostigd door diegenen, die het tehuis of pension bedrijven en hun komt dan ook de toeslag toe. Daar de verpleegden ook grootere uit gaven hebben te doen, zou het niet meer dan billijk zgn, als aan hen een kleine verhooging van het zakgeld werd gegeven. Het is dan ook in overeenstemming met de bedoeling van de autoriteiten, dat gemeen te-, kerk- of armbestuur den toeslag ten goede doet komen aan het tehuis of den pensionhouder, die op hun beurt zedelijk verplicht zgn ook de verpleegden een wei nig te laten mededeelen in de toelagen. Vele werkgevers kortten de invaliditeits- rente op de pensioenen, die zij aan hun vroegere arbeiders toekenden. Thans trek ken verscheidene van hen ook nog de toe slagen af en verrekenen het voordeeltje, dat de autoriteiten verleenden, ten eigen bate. Gelukkig zijn ook heel wat gevallen bekend,- waarin de werkgevers den toeslag geheel ten goede doen komen aan de door hen gepensionneerden. Moge het voorbeeld van deze laatsten leiden tot herziening van het standpunt van eerstgenoemden. VAN HET DAK GEVALLEN. De 20-jarige arbeider, Jan Voeten te Blerik, die herstelwerkzaamheden ver richtte aan het dak der ijzergieterij van de firma Holthuizen, aldaar, had het on geluk van groote hoogte naar beneden te vallen. Met een zware hersenschudding en inwendige kneuzingen werd het slachtof fer naar het ziekenhuis te Venlo overge bracht, waar hjj aan de gevolgen is over leden. HET ITALIAANSCHE. In zijn weermachtsbericht no. 500 maakt het Italiaansche opperbevel het volgende bekend Dinsdag overdag heeft de vijand nieuwe aanvallen ondernomen welke alle werden afgeslagen op een deel van onze stellin gen aan het front van Tobroek. Er werden eenige krijgsgevangenen gemaakt. Geme chaniseerde vijandelijke strijdmiddelen wer den vernietigd. Achtereenvolgens heeft de vijand twee luchtaanvallen ondernomen op de stad Benghasi. Er werden brisant- en brandbommen uitgeworpen, welke vooral schade aanrichtten in de Arabische wijk. Er vallen 23 dooden en eenige gewonden te be treuren, meerendeels onder de Libysche be volking. Uit nadere gegevens over de actie bij Ghiorghi in- den sector van Gondar blijkt, dat de vijand zware verliezen geleden heeft en dat meer dan 250 dooden op het slagveld werden aangetroffen. Engelsche luchtstrijdkrachten hebben zonder eenig succes aanvallen gedaan op onze stellingen van de vesting Valag. Eenheden van de Ita liaansche luchtmacht deden aanvallen op de vlootbasis La Valetta op Malta. De gestelde- doelen werden doeltreffend bestookt. Al onze vliegtuigen zijn behouden terugge keerd. JAPAN EN DE OORLOG. TOKIO BERAADSLAAGT OVER EEN „ERNSTIGE ZAAK". De eerste minister van Japan, Konoje, heeft na een audiëntie bij den keizer, ge confereerd met den lordgrootzegelbewaar- der markies Koitsji Kido en lt. generaal Soezoeki, den voorzitter van het kabinets bureau voor het ontwerpen van plannen. Naar verluidt hebben de drie staatslieden gesproken over een „ernstige zaak". Alvorens zich naar het keizerlijke paleis te begeven had Konoje bezoek ontvangen van Soezoeki. Daarna overlegde Konoje met den minister van binnenlandsche zaken, welk overleg ongeveer een uur duurde. In- tusschen hield het comité voor buitenland sche zaken van de federatie voor nationalen dienst van het huis van afgevaardigden een speciale bijeenkomst, waar een resolutie werd ontworpen betreffende de buitenland sche politiek der regeering. Later ontmoet ten de vertegenwoordigers van het comité Konoje en legden hem de resolutie voor, wélke, terwijl zg de huidige buitenlandsche politiek der regeering onderschrijft, aan dringt op het aannemen van een krachtige houding, in de onderhandelingen met de Ver. Staten. Tezelfdertijd brachten leden van de Tohokai een bezoek aan Konoje en aan Toyoda, wien zij een resolutie overhandig den, die aanbevelingen behelsde ten aanzien van de Japansch-Amerikaansche onderhan delingen. GEVOLGEN VAN BOLSJEWISTISCHE NEDERLAAG VOOR JAPAN. Het blad Kokoemin" Sjimboen is, naar het D.N.B. meldt, van meening, dat er op grond van de bolsjewistische nederlaag ook voor Japan belangrijke kwesties ont staan, waarop het voorbereid moet zgn. Het deel van het bolsjewistische leger in het Verre Oosten, dat naar het Europee- sche front gestuurd is, zal verslagen naar het Verre Oosten terugkeeren, schrijft het blad. Bovendien verluidt, dat in Tsjita en Irkoet.sk gewonde en zieke soldaten reeds als arbeiders in de munitiefabrieken zgn aangesteld. Nog bedenkelijker is echter, wanneer het verscheurde en gewonde Sov jet-bewind zich naar het Verre Oosten te rugtrekt om zich daar te verschansen. De Engelsch-Amerikaansche hulp voor Tsjoengking maakt de situatie in het vér re Oosten nog ingewikkelder. Daar komt nog bg, dat de Sovjet-Unie geleidelijk naar het Oosten gedreven wordt en eventueel op het tooneel in het Verre Oosten zou kunnen verschijnen. Op grond van meeningen van „welinge lichte kringen in Tokio" verwijt 't pers bureau Domei den Ver. Staten een dubbele tactiek te voeren. Er zijn 49 dagen ver- loopen sinds de overhandiging van de boodschap van Konoje, maar over het voornaamste punt van de Japansch-Ame rikaansche onderhandelingen, nl. het on derzoek naar den haard van onrust in den Stillen Oceaan, valt nog niets verder te zeggen. Voorts neemt men in Tokio waar, dat de omsingeling van Japan door de' Ver. Staten voortgaat. De Ver. Staten or- ganiseeren een nieuw aanvalsfront tegen Japan en betrekken daar Engeland en de Sovjet-Unie bij. Het succes van de Italiaansche torpedovliegtuigen. Het succes van het Italiaansche torpe- doluchtwapen, waarbij een Engelsch slag schip en een Engelsche kruiser treffers kregen, is volgens nadere berichten be haald op nauwelijks 35 km. afstand van Alexandrië. De aanvallende torpedovlieg tuigen hebben dus een groote actieradius. De torpedo's werden van een afstand van 800 m. van geringe hoogte gelanceerd. Het slagschip werd midscheeps, ongeveer op een derde van het achterschip getroffen. De zwAre kruiser kreeg midscheeps een voltreffer, zoodat hg terstond snelheid ver loor en zware slagzij maakte. Naar verder bekend wordt, was de En gelsche formatie reeds des ochtends door de geregelde Italiaansche luchtcontróle, ondanks het slechte weer en de laaghan gende wolken en nevels, ontdekt en ge meld. Bij dezen weerstoestand kon de for matie even over 13 uur zoozeer bij verras sing worden aangevallen, dat de Engel sche afweer eerst enkele seconden moor het neerwerpen der torpedo's optrad. Zon der herkend te zgn waren de drie Italiaan sche vliegtuigen in een wolkenlaag de Egyptische kust genaderd om eerst na een curve op den terugvlucht den aanval te ondernemen. Deze misleidingsmanoeuvre gelukte volkomen, aangezien de Engel- schen het blijkbaar onmogelijk achtten, dat de uit de richting van Alexandrië komen de toestellen vgandelgke machines waren. Hoe volkomen geslaagd de verrassing was. blgkt ten slotte ook uit de omstandigheid, dat de Italiaansche aanval op geen en- st d^ZC d°°r Engelsc^e Jagers werd ge-

Provinciale Zeeuwse Courant | 1941 | | pagina 5