Tweede Blad PROVINCIALE ZEEUWSCHE COURANT Dinsdag 14 October 1941 De legerberichten veui gisteren, EEN JAAR ARBEITSBEREICH DER N.S.D.A.P. FEESTELIJKE BIJEENKOMST TE AMSTERDAM. REDE VAN GEN; ARBEITSFUEHRER DR. DECKER EN OBERDIENSTLEITER SCHMIDT. Uit geheel het land waren Zondag Duit- Bche nationaal socialisten naar Amsterdam gekomen om aanwezig te zijn bij de bijeen komst in het hoofdstedelijk Concertgebouw, georganiseerd door het Arbeitsbereich der N.S.D.A.P. in den Niederlanden ter gelö1- genheid van zijn eenjarig bestaan. Het Concertgebouw was feestelijk ver sierd met palmen en roode vaandels met het hakenkruisembleem. De groote zaal was tot in de uithoeken gevuld met leden der N.S.D.A.P., in hun bruine uniformen. De meeste van hen wa ren politieke en plaatselijke leiders van hun organisatie. Onder de aanwezigen waren behalve Ge- neral-Arbeitsführer dr. W. Deneer (Berlijn) en de leider van het ArbeitsbJreich, Ober- dienstleiter en commissaris-generaal voor bijzondere aangelegenheden Schmidt, de ge volmachtigde van den rijkscommissaris voor de provincie Noord-Holland, Oberdienstlei- ter Seidel, de gevolmachtigde van den rijks commissaris voor de stad Amsterdam sena tor Bochmker, verschillende functionnaris- sen van 't rijkscommissariaat, o.w. oberbe- reichsleiter Eftger en Hauptabteilungsleiter Volkmar, alsmede hooge functionnarissen yan den arbeidsdienst aanwezig. Na de Fahneneinmarsch betrad Oberst- 'dienstleiter Schmidt het podium, begroette alle aanwezige partijgenooten hartelijk en herinnerde nog eens aan de richtlijnen, die de rijkscommissaris een jaar geleden had gegeven, en dë plicht waardige vertegen woordigers van het nationaal socialisme te zijn. Spr. gaf, na General Arbeitsführer Decker te hebben verwelkomd, een over zicht van de periode die achter ons ligt en hy dacht daarbij aan September 1939, toen Engeland en Frankrijk Duitschland, dat slechts Dantzig terug wilde hebben, den oorlog verklaarden. Hij herinnerde ook aan de middagen van 1940 toen vele N.S.D.A. P.-ers in Nederlandsche kerkers zuchtten. Uit dezen moeilijken tijd groeide onze vriendschap met de Nederlandsche N.S.B., waarmede wij hand in hand een nieuwen toekomst opbouwen en het is geen toeval, dat zij thans schouder aan schouder met ons oprukken voor de bevryding van Euro pa. Wij hebban van den eersten dag, dat wij hier waren, niet als vijanden op willen tre den, maar naar den wil van den Führer als goede kameraden van den arbeid. Trotsch en dankbaar is spr. dat hy precies een jaar geleden geroepen werd om op te treden als leider van het Arbeitsbereich der N.S.D.A.P. in Nederland. Hierna betrad dr. Decker onder een lang durig applaus het spreekgestoelte. Ook dr. Decker herinnerde aan het ver leden, toen de N.S.D.AJP. hier onder zeer moeilijke omstandigheden haar arbeid ver richtte. Het leven van iederen dag is mis schien niet altyd een genoegen, maar de plicht gaat s"teeds voor. De prestaties van ieder mensch afzonderlek zijn afhankelijk van de leiding. Wy Duitschers zijn gelukkig door het be- jzit van den grootsten leider, die ooit een volk is voorgegaan Adolf Hitler. En wij weten, dat AdcJf Hitier medewerkers heeft, zooals geen land ter wereld ter beschikking heeft. Met klem en onder applaus loofde spr. de prestaties van het Duitsche volk achter het front. Vervolgens besprak dr. Decker het lei derschap. In het partyboekje zegt Adolf Hitler tot de leden der N.S.D.A.P. „Als leider wees hard in eigen plichts vervulling, vastbesloten en vriendelijk te genover uw ondergeschikten, niet kleinzie lig by de beoordeeling deïr menschelijke zwakheden, groot by het erkennen van de behoeften van anderen en béscheiden in uw eigen wenschen." Hierin, aldus spr., is alles opgenamen, wat een leidend partijgenoot der N.S.D.A.P. moet weten om zijn taak te vervullen. In gloedvolle bewoordingen schetste spr. de eervolle taak van den Duitschen arbeider yan hoog tot laag. Ik weet niet, of veel menschen aldus Vervolgde spr. zich een voorstelling kun nen maken van het feit, dat de militaire kracht van het bolsjewisme in minder dan yier maanden totaal verpletterd is. In den moeiyjken tijd van het nationaal socialisme gaf de Führer een parool en dit parool was gij moet gelooven, gij moet offeren, gij moet stryden. Dit vormt de on overwinnelijke kracht van het nationaal so cialisme. De oude politieke partijen zyn niet ontbonden om de menschen te treffen, maar verkeerde leidersprincipes over boord te gooien en de menschen van die verkeerde leiding te bevrijden, die slechts voor per- soonlyke belangen op de bres stond. Uit voerig besprak dr. Decker de waarde van den arbeidsdienst, waarna hij nader inging op de taak van de party. Wy zyn niet aan getreden om de wereld te veroveren, maar om de Europeesche cultuur te beschermen en uit te dragen. Duitschland heeft en dit is aan geen twijfel onderhevig hier in Europa een grootsche taak te vervullen, met name een Germaansche taak. Het gaat hier om de keuze tusschen hakenkruis en Sovjetster en wanneer wy allen onzen plicht doen( dan kan niemand of niets onze toekomst meer in gevaar brengen. Een daverend applaus onderbrak herhaal delijk deze met zooveel aandacht gevolgde rede. Vervolgens sprak Oberdienstleiter Schmidt nog een slotwoord, waarin hy o.m. zeide, dat in Nederland slechts één nationaal socialis tische partij is, n.l, de N.S.B. Spr. wekte op, allje krachten in te zetten om het nationaal socialisme uit te dragen. AGRARISCHE JONGEREN NAAR NOORD-DUITSCHLAND. Zondag vertrok een groot aantal leden van de agrarische Jongeren beweging voor een 5-daagsch bezoek aan enkele plaatsen in Noord-Duitschland. Onder leiding van den heer J. Sweers, den regisseur van dè landspelen op de boerenbijeenkomsten te Rolde, willen deze jongeren in de steden Oldenburg, Norden en Jever het tooneel? stuk „De Grond" van Geert Teis Tzn. op voeren. SCHEUREN VAN GRASLAND. TEN BEHOEVE VAN OOGST 1942. De regeeringscommissaris voor de bo demproductie deelt het volgende mede: De voedselvoorziening maakt het noodlg, dat ten behoeve van oogst 1942 ongeveer 100.000 ha. grasland wordt gescheurd. Bij voorkeur zal dit moeten geschieden op daarvoor geschikte gronden, zoodat in de eerste plaats in aanmerking komen goed ontwaterde zand-, klei- en zavelgronden. Het is dringend noodzakelijk, dat ieder, die kan medewerken, het zy'ne hierin bij draagt. Zal aan de verwachtingen beant woord worden,, dan zal op den geschikten grond van iedere 6 i 7 h'a. er één ge scheurd moeten worden. Voorloopig zal dit aan de vrywillige me dewerking worden overgelaten, met dien verstande, dat vopr lederen gebruiker van grasland d$ gelegenheid wordt openge steld vóór 15 November 1941 op te geven, welke oppervlakte door hem gescheurd zal worden ten behoeve van den oogst 1942. Voor nadere by zonderheden worden be langhebbenden verwezen naar de in de bladen opgenomen officieele publicatie. In de omgeving van de groote steden zal een speciale gelegenheid worden open gesteld voor het scheuren van grasland voor den aardappelverbouw. Hierbij wordt gedacht aan scheuren met behulp van werkloozen, onder bijzonder gemakkelyke voorwaarden. Zy, die hiervan gebruik willen maken, kunnen nadere inlichtingen bekomen by de ^rijkslandbouwconsulenten. Loonen van aardappelrooiers. Het college van rijksbemiddelaars ves tigt er de aandacht op van belanghebben den, dat het krachtens verordening 217/ 1940 verboden is de loonen en salarissen te verhoogen zonder toestemming van het college. Het is aan het college bekend, dat in verschillende landbouwstreken aan' aard appelrooiers hoogere loonen worden be taald, dan vervat zijn in collectieve ar beidscontracten, resp. arbitrale uitspra ken. Het cojlege wijst er Op, dat de betref fende werkgevers zich schuldig maken aan een strafbaar feit. In voorkomende gevallen zal door de controleerende amb tenaren proces-verbaal worde, opgemaakt. Kolenvoorzienlng voor leden der Duitsche weermacht. INGEKWARTIERD BIJ PARTICULIEREN. De secretaris-generaal van het departe ment van handel, nijverheid en scheep vaart maakt bekend, dat de kolenvoorzie ning voor dezen winter voor leden der Duitsche weermacht, die ingekwartierd zyn bij particulieren, opnieuw geregeld is. Dientengevolge krijgen de kwartierge vers voortaan „Kohlengutscheine" die recht geven op het koopen y2 hl. 37.5 kg. brandstof. Deze „Kohlengutscheine" zijn rood met donkerbruinen opdruk en dragen het op schrift „Deutsche Wehrmacht, Niederlande Kohlengutschein für y2 hl. 37.5 kg. Kohle (10 tage)". De „Kohlengutscheine" worden door den ingekwartierde telkens na tien dagen aan den kwartiergever overhandigd. Hier van zijn uitgezonderd pensions met cen trale verwarming en alle hotels. Deze be drijven worden door de Nederlandsche dis tributiediensten van kolen voorzien. De algemeene voorschriften voor de weermachtbonnen gelden ook voor de .Kohlengutscheine". Zy mogen slechts door den kwartiergever ingewisseld wor den. indien hy tegelnkertüd het inkwar- tieringsbewiis overlegt. Indien zij dopr de leden der Duitsche weermacht zelf inge wisseld v-mrden, behoeft het inkwartie- ringsbew''a niet getoond te worden. De kwartiergevers mogen „Kohlengutscheine" alleen van de by hun ingekwartierde leden der Duitsche weermacht, politie of S.S.. van de versterkte grenswachtdienst. de Duitsche rijksoost of de Duitsche spoor wegen. zoomede van niet uniforrridragende leden dezer organisaties, indien zii van een bewijs voorzien zyn, dat zy tot één dezer orfanisaties behooren, aannemen. Voorts genieten leveringen op „Kohlen gutscheine" \*oorrang vóór alle andere le veringen en mogen, indien zij overeen komstig de voorschriften aan den kolen handelaar worden aangeboden, zonder dringende redenen niet geweigerd worden. Overtreding van bovenstaande voor schriften kan met gevangenisstraf van ten hoogste 8 jaren of geldboete van ten hoogste 100 000 gulden worden gestraft. In een officieele publicatie ziin nadere bijzonderheden vermeld betreffende de in levering der „Kohlengutscheine" door klein, en groothandelaren. De Nerterlandsch-Dultsche betrekkingen. De A.N.P. correspondent te Berlijn meldt: eenlgen tijd geleden heeft de Deutsch-Niederland'^che Gesellschaft te Beriyn een geschrift gepubliceerd over de cultureele en economische betrekkingen tusschen Hamburg en Nederland. Deze gunstig ontvangen publicatie' gaf den stoot tot een serie verdere geschriften over de Nederlandsch-Duitsche betrekkingen vooral die met West-Duitschland, waarvan thans het eerste van de pers is gekomen. In een gedegen studie, waartoe hjj niet minder dan 28 werken als bron benutte, behandelt de schrijver dr. Josef Wilden, de vele en verschillende betrekkingen tus schen de prachtige stad in het Nederryn- sche land, welke zoovele bezoekers uit Ne derland riekt, en - is vaderland. Na een ethnologische beschouwing verdient dr. Wilden zich in de geestelijke en cultureele banden der beide stamverwante gebieden, met als kern der groote wisselwerking op het gebied der schilderkunst, terwjjl ook Erasmus en Goethe niet vergeten wor den. Een hoofdstuk over de wederzydsche handels- en industriebelangen sluit het leerzame en belangwekkende geschrift, dat rijk geïllustreerde is en van een voorwoord is voorzien door staatsraad Helfferich. den vroegeren leider van 't Straits- und Sunds ^Syndikat en president der Deutsch-Nieder- lfindische Gesellschaft. MISLUKTE ENGELSCHE AANVAL OP DE KANAALKUST. 28 BRITSCHE VLIEGTUIGEN NEERGESCHOTEN. Verscheidene afdeelingen Britsche ge vechtsvliegtuigen, die door vele jagers be geleid werden, verschenen Maandagmid dag boven de Kust van Calais. De sterke Duitsche afweer maakte echter iederen stolselmatigen aanval onmogelykde Britsche luchtmacht leed wederom zware verliezen. Volgens de tot dusverre ontvan gen berichten werden enkele Bristol-Blen- heimbommenwerpers en 14 Spitfire-jagers door Duitsche jagers neergeschoten. Later zyn aan het Kanaal nog negen Britsche vliegtuigen door Duitsch afweer geschut neergehaald. De Britsche lucht macht verloor daa,rdoor overdag by het Kanaal 28 Vliegtuigen. AANVAL OP DUITSCH OONVOOI AFGESLAGEN. Van militaire zyde wordt medegedeeld Een Duitsch convooi heeft met goedge- richt afweervuur op 12 October eenige Britsche vliegtuigen aan de Noorsche kust gedwongen rechtsomkeert te maken. De Britsche pogingen om Duitsche convooien op hun weg naar Noord-Noorwegen lastig te vallen, zyn daarmede opnieuw mislukt. BOMMEN OP ROTHENBURG A.D. TAUBER. Het D.N.B. verneemt van militaire zyde Tydens verspreide vluchten der Engel- schen boven Duitsch gebied, werd een der oudste Duitsche steden, Rothenburg- a.d. Tauber door bommen getroffen. Daar er zich in Rothenburg noch inrichtingen van beteekenis voor den oordog noch voor de oorlogsindustrie bevinden, is deze aanval een beraamde vernieling van oude cultuur monumenten. Evenals by voorafgaande bombardementen van Duitsche kerken en monumenten van cultureele waarde heb ben de Engelsche vliegers ook ditmaal weer éen doel uitgezocht, dat zij zonder gevaar konden aanvallen. VERKENNINGSVLUCHTEN. Van bevoegde zyde verneemt het D.N.B. Duitsche gevechtsvliegtuigen hebben op 12 October hun gewapende verkennings vluchten boven de kust van het Britsche eiland uitgestrekt tot aan Schotland. On danks het slechte weer konden waarde volle verkenningsresultaten worden ver kregen. Alle Duitsche vliegtuigen keerden naar bun steunpunten terug. Britsche vliegtuigen boven Duitschland. In den nacht van 13 op 14 October heb ben Britsche bommenwerpers boven West- Duitschland gevlogen, waar zij op Ver schillende plaatsen brand- en brisantbom men neerwierpen. Militaire of oorlogs-eco- nomischeschade werd niet aangericht. Onder de burgerbevolking vielen enkele dooden en gewonden. Volgens de tot dus ver ontvangen berichten is een Britsche bommenwerper door de luchtdoelartillerie en een andere door nachtjagers neerge schoten. De oorlog ter zee. Leden der- bemanning van de Britsche vrachtboot „Empire", die gisteren de ri vier de Taag (Portugal) zyn binnengeko men, hebben mededeeling gedaan van den aanval van Duitsche duikbooten op hun convooi, waarby dit zoo goed als vernie tigd werd. Onder de tot zinken gebrachte schepen bevond zich ook de Britsche „Avoceta" (7000 ton),. Omtrent het lot van de beipanningen is niets bekend. Daar er geen andere reddingboot aan de Por- tugeesche kust is geland, kan men aanne men, dat zij verongelukt zijn, aldus ge noemde ^opvarenden. Tentoonstelling „Der Soldat in Holland". Woensdag 15 October des morgens om 10 uur zal de rijkscommissaris de tentoonstel ling „Der Soldat in Holland" openen in de Gothische zaal van het gebouw Kneuterdijk 20 in Den Haag, ingang Paleisstraat 1. Deze tentoonstelling vormt het resultaat van den door de bureaux voor ontspanning der troepen van den rijkscommissaris en den bevelhebber der weermacht i gemeen schappelijk uitgeschreven fotowedstrijd, die onder hetzelfde motto is gehouden. De op de tentoonstelling geëxposeerde werkstuk ken berusten uitsluitend o{> motieven, die door de soldaten hier in Nederland zyn ge vonden en zullen derhalve zeer bijzonder ook voor de Nederlanders aantrekkelijk zijn. Het bezoek van de tentoonstelling is gratis, zoowel voor rijksduitschers als Nederlan ders. De expositie is geopend van 8 uur tot 18 uur 30. ORGANISATIE VAN HET BEDRIJFSLEVEN. In de Nederlandsche Staatscourant van gisteren zyn vyf beschikkingen opgenomen van de commissie tot organisatie van het bedrijfsleven (commissie Wol tersom). Daarbij worden ingesteld de bedrijfsgroe pen: binnen- en buitenlandsche akkerbouw producten-verwerkende industrie (9 vak groepen met cndervakgrocpcn), groenten- en fruitverwerkende industrie (2 vakgroe pen met onder vakgroepen) industrie van oliën, margarine, vetten en verwerking van dierlijke producten (4 vakgroepen met ondervakgroepen), derivaten van land- bouwproductenverwerkende industrie (5 vakgroepen met ondervakgroepen) en zui vel- en melkproducten industrie en het melkinrichtingwezen (4 vakgroepen met onder vakgroepen). SLACHTOFFERS ONDER DE BURGERBEVOLKING...... De geweldige strijd, die momenteel in het Oos ten gestreden wordt, eischt vele slachtoffers on der de burgerbevolking. Stalin's ^soldaten nemen het niet zoo nauw met het oorlogsrecht: zij dwingen de burgerbevolking tot gewapend ver zet. branden steden en dorpen plat en zoo geeselt deze oorlog feller dan elders de bevolking van het land. waar hij uitgevochten wordt. Deze beklagenswaardige burgers moeten ook geholpen worden. Steunt daarom de Nederland sche ambulance, die straks naar het strijdtooneel uitrijdt om hulp te bieden aan vriend en vijand. Stort Uw bijdrage, iets meer dan U missen kunt, op girorekening 8—7" 6 0—0 Nederlandsche ambulance. Koninginnegracht 22. 'e-Gravenhage. Duitschland strijdt voor Europa, Het opperbevel der Duitsche weer macht maakt bekend De operaties aan het Oostelijk front verloopen volgens de plannen. Bij de achtervolging van de overblijf selen van den tegenstander, die in 3en slag by de zee van Azof zijn ontkomen, is een Sovjet-formatie achterhaald en vernietigd. 1100 ge vangenen en 33 stukken geschut vie len pns in handen. In het strijdgebied ten bosten van den Dnjepr heeft een Kroatisch regiment de vuurproef doorstaan. De vernietiging van de strijdkrachten, die by Wjasma zyn ingesloten, staat voor'de voltooiing. Bij Leningrad zyn herhaalde uitbraak- pogingen met zeer zware verliezen voor den tegenstander afgeslagen. Gevechtsvliegtuigen hebben in den nacht van Zondag op Maandag voor den oorlog belangrijke installaties te Moskou gebombardeerd. In den strijd tegen Groot Brittannië hebben gevechtsvliegtuigen Zondag nacht het industriecentrum Manches ter en de havenstad Hull met succes aangevallen. Andere luchtaanvallen waren gericht op haveninstallaties en vliegvelden in Oost- en Zuidoost-En- geland. Een gevechtsvliegtuig heeft ten Oosten 4van Great-Yarmouth een koopvaarder van 8000 t. tot zinken gebracht. Verdragend geschut van leger en marine heeft de radioinstallatie van Dover met waargenomen uitwerking beschoten. In de Kanaalzöne hebben Duitsche jagers eergisteren zes en patrouille vaartuigen twee Britsche vliegtuigen neergeschoten. In Noord-Afrika hebben Dpitsch- Italiaansche troepen in den nacht van 9 op 10 October een succesvollen plaatseiyken aanval uitgevoerd. Een door tanks ondersteunde Britsche tegenaanval werd afgeslagen. In den nacht van Zaterdag op Zondag wer den de stad en de haven van Tobroek gebombardeerd en in luchtgevechten vijf Britsche jagers neergeschoten. Zondagnacht is een vrij groot aan tal Britsche bommenwerpers naar Noordwest-, West- en Zuid-Duitsch- land gevlogen en heeft op tal van plaatsen brisant- en brandbommen uitgeworpen. Onder de burgerbevol king werden menschen gedood en ge- vond. Op verscheidene plaatsen wer den gebouwen vernield en beschadigd. Nachtjagers schoten negen, luchtdoel artillerie vier Britsche bommenwer pers neer. De toestand In het Verre Oosten. Op de buitenlandsche persconferentie te Tokio heeft de woordvoerder der Japan- sche regeering op de vraag of het juist is dat minister-president Konoje een tweede boodschap heeft gezonden aan Roosevelt, geantwoord, dat hij niet in staat was hier over verklaringen af te leggen. Omtrent het probleem van de leveringen van oor logsmateriaal door de Sovjets aan Tsjoengking en de houding van Japan te clien aanzien verklaarde spreker dat Ja pan dit beschouwt als een onvriendelijke houding van Moskou jegens Japan. Ten opzichte, van het protest van Japan in Moskou betreffende 'drijvende Sovjetmijnen in Japansche wateren, heeft de spreker verklaard, dat een antwoord van Moskou is ontvangen en dat de besprekingen wor den voortgezet. De krijgsverrichtingën in China. Het hoofdkwartier van de Japansche troepen in China maakt bekend, dat eeni ge formaties der Tsjoengkingtroepen, die sedert, het begin van de week aanvallen doen op Itsjang, op 300 km. ten Westen van Nankau. de voorste Japansche linies zyn binnengedrongen. De mededeeling van Tsjoengking, dat Itsjang door de troepèn van Tsjoengking is ingenomen, is van Ja pansche zijde echter onjuist genoemd. VERKLARING VAN MEVROUW TSJANG KAI TSJEK. China heeft niet alleen jarenlang geleden onder militaire macht van zijn vijanden, doch ook onder de ongelooflyk paradoxale houding van zijn vrienden, zoo verklaarde mevrouw Tsjan^ Kai Tsiek volgens een bericht uit Tsjoengking in een tot de Ver- eenigde Staten gerichte radiorede, waarin zij deze in bittere bewoordingen beschul digde van valschheid. Mevrouw Tsjang Kai Tsjek beklaagde zich o.a. er over dat China door Engeland en de Vereenigde Staten behandeld Is als een staat van de tweede klasse en dat by de onderhandelin gen over Azië en den Stillen Oceaan China niet is geraadpleegd. China is echter goed genoeg, zoo verklaarde zy, om voor doel stellingen van deze staten te stryden. Deze radiorede heeft in Chineèsche krin gen te Sjanghai groote belangstelling ge wekt, daar mevrouw Tsjapg Kai Tsjek. die bekend staat als pro-Amerikaansche, thans voor den eersten keer tegenover Amerika zulke scherpe woorden heeft gebruikt. ONLUSTEN IN NOORD-SYRIE. In September \i het in de streek van Aboe Kemal in Noord-Syrië tot bloedige onlusten gekomen. In een officieele mede deeling heeft de Roux kennis gegeven van het sneuvelen van 16 soldaten. Zy vielen op 18 September bij het dorp Maslaha. Uit het communiqué blijkt, dat by de be noeming van den Engelschen agent Sjeik Taged din Hassan tot president van Syrië in Noord Syrië een algemeene opstand pit- br&k, die alleen door troepen kon worden onderdrukt. COMMUNISTISCHE ORGANISATIE TE PARIJS ONTDEKT. De Parysche politie is erin geslaagd, In een voorstad een wydvertakte communis tische organisatie te ontdekken. Tot, dus ver werden 24 personen gearresteerd. Te vens werden groote hoeveelheden pamflet ten, verboden couranten, blanco chèque- boekjes e.a. gevonden. HET ITALIAANSCHE. Weermachtberlcht no. 498 luidt als volgt: Aan het front van Tobroek heeft de te genstander opnieuw aanvalspogingen on dernomen. Zy werden terstond gebroken door het onmiddellijke vuur onzer troepen. Italiaans che en Duitsche vliegtuigen hebben wederom met succes bommen ge worpen op doelen der sterkte en op spoor weginstallaties en vliegvelden van Mersa Matroe, waarby nieuwe vernielingen wer den aangericht. Dë vyandelyke luchtmacht heeft aanval len gedaan op Benghasi en Tripoli. De uit geworpen bommen troffen enkele huizen en verwondden een persoQn. In 'den sector van Gondar hebben onze troepen vooruit geschoven elementen van den vijand op de vlucht gedreven tydens verkenningsacties. DE CONFERENTIE TE MOSKOU. VERKLARING VAN LORD BEAVERBROOK. Lord Beaverbrook heeft Zondagavond voor de Engelsche radio gesproken over de Engelsch-Amerikaansche besprekingen te Moskou met de bolsjewisten. Alle pantserwagens en vliegtuigen, welke Stalin verlangd heeft, zoo verklaarde lord Beaverbrook, zyn „beloofd". Ook stukken geschut en grondstoffen zullen gestuurd worden. Beaverbrook gaf toe, dat de bol sjewistische legers zich thans in „het grootste gevaar" bevinden. De doodstrijd van de Sevjet-Unie is „hartverscheurend", doch het moreel der bevolking, zoo 'be weerde hij, is ongebroken. Vervolgens zei- de Beaverbrook, dat Groot-Britannië zyn bondgenoot niqt in den steek zal laten. Na erop gewezen te hebben, dat de ge vechtskracht van de Duitsche pantserdi visies „geweldig is" legate Beaverbrook den nadruk op de noodzakelijkheid om pantserwagens en vliegtuigen te produ- ceeren en wel in een omvang, die nog grooter is dan men ooit geraamd heeft. Commentaar overbodig. In de Wilhelmstrasse acht men het over bodig een commentaar te leveren op deze rede van lord Beaverbrook, aangezien deze redevoering beter dan ieder commentaar van Duitsche zijde de rflaterieele situatie van de Engelsch-bolsjewistische verhou ding belicht. De met elkaar in tegen spraak zijnde en krampachtige uiteenzet tingen van lord Beaverbrook worden ten slotte door den woordvoerder van het de partement van buitenlandsche zaken een leegen woordenstroom genoemd, waaraan men niets behoefde toe te voegen. STALINS EISCHEN. In de New Yorl^ Herald Mirror schrijft de bekende publicist Boake CarterIn welingelichte kringen te Washington wordt verteld, dat Stalin met den leider der Amerikaansche delegatie, Harriman, en met dien* van de Britsche delegatie, Beaverbrook, tijdens de Moskousche con ferentie „zeer onverbloemd" gesproken heeft. Stalin zou het grootste deel van de Amerikaansche productie aan oorlogsma teriaal alsmede de helft van de Britsche productie geëischt hebben, en wel terstond. AMERIKAAN SCHE LEVERANTIES. Volgens een officieele verklaring van het Witte Huis heeft president Roosevelt medegedeeld, dat de laatste dagen groote leveranties naar de Sovjet-Unie vertrok? ken zijn. Al het oorlogsmateriaal, dat op de conferentie te Moskou voor de maand October is toegezegd, zal nog vóór het einde der maand verzonden worden, met inbegrip van tanks, vliegtuigen en vracht auto's. Voortdurend vertrekken zendingen uit Amerikaansche havens. Associated Eress merkt Ijierbrj op, dat de verklaring zonder motiveering is uit gegeven. Men vermoedt echter algemeen, dat het de bedoeling is het moreel der Sovjets te sterken. In eenige kringen wijst men er op, dat de verklaring wel spreekt van het verzenden van het materiaal, maar met geen woord melding maakt van de aankomst in de Sovjet-Unie. Verklaringen van generaal Dentz. Uit Viehy meldt het j.N.B. Voor Fran- sche officieren heeft de hooge commissa ris van Syrië, generaal Dentz, verklaard, dat de Gaullisten niet hebben begrepen, wat er in Frankrijk geschiedt. De aanhan gers van De Gaulle zijn avonturiers, onte vredenen, enz. Engeland, de eeuwige vy- and van Frankryk, wenscht een vrede, waarbij Frankryk zonder marine, zonder koloniën en zonder militaire traditie bljjft. Engeland gelooft klaarblijkelijk, dat Frankrijk nog onder de heerschappij van de politici van het volksfront staat. De vrede, welken Engeland wenscht, kan slechts een vrede van lafheid en compro mis zijn, die Frankrijk alles zou brengen, wat^ het reeds bijna het leven heeft ge kost. De politiek van democraten en vrij metselaars en de heerschappy van Joodsch- Angelsaksisch financiers, verschynselen van het verleden, waarmede men geen op bouwend werk kan verrichten. Zeker zal de vrede voor Frankryk hard zijn, maar Frankryk zal zyn plaats in het nieuwe Europa slechts kunnen vinden, wanneer het zich die plaats waardig toont. Minister Goebbels spreekt voor de gewonden. Uit Berltjn meldt het D.N.B. Minister Goebbels heeft Maandagmiddag een toe spraak gehouden tot meer dan 2000 ge wonden. De nationaal-socialistische staat, zoo zeide hy, beschouwt het als zijn eere plicht op de meest grootmoedige wyze voor de toekomst der gewonden te zorgen. Wanneer de gewonden niet meer naar het front kunnen, zullen zjj weldra weer hun beroep kunnen uitoefenen. Gewonden, die hun vroegere beroep niet meer kuftnen waarnemen, zullen worden opgeleid voor arbeid, dien zy wel kunnen verrichten. De enkelen, die geen enkel beroep meer kun nen uitoefenen, zullen een blijvend eere pensioen van den staat genieten. In het rijk van Adolf Hitler, aldus zeide Goeb bels, zyn de gewonden als het ware eere burgers.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1941 | | pagina 5