Tweede Blad PROVINCIALE ZEEUWSCHE COURANT Vrijdag 10 October 1941. De Sovjet-Unie heeft militair afgedaan. De legerberichten van gisteren. DE TIJGER De Engelsche droom van een oorlog op twêe fronten is definitief ultgedroomd. SENSATIONEELE INLICHTINGEN VAN RIJKSPERSCHEF DR. DIETRICH: De ryksperschef, dr. Dietrich, die zoo juist per speciaal vliegtuig uit het hoofd kwartier van den Führer in Berlijn is aan gekomen, heeft vertegenwoordigers van de buitenlandsche pers sensationeele in- lichtingeri gegeven over den huidigen toe stand aali het Oostelijke front.. Dr. Dietrich deelde mede, dat de veldtocht in het Oosten beslist werd met de verbrijzeling der legergroep van Thnosjenko. De beslissing is militair definitief gevallen. De verdere militaire ontwikkeling in het Oosten zal ver inopen zooals wü dat wenschen. De Sovjet-Unie heeft met dezen Iaatsten geweldigen slag, die wy hem hebben toegebracht, militair afgedaan. De En gelsche droom van een ooflog op twee fronten is definitief uitgedroomd. De rijksperschef deelde verder mede, dat de operaties in het Oosten het product waren van een groot, zorgvuldig plan. In dit verband las hij den oproep van den Führer in den historischen nacht van 1 op 2 October voor. De rijksperschef deed vervolgens mede- deeling van het reeds gepubliceerde spe ciale bericht betreffende de omsingeling van verdere vijandelijke legers in het ge bied van Brjansk. Men raamt den om vang van de hier ingesloten Sovjetlegers op 60 tot 70 divisies. Tezamen met de reeds bij Wjasma ingeslopen formaties heeft maarschalk Timosjenko hier de laat ste volledig tot den strijd bekwame legers van het geheele Sovjetfront opgeofferd. Wanneer men bedenkt, dat de legers van Worosjüof in Leningrad zijn ingesloten, dat de legers van Boedjenny practisch af gedaan hebben, dan bestaat er geen twij fel aAn, of het geheele Sovjetfront is thans verbrijzeld. „Na de vernietiging van het leger van Timosjenko, die op het oogen- blik aan den gang is, zullen ook de laat ste Sovjetlegergroepen uit den weg ge- riiïmd en opgeheven zijn. Van het bronge- bied van de Wolga tot aan de zee van Azof zijn thans, afgezien van de ingeslo ten legers, die vernietigd worden, de res ten van de verslagen Russische legers overal op den terugtocht. De rijksperschef wees er op, dat ge beurd is, wat men .van Duitsche zijde op 22 Juni, bij het begin van den veldtocht, nog niet gehoopt had: de Sovjets hebben in plaats Vvan terug te wijken, den strijd aangebonden en werden zoo vernietigd. Wanneer de weermacht van een vijand is vernietigd, vormt al het andere geen be slissend probleem meer, aldus verklaarde de rijksperschef. Dr. Dietrich heeft voorts een weerleg ging gegeven van de in het bijzonder van Engelsche zijde steeds weer opgestelde be wering, dat Timosjenko met zijn legergroep in den loop van den veldtocht in 't Oosten offensieve acties had ondernomen in zijn frontsector. Het geheele z.g. offensief van Timosjenko, aldus verklaarde dr. Dietrich, bestond uit één enkele zwendelarrj en bluf, waarmede men trachtte de wereld te mis leiden Timosjenko heeft in den loop van den geheelen veldtocht nooit iets onderno men, dat men offensief kan noemen. DE ZOOGENAAMDE HOOGE VERLIEZEN. Rijksperschef dr. Dietrich heeft ook ge sproken over berichten van den vijand be- treffende z.g. hooge Duitsche verliezen en over de z.g. slijtage van de Duitsche re serves. Hij constateerde, dat de Duitsche verliezen tot op den huidigen dag in wer kelijkheid in totaal slechts 5 bedroegen van de Duitsche verliezen in den wereld oorlog. Daarbij heeft de Duitsche weer macht reeds, thans in het Oosten in 3V» maand datgene bereikt, wat zij in den wereldoorlog eerst na drie jaar oorlog kon bereiken. De hoop der Engelschen, dat de veld tocht in het Oosten de geheele Duitsche weermacht op uiterst sterke wijze zou bin den, heeft de rijksperschef voorts nietig verklaard. Duitschland voert, zoo ver klaarde hy, ook den oorlog in het Oosten slechts met een deel'van de Duitsche mi litaire krachten. Engeland behoeft slechts de proef op de som te nemen en op eeni- gerlei punt van Europa een militaire actie te ontketenen, dan is een bloedige neder laag zeker. LENINGRAD. Leningrad is van iedere verbinding over land afgesneden en zal afgesneden blijven. Tot slot zei dr. Dietrich: maar boven aan staat het militaire genie van den Führer. Hy is uniek en eenig in zijn soort. Als de geschiedenis van dezen veldtocht eenmaal wordt geschreven, zal men inzien, dat de aan het wonderbaarlijke grenzen de operaties het werk van zijn geest wa ren en dat de legers, die ze uitvoerden, bezield waren door het vuur van zijn wil. Staatsgreep in Panama. DE PRESIDENT GEVLUCHT. Volgens een bericht van United Press is een staatsgreep in Panama tegen president Arias zonder geweld of bloedvergieten volvoerd. Volgens hetzelfde agentschap is het betreden van Panameesch gebied aan alle Amerikaansche troepen in de Kanaal- zóne verboden. De burgemeester van Pana ma-City en andere personen zouden gear resteerd zijn. Associated Press meldt uit Panama, dat de president van Panama, dr. Arnulfo Arias, gevlucht is. Dr. R. A. de la Guerdia, tot nu toe minister van justitie, is als pre sident beëedigd. Men meent te weten, dat de gevluchte Panameesche president, dr. Arias, in een vliegtuig naar Columbia is vertrokken. In een anGer bericht verklaart Ass. Press, dat de regeering van Arias kortgeleden heeft geweigerd, over te gaan tot wapening van onder Panameesche vlag varende schepen, waarvan een deel oorlogsmateriaal van de Vereenigde Staten naar Engeland vervoert. Verklaringen van HulL Het' bericht van den staatsgreep in Panama heeft in politieke kringen te Was hington zeer de aandacht getrokken. Huil heeft op zyn persconferentie verklaard nog geen berichten te hebben ontvangen en dus geen commentaar te kunnen leveren. De gevluchte president Arias was te Washing ton geen persona grata, daar hij bezwaar maakte tegen het gebruik van Panameesch gebied door Amerikaansche militaire vlieg tuigen. Hij heeft de ergenis te Washington nog vergroot door het wapenen van onder Panameesche vlag varende Amerikaansche schepen te verbieden. Indien de Panamee sche regeering dit verbod zou handhaven, zouden meer dan 100 Amerikaansche sche pen niet gewapend kunnen worden. Staking van petroieumleveranties aan Japan. Reuter meldt uit Washington, dat de Vereenigde Staten, Groot-Brittannië en de Nederlandsche emigrantenregeering te Lon den besloten hebben alle leveranties van petroleum aan Japan te staken. Geen verrassing in Japan. Gezaghebbende kringen te Tokio ver klaarden dat zij niet in het minst verrast zijn over het bericht betreffende de staking van alle verschepingen van petroleum naar Japan. In Japan werden positieve stappen van deze drie regeeringen te dien aanzien verwacht. De oorlogsstructuur van het Japansohe bedrijfsleven, zoo zegt men in gezaghebbende Japansche kringen, heeft niet in het minst geleden onder het blok- keeren van de Japansche saldi en zal even min lijden onder dit embargo op de ver scheping van petroleum. 32 COMMUNISTEN TER DOOD GEBRACHT. Uit Belgrado meldt het D.N.B.Wegens lidmaatschap van communistische benden zijn in Tsjoepoerije dertig en in Jagodina twee 'communisten gefusilleerd. DRIE CH1NEESCHE DIVISIES VERNIETIGD. De Japansche troepen hebben in de Chi- neesche provincie Hoepeh drie divisies der strijdkrachten van Tsjoengking omsingeld en vernietigd. De oorlog ter zee. Naar uit Londen wordt gemeld, zijn in een haven in het Noorden van Engeland 160 overlevenden van verscheiden in den Atlantischen Oceaan tot zinken gebrachte Britsche of in Britschen dienst varende schepen aan land gezet. In de haven van San Vincente (Kaap- Verdische eilanden) is het Spaansche schip „Castillo de Montjuich" met zestien schipbreukelingen van de Britsche vracht boot „Singalese Prince" '(8000 ton) aan gekomen. Volgens de geredden is dit schip 10 September door een Duitsche duikboot tot zinken gebracht. Kort daarop kwam de onderzeeër boven en de bemanning ver deeldechocolade .en brandewijn onder de schipbreukelingen. De Britsche verliezen aan tankschepen. De talryke Britsche tankbooten, die van eind September tot begin October tot zin ken zijn gebracht, veroorzaken zeer ge voelige verliezen voor de voorziening van Engeland met motorbrandstof. Het ver lies van een enkele tankboot van middel grootte met een lading vliégtuigbenzine heeft tct gevolg, dat de brandstof voor duizend Britsche vliegtuigen gedurende 13 dagen verdwijnt. Verminderde activiteit van de Engelsche luchtmacht. Het D.N.B. verneemt van militaire zyde: De Engelsche luchtmacht is in September zestien maal het Duitsche rijksgebied bin nengevlogen en verloor daarbij 77 vlieg tuigen door Duitsche nachtjagers en af weergeschut, De verminderde activiteit der Engelschen en de grootte van hun ver liezen wordt byzonder belicht door ver gelijking met de cijfers van een jaar ge leden. In September 1940 vlogen de Engel schen 27 maal het rijk binnen en verloren zij 55 vliegtuigen, dus naar verhouding aanzienlijk minder. De Duitsche nacht jagers en het Duitsche afweergeschut ver meerderden dus voortdurend' hun superiori_ teit over de Engelsche luchtmacht. DUITSCH-TURKSCH HANDELS VERDRAG GETEEKEND. GRONDSLAG DER JUNI. OVEREENKOMST VERBREED. Gisteren zijn te Ankara de Duitsch- Tyrksche handelsbesprekingen afgesloten met de onderteekening van een handels verdrag tusschen beide landen, waardoor de goederenruil wordt geregeld tot 31 Maart 1943. In deze periode zal Duitsch land naar Turkije goederen uitvoeren tot een bedrag van bijna 200 mülioen mark en Turkije goederen naar Duitschland tot eenzelfde bedrag. Dooi* Duitschland wor den alle industrieproducten geleverd, die voor Turkije van groote beteekenis zijn, in de eerste plaats producten van ijzer en staalindustrie, waarbij ook oorlogsma teriaal. Turkije levert Duitschland grond stoffen en levensmiddelen, die steeds het belangrijkste deel van den Turkschen uit voer naar Duitschland gevormd hebben, in de eerste plaats katoen, tabak, olijfolie en delfstoffen. In een verklaring voor de pers heeft dr. Clodius gezegd, dat thans de handelsbetrek kingen van vóór den oorlog zijn hervat. Van Engelsche zijde, aldus Clodius, 'heeft men gedurende de onderhandelingen her haaldelijk getracht, de kwestie van de le vering van Turksche chroomerts aan Duitschland een politieke beteekenis toe te kennen. In het kader van het geheele verdrag echter is de kwestie van het chroomerts van ondergeschikte beteekenis. Door dit verdrag is het Engelsche chroom- ertsmonopolie in Turkije gebroken, want de overeenkomst voorziet in de levering door Turkije van chroomerts en bovendien van groote hoeveelheden koper en andere belangrijke grondstoffen. In politieke kringen te Ankara wijst men er op naar het D.N.B. meldt, dat door dit verdrag de grondslag van de overeenkomst van Juni 1941 is verbreed. De nieuwe overeenkomst is geen voorbij gaand verschijnsel. Men juicht het in Turkije ook toe, dat tot de Duitsche leveranties oorlogsmateri aal zal behooren. Men heeft daaraan veel belang gehecht, aangezien Turkye een bui tengewoon groote behoefte aan oorlogsma teriaal heeft. De beteekenis van het ter gelegenheid van de onderteekening uitgegeven commu niqué wordt ten slotte in Ankara zeer hoog aangeslagen, wijl men daarin een af doende weerlegging ziet van de rondge strooide geruchten. Roosevelt vraagt wijziging der neutraliteitswet. In een boodschap aan het amerikaan sche Congres heeft president Roosevelt ver zocht, de neutraliteitswet zoo te wijzigen, dat wapening van Amerikaansche koop vaardijschepen mogehjk wordt. In zijn scherp polemische motiveering beweert Roosevelt, dat Duitschland het voornemen heeft de wereld te overheerschen en dat Hitier „een uitdaging aan Amerika" be- teekent. Ook elders in de boodschap spreekt Roosevelt op opmerkelijke wijze steeds van Amerika in plaats van de Vereenigde Sta ten. Amerika wil zich niet door Hitler laten voorschrijven, aldus zegt hij, welke wateren door Amerikaansche schepen mogen wor den bevaren. Amerika kan niet toelaten, dat de „verdediging zijner rechten" door deelen der neutraliteitswet teniet gedaan of verwaterd wordt. Het wil zijn veiligheid, integriteit en eer handhaven. Roosevelt verklaart verder, dat de door hem voorgestelde wijzigingen evenmin als de wet tot hulpverleening aan Engeland een oorlogsverklaring onderstellen. Onmiddellijk na de boodschap van Roo sevelt hebben de voorzitter der commissies voor de buitenlandsche politiek van senaat en huis van afgevaardigden wetsvoorstel len ingediend, waarin de president geduren de den oorlogstijd gemachtigd wordt, koop vaardijschepen te wapenen of hun wape ning toe te laten. Oproep van Amerikaansche predikanten. Meer dan 2.000 protestantsche geestelij ken uit alle deelen der Ver. Staten hebben een verklaring onderteekend, waarin zij zich tegen „de huidige oorlogsbedreiging door de Ver. Staten" verzetten. Zij roepen de predikanten op, hun ambt niet te mis bruiken om den „oorlog te zegenen, te san'ctioneeren of te steunen", doch zich aan de werken des vredes te wijden. De aartsbisschop van Dubuque, Beek man, heeft zich in een radiorede met bui tengewone scherpte uitgelaten tegen deel neming van de Vereenigde Staten aan den oorlog. Hij veroordeelde de propaganda daartoe zeer scherp en noodigde tenslotte de Amerikaansche vaders en moeders uit te schrijven aan senatoren en afgevaardig den, opdat deze op de hoogte zullen zijn van de ware openbare meening. Duitschland strijdt voor Europa. Het opperbevel van de Duitsche weermacht maakte Donderdag be kend Zooals gisteren in een extra be richt is békend gemaakt, is een Duitsch pantserleger, dat versterkt was met Italiaansche, Hongaarsche en Slowaaksche troepen uit het ge bied ten Oosten van Dnjeprope- trowsk doorgedrongen tot de Zee van Azof en heeft bij Melitopol het aan de frontzijde verslatgen negende Sovjetleger den terugtocht afgesne den. Tevens hebben Duitsche en Roemeensche strijdkrachten de ach tervolging van het Westen uit voort gezet. Daarbij is een snelle forma tie van de Waffen S.S. er in ge slaagd, langs de kust van de Zee van Azof Berdjansk te bereiken en in contact te komen met de gepant serde strijdkrachten uithet Noor den. Thans staan hier, van alle zijden dicht ingesloten, zes of zeven vijandelijke divisies vlak vóór de vernietiging. De S.S. formatie heeft de zwakke overblijfselen van de ver slagen tegenstanders, die probeer den terug te trekken op Rostof, reeds tot Mariopol nagezet. In het midden van het Oostelijke front hebben, zooals eveneens reeds in een extra bericht is bekend ge maakt, de diepe doorbraakoperaties tot een nieuwen, grooten 'omsinge- lenden slag-geleid. Door sterke pantserstrijdkrachten in den rug aangevallen, staan thans ook in het gebied rondom Brjansk drie vijandelijke legers voor hun vernietiging. Tezamen met d'e reeds bij Wjasma ingesloten formaties heeft hier maarschalk Timosjenko de laatste volledig strijdvaardige le gers van het geheele Sovjetfront op geofferd. Het droombeeld van voort durende successen in den aanval, welke door de leugenachtige propa ganda. van den vijand juist aan deze legers sinds weken waren toege- schre, is daarmede definitief te niet gedaan. Nieuwe pogingen van den vijand om het omsingelingsfront ten Westen van Leningrad met onder- stcuning van pantserwagens te door breken, mislukten onder zware ver liezen voor den N vijand. Talrijke Sovjet pantserwagens werden daar bij vernietigd. Het luchtwapen ondersteunde aan het geheele Oostelijke frorit met sterke strijdkrachten de operaties van het leger. Succesvolle aanvallen waren gericht op vijandelijke troe penconcentraties, stellingen artille rie, verbindingslinies en spoorweg complexen. De wapenfabriek ten 'Zuidoosten van Charkof werd op nieuw gebombardeerd. In den afge- loopen nacht vielen gevechtsvliegtui gen belangrijke militaire inrichtin gen van Leningrad aan. In de laatste weken werd stelsel matig voortgegaan met het leggen van mynen in- de wateren om het Britsche eiland. In Noord-Afrïka bestreden Duit sche duikbommenwerpers by To- broek met goede uitwerking een Britsche batterijstelling en laadin- richtingen van den vyand. Duitsche gevechtsvliegtuigen bom bardeerden, in den nacht van 7 op 8 October, Britsche vliegtuigen bij Mersa Matroeh en Foeka. De vijand vloog niet naar het ge bied van het Duitsche rijk. In den strijd tegen het Britsche luchtwapen werden in den tijd van 1 tot 7 October bij slechts drie eigen verliezen 35 vijandelijke vliegtuigen vernietigd. FRANSCHE EMIGRANTEN UIT LEGIOEN VAN EER VERWIJDERD. By verordening van den Franschen mi nister van justitie zijn 12 Fransche emi granten verwijderd uit het legioen van eer, onder wie generaal De Gaulle, de gaullisti sche officieren. De Darminat en Le Gentil- homme, de jood Henry Bernstein, mevrouw Eve Denise Curie, dochter van de ontdek- ster van het radium en ten slottp de voor malige gouverneur van den Franschen Soe dan, Esque, die tct Gaullisten was over. gegaan. Henry Bernstein en Ave Curie zijn na de nederlaag van Frankrijk naar de Ver. Staten geëmigreerd, waar zij zich in dienst van de Engelsch-Amerikaansche oorlogs propaganda hebben gesteld. FEUILLETON DOOR J, REGIS 12) „Wanneer hy Koprilis is nagegaan, moest hy onvermydelyk nat worden. Dat weet ik, want ik ben zelf Koprilis nage gaan. Hy moest dan myn hinderlijke aan wezigheid hebben opgemerkt en uw salon'v venster hebben opgezocht als een Iaatsten uitweg om zyn vijand te benaderen. Maar dat is onmogelijk, want ook al zou hij zijn overschoenen hebben uitgetrokken, dan kon toch zijn jas niet droog zijn, en wat voor doel zou dat ook hebben gehad?" Maar uw onbekende bezoeker heeft niet de geringste schaduw van een spoor achter gelaten! Hoe moet dat verklaard worden?" De mouwen van de kamerjas fladderden op in een hopeloos gebaar. De journalist keek met knipperende oogen den ander aan. „Hebt u soms ook opgemerkt", vroeg hy, „of de kleeren van den man droog waren of dat ze nat waren van de sneeuw?" De kleine oogen van Paschberg rolden sterk in him kassen naar voren. „Zoo waar als ik leef", riep hy uit, „nu u het zegt de kerel had een over jas aan van ruwe grove stof en ik kan zweren, dat die net zoo droog was als mijn handen!" „Punt één", mompelde Wallion met een zucht van verlichting. „Laten we verder gaan!" Maar hy sprak meer tot zichzelf dan tot den ander. Buiten werden luide voetstappen hoor baar en de deur van de gang, die niet op slot was, werd opengestooten. De politie mannen kwamen terug. Aan het hoofd van de groep kwam een groote, ontzag inboezemende heer met een dichtgeknoopte pelsjas en een pelsmuts op. Het was de chef van de geheime politie zelf; hy werd op de hielen gevolgd door Aspeland en drie uitgezochte detectives, die Wallion wel kende. „De deur was niet op slot, net als nu", rapporteerde Aspeland, „maar het licht was uit. Daar is mijnheer Paschberg." „Goedenavond, meneer Paschberg", be groette de chef hem. „Het spijt me, dat we u weer moeten komen lastig vallen." De. beide heeren wisselden een handdruk, zoodat de roode kamerjas er van heen en weer fladderde. De chef keek met opge trokken wenkbrauwen om zich heen en zijn blik viel op den journalist. „Wat nu?" riep hij ernstig uit. „Bent u al bier?-Dan heeft u wel een goeden neus! Jammer, dat u journalist bent! U kon een uitstekende politiebeambte zijn! Nou bent u in opdracht van uw krant hier?" „Nee, dit keer niet." „Niet?" „Ik wilde met uw goedvinden als ver tegenwoordiger van mevrouw Suzanne Chrisman optreden", verklaarde Wallion rustig. „Daar heeft ze niets van gezegd", ant woordde de chef, terwyl hy opnieuw zyn wenkbrauwen fronste. „Nu, goed dan Suzanne Chrisman, dat zullen we afzonder- lyk behandelen. Kom eens hier, Aspeland, dus dit hier. is de salon, pardon, meneer Paschberg, en hier het raam, aha De chef liep den salon binnen en begon de ruimte snel en systematisch te onder zoeken. De anderen waren hem gevolgd en hielpen hem by zyn naspeuringen. „Ik hoorde, dat u, meneer Wallion, het eerst op het idee van het raam bent ge komen", zei tenslotte de chef der geheime politie, „maar waarom heeft u niet dade- lyk alarm geslagen? We zouden dan mis schien den moordenaar al hebben!" „Ik maakte die gevolgtrekking op het moment, vlak voor ik het aan meneer Aspeland meedeelde", antwoordde de jour nalist. „Koprilis werd ongeveer tegen 9 uur gedood en de moordenaar verwijderde zich dadelyk. Een kwartier later was ik pas in staat, op dit spoor te komen." £Wo;*dt vervolgd.) HET ITALIAANSCHE. Het Italiaansche weermachtsbericht van Donderdag luidt als volgt: Groote formaties Italiaansche bommen werpers hebben gisternacht de raffinade- ryen en petroleum-reservoirs van Haifa aangevallen. Ondanks krachtige afweer van den vyand gelukte het onzen vliegtuigen de doelen te treffen, waar zich branden van grooten omvang ontwikkelden. Al onze vliegtuigen keerden op hun steunpunten te rug, eenige met treffers van het vijandelijke afweergeschut. Denzelfden nacht heeft de vyand een aanval ondernomen op eenige plaatsen aan de Oostkust van Sicilië. Aanvallen met bommen en machinegeweervuur veroor zaakten slachtoffers noch schade. De af weer van Syracuse schoot een vliegtuig neer, dat in de nabybeid van de kust in zee stortte. De geheele bemanning werd ge vangen genomen. In Noord Afrika verkennings activiteit aan het front van Tobroek. Vyandelyke een heden werden afgeslagen en lieten gevan genen in onze handen achter. Aan het front van Solloem schoten Duitsche jagers twee vyandelyke vliegtuigen neer. Andere Duit sche vliegtuigen deden aanvallen op voor uitgeschoven vyandelyke vliegvelden. Zy troffen voorraadopslagplaatsen en verniel den een vliegtuig op den grond. Een lucht aanval op Tripolis had slechts lichte mate- rieele schade tengevolge. In Oost Afrika heeft een sterke, uit na tionale en koloniale troepen bestaande co- lone uit de stelling van Walag ten Noord oosten van Gondar, onder bevel van lt. kol. Carme Lo Liuzzo, een krachtigen aanval gedaan op den zetel van het Engelsche com mando, de belangrijke stelling van Amba Ghiorghi. Nadat iedere tegenstand van den vyand was overwonnen, werd de vijand op de vlucht geslagen. Hem werden aanzien- lyke verliezen toegebracht. Herhaalde tegenaanvallen van den vij and werden afgeslagen. Onze troepen sta ken den brand in den zetel van het vyande- lijke commando en vernielden een munitie opslagplaats, benevens het radiostation. Zij keerden met gevangenen, buitgemaakte wa- pens en materiaal op hun steunpunt te rug. Alle eenheden die aan den aanval deel genomen hebben en in het bijzonder het 25e koloniale bataillon, hebben zich onderschei den door vastberadenheid en dapperheid. In den middag van 7 October heeft een van onze vliegtuigen dat een verkennings vlucht' maakte langs den weg van Debra Tabor, vyandelyke vrachtauto's met ms- ^chinegeweervuur beschoten en ze in brand gestoken. WEDEROM LAGER KOERSPEIL OP DE AMSTERDAMSCHE BEURS. Opnieuw viel gisteren op de Amsterdsmsche beurs aanbod te constateeren en bij de opening werd op vrijwel alle afdeelingen van de locale aandeelenmarkt opnieuw tegen prijzen afgedaan, welke beneden de vorige slotnoteeringen lagen. Op het gereduceerde niveau openbaarde zich spoedig echter eenige vraag in verband waar mede een klein herstel intrad. Later op den mid dag echter kwam opnieuw eeni^ aanbod los, zoo dat de noteeringen weer een neiging tot achter- uitloopen aan den dag legden. Alles bijeen geno men maakte dè markt een onzekeren indruk en do koersbeweging was onberekenbaar. Op de pe- troleumafdeeling werd vrij druk zaken gedaan in olies, die reeds spoedig beneden de 300 pro cent grenslijn daalden en in het verdere verloop zich bijna aanhoudend in de omgeving daarvan bleven bewegen. De industrieeelen kregen op nieuw verliezen te boeken, maar de nadeelige verschillen waren toch niet zoo groot. De affaire in scheepvaartpapieren was van rustigen aard. Voor Indische cultuurwaarden bestond weder om aanbod. De Rubberfondsen waren over het algemeen aan den gedrukten kant. De tabaks- markt was stil, ongeanimeerd. Op de beleggingsafdeeling was minder te doen dan Woensdag en de Nederlandsche staatspapie ren legden een grooter weerstandsvermogen aan den dag. TWEE MANNEN VERDRONKEN. Door de duisternis misleid. De zware duisternis, welke gisteravond heerschte, was oorzaak, dat reeds vroeg in den avond enkele menschen te Amsterdam te water geraakten, van wie er twee ver dronken. Op het Singel nabij het Spui wa ren op een gegeven moment 3 personen vrywel gelyktydig in het koude nat terecht gekomen. Twee hunner konden spoedig op. het droge gebracht worden. De derde bleek echter i*eeds te zijn overleden. Ook nabij de Schollenbrugstraat kon men een man, die daar in het water was geloo- pen, Slechts levenloos ophalen. Een drenkeling, die in het water van de Beitelkade was terecht gekomen, kon zich zelf daaruit redden en op eigen gelegenheid huiswaarts keeren. SPORT CONCOURS HIPFIQUE UITGESCHREVEN DOOR DEN BEVELHEBBER DER DUITSCHE LEGERCORPSEN IN NEDERLAND. Het door den bevelhebber der Duitsche ie- .gercorpseu in het bezette Nederlandsche gebied uitgeschreven concours-hippique van 1012 Oc tober a.s. op Oud Woestduin bij Haarlem be looft iets bijzonders te worden op het gebied van de paardensport. De beste rijders en paarden van de Wehnnacht hebben hiervoor ingeschreven S.S. en Duitsche politie zullen eveneens met lum beste ruiters en paarden uitkomen, zoodat men verzekerd kan zijn van spannende kampen. In verband met het te verwachten groote aan tal inschrijvingen begint het concours reeds op Vrijdag des morgens om 10 uur met een spring concours klasse a over'een afstand van 1250 me ter. Hiermede zal ook den middag gemoeid zijn. Zaterdagmorgen ls gereserveerd voor de dres- suurproefklasse a. Zaterdagmiddag zullen op de renbaan verschil lende interessante onderdeelen van het uitge breide en gevarieerde program worden afge werkt, zooals springen klasse a, rijproeven met twee-, vier- en zesspannen, een demonstratie- nummer en een wedstrijd in het gereedmaken van een telefonische verbinding over muren, slooten en heggen ten dienste van de berichtendienst. De belangrijkste dag van het concours is "ongetwij feld de Zondag. Deze dag wordt des morgens be gonnen met een springconcours voor ploegen. Des middags prompt 4 uur, zal de rljksoorlogs- vlag tijdens een plechtige parade worden gehe- schen. Na de voorstelling aan den bevelhebber der legeronderdeelen in 't bezette Nederlandsche gebied zullen de wedstrijden een aanvang kun nen nemen ene bestaan uit jachtspringem dres- suurproeven kl. a. en 1. een demonstratie ten aanzien vande rijvaardigheid met twee-, vier-, en zesspannen, alsmede verschillende andere in teressante nummers, waaronder een speciaal nummer: een demonstratie van een stijlvol volgens Achenbachsche methode opgetuigd vier span gereden door majoor Ruge, commandant van de S.S.-rijschool. Het terrein is met te tram, trein en autobus te bereiken, station Bennebroek,

Provinciale Zeeuwse Courant | 1941 | | pagina 5