Vlissingen Middelburg Goes KABOUTERS f STADSNIEUWS VAN HET DAK GEVALLEN. Een 62-jarige timmerman viel gistermid dag van het dak ya.n een woning aan den Koudekerkschen weg, waar hij eenige werk zaamheden verrichtte. Per ziekenauto is de man naar zijn wo ning vervoerd. Gelukkig schijnt dit ongeval, met eenige dagen rust, geen verdere nadee- lige gevolgen te hebben. EEN RUSTVERSTOORDER, Iemand, die zich gisteren in het Nolle- bosch bevond wilde zich niet daaruit ver wijderen en verstopte zich bij de komst der politie in het kreupelhout. Tot de duisternis inviel zocht men naar den man, doch zonder resultaat, hoewel een politieman hem het laatst waarnam, gedeeltelijk in het water staande. Later in den avond kwam hg uit zich zelf naar zijn woning terug. Hij veroorzaakte daar on rust, waarom medische hulp werd ingeroe pen. Zijn opname in het St. Joseph-zieken- huis werd noodig geoordeeld. Onderwijl was de man op het dak van zijn woning geklommen, waar de politie hem later van af heeft gehaald en waar na hij naar het ziekenhuis is overgebracht. Daar de man zich woest aanstelde heèft de politie in het ziekenhuis gedeeltelijk de wacht moeten overnemen. EEN OPLOSSING VOOR HET BANDENVRAAGSTUK. Fietsend Nederland is in groote moeilg- heden geraakt. Het zit met een voor velen schier onoplosbare bandenvraagstuk. Uiter aard blijft de beschikbare voorraad gereser veerd voor hen die het stalen ros beslist noodig hebben voor hun beroep of bedrijf. Niettemin blijft er een groote categorie van rijwielgebruikers over, dat noode zijn kar retjes op stal zot omdat de banden het heb ben begeven. Ondernemend als de Nederlanders nu een maal zijn, zijn'er velen aan het werk geto gen om een „surrogaat"-band te cönstruee- ren, mede aangespoord door de belangstel ling die hiervoor van overheidswege bestaat. Op verschillende wijze is, dan ook reeds ge poogd een oplossing voor dit netelige vraag stuk te vinden waarbij de een tot meer, de ander tot minder gunstige resultaten is ge komen. Een onzer stadgenooten, de rijwielhande laar J. C. Paauwe, toonde ons thans een door hem geconstrueerden band, die voor zoover wjj kunnen beoordeelen, lang niet tot de slechtste gerekend kan worden en onge twijfeld voor velen „de" oplossing zal be- teekenen. Op het wiel wordt nl. een uit vijf deelen bestaande houten band gemonteerd. De on derscheidene deelen worden met twee schroeven en een koperen plaatje aan elkaar verbonden. De houten band is hierbij zoo gemaakt dat hij vrij van de nippels der spaken komt te liggen. Op het rgvlak van den houten band wordt een diepe groef ge maakt, waarin een vrij dikke massief rub beren band wordt gelegd. De beide uiteinden van dezen band worden door een spiraal aan elkaar verbonden. Doordat de rubber band diep in de groef rust, zit hij xhuurvast, zoodat slippen uitgesloten wordt geacht. Bij een ritje op een rijwiel waarop zulk een band was gemonteerd, hebben wij ons van de deugdelijkheid kunnen overtuigen. Vanzelfsprekend rijdt men niet zoo behage- l\jk als op gewone banden, doch als vervan gingsmateriaal, waardoor men zijn rijwiel niet behoeft te laten staan, is deze nieuwe band zeer zeker goed bruikbaar. STADSNIEUWS BENOEMING AMBTENAAR O.M. KANTONGERECHT. Tot ambtenaar van het openbaar ministe rie bij het kantongerecht in het arrondis sement Middelburg is# benoemd mr. W. Ellens, waarnemend ambtenaar het openbaai; ministerie bij de kantongerechten in het arrondissement Rotterdam. DE WONINGEN OP 'T ZAND. De heer Paul, waarnemend burgemeester, schrijft ons Het aantal aanvragen voor een woning nabij 't Zand bedraagt ruim 450. Het wordt daardoor niet gemakkelijker om een billijke toewijzing te verkrijgen. Naar aanleiding van een onlangs door u geplaatste vraag, wie de eerste woningen zouden gaan betrekken, deel ik u mede dat dit nog in onderzoek is. Er zijn verschillen de categorieën ingezetenen, die voor het huren van een woning ernstig in aanmer king komen, bijv. zij die door den oorlog hun woning verloren en thans nog geen ge schikte woning hebben, zij die wegens hun werkzaamheden naar hier zijn verhuisd, maar wier gezinnen nog elders in 't land vertoeven, zij die een woning bewonen die voor onbewoonbaarverklaring in aanmer king komt, anderen ydie volgens verklaring van geneesheeren noodzakelijk een ander onderdak behoeven en ten slotte tientallen jongelui die hun huwelijksbanden niet heb ben kunnen smeden omdat zelfs het be- scheidenste huisje, waar zij natuurlijk gaar ne genoegen mee zouden nemen, hun ont brak. U ziet er zijn, inzake de woningnood nog meer gedupeerden dan de eigenlijke oorlogs gedupeerden NA HET ETEN VAN PANNÈKOEKEN OVERLEDEN. Loodarsenaat Jnplaats van bloem. Te Venlo overleed de ongeveer 80-ja- rige K. Peters. De man, die slechts een dag ziek was" geweest, toonde vergifti- gingsverschrjnselen.v Naar thans is komen vast te staan, had de familie Peters Donderdag jl. pannekoe ken gegeten toen de echtgenoote van het slachtoffer het' beslag voor de koek maak te, had zij er een weinig tarwebloem aan willen toevoegen. In plaats van bloem nam zij bij vergissing echter een zakje, waarin zich loodarsenaat bevond, hetgeen in opge- losten toestand gebruikt wordt voor het bespuiten van aardappelvelden. Zij ver mengde het witte poeder met het deeg. Spoedig na het gebruiken van hét middag maal, waarbij Peters, diens echtgenoote en een 6-jarig kind van de pannekoeken ge geten hadden, deden zich bij het drietal ziekteverschijnselen voor. De toestand van het kind was reeds spoedig zoo ernstig, dat STADSNIEUWS TUINBOUW EN PLANTKUNDE. De afdeeling van de Ned, Mij. voor Tuin bouw en Plantkunde vergaderde gister avond in melksalon „De Landbouw". De voorzitter, ir. Bosma, merkte in zgn openingswoord op, dat de achterliggende zomer zich kenmerkte door een actief ver- eenigingsleven; het ledental nam toe en ook de juist aangevangen cursus „aanleg en onderhoud van tuinen", de eerste op dit gebied in Zeeland is van bijzondere be- teeltenis. Spr. wees er op, dat het goed aanleggen v^n een tuin van veel belang is, zelfs van een voortuintje vooral als dit in, groot verband bekeken moet worden. Op dit gebied is nog veel goeds te doen. In bespreking kwam voorts de agenda voor de algemeqpe Vergadering op 30 Oct. a.s. tc Amsterdam. In verband met de moeilijke reisgelegenheid en groote kos ten, werd besloten geen afgevaardigde te zenden. Bij de bespreking vani de medegebrachte bloemen en planten, gaf de heer Goud zwaard een interessante uiteenzetting over de door hem in de kamer gekweekte orchi dee „Oxydium". Voorts toonde hij de dézen tijd bloeiende en weinig zon behoevende „Anemone Japonica" en de laat-bloeiènde en laaggrooiende aster acris en de Solidago Brachy Stachya, die zie hbijzonder leenen voor de aanvulling van rotstuintjes. Voorts noemen we nog de bijzonder sterke Xinia Hageana, die 'tot den herfst mooie bloemen geeft. Hierna werden nog verschillende bijzonderheden medegedeeld over een mooie collectie rozen door den heer Mennen be schikbaar gesteld, terwijl de voorzitter de kleine, fgngeurige bloempjes van den Cy- clame Europeum toonde, een plant voor den kouden grond. MUZIEKPRIJS VRAAG V.A.R.A. Bij de dezer dagen door de Ned. Omroep bekend gemaakte uitslag van de door de V.A.R.A. indertijd uitgeschreven muziek- prijsvraag voor harmonie- en fanfajre- composities werd in de categorie „verpoo- zingsmuziek" aan onzen stadgenoot den heer Adr. Kousemaker,, voor diens compo sitie voor harmonie-orkest „Suite Pasto rale", een halven prijs, zrjnde 50 toe gekend, als eerste der twaalf winners. Als nummer zeven troffen wij in deze categorie onzen oud-stadgenoot* den heer J. C. Anderson aan, die een halven prijs van 25 kreeg voor zgn inzending „Met opgestoken vaan". Wij merkten hierbij op, dat de jury, be staande uit de heeren Jan Goverts, Henk Badingo en Josef Holzer, in deze categorie slechts halve prijzen toqken.de. VERBODEN STOEPETALAGES. Tegen J. S. alhier werd proces-verbaal opgemaakt wegens het uitstallen van goe deren op de stoep voor zgn winkel. De taak der ziekenfondsen. KORT OVERZICHT VAN DEN TOESTAND, ZOOALS DIE BINNENKORT ZAL WORDEN. Sinds de wgzigihg in het ziekenfondswe zen is aangekondigd zien duizenden Neder landers met spanning tegemoet, welke ver anderingen dat zal meebrengen. Het orgaan „Arbeid" doet énkele mededeelingen betref fende de positie, waarin de ziekenfondsen komen te verkeeren- De ordening en concentratie van het zie kenfondswezen brengen met zich mede, dat een aantal kleine, ondoelmatig werkende fondsen zal verdwijnen, of dat deze fondsen zullen worden samengesmolten. De zieken fondsen, die nog overblijven, worden ver deeld in twee groepen. De eerste groep om vat de zoogenaamde toegelaten fondsen. Deze fondsen zullen worden belast met de medische verzorging van de, Volgens de Ziektewet verzekeringsplichtige, arbeiders. De fondsen van deze groepen zullen worden aangeduid met den naam van „Algemeen Ziekenfonds". Daarnaast zullen andere fondsen bestaan, die zich bezig zullen hou den met de zoogenaamde „vrije verzeke ring", d.w.z. met de verzekering van $llen, die niet onder de Ziektewet vallen, ambte naren enz. Een fonds zal alleen erkend wor den, wanneer het aan nader te bepalen voorwaarden voldoet. Voortaan zullen de artsenorganisaties en de ziekenfondsen moeten samenwerken en daartoe vinden beide groepen hun verte- genw^prdiging in een specialen Raad van Bijsfcemd voor het Ziekenfondswezen. Het ziekenfondsbesluit geeft de afgemee- ne richtlijnen aan, waarlangs het. zieken fondswezen zich na 1 November zal hebben te ontwikkelen. Het besluit kan het beste worden beschouwd ais een raani, waarin de nog uit te werken voorschriften zullen moe ten passen. Zoo is bepaald, dat de premie voor de helft gedragen zal worden door den werkgever en voor de andere helft door den werknemer. Het besluit" geeft de hoogte van de premie echter giet aan. Dit zal na der in een uitvoeringsvoorschrift worden bepaald. Welke fondsen zullen verdwijnen en wel ke zullen blijven bestaan Het is aan te ne men, dat de kleine, ondoelmatig werkende fondsen saamgebundeld zullen worden, om hun in staat te stellen de toegemeten taak te vervullen. Vast staat, dat het totale aan tal fondsleden zal toenemen, omdat ver scheidene arbeiders tot dusverre geen lid waren van een ziekenfonds, omdat zfj de kosten niet konden dragen en in feite w^ren aangewezen op armenzorg. (Volgens 't zie kenfondsbesluit is iedere volgens de Ziekte wet verzekeringsplichtige arbeider ver plicht zich aan te sluiten bij een erkend, toegelaten ziekenfonds.) Het staatstoezicht zal worden uitge oefend door een „commissie, belast met het toezicht van het ziekenfondswezen". Deze zal zich bij de uitvoering van zgn taak door een raad van bijstand doen voorlichten. De ze raad is zeer veelzijdig samengesteld en bestaat uit op dit gebied deskundige amb tenaren, uit vertegenwoordigers der vérze- kewien waaronder als grootste categorie de arbeiders uit geneeskundigen en uit kringen van andere personen, die bij de uit voering van het werk der ziekenfondsen hun medewerking zullen .verleenen. het naar een ziekenhuis moest worden ver voerd. Peters, die met zgn echtgenoote thuis verpleegd werd, is Zaterdagmorgen aan de gevolgen overleden. De toestand van de vrouw en van het kind is zeer ern stig. GOEDERENVERVOER LANGS DEN WEG. NIEUWE VOORSCHRIFTEN UITGEVAARDIGD. Omtrent het goederenvervoer langs den weg bericht men ons nader In de Staatscourant van Maandag is het uitvoeringsbesluit van den secretaris-gene raal van het departement van waterstaat gepubliceerd, houdende de regeling van het goederenvervoer langs den weg (autobe- vrachtingsbesluit II). Dit besluit vervangt het autobevrach- tingsbesluit I, dat op* 13 Januari jl. in wer king is getreden en dat herziening behoef de op grond van de ervaringen sinds 13 Ja nuari met den autobevrachtingsdienst (A. B.D.) opgedaan en op grond van de op 1 October ingetreden sterke vermindering van de beschikbare hoeveelheid motor brandstof. Om laatstgenoemde reden en gelet op de zorgwekkende bandenpositie van Nederland, was het onvermijdelijk het goederenvervoer langs den weg aan stren ge voorschriften te onderwerpen. Het hierboven genoemde autobevrach- tingsbesluit II berust op de volgende be ginselen le. Het goederenvervoer langs den weg zal in zijn geheelen omvang aan de leiding en het toezicht van den A.B.D. zijn onder worpen. Deze leiding zal zich in enkele gevallen bepalen tot het contróleeren van de uit te voeren ritten, in andere gevallen zal de A.B.D. op ruimere schaal dan voorheen zijn bemiddeling verleenen bij het tot stand brengen van vervoeren. Aan de zuivere controle van den A.B.D. zullen in beginsel worden on derworpen de vaste lijn- en bodedien sten en de afhaal- en besteldiensten, voor zoover deze stukgoed vervoeren de plaatselijke vervoeren, voor zoover hiervoor nog toestemming zal worden verleend om deze per motorvoertuig te bewerkstelligen het éigen vervoer, voor zoover nog vergunning voor het vervoer van eigen goederen, wordt af gegeven. Voor al het overige vervoer zal de A.B.D. zijn bemiddeling verleenen, d. w.z. dat geen rit per motorvoertuig plaats heeft, zonder dat de A.B.D. hiervoor zijn toestemming heeft gege ven. 2e. Een noodwendig gevolg van het vo renstaande is, dat in den vervolge de ver laders hun lading, aan den A.B.D. zullen moeten aanbieden. Geschiedt dit niet, dan zal de lading niet voor vervoer in aan merking kunnen worden gebracht. 3e. De tot heden in het autóbevrach- tingsbesluit I van de bemiddeling uitge sloten transporten, zooals vervoerenover korten afstand, veevervoer, melkvervoer, anderen werkgever in dienst trad. vervoer van versche visch en veilingver- voer zijn thans ook aan de bemiddeling van den A.B.D. onderworpen. 4e. Gelet op de bepalingen van het twee de en derde uitvoeringsbesluit mag een eigen vervoerder alleen eigen goedex*en in eigen voertuigen mét eigen personeel ver voeren en is het een beroepsgoederenver- voerder alleen toegestaan vervoeren ten behoeve van derden te verrichten. Het nieuwe autobevrachtingsbesluit geeft den ambtenaren van den A.B.D. de bevoegdheid om een eigen vervoerder te verplichten goederen ten behoeve van der den te vervoeren en een beroepsgoederen- vervoerder toestemming te verleenen goe deren voor eigen bedrijf te transporteeren. Bg dit laatste is bijv. gedacht aan het ver voer van brandstof voor generatoren .wel ke in gebruik zgn bij de beroepsgoederen- vervoerders. 5e. Voor zoover de A.B.D. het vervoer alleen controleert worden de tarieven niet door den A.B.D. vastgesteld. Vervoeren, welke door bemiddeling van den A.B.D. tot stand komen, hebben plaats op de tarieven en voorwaarden, welke door den A.B.D. zgn vastgesteld. De eerst bedoelde vervoeren geschieden zonder dat hiervoor provisie verschuldigd is. Van de laatst bedoelde vervoeren is de vervoerder aan het Rijk een provisie ver schuldigd, welke* in het algemeen is ge steld op 10 van den vrachtprijs. Een uitzondering op dezen regel is het geval, waarin een eige^ vervoerder voor een rit wordt belast met A.B.D.-transpor- ten, terwijl de rit in omgekeerde richting voor het eigen bedrgf geschiedt. In een dergelijk geval geschiedt het vervoer wel tegen de normale A.B.D.-tarieven, doch is de eigen vervoerder een provisie van 25 van den vrachtprijs verschuldigd. 6e. In het autobevrachtingsbesluit is» de mogelijkheid open gelaten, dat zoowel een eigen vervoerder als een beroepsgoederen- vervoerder met bijzondere toestemming van den A.B.D. gedurende een zeker tijdsver loop goederen ten vèrvoer mag aannemen, zonder bemiddeling van den A.B.D. Zij zijn dan evenwel toch onderworpen aan de contröle van den A.B.D., zoowel wat betreft de vraag,, in hoeverre een lading per motorvoertuig zal mogen worden ver voerd, als ten aanzien van de provisiebe taling aan den A.B.D. 7e. en slotte bevat het autobevrachtings besluit strafbepalingen, zoowel tegen ver laders en vervoerders, als tegen hun per soneel, wanneer de bepalingen van het autobevrachtingsbesluit niet, of niet vol doende of niet tijdig door hen worden nage komen. LUK VAN ZWOLLENAAR IN VISSCHERSNET OPGEHAALD. Visschers, die hun netten hadden uitge zet bij de zg. stuwe in de. Overijsselsche Vecht te Oud-Leusden, gem. Dalfsen, trof fen daarin, bij het ophalen, het lgk van een man. De identificatie wees uit, dat het hier het stoffelijk overschot betrof van den 35-jarigen L. Kronenberg uit Zwolle, die Vrijdagavond te Oud-Leusden wa3 op gemerkt, toen hg een café bezocht. De fiets van het slachtoffer werd op den wal gevonden. De politie onderzoekt thans of hier sprake is van een ongeluk of anders zins. KIND MET RIJWIEL GEVALLEN EN OVERLEDEN. Het 10-jarig dochtertje van den heer A. Plantinga te Katlijk bij Heerenveen kwam zoo ongelukkig met de fiets te vallen, dat liet •- kind des nachts aan de gevolgen is overleden. SPORT 3 2 r 0 9—7 5 3 2 n 1 11—4 4 3 0 1 9—4 4 3 2 0 1 8—5 4 2 1 0 1 4—3 2 2 1 0 1 3—4 2 3 0 2 1 4—7 2 3 0 1 2 3—9 I 2 0 0 2 1—9 0 Se klasse N. 3 3 0 0 12— 5 6 2 2 0 0 11— 3 4 2 1 0 1 2 3 1 0 2 6— 8 2 1 0 1 0 1— 1 1 0 I 0 1— 1 1 1 0 0 1 1—3 0 0 0 1 1— 4 0 2 0 0 2 1—12 0 STANDENLIJSTEN VOETBAL. 2e klasse E. Wanneer we na 3 wedstrijden de standenlijst bezien, valt de buitengewone prestatie van Brcskens direct in liet oog. In aanmerking nemend dat Breskens baar beide overwinningen beeft behaald op Alliance cn Vlissingen, van wie veel verwacht werd, rijst de vraag of de Bressiaandcrs soms groote plannen koesteren? Ook de positie van Alliance valt op. De Roosendalers schijnen echter inderdaad over een goed elftal te beschikken. Vlis singen en RBC. hebben feitelijk al eenlgszins te leurgesteld door in haar eerste wedstrijden reeds 2 punten te verspelen. We geloovcn dat beiden een etnsljgc gooi naar den titel zullen doen. Oocs en DoslFo hebben naast een nederlaag ook een over winning te pakken. Zc ontloopen elkaar blijkbaar niet veel. De staart wordt gevormd door Middel burg, RCS en De Zeeuwen die alleij nog op de eerste overwinning wachten. Van laatstgenoemde valt dit buitengewoon tegen, gezien de fraaie resul taten, behaald aan het eind van het vorig seizoen. We vermoeden, dat de strijd om de onderste plaats te ontgaan minstens even fel, zoo niet feller zal blijken, dan die voor de beide bovenste. Zooals men weet promoveert nummer 1 automatisch en is nummer 2 gerechtigd aan de promotiewedstrijden deel tc nemen. De eerste resultaten wijzen reeds op maximum spanning. Geen der clubs is er na 3 wedstrijden zonder kleerscheuren afgekomenII We zijn benieuwd naar de komende verrichtingen. De wedstrijd tusschen de Roosendaalsche clubs op a.s. Zondag zal ons weer wat wijzer kunnen maken. De stand is: Breskens Alliance Vlissingen R. B. C. Goes Dosko Middelburg R. C. S. De Zeeuwen Zeelandia schijnt er weinig voor te voelen langer dan een seizoen in dc 3e klasse te blijven. Zondag a.s. kan zij in haar wedstrijd tegen EMM, de de grootste concurrente waarschijnlijk toonen in hoeverre het haar met' deze poging ernst is. Het resultaat zou wel eens van besllssenden Invloed kunnen zijn. Met uitzondering van Walcheren, dat tot heden Is tegengevallen, bestaat deze afdeeling verder uit reserve-elftallen. De meesten hebben nog slechts 1 wedstrijd achter den rug, zoodat van de onderlinge krachtsverhou ding weinig valt te voorspellen. Opvallend Is de slechte positie, die de kampioenen van vorig sei zoen, i.e. De Zeeuwen II, innemen. Hier is de stand. E. M. M. Zeelandia Middelburg II Walcheren Breskens II Tcrncuzcri I! Vlissingen II Goes II De Zeeuwen 3e klasse O. Als van ouds vinden we Terneuzen aan den kop. Ditmaal echter op den voet gevolgd door Aarden burg. We gelooven niet, dat de Terneuzenaren het gemakkelijk zullen hebben dit seizoen. Zondag kun nen ze tegen Aardenburg toonen wat ze waard aijri. Ook Axel schijnt dit seizoen wat beter voor den dag te zullen komen. Ra een slecht begin herstelde zij zich goed. Van* de overigen valt nog weinig te voorspellen, al schijnt Sluiskil er niet op vooruit te zijn gegaan De weg is echter nog lang en ook hier zal de strijd uiterst fel zijn. De stand luidt: Terneuzen 3 3 0 0 14— 6 6 Aardenburg 2 2 0 0 13— 1 4 Axel 3 2 0 1 18— 9 4 Biervliet 3 2 0 1 7— 9 4 Oostburg 2 l 0 1 3— 4 2 Corn. Boys 3 1 0 2 9—12 2 Sluiskil 3 0 1 2 7—18 1 Scioondijke 3 0 1 2 513 l IJzendijke 2 0 0 2 5— 9 0 WEDSTRIJDPROGRAMMA N.V.B. ONDERAFDEELING ZEELAND. Programma voor .12 October. le klasse A. E.M.M. II—Goes III. Middelburg m—De Zeeuwen III. Zeelandia III—Vlissingen III. le klasse B. Schoondijke IISluis. Terneuzen IIIClinge, le klasse C. Axel n—R.K.T.V.V. I. Terneuzen lil-—Clinge. Steensche BoysHulst. le klasse D. 'e- Heer ArendskerkcCortgene. VlosPatrij zen. Scheldeboys—Luctor. Zeelandia '40—Yerse- ke. 2e klasse A. Vlissingen IV—Walcheren II. R.C.S. III—Mld- delburgsche Boys. 2e klasse B. ^Groede H-i-Schoondijke III. Sluis II—Oostburg' 2e klasse C. Clinge H—Corn. Boys II. R.K.T.V.V. II—Hon- tenisse II, Terneuzen IV—Steensche Boy3 II. 2e klasse D. Goes IV—Scheldeboys II. Kattcndijke— lijzen III. Luctor II—Robur II. S.D.Ö.—Vios II. Patrijzen IIZeelandia '40 II. 3e klasse A. De Zeeuwen V—R.C.S. IV. Ad spiranten. Middelburg A—R.C.S. Vlissingen—Middelburg B. E.M.M. BMiddelburg C. Walcheren—E.M.M. ONDERHANDELINGEN OVER 16.000 BINNENBALLEN. Naar het Vaderland van bevoegdé zijde ver neemt heeft het bestuur van den N.V.B. het vraagstuk van de ballenvoorziening der clubs in studie genomen. Reeds is komen vast te staan, dat. de levering van buiter.ballen niet op bezwa ren zal stuiten. De desbetreffende instanties hebben ter zake reeds de noodige toezeggingen gedaan. Moeilijker is het echter met de voor ziening van binnenballen, daar de aanvoer van rubber op het oogenblik natuurlijk stop staat. Naar ons werd medegedeeld, worden op het oogenblik onderhandelingen gevoerd met Duit- sche instanties over de levering van 16.000 bin nenballen uit Dultschland. De vooruitzichten hiervoor zouden gunstig zijn. EEN HANDBALCOMPETITIE IN ZEELAND? In het voorjaar werd een handbalcompetitie ge speeld door de drie Walchersche athletiekvereeni- gmgen, te weten E.M.M.; A.V. '35 en Marathon. Wederom is het plan opgevat een handbalcompe titie te organiseeren, maar dan groot,scher opge zet. Met dit doel heeft de heer Maartense, voor zitter van A.V. '35 het initiatief genomen en een vcorloopige vergadering werd Zatermlddag be legd. Op deze vergadering werd besloten de ver schillende Zeeuwsche gymnastiekvereenigingen uit te noodigen, alsmede andere sportverenigin gen, die belang bij zoo'n competitie zouden kun nen hebben. De heer J. G. Boel te Middelburg werd als voorloopige secretaris aangewezen. In oen 'op 1 Nov. te houden vergadering zal een handbalcommissie voor Zeeland gevormd worden, in welke commissie iedere deelnemende vereni ging een afgevaardigde zal hebben. De competitie kan dan waarschijnlijk op 8 of 15 November aan vangen. BESLUITEN, BENOEMINGEN ENZ. BU beschikking van den secretaris-generaal van het departement van opvoeding, wetenschap en cultuurbescherming is aan D. H. Gobius du Sart met ingang van 1 Januari 1942 op zijn ver zoek eervol ontslag verleend als lèeraar aan do Rijks Hoogere Burgerschool te Vlissingen is aan de R|jk3 Hoogere Burgerschool te Mid delburg benoemd tot leeraar in vasten dienst: J. Scheltens, thans tijdelijk leeraar aan die school. 'Goslaagd voor het machinistendiploma d, le gedeelte, de heer J. Kodde te Zoufelande en voor diploma B de heer H. Diesovelt te Vlissin gen. Ingelanden van den Fredcrica- en van 'den Einmanuelpolder hebben in hunne vergadering van 7 October j.l. den heer A. Dees le Waarde her benoemd als vertegenwoordiger in den dijkraad der Waterkeering van den cal'amiteuzcn Zimmerman- polder te Rilland-Bath. Kabouters! Het zijn de goede die nende mannekes uit do sprookjes. Werkelijk, -wanneer in die mooie vertelsels de kabouters ten tooneele werden gevoerd, dan wisten wy het: nu komt alles in orde, al scheen er voor de arme prinses geen uit- komst. De kabouterswaren de wel doeners uit onze kinderfantasieën. En och, nu wy aan deze sproken ontgroeid zijn en wij voor ons fat soen niet langer aan de weldoende kracht der aardmannetjes geloo ven, wij hebben toch heimelijk nog een plaatsje opengehouden, waarin wij de zoete herinnering koesteren. Wij verbeelden ons, hun aanwezig heid op te merken tusschen de bloe men in onzen tuin en tusschen de gesponnen glinstering der herfst draden schijnt het wel, of -wij soms de rozige glimlach van een gebaar den kleuter oxitwaren. Is 't eigenlijk wel verbeelding Nu komen de kabouters in de kramt. Zij komen precies van pas, want in de grootere en kleinere doolhofjes van onze dagelyksche zorgen zullen deze kabouters hel pen. Klinkt het niet als een slagzin f Welnu, het is er één: een kabouter helpt! Hoe meer van die kabouters er komen, des t^ lichter valt het soelcen naar een uitweg uit de moeilijkheden. Vele handen maken licht werk. Het wordt nu tijd, dat' de clou van het sprookje wordt onthuld, het is, goed beschouwd, een heel nuchter en heel zakelijk geval met die kabouters. Van het sprookje blijft alleen de functie van de aard mannetjes overzij helpen U wan neer ge iets te koop hebt, of iets wilt verkoopenof wanneer ge iets wilt Huren of verhuren Het loon der dankbaarheid, vraagt U? Eenmaal per week, op Vrijdag, is er m de krant plaats voor ka-1 boxeters, onze nieuwe kleine adver tentierubriek. De kosten van zoo'n advertentie bedragen: 25 centen voor vjjf woor den; ieder woord meer 5 cent, te voldoen bij vooruit betaling. De Kabouters worden in vier ru brieken geplaatst: Te koop, te huur te koop gevraagd en te huur gevraagd (geen personeel). De opgaven moeten uiterlijk Donder dagavonds om 6 uur in het bezit van onze bureaux teMiddelburg, Vlissingen, Goes, Oostburg, Bres kens en Souburg zijn en bij onze agenten, terwijl zij tc Middelburg tevens kunnen worden bezorgd bij de firma Gebr. Hïldernisse, Vlas- markt kb. Onze Kabouters beginnen hun werk aanstaanden Vrijdag. Zij ztd- len xeker helpen, daarvan kan men overtuigd zijn. Want dit is geen sprookje: EEN KABOUTER IN DE P.Z.C. HELPT RADIOPROGRAMMA DONDERDAG 9 OCTOBER 1941. HILVERSUM I.» 415,5. M. 6.4S Gram. 6.50 Oclitendgyirv 7.00 Gram. 7-45 Ochtendgym. 8.00 BNO: Ber. 8.15 Gram. 9-15 Voor de huisvrouw. 9.25 Gram. 11.00 Voor den boer. J1.20 Piano en gram. 12.00 Ensemble Jenny Kroon. 12.40 Almanak. 12.45 BNO: Nieuws- en econ., ber. 1.00 Gevarieerd progr. 2.00 Zang en piano. 3.00 Gram. 3.30 Voor de zieken. 4.00 Wij dingswoord. 4.20 Orgel (opn.). 4.30 Gerard Lebon en zijn orkest 5.15 BNO: Nieuws-, econ. en beursber. 5.30 Ensemble Bandi Balogh, Musette- orkest en solist. 6.30 Sport en Lichamelijke op voeding. 6.45 Orgel. 7,00 Actueel halfuurtje. 7.30 Gram. 7.45 Concertgebouworkest cn sofist (om 8.15 Hediotooneel. 9.15 Klaas van Beeck en zijn orkeBt. 9.45 BNO: Ber. 10.00—10.15 BNO: F,ng. uitzending 10.15 Voor de ouders. 10.3012.00 Gram. HILVERSUM n. 301.5 M. 6.45—8.00 Zie Hilversum I. 8.00 BNO: Ber. 8.15 Gram. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Zang met piano. 10.40 Voordracht. 11.00 Ensemble Willy Kok. 11.45 Gram. 12.00 Frans Wouters en zijn orkest. 12.45 BNO: Nieuws- en econ. ber. 1.00 Salon orkest. 1.45 Voordracht. 2.00 Molto Cantabile en Gram. 3.00 Voor de vrouw. 3,20 Zang mot piano en gram. 3.45 Gram. 4.00 Ensemble Wessel Brou wer en solist en gram. 4.30 Voor de jeugd. 5.00 Gram. 5.15 BNO: Nieuws-, econ.- en beursber. 5.30 Omroeporkest. 6.15 Cyclus. 6.30.Omroep orkest. 7.00 Actueel halfuurtje. 7.30 Orgel. 7.45 Brandende kwesties, causerie. 8 00 Gram. 8.l5 Brandende kwesties, causerie. 8.00 De Roman cers. 8.40—9.00 Radiotooneel. DUITSCHE RIJKSPROGRAMMA. Het programma-uittreksel voor hedenavond Is als volgt: In het programma „Musik zur Daem- merstur.de" begint de Duitschlandzender van 18.0019,00 uur den cyclus: „Musik aus Deut- scben Landen". Het programma zal in 10 deelen worden uitgezonden, terwijl het programma ons dwars door de prostaties van de jonge generatia zal leiden. De uitzendingen zullen plaats vinden onder leiding van Generalmusikdirector Rudolf SehulzDomburg. Het programmt. is ingedeeld naar de verschil lende streken des lands waaruit de componisten stammen, dan wel waar zü werken. De eerste zending brengt do streek? „Berlijn én de Mark Brandenburg" en brengt ons werken van Edmund von Brock, Kurt Rasch, Max Trapp en Herbert Windt, Van 20.15—20.50 klankfilmmelodieën, en aan sluitend tot 21.10 £»ontbcrichten. Van 21.1022.00 uur de uitzending: „lm frohen Wirbel" gespeeld door een groot orkeBt onder leiding van Adolf Seeker en het amusementsor kest onder Jan- Hoffmann, terwijl de solisten zün: Rupert Glawitsch en eon vrouwenterzet, Steekpartij in cafe. In een café te Steyl heeft om onbedui dende reden een ernstige vechtpartij plaats gehad, tusschen enkele cafébezoekers. Een zekere D. uit Tegelen, die onder invloed van sterken drank verkeerde, trok zijn mes en bracht den 25-jarigen K. een diepe steekwonde in den buik toe. De getroffene, die zeer veel bloed verloor, werd naar het ziekenhuis te Tegelen vervoerd. Zgn toe stand is levensgevaarlijk. De dader is door de politie opgespoord. Het mes, waarmede de daad gepleegd is, werd op eeh toilet gevonden,

Provinciale Zeeuwse Courant | 1941 | | pagina 2