PROVINCIALE ZEEUW5CHE COURANT ZATERDAG 4 OCT. 1941 Hitlér opent het oorlogswinterhulpwerk. Het verloop van den oorlog in het Oosten Levendige activiteit van het Duitsche luchtwapen. ABONNEMENTSPRIJS It/ 19 et per week ot 1 2.42 per kwartaal Franco per post 1 2.63 per kwartaal 'Afzonderlijke nummers 6 cent ADVERTENTIEPRIJS Van 1—6 regels 1 1.65. Iedere regel meer 33 cent Bü abonnement speciale prijs. Kleine adyertenties ran 1—5 regels 1 0.55. Iedere regel meer 11 ct (max. 8 regels) „Brieven, of adrea bureau van dit blad" 10" cent extra. Dit nummer bestaat uit 8 bladzijden. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSCHE, VLISSINGSCHE, GOESCHE EN BRESKENSCHE COURANT UITGAVE DER FIRMA'S F. VAN DE VELDE JR. EN G. W. DEN BOER POSTREKENING 359300. PROVINCIALE ZEEUWSCHE COURANT, MIDDELBURG DirectieF. van de Velde, F. B. den Boer 184steJAARGANG NUMMER 288 HoofdredacteurJ. C. Visser, Vlisslngen Da BUREAUX van de Provinciale Zeeowsche Courant zijn gevestigd te 3 VLISSINGEN Redactie en Admini* stratle Walstr. 68-60, teL 10 (2 lijnen) Redactie na kantoortijd telefoon 678 MIDDELBURG Londensche Kaal 29 Redactie telefoon 269. na kantoortijd telefoon 825, Administratie telefoon 139 GOESRed. en Adminlstr. Turfkade 15, teL 2863. na kantoortijd teL 2475 OOSTBURG Redactie en Admini stratie Breedestraat 45, telefoon 102 SOUBURG Kanaalstraat 45, teL 85 Dorpsstraat 85. teL 21 AANGESLOTEN bij het bureau voor publiciteits waarde, ingesteld docr de vereeniging „de ned^rl andsche dagbladpers Bjj de gisteren te Berlijn gehouden be tooging ter gelegenheid van de opening van fret oorlogswinterhulpwerk 1941-42 heeft de Fiihrer het woord gevoerd. Hij zeide, dat het niet het 'doel was van deze rede voering om van repliek te dienen aan een van die staatslieden, die zich kortgeleden hebben afgevraagd, waarom hij zoolang heeft gezwegen. Later zal eenmaal afge wogen en vastgesteld worden, wat in deze maanden meer belang heeft gehad de re devoeringen van den heer Churchill of de handelingen van hem, den Führer. juist thans aan De Führer wees er vervolgens op, dat hem het deelnemen aan deze be- tooging zoo bijzonder moeilijk gewor den was, omdat juist thans aan jiet Oostelijke front ter voleindiging van ingezette operaties de weg gebaand wordt voor een nieuwe geweldige ge beurtenis „Sedert 48 uur is wederom een operatie van reusachtigen omvang aan den gang. Zij zal 'medehelpen den tegenstander in het Oosten te verplet teren". Terwijl de Führer namens de millioenen, die op dit oogenblik strijden, het vaderland opriep om bij alle andere opofferingen ook dit jaar de aanvullende opoffering op zich te nemen van het winterhulpwerk, wees hij er op, dat de sedert 22 Juni woedende strijd een beteekenis heeft, die waarlijk voor de geheele wereld beslissend is. De Führer herinnerde er aan, dat hij ook dezen strijd niet heeft gewild, dat hij steeds slechts een doel voor oogen heeft gehad, dat in hoofdzaak omlijnd was door het program van de nationaal-socialisti- sbhe partij. Ik ben dit doel, zoo zeide hij, nooit ontrouw geworden, en heb mijn pro gram nooit opgegeven. De Führer wees op de beginselen, die ten grondslag lagen aan zijn streven „Ten eerste, de inwendige consolidatie der Duit- sche natie, ten tweede, de verovering van de rechtsgelijkheid naar buiten en ten der de, de vereeniging van het Duitsche volk en daarmede het herstel van een door de natuur gegeven toestand, die door eeuwen slechts kunstmatig onderbroken was". De Führer herinnerde aan zijn vele vre- desaanbiedingen en ontwapeningsvoorstel len. Alles is afgewezen. Desondanks is het ons geleidelijk gelukt in jarenlangen vreed- zamen arbeid niet alleen den binnenland- schen grooten hervormingsarbeid ten uit voer te leggen, maar ook een aanvang te maken met de vereeniging van de Duitsche natie, het Groot-Duitsche rijk te scheppen, millioenen Duitsche volksgenooten daar mede weer naar hun eigenlijke vaderland terug te brengen en het gewicht van hun aantal daarmede ook het Duitsche volk weer als machtspolitiek gewicht ter" be schikking te stellen. In dien tijd gelukte het mij een aantal bondgenooten te ver werven, met aan het hoofd Italië, met wiens staatsman mij een persoonlijke, nau we en innige vriendschap verbindt. Ook met Japan werden onze betrekkingen steeds beter. In Europa hadden wij boven dien een reeks volken en staten, die jegens ons een steeds gelijkblijvende sympathie en vriendschap gevoelden, vooral Hongarije en eenige Noordsche staten. Bij deze vol ken zijn andere gekomen, helaas niet het volk, waarnaar ik in mijn leven het meeste heb gestreefd, het Britsche. Zoo kwam dan, precies als in 1914, de dag waarop de harde beslissing moest worden genomen. Ik bén ook daarvoor nu weliswaar niet teruggeschrokken. Want van een ding was ik mij bewustwanneer door mijn maatregelen en mijn tegemoet komendheid deze Engelsche vriendschap niet kon worden verworven, dan kon zjj nooit verworven worden, dan bleef niets anders over dan de strijd. Maar dan ben ik het lot ook dankbaar, dat deze strijd door mij kan worden geleid. Ik ben er derlialve ook van overtuigd, dat met al deze mannen werkelijk geen overeenstemming te ver krijgen is. In de maanden, waarin ik er naar streefde een (Overeenstemming tot stand te brengen, heeft Churchill steeds maar een <üng geroepen „Ik wil een oorlog heb ben". Hij heeft hem nu. En al zijn mede- opruiers, die zeiden, dat het een charmante oorlog zou zijn, zullen thans wellicht in- tusschen over dezen „charmanten oorlog" reeds anders denken. En wanneer zij nog niet mochten weten, dat deze oorlog voor Engeland geen charmante zaak wordt, zul ten zij het mettertijd nog merken, zoo waar ik hier sta. De Führ.er releveerde vervolgens den strijd tegen Polen en zeide verder Sindsdien nu, wordt een strijd gele verd tusschen de waarheid en de leu gen En zooals steeds, zal deze strijd tenslotte zegevierend eindigen voor de waarheid, m.a.w. wil dat zeggen wat de Britsche propaganda, wat het inter nationale wereld jodendom en zijn de mocratische handlangers ook bijeen mogen liegen, aan de historische feiten zullen zij niets veranderen en het his torische feit is ,dat thans sedert twee jaren Duitschland den eenen tegenstan der na den anderen ter aarde heeft ge worpen. Er steeds naar strevende, aldus Hitier, ?e? omvang van den oorlog te beperken, heb ik in 1939 besloten mijn minister naar Moskou te zenden. Het was de bitterste overwinning op mjjn gevoel.- Ik heb ge tracht hier tot een overeenstemming te komen. Gij weet zelf het best hoe eerlijk ik deze verplichtingen nagekomen ben. He laas heeft de andere partij zich er van den aanvang af niet aan gehouden. Het gevolg van deze overeenkomsten was een verraad, dat allereerst het geheele Noordoosten van Europa liquideerde. Wat het toen voor ons beteekende om stilzwijgend te moeten toe zien toen het kleine Finsche volk geworgd werd, weet gü allen zelf. Wat het ten slotte beteekende, dat de Baltische staten eveneens werden overweldigd, kan alleen hq bevatten, die de Duitsche geschiedenis kent en weet, dat er daar geen vierkante kilometer gronds is, dat niet voor een stuk Duitschen pioniersarbeid geopend is voor de menschelijke cultuur en beschaving. Desondanks heb ik over dit alles gezwegen. De maatregelen die Rüsland trof noopten tot afweervoorbereidingen. Zij waren van zuiver derensieven aard, maar toch bleek reeds in Augustus en September 1940 één ding een botsing in het Westen met En geland, die vooral het geheele Duitsche luchtwapen zou hebben gebonden, was niet' meer mogelijk, want in mijn rug stond een staat ,die zich reeds gereed maakte, om op een dergelijk oogenblik tegen ons op te treden. Hitier herinnerde aan het bezoek van Molotof en aan de vier door hem gestelde onaannemelijke voorwaarden. De tostand was reeds in Mei zoover ge komen, dat er geen twijfel meer kon be staan, of Rusland had het voornemen ons bq de eerste gelegenheid te overvallen. Ik moest toen zwijgen. Het is mjj dubbel moeilijk geworden, niet zoo moeilijk wel licht tegenover het vaderland, want ten slotte moet dit begrijpen, dat er oogen- blikken zijn, waarop men niet kan spreken, wanneer men niet de geheele natie in ge vaar wil brengen. Veel moeilijker viel mij het zwygen tegenover mijn soldaten, die nu, de eene divisie naast de andere, aan de Oostgrens ,van het rijk stonden en 'niet wisten, wat er eigenlijk gebeurde. En juist om hunnentwil mocht ik niet spreken, want wanneer ik ook maar een woord had ver loren, dan zou dit weliswaar niet in het minst wijziging hebben gebracht in het be sluit van Stalin, maar de verrassingsmoge lijkheid, die mij hls laatste wapen resteer de, zou dan zpn weggevallen. SYSTEMATISCH VERLOOP VAN DEN OORLOG. Op 22 Juni des ochtends begon deze grootste strijd der wereldgeschiedenis. Sindsdien zijn iets meer dan 3maand verstreken, en ik mag hier allereerst één ding constateeren: alles is sedertdien syste matisch verloopen. De leiding heeft zich in al dien tijd geen seconde de wet der actie latert ontnemen, integendeel is tot op den dag van heden iedere actie precies zoo systematisch verloopen als eens in het Oosten tegen de Polen, toen tegen Noor wegen en eindelijk tegen het Westen en op den Balkan. Wel hebben wy ons in iets vergist:, wy hadden er geen idee van, hoe reusachtig de voorbereidingen van de zen tegenstander tegen Duitschland en Europa waren en hoe ontzaglijk groot het gevaar was, hoe wij dit maal op een haar na ontkomen zyn, niet alleen aan de vernietiging van Duitschland, maar van Europa. Ik spreek dat eerst heden uit, omdat ik heden zeggen mag, dat deze tegen stander reeds gebroken is en nooit weer zal opstaan. Hier heeft zich te gen Europa een macht geconcentreerd, waarvan helaas de meesten geen idee hadden en waarvan velen vandaag nog geen idee hebben. Dit zou een tweede stormloop van een Dzjengiskhan ge worden z\jn. EUROPEESCH ONTWAKEN. Dat dit gevaar werd afgewend hebben wy in de eerste plaats te danken aan de dapperheid, de volharding, de offervaardig heid van onze Duitsche soldaten en ook aan de opofferingen van allen, .die met ons zijn opgerukt. Want voor den eersten keer is ditmaal iets als een Europeesch ontwaken door het continent heen gegaan. In het Noorden strijdt Finlarid een waar heldenvolk. In het Zuiden strijdt Roemenië het heeft zich van een der zwaarste staatcrisis, die een volk en een land kunnen overkomen in verbazingwek kende snelheid hersteld, onder een even dapperen als besluitvaardigen man en daarmede omvatten wij ook reeds de ge heele uitgestrektheid van dit oorlogstoo- neel, van de IJszee tot aan de Zwarte Zee en in deze gebieden strijden nu onze Duit sche.soldaten en met hen de Finnen, Italia nen, de Hongaren, de Roemenen, Slowaken, komen de Kroaten en Spanjaarden zrj allen rukken thans op naar den slag. Belgen, Nederlanders, Denen, Noren, ja zelfs Fran- schen hebben zich geschaard in dit groote 'front. WELSPREKENDE CIJFERS. Overigens zijn omtrent de grootheid van dezen strijd eenige cijfers welsprekend. Het aantal gevangenen is thans gestegen tot rond 2% millioen Russen. Het aantal buitgemaakfe of vernietigde, maar bij ons aanwezige stukken geschut bedraagt reeds thans 22000. Het aantal vernielde of buit gemaakte, dus in onze handen zgnde tanks bedraagt reeds thans ruim 18000, het aantal vernietigde, verwoeste en neerge schoten vliegtuigen ruim. 14500. En daarachter ligt nu een gebied, dat tweemaal zoo groot is als het Duitsche rgk was, toen'ik in 1933 de leiding kreeg, of viermaal zoo groot als Engeland. Foto Polyzoon-Van Bihcn. Colette heeft gratie gekregen. Naar het D.N.B. uit Vichy meldt heeft Colette, de -dader van den aanslag van Leval en Déat, Vrijdag van maarschalk Pétain gratie gekregen. Hij was ter dood veroordeeld. In het officieele communiqué valt o.a. te lezen Maarschalk Pétain heeft, ge bruikmakend van zgn recht van gratie en met het oog op den wensch, dien beide slachtoffers hebben geuit, namelijk den dader wegens zijn jeugd niet te executeeren het tegen Coletté uitgesproken doodvonnis gewijzigd in levenslangen dwangarbeid. Het staatshoofd heeft dit besluit overi gens eerst genomen na een nauwgezet onderzoek van de stukken. Dit milde ge baar, zoo besluit het communiqué, moet op zijn juiste waarde worden geschat. Het zal hiet worden herhaald. 7000 joden moeten uit Pressburg vertrekken. Het Slowaaksche Staatsblad vermeldt, dat thans de verordening van kracht wordt volgens welke de Pressburgsche jo den onverwijld de Slowaaksche hoofdstad moeten verlaten om naar de hun aange wezen gemeenten te vertrekken. Voor het einde van dit jaar moet deze verhuizing voltrokken zijn. De joden die onder deze verordening vallen moeten zich binnen acht dagen melden. Men hoopt hierdoor ongeveer de helft der nog in Pressburg wonende 14.000 joden te kunnen verwijd deren. Drie schepen vannacht tot zinken gebracht. In de wateren aan de Engelsche Oost kust hebben Duitsche gevechtsvliegtuigen vannacht drie schepen van tezamen 28.000 brt. tot zinken gebracht. Eenige andere schepen werden ten deele zwaar bescha digd. AUSTRALISCHE MINISTER. PRESIDENT AFGETREDEN. Naar de Engelsche berichtendienst uit Canberra meldt, heeft de Australische re- geering-Fadden als gevolg van het aanne men van een motie van wantrouwen van de Labour-partij door het huis van afge vaardigden besloten af te treden. De labourleider John Curtin zal thans met de reorganisatie vain het kabinet worden belast. Voortgaande zeide de Führer: wat het bolsjewisme van mensehen kan maken heb ben wij thans gezien: een tegenstander, die strijdt tegelijkertijd uit dierlijke bloed dorst aan den eenen kant en lafheid en angst voor zijn commissarissen aan den anderen kant. Een wapenfabriek tegen Europa. En tegen dezen wreeden, bestialen tegenstan der met deze geweldige bewapening hebben onze soldaten deze overwinningen bevoch ten. Ik heb geen woorden om hun recht te doen wedervaren. Wat zij aan moed en dapperheid voortdurend volbrengen aan onmetelijke inspanning, kan men zich niet voorstellen. Zij zijn allen gelijk. Boven alles echter staat met zijn prestatie nog de Duitsche infanterist, de Duitsche muske tier. Wij hebben daar divisies, die sedert het voorjaar ruim 2500 tot 3000 kilometer te voet hebben afgelegd. En wat achter dit front gepresteerd wordt, is even geweldig. Ruim 25.000 kilo meter Russische spoorlijnen zijn weer in bedrijf. Ruim 15.000 kilometer Russische spoorlijnen zijn weer op Duitsche spoor breedte gebracht en achter dit front wordt reeds het nieuwe bestuur opgebouwd1, dat er zorg voor dragen zal, dat heel deze reusachtige gebieden, wanneer de oorlog langer duurt, voor het Duitsche vaderland en de met ons verbondenen nuttig zal zgn. Wanneer deze oorlog eens geëindigd zal zijn, dan heeft de Duitsche soldaat hem gewonnen, die in zijn massa werkelijk de massa van ons volk vertegenwoordigt en hg is gewonnen door het Duitsche vader land met de. millioenen arbeidende men- schen. Wanneer deze oorlog geëindigd zal zijn zal ik daaruit terugkeeren als een nog veel fanatieker nationaal-socialist dan ik vroeger was. Ik kom uit dezen oorlog eens terug, weer met mijn oude partijprogram, welks verwezenlijking nij nog belangrijker is en schijnt te zijn, dat wellicht op den eersten dag. Achterwaartsche verbindingen der Sovjets vernield. Het Duitsche luchtwapen he?ft in den Zuidelijken sector van het Oostelijke front een bijzonder levendige aanvalsactiviteit vertoond. Troepenconcentraties, tank-auto colonnes, batterijen en veldversterkingen benevens transporten werden bestreden. Spoorwegtrajecten, rails, stations en ande re spoorwegdoelen werden vernield. Ver scheidene treinen, o.irt. een met tanks be laden trein werden verwoest. De Sovjets beschikken in den Zuidelijken sector van het Oostelijke front slechts over zeer weinig spoorwegverbindingen. Ook het wegennet wordt hier dunner. Zij zijn dien tengevolge gedwongen hun verkeer naar 't front te laten loopen over de enkele, mee- rendecls uit slechts ern spoor bestaande lijnen en over de weinige straten. Door gvoote vernielingen ~an de rails, vooral op de stations met hun gecompliceerde wissel systemen wordt het geheele transport dagenlang gestuit. De door de Duitsche bommen aangerichte verwoestingen aan spoorlijnen, rails stationsinstallaties zijn op ieder traject zoo veelvuldig en zoo zwaar, dat van een ordelijke ravita lleering wat betreft munitie en wapens, ondérhoudsgoe- deren en troepen geen sprake meer kam zijn. Vernielde achterwaartsche verbindin gen hebben een rechtstreeks effect op het front. De wegen wacvoj door de ohbruik- baaiheid der spoorlijnen de colonnes veel vuldig worden, liggen echter eveneens onder den bommenregen van het lucht-' wapen, zoodat ook hier de -avitailleering stokt. Ordelijke opmarsch en ordelijke troe penconcentraties worden onmogelijk. Het Duitsche luchtwapen richt haar aanvallen verder op de militaire installaties van Moskou. Hiermede worden in de eerste plaats de spoorweginstallaties van Moskou bedoeld. Alle belangrijke spoorlijnen der Sovjet- Unie loopen straalgewijze naar de hoofd stad. Deze uitgestrekte p' cweginstalla- ties bieden den Dui lachen bommenwerpers breede doelen. Meer dan 15 spoorlijnen zijn vele malen verbroken, zes railsinstal laties geblokkeerd, 7 treinen vernield, 33 treinen "in brand gestoken, 76 treinen zwaar getroffen, 16 stations gebombar deerd. Zulke verwoestingen hebben groote effecten voor het geheele militaire ver keer. Het militaire beweging3systeem der Sovjet-weermacht raakt ?n verwarring en de strijdkracht der Sovjets wordt aanzien lijk verzwakt Wanneer daarenboven nog tegelijkertijd bewapeningsfabrieken worden gebombardeerd, dan lijdt de gevechtskracht der bolsjewisten niet wee- goed te maken verliezen. HET „VERSAILLES VAN HET OOSTEN Duitsche troepen hebben in het bestek der gevechtshandelingen o~i Leningrad de ten Zuidwesten van de stad gelegen his torische kasteelen der Tsaren bezet die om bun kostbare kunstschatten als „Ver sailles van het Oosten" bekend zijn. Te vergeefs hadden Sovjet-batterijen van Kroonstad uit geprobeerd de omsingeling der bolsjewistische strijdkrachten te ver hinderen, waarbij zij in uitgestrekte parken groote vernielingen aanrichtten. Tegen, den aanval der Duitsche infanterie en ar tillerie 'waren zij echter niet opgewassen* Ook de laatste bolsjewistische nesten van verzet werden door de Duitschers met bloe dige verliezen voor den vijand uitgemest. De kostbare kasteelen zelf zijn in de ge vechten grootendeels onbeschadigd geble ven. Een brand, dien de bolsjewisten voor hun aftocht in een prachtig gebouw pro beerden te stichten, kon door het snelle ingrijpen van Duitsche soldaten gebluscht worden. DUITSCHE ARTILLERIE BESTOOKT LENINGRAD EN KROONSTAD. Naar van militaire zijde wordt medege deeld, heeft de Duitsche artillerie op 2 Oc tober de beschieting van de industrieele installaties en ravitailleeringsbedrijven in. Leningrad voortgezet, waardoor opnieuw aanzienlijke schade werd veroorzaakt. An dere onderdeelen van de voor Leningrad in den strijd geworpen Duitsche artillerie hebben opnieuw schepen in de haven van Kroonstad en Oranienbaum doeltreffend onder vuur genomen. Hierbij kreeg een Sovjet-koopvaarder van 2 a 3000 brt. ver scheidene zware treffers. FINSCHE MOTORTORPEDOBOOTEN OP PATROUILLE. Officieel wordt te Helsinki medegedeeld: Donderdagavond werd gec-r.stateerd, dat Finsche xnotortorpedobooten op patrouille- tochten in den nacht van 1 op 2 Oc tober door bombardeering in de haven van Suursaari drie moderne vijandelijke sleep- booten van 500 ton van het Fuga s-type tot zinken hebben gebracht In denzelfden nacht werd een verkenningspoging van twee vij andelijke motortorpedobooten in de Finsche schenen afgeslagen. Daarbij liep een der beide booten aan den grond. Het vaartuig werd door een Finsch vliegtuig in brand geworpen en ontplofte. Volgens tot dusver ontvangen berichten hebben de bolsjewisten op 2 October in totaal 42 vliegtuigen verloren. Hiervan werden 37 door Duitsche jagers in lucht gevechten neergeschoten. DUITSCHE LUCHTAANVALLEN OP ENGELAND. Omtrent de aanvallen van het Duitsche luchtwapen in den nacht van 2 op 3 Oc tober op doelen van het «Britsche eiland verneemt het D.N.B. nog van militaire zijde, dat behalve de haven van New Castle een reeks andere doelen met suc ces is aangevallen. Duitsche duikbommen- werpeVs bombardeerden o.a. de haven van Dover en het niet, ver van de stad gelegen radiostation en plaatsten treffers op ha venwerken en radiostation. Afzonderlijke gevechtsvliegtuigen vielen voorts vliegvel den in midden-Engeland aan, waarbij de startbanen veelvuldig beschadigd werden. Treffers op barakken en hangars veroor zaakten verscheidene branden. In New castle konden in docks en werven na bom- treffers verscheidene groote branden wor den waargenomen. ENGELSCH COMMUNIQUé OVER LUCHTAANVALLEN. Een officieel communiqué van het Brit sche ministerie van luchtvaart meldt, dat het kustgebied van Noord-Oost- en Zuid- Oost-Engeland in den nacht van Donder dag op Vrijdag door vijandelijke luchtactie geteisterd is. Op verscheidene plaatsen zijn bommen geworpen, waarbij schade werd aangericht. Ook elders zijn bommen ge vallen, o.a, in Zuidoost-Schotland. De New York Times meldt onder het opschrift „de Duitsche luchtaanvallen op Engeland nemen weer toe", dat vgf Brit sche steden als gevolg van herhaalde bom aanvallen in de afgeloopen nachten aan zienlijk geleden hebben. Vier steden la gen in Noordoost Engeland en aan de Zuidoostkust. De stad in het Zuidoosten is driemaal aangevallen en door zware bommen geteisterd. De aanval moet tot de zwaarste gerekend worden, die deze stad tot dusver heeft beleefd. Zware ont ploffingen konden mijlen in het rond waargenomen worden. Naar United Press uit Londen meldt, zijn in het bijzonder twee steden zwaar getroffen. Het agentschap constateert, dat deze hevige Duitsche luchtaanvallen slechts enkele dagen na de verklaring van Chur chill volgens welke de Duitschers gebrek aan vliegtuigen zouden hebben, onderno men zijn. De krijgsverrichtingen in China. Naar de woordvoerder van het Japansche leger mededeelde,hebben Japansche troe pen, die Tsjoengsien in de provincie Honan van twee kanten hebben ingesloten, Joeng Tse, een strategisch punt ten Noordwesten van Tsjoengsien veroverd. Gistermiddag zijn zij Siajig Jin, een strategische plaats ten Zuiden van de Siang rivier binnenge rukt, zonder op tegenstand te stuiten. Prijzen van garnalen verhoogd. Zooals de gemachtigde voor de prijzen mededeelt, zijn opnieuw de prijzen voor garnalen vastgesteld. Hierbij kon een ver hooging uiteraard niet uitblijven, al is al les in het werk gesteld om deze prijsstij ging binnen zoo redelijk mogelijke grenzen te houden. Waar echter voor het pellen van garna len tot nu toe 0,25 per kg. betaald werd, wat neerkwam op een uurloon van ca. 0,15, ligt het voor de hand, dat verhoo ging van dit loon een eerste eisch was", vooral als men daarbij nog bedenkt, dat de aangevoerde garnalen in 'doorsnede kleiner zijn, zoodat het pellen meer op houdt dan vroeger. Verdubbeling van het pelloon, hoogere vrachtkosten, moeilijkhe den bij het visschen ondervonden, al deze factoren tezamen .maken het noodzakelijk den prgs voor gepelde garnalen te verhoo- gen. Het zou toch onbillijk zijn geweest de laatste uitsluitend te laten drukken op de visschers, pellers en handelaren. Organisatie van de bouwindustrie. In de Nederlandsche staatscourant van Vrgdagavond is opgenomen een beschik king van de organisatiecommissie Wolter- som betreffende de organisatie van de bouwindustrie. Als uitsluitende vertegen woordiger uit vakoogpunt wordt de tot de hoofdgroep industrie behoorende bedrijfs groep bouwindustrie ingesteld, onderver deeld in de vakgroepen: burgerlijke- en utiliteitsbouw, grond- en waterbouw, we genbouw, de vakgroep baggerwerken en de vakgroep aanverwante bedrijven. Nade re bepalingen omtrent den overgang van bestaande bedrijfsorganisaties naar de be drijfsgroep en haar vakgroepen worden door de organisatiecommissie vastgesteld. De beschikking is Vrijdag in werking ge treden. Het ziekenfondsbesluit. Hier en daar heeft in belanghebbende kringen de meening post gevat, dat door dé werking yan het ziekenfondsbesluit, het bestaansrecht van de vereenigingen voor de verzekering tegen de kosten van zieken- huisverpleging zou zijn komen te vervallen. In verband hièrmede vestigt de commis saris, belast met het toezicht op de zieken fondsen er de aandacht op, dat volgens genoemd besluit ook deze vereenigingen, evenals de ziekenfondsen in engeren zin, aan hem erkenning zullen kunnen verzoe ken. Het moet daarom volstrekt voorbarig heeteh, indien reeds nu voordat nadere ge gevens terzake zijn bekend gemaakt, tot liquidatie van de hier bedoelde vereenigin gen zou worden besloten of overgegaan.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1941 | | pagina 1