De keuringsdiensten waken. De legerberichten van gisteren. Tweede Blad PROVINCIALE ZEEUWSCHE COURANT Donderdag 2 October 1941 Ook tegen ondeugdelijke surrogaten. Een verslaggever van het A.N.P. heeft een bezoek gebracht aan den keuringsdienst van waren te Amsterdam, waar een staf van veertig personen, onder.leiding van den directeur, ir. J. Straub, waatot tegen onge rechtigheden in onze voeding, in samen werking met de 15 andere keuringsdien sten hier te lande. De keurmeesters, die den geheelen dag op pad zijn en winkels en markten bezoe ken, brengen tal van monsters mede, die op het groote laboratorium worden onder zocht. Ook langs andere wegen komen di verse producten binnen, die op allerlei wijze moeten worden getest. Daar is de bakker, die in normale om standigheden er niet aan zou denken, maar die nu bonnen te kort komt en probeert door zijn brooden een kleinigheid onder het voorgeschreven gewicht aan Vaste stof wel te verstaan, want .dat is de maatstaf, die uitsluitend daarby wordt aangelegd bakt; de melkboer die wat water brj de melk doet, om „volle melk" zonder bon te kunnen verkoopen. Maar ook dat kleine beetje water weet de keuringsdienst op te sporen. In zekeren zin zijn de huisvrouwen hier zelf de oorzaak van deze knoeierijen, wijl zij veelal aandrang uitoefenen op haar le veranciers om extra brood of melk zonder bon te krijgen. Daarnaast zijn het vooral de surrogaten, welke den keuringsdiensten stapels werk bezorgen. Ook op dit terrein is de keuringsdienst waakzaam. Ook het vervangingsmiddel moet tenminste onschadelijk voor mensche- lijke consumptie zijn en bovendien moet op de verpakking staan aangegeven, uit welke bestanddeelen het is samengesteld. Daarbij moet duidelijk uitkomen, dat het betref fende artikel een surrogaat is. •Bet spreekt wel vanzelf, dat ook ver langd wordt, dat het artikel ook inderdaad als vervangingsmiddel kan worden ge bruikt. Zoodoende kwam ook een fabri- J kantje, dat een prachtige flesch surrogaat- slaolje zond, bedrogen uit. De flesch bleek slechts water met kleur en bindmiddel te bevatten. Een „puddingpoeder" bijv. was gemaakt van koud water-plakmeel, dat in deze hoedanigheid om het beter voor behangen geschikt te maken een kleine hoeveelheid vergif (cyaan) bevatte. Op twee surrogaat-artikelen vestigde ir. Straub nog bijzonder de aandacht. Elk pro duct dat dienen moet om een hoeveelheid boter te vergrooten, is vrijwel waardeloos. Het bestaat uit een verdikkingsmiddel meestal gelatine), waarbij men zelf water moet voegen. De hoeveelheid boter wordt dan ook niet vergroot, maar slechts het volume en men kan nagenoeg eenzelfde re sultaat bereiken door bijv. taptemelk (even tueel plus een bindstof), door de boter te roeren. Wat het artikel cacaodoppen betreft in den handel gebracht als surrogaat voor cacao, koffie of thee dit is een product, waarmee men zeer voorzichtig dient te zijn. De cacaodoppen zyn natuurlijk afkom stig uit den voor-oorlogscjien tijd en af komstig uit veemen en andere opslagplaat sen, waar zy, als waardeloos product wer den behandeld. Goeddeels zijn zij dan ook beschimmeld. Nu kan men weliswaar door het branden een bewerking, welke bijna al deze doppen ondergaan de schimmel bacterie vernietigen, doch meestal is het branden onvoldoende en treedt na korten tijd de schimmel weer op. De zware en verantwoordelijke taak, welke op de keuringsdiensten rust, vraagt van hen groote inspanning, die men zich echter gaarne getroost, wijl .het gemeen schapsbelang hier op het spel staat. Oók het publiek kan echter medehelpen en wel door zelf den keuringsdienst te waarschu wen, zoodra men meent, dat er met voe dingsstoffen knoeierij in het spel is of on deugdelijke consumptie-artikelen in den handel worden gebracht. MAXIA1UMPRIJZEN VOOR WALSPRODUCTEN. In de Nederlandsche Staatscourant van 1 October 1941, no. 191, is opgenomen de „prijzénbeschikking walsproducten van ijzer en staal no. 1", welke tevens op ge noemden datum in werking treedt. Déke beschikking bepaalt de pryzen, waartegen fabrikanten, z.g. werksfirma's en agenten walsproducten staaf- en betonijzer, I- en U-ijzer, breedflensbalken, dikke platen, middeldilcke platen, strip pen, dunne platen, warmgewalst bandijzer en walsdraad ten hoogste mogen ver koopen. OPENING N.V.D.-TEHUIS VOOR OUDE DAMES. Te Dieren is het eerste tehuis voor oude dames van den Nederlandschen Volks- dienst geopend, gelegen aan den Zutphen- schenstraatweg. Tn dit tehuis kan ieder worden opgeno- x men, die zich hiervoor aanmeldt, onge acht het feit of de betrokkene veel karl betalen of weinig. Ieder krygt in het te huis de beschikking over een eigen slaap kamer, die volledig is ingericht, zoodat eigen meubelen niet behoeven te worden medegebracht. De aanmelding voor opna me kan geschieden bij den Nederlandschen Volksdienst in Den Haag. Dit eerste tehuis biedt ruimte voor ongeveer 20 dames. Op den eersten dag waren reeds vier bewoon- stèrs aangekomen, die opgetogen waren over het tehuis, waarachter een ongeveer l'.s h.a. groote tuin ligt, met prachtige gazons en bloeiende rozenstruiken. DE 8-JARIGE LEERPLICHT. Het hoofdbestuur van den Nederland schen Bond van Onderwijzers heeft naar „De Bode" mededeelt, den secretaris-ge neraal van het departement van opvoe ding, wetenschap en cultuurbescherming verzocht bij de invoering van de 8-jarige leerplicht te willen bepalen, dat de leer plicht eindigt: a. wanneer de 8 leerjaren doorloopen zijn in 8 jaren; b. wanneer de leerlingen de cursus, ln den loop waarvan hij den 15-jarigen leef tijd bereikt, heeft volbracht. WINKELJUFFROUW ACHTERVOLGT BONTMANTELDIEF. Maandagmorgen vervoegde zich een man in een bontzaak aan de Anna Pau- lownastraat te Den Haag. De winkeljuf frouw kwam naar beneden en op haar vraag wat meneer wenschte, antwoordde deze den eigenaar even te Willen spreken. De juffrouw verdween, maar na een oogenblikje kwam toevallig een tweede naar beneden, die den man met iets onder zijn jas de zaak zag verlaten. Op haar uitroep „meneer, wacht eens even......" kreeg zij ten antwoord: ,,'t is in orde, juffrouw". De man, verwijderde zich op een drafje, linksaf de Laan van Meerdervoort op, en de winkeljuffrouw achter hem aan De jongedame hield voet bij stuk, ook toen de dief een gestolen bontmantel -ver loor. Tot haar geluk stond een recher cheur van den justitieelen dienst by een stoplicht te wachten. Deze nam per rij wiel. de achtervolging over en wist den man in de Trompstraat te grijpen. De ge stolen bontmantel bleek een exemplaar te zijn ter waarde van 195 gulden. WAT MET DE KINDEREN? Wat moet er met al die Russische kinderen ge- Deuren, wier ouders vermoord zijn door de blocd- aorstigc Sovjet-commissarissen. Wat moet er met de kinderen gebeuren, wier ouders tijdens de vlucht het leven lieten, of die nun ouders rijn kwijt geraakt? "ulp moeten deze kinderen hebben en liefst zoo spoedig mogelijk. Die hulp ral ook door de Nederlandsche ambu lance verleend worden, die straks naar het Oost- Iront gaat vertrekken. Die hulp zai verleend worden aan deze ouder loze kinderen zoowel als aan de gewonde sol- iTm r\ die hulP kan n,ct ,anS °P z,ch wach" Daarom moet de Nederlandsche ambulance zoo spoedig mogelijk uitrijden. Daarom niiet U niet langer wachten met het storten van uw bijdrage voor deze Nederlandsche hulpexpeditie. Daarom moet U vandaag nog iets meer dan u missen kunt overmaken op girorekening, /v Nederlandsche ambulance, Koninginnegracht 22, *s-Gravenhage. ZWARTE HANDEL IN SMEEROLIëN EN VETTEN. Ondanks sluwe maatregelen toch gesnapt. Een ambtenaar van den centralen crisis- controledienst, die naar aanleiding van een vermeende clandestiene levering een onder zoek bij een firma, in Noord-Holland in stelde, tr;of aldaar o.a. een vat van, 100 1. witte olie aan, dat zonder vergunning van het rijksbureau voor aardolieproducten door een firma ln Friesland was geleverd. Bij het onderzoek bleek, dat de factuur, welke was gedateerd op 26 Mei 1941 met groene inkt was geantidateerd op 26 Mei 1940. Bovendien bleek, dat het boekingsnummer der factuur veranderd was van 155 in 201a, waaruit kon worden afgeleid, dat er een serie speciale facturen moest bestaan. Vervolgens kon uit de beschikbare admini stratieve gegevens worden vastgesteld, dat door de Friesche firma nog andere leve ringen zonder vergunning waren geschied en dat ook hoogere prijzen waren berekend, dan was geoorloofd. Nog was bij een on derzoek bij een firma in Zuid-Holland ge bleken, dat zij aan de Friesche firma zon der vergunning een hoeveelheid vervuild consistentvet had geleverd, die deze ver moedelijk tot andere producten zou hebben verwerkt en daarnd wederom zonder ver gunning zou hebben verkocht. Om al deze redenen werd huiszoeking gedaan bij den directeur in Friesland. Verschillende bezwarende papieren wer den in beslag genomen. De brutaliteit van den opzet en de bedrijvers blijkt uit de volgende passage van een vermoedelijk conceptschryven aan een relatie: „Wij gaan tenminste hier rustig door. "Rustig is eigenlijk wel wat te veel gezegd, want er gaat geen week voorbij, of er komen eenige ambtenaren by ons op kan toor en in de fabriek. Ten eerste verdenkt men my van „zwarte handel" en ten tweede van prijsopdrijving. Wat het laatste aangaat voel ik mij zoo rustig als het maar kan, maar hun andere vermoedens zijn wel juist en om daar steeds onderuit te komen is een sport, die ik 14: September a.s. al 2 jaar beoefen en waarin ik nog steeds prof blyk te zijn tegenover de ambtenaren als amateurs. Het doel is alles wel waard. De firma is zoo langzamerhand voor alle vet-verbruikers een magneet geworden. Dat de firma een prachtnaam krijgt en in het geheele land thans ingevoerd raakt is het voordeel; aan den anderen kant staat het nadeel van de boete, misschien wel vrijheid-straf, als ze mij snappen". De directeur moest tenslotte toegeven, dat hij een dubbele administratie voerde. Bij onderzoek werd een map gevonden, inhoudende 230 facturen, welke alle be trekking hadden op frauduleuze leveringen, terwijl nog een tweede map werd aange troffen met een aantal facturen, alle ge dateerd 14 September 1940, dus 2 dagen, voordat de gewijzigde' distributieregeling van kracht werd, terwijl van deze leve ringen later kon worden vastgesteld, dat zy na. 14. September 1940 hadden plaats gevonden. Nog een ander staaltje van brutaliteit is de volgende instructie-circulaire aan de klanten: - „Gezien de groote contröle, verzoeken wij U het bedrag, hetwelk wy U factureerden voor levering buiten toewijzingen om af zonderlek over te maken op de rekening van een onzer firmanten, nl. (volgt naam en adres, benevens gironummer): Over de rest disponeeren wij gewoon per kwitantie Van onze firma. De doorslagfactuur van de levering in den vrijhandel kunt U wel vernietigen en tevens de op deze zaak betrekking hebbende correspondentie, daar men by ons hiervan ook niets vindt. Onze fabricaten mogen zij gerust zien, daar u dit oude voorraad kunt noemen van voor 14 September 1940 of leveringen op toewij zingen van het rijksbureau ontvangen. Een gewaarschuwd mensch geldt voor twee en u kunt, indien u handelt, zooals wij verzoeken met een gerust geweten de heeren controleurs, indien deze eens moch ten komen, afwachten". WILHELMINADORP. Voor abonnementen en advertentiën P. VAN KLEUNEN te Kattendjjke. Wijziging van de Amerikaansche neütraliteitswet? De Amerikaansche staatssecretaris van bultenlandsche zaken Huil, heeft na zyn bespreking riiet Roosevejt te kennen gege ven, dat de wijziging der neütraliteitswet het voornaamste onderwerp van bespre king was geweest, zoo meldt de New York Times uit Washington. De wet zal waarschijnlijk in dien zin worden gewijzigd, dat het aan schepen der Vereenigde Staten veroorloofd zal zijn oor logsmateriaal voor Engeland of direct in de havens der oorlogvoerende landen of in de gevechtszónes af te leveren, waai; het met het meeste effect tegen de spil- mogendhederi kan worden gebruikt. Verder bestond het voornemen dergelijke Ameri kaansche schepen te bewapenen. De afle vering van Amerikaansch oorlogsmateriaal wordt dan een vast onderdeel van het pro gram tot hulpverleening aan Engeland. De New York Herald Tribune schrijft, dat Hull Roosevelt verslag heeft uitge bracht over de jongste onderhandelingen tusschen de Vereenigde Staten en Japan. De verhouding tusschen deze beide landen werd minder goed. Een der voornaamste punten van geschil bestond in het lid maatschap van Japan van het Drïemogend- hedenverdrag. De ambtenaren in Washing ton zien geen mogelijkheid tot overeen stemming, zoolang Japan lid is van het Driemogendhedenverdrag. De toestand in het protectoraat. Uit Praag meldt het D.N.B. In het blad Prazsky List kenmerkt Gustav Doerfl de incidenten, waarvan melding is gemaakt, als een gevolg van het verzuim der Tsjechen, zich te ontdoen van de rampzalige joodsche vrijmetselaarspest. Nauwkeurig volgens de aanwijzingen van de Londensche radio-joden heeft een zeker deel van de Tsjechische openbare meening de waarschuwingen van de eigen pers in den wind geslagen, geheel onzinnige leu gens verspreid en zoo de tak doorgezaagd, welke de toekomst Van allen draagt. En toen het rijk met de nobele geste van de Europeesche overwinning en in het volle bewustzijn van zijn sterkte geduldig wacht te, zoo schrijft Doerfl verder, om de ver dwaasde Tsjechische koppen weer tot rede te brengen, werd dit door de joden en vrij metselaars als een zwakte uitgelegd. De maatregelen, welke tot dusver door den plaatsvervangenden ryksprotector ge nomen zijn, bewijzen, dat idleatmosfeer in dit gebied tot op den bodem toe gereinigd zal zyn. Thans is de volgende duidelijke richtlijn van krachtalles te doen, wat ten goede komt aan het door Duitschland geleide Europa en alles te laten en te onderdrukken wat het kan schaden. De betrokkenen kunnen dus de Londensche joodsche ophitsers bedanken. Misschien zal hun offer een waarschuwing zijn voor alle anderen. Franco vijf jaar hoofd van den Spaanschen staat. Spanje herdacht gisteren 'n gedenkwaar- digen dag, tevens een belangrijken datum in de geschiedenis van het nieuwe Europa, zoo sChryft 'de Deutsche diplomatisch-Poli- tische korrespondeiiz. Immers, vijf jaar ge leden werd1 Francisco Franco uitgeroepen tot caudillo. De leider van den nationalen opstand tegen het bolsjewisme, de opper bevelhebber der vrije legers, werd daar mede tot hoofd van den nieuwen Spaan schen staat verheven. Tegen een front van tegenstanders deanarchistische rest van de republiek verbonden met drie groo te mogendheden plaatste Franco zijn denkbeeld van den nationalen Spaanschen staat. Temidden van de verwoesting legde hij het fundament voor een opbouw in den geest van de Europeesche vernieuwing, waarin de jonge generaal zich in Juli 1936 gewijd had. Franco is de uitvoerder van de geestelijke erfenis van Primo de Rive ra, htj is de drager der Spaansche ver nieuwing en, de hoeder van het Spaansche traditionalisme. Deze veldheer van den burgeroorlog staat thans nog voor een groote taak. Het herstel van de verwoeste gebieden, de opvoeding der breede massa door den staat en de stijging der levens voorwaarden zijn doeleinden waaraan ge werkt wordt. De Spaansche blauwe divi sie vecht mede in den strijd die begon in Spanje, den strijd om de redding van het avondland van het bolsjewisme, den strijd van het. Europeesche idealisme tegen het joodsche marxistische materialisme, den strijd van den Europeeschen mensch tegen de ontzielde bolsjewistische massa. BRITSCHE OORLOGSSCHEPEN IN AMERIKAANSCHE DOKKEN. De commandant der Amerikaansche ma rinewerf, vice-admiraal Watson, heeft vol gens een bericht van Associated Press uit Philadelphia medegedeeld, dat de Britsche zware kruiser „Manchester" (9400 brt.) naar een werf is gebracht om geheel te worden nagezien. In de afgeloopen week werd ook het Britsche slagschip „Resolu tion." het hetzelfde doel naar een werf overgebracht. De Britsche torpedojager „Firedrake" en de Britsche hulpkruiser „California" zyn voor reparaties in Boston op een werf op genomen. I^et totaal aantal op Amerikaan sche werven liggende Britsche schepen bedraagt, naar Associated Press meldt, than3 31. SLECHTE VERHOUDING TUSSCHEN IJSLANDERS EN BEZETTINGSTROEPEN. Associated Press meldt uit Reykjavik, dat de verhouding tusschen het IJsland- sche volk en de Britsche en Amerikaan sche bezettingstroepen aan vriendelijkheid nog veel te wenschen overlaat. De Us- landsche jongemannen zijn tegen de Ame rikaansche bezettingstroepen, omdat zij naar him meening te weinig eerbied too- nen voor de IJslandsche cultuur en gebrui ken. Een andere rede voor deze houding der IJslanders is, dat de kosten van le vensonderhoud op het eiland sinds de be zetting door Britsche en Amerikaansche troepen bijna verdubbeld zijn. Vooral de vrouwen zijn het bezettingsleger vijandig gezind. Vier leden van de Amerikaansche marine worden ervan beschuldigd, een IJslandsche vrouw të hebben aangerand. Duitschland strijdt voor Europa. Het opperbevel van de Duitsche weermacht maakt bekend „De aanvalsoperaties ten Oosten van den Dnjepr verloopen, evenals voorheen, succesvol. Ten Oosten van Dnjepropetrowsk 'veroverde een pantserdivisie in een verrassenden aanval verscheidene vijandelijke bat- teryen. Ten Noorden hiervan stiet „een andere pantserdivisie op vijan- ^delijke pantserstrijdkrachten en ver nietigde 45 van de 80 Sovjet-pant serwagens. De rest werd op de vlucht gedreven. Gevechtsvliegtui gen hebben in den nacht van 30 September op 1 October militaire installaties in Moskou aangevallen. In den stryd! tegen Groot-Brit- tannië bombardeerde een yrij sterke formatie gevechtsvliegers scheeps- bouwcentrum New-Castle. In doek en werfinstallaties ontstonden tal rijke branden en zware ontploffin gen. Andere luchtaanvallen waren gericht op voor den oorlog belang rijke inrichtingeri aan de Britsche Oostkust en in Schotland. Een koop vaardijschip van 1500 brt. werd tot zinken gebracht. In Noórd-Afrika vielen Duitsche gevechtsvliegtuigen op 30 Septem ber met goede uitwerking Britsche tentenkampen brj ijTobroek aan. Britsche bommenwerpers wierpen Dinsdagnacht brand- en brisantbom men op woonwijken in verschillende steden aan de Duitsche bocht en aan de Oostzeekust. De burgerbe volking leed verliezen aan dooden en gewonden. Verscheidene woon huizen werden vernield of bescha digd. Enkele vliegtuigen, die Berlyn trachtten aan te vallen, werden tot omkeeren gedwongen. Nachtjagers, luchtdoelgeschut en 'i artillerie van de marine schoten drie vijandelijke vliegtuigen neer. HET ITALIAANSCHE. In zijn weermachtbericht no. 486 maakt het Italiaansche opperbevel het volgende bekend Noord-Afrika Onze vliegtuigen hebben met succes Engelsche stellingen en op slagplaatsen van Mersa Matroeh gebom bardeerd. Duitsche vliegtuigen hebben een aanval gedaan op een vyandelyk koopvaardijschip en dit getroffen. Voorts hebben zij bommen geworpen op die havenwerken van Tobroek. Bovendien hebben zij een Blenheim-ma chine neergeschoten, die een aanval, pro beerde te ondernemen op een van onze koopvaardijschepen. Vijandelijke vliegtui gen ondernamen vluchten naar Benghasi en Tripolis, waarbij zij eenige verkeers wegen en woonhuizen beschadigden. Een der aanvallende vliegtuigen werd in Tri polis brandend neergehaald en een andere machine te Benghasi. Oost-AfrikaOnze afdJeelingen hebben met succes stoutmoedige verkenningen ver richt tusschen de vijandelijke linies. Dins dagmiddag is een formatie van zeven vij andelijke vliegtuigen, die in scheervlucht een vliegveld op Sicilië aanviel, onder schept door drie italiaansche jagers, die een vijandelijke machine neerhaalden. De bestuurder van dit toestel sprong aan het valscherm in open zee ter hoogte van Punta Scarania. Een van onze roode-kruis- vliegtuigen, dat derwaarts gestuurd werd om den Bngelschen piloot te redden, werd door zeven Hurricanes aangevallen. Onze jagers grepen terstond in, bevrijdde het roode-kruis-vliegtuig en schoten twee vij andelijke toestellen brandend omlaag. De Engelsche vloot heeft na de harde slagen, welke zy door de in het extra-be richt gemelde actie van ons luchtwapen heeft moeten incasseeren, op den terug weg naar Gibraltar nieuwe schade door onze duikbooten geleden. Deze duikbooten opereerden in het zeegebied, waar de koop vaardijschepen varen. Vijf van onze duik booten slaagden erin ze aan te vallen en met stelligheid twee eenheden te tor- pedeeren. ENGELSCHE VLIEGTUIGEN BOVEN DUITSCHLAND. Britsche bommenwerpers zijn vannacht naar Zuidwest-Duitschland gevlogen en hebben lukraak enkele bommen laten val len, die slechts onbeteekenendé schade aan richtten. VONNIS OVER SPAANSCHE REPUBLIKEINEN. Uit Madrid meldt het D.N.B. Het bijzon dere gerechtshof ter bestrijding van de vrijmetselarij en het communisme veroor deelde zeven personen van de marxistische Spaansche republiek nl. Negrin, Martinez Barrio, Jimenez Azus, Victoris Kent, Augusto Barcia, Albornoz Galarza en Al varez de Bayo by verstek tot- dertig ja ren tuchthuis en blijvend eerverlies. De veroordeelden bezaten hooge graden bij de vrijmetselarij en waren deels lid van de liga voor mensehenrechten. Tijdens de re publiek hadden zij hun hooge functies ge bruikt, om in Spanje de bolsjewistische revolutie voor te bereiden. DE „NELSON" NAAR GIBRALTAR. Naar uit goede bron wordt vernomen, is het Britsche slagschip „Nelson" voor her stellingen naar Gibraltar gesleept. Het ver toonde beschadigingen aan achtersteven en stuurboord beneden de Waterlijn. Ook werd een kruiser met beschadigingen boven de waterlijn binnengesleept. Gewonden werden van de schepen naar den wal overge bracht. ENGELANDS OORLOGSUITGAVEN. De uitgaven van Engeland bedragen, naar de Engelsche berichtendienst mede deelt, thans ongeveer 15 millioen pond sterling per dag. Daarin zijn, naar officieel wordt bekend gemaakt, ongeveer elf mil lioen pond sterling voor oorlogsdoeleinden begrepen. VERSTERKING VAN PORTUGEESCH GARNIZOEN OP KAAP VERDISCHE EILANDEN. Volg-ns berichten uit Lissabon, zal op 5 October weer een vrij groot transport Portugeesche troepen naar de Kaap Ver- dische eilanden vertrekken. In welinge lichte Portugeesche kringen wordt de ver dere versterking van h->t garnizoen op de Kaap Verdische eilanden in verband ge- bracht met etnige dagen geleden geschiede Britsche troepenlandingen in Freetown aan de Westkust van Afrika. DEAT UIT HET ZIEKENHUIS. Naar het D.N.B. uit Parijs meldt is Marcel Deat, die op 27 Augustus bij een communistischen aanslag zwaar gewond werd, Woensdagmiddag uit het ziekenhuis van Versailles vertrokken. HAMSTER-EPIDEMIE IN DE VER. STATEN. Op het oogenblik heerscht er een ham sterepidemie in de Vereenigde Staten, zoo wordt gezegd in een door Dagens Ny- heter gepubliceerd bericht van United Press. Deze epidemie is veroorzaakt door het feit, dat als gevolg van de op 1 Oc tober ingevoerde belastingen verschillende goederen in prijs zyn gestegen. In New- York werden in het bijzonder alcoholische dranken gehamsterd, waarvan de belasting met 33 procent is gestegen. Evenzoo is de vraag naar radiotoestellen, muziekinstru menten en electrische apparaten toege nomen. Deze artikelen zijn volgens de nieuwe belastingwet tien procent in prijs gestegen. MAATREGELEN TEGEN JODEN IN ANTWERPEN. Bij verordening is bepaald, dat in het ge bied van groot-Antwerpen de joden zich niet onnoodig lang in bepaalde hoofdstra ten mogen bevinden en zich in het geheel niet meer in de stadsparken mogen ophou den. Bovendien is aan joden den toegang verboden tot openbare bad- en zweminrich tingen. De draagwijdte van de militaire gebeurtenissen in het Oosten. EEN ARTIKEL VAN DR. GOEBBELS. Rijksminister dr. Goebels schryft in het weekblad „Das Reich" van deze week een opmerkelijk artikel, waarin hij uiteenzet, dat velen nog niet in staat zijn de draag wijdte der militaire gebeurtenissen in het Oosten ook maar voor een deel te beseffen, omdat zij niet meten met de maten van den nieuwen tijd en zij zich niet kunnen voorstellen, dat het hier gaat om een enorme botsing, zooals in de wereld nog niet is voorgekomen. Dergelijke men^chen, zoo vervolgt de minister, beseffen niet, dat het bolsjewisme zich met alle. ter be schikking staande krachten tegen zijn ver nietiging te weer stelt. Onze soldaten ech ter kunnen er thans van verhalen, wat Moskou van plan was. Zij hebben met eigen oogen gezien, hoe ver de bolsjewis tische voorbereidingen tot een gena^óelooze vernietiging van Duitschland en daarmede van Europa, reeds waren gevorderd. En dat onze soldaten thans door hun direct contact met het Sovjet-Systeem zich ook em voorstelling kunnen maken van den werkelrjken toestand, waarin het volk in dit paradijs van arbeiders en boeren leeft, is ook voor öe toekomst van de grootste beteekenis. Immers, evenals na den veld tocht in Polen, in Duitschland geen ver schil van meening meer kan bestaan, over het jodenvraagstuk, zoo. zal ook na den veldtocht in het Oosten, in Duitschland geen debat meer noodig zijn over het vraagstuk van het bolsjewisme. De mi nister keert zich tegen de neutrale critici, die vanuit hun studeervertrekken de ge beurtenissen trachten te verkleinen en merkt spottend op, dat ;ij met hun geheele lite.rairen en maatschappelrjken aanhang vermoedelijk nog niet in staat zouden zijn een enkel Sovjetdorp te veroveren. Hun betweterij komt des te minder te pas, omdat alleen de Duitsche weermacht het moge lijk heeft gemaakt, dat zy nog rustig ach ter hun schrijftafel zitten. De haat tegen het nationaal-socialisme heeft echter velen de oogen verblind, zoodat de beoordeeling niet alleen niet objectief, maar in de hoog ste mate. eenzijdig is. Men praat heel veel over Europeesche cultuur, maar iedere aan het Oostelijke front strijdende soldaat doet daar heden meer voor, dan de politieke tinnegieters, die nu het hoogste woord hebben. De tijd gaat zijn ijzeren gang, hij is riog nooit blijven staan en vooral nu gaat hij met reuzen schreden een groote toekomst tegemoet, waarin hij de poort openstoot naar een nieuwe eeuw. DE AMERIKAANSCHE VLIEGTUIGPRODUCTIE. Uit New-York meldt hét D.N.B.: Na achttien maanden koortsachtige bewape ning, zyn minder moderne vliegtuigen geproduceerd dan slechts voor een week oorlogvoering noodig zijn, aldus de mede werker van de New-York World, Telegram Walter Leckrone in een reeks artikelen over de vliegtuigproductie in de Vereenig de Staten. Slechts weinige typen moderne vliegtuigen zijn naar Engeland gegaan, zoo schrijft Leckrone verder, een aantal naar Engeland gezonden machines is, om dat zy verouderd waren, niet eens uitge pakt, doch zou naar minder belangrijke oorlogstooneelen doorgezonden worden. De goed i Europeesche machines zijn door de Amerikaansche vliegtuigproductie slechts geëvenaard bij de bommenwerpers. In tus schen blijft de productie van jagers, zoowel in aantal als in kwaliteit, nog steeds ach ter staan bij de productie van den vijand en van de geallieerden. ENGELSCH CREDIET VAN 1 MILLIARD POND. De Engelsche minister van financiën is voornemens by het parlement een wetsont werp in te dienen, dat voorziet in een nieuw crediet voor de oorlogsvoering, tot een bedrag van 1 millaird pond sterling. Hiermede wordt de begrooting voor de Engelsche oorlogsvoering voor het loopende jaar tot 3 milliard pond sterling verhoogd.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1941 | | pagina 5