SIMON DE WIT STROOP VIT DE PROVINCIE DE TIJGER t VERDUISTEREN van hedenavond 19.17 tot morgenochtend 7.42 De maan komt morgen te 18.37 op gaat te 5.28 onder. nederlandsche land arbeidersbond. De Nederlandsche Bond*van Arb elders in het landbouw-, tuinbouw- en zuivelbe drijf, - aangesloten bij het N.V.V., schreef, naar het bondsorgaan- „Verenigt U" me dedeelt, in de maanden Augustus en Sep tember bijna 6600 nieuwe leden in, van wie 6100 overkwamen uit de Chr. en Ka tholieke landarbeidersbonden. In de pro vincie Zeeland steeg het ledental van den bond met ongeveer 1800, in Friesland met ruim 1100. Verder werden in de afgeloopen twee maanden niet minder dan 51 nieuwe af- deelingen opgericht. WALCHEREN oefening district zeeland ned. ver. voor e.h.b.o. Zaterdagmiddag zal op een weiland on der de gemeente Biggekerke een groote E.H.B.O.-oefening plaats vinden onder lei ding van' dr. Doeleman uit St. Laurens. Hieraan zullen deelnemen de afdeelingen Vlissingen, Middelburg, St. Laurens, West- kapelle en Biggekerke. de grenswijziging. In de ontwerp-beschikking inzake de grenswijgizing tusschen de gemeenten Mid delburg, Koudekerke en O,- en W.-Souburg was als datum voor de inwerking treding dezer wijziging 1 October genoemd. Toen voor dien datum een officieele bekendma king ter zake niet in de Staatscourant was verschenen, hebben wg nader geïnformeerd en kunnen wij thans melden, dat de defi nitieve regeling in d~ loop van deze maand en ingaande 1 November kan wor den tegemoet gezien. AFSCHEID BIJ DE BRANDWEER. ARNEMUIDEN. Met ingang van 1 Octo ber j.l. werd op zgn verzoek op de meest eervolle wgze ontslag verleend aan den heer D. Kousemaker als brandmeester van spuit A te Arnemuiden. Maandagavond heeft hij officieel afscheid genomen van het bestuur en brandmeesters van spuit A. De voorzitter, burgemeester H. G. Hor. ninge, bracht hem dank voor hetgeen de vertrekkende bg de brandweer verricht en tot stand gebracht heeft. De heer Kousemaker is circa een halve eeuw aan de spuit verbonden geweest. Als 20-jarige .jongeling Werd hy reeds bg de brandweer ingedeeld, terwijl hij met ingang van 1 Januari 1917 tot onderbrandmeester werd aangewezen. Deze functie bekleedde h\j tot 1932, toen hg brandmeester werd. De heer Kousemaker nam hierna met een dankwoord afscheid. ZUID-BEVELAND de heer j. oom gaat het onderwijs verlaten. YERSEKE. De heer J. Oom, hoofdonder wijzer aan school H, heeft wegéns het be reiken van den pensioengerechtigden leef tijd, als zoodanig ontslag aangevraagd, zulks met ingang van 1 Januari 1942j De heer Oom behaalde op 26 April 1899 zijn akte, waarna op 1 Juli van dit jaar zijn benoeming volgde als onderwijzer aan school I, alhier. Op 1 April 1904 werd hg benoemd als onderwijzer met verplichte hoofdakte aan dezelfde school. 1 Juni 1912 werd de heer Oom benoemd als hoofd van School n, zoodat hg thans ruim 29 jaren als zoodanig werkzaam is. Ongetwijfeld zullen velen met dankbaar heid terugdenken aan hetgeen Meester Oom voor hen gedaan heeft. Steeds vond men hem bereid om ieders belangen te be hartigen, terwijl ook het vereenigingsleven zgn volle aandacht had. Het zal den heer Oom bij zgn afscheid aan belangstelling zeker niet ontbreken, daar met recht kan worden gezegd dat zgn persoon in alle kringen zeer gezien was. Een lange periode van verdiende rust en goede gezondheid wenschen we Meester Oom van harte toe. Bij beschikking van den Secretaria-Generaal van het Departement van Waterstaat ia niet in gang van 1 October 1941, benoemd tot hoofdin genieur van den Rijkswaterstaat de ingenieur van den Rijkswaterstaat Ir. P. Stelling, te Ter- neuzen. LAND- EN TUINBOUW VERPLICHTE RUNDER T.B.C. BESTRIJDING. Door de algemeene vergadering van de vereeniging tot bestrijding van de runder- tuberculose en van andere veeziekten in Zeeland werd in de op 26 September j.l. te Goes gehouden vergadering besloten er bij de bevoegde instanties op aan te drin gen het onderzoek op tuberculose voor zoo. ver betreft de veestapels van de consump tiemelkers verplichtend te stellen. Laten we hopen dat de wetgever spoedig aan dezen Wensch gevolg mag geven. Wij vertrouwen dat de consumptiemel kers niet wachten tot zij verplicht worden, hun veestapel op tuberculose te doen on derzoeken, maar voor zoover zg nog geen kd zjjn, zich onmiddellijk als zoodanig op te geven aan het secretariaat van boven genoemde vereeniging, Landbouwhuis te Goes, onder opgave van den behandelenden dierenarts. Dr. Adh. van Log, arts te Sas van Gent, schreef in het door hem geschreven boek je „Uw kind en de gevaren van de tuber culose" de volgende zinsnede: „Maar dat kinderen worden gedood door onwetende melkslijters; dat ieder jaar in ons land een aantal kinderen sterven of voor hun leven zwel: en gcv-ekkig blijven door tuberculose, door rundcr rundertuber kelbacillen, en dat te weinig wordt gedaan om dat alles te voorkomen is toch te erg." Wanneer 'n consumptiemelker dit boek je leest, ja zelfs alleen maar bovenstaande zinsnede en niet overgaat tot het doen onderzoeken van zijn veestapel om bg ge bleken besmetting de gevaarlijke dieren op te ruimen, dan laadt hg wel een bijzonder zware verantwoordelijkheid op zich. KERK- EN SCH00LNIEUWS ALO. SYNODE DER NED. HERV. KERK., De geheele zitting van Woensdag was gewijd aan de voortgezette behandeling van de voorToopig aangenomen nieuwe reglementen betreffende predf- kantsplaatsen en predikants tractementen. Aanwezig waren de leden der commissie van de samenstelling van dezen bundel. Wederom werden door al de leden der synode hun bezwaren en vragen naar voren gebracht. De commissie gaf zeer breedvoerig al de gewenschte inlichtingen en trachtte de be zwaren weg te nemen. Nadat de cbmmissie de vergadering verlaten had werd de discussie voortgezet en bracht de president in bespreking de twee conclusies van het rapport door de commissie ad hoe opgesteld, aldus luidende: 1. De synode besluite de kerk wederom te hooitn over de ontwerpen zooals deze door de commissie van ontwerp zijn gewijzigd en mogelijk nog verder door de synode zullen worden gewijzigd. 2. De gewijzigde en mogelijk nog verder te wij zigen ontwerpen in tweede lezing te aanvaarden en aan ,'de eindstemming der prov. kerkbesturen te onderwerpen. De eerste conclusie werd met 14 tegen 5 stem men verworpen. De tweede conclusie werd met 15 tegen 4 stemmen aanvaard. GEREF. GEMEENTEN. RECHTSZAKEN HAAGSCHE GERECHTSHOF. Heling van vier coupons stof. Een juffrouw uit Vlissingen had eenigen tijd geleden bij een Middelburgschen wirv keiier vier coupons stof gestolen en deze aan den Vlissinger J. E. verkocht. E. gaf haar voor de stof 210 punten en zou na den verkoop er van aan de jufffrouw be talen. De politierechter te Middelburg veroor deelde E. wegens heling tot twee maan den gevangenisstraf, tegen welk vonnis E. in hooger beroep kwam bij het Haag- sche Gerechtshof. De verdediger van verd. had heel wat af te dingen op de verklaringen Van de jufffrouw, die niet ter zitting was ver schenen. Vroeger had deze getuige ver klaard dat ze aan E. had gezegd, dat het met de couponnen stof die hg van haar ter verkoop kreeg,,om zoo te zeggen geen zuivere koffie was. En daarmee zou be wezen zijn, dat E. zich aan een strafbaar feit, en in dit geval, een verkoop van door misdrijf verkregen voorwerp had schuldig gemaakt. Maar^-de getuigenis van de juf frouw werd nog al scherp aangevallen. En blgkbaar niet ten onrechte. Want de verdediger kon een brief voor lezen van een confrère, waarin deze ver klaarde de verdediging voor de juffrouw, die ook terecht moet staan te hebben neergelegd, vanwege de groote leugenach tigheid van de juffrouw,, die een patalo- gische fantaste werd genoemd. En daarom vond ook de proc.-generaal het bewijs tegen verdachte maar heel zwak, zoo zwak, dat hij nu vrijspraak vroeg. Uitspraak over 14 dagen. Diefstal van thee, zeep en chocolade. Een expeditieknecht uit Goes, J. J. W., werd door de rechtbank te Middelburg we gens diefstal van een hoeveelheid thee, 700 stukken zeep en 300 reepen chocolade, veroordeeld tot een gevangenisstraf voor den tijd van acht maanden. Tegen dit von nis kwam W, in hooger beroep. De próc. generaal had bezwaren tegen het vonnis, omdat het primair en subsi diair ten laste gelegde zoo door elkaar werd gehaald. Dit maakt echter voor de straf geen verschil, en de opgelegde straf werd niet te zwaar geacht. Verdachte werd reeds eenigen tgd van de diefstallen ver dacht, omdat de expediteur geregeld goe deren uit de zendingen vermiste, en voor een waarde van pl.m. 400 werd gestolen. Spr. vorderde dus opnieuw acht maanden gevangenisstraf. De verdediger, mr. Vermaas uit Mid delburg, wees er op dat verdachte groo- tendeels uit armoede heeft gehandeld, om dat hij een laag loon had en veel zorgen. PI. vroeg clemente stj-af. yitspraak over 14 dagen. BELEDIGD. Ter openbare terechtzitting der Arrondissements- Rechtbank te Middelburg zijn als hulp Officier van lustitie beïedigd de wachtmeesters der marechausse. J. Qeelhoed der brigade Middelburg; J. L. de Jonge der brigade Vlissingen; J. Minnaard der brigade Middelburg; C. J. van Overbeeke der bri gade Hansweert; M. Oudeman der brigade 's Hee- renhoek; Ch. Raats der brigade Vlissingen; J. W. Römgens der brigade Sluis; P. A. de Rouw der brigade Vlissingen; Th. H. van Schooten der bri gade Breskens; P. Speijer der brigade Oostburg; C. van de Velde der brigade Vlissingen; J. P. M. Bermeulen der brigade Vlissingen. WESTKAPELLE. Abonnementen en advertenties voor de Provinciale Zeeuwsche Courant worden aangenomen door den Agent P. liêvense. LOOP DER BEVOLKING Middelburg. Zn de weak van 19-26 Sept zfla in de gemeente de navolgende personen ingeko men: Iz. Boone, bankwerker, Korendijk 16. van Koudekerke: M. J. Yntema, ass. huishoudkun dige, Noordpoortplein 2, van Oostburg; M. J. H. O. van der Klei, venter. Koepoortstraat 15. niet bekend vanwaar; Jhr. D. van Eysinga, amb tenaar ter secretarie, Dam 50, van Ruurlo; mej. J. A. Leenbout8, zonder, Noordweg 38, van Gro ningen; J. S. Adriaanse, kantoorbediende, echt- genoote en 2 kinderen, Verwerijstraat 19, van Vlissingen; E. A. M. Boye, steno-typiste, Molen water 115, van Den Haag; I. Quist, huishoud ster, Langeviele 26, van Tholen; A. Meijer, geb.* Van der Kleijn, zonder, Gortstraat 69, van Wa- denoyen; A. Herrebout, adj. commies P.T.T., Langeviele 67, van Hulst; E. Missel, huishoud ster, Seisweg 17, van Den Haag; M. J1 C. de Boeck, verpleegster, Noordsingel 162, van Vlis singen; S. A. Abrahamse, landarbeider. Segeers- weg 82, van Wieringermeer. Vertrokken: J. Aarnoutse, geb. Hen- drlkae, van Singel6traat 46 naar Leiden, J. van Houtkade 7a; 8. Geertse, geb. Dekker, zonder, van Seisweg 108 naar Vrouwenpolder, Dorpstr. 5; L. M. Sturm, hulp in de huishouding, van Ro zenstraat 37 naar Rotterdam. Eikenlaan 195; G. Kunst, zonder, van Lange Noordstraat 48 naar Rotterdam, Mathenesserlaan 394b; J. M. Ver burg, dienstbode, van Laan van Nieuwenhove 5 noar Wo'phaartsdijk, Prins Bernardstraat 133; A. F. Blokpoel, juffrouw in de huishouding, van Nieuwe Oosterachestraat 14 naar St. Laurens, Noordweg B 6; E. Radder, dienstbode, van i Noordpoortplein 2 naar Zwolle, Veerallée 45; J. Verrijk, zonder, van Verwerijstraat 19 naar Zaandam, Tolstraat 11; M. van der Locht, dienst bode, van Veerschesingel 612 naar Rotterdam, Tolhuislaan 83C; C. J. de Bree, brood- en ban ketbakker, van Veersche Singel 148 naar Axel, Noordsingel 30; C. P. Weemaes, zonder, van Lange Noordstraat 55 naar St Jansteen, Wilhel- minastraat A 387; D. P. de Jong, zonder, van Koorkerkhof 16 naar Schoonhoven, Koestraat 134a; W. G. Schoonen, schippersknecht, van Hoogstraat 16 naar Zierikzee, Gat van West, N.W. C 494; mej, C, Schout, zonder, van Zand straat 23 naar Veere (Zandijk) B 82; ,J. van der Noll, caféhouder, echtgen. en 2 kinderen, van Hoogstraat 15 naar O. en W. Souburg, Nieuwe Vlisslngscheweg 309: J. de Visser, dienstbode, van Seissingel 6 n. Serooskerke (W.) B 100; J. G. Smorenburg, kok, van Loskade 1 naar Zeist, Steinlaan 41: A. F. G. Dippel, geb. Hindriks en 1 kind. zonder, van Molenwater 85 naar Gronin gen, Westerbinnensingel 10a. Goes. Vertrokken: Caroline G. H. Hanken, hulp in de huish., van Patijnweg 16 naar Veere: Wed. Dingena Torbijn. geb. Meulenberg, zonder beroep, van M. H. Trompstraat 1, naar Oude- lande; Cornelia G de Boef, verpleegster dipl. A en" B. van Oostwal 31 naar DoornMarinus Tho- lenaar en kind, schaapherder, van Molendijk 24 naar 's-Heer Arendskerke; Iman C. van de Klippe, stuurmansleerling, van Vogelzangsweg 48 naar Middelburg; Pleter H. Boon, studeerend. van A. J. Kade 26a. naar Amsterdam; Johannes F. Borgs, winkelbediende, van Schengestraat 9, naar Wolphaartsdijk; Adriaan de Lange, en echt- gen., voorslager plaatwerkerij ,,de Schelde", van M. A. de Ruijterlaan 30, naar Vlissingen; Evert Coolen en gezin, stationsambtenaar, van Oostsin gel 60. naar Vlissingen; Jan M. de Jonge, zonder, van Westsingel 87 naar Utrecht; Gezina G. Sik- kens, leerares landb. huish.kunde, van Wilhel- minastraat 16 naar Schcondijke; Johannes F. van Apeldoorn, pedicure en voetverzorger, van L. P. v. d. Spiegelstraat 1, naar Badhomburg (Duitsch- land)Wed. Ommiesiena Kuiper, geb. Velvis, zonder beroep, van Vogelzangsweg 36. naar Vlis singen; Pieter J. Doeleman, en echtgenoote, zon der beroep, van Patijnweg 96 naar Klofstinge: Elisabeth M. de Wltto, kamermeisje, van Groote Markt 1, naar 's Heer Arendskerke; Jans H. Drent, surnumerair dir. bel., van Klokstraat 3. naar Coevorden; Catharina D. Zembsch, hulp In da huish., van Violenstraat 8 naar 's-Gravenha- ge; Hendrlkus C. van Putten, machinist N.S.. van Schipperswegeling 2 naar Vlissingen; F. H. Maria van Bergen, telefoniste P.T.T., van Pic- cardstraat 76, naar Terneuzen. Ingekomen: Johanna J. Rombeek-Ver meulen, zonder, van Zaltbommel. Zuidvlietstraat 36: Jan H Kakebeeke, zonder beroep, van Kloe- tinge, Groote Markt 21; Andries ter Wal. mare chaussee. van Leiden. Zusterstraat 15: Johanna C. Weststrate. dienstbode, van Kattendijke, Pa tijnweg 18; Hendrik Wildeboer, bootsman gr. vaart, van Rotterdam, Zuidvlietstraat 64; Jo- sephua Verswijversn. grondwerker, van Middel burg, Schengestraat 66; Hendrika.de Hoog geb. Liebeek, van Schiedam, 's H. Hendr.k.straat 39: Iza&k D Sepers, landb. k. Ingenieur, van Eindho ven, Wilhelmlnastraat 94; Antonius W. J. M. de Kort, boekhouder, van Tilburg, Lange Kerk straat 12; Jan M. van der Vliet, taxi-ondernemer, van Wieringen, L. P. v. d. Spiegelstraat 29; Ca tharina P. van den Dries, dienstbode, van Hein- kenszand. Kloetingsche weg 5a. WESTKAPELLE. Ingekomen Foort Pieter Domlnl- cus, bakker, van Veere. Vertrokken: Johannes C. de Klerk, wachtmeester marechaussee, naar Venlo. KATTENDIJKE. Ingekomen: Jan Spruit van Goes; Adriana C. Meeuse van Kruiningen; Maria G. van Sabben van 's Heer Arendskerke. Vertrokken: Adriaan W. Molhoek naar Goes; Jannetje "Fllpse naar Wemeldinge; Johanna C. West strate naar Goes; Godefriedus Heijboer naar Ka pelle. BORSSELE. ingekomen: Cornells M. van den Berg, van Krabbendijke, Zuidweg A 188 B naar Borsscle, Plein 13. Vertrokken; Nicolaas ATmekinders van Borssele, Plein 53, naar Goes, Geraniumstraat 12; Cornelia P. M. Smits van Borssele, Lange Noordweg 18, naar Udenhout B 2; Jan Poley van Borssele Plein 28 naar Kruiningen, Sandeeweg 6. EEN PMOK K FT-A ARSBBNT1E TH FRIESLAND ONSCHADELIJK GEMAAKT. Dank zfl de voorbeeldige wflze van sa menwerking tusschen die marechaussee en de gemeentepolitie te Bolsward, en de ambtenaren van den centralen crisis-con- tröledienst te Sneek, zijn in de laatste weken een aantal personen aangehouden, die zich hadden schuldig gemaakt aan frauduleuze slachtingen van varkens, schapen en runderen. Tevens werd een groot aantal personen betrapt, die tegen zeer hooge prijzen koffie en thee ver handelden. Voor deze feiten werd tegen meer dan 70 persónen proces-verbaal op gemaakt. Er werden partijen koffie, thee, vleesch en brandstoff-a in beslag geno men. Tevens bleek by aanhouding, dat er meermalen sprake was van diefstal van vee uit de weide, van rijwielen en koffie uit pakhuizen en. van andere diefstallen. Ondanks het feit, dat deze personen aan gehouden waren, bleek dat er nog altijd een uitgebreide smokkelhandel gedreven werd en het was aan de politie nog niet mogen gelukken een bepaalde bende smok kelaars in handen te krggen. Deze bende was zeer geslepen en zag langen tgd kans uit de handen der politie te blgven. Dezer diagen is het echter aan de politie en aan ambtenaren van den centralen crisis-con troledienst gelukt, ook deze bende op zeer bgzondere wgze onschadelijk te maken. De inspecteur van politie, de opper wachtmeester van de marechaussee, de hoofdagent van politie en de crisisambte naren hebben het namelijk klaargespeeld een smokkelaar, die mee: malen koffie en thee verhandeld haxi, in aanraking te brengen met een crisisambtenaar. Deze ambtenaar trad op als k-roper van thee. De smokkelaar gaf voor, dat de thee, die hg verkocht, ergens in een pakhuis lag op geslagen. In gezelschap van den crisis ambtenaar ging hg echter langs omwegen en gevolgd door de politie naar zijn eigen huis. Hy verkocht de thee aan den crisis ambtenaar voor 25 gulden per pond. Toen de verdachte tenslotteeen hotel verliet waar de aflevering van de thee had pï&ats gehad, werd hg aangehouden. De crisisambtenaar was nu echter achter de geheimen van de smokkelaars gekomen, zoodat reeds verschillende arrestaties ge volgd zgn. jongetje in sloot gevallen en verdronken. Maandagmiddag is het tweejarige zoon tje van den heer Haarman, hoofd der chris- teiyke school te Zwartsluis, in een achter de woning gelegen sloot gevallen en ver dronken. ONGEANIMEERDE STEMMING OP DE AMSTERDAMSCHE BEURS. Dezelfde yerschijnselen, welke Dinsdag ter beurze konden worden opgemerkt, deden zich ook gisteren gelden. Het beleggende publiek hield zich gereserveerd en er waren niet veel opdrachten. Bij de opening bestond op de mees te afdeelingen van de locale markt eenige vraag, in verband waarmede meerendeëls op of zelfs boven den slotprijs van Dinsdag werd gehandeld, maar onder beurstljd kwam regeknatig materi aal los. Het hieruit voortspruitende aanbod was geenszins overstelpend, maarde kooplust was niet toereikend om een koersinzinking te verhin deren en vooral In de tweede helft van den beurstijd liepen de noteeringen vrij snel achter uit. Op de p^troleumafdeeling werden olies in een grooten open hoek verhandeld. Bü nadere beschouwing bleek de affaire toch verre van omvangrijk te zijn. De affaire in industrieelen was van rustlgen aard. Unilevers debuteerden een vaste houding, maar. zakten geleidelijk aan in. De Philipsaandeelen bewogen zich aanhou dend beneden 270 Aku's vertoonden slechts geringe verschillen. Op de suikermarkt was bijna niets te doen. Van de rubberfondsen gingen Amsterdam rubbers tijdens het beursuur achter uit. De tabakken konden zich gemakkelijk hand haven. De handel vin scheepvaartaandeel en was van matige proporties. De beleggingsafdeling had een kalm voorkomen. De Nederlandsche staatspapieren vertoonden maar kleine verande ringen. en. A Amsterdamsehe Bank A Incasso Bank Nederland 1941' 4 f 100 100 Nederland le lng 1940 4 Nederland 2e lng 1940 4 Nederland met bel. fac. 1940 A Nederland A 1000 1938 (3 Indiö 1000 1937 3 IndiB a 1000 1937 A 3 A Koloniale Bank A Ned. Ind. Handelsbank C Ned. Handels Mij. A Algemeene Kunstzijde Unie A Van Berkel's Patent C Calvé Delft A Fokker Vliegt. Fabriek A Lever Bro3 en Unilever A Ned. Ford Auto Mij. A Philips Gloeil. Gem. Bezit A Dordt8che Petr. Ind. Mü. A Kon. Petr. Mij. Bataafsche Petroleum MSj. Obi. A HollandAmerika Lijn A JavaChinaJapan Liin A Kon. Ned. Stoomboot Mij. A Ned. Scheepvaart Unie A Handelsvereen. Amsterdam A Javasche Cultuur Mij. A Ned. Ind., Suiker Unie C Deli Mij. A 1000 A Senembeh Mij, A Arendsburg Tabak Mij. C Amsterdam Rubber A Dell-Batavia Rubber Mfc C Oostkust A 500 A Sumatra Rubber Cultuur A Ver. Ind. Cultuur Ondern. 202% 210 130 V 102 10114 101 102 102 3 94% 94%—95 97% 98% 97 98 215 153 154% 166 167 143% 143%—42 105% 105%03 122% 122%20% 224 220% 165 165%—62% 342 331 271 269—67 295 289% 326 325—18 3% 92% 93% 150% 15048% 179% 179—76% -205 202% - 216% 217—14 485 482%78 294 288 272 270 309 313—11 267% 269—67 364 364 317 315%—12 256 262—59 185% 188%—86% 275 FEUILLETON DOOR J. REGIS 6) Suzanne keek op. De vreemdeling stond daar voor haa:- met zgn zonderlingen glim lach en knipperde haar met zijirioogen toe. „Waarom vraagt u dat?" zei ze. „Waarom wilt u niet antwoorden?" „Ik ken u niet!" De mooie gesluierde stem van Suzanne was krachtiger geworden en haar oogen hadden de uitdrukking van vrees verloren. De vreemdeling zag met verbazing, dat de kleine vrouw tot een besluit was gekomen, dat hg niet anders kon opvatten als het besluit om tot het laaste te strijden. Waar voor Voor de vrijheid misschien of voor iets anders „Geeft u mg den sleutel!" bevaLze plot seling, terwgl ze haar hand naar hem uit strekte. De vreemdeling trok zijn wenkbrauwen op. Hg keek op Suzanne neer en hg keek naar Allan Chrisman een slappe, jon gensachtige gestalte, weliswaar in onbe- rispelgk avondtoilet, maar toch nog een jongen, die vóór alles van schrik beefde. De vreemdeling gaf haar met een bui ging den sleutel aan. „Geeft u de voorkeur aan deze manier vroeg hg. »,Ja, ik wil jüets met uw vragen te maken hebben!" ;,En toch zult u me spoedig alles uit eigen vrije beweging vertellen!" zei hy peinzend. „Daar kan niets me toe dwingen!" „Toch wel dat, wat in de kamer hièr- naast ligt! Begrijpt u nog niet, dat de moord op Koprilis hier in uw eigen huis een catastrophe Is, die alles zal loshalen, alles, tot op den grond?" „Nou, en?" Het gezicht van Suzanne was trotsch en vermetel geworden. Opnieuw keek de vreemdeling naar Allan an haalde zyn schouders op. De deurbel schelde, luid en heftig, en met zekere schreden ging Su zanne naar de voordeur. De vreemdeling verroerde zich niet, dóch toen zjj de kamer verlaten -.ad, zei hg barsch tot Allan: „Als A een man bent, dan gaat u naar uw vrouw toe. Ze is alles waard, wat u voor haar doen kunt." Chrisman gehoorzaamde en de ander keek hem na. Jit de naastgelegen kamer waren ver schillende stemmen te hooren ook die van Suzanne, die kort en duidelgk ant woordde. De man in de overjas stond onbe wegelijk en luisterde, met zgn handen in zgn zakken. Een krachtige commandostem begon plotseling vragen te stellen, de eene vraag kort op de andere. De man in de overjas zette zgn hoed weer diep op zijn voorhoofd en sloeg de kraag van zijn jas op. Daarop begaf hy zich de kamer uit en de gang in. Ou den jïrempel van Allan's werkkamer bleef hy in het half donker staan. Vlak voor hem stonden Suzanne en een breed geschouderde, gezette heer in een korte, grgze overjas en met een ronden hoed op, allen met den rug naar de deur. Twee rechercheurs onderzochten den doode en een derde boog zich uit het venster. „Het raam," zei de krachtige stem, „is natuurlijk geopend geworden om den kruit damp de kamer uit te laten gaan. En u moet het schot gehoord hebben, mevrouw Chrisman." „Nee, ik heb geen schot gehoord". „Merkwaardig! Heel merkwaardig. U moet het gehoord hebben". „Ik heb het niet gehoord „U geeft toe, dat u dezen mam alleen ln de kamer ontvangen hebt, u vindt hem terug met een schot in zgn hart, u heeft zich niet uit de woning verwijderd, en toch hebt u geen schot gehoord?" „Nee." „Wie heeft het raam open gemaakt?" „Koprilis, denk ik „Zoo!? Waarom ging u de kamer uit?" „Omdat hg telefoneerde." „En toen u weer binnenkwam, was hij dood „Ja." v „Lag hy daar, waar hg nu ligt?" „Ja," ÏWordt vervolgd.)) BURGERLIJKE STAND OOES. Ondertrouwd: Antonius Cornells rm BIfkf- ren, 30 Jr., j.m. te Oost- en West-Soubnrt Jóblnt Pietemella de Witte, 24 Jr. J.d. Overleden: Hendrik Willem van Haneghem, J6 Jr, te Biervliet, e.v. Anna Johanna de Kramer, WESTKAPELLE. Oeboren: Leuntfe, d.v. Satan» Minderhoud en van Johanna Wilnelmina Roslse; Maatje Wiiiemina, d. v. Joost Boogaart en Wille- mina Roelse; Janls, Zf Sm van Abigaél Hou mes. GRIJPSKERKE. Ondertrouwd: Jacobus 'Anthsonls Boogaard, 26 Jr. en Anna Krijna BoiJenk, 24 Jr. te Serooskerke; Willem Jan Klvlt, 24 Jr. en Elizabeth Loolse, 19 Jr. Geboren: Marinus, zoon van Cornells Cbrlstiaan Komejan en van Johanna Louws; Elbert, Frans, zoon van Frans Sturm en van Neeltje Bastlaanse; Hendrik, zoon van Jacobus Dekker en van Martins Marinissen. M Overleden: aangifte van een levensloos kind ytn Jan Hendrik Geschlere en Maatje Arendse. BORSSELE. Oeboren: Adriana, d.v. Maarten Rl*« ter Pleyte en Aartje Neeltje Leendertse. Overleden: Maatje de Back, 88 J., weduwe van Leln van den Bosse;. Maria Fraanje 42 jr., onge huwd; Jacomlna Cornelia van den Dries, 6 j, d, jr, Hermanus van den Dries en Anthonla Koens. Ondertrouwd: Aalbregt Knuit, j.m. 34 kenszand met Dlna van *■---■•- -* Borssele. KATTENDIJKE. Geboren: AmmeltJe Wlihel&lnt d.v. Jacob Qovert van der Kuijl en van Martins Slimmens. Overleden: Janna Sonke, 45 Jr. Knuit, j.m. 34 j., Htta- Gessele, j.d., 26 te MARKTBERICHTEN MIDDELBURG, 16 October. Groentenveiling: spi nazie en postelein 9-12, wagenaars- en stamsnij- boonen 12, stoksnij- en stamprincesseboonen 12-16, stokprincesseboonen 23, augurken 3-27, spruiten 16- 26, koolrapen en witte kool 2, andijvie 5-6.50, kro ten 3-4, Savoye en roode kool 2.80-3.50, spits kool 2.60, chineesche kool 5-6, prei 8 alles per 100 kg. Bloemkool 7-15, kropsla 1-3, komkommers 1-13.50, knolselderie 4.50-8, alles per 100 stuks, Peen 6, rapen 5-8, radijs 1-3, rammenas 3-5, alles per 100 bos, peterselie 5-10 c. per bos. VE1LINGSVEREENIGING ZUID-BEVELAND. GOES, b Oct. Andyvie 6.50, stoksnijboonen 12.70- 16, pronkboonen 8.80-11, stamsnijboonen 9.50, stok princesseboonen 23, dubb. princesseboonen 12.80-16, spekboonen 16, groene beonen 12, roode kool 3.50, spinazie 8.80-12, toiftaten 12.80-16, breekpeen 6, alles per 100 kg. Rammenas 1.50-5.50, radijs 1-4, wortelen 4, alles per 100 bos, bloemkool 3.50-15, kropsla 1.50-3, komkommers 1-3 per 100 stuks. VEILINGS VEREENIGINO „KAPELLE-BIEZELINOE EN OMGEVING" TE KAPELLE (Z.-B.). Cox Oranje Pippin, Jonathan, Ananasrein., Alling- ton P. allen 20-50; Goudreinette, Glorie van Hol land.Present of Engl., Princ. Nobles, Court pend., Landsb.rein., Notarisappel Sterappels Gron. kroon allen 15-35; Brab. Bellefleur, Lemoenappel, Cox Pomona, Oranje rein, Zoete Ermgaard, Fransche rein allen 12-30; Jac. Lebel, Bismarck, Bramley seedling, Remb. Mortier, dubb. Bellefleur, Porame d'Or, TiAnzoet, Hondsmuil Camp. zoet allen 12-20; Bouwmanrelnn., Zoete appels, Hollands zoet. Lady H., Const, de Gr. allen 10-17; Bonne Loulsse d'Avr., Triumph de V., Doyenne du C., Spaansche wijnpeer allen 15-45, Beurre Herdy, Beurre Claïrg, Beurre A Lucas, Beurre Durandeau, Conference, Emil d'Heyst, Zwljndr. Wijnpeer, Fransche wijn peren allen 10-35; Beurre de Merode, Beurre Le brun, Le Cure, Jodenperen, Gieser Wildeman, Maagdeperen, Nouveau Poit., St. Remy Ponds peren, Bezy v. Sch., Bezy de Cha., Beurre v. d. am, Winter!, allen 10-22, Beurre Wilhelmina, Pres. Roosevelt, Spekperen, Bergamotten, Caiabas Car, Souvenir de Bouvé, Rietperen, Blanke maagdeperen allen 10-15, kroetperen 5 Kroetappels zoet 5, kroet- appels zuur 8, Sterappels val 12, Goudrein. val 12, Emma Lepperman 35. Zoete kwetsen 12-27, Druiven 36-50, Bramen 45, Frambozen 50, dubb. pr.b.z.dr. 16, Tomaten 6-16, Andijvie 6%, Uien 3%, Roode kool 3%, Sav. kool 3%, Witte kooi 2, Koolrapen 2, Ananasmeloenen 6, Perziken 3- 35. RADIOPROGRAMMA VRIJDAG 3 OCTOBER 1941, HILVERSUM I. 415,5 M. 6,45 Gram. 6,50 Ochtendgym. 7,00 Gram. 7,45 Ochtendgym. 8.00 BNO: ber. 8,15 Schriftlezing en meditatie (Christ. Radio Sticht.) 8,25 Paaach- berg meisjeskoor (opn.) 8,40 Gram. 9,15 Voor de huisvrouw. 9.20 Gram. 10,40 Voordracht 11,00 Amabile-sextet en orgel. 12,00 Salonorkest 12,40 Almanak. 12,45 BNO: ber. 1,00 Ensemble Bandi Balogh en gram. 2,00 Haariemsche orkestver- eeniging. 2,40 Gram. 3,20 Haariemsche orkestver. 4,00 Kamerkoor» (opn.) 4,30 De Gooilanders. 5,15 BNO: Nieuws-, econ.- en beursber. 5,30 Voor de jeugd. 5,45 Zang met piano. 6,15 Cyclus „Onze eigen taal". 6,30 De Ramblers. 7,00 Actueel halfuurtje. 7,30 Orgel. 8,00 Gram. 8,15 Otto Hen driks en orke3t. 8,45 Voor den boer. 9,00 Ca- baretprogr. 9,45 BNO: ber. 10,00—10,15 BNO: En- geische uitzending. HILVEBSCM II. 301,5 M. 6,45—8.00 Zie Hilversum I. 8,00 BNO: ber. 8.15 Gram. 10,00 Morgenw. 10,15, Zang met piano en gram. 10,40 Concertgebouworkest (opn.). 11.00 Voor de kleutere. 11,20 Piano.. 11,52 Gram. 12,00 Ensemble Rentmeester. 12,45 BNO: Nieuws- en econ. ber. 1,00 Gevarieerd progr. 3,00 Voor de vrouw. 3,45 Gram. 4,30 Voor de jeugd. 5,00 Wij dingswoord. 5.15 BNO: Nieuws-, econ - en beurs berichten. 5.30 Ensemble Jonny Kroon. 6,00 „On der de leeslanjp" (Christ. Radiostichting). 6.15 Gram. 6.30 Sportwetenswaardigheden. 6,45 Gram. 7,00 Actueel halfuurtje. 7,30 Gram. 7,45 Repor tage. 8,00 Duitsche taalcursus. 8,25 Holl. In strumentaal kwintet en zang. 9,00 Boekbespre king. 9.15 Vervolg van 8,25. 9,45 BNO: ber. 10.00 Avondwijding. 10.05—10,15 Gram. PROGRAMMA BREMEN EN FRIESLAND. Het programma van de uitzendingen in de Neder landsche taal door den Duitschen Europa-zender via de stations Bremen en Friesland op Donderdag 2 October luidt als volgt: 11.45-12.15 Nederlandsch middagconcert; 12.15-12.30 ber. in het Ned.; 16.— 17.— namiddag concert; 17.15-17.45 dansmuz.; 17.45-18 .sociale en econ. nitz.; 19.45-20ber. in het Ned. ONDERSTAANDE BON LOOPT ZATERDAG AF: FRUITCRÊME KUNSTHONING alliid voorraad]

Provinciale Zeeuwse Courant | 1941 | | pagina 3