PROVINCIALE ZEEUWSCHE COURANT Tweede Blad De distributie van lcolen. Woensdag 1 October 1941 De legerberichten van gisteren. Er wordt voor gewaakt, dat de consument zijn rechtmatig aandeel krijgt. Nu de kolendistributie aan de over heid steeds meer zorgen baart, moge er nog eens op gewezen worden, dat een goe de distributie van vaste brandstoffen een levensbelang is voor ons geheele land. Echter kan de overheid wel een complex van maatregelen opstellen, waardoor een rechtvaardige verdeeling van de beschik bare hoeveelheid gewaarborgd is, het dis tributie-apparaat kan zoo vlot mogelijk functioneeren, dit alles is niet voldoende. Het blijft noodzakelijk door voortdurende contróle en door het opleggen van strenge straffen te waken voor do naleving der voorschriften. pit is nu meer dan ooit noodig, omdat de beschikbare hoeveelheid brandstoffen nauwelijks toereikend is om in de meest dringende behoeften te voorzien. Een on rechtmatige bevoorrading gaat onherroepe lijk ten koste van hen, die niet in staat zijn om de abnormaal hooge prijzen voor clandestien verkrijgbare waren te betalen. De onlangs bij het economisch sanctie- besluit 1941 verscherpte strafbepalingen en het wijdvertakte contröle-apparaat, dat door het rijkskolenbureau is ingesteld, dragen thans reeds in belangrijke mate bij tot het wegnemen der misstanden, zoodat de gegronde hoop gekoesterd mag worden, dat overtredingen in het Vervolg slechts sporadisch zullen voorkomen. Toen onlangs iemand bij een brandstof - fencommissie klaagde, dat een bepaalde soort briketten, welke hij op den bon had gekocht, niet was te stoken, werd van deze briket een analyse gemaakt, welke uitwees, dat deze maar een heel gering percentage anthracietgruis bevatte en verder hoofd zakelijk uit allerlei voor verwarmingsdoel einden onbruikbare grondstoffen was sa mengesteld. Proces-verbaal werd opge maakt. Ook onder het publiek blijken er telkens nog velen te zijn, die, veelal tot eigen schade, probeeren om meer kolen te krijgen, dan waarop zij recht hebben. Zoo maakte zich iemand, die in het Oosten van ons land een groot huis be woont, ernstig bezorgd dat hrj dezen win ter onvoldoende kolen zou krijgen. Toeval lig kwam de schoorsteenveger, die voor dit geval wel raad wist en beloofde voor wat extra kolen te zullen zorgen. Kort daarna kwam er inderdaad een vrachtwagen met anderhalve ton anthra- ciet, welke de schoorsteenveger bonvrij van een handelaar- had weten los te krijgen. Ook dit geval werd door de controleurs achterhaald en de kooper beleefde weinig plezier van zijn1 koop, want een contróle van zijn brandstoffenkaart en een nader onderzoek bij den betrokken handelaar ver schaften voldoende bewijsmateriaal om al zijn kolen in beslag te nemen. Bovendien werd tegen alle drie proces-verbaal opge maakt. Herhaaldelijk komt het voor, dat ge zondigd wordt tegen verschillende distri butievoorschriften tegelijkertijd. Dat de overtreders dan dubbel zwaar gestraft worden, spreekt van zelf. Een controleur van een brandstoffen- commissie in het Westen van ons land be merkte, dat een loodgieter een aanzien lijke hoeveelheid kolen aan particulieren af leverde. Een onderzoek wees uit, dat deze brandstof verkregen was op toewijzingen, welke de man voor zijn bedrijf hetwelk inmiddels was stopgezet, ontving. Deze kolen werden nu tegen abnormaal hooge prijzen bonvrij aan particulieren verkocht. Verdere nasporingen leverden voldoende bewijsmateriaal op om een viertal over tredingen te constateeren. Tegen hem werd proces-verbaal opgemaakt en ook verschil lende van zijn klanten, die strafbaar waren wegens het koopen zonder bon, werden op gespoord en ontgingen hun straf niet. Zoo zijn er dagelijks in alle deelen van ons land vele controleurs werkzaam om er zorg voor te dragen, dat door een nauw gezette controle niet alleen de consument zijn rechtmatig aandeel krijgt van de be schikbare hoeveelheden vaste brandstof fen, maar ook de handel de noodzakelijke bepalingen nakomt, welke beoogen de be schikbare vaste brandstoffen zoo redelijk mogelijk te verdeelen. Duitschland strijdt voor Europa. Het opperbevel van de Duitsche weermacht maakt bekend: Bij het uitvoeren van operaties ten Oosten van den Dnjepr hebben Itali- aansche troepen vrij sterke strijd krachten van den vijand in de pan gehakt en hierbij verscheidene dui zenden gevangenen gemaakt. In den Noordelijken sector van het Oostelijk front heeft een infanteriedivisie op 28 en 29 September een succesvollen aanval ondernomen op een taai ver dedigde stelling. Zij veroverde hierbij stormenderhand 210 vijandelijke ka zematten. Formaties van de lucht macht bestreden doeltreffend trans porten per trein in het gebied rond om Charkof en zetten de vernieling van het spoorwegnet ten Oosten van Leningrad, alsmede van installaties der Moermanskspoorlrjn voort. In den strijd tegen Groot-Brittan- nië vernietigde de luchtmacht Maan dagnacht ten Oosten van Great Yar mouth een vrachtschip van 8000 brt. en bracht in hetzelfde zeegebied uit een vrij groote formatie torpedoja- gers een der oorlogsschepen door bomvoltreffers tot zinken. Andere aanvallen werden gericht op de ha vengebieden aan de Schotsche Oost kust en in het Zuidoosten van het eiland. HET ITALIAANSCHE. In zijn weermachtbericht no. 484 maakt het Italiaansche opperbevel het volgende bekend: In Noord-Afrika werd aan het front van Tobroek een door artillerievuur voorbereide vijandelijke aanvalspoging snel afgeslagen. Duitsche vliegtuigen bombardeerden op 27 September tentenkampen en opslagplaatsen van materiaal van Tobroek, waardoor aan zienlijke ontploffingen en branden ontston den. Onze vliegtuigen bombardeerden in den nacht van 28 op 29 September mili taire doelen in het gebied van Tobroek en Mersa Matroeh met zichtbare resultaten. In Oost-Afrika intensieve activiteit van onze vooruitgeschoven stellingen in de ver schillende steunpunten van den sector van Gondar. Vijandelijke vliegtuigen bestookten Maan dag de vliegvelden van Cagliari en Catania met machinegeweervuur en brisantbom men. Er ontstond eenige schade, doch er vielen geen slachtoffers. Bij Cagliari werd een vliegtuig door den luchtafweer en epn door jajgers neergeschoten. In de Mlddellandsche Zee heeft een van onze zeeverkenningsvliegtulgen een hevig gevecht geleverd tegen zes Britsche jagers. Ons vliegtuig schoot drie Britsche jagers neer. Tenslotte werd het zelf slachtoffer van de overmacht. Een deel der bemanning werd gered. Een ander vliegtuig van de zeeverkenning werd door twee Blenheifs aangevallen. Het schoot een Blenheim neer en keerde onbeschadigd terug. WERKSCHOENEN EN KINDERSCHOENEN. GAAN VOOR BIJ DE TOEWIJZING VAN SCHOENENBONNEN. Vele zijn de gestelde vragen en gemaakte opmerkingen in verband met de distributie .van schoenen. Dat sommigen geen antwoord ontvangen op hun schriftelijk ingediend verzoekt blijkt steeds tot oorzaak te hebben, dat de aan vragers zich niet houden aan het gegeven voorschrift, aanvragen uitsluitend in te die nen vóór den tienden van elke maand by den plaatselgken distributiedienst van de 'gemeente, waar de aanvrager woont. Ver zoekschriften welke worden ontvangen in de periode liggende tusschen den tienden en den eersten van de daaropvolgende maand kunnen in geen geval in behandeling wor den genomen. Nog anderen klagen over het ontvangen van een onbevredigend antwoord. Alle verzoekschriften worden nauwkeurig nagegaan en indien het duidelijk is, dat de aanvrager een paar schoenen dringend noo dig heeft wordt dan ook zoo mogelijk een schoenbon verstrekt. Het begrip dringend noodig is uiteraard een betrekkelijk begrip. Men dient echter te begrijpen, dat de schoenenproductie aan merkelijk minder is, dan in normale tijden. De import van leder staat stil, zoodat de fabrikanten voor de productie van schoenen uitsluitend zijn aangewezen op leder van inlandsche runderen, dat kwalitatief ver achterstaat by het geïmporteerde product. Tengevolge van de inkrimping van den vee stapel is ook de hoeveelheid beschikbaar inlandsch leder kleiner. De gemeenten ontvangen elke maand naar Verhouding van het aantal inwoners een zeker aantal schoenenbonnen. Volgens de instructies komen het eerst voor bonnen in aanmerking de genen, die op voorschrift van hun arts ofthopaedisch schoeisel noodig hebben. Aangezien dit percéntage zeer klein is, legt genoemde categorie vrgwel geen gewicht in de schaal. Na deze kleine groep komen in aenmerking degenen, die werkschoenen noodig hebben, daar na kinderen tot 17 jaar, vervolgens de genen, die kunnen aantoonen geen bruikbaar paar schoenen meer te heb ben of slechts één paar, dat noodzake lijk gerepareerd móet worden en ten slotte de overige aanvragers. Van deze laatsten vallen degenen af, aan wie vol gens aanteekening op de stamkaart reeds een schoenenbon werd verstrekt. Gelijkstelling van Duitsche en Nederlandsche diploma's. Nadat door een verordening de bevoegde secretarissen-generaal van 19 April 1941 ,(?9/41) rijksduitsche diploma's gelijk ge steld zgn met de dienovereenkomstige di ploma's in Nederland, heeft thans de rijks minister voor wetenschap in overleg met den rijksminister van binnenlandsche za ken voor het Duitsche rijk de omgekeerde regeling getroffen. Krachtens deze regeling worden Nederlandsche diploma's met de dienovereenkomstige diploma's van het groot-Duitsche rijk principieel geiyk ge steld. Hiermede is niet alleen een daad van 1 wederkeerige loyauteit voltrokken, doch is tevens een practische vrijheid van bewe ging voor alle Duitsche en Nederlandsche arbeidskrachten van allerlei aard gewaar borgd. Zoo kan thans bv. een jong Neder lander, die aan een Nederlandsche univer siteit met succes zgn studie in de medicg- nen voltooid heeft, zgn beroep in het Duit sche rijk uitoefenen, voor zoover hjj naast het met goed gevolg afgelegde examen vol doet aan in Duitschland gestelde eischen als onbesproken gedrag, arierschap enz. De destgds ter gelegenheid van het ver- schgnen van de Nederlandsche verordening hier en daar geuite vrees, dat de Neder landsche arbeidsmarkt thans met Duitsche arbeidskrachten overbelast zou kunnen worden, wordt thans definitief weggenomen De driemogendhedenconferentle van Moskou. Naar de Londensche nieuwsdienst meldt, heeft de leider van de Amerikaansche dele gatie, Harriman, in de bgeenkomst der Moskousche conferentie o.a. verklaard, dat de onder zijn leiding staande missie door den president van de Ver. Staten is ge stuurd, en dat dit een historisch geval is, daar de Ver. Staten niet oorlogvoerend zgn. Harriman zeide de opdracht gekregen te hebben, de Sovjets te verzekeren van de zoo uitgebreid mogelijke hulpverleening der Ver. Staten. BERLIJNSCHE PERSSTEMMEN. De Berlgnsche avondbladen schenken on der meer ook aandacht aan de plutocra- tisch-bolsjewïstische conferentie te Moskou. De Berliner Nachtausgabe, schrijft: wg weten reeds lang, dat het bij deze conferen tie niet zoo zeer gaat om de vraag, hoe de Engelschen het bolsjewisme kunnen hel pen, dan wel hoe de bolsjewisten het korte uitstel voor Engeland verlengen kunnen. De groote gver van Churchill voor deze confe rentie laat zich slechts verklaren door het feit, dat hg met huivering de groote ver wachting ineen ziet storten, die hij van de Sovjethulp had gekoesterd. De Berliner Boersenzeitung wijst erop, dat er in Moskou zes commissies zgn inge steld, die, naar uit een officieel bericht biykt, de dringendste hulpmaatregelen voor hulpverleening moeten bestudeeren, en wel voor leger, luchtvloot, marine, transport kwesties, grondstoffen en hospitalen. De Berliner Lokal Anzeiger ziet in de in stelling der commissies een teeken, dat de besprekingen te Moskou reeds bg den aan vang zgn teruggevallen op het oude con ferentie-schema. ^VOORSPELLING OMTRENT MOSKOUSCHE CONFERENTIE. Het Italiaansche politieke weekblad Re- lazioni Intemazionali voorspelt den volgen den gang van zaken op de conferentie van Moskou. 1. De conferentie te Moskou zal het heb ben over de democratische bolsjewistische solidariteit. Men weet, dat deze slechts be staat uit het gedeeltelgk nakomen van be loften. 2. De offers van dezen oorlog aan men- schen en oorlogsmateriaal moeten uitslui tend door Moskou gedragen worden, daar eventueele Amerikaansche en Engelsche hulp ook in verband met den winter, slechts met de grootste vertraging en in volkomen ontoereikende mate zal arriveeren. Deze zoogenaamde hulp zal op die manier alleen den doodstrijd van Moskou verlengen. 3. Moskou is volslagen geisoleerd. Het wordt evenals Frankrijk, Nederland, België, Noorwegen, Joegoslavia en Griekenland volkomen als kannonnenvoer voor Enge land beschouwd. DE TONNAGESCHAARSCHTE IN ENGELAND. EEN SCHIP VAN AUTOBLIK. Uit Berlgn meldt het A.N.P. In Amerika wordt thans propaganda gemaakt voor den bouw van motorvaartuigen met korten levensduur voor de vaart op Engeland, daar het Engelsche tekort aan tonnage het oor- spronkelgke Amerikaansche scheepsbouw- program ontoereikend maakt. Op een kleine werf te Orange (Texas) wordt thans een schip gebouwd van autoblik in plaats van het gebruikelgke, thans schaarsche plaat- gzer, met een nuttig laadvermogen van 15.000 ton en een snelheid van twaalf mtjl. De aandrijving geschiedt door,automotoren. Dit vaartuig kan slechts een reis over den oceaan maken en moet dan voor de kust vaart worden gebruikt. door het Duitsche decreet en de groote vraag naar arbeidskrachten van allerlei aard in het Duitsche rijk. Daardoor verdient de verordening de bgzondere belangstelling van het Nederlandsche publiek, VERKLARINGEN VAN CHURCHILL IN HET ENGELSCHE LAGERHUIS. Het D.N.B. meldtNaar de Engelsche berichtendienst meldt, heeft Churchill Dinsdag in het lagerhuis verklaard, dat de Britsche en Amerikaansche gedelegeerden bij hun besprekingen in Moskou een dui- delgk en volledig overzicht hebben van hetgeen Engeland van nu af aan de Sovjet unie maand voor maand kan geven. Chur chill voegde hieraan toe, dat het Britsche volk „offers van zeer emstigen aard" moet brer.gen om de Sovjet-Unie in staat te stellen als oorlogvoerende mogendheid te blijven bestaan. Churchill maakte vervol gens bekend dat binnenkort een „nieuwe en loyale alliantie" zal worden gepubli ceerd, die dtoor Groot-Brittannië en de Sovjet-Unie met Iran wordt gesloten en waarbg Iran zich, aan de zgde van Enge land zal bevinden in de toekomstige ont wikkeling van den oorlog. Nadat de mi nister-president het Britsche volk er tegen gewaarschuwd had van den winter een vermindering van den Duitschen druk te verwachten, zeide hrj, dat men zich moet voorbereiden op nog veel fellere gevechten dan tot dusver. Verder betreurde de minister-president opnieuw, dat „te vaak verklaringen over de politiek der regeering en overzichten over den oorlogstoestand door' dien minis ter waren afgelegd". In dit verband merk te Churchill op, dat hg voornemens was, de Britsche verliezen aan schepen niet meer met regelmatige maandelgksche tus- schenpoozen bekend te maken. Evenals in zgn laatste rede stelde hg het verminderde tot zinken brengen van Engelsche en in Engelschen dienst varende tonnage tijdens de laatste drie maanden, hetgeen 'naar bekend verband houdt met de sterke ver mindering van het voor Engeland varende aantal schepen, voor als een succes der Engelsche afweer maatregelen. Ook spie gelde hg zgn hoorders opnieuw de hulp dier Vereenigde Staten voor. Deze kon thans „binnen afzienbaren tijd" worden tegemoet gezien, doch hg zou het betreu ren, zoo zeide Churchill, indien men over deze „successen" te vroeg zou jubelen. Ook kon hg geen betrouwbare voorspel lingen over de toekomst doen. Veeleer kon men verwachten, dat de vgandelijke duik bootoorlog met een grooter aantal onder zeebooten zou worden gevoerd dan voorheen en door de luchtmacht in sterke re mate zou worden gesteund. Als een „op merking van bemoedigenden aard" ken merkte hg zgn verwijzing naar den steun, die Engeland van de zijde der Sovjet-Unie ten dleel viel en naar de „vastbeslotenheid der Vereenigde Staten". In het Verre Oosten, zoo voegde hg eraan toe, zag men China (Tsjoengking) aan de zgde van Engeland. Churchill gaf toe, dat de vgand „het initiatief in handen had" en dat Enge land niet de macht had, hem dlit initiatief te ontnemen. In het verdere verloop van zijn rede ging Churchill in op den steun, dien Enge land en de Vereenigde Staten de Sovjet- Unie willen verleenen. De Sovjet-Unie, zoo zei hij, heeft er recht op te weten, welke maandelgksche. hoeveelheden wape- inen en uitrustingsstukken haar gezonden kunnen worden. Toch moet men daarbij de wisselvalligheden van den oorlog niet uit het oog verliezen. Slechts door de kennis der mogelgke leveringen kunnen de Sovjets het best de hiaten aanvullen tusschen „de zeer zware geleden verliezen en de vermindering der munitieproductie eener- zyds en den Britschen en Amerikaanschen aanvoer anderzgds". Het is alleszins moge lijk, dat het transportvraagstuk, eerder dan onze goede wil en onze gulheid uiteindeiyk den begrenzenden factor vormen. Indien Engeland er al het grootste belang by heeft, de Sovjet-Unie zoo ver als moge- lgk is te steunen, zoo heeft het tegelgker- tijd ook andere belangen te behartigen. In vele opzichten, zyn de tegenwoordige pro blemen gelgk aan die van verleden jaar, toen Engeland met bloedend harte weige ren moest, de laatste nog overgebleven jachte3kaders ter hulpverleening naar Frankrijk te zenden. Churchill sprak ver der ook over het Engelsche leger. Hg gaf toe, dat Engeland nooit een leger had ge had, dat in getalsterkte vergeleken kon worden met de legers op het vasteland. Engeland zal ook nooit zulk een leger hebben. „Met groote moeite", zoo zeide hij, „en veel tijd hebben wg thans een middelgroot doch zeer goed leger ge vormd". Het Britsche leger heeft echter niet zulke herhaalde en succesvolle erva ringen als het Duitsche leger had. Deze ervaringen bevorderen zeer zeker de kracht van de weermacht. Japanners dringen Tsjangsja i- binnen. De Japanners zijn Zaterdagmiddag om zes uur 30 Tsjangsja binnengedrongen, aldus meldt de persafdeeling van de Japansche troepen in Midden China, Volgens een raming zoudèn de Tsjoeng- kingtroepen in de gevechten ten noorden van de hoofdstad van Hoenan, Tsjangsja, ongeveer 100.000 man dooden en gewonden hebben verloren. Van de ongeveer 30 Tsjoengkingdivisies, die aan de gevechten hebben deelgenomen, zouden er tot dusver tien vernietigd zgn. Domei meldt van het front in-Hoenan, dat de Japansche troepen Tsjoetsjau op 50 km. ten Zuiden van Tsjangsja hebben be zet. De belangrijkste punten in de provincie Hoenan, o.m. Hengjang ,zgn gebombar deerd. Op het station Lintsjoe zgn meer dan 60 goederenwagens en petroleumop- slagplaatsen met bommen bestookt. In Hengjang zijn de vliegvelden en de opslagplaatsen der stations benevens de munitiedepöts gebombardeerd. ZES TSJOENGKINGLEGEBS OP WEG NAAR DE OORLOGSZONE. Betrouwbare inlichtingen melden," dat Tsjang Kai Shek, klaarbiykeüjk met het doel Tsjangsja te heroveren, groote aan tallen van zijn beste troepen zendt naar de provincie Hoenan. Zes Tsjoenkinglegers, bestaande uit 14 divisies, bevinden zich, naar gemeld wordt, reeds op weg naar de negende oorlogszóne, terwgl groote een heden, met tanks, geconcentreerd worden te Hengyang, een sleutelstad op 150 k.m. ten Zuiden van Tsjangsja, teneinde een verderen opmarsch naar het Zuiden der Japanners te stuiten. In Noord-Afrika bombardeerden duikbommenwerpers munitie-opslag plaatsen in Tobroek. Gevechtsvlieg tuigen beschadigden in de Middel- landsche zee een koopvaardgschip en schoten een Britschen bommenwer per neer. De vgand vloog Maandagnacht naar het Noord-Duitsche kustgebied en drong met enkele vliegtuigen tot in de wgde omgeving van de rgkshoofd- stad door. Door het neerwerpen van bommen op woonwijken, voorname- Igk in Hamburg, leed de burgerbe volking verliezen aan dooden en ge wonden. De Britsche luchtmacht ver loor Maandag en in den loop van dezen nacht in totaal elf bommen werpers. Oorlogsschade In het gebied van Duinkerken. De Fransche autoriteiten hebben in het gebied van Duinkerken de definitieve oor logsschade opgemaakt. Tot en met 1 Aug. zgn in de stad Duinkerken zelf 2650 ge bouwen van de 3387, dus 82 procent, ver nield. In de havenstad St. Malo zyn van de rond 3000 woonhuizen er 635 vernield en rond 150 zwaar beschadigd. In Rosen- dahl zgn van de rond 4000 gebouwen 810 met den grond gelgk gemaakt en 1656 beschadigd. In het geheele bestuursdistrict Duinkerken wordt het aantal vernielde hui zen, die zoo zwaar beschadigd werden dat zg onbewoonbaar zgn geworden, op in to taal 7000 geschat. Over het platteland zgn nog geen sta tistische gegevens ontvangen. Door het doorsteken of breken van dgken is een deel van het kustgebied door de zee over stroomd. Deze akkers zullen- ook, nadat het water zal zijn weggeloopen, vele jaren on bruikbaar blgven. De strijd in Afrika. In het gebied van Solloem gelukte het den Britten niet, ondanks de toegenomen bedrijvigheid hunner verkenningstroepen tot de Duitsch-Italiaansehe voorposten door te dringen. Aan het front van To broek was aan beide zijden de artillerie in actie. Door de ingesloten bezetting van To broek naar voren gezonden verkennings troepen werden onder zware verliezen voor den tegenstander teruggeslagen. Duitsche en' Italiaansche batterijen namen opnieuw doelen in de haven van Tobroek met goed gevolg onder vuur. Naar het D.N.B. van militaire zgde verneemt, werden op 27 September in het gebied van Bardia (Noord-Afrika) be halve de reeds gemelde twee Britsche jagers nog drie Britsche bommenwerpers door Duitsche jagers neergeschoten. Duit sche duikbommenwerpers zetten hun aan vallen op doelen in het omsingelde gebieè van Tobroek voort. Een tentenkamp der Britten werd door verscheidene bommen getroffen, waarbg onder d3 bemanning tal rijke slachtoffers vielen. Een opslagplaats van materiaal vertoonde na bomvoltref fers hevige ontploffingen, gepaard met hooge steekvlammen. De branden, die zich ontwikkelden konden nog lang worden waargenomen. In den nacht van 27 op 28 September trachtten Britsche vliegtuigen opnieuw Bardia aan te vallen, in welke stad zij reeds tweemaal het veldhospitaal met bom men hadden bestookt. Duitsche en Itali aansche luchtdoelartillerie verhinderde echter, dat deze vliegtuigen tót boven het plaatsje konden doordringen en schoten twee Britsche bommenwerpers neer. Bevolking moet Cairo ontruimen. De Egyptische minister van passieve de fensie heeft de bevolking van Cairo door middel van de pers aangespoord de stad te verlaten, tenzg dringende zaken de aanwe zigheid aldaar eischen. Wié kan, moet zelf de kosten dragen. De ellende is niette overzien, indien het aantal vluchtelingen, die op kosten van anderen leven, nog stygt. Twee Tsjechische generaals ter dood veroordeeld. De bladen van het .protectoraat van Dinsdag melden, dat de vroegere leger generaal Josef Bili en öe vroegere divisie- generaal Hugo Vojta standrechterlgk ter dood veroordeeld zgn. Beiden behoorden tot de leiders van een Tsjechische groep van verzet, di9 zich ten doel gesteld had het herstel van een zelfstandigen Tsjecho- Slowaakschen staat door middel van een gewelddadige losscheuring van het protec toraat Bohemen en Moravië van het Duit sche rgk. Lijdensweg van Duitsche gezinnen uit Iran. DOOR VROUWENBATALJÖN BEROOFD. Eindeiyk, na een dagenlange reis, ztjn, naar de Berlgnsche correspondent van het Hbl. meldt, de Duitsche vrouwen en kin deren uit Iran over de Turksche grens gekomen. Het was den Duitschen gezant met behulp van het geheele in Teheran aanwezige buitenlandsche diplomatieke corps gelukt na lange onderhandelingen vergunning tot vertrek voor hen te ver krijgen. De vrouwen en kinderen, die onder Sovjet- en Engelsch toezicht aan de Turk- sche grens zgn aangekomen, zullen deze reis nooit in haar leven weer vergeten. Het gedrag der Sovjets en Engelschen was verre van dat, wat mem tegenover vrouwen en kinderen kan verwachten. Maar ook dit zouden die vrouwen, die haar huis en haar geheele bezit moesten verlaten en boven dien over het lot van hun mannen nog in groote ongerustheid verkeerden, wel te boven zgn gekomen, als zg niet de ergste ondervindingen hadden moeten opdoen, welke ooit een vrouw kèn opdoen. Nadat reeds herhaaldlelijk de Sovjetsol daten de vrouwen hadden beroofd, werd dicht bg de grens het transport gestopt. De vrouwen en kinderen moesten zich op stellen en op commando van een Sovjet officier stortte zich een van de beruchtste bolsjewistische vrouwenbataljons op de weeriooze Duitschers. Niet alleen, dat zg op vrouwen en kinderen insloegen, maar bo vendien beroofden zg hen van alles, wat voor deze vrouwen maar van waarde was. Dat sieraden, zooals ringen en horloges en andere gouden voorwerpen, onmiddellgk in de zakken dezer vrouwen verdwenen, spreekt vanzeif. Dat was nog niet vol doende. Zg scheurde de kleedingstukken van de lichamen der weerloozen, zelfs gou den kinderkettinkjes en ringetjes werden met geweld afgetrokken. Trouwringen werden met behulp van messen en, bajo netten van de handen verwgderd. De begeleidende diplomaten, o.a. ook een Zweed, die tegen deze behandeling pro testeerden, werden eveneens met revolvers bedreigd. Het geheele transport kwam in hoogst beklagenswaardigen toestand aan de Turksche grens aan, waar vertegen woordigers der Duitsche kolonie in Ankara hen in ontvangst namen. Van de Turksche grens was het transport in handen van de Turksche militairen, die alles in het werk stelden om den vluchtelingen het onder vonden leed te doen vergeten. In toonaangevende Duitsche kringen, zoo meldt het A. N. P. nader, wordt dit optreden als weergaloos in de geschiedenis der diplomatieke betrekkin gen tusschen de volken gebrandmerkt en de begrijpelggke verbittering van het Duit sche volk over deze schandelgke daden tot uiting gebracht, waarvoor niet alleen de machthebbers te Moskou, doch ook de Engelsche regeering en het Engelsche volk verantwoordelijk moeten worden gesteld. Inderdaad kan wat in het bovenstaande wordt geschilderd, als het toppunt van onmenscheiykheid worden gekenschetst, waartegen het protest van de geheele be schaafde wereld zich moet verheffen. Proces tegen spionnen en saboteurs in Bulgarije. Op 20 October a.s. zal voor het districts, gerechtshof van Sofia het proces beginnen tegen 35 spionnen en saboteurs, die in den dienst van Engeland en van den vroege- ren Yoegoslavischen staat stonden en in de lente van dit jaar een omwenteling in Bulgarge hadden voorbereid. Onder hén bevinden zich vijf vreemdelingen. De hoofd schuldige is dr. Georgi Dimitrof die even als de aangeklaagde persattaché bij het Engelsche gezantschap in Sofia, Norman Davies, en vier vroegere Yoegoslavische burgers, voortvluchtig zyn. Uit de acte van beschuldiging blgkt, dat het openbaar mi nisterie tegen alle beklaagden de dood straf zal eischen. Uitwisseling van Duitsche en Engelsche oorlogsgewonden. Op voorstellen van Duitsche zgde vindt thans voor de eerste maal, naar D.N.B. van bevoegde zyde verneemt, een uitwisseling plaats van Duitsche en Engelsche zware oorlogsgewonden, benevens van dokters en sanitair personeel, dat in den loop van den strgd tot dusver in gevangenschap is ge raakt. De uitwisseling zal op 4 October geschieden in een havenstad der bezette Kanaalkust. De familieleden zjjn op de hoogte gebracht van de a.s, aankomst hun ner, verwanten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1941 | | pagina 5