UIT DE PROVINCIE DE TIJGER DE EXPLOITATIEKOSTEN BIJ HET LAGER EN UITGEBREID LAGER ONDERWIJS OVER 1940. Vooral ten aanzien van het n.1.0. had, vergeleken met 1939, een verschuiving naar boven plaats. Blijkens de gegevens, voorkomende in mededeeling no. 155 van het centraal bu reau voor de statistiek, loopen de bedragen der exploitatiekosten per leerling over 1940 bij het lager en uitgebreid lager onderwijs aanzienlijk uiteen. Voor het gewoon lager onderwijs varieeren deze van 4 voor de gemeente Bemelen (Limburg) tot 49.83 voor de gemeente Vlieland (Noordholland) voor het u.l.o. van f 8 voor St. Oedenrode (Noordbrabant) tot 38.03 voor Goor (Overtjssel). - Voor enkele plaatsen Voor enkele gemeenten zjjn deze bedra gen voor het g.l.o. en het u.l.o. respectie velijk: Amsterdam 10.25 en 21.18, 's-Gravenhage 10.58 en 20.17, Rotter dam 13.70 en 18.42, Utrecht 17.18 en 15.99, Groningen 13.35 en 18, Leeu warden 13,71 en 13.50, Assen 11.21 en 11.80, Zwolle 12.33 en 21.21, Arn hem 16.64 en 20.68, Haarlem 22.58 en 29.31, Middelburg 13.54 en 22.64, Vllssingen 12.34 en 15.68, 's-Hertogen- bosch 9 en 16, Eindhoven 9.15 en 12.40, Bergen op Zoom 9.08 en 12, Breda .7.88 en 13.02, Maastricht 8.28 en 17.52. Voor het lager onderwijs varieeren de meeste bedragen van 5 tot 15 (92.3 pet.) en voor het u.l.o. tusschen 10 en 20 (77.6 pet. van het totaal). Over het algemeen zijn de bedragen in de grootere gemeenten hooger dan die in de kleinere gemeenten, terwijl de groot ste bedragen voorkomen in de allerklein ste gemeenten, zulk3 ten gevolge van het feit, dat daar de kleinste scholen voor wat het leerlingental betreft zijn te vinden. Vergeleken met 1939 heeft een verschuiving van de bedragen naar boven plaats gehad, hetgeen vooral geldt ten aan zien van het u.l.o. Bij het beschouwen van de gegevens over de provincies is het opvallend, dat voor het lager onderwijs de bedragen in Noordbra bant en Limburg aan den lagen kant zijn. Niet minder dan 133 van de 152 vermelde Brabantsche gemeenten hebben een bedrag tusschen 6 en 9, terwgl in Limburg dit het geval is met 1Ö5 van de 120 ge meenten. Ten aanzien van het u.l.o. wflken twee provincies niet opvallend af. De gegevens bevatten de bedragen van 1024 gemeenten voor het g.l.o. en 259 ge meenten voor het u.l.o. ALG. SYNODE DEB NED. HEBV. KERK. 20ste zitting. De president verwelkomde alle leden in de voortzetting van de vergadering, die in den zomer was aangevangen. In hét bijzonder sprak hü tot de heeren ds. Pols en mr. Kolff, die respectievelijk vervingen ds. Boonstra, die we gens ziekte afwezig ^'as en den overleden heer mr. de Roon Swaan. HU gedacht in gevoelvolle bewoordingen den heengeganei» mr. de Roon Swaan. Voorts stelde de president aan de orde de be handeling der nieuwe reglementen inzake de stichting van nieuwe gemeenten, de predikants plaatsen en de predikanten-tractementen. Bij ontstentenis van ds. Boonstra las ds. Bruckerus Cleveringa namens de commissie ad hoe een uit gebreid rapport voor, waarin verwerkt was de memorie van antwoord, opgesteld door de com missie van samenstelling der nieuwe reglemen ten. De behandelipg zal in de volgende zitting voortgezet worden In de middagzitting verscheen prof. ds. Cre- mer. Hem werd gelegenheid gegeven mededee ling te doen over den arbeidt van kerkelijk over leg. Naar aanleiding hiervan ontstond .een geani meerde bespreking, waarbij de belangrijke roe- pingstaak van de kerk ook in de toekomst in het volle licht kwam te staan. Goedgekeurd werd, dat door en uit kerkelijk overleg) een centrale commissie was benoemd bestaande uit prof. dr. Cremer, prof. dr. Heitjema. prof. dr. Scholten, ds. Van Bruggen en prof. dr. Sevenster, die tot taak heeft den arbeid van kerkelü'k overleg als geheel te overzien en te stimuleeren, tevens con tact te houden met het moderamen der synode. Hierna sluiting der zitting en verdaging der vergadering tot hedenmorgen. BURGERLIJKE STAND LAND- EN TUINBOUW VEREVENINGSHEFFING EN LANDBOUW. Naar het Geldersche Landbouwblad me dedeelt, zou, ingevolge de verstrekte in lichtingen, het College van Rijksbemid delaars alleen dan toestemming geven tot inhouding van de 1^ van de ver eveningsheffing op het loon van de land arbeiders, ten eerste indien het een nood lijdend klein bedrijf betreft en ten tweede Indien de werkgevers, wanneer hem de toestemming tot inhouding wordt gewei gerd, in een slechtere positie komt te ver- keeren dan de landarbeider. Het Neder- landsch Landbouwcomité acht deze geval len zoo exeptioneel, dat het in het al- VLISSINGEN. Van 3529 September. Onder trouwd: D. P. Weetstrate, 20 j. en A. J. VeiJ, 23 j. Getrouwd: H. van de Kraats, 23 J. en J. S. Corré, 20 J.H. B. Luwema, 61 j. en A. 'Schink, 45 J. Geboren: Petrus Joaephus Maria, z. v. V. P. van de Wege en M. H. C. Tournoij: Eelkje, d. v. T. Visser en A. G. M. van den Broeke. Overleden: B. de Zwart. 78 J., wedn. van J. de Bruin: H. C. Sangster, 50 J., vrouw van J. L. de Wit. GOES. Getrouwd: Johannes Jacobus Pleters, 27 Jr., J.m. te 's-Heer Arendskerke en Elisabeth Maria Aarts, 23 jr., j.d. Geboren: Maatje Magriete Anna, d. v. Johan nes Verburg en Janna Snoodijk. Overleden: Adriena Meeuwse, 78 jr. wed. V. Jacobus Eckhardt te Nisse. DOMBUBG. Overleden: Neeltje Baard, 75 J., vrouw van Jan Passenier. OOSTKAPEI/LE. Geboren: Petronella Rosali- na Theresia, dochter van Anthonis Marinus Corthals en Pleternella van Schijndel. Marinus Cornells, zoon van Pieter Cornelis Plissebaalje en Maria Henrica Bek. Cornelis, zoon van Jaco bus Johannes Plerens en Wilhelmina Johanna van den Driest. Ondertrouwd: Jan Zwemer j.m. 28 jaar en Eli zabeth Maljaars, j.d. 26 jaar. Jacobus de Hullu, Jm. 27 Jaar en Adrlana Zwemer Jd. 27 jaar. VROUWENPOLDER. Van 21—29 September. Getrouwd: Pieter Polderman, jm. 25 j: en Ple ternella Jozina van Maldegem, jd. 22 J. Cornells de-Jonge, jm. 29 j. en Leijntje Geertse, jd. 28 j.; Maarten den Hollander, jm. 26 J. en Anna Won- dergem, Jd. 24 J. YERSEKE. Ondertrouwd: Willem Cornelis Klaasse, 26 J. jm. en Willemina Eversdijk, 24 j. Jd.Jacob Timmerman, 28 j. Jm. en Johanna Dijkhuizen. 19 J. Jd. Getrouwd: Pieter Jan Dominïcus, 45 j. jm. te Rilland-Bath cn Jacomina de Rijke. 29 j, jd. RECHTSZAKEN - POLITIERECHTER TE MIDDELBURG. Dinsdagmiddag werden door den politie rechter te Middelburg een 14-tal zaken behandeld, waarvan 4 wegens heling door personen uit Zierikzee. Tegen den 31-jarigen opkooper J. C. B. en den 22-jarigen koopman M. K. werd in een zaak een maand gevorderd, terwtjl het vonnis luidde voor JS. een maand en voor K. 14 dagen. In een tweede zaak tegen beiden luiddlen eisch en vonnis voor ieder 14 dagen. Tegen den 32-jarigen werkman A. K. en zijn 27-jarige vrouw W. de G. luidde de eisch 20 of 10 dagen, doch beiden wenden vrijgesproken. De vierde zaak ging tegen de vrouw alleen en luidden eisch en vonnis 20 of 10 dagen. Twee zaken betroffen diefstal en weJ ten eerste die tegen den 46-jarigen land arbeider J. Q. uit St. Philipsland, tegen wien. wegens diefstal van briketten, toe- behoorende aan de R.T.M., 30 of 15 dagen werd gevorderd met een vonnis van 20 of 10 dagen. In de tweede zaak werd tegen den 39-jarigen werkman G. de V. uit Terneuzen wegens diefstal van 15 kg. steenkolen 30 of 15 dagen gevorderd en luidde het vonnis 25 of 15 dagen. In twee zaken was verduistering ten laste gelegd en wel in die tegen den 39- jarigen landarbeider N. d. B. uit Brou wershaven, die een plank en eenige pan latten. verdronkeremaande. Eisch en von nis luidden 15 of 10 dagen. De tweede zaak betrof het zich toeëigenen van petro leum in de periode, van 1 Juni 1940 tot 1 Maart 1941 door den 30-jarigen land bouwer W. A. v. d. L. te Groede. De offi cier van justitie vorderde 50 of 25 da gen, de uitspraak luidde 40 of 20 dagen. Wegens mishandeling waren drie perso nen gedagvaard. De 57-jarige landbouwer J. D. uit Tholen werd veroordeeld tot 20 of 10 dagen, bij een eisch van 25 of 15 dagen. Tegen den 35-jarigen schipper C. K. uit Werkendam, die te Tholen mishan deling pleegde, luidde eisch en vonnis 13 of 10 dagen; en tegen den 42-jarigen bag german R. N. v. W. te Philippine was de eisch 25 of 15 dagen en het'vonnis 20 of 15 dagen. Wegens wederspannlgheld tegen den agent van politie Schouwe naar, had de 37-jarige arbeider A. P. H. D. uit Goes zich te verantwoorden. De eisch luidde drie weken gevangenisstraf, temeer omdat verdachte reeds eerder gestraft is, doch de politierechter liet et nu nog met een boeten van 25 of 15 dagen afloopen. Een eisch en een vonnis van 14 dagen was hetgeen de 50-jarige handelaar L. J. C. G. uit Sas van Gent tegen zich hoorde uitspreken, omdat hij *zich aan huisvre debreuk zou hebben schuldig gemaakt in het verlofalokaal van C. Gerardi. gemeen vrflwel nutteloos schflnt om tot het indienen van een aanvraag voor het afhouden van de 1% te adviseeren. VERDUISTEREN van hedenavond 19.19 tot morgenochtend 7.40 De maan komt morgen te 18.14 op en gaat te 4.19 uur onder. NED, BIJBELGENOOTSCHAP, PROV. COMMISSIE ZEELAND. Maandag werd te Goes de najaarsver gadering gehouden van de Prov. Com missie Zeeland van het Ned. Bijbelgenoot schap met de afgevaardigden der afdee- lingen. Wegens verhindering van den voor zitter, ds. v. d. Most van Spijk, presideerde de vice-voorzltter, ds. M. Bons te Yer- seke. De secretaris Binnenland, ds, Boeke, kon niet aanwezig zgn. Ds. Bons bracht verslag uit van de door hem 'bijgewoonde alg. vergadering van de Centrale Commissie Binnenland. In weerwil van verschillende moeilijkheden, heeft het werk in de provincies goeden voortgang. De voorloopige agenda van de centrale commissie Binnenland, die op 20 Nov. a.s. te Amsterdam zal vergaderen, werd be sproken. Ds. M. v. d. Vis bracht verslag uit van de alg. vergadering van het Genootschap, die hij als afgevaardigde bijwoonde. Vooral werd gereleveerd de arbeid onder de naar Duitschland vertrekkende arbeiders. Een groot aantal Bijbels en Nieuwe Testamen ten is reeds uitgereikt. Vervolgens werd besproken het houden van Bijbeldagen. Daar de tijdsomstandig heden het houden van groote Bij bel ten toonstellingen onmogelijk maken, ls de bedoeling kleinere tentoonstellingen te houden, die door de Besturen der afdee- lingen kunne# worden verzorgd. De se cretaris. ds. J. E. Visser te Domburg, zal een reeks van deze tentoonstellingen or- ganiseeren. De afdeelingen kunnen zich met hem verstaan. De heer Baron van Tuyll van Seroos- kerken werd benoemd tot afgevaardigde naar de Centrale Commissie Binnenland. Hij zal ter sprake brengen de gedachte van afd. Veere; alle predikanten worden uitgenoodigd op een bepaalden Zondag de aandacht op het N.B.G. te vestigen en alle kerkeraden worden verzocht aan het einde van dien dienst voor het N.B.G. een col lecte te houden. Bij de bespreking van het werk der afdeelingen kondigde afidi. Goes een actie aan. voor het winnen van leden en contri buanten, nu de gewone lijstcollecte niet kan worden gehouden. In de plaats van de heeren ds. Raams te Hoek en ds. C. F. Nol te te Middelburg, die zich niet herkiesbaar stelden, wei-den tot leden der Prov. Commissie gekozen de heeren ds. Polman te Hoek en J. Krug te Vlissingen. De volgende vergadering werd vastge steld op Maandag 9 Maart 1942. NOTARIS H. M. MARKUSSE. Vrijdag a.s. legt notaris H. M. Markusse te. Leiden zg'n ambt neer. De heer Markusse die In 1884 te Kortgene werd geboren, be zocht de H.B.S. te Goes en werd in 1907 candidaat-notaris. Als zoodanig was hg resp. werkzaam bij de notarissen van Nim- wegen, van Hosan'g en Blaupot ten Cate te Middelburg. In 1916 volgde zijn benoeming tot notaris te Kortgene. Tien jaar later ver trok hg als zoodanig naar Vlaardingen, waarna in 1928 zgn benoeming te Leiden volgde. AANBESTEDING. De hoofdingenieur-directeur van den Rijkswa terstaat te Middelburg heeft heden aanbesteed het maken van grond- en andere werken tot aan leggen van de aardebaan van een bestaand ge deelte van Rijksweg no. 18 tusschen Züpe en Zie- rikzee onder de gemeente Nieuwerkerk. Ingeschreven was door 12 personen. Niet min der dan 8 biljetten werden van onwaarde ver klaard. Geldig waren de biljetten van N.V. Ma- buad te Willemstad voor 84600, P. de Regt, Terneuzen 75950. L. v. d. Klippe. Zierikzee en J. La Gasse, Koudekerke voor 75740, Fa. Gebr. Heynen, Tilburg 62400. WALCHEREN GEVAARLIJKE WEGGEBRUIKERS. VEERE. Hoe gevaarlijk het is, wan neer onbesuisde jongelui acrobatische toe ren op de fiets maken, moest de landarbei der A. V. tot zgn schade ondervinden. Toen V. zich op den Kleverskerkschen weg huiswaarts bevond, werd hg - aangereden door enkele jongens, die over den weg slingerden. Het gevolg was, dat de man van zgn fiets viel en een vrij ernstige oog verwonding opliep, zoodat hg zich onder geneeskundige behandeling moest stellen van dr. M. van der Slugs alhier, die de wonde moest hechten. ZEEUWSCH-VLAANDEREN BRAND. SLUIS. Zaterdagmorgen vroeg werd de brandweer alhier gealarmeerd, daar er brand uitgebroken was in een schuurtje grenzende aan de woning van den heer W. M. op de Hoogstraat. Toen de brandweer arriveerde was de brand door militairen grootendeels ge» bluscht, zoodat de brandweer het nablus- Bchingswerk verrichtte/Het schuurtje, dat niet verzekerd was, brandde geheel uit; het woonhuis leèd echter geen schade. PAARDENVORDERING. SLUIS. Maandag had op de markt alhier de tweede paardenvordering plaats, welke ditmaal een vlotter verloop had dan de vorige keer, want 's middags om 3 uur was alles reeds afgeloopen. DIEFSTAL VAN BRUINE BOONEN. SLUis. De laatste dagen brengen onge- noode gasten op verschillende plaatsen be zoek aan nog te velde staande bruine boo- nen. In het bijzonder is het langs de grens dat er boonèn worden ontvreemd. LANDBOUWER DOOR TREIN OVERREDEN. Dinsdagochtend wilde de 67-jarige land bouwer G. Pasjes met paard en wagen den onbewaakten overweg bij het veer in de gemeente Almelo passeeren. Hg zag daarbg den trein uit de richting Almelo niet aan komen. Het gespan werd door den trein gegrepen. De landbouwer overleed vrgwel onmiddeligk, en ook het paard was direct dood, KERK- EN SCH00LNIEUWS FEDERATIE VAN HERVORMDE JONGEREN. Districtssamenkomst te Serooskerke. Het district Middelburg van de Federatie van Hervormde Jongeren in Nederland hield j.l. Zondag een samenkomst in de Ned. Herv. Kerk te Serooskerke (W.) Het Chr. zangkoor onder leiding van den heer Broer- se Sr. verleende zijn welwillende medewer king, terwgi de heer Broerse Jr. het orgel bespeelde. De samenkomst stond onder leiding van den voorzitter "Van het district Middel burg, ds. J. G. Panhulse van Aagte- kerke, die, na gemeenschappeigk gezang, gebed en schriftlezing, een openingsWoord sprak. Spr. zeide o.m. Wg jongeren, lid maten der Ned. Herv. Kerk, worden in deze dagen geroepen om actief te zijn. Het woord „activeering" van gfemeenteleden is niet van de lucht. Deze oproep berust niet op de een of andere liefhebberij. Deze is gegrond op Christus. De activeering vindt haar grond slag in Christus. Christus wil het. Christus roept niet alleen, zet ook aan het werk. Zoo heeft Hg altijd gedaan. Zoo doet Hg nog steeds. Wie waarlgk gelooft in Jezus Chris tus gaat vanzelf aan den arbeid. Zoo niet, dan hapert er iets aan dat geloof. Geroepen, toen wg als kind gedoopt werden, geroepen, toen Hg ons bevestigde als lidmaat, weten wij ons thans in de kerk door Hem gestuwd. Achter allen arbeid, dien wg verrichten staat het woord van den Heer der Kerk „Zie, Ik zend u". Na het gemeenschappelijk gezang sprak ds. J. J. Hietkamp uit Vlissingen over „De Kerk en haar Jeugd". Spr. stelde de vraag wat hebben de jon ge menschen, die nog door een .sterkere of zwakkere band met de Kerk verbonden zgn in het heden aan en in de Kerk? Spr. ge looft niet, dat de jeugd van nu anders is dan de jeugd van vroeger. Maar wel heeft de jeugd van nu deel aan en wordt be ïnvloed door den geest, die er over de we reld waait en die de harten van ouderen en jongeren meer of minder vervult. Spr. wilde twee trekken in het licht stellen van den geest, die over de wereld waaiteen ver langen naar fel leven en een stemming van angst voor een dreigenden ondergang. In dezen geest bewandelen heel veel menschen hun weg, maar waar gaat die weg heen? Ook de Christen-jongeren worden door de zen geest beïnvloed. Wat kan de Kerk nu voor haar jeugd in de situatie, waarin zg nu leeft beteekenen? De Kerk, dat is de gemeenschap van hen, welke God zelf ge sticht heeft, toen Hij Jezus gaf aan de aarde. Die Kerk wordt gevonden ook in de oude Ned. Herv. Kerk, die door God op Nêerlands bodem werd geplant. In de Ned. Herv. Kerk komt de onzichtbare Kerk op ons af en roept Christus ons tot Gods Ko- ninkrgk. Op de vraag, wat de Kerk voor haar jeugd ook. van hu beteekenen kan, geeft spr. 3 antwoorden zg is onze moeder, die waakzaam en zorgend haar moeder armen naar ons houdt uitgestrekt van de wieg tot het graf, van Doop tot Avondmaal. Zg is een veilige haven voor schipbreuke lingen zij is ook een baken in zee. De Kerk wijst de weg, omdat Jezus Christus de weg is. Dit paste spr. nog nader toe op den hierboven geschetsten geest, die op dit oogenblik verscheidene jongeren en ouderen vervult en die ook de jeugd van de Kerk niet onberoerd laat. Zoo blgkt het toch mo gelijk om God voor Zgn Kerk in het huidige wereldleven te danken Ds. Ph. A. Warners van Koudekerke sprak over het onderwerp „De jeugd en haar kerk". De jongeren hebben verantwoordelgkheid t.o. de Kerk. Er is echter een zekere span ning tusschen de Kerk, die niet in de eerste plaats op de jeugd is ingesteld en de jon geren. Er is velerlei critiek. In de Bgbel is er nooit sprake van een bgzondere plaats der jeugd. Ook rij behoort tot de gemeente. De Kerk is in gelijke mate verantwoordelijk voor jongeren en ouderen, en omgekeerd zgn menschen van allerlei leeftgden verant- woordeigk voor de Kerk. De Kerk moet erkennen dat de jeugd iets voor haar be- teekent, zg mag niet een Kerk van en voor ouderen worden. Kerk en jeugd zgn weder- zgds verantwoordelijk voor elkaar. ,De jeugd moet trouw zgn. Alleen wie zich door de Kerk laat dragen, kan zelf meedragen. Wg kunnen meer voor de Kerk zgn, naarmate de Kerk meer voor ons is. De jeugd moet zich bezinnen op haar geloof, anders zal zg het kwgtrake-m Pas vanuit deze bezinning kan er wat gedaan worden. Zoo wordt de Kerk en de Heer der Kerk gediend. Ds. N- Visser van Serooskerke, 2de voor zitter van het district Middelburg, sprak het slotwoord. FEUILLETON DOOR J. REGIS 5) „Om 9 uur 5 minuten vind ik Koprilis dood", ging de man in de overjas nog rus tiger, nog laggzamer verder. „U, mevrouw Chrism an, was alleen met hem in de wo ning. Sedert 8 uur 50 minuten is ftoch iemand in uw woning binnengekomen, noch heeft Iemand zich daaruit verwgderd, afgezien van u, meneer Chrisman, die ech te-* pas bent aangekomen, toen Koprilis reeds doodeljjk was gewond. Dat zal ik kunnen bewgzen. Dus is er maar één slot som mogeigk én wed dat u, mevrouw Chrisman „Hij kan zelfmoord hebben begaan I" on derbrak Suzanne hem. „Waar is het wapen dan?" „Uit het raam gegooid." „Bedoelt u, dat hg het raam speciaal daarvoor heeft geopend?" „Ja". „Onmogeigk onmogelgk wegens de doodelgkheid van de wond." „Maar hg kan toch wel vooraf het raam hebben opengemaakt!" „Dat klinkt niet erg waarschgnlgk. Waarom zou hg dan hier zgn gaan zit ten om zichzelf te dooden? En ik denk niet, dat hg met zulk een wond in zgn borst nog voldoende kracht zou hebben om het wapen naar buiten te gooien. Neen iemand anders moet Koprilis gedood heb ben, en met mathematische noodwendig heid is die andere u, mevrouw Chris man!" Suzanne kromp verschrikt in elkaar en met wijd open oogen keek ze een se conde neer op de onbewegeigke sombere gestalte in den bureaustoel. „Nee, nee", smeekte, ze huiverend, „dat niet, nee, dat niet!" Allan, die bg de woorden van den vreemdeling krijtwit was geworden trok Suzanne naar zich toe. „Bedenkt u wel, wat u zegt!" riep hg heesch. „Wie bent U? Waar wilt u heen?" „Ik wilde alleen den stand van zakéft duidelg'k uiteenzetten. Ik ben big, dat ik eraan toe kan voegen: ik weet en kan nü reeds bewgzen, dat mevrouw Chrisman on schuldig is." En opeens zagen Allan en Suzanne, wat ze voordien niet hadden durven of kunnen zien: dat uit de oogen van den man een wilskracht, en goedheid straalde, dat hg niet tegen hen was in hun angst en ont steltenis, maar aan hun kant stond. Voor de eerste maal keken ze recht in zgn rus tige oogen en hg knikte. „Zoo is het," zei hij, eenvoudig. Daarop strekte hg de hand uit naar de telefoon op het schrijfbureau en draalde uit zgn hoofd een nummer, zonder het op te zoeken. „Met de recherche? Hier bg meneer Chrisman, den tooneelspeler, Kungs Gustavslaan 64, derde verdieping. Een bui tenlander is hier vermoord gevonden zgn naam is Nicholas Koprilis ja in de woning zelf nee, er is niets van den moordenaar gezien ja, meneer en me vrouw Chrisman zgn hier nee, ik doe deze aangifte in opdracht van hen nee, niets tusschen 8 uur 50 en 9 uur 5 dank u," Hg legde den hoorn weer op de schrgf- tafel, waar hg tevoren ook gelegen had en liet toen snel een onderzoekenden blik door de kamer gigden. De kamer was door het openstaande raam geheel koud geworden en Suzanne maakte aanstalten om het venster te sluiten. „Nee," zei de man in de overjas, „komt u hier nergens aan, de politie komt dade- ïgk. Laten we naar een andere kamer gaan." Hg stapte over de gestrekte beenen van demdoode heen en met hun drie6n verlieten zg de kamer, de vreemdeling het laatst. Hg deed de deur op slot en stak den sleutel ln zgn zak. Suzanne ging den salon binnen en draal de het licht aan. Allan Chrisman scheen van hun drieën 't minst in staat tot zelf standig handelen en de vreemdeling duwde hem ongeduldig voor zich uit. „Komt u mee," zei hg zacht „Houdt u goed, dat is voor u in ieder geval niet onverwacht gekomen". „Hoe kimt u dat weten?." Bet Chrisman zich ontvallen. Dé vreemdeling glimlachte bijna onmerk baar. Suzanne had zich zoo ver mogelgk tusschen de palmen een plaatsje gezocht en zat met haar gezicht in de handen. De vreemdeling dwong Allan naast haar plaats te nemen en ging voor het echtpaar staan. „Mevrouw Chrisman", vroeg hg zacht maar met,een toon van wilskracht in zgn stem, „hoeveel wilt u over Felix Clarendon verzwggen en hoeveel wilt u vertellen?" {Wordt vervolgd.]] VOOR 5000 GULDEN AAN SIERADEN GESTOLEN. Tgdens een kortstondige afwezigheid van de bewoners, de familie D., hebben inbre kers zich des avonds tusschen 7 en 9 uur door verbreking van een ruit toegang verschaft tot een villa, gelegen aan den Amersfoortschen straatweg te- Soesterberg, De onverlaten hebben het geheele huis door zocht en alle kasten opengebroken, waarbg rij 225 aan contanten, een hoeveelheid sie raden ter waarde .van 5000 benevens alles distributiebescheiden buit maakten. Daaren boven werd een aantal kleedingstukken meegenomen. Merkwaardig is, dat een ln het huis aanwezige hond, een bouvier, blgk- baar geen alarm gemaakt heeft. De politie heeft een uitgebreid onderzoek ingesteld, FRAUDULEUZE SLACHTERS- GEARRESTEERD. Eind vorige week gelukte het de Haag- sche politie in een perceel beslag te leg gen op twei frauduleus geslachte kalveren, die merkwaardigerwijze van het keuring stempel Winterswijk wafen voorzien, Dö handelaar werd gearresteerd. Het spoor in deze zaak leidde naar Lichtervoorde bg Winterswijk, waar nog een 40-jarige landbouwer, een 26-jarige expediteur, een 34-jarige koopman en een 31-jarige tusschenhandelaar konden wor den aangehouden. Zg zgn naar Den Haa£ overgebracht waar men het onderzoek nog verder voortzet. MARKTBERICHTEN BOTTERDAM. Veemarkt, 30 September. Ter veemarkt werden aangevoerd 2347 dieren, waar onder 78 paarden, 43 veulens. 43 schape^» 1250 runderen. 264 nuchtere kalveren, 562 graskalve ren en 107 bokken. Prijzen per stuk: Melkkoeien 645, 490 en 380, kalfkoeien 650, 500 en 385, vare koeien 445, 335 en 275, vaarzen 390, 310 en 220* pinken 305, 220 en 185, graskalveren 210, 160, 85* De aanvoer van graskalveren was iets kleiner, met redelijken handel en iets stijver in prijs. De 'aanvoer van melk- en kalfkoeien was korter, met stuggen handel en hoogere prijzen. Varekoelen tameHJken aanvoer, kalmen handel en iets hoo ger in prijs. Vaarzen en pinken met matigen aan voer, stillen handel en iets stijvere prijzen, VEILINOSVEREENIGINQ WALCHEREN, MIDDELBURG. Appelen: Alllngton Pippin, Rlb- ston Pippin, Gravensteiner 20-25, Olorie van Hol land, Present v. Engeland, Princesse Noble, Signe Tillish, Transparante de Croncel, Landsberger ret- net, Luntersche Pippeling, Mancks Codlin sterappels 15-35, The Queen, Groot Hertog Pr. van Baden, Cox Pomona, Oranjereinetten, Zoete bloemee, Blen heim Pippin 12-30, Jacq Lebel, Codlin Keswick* Bismarck, Bramley Seedling, Lane's Prince Albert, Honrtsmuil 12-20, val- ea kroet 5-12. Peren: Bonne Louise, Doyertne da Commlca, Spaapsche wijnperen, Triumph de Vienna 15-45, Beurré Hardy, Beurré Clairgeau, Conference, Legt- pont, Williams Duchesse, Beurré d'Amanlis, Beurre Durondeau, Duchesse d'Angoulême, Zwijndr. wijn peer 10-35, Beurré de Merode, Beurré Lebrun, Jodenpeer, Maagdenpeer, Nouveau Poiteau, Ponds peren 10-22, val- en kroet 5, tomaten 8-16. druiven 36-60, bramen 29-40 alles per 100 kg. Meloenen 3-25, perziken 1-15 belde per 100 stuks. Noten 1.70-1.81 per kg. Veilingsvere«nlging „Zuld-Bereland". GOES, 30 Sept. Appels: Baumans Reinette 10 —17. Bramley Seedling 12—20, Bismarck 12—20, Const, de Groot 10—17, Cox Orange Pippin 20 50, Dubb, Bellefleur 1220. Ellisons Orange 20 50, Gansebout 10—17, Gr. Herz. Fr. von Baden 1230, Gron. Kroon 1535, Glorie van Holland 15—35, Goudreinetten 15—35, Geld. Hollaart 10— Prince Albert 1220, Lemoenappels 1230. Lax- Prince Albert 12—20, Lemoenappels 12—30, Lac- ton Superbe 20—50, Lindeappels 10—17, Mancks Codlin 1535, Notarisappels 1535, Orange Rei nette 1230, Paradijsappels 1220, Peperappels 1017. Pomme d' Orange 1220, Sterappels 15 35, Tuinzoet 12—20, Zure Bellefleur 12—30, Zoe te Bellefleur 10—17. Kroet- en valappels 510. Alles per 100 kg. Peren: Bergamotten 10—15, Br. Clairgeau 10— - 35. Br. Wilhelmina 10—15, Br. Hardy 10—35, Br. Alex Lucas 1035, Br. v. d. Ham 1022, Con ference 10—35, Doyenne du Comice 1545, Duch. d' Angsuleme 10—35, Dorothea Royal 10—15, Emile d' Heyst 10—35. Fertility 10—22, Herzogin Elza 10—22, Bruidperen 10—15, Louise Bonne d' Avr. 15—45, Maagdeper enlO—22, Noveau Poi teau 1022, Peren zonder zaadhuis 1015, Ponds peren 1022, Sbldat Laboureur 15—45, Spaan- sche Wijnperen 15—45, 3t. Remy 10—22, WJIL Duchesse 1035. Zwijndr. Wijnperen 10—35, Kroet- en valperen 5. Alles per 100 kg Diversen: Black Berry 2343, Blauwe druiven 3250, Witte duriven 60. Groene noten 35—49, Tomaten 12,80—16, Alles per 100 kg. Noten 1,40— 1,70, Perziken 2,506,50, Per 100 stuks. altijdvoorraad!

Provinciale Zeeuwse Courant | 1941 | | pagina 3