PROVINCIALE ZEEUWSCHE COURANT DINSDAG 30 SEPT. 1941 Aanval van Italiaansche vliegtuigen op Britsche vlootformatie. De legerberichten van gisteren. Successen van het Duitsche luchtwapen aan het Oostelijk front. ABONNEMENTSPRIJS 19 et per week of 1 2.42 per kwartaal Franco per post 2.63 per kwartaal Afzonderlijke nummers 6 cent ADVERTENTIEPRIJS Van 1—6 regels 1.65. Iedere regel meer 33 cent Bij abonnement speciale prijs. Kleine advertenties van 16 regels f 0.55. Iedere regel meer 11 ct (max. 8 regels) „Brieven, of adres bureau van dit blad" 10 cent extra. Dit nummer bestaat uit 4 bladzijden. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSCHE, VLISSINGSCHE, GOESCHE EN BRESKENSCHE COURANT UITGAVE DER FIRMA'S F. VAN DE VELDE JR. EN G. W. DEN BOER POSTREKENING 359300. PROVINCIALE ZEEUWSCHE COURANT, MIDDELBURG Directie F. van de Velde, F. B. den Boer 184ste JAARGANG NUMMER 229 HoofdredacteurJ. C. Visser, Vlissingen De BUREAUX van de Provinciale Zeeuwsche Courant rijn gevestigd te: VLISSINGEN Redactie en Admini stratie Walstr. 58-60, teL 10 (2 lijnen) Redactie na kantoortijd telefoon 578 MIDDELBURG Londensche Kaal 29 Redactie telefoon 269, na kantoortijd telefoon 825, Administratie telefoon 139 GOES Red. en Admlnistr. Turfkade 15, teL 2863. na kantoortijd tel. 2475 OOSTBURG Redactie en Admini stratie Breedestraat 45, telefoon 102 SOUBURG Kanaalstraat 45. teL 85 BRESKEN» Dorpsstraat 35. teL 21 tm öfcZOhcé RÖfrHEMSTAttD-f-ÊH 62ZÖHB VO^ aangesloten bij het bureau voor publiciteitswaarde, ingesteld door de vereeniging „de nederlandsche pagrladpers' Drie kruisers tot zinken gebracht, een slagschip en 8 andere oorlogsschepen kregen torpedotreffers. EXTRA BERICHT VAN HET ITALIAANSCHE HOOFDKWARTIER. Het hoofdkwartier van de Italiaansche weermacht publiceert het volgende extra bericht De in het weermachtbericht van Zondag gemelde vijandelijke vlootformatie die uit Gibraltar was uitgeloopen, bestond uit een konvooi, dat vergezeld was van een vlieg tuigmoederschip, een slagschip, een niet nauwkeurig vastgesteld aantal kruisers en ongeveer 10 torpedojagers. Onmiddellijk na dat de formatie door onze verkennings vliegtuigen ontdekt was, startten Italiaan sche torpedovliegtuigen van hun steunpun ten op Sardinië. Een door twee torpedo's getroffen lichte kruiser ging onmiddellijk onder. De succesvolle Italiaansche vliegtui gen stonden onder bevel van kapitein Mel- lej en eerste luitenant Setti. Een lichte krui ser kreeg een torpedotreffer, de bemanning van het succesvolle vliegtuig stond onder bevel van den eersten luitenant Giacopinelli. Een groote eenheid kreeg een torpedotref fer. De bemanning van het succesvolle vlieg tuig stond onder bevel van den eersten lui tenant Venturinl. Een lichte kruiser kreeg een torpedotreffer. De bemanning van het succesvolle vliegtuig stond onder bevel van den eersten luitenant Bucerri. Een kruiser van ongeveer 10.000 t. kreeg een torpedo treffer en voer met slagzij uit de formatie weg. De bemanning van het succes\rt>lle vliegtuig stond onder bevel van den kapi-«* tein Marini. Kort daarop plaatste een ander Italiaansch vliegtuig onder bevel van den eersten luitenant Christiani een treffer op denzelfden kruiser, die onderging. De vlieg tuig-commandanten der begeleidende jacht vliegtuigen zagen, dat reddingbooten te wa ter werden gelaten. Een tweede golf van twee groepen, die onder bevel stonden van kolonel Seidl en majoor Buri zette den aan val voort met het volgende resultaat. Een slagschip kreeg een torpedotreffer aan de boegzijde, een kruiser kreeg een tprpedo- treffer midscheeps, een tweede kruiser kreeg een treffer. Een derde golf behaalde het volgende resultaat een lichte kruiser kreeg een torpedotreffer. De bemanning van het succesvolle vliegtuig stond onder bevel van den eersten luitenant Barioglio en Cipriani. Tegen den avond deed een volgende for matie, die van Sicilië was opgestegen een aanval op de resteerende eenheden en plaatste met zekerheid een torpedotreffer op een zwaren kruiser en een op een tor pedojager. De bemanningen der succesvolle vliegtuigen stonden onder bevel van den kapitein Magagnoli en den eersten luitenant Silva. Samenvattend wordt geconstateerd, dat twee zware kruisers en een lichte kruiser met stelligheid zjjn onderge gaan en dat een slagschip, een ander niet nauwkeurig waargenomen eenheid, 6 eenheden van minder groote tonnage en een torpedojager min of meer zware torpedotreffers hebben gekregen. Tjjdens den strijd werden felle gevech ten geleverd tusschen Italiaansche vijan delijke vliegtuigen. 6 Engelsche vliegtuigen werden brandend neergeschoten. 8 van onze eigen toestellen zijn niet op hun steunpunten teruggekeerd. Als aan het hoofd van hun formaties gesneuveld moeten beschouwd worden de kolonel die bevel voerde over den aanval en drie escader-commandanten. Tijdens dezen grooten slag, die op 27 September geduurd heeft van 13 tot 22 uur hebben de Italiaan sche vliegers op schitterende wijze in stout moedigheid wedijverend én een trotsche verachting voor het gevaar toonende, zich gestort op een zeer machtige Engelsche vloot, niet alleen met de kracht van hun bommen maar ook met hun moed en hun vastberadenheid om den tegenstander, te treffen. Van de koopvaarders, die in het corivooi voeren is er een getorpedeerd door lichte eenheden der Italiaansche marine in de Straat van Sicilië, een tweede schip, werd voor de Algerijnsehe kust do'or eenheden van de Italiaansche marine getroffen en tot zinken gebracht. Twee andere schepen van tezamen 23.000 ton. werden tusschen Sai'dinië en Tunis door torpedovliegtuigen in den grond geboord. Deze vliegtuigen stonden onder bevel van de luitenants Fo- cacci Belloni en Di Bella. Maatregelen ter waarborging van regelmatlgen aanvoer van slachtvee. Teneinde een regelmatiger, aanvoer van slachtvee te waarborgen, zyn, naar het rijksbureau voor de voedselvoorziening in oorlogstijd mededeelt, enkele maatregelen getroffen, welke met ingang van 6 Octo ber a.s. in werking zullen treden. In de eerste plaats zal een korting worden toe gepast op de door de Nederlandsche vee houderij centrale te betalen vergoeding, in dien rundvee niet tijdig wordt ingeleverd. Heeft de inlevering binnen veertien dagen na den gestelden termijn nog niet plaats gehad, dan zal aanstonds tot inbezitneming worden overgegaan, waarvan de kosten den nalatige in rekening zullen worden gebracht. Bovendien zal hij dan het dub bele aantal runderen moeten inleveren. Voor bijzonderheden zij verwezen naar de officieele publicatie elders in dit blad. Duitschland strijdt voor Europa. Het opperbevel van de Duitsche weermacht maakt bekend „Ten Noord-Oosten van Dnjepro- petrowsk werden drie Sovjetdivisies door Duitsche en italiaansche 'troe pen in een omsingelende beweging aangevallen en vernietigd. Volgens de tot dusver ontvangen berichten werden 13.000 gevangenen gemaakt. 69 stukken geschut en talrijk ander oorlogsmateriaal werd buitgemaakt. De deels in een moerassig gebied gedrongen vijand, leed zware, bloe dige verliezen. Sterke formaties van de luchtmacht bestreden met goede uitwerking spoorweginstallaties in het Donetzbekken, alsmede in het gebied rondom Moskou. In het zee gebied rondom Kroonstad kreeg; een Sovjet-kruiser een bomvoltreffer. Gevechtsvliegtuigen bombardeerden Zondagnacht voor den-oorlóg be langrijke installaties in Leningrad en Moskou. Duikbooten hebben, zooals - reeds in een extra-bericht is medegedeeld, uit een van Gibraltar naar Enge land varend convooi in aanvallen, wélke verscheidene dagen duurden, 12 vijandelijke koopvaarders met tezamen 67.000 brt. en een bewa kingsvaartuig tot zinken gebracht. In het Zuidelijke deel van den At- lantischen Oceaan heeft een duik boot een tankschip van 12.000 brt. tot zinken gebracht. In den strijd tegen Groot-Brittan- nië bombardeerde de luchtmacht Zondagnacht militaire installaties aan het St. George-Kanaal en aan de Zuidkust van het eiland. In Noord-Afrika plaatsten Duit sche gevechtsvliegtuigen bomvol- treffers op Britsche tentenkampen on opslagplaatsen van materiaal bij Tobroek. Bij deze aanvallen verloor de vijand in luchtgev- Titen vijf en door de luchtdoelartillerie twee vlieg tuigen. Vrij zwakke strijdkrachten van de Britsche luchtmacht vlogen Zondagnacht naar Noord-West- Duitschland. Door neergeworpen bommen ontstond onaanzienlijke schade. De luchtdoelartillerie schoot een Britschen bommenwerper neer. GOED VERDUISTEREN IS BtJRGERPLICHT. HET ITALLAANSCHE. In zijn weermachtsbericht no. 483 maakt het Italiaansche opperbevel het volgende bekend Noord-Afrika Activiteit van de artille rie aan de fronten van Tobroek en Solloem. Tijdens een luchtaanval op Bardia werden twee vijandelijke vliegtuigen door den af weer op den grond en twee door Duitsche jagers neergeschoten. Oost-Afrika Vijandelijke eenheden pro beerden een aanval te ondernemen op onze vooruitgeschoven posten i" den sector van Gondar. Zij werden door onze artillerie en door den afweer van onze stellingen op de vlucht gedreven. Engelsche vliegtuigen hebben de stad Rhodos aangevallen. Er werden eenige woonhuizen enhet ziekenhuis getroffen, waar twaalf personen gedood werden. In het centrale bekken.^ van de Middel- landsche Zee hebben jachtvliegtuigen twee Blenheims brandend omlaaj gehaald. De vijandelijke luchtmacht viel Trapar.i, Mar sala en Castel Vetranoa an, waar brandbom men geworpen werden. Bovendien werd Pa lermo aangevallen, waar negen dooden en 26 gewonden te betreuren zijn, alsmede Turijn waar een vliegtuig door den af weer op den grond werd neergeschoten en bij het plaatsje Can«,.olo terecht kwam. De vy'f leden der bemanning kwamen om het leven. Vijandelijke vliegtuigen vlogen boven de stad Milaan, waar echter geen bommen werden uitgeworpen. Zes per sonen werden gewond als gevolg van scherven van het luchtdoelgeschut en drie anderen door ongevallen op straat. De woonwijken van Savona Marina werden gebombardeerd. Er ontstond schade aan de woonhuizen. Behalve brisantbommen en lichtfakkels werden brandbommen en pam fletten uitgeworpen. Ook werd een luchtaanval ondernomen op Genua, waar eenige huizen instortten. Eenige op het platteland ontstane branden konden gebluscht worden. Onder de bur gerbevolking vallen een doode en drie ge wonden te betreuren. Een brandweerman werd doodeüjk getroffen. Vier brandweer lieden werden door scherven van luchtdoel geschut gekwetst, van wie twee ernstig. Een andere aanval werd ordernomen op Spezla, waar kleine en groote brand- en brisantbommen werden uitgeworpen. De branden werden gebluscht. Door scherven van luchtdoelgeschut w°rden\ier personen gewond. In den nacht van 28 op 29 September bombardeerden onze luchtformaties voor anker liggende schepen op Malta. 41 Sovjet-ki zematten vernietigd. WÊLVARRNDE LANDBOUW WELVARENDS HAMDEL EN INDUSTRIE OPROEP AAN HET NEDERLANDSCHE VOLK. De winter staat voor de deur en velen zien in gerechtvaardigd vertrouwen uit naar de nelpende hand van de gemeen schap. Wij allen zyn ons de ernstige zorgen be wust, waaronder een deel van het Neder landsche volk de komende maanden gebukt gaat. Moeders en vaders zullen met be zorgdheid naar hun kinderen zien. Kinde ren, die den strijd om het bestaan hebben leeren kennen, weten hoe hun oudjes juist in dé wintermaanden een extra verzorging noodig hebben. Winterhulp heeft het vorig jaar haar taak aangevangen» om in gezamenlyken arbeid van het geheele volk, al deze zorgen en nooden weg te nemen. Het is ons den afgeloopen winter niet gemakkelijk gemaakt om dit' ideaal te verwezenlijken. En toch, ondanks dwaze geruchten en helaas zelfs verdachtmakin gen, waaraan deze tijd zoo ryk.is, konden wy in de eerste werkperiode, met behulp van honderdduizenden in den lande, een bedrag van circa zes miilioen voor hulp verleening ter beschikking stellen. Deze inzet van tallooze gevers, de dui zenden collectanten, in alle gemeenten on der de persoonlijke leiding van de burge meesters en de stille werkers, zij hebben tezamen velen, die nood kenden, naast vreugde, een gevoel gebracht van veilig geborgen te zijn m deze groote familie het volk van Nederland Na den eersten October zult U weer onze bussen hooren rammelen. Lijstcollec- ten zullen onze kasmiddelen versterken; daarnaast vertrouwen wij op ruime giften van hen, wier levensomstandigheden en bedryven zulks mogelyk maken. Duizenden vrijwillige medewerkers(sters) zijn noodig, om als collectanten (trices) door persoonlijken inzet, dit voor ons volks bestaan noodzakelijk werk te doen slagen. Deze winter zal hoogere eischen aan ons allen stellen dan, de vorige; welnu dan, gave en arbeid tezamen zijn bij machte, deze harde maanden te overwinnen. Wat ook moge scheiden, wij zullen daaronder nimmer de minstbedeelden laten lijden. Wy willen ook nu s CT"': zijn en daarom zorgen: Voor het volk, door het volk. Engelsche luchtaanvallen. In het afgeloopen weekeinde vlogen slechts enkele Britsche vliegtuigen boven ons grondgebied. De door bommen aan- gérichte schade beperkte zich tot gebro- kep glas aan twee woonhuizen. Overdracht van landbouwgronden. In de Ned. Staatscourant van. gisteren is opgenomen een besluit van den secre taris-generaal van het departement van landbouw en visschery, waarby wordt be paald, dat voor overdracht van landbouw gronden door een liquideerende vennoot schap aan haar aandeelhouders, geen toe stemming ineer noodig is. Eischen van vakbekwaamheid voor binnenschippers. In de Nederlandsche Staatscourant van gisteren is verschenen een besluit van de secretarissen-generaal van de departemen ten van waterstaat en van opvoeding, we tenschap en cultuurbescherming, betreffen de aan schippers in de binnenvaart te stel len eischen van vakbekwaamheid, waarin o.m. wordt bepaald, dat ten aanzien van nader aan te wijzen categorieën van sche pen, uitsluitend in de binnenvaart gebezigd, kan worden voorgeschreven, dat slechts een gediplomeerd schipper de verantwoor delijke leiding aan boord mag hebben. Ingeval, buiten noodzaak, dit voorschrift niet wordt nagekomen, vinden de artikelen 18 en 19 van de wet op de zeevaartdiplo ma's 1935 overeenkomstig toepassing. De krachtens dit besluit strafbaar gestelde fei ten worden beschouwd als overtredingen. Het besluit treedt heden in werking. OMZETBELASTING TABAKSFABRIKATEN. De wd. secretaris-generaal van het de partement van financiën heeft bepaald, dat betaling van door winkeliers in tabaksfa brikaten over het derde kwartaal 1941 ver schuldigde omzetbelasting achterwege kan blijven. Belanghebbenden dienen ermee re kening te houden, dat van 1 October 1941 af de heffing op de gewone wijze zal plaats vinden. -Met steun van formaties van het Duit sche luchtwapen hebben op 28 Sept. de troepen eêner Duitsche divisie infanterie in den Noordelijken sector van het Ooste lijke front bolsjewistische stellingen met succes aangevallen. Op denzelfden dag bra ken de Duitsche troepen door verscheidene bolsjewistische veldstellingen en stelden 41 Sovjet-kazematten buiten gevecht. Om den Duitschen aanval af te weren, hadden de bolsjewisten het terrein met mijnen be zaaid. Duitsche pioniers ruimden de mijnen zeer snel op en maakten hen onschadelijk. De pioniers ruimden in 8 uur tijds 2050 mijnen op. Zware Duitsche artillerie be schoot op 28 September weer met zeer goede uitwerking de havens van Oraniën- baum en Kroonstad. Een in het Noorden van het Oostelijke front opgestelde Duitsche divisie infanterie bracht den bolsjewisten zeer zware verliezen toe. Alleen in den sector van deze eene divisie verloren de Sovjets in den tijd van 25 tot 27 Septem ber 41 pantserwagens. 23 SOVJETVLIEGTUIGEN NEERGESCHOTEN. In den Zuidelijken sector van het Ooste lijk front kwam de Duitsche luchtmacht, naar het D.N.B. van militaire zijde wordt gemeld, den 28sten September met zeer sterke strijdkrachten tusschenbeide in de door het Duitsche leger gevoerde gevech ten. Versterkingen, stellingen in het veld, troepenconcentraties,» spoorwegen en toegen in het gebied waar de Sovjettroepen op rukten waren blootgesteld aan de uitwer king van Duitsche bommen. Een groot aantal voertuigen, stukken geschut en pantserwagens der bolsjewisten werden vernietigd. Alleen in den Zuidelijken sector van het front schoten Duitsche jagers in den loop vèiji den Zondag in hevige luchtgevechten 23 Sbvjetvliegtuigen neer. By aanvallen op Sovjetvliegt'uigen werden nog zes toestel len op den grond vernield. In den centralen sector van het Oostelijk front wierpen ge vechtsvliegtuigen den 28sten September een groot aantal bommen van elk kaliber op spoorwegtrajecten en ravitailleeringskam- pen der bolsjewisten. Evenals in den Zuide lijken sector gelukte het ook hier verschei dene transporttreinen* en travitailleerings- treinen door voltreffers te vernietigen en verschillende spoorlijnen op talrijke plaat sen te onderbreken. FINSCH COMMUNIQUÉ. Over de actie in de lucht wordt officieel te Helsinki medegedeeld Zondag hebben de Finsche luchtstrijdkrachten in sterken getale het bombardement op het traject Petroskoi-Karhumaeki voortgezet en vol treffers geplaatst op trahsportlijnen en spoorwegemplacementen. Een vijandelijke jager werd neergeschoten, een andere moest een noodlanding maken op Finsch gebied. In OostrKarelië werden door het luchtafweergeschut drie Sovjet bommen werpers, alsm de drie jachtvliegtuigen ten val gebracht. AANVALLENDE SOVJETS TERUGGEWORPEN. In den Zuidelijken sector van het Ooste lijk front hebben op 28 September de troe pen van een Duitsche divisie de aanvallen de Sovjets, die numeriek veel sterker wa ren, na hevige gevechten teruggeworpen. Een Duitsch bataljon infanterie, dat by den afweer van den Sovjetaanval zelf tot den aanval overging, veroverde in het verloop van deze gevechten een vurende Sovjet- batterij. De battery werd stormenderhand veroverd en de Sovjet-kanonniers werden in een kort gevecht van man tegen man overweldigd. De Duitsche soldaten draaiden de Sovjet kanonnen om en vuurden hier mede nog langen tijd op de terugtrekkende bolsjewisten. BEDREIGING VAN BOLSJEWIEKEN IN DE OEKRAÏNE. Het Hongaarsche telegraafagentschap meldt van het Oostelijke front In de Oekraïne zetten de verbbnden troe pen hun opmarsch voort. Zij hebben nieuwe gebieden bezet en nieuwe Sovjeteenheden afgesneden van hun achterwaartsche ver bindingen. In den sector der Hongaarsche troepen heeft de vijand eenige actie onder nomen. De bolsjewisten toerden overal te ruggelagen. Er werden eenige gevangenen binnengebracht. Overigens was er van weerszijden slechts geringe activiteit der artillerie. De militaire deskundige .van het officieu ze Engelsche blad „The Times" stelt in een hoofdartikel vast, dat het grootste ge vaar voor de bolsjewieken in de Oekraïne dreigt. De tegenaanvallen van Timosjenko in den centralen frontsector droegen slechts het karakter van operaties van den twee den rang en hadden geen strategische waarde. DE VERNIETIGINGSSLAG TEN OOSTEN VAN KIEV. Een Duitsche divisie, die meedeed aan den vernietigenden slag tegen de bolsje wieken ten Oosten van Kiev, heeft op een dag ruim honderd vrachtauto's en talrijke stukken geschut vernietigd. Het gelukte haar binnen 24 uur tijds 20.000 Sovjetsol daten gevangen te nemen. Een andere Duitsche divisie drong zoo snel en diep de bolsjewistische formaties binnen, dat zij door den vloed der terugstroomende bolsje wisten volkomen omgeven werden. De troepen dezer divisie weerstonden echter niet alleen dien aandrang der Sovjets van alle kanten, doch maakten op een dag ruim 1000 gevangenen en veroverden talrijk waardevol oorlogsmateriaal. ONTZETTENDE VONDSTEN IN KIEV. Ook in Kiev zyn massagraven gevonden, waarin vermoorde mannen, vrouwen en kin deren door de Gepeoe waren begraven, al dus blijkt uit een door de Duitsche pers gepubliceerd bericht uit Kiev. Zes kilometer voor Kiev ontdekten Duit sche soldaten een met een hooge schutting omgeven terrein. Verscheidene groote pas gedolven en dichtgegooide kuilen trokken hun aandacht. Na enkele steken kwamen met de spade tot ieders ontzetting kle dingsstukken naar boven. Een vreeselijke ontdekking. Ontzettend verminkte lijken kwamen te voorschijn. Opnieuw was een moordplaats van de Gepeoe gevonden. De dooden werden op (jen grond gelegd. In de kuil lag een man met ingeslagen schedeL Van zijn voetzolen was de huid afgetrok ken. Daarnaast lag een vrouw met het van pijn vertrokken gezicht als van een dood gemartelde. Hieronder lagen weer andere lijken. Vijftig meter verder werd opnieuw gezocht. Wederom kwamen lijken pe voor schijn van personen, die op onmenschelijke wijze vermoord waren. Langzamerhand kreeg men de zekerheid, dat het geheele terrein een enkel massagraf was, waarin vermoedelijk op last van den chef der Ge peoe te Kiev honderden vermoorde vrou wen en mannen waren begraven. Een in woner verklaarde, dat reeds sinds 1939 het betreden van het terrein, dat met een. schutting omgeven was, verboden was. Het werd steeds door wolfshonden bewaakt. De ingang tot dit terrein der Gepeoe werd dag en nacht streng bewaakt. Drie „zwarte raven", zooals de beulknechten der Gepeoe door het volk werden genoemd .kwamen af en toe met de honden voorbij om water te halen. Dikwijls heeft hy een gesprek willen beginnen met de geheimzinnige mannen, doch steeds werd hy met korte 'norsche woorden afgewezen. DE DRIEMOGENDHEDEN- CONFERENTIE IN MOSKOU GEOPEND. De driemogendheden conferentie is, naar Reuter meldt, Maandag in Moskou ge opend. Lord Beaverbrook en Harriman, als mede de andere leden der Britsche en der Amerikaansche delegatie voor de Moskou- sche conferentie waren Zondagavond in Moskou aangekomen, waar zij ontvangen werden door Stalin. Aan het onderhoud in het Kremlin werd deelgenomen door den commissaris voor buitenlandsche zaken, Molotov en door Litwinov. Vervolgens wer den de delegaties ontvangen in de Britsche en Amerikaansche ambassaSe. Harriman verklaarde, dat men terstond aan het werk zal gaan en dat de conferentie slechts on geveer een week zal duren. DE ENGELSCHE HULP AAN DE SOVJET-UNIE. Het Egyptische blad „Ahrram" maakt melding van een artikel van den lucht vaartspecialist der „Sunday Times", die schrijft, dat Engeland tot dusverre oorlogs materiaal ter waarde van 15.000.000 pond aan de Sovjet-Unie heeft geleverd. De be langrijkste materiaaltransporten zyn over zee reeds 14 dagen voor het begin van den oorlog tusschen Duitschland en de-Sovjet- Unie verzonden. Engelschf vliegtuigen boven Duitschland. Het D.N.B. meldt: Engèlsche vliegtui gen zijn vannacht naar Noord-Duitsch- land gevlogen en hebben op verschillende plaatsen, o.a. op Hamburg en Stettin, een aantal brisantbommen geworpen, welke geringe materieele schade en verliezen onder de burgerbevolking veroorzaakten. Nachtjagers, luchtdoelgeschut en marine- artillerie schoten volgens tot dusver ont vangen berichten zes der aanvallende bom menwerpers omlaag. Aan de Engelsche Oostkust hebben Duitsche- gevechtsvliegtuigen Maandag avond een koopvaardijschip van ongeveer 8000 b.r.t. met bommen van zwaar kaliber tot zinken gebracht. In dezelfde wateren werd een Britsche torpedojager door bom- voltreffers met stelligheid vernietigd. Engelsche vliegers hebben Zondagnacht brisant- en brandbommen laten vallen op verscheidene plaatsen in West-Duitschland. De burgerbevolking leed geringe verliezen. In eenige plaatsen ontstond onbeteekenende mateneele schade In woonwijken. ZEVEN BRITSCHE VLIEGTUIGEN VERLOREN. t Het officieele bericht van het Britsche ministerie van luchtvaart geeft toe, dat van de acties van Zondagnacht zeven vlieg tuigen niet zyn teruggekeerd. Engelsche vliegtuigen boven Zwitserland. Uit Bern meldt het D.N.B. Britsche vliegtuigen hebben Zondagnacht over Zwitsersch grondgebied gevlogen. Het Zwitsersche telegraaf agentschap deelt hieromtrent van bevoegde militaire zijde mede, dat in den nacht van Zondag op Maandag talrijke golven vreemde vliegtui gen op zeer groote hoogte boven het Wes telijke deel van Westelijk Zwitserland vlo gen in de richting Noord-Zuid en later van 0.30 uur af in omgekeerde richting. Alle luchtafweerposten van het gebied werden gealarmeerd en traden in werking.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1941 | | pagina 1