j Alleen met „Castella" 3, reinig ik grondig! Castella Vlissingen Middelburg Goes STADSNIEUWS JEUGDIGE HOOVER. Meldden wjj in ons nummer van Dinsdag jl. dat in den vroegen morgen van dien dag brand was uitgebroken in het winkelpand van de fa. van de Sande aan het Bellamy- park alhier, welke brand door het spoedig optreden van de brandweer tot een paar bovenkamers beperkt was gebleven, thans vernemen wfl dat de schade zoowel aan het pand als aan de daarin aanwezige textiel- goederen toch nog zeer aanmerkelijk is ge bleken. In verband met den brand is Woensdag jl. door de recherche de 14-jafige jongen S. alhier aangehouden, aanvankelijk voor een ander feit, nl. het verkoopen van textielgoe- deren zonder bon, die zooals aan de recher che bij onderzoek was gebleken, reeds dagen voor den brand uit het pand der fa. van de Sande door dien jongen waren gestolen. Hij had zich door middel van 'n valschen sleu tel 's morgens vroeg, het pand is des nachts niet bewoond, toegang verschaft. Bij verder onderzoek bleek aan de recherche dat de aangehoudene zich ook Dinsdagmorgen kort voor het uitbreken van den brand wederom met den valschen sleutel in het pand had begeven, waar hij zich weer textielgoederen op de bovenverdieping had toegeëigend, zoo mede uit het kantoortje een doosje met geld. Daarbij had hij lucifers en sigaretten aan gestoken die hij brandend in of nabij de tex tielgoederen had weggeworpen. Aangeno men kan worden, dat hierdoor de brand is ontstaan. Het gelddoosje met een gedeelte van het geld is later door de recherche op aanwij zing van den aangehoudene op den dijk nabij het zwemschip, waar dit door den jeugdi gen bandiet was verstopt, teruggevonden. De jongen wordt ook van andere diefstal len verdacht. Hij is heden na de beëindiging van het politieonderzoek aan de justitie te Middelburg overgegeven. EEN PAARD GEWOND. In den afgeloopen nacht heeft een politie patrouille in de Badhuisstraat een losloo pend paard opgevangen, dat nog al ver wond was. Gebleken is dat een vrachtauto kort te voren dit losloopende paard op straat door de duisternis niet tijdig had op gemerkt en had aangereden, waardoor ook schade aan de auto was ontstaan. Het dier bleek uit een weide te zyn ontsnapt, ver moedelijk doordat het hek niet afgesloten was geweest. Gedacht wordt aan jongens die in de weide zjjn geweest en bij het ver laten het hek open hebben laten staan, zoo als zoo vaak voorkomt. Kleine oorzaken, groote gevolgen MINDERJARIGE MEISJES. Een politiepatrouille heeft in den afge loopen nacht in een café, lang-na het slui tingsuur, twee meisjes van. 20 en 17 jaar oud, aangehouden. Zij waren uit hun betrek king in een ander café weggeloopen. Zij zijn door de politie als minderjarigen, tijdelyk in bewaring genomen. VAN WIEN IS DIE STOEL? In den afgeloopen nacht is midden op het Bellamypark een caféstoel aangetroffen en aan het bureau van politie gedeponeerd. Vermoedelijk is de stoel uit een grapje of uit baldadigheid uit een café of van een terras weggenomen. BADHUIS AAN DE BONEDIJKESTRAAT. Gedurende de week van 22 tot 27 Sep tember werden by het badhuis 1274 baden genomen en wel 1008 door heeren, 131 door dames en 135 door kinderen. STADSNIEUWS HET VERKEER IN DE LANGEDELFT. Tot nu toe was in de ftangedelft het één richtingsverkeer van toepassing en mocht van den Dam tot de Markt niet worden ge reden. Thans is daarin een verandering ge bracht en geldt dit verbod alleen vanaf de Dam tot aan de Kerkstraat, die is aange legd tegenover de Bibliotheek tot het Koor kerkhof. Van die straat tot aan de Markt mag in beide richtingen worden gereden. De Kerkstraat mag van beide zijden worden bereden. De borden in het vrijgegeven deel van de Langedelft zullen worden weggeno men. UITREIKING DIPLOMA'S VEILIG VERKEER. Zaterdagmiddag kwam het bestuur vari de Vereeniging Veilig Verkeer met enkele genoodigden en met de kinderen, die in Juli aan het verkeersexamen hebben deel genomen, samen in de bovenzaal van de „Vergenoeging". De waarnemend voorzitter, de heer E. Visscher, heette allen welkom en dit in het bijzonder den heer Paul als vertegen woordiger van het gemeentebestuur. Be richt van verhindering hac'. spr. ontvangen van den burgemeester van Middelburg, van dien van St. Laurens, van den heer Doets, directeuï der ambachtsschool en het hoofd der school te Nieuw- en St. Joosland. Sedert Mei 1939 is niet meer vergaderd door de bekende oorzaken. Ook de vereeni ging leed een gevoelig verlies door het verloren gaan van het verkeerslokaal, dat ook buiten Middelburg een bekendheid ge noot, omdat het eenig was in ons land. Spr. herdacht voorts het overlijden van den heer Snoep om vervolgens te memo- reeren het vertrek van den voorzitter, mr. B. J. Besier. Bjj zijn vertrek uit Middel burg heeft de vereeniging hem een ets aangeboden van Middelburg in zijn oude glorie. De heer Besier heeft verzekerd dit op hoogen prijs te stellen. Dit jaar is door de omstandigheden het verkeersexamen laat afgenomen, doch vol gende jaren hoopt men dit weer in Mei te doen. Het practische deel is door het verloren gaan van de borden der vereeni ging. thans in het drukkere deel der stad gehouden en dus in het werkelijk verkeer, en het bleek nu dat men daarvoor onnoo- dige vrees had gehad. Spr. bracht dank aan allen die op eenigerlei wijze hun mede werking verleenden voor het houden van het examen, met name het gemeentebe stuur, aan den inspecteur van het l.o., aan den commissaris van politie, den rijksin specteur van het verkeer, het onderwijzend personeel, de heeren die zich speciaal be lasten met het examen, den kerkeraad der Geref. kerk, die de consistorie van de Hof- pleinkerk ter beschikking stelde en de examencommissie. Spr. deelde daarna mede, dat het in de bedoeling ligt weder een cursus te houden voor bestuurders van auto's welke open* staat voor bezitter van een rjjbewtjs. De cursus heeft tot doel de kennis over auto's uit te breiden. Men wil spoedig beginnen en leden van de vereeniging kunnen zich voor 1 October aanmelden bij den secre taris, den hfer R. A. Avink. Belangrijke verkeersfilm. Hierna werd een zeer interessante ver keersfilm vertoond, opgenomen te Gronin gen, waarin het verkeerd en goed toe passen der verkeersregelingen goed uit komen alsmede de ernstige gevolgen, die verkeerd handelen kunnen veroorzaken. De kinderen, doch ook de oudere aanwezigen hebben het geheel met groote aandacht gevolgd. De diploma'e Hierna ging de heer Visscher over tot de uit reiking der bij de verkeersexamens behaalde diplo ma's. Aan 128 van de 181 kinderen, die deelnamen, kon zulk een diploma worden uitgeréikt en wel aan: Willy Adriaansen, Ineke Heljt, Lientje Roosc, Piet Vogelenzang, Daan v. d. Welle, Piet Wondergem, Jansie v. d. Berge, Wim Hendriks, Alic Janse, Grê- tha Kole, Corrie Lampert, Rinus v. d. Velde, Maaike de Winter en Betsy Pluijmers, allen van de openbare school A. Afgewezen 3. Pieter Bergtr, Johannes J. Flipse, Marinus v. d. Hiele, Jacob den Hollander, Gilles Houtekamcr. Hu- brecht Huibregtsè, Lambertus Jellema, Peter Joosse, Joost Kleboom, Adriaan Schilleman, Hendrik v. d. Vijver, Catharina Hoek, Elisabeth Huijbregsen en Elesabeth Kooman, allen van de openbare school C. Afgewezen 4. Jeanneke v. d. Eude, Suus de Grave, Wilms Holt- huijsen, Roos HOijbregtse, Truus de Jonge, Martha Lcijnse, Dick vanvLoo, Rika Meertse, Ada de Pagter, Maatje Polderman, Lucie Reinders, Élly de Rijk, Lu cie Start, Roen van Doorn, Frans Filius, Cor Hage- man, Jan Mondeel, Tonnle Nooijens, Aad-Ort. Pleun, Roggeveen, Chiel Scgboer, Ko v. d. Ven, Kees de Vries, Jo Witte en Karei Wiessner, allen van de Rijkslcerschool. Afgewezen 6. Leo Seijbel, Jaap Mol, Adrl Kasteleljn, Albert Ro- mijn, Wim óoedbloed, Cor. Hamelink, Coba v. d. Driest en Adrie Steketee, allen van de Chr. Burger school, Singelstraat. Afgewezen 12. Griet Bijl, Betsy Dieleman, Lenie Hamelink, Nelly Joziasse, Adri Leer, Piet de Leeuw, Tin! Melse, Mien Polderman, Madeleln Surlngar, Mien Vermeulen, Toos de Wijze, Maatje Clement en Jeanne Wolf, allen van de Chr. School op 't Zand. Afgewezen 5. Willem Maljaars, Pieter van Boven. Adriaan Pieter van Zweeden, Frans Onderdijk, Krina Joose, Sara Maria de Kraker, allen van de Chr. School Nieuw en St. Joosland. Afgewezen 7. Lena v. L3ngeraad, Annie IJssel, Koos IJsscl, Jaco bus Drop, Tannie de Jonge, Johannes Bos, Lein de Visser, Rinus de Looze, Joh. Westveer, Willy v. d. Linde, Rieneke de Keijzer, Coba de Lange, Rina v. d. Berge, Mastje den Engelsman, Abr. v. Eenen- naam, Willem Sierag, Lena Speelman, .Rjnus .de Nooijer, Jaap Boon, Tinus Bos, Wim v. d. Medien, Leen van Riet en Jaantje Poppe allen van de Ned. Herv. school, Zuidsingel. Afgewezen 5. Ad. v. Kempe, B. Lauret, Tr. Adrlaanscns, C. Alofs, Tr. Bogaert, R, Burgs, Chr. Dommisse, W. Geers, L. Elich, Mia Heeren, Ko Heeren, P. v. d. Horst, M. Houtepan, J. van Kleven, P. van Leest, Wies Mes, Jopie Ooms, Plet Pouleijn, Lucy Ver- duijn, Rina Verswijveren. Wim v. d. Voorde, Frans v. 't Westende, Elza Wcemaes en Jeanne Simons, allen van de R.K. School. Afgewezen 12. Na de uitreiking heeft de heer Visscher medegedeeld, dat geen insignes kunnen worden verstrekt, omdat het Verbond die thans niet kan laten aanmaken, en daarop speciaal grooten dank gebracht aan den secretaris, den heer R. A. Avink voor het zeer velen, dat hij steeds in het belang der vereeniging en haar doel verricht. DE TEMPERATUUR VAN HET WATER. De temperatuur van het water was heden 64 graden. STADSN'EUWS Afscheid ds. Steinz. Ruim zestienhonderd menschen woon den gisteren *de afscheidspredikatie van ds. Steinz bij, waaronder de Ned. Herv. predikanten en leden van kerkelijke com missies uit de omliggende gemeenten. De dienst werd geopend met het zingen van Ps. 138 1 en 2 en het uitspreken door ds. Steinz van de geloofsbelijdenis, waarna Gezang 3 2 en gezongen werd. Ds. Steinz las vervolgens Psalm 103 (on berijmd) „Loof den Heere, mijne ziel, en al wat binnen in mij is, Zijnen Heiligen Naam", en wat verder 'volgt. Ds. Steinz wees er dan op, dat men te zamen was om afscheid te nemen. Dit af scheid heeft echter een eigenaardig ka rakter, omdat het een afscheid is van een ambt, en niet een vertrek naar den vreem de. Dit dient men zuiver te stellen en het menschelijke daaruit te weren. Als spr. terug blikt, dan zijn er in zijn ambtsleven geen groote schokken, maar is er wel veel bewogenheid. Hij herdenkt hoe hij te Stavenisse als 25-jarige jongeman voor de gemeente gesteld werd, waar hij veel leer de en men elkaar ging waardeeren. Aan Stavenisse heeft hij steeds een dankbare herinnering behouden. Daarna volgde zijn tweéde en laatste gemeente: Goes. Als spr. op de drie en dertig jaar te Goes terug blikt, doet hij dat met groote dank baarheid. Spr. denkt aan de collega's; met wien hij samen werkte, ouderlingen en diakenen, de dooden en de levenden; hy denkt aan allen met dankbare waardee ring. Afscheid nemen is ook tot zich zelf inkeeren en spr. weet, dat hij in veel te kort kwam, „maar", -aldus spr., „bij U is vergeving" zong de psalmist en hij is ge lukkig dat hij daarop vertrouwen kan. Zoo wordt dit afscheid een blymoedig uitzien naar wat komt. Ds, Steinz las nu Romeinen 15 13: „De God nu der hope vervulle Ulieden -met alle blydschap en vrede in het geloof" en wat er verder volgt. Hopen, aldus spr., is uitzicht hebben op de toekomst. De mensch hoopt in deze moeilijke tijden op een betere toekomst; in tijden van nood verwaJit hij den heilstaat; de mensch geeft nooit op te hopen; de mensch hoopt steeds op ,iiet" betere, volmaakte, dat komen zal. De Schrift zegt niet dat „het" komt, maar dat „Hij" komt. De toekomst is Jezus Christus, Die reeds eenmaal op aarde kwam en weerkomt om alles met Zijn heerlykheid te vervullen. Daarom was er ook in het afscheid van Jezus geen weemoed: „een kleine tyd en gy zult M(j niet zien en wederom een kleine tyd en gij zult Mij zien. Uw hart worde niet ont roerd. In het huis m\jns Vaders zijn vele woningen; ik ga heen om U een plaats te bereiden." Is het dus niet erg, dat men zijn Heer verliest? Neen, Hij ging heen om hen een plaats te bereiden. Spr. mocht daarvan getuigen. De mensch draagt de kiem der ontbinding in zich. „Het goede dat ik wil, dat doe ik niet, maar het kwade, dat ik niet wil, dat doe ik." In zyn prediking mocht spr. wijzen naar Hem, die kwam om het kwaad des dui vels te weerstreven. Als God een gezin, een volk, wil zegenen, dan geeft Hy het kinderen. oZo gaf God de wereld Zyn Kind. Hy zond Zijn Zoon, die aan het kruis onzen vloek wegnam, onze zonde droeg. En daarmede gaat het licht op over ons bestaan. Er is nog het zuchten: Heer, hoe Alleen Castella tandpasta bevat het Perldon, dat met duizenden schuim» belletjes de kleinste T-^»ken van het gebit r~inigL schuimende TANDPASTA 35 CT. PER TUBE Weer zoo'n goed o^bbelm^n-product I 36 lang? Maar het is geen hoop, geen wach ten op hfet ongewisse. We weten dat ons wacht een huis, niet met handen gemaakt, maar eeuwig in de hemelen. Wy gelooven; wy weten: want het geloof is een vaste grond der dingen die men hoopt. Dit schept een vrede, die alle verstand te boven gaat. Welk een heerlijkheid^ welk een blij vooruitzicht, dat ons streelt! Vele jaren, aldus spr., ben ik niet moede geworden U dit te zeggen, en met groot dankbaarheid denk ik,terug aan menige godsdienstoefening, heilige doop, huisbe zoek. „Het is U nut dat ik heenga", sprak Jezus. Zoo kan het ook hier zijn. Uw oude dienaar, aldus spr., gaat heen, maar zyn plaats blijft niet ledig. Wij geven el kaar de Boodschap over. Een heerlykheid is het deze Boodschap te mogen brengen, en daarom valt dit afscheid zwaar, doch spr. is dankbaar, dat hij die 9°odschap veertig jaar heeft jnogen verkondigen, dat hy mag zeggen: door de genade Gods ben ik, wat ik ben. Spr. wijst dan nog op de moeilijke tij den. en onze trouw; die echter vaak be zwijkt bij den minsten druk. Maar Gods trouw bezwijkt nimmer. En daarom, aldus maant spr., met opgericht hoofd, blijmoe dig de toekomst tegemoet, want die is des Heeren. Na zang van het koor en het zingen door de gemeente van Gezang 244 vers 4, sprak ds. Steinz dan de leden van den kerkeraad en colleges te Wilhelminadorp en Goes toe; voorts zyn collega's,5 ook die van de classis, en met waardeering ge dacht hij de onderlinge samenwerking en wat voor de gemeente en de kerk gedaan werd. Spr. uitte daarbij de hoop, dat het oog nog zou mogen gelukken de kerk van een betere verwarming te voorzien. Met groote waardeering sprak hij voorts over den koster, den orgelist, allen die in an dere functies de gemeente- dienen en alle leden van wien hij steeds zooveel vriend schap, zooveel blijken van genegenheid mocht ontvangen. En nu ga ik heen, aldus spr., als uw herder en leeraar, maar blyf bij u als lid dezer gemeente. Nadat het koor nü Psalm 90 1 ge zongen had, werd het woord gevoerd door dr. Schmidt van Kapelle "voor het classi- kaal bestuur en den Kring Goes. Spr. ge waagde van zijn vriendschap met ds. Steinz deelachtig, in een verscheurde we reld te mogen getuigen van de komst van Christus. Spr. prees daarbij de voortdu rende studie van ds. Steinz, waardoor zrjyn prediking actueel bleef, en met waardee ring sprak hij voorts over het optreden van ds. Steinz in de vergaderingen van het classikaal bestuur. Vervolgens werd nog het woord gevoerd dioor ds. Odé, die tot ds. Steinz woorden van waardeering en dank sprak voor de gemeenten Goes en Wilhelminadorp; een dank, aldus spr., die verder heikt tot God,, die U krachten gaf. Spr. denkt aan Jacobs woorden tot den engel::: ik laat U niet gaan tenzij Gy my zegent. Gy zijt geen engel, aldus spr., maar toch een man Gods en gij hebt ons gezegend en daarom kunnen wy u laten gaan. Spr. herdenkt dan de prediking van ds. SteLiz, zijn ge waardeerd ziekenbezoek, zijn medeleven met de stoffelijke nooden van anderen, zijn vergevingsgezindheid. Spr. uit zijn waar deering hierover, ook namens ds. Kore- vaar, en spr. uit verder Woorde van dank aan mevr. Steinz, die haar echtgenoot bij - de vervulling van zijn ambt een grooten steun «'as en de collega's steeds hartelijk ontving. Spr. besluit rne» ds. Steinz, met zyn gezin, een gelukkigen levensavond te wenschen. Op verzoek van ds. Odé zong de ge meente haar scheidenden predikant daar op Psalm 121 4 toe. Ds. Steinz liet de gemeente nog Gezang 90 zingen en sloot daarop den dienst met den zegen. HERDENKINGSMIDDAG JEUGDSTORM. De Goesche Jeugdstorm had Zaterdag middag in de bovenzaal van het Beursge bouw een herdenkingsmiddag belegd in ver band met het zevenjarig bestaan van den Jeugdstorm. In verband met de uitstedigheid van de leidster, mevr. Lenshoek-Van Wageningen, werd het zeventigtal jongens en meisjes toe gesproken door den vaandrig J. M. Tolhoek, die er op wees, dat men een goed jaar ge leden niet gedacht had in het blauwe hemd op de straten te kunnen marcheeren. Toch, aldus spr., begrijpen duizenden ons nog niet, maar de tijd zal komen, dat de geheele Ne- derlandsche jeugd met ons mede marcheert. Spr. wees dan op de voorbeelden van moed en offervaardigheid die den jeugdstorm moeten sieren en herdacht de oprichting door Van Geelkerken en de moeilijke jaren daarna, toen men nagejoeld en bespuwd, aangevallen en verdacht gemaakt werd. Maar op eerlyke gro,nden, aldus spr. kon nooit iemand iets tegen ons aanvoeren. Spr. herinnerde voorts aan het uniformverbod, Brandstoffenrantsoenen worden verminderd Geen onderscheid meer tusschen hulzen met meer of minder dan vier kamers. GEEN BIJSLAG VOOR WONINGEN MET MEER DAN TWEE VRIJSTAANDE BUITENMUREN. De secretaris-generaal van het departe ment van handel, nijverheid en scheep vaart maakt het volgende bekend inzake de distributie van vaste brandstoffen. Tengevolge van de zorgelijke kolen- positie is het noodzakelijk gebleken een bezuiniging in de ontworpen distri butieregeling voor vaste brandstoffen aan te brengen. Als gevolg van deze bezuiniging zullen verschillende rant soenen moeten worden verminderd en voorgenomen extra-verstrekkingen geen doorgang kunnen vinden. Teneinde echter te voorkomen, dat de beoogde rantsoenvermindering op de eene categorie verbruikers zwaarder drukt dan op de andere, is thans een nieuwe verdee ling der vermoedelijk beschikbare hoeveel heden opgesteld, waarbij getracht is aan alle verbruikers een rantsoen te verstrek ken, waarmee aan zekere minimum ver- warmingseischen kan worden voldaan. Het oorspronkelijk opgezette plan had tot doel te bereiken, dat: verbruikers in de categorie „haarden en kachels" met 1 t.m. 4 kamers één kamer gedurende den winter zouden kunnen verwarmen; verbruikers in de categorie „haarden en kachels" met meer dan 4 kamers één ka mer gedurende den winter zouden kunnen verwarmen en zoo nu en dan in een tweede kamer zouden kunnen stoken verbruikers in de categorie „centrale verwarming" him verwarming matig zou den kunnen stoken, ook indien zij een groot huis bewonen. Bovendien zou een toeslag gegeven wor den indien een huis meer dan twee vrij staande buitenmuren bezat. Richtlijnen voor de nu vastgestelde regeling. Thans zal evenwel getracht worden zoo danige rantsoenen te verstrekken, dat 1. Alle verbruikers in de categorie „haarden en kachels" één kamer gedurende den winter zullen kunnen verwarmen, zoo dat geen onderscheid tusschen de verbrui kers al naar gelang hun huis 1 t.m. 4 of meer dan vier kamers telt, meer zal wor den gemaakt. 2. Alle verbruikers in de categorie „cen trale verwarming" de verwarming met be trachting van de uiterste zuinigheid zullen kunnen stoken en tydens een eventueele vorstperiode bevriezing van hét buizennet kan worden voorkomen. De toeslag voor groote huizen zal daarbij niet worden ver strekt. De toeslag voor de huizen met meer dan twee vrijstaande buitenmuren is zoowel voor de categorie „haarden en kachels" als voor de categorie „centra^ verwarming" komen te vervallen. In verband met het bovenstaande dienen verbruikers, die een kaart J (1 tot en met 4 kamers) of K (meer dan 4 kamers) hebben ontvangen, er reke ning mede te houden, dat hiervan nog ten hoogste acht bonnen, elk voor één eenheid vaste brandstoffen, zullen wor den aangewezen, zoodat voor het ge heele stookseizoen voor houders van ^aarten J maximaal elf en voor hou ders van kaarten K. maximaal twaalf eenheden vaste brandstoffen zullen be schikbaar worden gesteld. Voor verbruikers, die een kaart L (centrale verwarming) hebben ontvan gen, zullen ten hoogste nog 27 bonnen worden geldig verklaard, waardoor een maximum van 88 eenheden bereikt wordt. Waar een vermindering van boven genoemde rantsoenen niet uitgesloten is, dient de grootste zuinigheid te wor den betracht. Zooals reeds hierboven is medegedeeld, heeft bij de vaststelling van de rantsoenen de bedoeling voorgezeten, dat in het alge meen alle verbruikers één kamer zullen kunnen verwarmen. Er doen zich echter zeer vele gevallen, voor, waarin verwar ming van meer dan één kamer noodzakelijk is, namelyk van bepaalde kamers of ruim ten, welke voor bijzondere doeleinden be stemd zijn. Onder deze ruimten voor bijzon dere doeleinden worden verstaan kanto ren aan huis, winkels, spreek- en behande lingskamers van artsen enz. Voor de huizen, die gestookt worden met haarden en kachels is de regeling voor de verstrekking voor ruimten met bijzondere doeleinden reeds bekend, terwijl de regeling voor pensionhouders en kamerverhuurders in de categorie „haarden en kachels" eeni- ge dagen geleden is gepubliceerd. Tengevolge van de omstandigheid, dat de verstrekking voor ruimten voor byzondere doeleinden voor verbruikers in de categorie „centrale verwarming" viel onder de rege ling inzake den toeslag voor groote huizen, was het aanvankelijk niet noodzak^Jyk om voor de verwarming van ruimten voor bij zondere doeleinden een aanvulling op de bestaande distributieregeling te ontwerpen. Nu echter do toeslag voor groote huizen in de categorie „centrale verwarming" niet zal worden gegeven, is voor de extra verstrek king voor deze ruimten een nieuwe rege ling gemaakt, waarin bovendien de toewij zing voor pensionen kamerverhuur is op genomen. Deze regeling is eveneens van toepassing op flats, waarin 4 of minder flat- of étagewoningen door middel van één centrale verwarmingsinstallatie worden verwarmd en waarvoor tot nu toe slechts één bonkaart L is uitgereikt. Volgens de ontworpen regeling wordt al leen een extra rantsoen gegeven voor ruim ten met byzondere doeleinden, waar radia toren aanwezig zyn, echter slechts voor zoover de inhoud van deze ruimten samen met den inhoud van de overige vertrekken, waar radiatoren zijn, grooter is dan 300 ku bieke meter. Heeft men dus bijv. een kantoor aan huis, dat voor een extra verstrekking in aanmerking komt, maar is de inhoud van kantoor en woonvertrekken samen kleiner dan 300 kubieke meter, dan wordt de toe slag niet gegeven. Is de inhoud van kan toor en woonvertrekken samen bijv. 400 kubieke meter, terwijl de inhoud van het kantoor 200 kubieke meter bedraagt, dan wordt slechts een toeslag voor het kantoor gegeven op basis van 100 kubieke meter, daar de toeslag immers slechts wordt ver strekt voorzoover de inhoud van de ruimto voor byzondere doeleinden tezamen met den inhoud van de overige vertrekken, waarin radiatoren aanwezig zijn, grooter is dan 300 kubieke meter. Verbruikers in de categorie „centrale verwarming" met ruimten voor bijzondere doeleinden, waarin geen radiatoren aan wezig zyn, vallen niet onder bovenstaande regeling. Voor hen wordt evenwel de mo gelijkheid geopend om voor de ruimten met bijzondere doeleinden toch een toeslag te verkrijgen zy dienen zich hiertoe vóór 15 October a.s. tot den plaatselijken distribu- tiedienst te wenden. Zij komen evenwel alleen in aanmerking voor een cxtra-veretrekking, indien de in houd der woonvertrekken, waarin radia toren aanwezig zijn tezamen met den in houd der ruimten voor bijzondere doel einden grooter is dan 300 kubieke meter. De verbruikers in de groep „centrale ver warming", die volgens de oude regeling in aanmerking kwamen voor een extra toe- Slag voor buitenmuren of huizen, waarvan de totale kubieke inhoud van de door een radiator voorziene vertrekken meer 'be draagt dan 300 kubieke meter, hebben in sommige gevallen reeds aanvraag formu lier MD 114, waarop de gegevens, benoo- digd voor de berekening van dezen extra toeslag waren vermeld, by de plaatseiyke distributiediensten ingediend. Deze aanvragen zijn thans ongeldig ver klaard. In verband hiermede dienen de ver bruikers in de categorie „centrale verwar ming" die op grongl van het bovenstaande in aanmerking meenen te komen voor een extra toeslag voor ruimten voor byzondere doeleinden, een nieuw aanvraagformulier MD 120 op nader door de plaatselijke dis tributiediensten bekend te maken tijdstip pen by deze diensten af te halen. Engelsche luchtaanvallen op Nederland. DRIE DOODEN EN ELF GEWONDEN. Vrijdagnacht verschenen, zulks in onder scheid met vorige dagen, weer eenige En gelsche vliegtuigen boven ons grondgebied. De meeste neergeworpen brisant- en brand bommen vielen op het open veld en richtten geen schade van eenige beteekenis arfh. Op een enkele plaats echter werd een huizen blok getroffen en werden zeven woonhuizen grootendeels verwoest. Hierbij werden he laas drie personen gedood en elf gewond, terwijl nog eenige personen vermist wor den, zoodat mogelijk het getal der slacht-" offers nog stijgt. HOOFDPRIJZEN STAATSLOTERIJ. 1000: 5061 21297 400: 1982 8029 11753 11892 12738 17112 20621 200: 1204 1566 19149 100: 1431 2037 2144 5935 6600 16180 16469 de oprichting der Goesche jeugdstorm in 1938, de mobilisatie, de opheffing van den jeugdstorm en het wederverschijnen na 15 Mei 1940 waarna de jeugdstorm uitgroeide tot 15000 leden. Hierna werd geluisterd naar de rede van Van Geelkerken, die door de radio uitge zonden werd, en vervolgens reikten de vaan drigs Tolhoek en C. L. Klooté aan de volgen de leden (die reeds voor 10 Mei 1940 lid waren) de daartoe speciaal vervaardigde onderscheidingsteekenen uit: H. B. Dagevos C. H. Dagevos, A. S. J. Dekker, H. A. Dek ker, J. A. Dijkema, C. L. Klooté, J. Koert, E. Q. Lenshoek, Q. F. Lenshoek, E. E. Lenshoek-Van Wageningen (afwezig), M. C. Sinke, J. M. Tolhoek, J. Verstelle en D. Dekker. Een en ander werd onderbroken door het zingen van stryd-liederen* De strijd tegen de Britsche koopvaardij. DE ACTIE VAN DE DUITSCHE MARINE Het D. N. B. meldtDe Duitsche marine heeft in de afgeloopen week op nieuw bewezen, dat zij den slag op den Atlantischen Oceaan voortzet. Zij viel in een week drie convooien aan, waarvan een ten Westen van Af ril.en bracht hiervan 24 koopvaarders, waaronder vier tank schepen met een gezamenlrjken inhoud van 160.500 brt. tot zinken. Telt men hierbij de verliezen op, welke de Engelsche ravi- tailleeringsscheepvaart in dezelfde periode door de Duitsche luchtmacht heeft geleden, dan hebben de Britten in een week 193.500 brt. scheepsruimte verloren. De Duitsche marine drong bij de ge vechtshandelingen aan het Oostelijk front tot diep in de Flnsche Golf binnen, legde nieuwe mijnversperringsgordels en be schermde de operaties tegen de Oostzee- eilanden. De mijnenvegers, patrouillevaar tuigen en artillerie sloegen Britsche pogin gen om de bezette gebieden aan het Ka naal of het Duitsche Ryk te naderen, af. Zij schoten tien Britsche vliegtuigen neer. Het Canadeesche ministerie van marine heeft, naar de Britsche berichtendienst meldt, medegedeeld, dat een Canadeesch korvet met 17 koppen na een strijd tot zinken is gebracht. Het D.N.B. meldt uit LissabonDe bla den melden, dat op de Azoren Vrijdag 103 schipbreukelingen zijn aangekomen van ver scheidene Engelsche schepen, die door duik- booten der spil tot zinken zyn gebracht. Donderdag waren op de Azoren elf schip breukelingen aan land gebracht door een Canadeeschen torpedojager. Zaterdag zyn te Lissabon tien schip breukelingen van het onder Panameesfche vlag varende motorschip „Trinidad" aange komen. Het schip zou, naar de overleven den mededeelen, in de buurt van de Kaap Verdische eilanden door het geschutvuur van een duikboot van onbekende nationali teit tot zinken zyn gebracht,

Provinciale Zeeuwse Courant | 1941 | | pagina 2