Geldige bonnen voor voedingsmiddelen KORTE PREDICATE HERFST OVER EUROPA. Weer is het herfst over Europa. Weldra komt de winter. Wij hebben zelden zoo te gen een winter opgèzien als thans. Onze sympathie is met de huisvrouwendie eiken dag maar weer wonderen moeten verrichten om een eetbaar en voedzaam maal te verschaffen. Onze gedachten gaan uit naar degenen, die iemand missen en voor wie de lange winteravonden zoo ex tra lang en zwaar zullen zijn. En er is zoo veel smartelijker smart. Herfst over Europa. Er sterven nu on- telbaren en worden haastig, onder regen, sneeuw, vorst, in een massagraf gelegd. Er lijden talloozen. Velen zeggen: Wie zal ons het goede doen zien? en herhalen zonder het te we ten een woord uit Psalm Jf. Menschen, die daar vroeger niet zoo bij stil stonden, of die overtuigd waren, dat het gaf de in den mensch te vinden is, gaan zich nu afvra gen: waar is het goede Er zijn er ook nog, die tevreden zijn, met hun eigen rustige voortreffelijkheid en het goede in zich wetenTevreden met de zekerheid, dat zij hun plicht doen, en ieder het zijne geven, blijven zij tevreden ook al vergaat de wereld van jammer. Ik geef échter niet ieder het zijne en giji evenmin. Wanneer ik één dag ieder geef wat hij behoeft, dan ben ik nog voor diei dag om is alles kwjjt. Ik kan ook niet te vreden zijn met my zelf; al was 't alleen hierom dat ik deze ellende niet kon voor komen. Neen, wij zijn machtelooze stofjes en ivie zal ons het goede doen zien Als de Psalm gevraagd heeft, gaat hij bidden. Hij bidt: Verhef over ons het licht Uws aanschijns, o Heer! Ja, dat is het. Want ergens is het goede, maar ivy leefden er met onzen rug naar toe. Wij moeten ons omkeeren. Dit is een schreeuw naar God, een schreeuw uit de herfst en den winter en den nacht naar de zon. Schijn over ons, o Zon.' Ik heb vaak in de kerk die zon gezien, in dpn kilsten winter, in den zwartsten nacht. Want die zon is Christus, Gods vriend'lijk aangezicht, het goede, licht in den nacht, zon in den wintervrede voor- eeuwig. F. BEVELAN'SE BRIEVEN 't Concours. Van de weke z'k het m'n eigen maer is makkelik maeke. Ik za' een brief over- schrieve, die k 'k pa3 zelft on'fangen Wees mae' mie ongerust dè' julder dae'- deur tekort 'edae worre, 'oor. Je wil' toch zeker, voe een kêer, ok wer is 'óore, wat een aar te zeggen eit Den dezenei bovendien de vorege Zitterdag nae 't con cours 'ewist in Stad; dae zeit 'n ok nog 'n êen en 't are over. Nie', dat 'n verstand van paeren eit, 'öor, mae' daerom schreef 'n ok: „dat was voe iemand gljek as ik, di§ op z'n besten een Oldenburger van een Belg kan onderschei-e, butengewoom jnak- kelik. dat deur die luidspreker oalles zo dudelik uut-'eleid wier wae- je speci aal op lette most en wat ter góed was en wat; nie en zó-è.'. Het begon daerom riekelik vroeg; dat kust je zie an de mén sen, bie 't begun waere der nog niet zó 'êel vee op de weie. Mae' dat duurden nie lank of ze stoenge drie reeken dikke rond de baene. Ik een best pleksje, vlak van voren, dae' kust ik nog op een bankje zitte. De tribune,, dae' vind ik nie' vee an: te defteg; je temidden tussen de mén sen zit, dan ku' je zd noe en dan temissen nog is lache. Van dat angaende 'k het ekstra 'etroffe. Vlak nest me zatte twi boeren en achter ons stienge een stik of zes jonge boeremeiden. Nou die, twee-e dee-e d'r besten om deskundeg te lie- kenen; meschien waere ze, onwetend, an 't balderen. Toen de amazones an-'eree-e kwaeme zei den êenen: „mae' z' 'oun de lienen aars vee' te lank vast, 'óor". Noe docht ik, dè.' ze dat teugels noemden en van. lienen praatten k je ment op een waegen of in een g'rfl. Mae' êen van die meiden dat ok 'ehóore en die dee toen tegen d'r kammeraas ok 'êel deskundeg: ,,nou, mae' z' 'ouw de lienen aars nogè' Jank vast, 'óor". Ik voe mien dienke, da' dat zó wer 'emotten eit, wan' dè.' die mlsjes kuste rie-e, dat kwam wer uut bie de jacht - of 'oe 'êet zö'n dienk. En dan dat misje uut Axel, é!Zö maer invoudeg- jes wig in d'r wit trlco, mae' ze liet d'r paerd zoete dóodligge en gieng der zelft bovenop stae. Ze salleweerden en toen gienge de ménsen klappe; dae' was nog verzocht om dat nie' te dóen, dat bin die paeren nie' gewend Een paerd is noe êenmael een zenuwachteg beest. Het is zaak dat de ruiter kalm bluuft, wan' k die z'n eigen nie beheerse kan, wat wóu 'n 't dan z'n paerd kunne. Een paerd vdelt dat sebiet en an de stemme 'öort 'n 't ok. Noe was dat êene paerd daerom een ver- reke, 'öor. Ik g'lóove k dat Haagse juf fertje dae' op zat. Iedere kêer prombêer- den ie toch om achterom de hindernis te gaen en dat nie lokten, sloeg 'n nog gauw mee z'n achterpóoten de boel omvar- re. Toen dat misje d'r ofvloog mee d'r rik tegen die paele, g'löof ik dè' ze d'r eigen toch lilluk zee." dee. En dan zei die vent nest me nog: „nêe-e juffrouw, gae jie mae' kousen stoppen". Die meiden achter ons lachten, dae zat allicht ok nog een bitje jeloersegheid tussen. Noe kan 't daerom best gebeure, dat die misjes nie genoeg krachten om een paerd te regee- ren, wan' drie-e van. de vuve uutvoale, om dat de paeren weigere, dat is toch wat vee'. Het dee' me zelft plezier, dè' ze 't nog is van over mochte doe-e. Toen ze voor de jury stoenge zei m'n buurman: „wacht, ie 7è' eest is losse, dan za' 't meschien trek beter gae". Oalles dat a ten zei, op 'êel de mimeg, kan 'k nie schrie- ve, dat was soms een bitje oal te sappeg. Dat k 'k nog nSoit 'ezien en dat in mien óogen het kunstegste was, dee' menêer De Grooff, mee die hakkenei, dat was noe :.iee recht een telganger, kaerel nog an toe, Je snap nie, 'oe ze dat een perretje kunne lêere. Die ei daerom tóch klippertjes, die ter magge v.eze: tjon- gen-jongen-jo'ngen, wat kan die Coca Co la toch löope. Roef, dae klettert 'n verbie, roef, daer eit 'n werenteg k rond 'ewist Bie andere komt het er soms op een se conde op an, dae' was mèn buurman z'n verstand ok op 'evoalle, ie zei: „dan mö' je toch dirrom een nauw 'arlozie Mêer 'k over 't concours nie te schrieven. Je zu' 't verslag wé' in de krante leze". MaerreIk gae dien brief nïe mi' vadder overschrieve. 't Is bèddetied en ik mó over den olie ok dienke. De rust. H. C. H. ZEEUWSCHE KRONIEK S CHORE EN VLAKE. n. Wy zagen in het vorige artikel, dat Scho- re en Vlake afzonderlijke parochies of Roomsche kerkelijke gemeenten waren. De namen van enkele pastoors dier kerken zul len wij niet noemen, daar de lijst verre van volledig zou zijn. De Hervorming kwam op Zuid-Beveland 6 jaar later dan op Walche ren. Terwijl hier de bezittingen der Room sche kerken en .kloosters publiek reeds wer den verkocht, heerschte op Zuid-Beveland enkel de Roomsche godsdienst als staande nog onder Spaansch gezag. Door de zoogen. Satisfactie van Goes samen met het platte^ land stelde i i 1577 geheel Zuid-Beveland zich onder de regeering van Willem van Oranje met de bepaling, dat de Roomsche godsdienst gehandhaafd bleef. Hieraan werd echter niet de hand gehouden. Na terug keer der gevluchte Hervormden in Zuid- Beveland kregen zij er vasten voet, eerst in Goes, later ook op de dorpen. Toch bleven er, in tegenstelling met Walcheren, nog velen de oude godsdienst getrouw, ook vele jaren daarna, toen hun godsdienst verboden werd. In de grootste Bevelandsche dorpen werd spoedig een Hervormde gemeente gesticht. De oude Roomsche kerk, die niet gebruikt werd, werd nu een Protastantsch bede huis, nadat zij natuurlijk eerst „gereinigd" was. Alles werd er uit verwijderd, dat aan den Roomschen eeredienst herinnerde. Schore was een der laatste zes dorpen, waar een Hervormde gemeente werd ge sticht. Een bewijs dus, dat het dorp klein was en zeker niet vele Hervormden telde. -Wel werd er nu en dan in de kerk ge predikt door een predikant uit d? naburige gemeenten. Wie geregeld ter kerk wilde gaan, moest naar Biezelinge of Kruiningen. De toenmalige slechte wegen, vooral des winters, lolrten ook niet tot een geregelden kerkgang. Niet zonder reden verzocht de ambachtsheer van Schore en Vlake in 1598 aan de classis Zuid-Beveland om een die naar des Woords, dus om te Schore 'n zelf- rtandlge Hervormde gemeente us stichten. Zijn ambachtsheerlijkheid zou daardoor ook in belangrijkheid toenemen, daar Schore dan een kerkdorp werd. Dit schreef hy na- tuurlyk niet in zyn verzoekschrift. Het stichten van een nieuwe gemeente kostte veel geld, al verdiende een predikant ten plattelande destijds maar 400 's jaars pl. 36 voor elk kind. Ook moest een koster, die tevens schoolmeester was, benoemd worden. Verder moest er een pastorie en een school komen. Het verzoek werd dan ook afgewezen. Twintig jaar later, dus in 1618, werd het verzoek herhaald. De tijdsomstandigheden waren veel gunstiger. Ook was het aantal Hervormden te Schore en te Vlake ver meerderd, al was het aantal belijdende lidmaten nog zéér klein. De classis be willigde nu. Het duurde echter nog tot 21 Augustus 1619 voor de eerste vergadering kon worden gehouden om een kerkeraad te kiezen. Tot ouderling werden gekozen Jan Lauweris en Anton Costens en tot diaconen of diakenen Geert Pierson voor Schore en Jan Anthonissen voor Vlake. De kerkeraad vormde met den ambachtsheer het zoogen. college.qualficatum, dat een predikant kon beroepen en een koster benoemen. Wy zeiden reeds, dat nu en dan te Schore door een der naburige predikanten werd gepredikt. Op 8 September 1619 werd door ds. L. van den Besten van Kruiningen te Schore het eerste kind gedoopt.. In de eerste vergadering van het college qualificatum In October 1619 gehouden waren ook aanwezig de predikanten L. van den Besten te Kruiningen, Ab. Happart te Biezelinge en Joh. Dambrinus Sr. te Ka- pelle. Toen werd beroepen als predikant Johannis Dambrinus de Jonge, zoon van ds. J. pambrinus te Kapelle, Nadat het beroep door de classis was goedgekeurd, werd hy o„> 15 Dec. des voormiddags in zyn dienst bevestigd en predikte hij des middags het eerst voor zyn nieuwe ge meente. Beurtelings werden de godsdienstoefe- r Ingen gehouden in de kerken te Schore en te Vlake. Al waren beide plaatsen ker kelijk vereenlgi, toch was de gemeente nog klein, 't geen ook te zien was aan het ge ringe aantal kerkeraadsleden. In het eerst telde de'kerk dan ook maar 18 belydende lidmaten. Op' 5 Januari 1610 deden 4 per- f jnen belijdenis des geloofs. Op 12 Jan. d.a.v. werd het eerste Heilig Avondmaal gehouden in de kerl. te Vlüke. De gemeen te nam geregeld in leden toe, want in 1638 waren er re*, is 53 lidmaten. Toen waren er in 't geheel 240 kinderc gedoopt, dus gemiddeld ruim 13 per jaar. Op het eind der 18de eeuw waren er 90 lidmaten. Thans telt de gemeente ongeveer 550 leden, zoow 1 lidmaten als doopleden. Bjj een kerkelijke gemeènte hoorde voor-* al vroeger een school, daar beide nauw met elkaar waren verbonden. Het college, dat een predikant beriep, benoemde ook een schoolmeester, die tevens koster, voor zanger, grafdelver, enz. was. Niet ten on rechte was de school destijds de dochter der kerk. De jonge dominee Dambrinus, op 15 December 1619 aan de nieuwe ge meente verbonden, deed nog in hetzelfde jaar een verzoek aan de.classis „om een bequamen schoolmeester voor de jonge jeugt in de fundamenten des christelijken géloofs te onderwijzen, mitgaders het woort des Heeren in de gemeynte voor te lesen en de psalmen voor te singen," Op het verzoek werd dadelyk goedgunstig be schikt. Wie er toen benoemd is, is niet bekend. Wel was vier jaar later koster en schoolmeeester Samuel de Laval. Het is dus niet onmogelijk, dat hy in 1620 als de eerste schoolmeester is benoemd. Hy kreeg in 1630 oneenigheid met -denkerkeraad over zyn inkomsten. Deze waren destyds en nog zelfs twee. eeuwen later wel veler lei, maar niet vele. Hy nam zijn ontslag, meenende op een andere wijze beter aan de kost te kunnen komen. In zyn plaats werd benoemd Jan Anthonissen. Niet on- mogelyk dat deze dezelfde Jan Anthonissen is uit Valke, die by de constitutie der Her vormde gemeente als diaken werd gekozen. Daar de kerk toch te groot was voor de kleine gemeente, werd een deel er van, n.l. een zyde van het kruis door een muur afgesloten en als school gebruikt. Later /werd op dezelfde plaats een nieuwe school gebouwd. Toen in 1883 een weinig verder het tegenwoordige schoolgebouw werd ge sticht, kwam op de plaats der vorige school het gemeentehuis te staan. XWordt vervolgd.) t.' B. J. d. M. VOOR DE HUISVROUW. UIEN EN WINTERPEEN Hef voorllchtngabureau van den voedingsraad schrijft o.m.: Uien en winterpeen worden samen veel in den stamppot gegeten. De hotspot met rauwe peen kent niet iedereen. Veel verschil in smaak en uiterlijk met het van ouds bekende recept is er niet. De aardappelen en een gedeelte van de winterpeen worden samen gaar gekookt en fijn gesneden op de gebruikelijke wijze. Even voor het opdoen wordt de rest van de peen geraspt en door den stamppot gemengd. Het voordeel hiervan is, dat de wortelsmaak iets meer op den voorgrond treedt en de voedingswaarde verbe terd wordt. Van uien en winterpeen kan men ook een stoof schotel bereiden, hetgeen zelfs te verkiezen is boven een stamppot, omdat dan de aardappelen en groenten niet worden gestampt. Door het stampen wordt nl. veel lucht in het gerecht ver werkt, waardoor de vitaminen in waarde achter uitgaan. De ui wordt behalve in den hutspot in hoofd zaak als toekruid gebruikt. Als hoofdbestand deel van een gerecht of als groenten eet men hem helaas te weinig. De ul doet in voedings waarde niet onder voor menig andere groente. Uien bevatten, evenals wortelen, naast een kleine hoeveelheid eiwitten en spoor vet, vrij veel zet- meelstoffen en suikers cn de voor ons lichaam zoo belangrijke zouten eri vitaminen. Men kan de uien als groente geven. bv. met een zuur sausje of met tomaten. Recepten vindt u hieronder. Ook een stamppot van uien of stoof schotel van uien met visch zal bij velen in den smaak vallen. De uien zijn vrU goed te bewaren. De wartelen bevatten behalve suiker, zetmeel- stoffen, eiwit, vet en zouten ook veel carotine en stof. waaruit ons lichaam zelf vitamine A. kan vormen. Vooral om deze carotine is het belang rijk, dat geregeld winterpeen gegeten wordt, want er zijn op het oogenblik weinig levensmid delen, waaruit ons lichaam vitamine A. verkrijgt. Daar het grootste deel aan vitamine, provita mine en fouten aan den buitenkant van de peen zit, ia het niet aan te raden deze te schillen. Men kan volstaan met de peen goed te' boenen en te wasschen. Het gebruik van rauwe groenten is gezond. Zooals hierboven reeds beschreven werd. kan men een deel van de winterpeen rauw door den stamppot mengen. De geraspte of ln plakjes ge sneden wortel smaakt ook op de boterham, soms voegt men dan wat suiker, citroensap of zout toe. In een sla van rauwe groenten mag de wortel niet vergeten worden. Ook de ui is in kleine hoeveelheden rauw te gebruiken. Sommige vinden de sterk uitkomende smaak van de stukjes ui wel eens hinderlijk, men kan dit bezwaar opheffen door de ui te raspen, waardoor het gerecht toch de pittige aro ma van den ui krijgt. Thans volgen eenige re cepten: Gekookte uien. ltt kg. uien, 3 dl. kookwater en azijn, 25 g. bloem, zout, peper. De uien schoonmaken, alles wat vliezig is ver wijderen, groote uien doorsnijden, opzetten met weinig kokend water en zout en vlug gaar ko ken. Kooktijd een half uur. De uien afgieten, het uienwater en de azijn met de aangemengde bloem binden. De saus op smaak afmaken en met de uien vermengen. De uien kunnen ook gegeven worden met een tomatensaus. Stoofschotel van vlseh en nlen. l'/3 kg. aardappelen, kg. visch (bv. wijting, snoekbaars, zeelt) wat boter of vet? De visch schoonmaken, wasschen, in mooten snijden (desgewenscht van graten ontdoen) de aardappelen schoon boenen en wasschen, de uien in stukken snijden. In een stoofpan een bodempje water aan de kook brengen. Hierin de visch, de aardappelen en de uien met wat zout en boter of vet aan de kook brengen, de schotel of pan goed sluiten en het gerecht gaar kokx. Kooktijd plus minus V3 uur. Het overtollige vocht in een sauskom gie ten. het gerecht in een stoofschotel of dekschaal opdienen. Stoofschotel van nlen en winterpeen. 1 y2 kg. aardappelen, 8 groote uien, kg. winterpeen, 100 g. runderpoulet, 4 dl. taptemelk, vet of boter, zout. Het vleesch met zooveel water in een stoofpan opzetten, dat het goed bedekt ls. Wat zout toe voegen en het vleesch in de goed gesloten pan op een zacht vuur bijna gaar koken (plus minus 1& uur) de schoongeboende (niet geschilde) ge- wasschen en in stukken gesneden winterpeen en aardappelen, de in stukken gesneden uien en de boter of het vet toevoegen. De pan sluiten, de inhoud vlug aan de kook brengen en alles gaar koken. Kooktijd plus minus V2 uur. De tapte melk en wat geraspte wortel toevoegen. Alle bestanddeelen losjes door elkaar roeren en nog even doorwarmen. Het overtollige vocht in, een sauskom gieten. Het gerecht in, een dekschaal of vuurvasten schotel opdoen. RIJKE PALINGVANGSTEN IN HET IJSELMEER. Een veertien dagen geleden brachten de Wieringers 29.000 pond paling aan den afslag' te Den Oever. Na den dag, waarop deze ryke vangst gemaakt werd, leek het alsof alle paling verdwenen was. Totdat Maandag 1.1. de fuiken van de Wieringers overvol waren. Niet minder dan 45.000 pond werd dien dag op den afslag aangevoerd. Per vis- scher is dit dooreengenomen ongeveer 1000 pond 0.52. Een aardige besomming dus. MEISJE SLAAPT REEDS 770 DAGEN. Het moderne „Doornroosje", Doreen Shook uit Albany (New-York), heeft, zoo meldt „United Press", haar zevenden ver jaardag slapend doorgebracht. In dien toe stand verkeert zij nu al 770 dagen. Twee jaar geleden viel het meisje in een perma nenten slaap, nadat zy even te voren nog heel vroolyk met haar vriendinnetjes had gespeeld. De artsen voeden het meisje met vloei baar voedsel, dat ryk aan vitaminen is, door de neusgaten. Haar lichamelijke toe stand is uitstekend. Al dien tijd, dat zij nu al slaapt, heeft zij haar gewicht van 37 pond behouden. ZILVERSCHAT OP GOTLAND GEVONDEN. Het A.N.P. meldt uit Stockholm, dat men op Gotland (Zweedsch eiland in de Oostzee) een zilverschat uit de tiende eeuw heeft gevonden, bestaande uit goed bewaard gebleven Arabische munten en zilveren siervoorwerpen. Het is de tweede 'maal in dit jaar, dat een zilverschat op Gotland ontdekt wordt. Reeds in Mei j.l. werden Duitsche en Engelsche .munten uit de middeleeuwen gevonden. By Etelhem, waar men thans de zilverschat ontdekt heeft, is vroeger een der grootste goud vondsten van Europa gedaan. VERTRAGING IN SLUISBOUW OP ÜRK. De sluisbouw op Urk is gestagneerd. Een damwand begon plotseling te werken, met het gevolg, dat deze den grond, dien hy keeren moest, niet meer houden kon, en door den geweldigen druk bezweek. Ge lukkig kwam het stalen gevaarte slechts langzaam in beweging. De arbeiders, die in den sluisput aan het werk waren, kon den zich in veiligheid stellen. Het gebeurde moet worden geweten aan grondverschuiving onder het geffiaal. In zeer korten tijd stonden de gebouwen in het water. Het gemaal en de bijgebouwen zijn echter niet beschadigd. Verschillende stukken zetsteenwerk van kaden en dam men zijn ingestort. Persoonlijke ongeluk ken kwamen niet voor. IN DE WEEK VAN 28 SEPT. T/M 4 OCT. 1941. ELK DER VOLGENDE BONNEN GEEFT RECHT OP HET KOOPEN VAN a 28 SEPTEMBER T/M 4 OCTOBER 1941 Brood of gebak 37-4 Brood 87 Brood 87 Vleesch 87 VLwaren 87 Melk I 38 Reserve 4 Rants. Rantsoen Vz Rantsoen 1 Rantsoen Vleesch of vl.-waren 1% Liter Melk 3% K.G. Aardappelen Bloem 7 SEPT. T/M 4 OCT. 1941' 114 Algemeen 115 Algemeen 116 Algemeen 34-35 36-37 C Ryst C Havermout 117 Algemeen 118 Algemeen 119 Algemeen 84-35-36-37 Kaas 1 K.G. Suiker 1 1 1 1 1 KG. 250 Gram Koffie-surrogaat 250 250 250 250 Gram 500 Gram Jam 500 500 500 500 Gram Rantsoen Bloem, brood of gebak Ryst Havermout Havermout Gort Vermicelli of maizena 250 Gram 250 Gram 250 Gram 250 Grém 100 Gram 100 Gram Kaas 25 SEPTEMBER T/M 13 OCTOBER 1941 36-87 Boter 36-37 Vet 250 Gram 250 Gram Boter Boter met reductie Beschikbaar per persoon 14 t/m 20 i. Vol was senen B«nh. In tijdvak van één week 9 18 20 18 Ranta. 2 j 3 3 I S Rants. 7 I 3% Rants. 3% I 8% I 3% Rants. In tydvak van vier weken 4| 4 I - 250 250 250 250 100 100 4 Rants. Gram Gram Gram Gram Gram 400 I 400 I 400 j 400 Gram In tydvak van 18 dagen 250 I 500 I 500 I 500 I Gram 250 I 500 500 500 Gram N RAN TSOEN Brood 100 gram brood Gebak 75 gram beschuit, wafels, biscuits, koekjes, óf 140 gram speculaas, koek, óf 300 gram cake, óf 400 gram gevuld klein korstgebak, óf 500 gram gevuld groot korstgebak, óf 600 gram taart, gebakjes Bloem 70 gram tarwebloem, -meel, roggebloem, -meel, zelfrijzend bakmeel R\jst 250 gram ryst, rQstemeel, -bloem, -gries, kindermeel Havermout 250 gram havermout, -vlokkei, -bloem, -gort, aardappelmeel- vlokken, gruttemeel (gemengd meel) Gort 250 gram gort, gortmout, gortbloem, grutten ,(alle soorten), gruttenmeel (gemengd meel) Vermicelli 100 gram vermicelli, macaroni, spaghetti Maizena 100 gram maizena, sago, aardappelmeel, óf 100 gram zetmeel, verwerkt in puddingpoeder or pudding- sauspoeder Vleesch 100 gram vleesch, gewicht van been inbegrepen Vleeschwaren 75 gram gerookt of gekookt vleesch, óf 75 gram gerookte worstsoorten, óf 100 gram gekookte worstsoorten, óf 125 gram leverartikelen, tongeworst, nierbrood, óf 150 gram bloedworst Jam 1 500 gram jam, siroop, honing, enz. Voor de overige artikelen is het rantsoen geiyk aan de ln bovènstaande lflst vermelde hoeveelheden. ATTENTIE DE VOLGENDE BONNEN ZIJN NA ZATERDAG 27 SEPT. NIET MEER GELDIG 36 Brood. 36 Vleesch 36 Vl.waren 36 Melk I 37 Reserve Brood of gebak Vleesch of Vl.waren Melk I Aardappelen De bonnen, welke met ingang van den Zondag zyn gel dig verklaard, met uitzondering van die voor vleesch of vleeschwaren, mogen reeds op den daaraan vooraf- gaanden Zaterdag worden gebruikt. Het koopen van vleesch of vleeschwaren by den klein handel op Maandag en Dinsdag is niet geoorloofd. SCHAKEN Bedactenr J. M. Mnlllé. Uit de natch K. MaartenseJ. J. v. d. Ende. Derde partij: Wit J. J. v. d. Ende ZwartK. Maartense. Aangenomen Damegambiet. I. d2d4 d7—dB 2. c2—c4 d5><c4 3. Pglf3 a7a6 in combinatie met den vol genden zet. is deze variant verschillende malen door Aljechin met succes toegepast. 4. e2e3 Lc8—g4 Na b5 5 a4 c6 6 ab5: 7 b3 enz. krijgt wit de gambiet-pion met goed spel terug. 5. LflXc4 e7e6 6. Pbl—c3 Euwe geeft hier aan: 6 Db3 Pc6! Nu mag niet 7. Db7Pa5 8. De4 Lf5! (8 Pc4:? 9. Dc6f) 7. Ld2 maakt Paö onmogelijk. Wit staat beter. 6Pg8—16 7. 0—0 Pb8—d7 1. Ddl—e2 Stelling na 8.7 Ddl—e2 b7b5 consequent, maar o.I. hier niet de .beste zet. Zwart kon hier met 8 e5! zijn spel volkomen bevrijden en zelfs het initiatief nemen. 9. Lc4—d3 c7c5 11. Pc3—e4 Dd8b6 13. Pe4Xf6f Pd7X*6 15. Ld3Xe4 Db7xe4 17. Tfl—cl Lc6d6 19. De2Xf3 De4X*3 10. a2a4 b&—b4 12. a 4a5 Db6—b7 14. d4Xc5 Pf6e4 16. Lef—d2 Lf8Xc5 15. Tel—C4 Lg4Xf3 g2X*3 b4—b3 Beter leek het hier de pion nu maar te geven, en met 20 00 voort te zetten. Het dan res- teerende toren-eindspel gaf toch nog remise- kansen. 21. Ld2b4 Ke8e7?? een grove fout. Derge lijke fouten worden gemaakt wanneer men zich niet verzoenen kan met een klein materieel ver lies. Men wil alles houden en verliest plotseling alles. 22. Tc4—c7f en zwart gaf op. OM HET KAMPIOENSCHAP VAN ZEELAND. Uitslag eerste ronde: J. M. MullléH. Boel houwers 1—0; W. de Graaf—R. v. d. Harst Vj\ K. MaartenseH. Strooband 0—1; A. Dobbe» laar—G. H. van Ooyen 0—1, RADIOPROGRAMMA ZONDAG 28 SEPTEMBER 1941. HILVERSUM I, 415,5 M. 8,00 Gewijde muziek (gr. pl.) 8,30 BNO: ber. 10.00 Utrechtsch Stedelijk orkest (opn.). 11,30 Kinderkoor ,,De Merels". 12,00 Boyd Bachman ork. 12,45 BNO: Nieuws- en econ. ber. 1,00 Ned. Verb, voor Sibbekunde: Vragenbeantwoordlng. I.15 De Meesterzangers en gram, 1,40'Gram. 2,00 Puszta Ernö en ork. 2,40 Orgel en gram. 3,00 Ra- diotooneel. 3,45 Schrammelkwartet en soliste en de Romancers en soliste. 5,00 Voor de jeugd. 5,30 Viool en piano. 6.05 Sport van den dag. 6,30 En semble Bandi Balogh. 7.00 Actueel halfuurtje. 7,30 Gram. (met toel.). 8,00 Omroepork., solist en" het kleine Omroep-Mannenkoor. 9,10 Klaas van Beeck en ork. en de 1001 Nacht Zangers. 9,46 BNO: ber. 10,00—10,15 BNO: Engelsche uite. HILVERSUM II. SOLS' M. 8,00 Gram. 8,30 BNO: ber. 8,45 Gram. 9,00 Rcndom het orgel (Christ. Radio Sticht.) 9.30 Morgenwijding (Christel. Radio Sticht.) 10,00 Zondagmorgen zonder zorgen. 12,00 Cyclus „Kent Gij Uw Bijbel?" (Christel. Radio Sticht.) (opn.). 12,15 Gram. 12,45 BNO: Nieuws- en econ. ber. 1,00 De Melodisten en BOÜsten. 2,00 Voordr. 2,15 Amsterdamsch Bach-ensemble "en clavecim- bel. 3,05 4-Handige Planovoordracht, 4,00 Studio- dienst. 6.30 BNO: Sportuitslagen. 5.40 Gram. 5.45 Voordracht. 6,00 Variété-progr. 7,00 Actueel half uurtje. 7,30 Gram. 7,45 Reportage. 8,00 Omroep- Symphonle-ork. en solist. (9,00—9,15 Gram). 9,45 BNO; ber. 10,00—10,15 Gram. MAANDAG 29 SEPTEMBER 1941« HILVERSUM I .415,5 M. 6,45 Gram. 6.50 Ochtendgym. 7,00 Gram. 7.45 Ochtendgym. 8,00 BNO: ber. 8.15 Gewijde muziek (opn.) 8.35 Gram, 9,15 Voor de huisvrouw. 9.20 Gram. 10,40 Voordracht. 10,50 Sylvestre-Trlo. II,30 Voordracht. 11,40 Gram. 12,00 Zang cn piano. 12,40 Almanak. 12,45 BNO: ber. 1,00 Cello, piano en gram. 1,45 Molto Cantabile. 2,30 Gram. 3,00 Voor de vrouw. 3,45 Gram. 4,20 Viola d'amo- re en piano. 4,45 Voor de jeugd. 5,15 BNO: Nieuws-, econ.- en beursber. 5,30 Gevarieerd progr. 7,00 Actueel halfuurtje. 7,30 De Ramblers. 8,00 Concertgebouw-ork., solist en gram. 9,30 Gram. 9,45 BNO: ber. 10,00—10,15 BnO: Engel sche ultz, - HILVERSUM II. 301.5 M. 6,45—8,00 Zie Hilversum I. 8,00 BNO: ber. 8,15 Gram. 10,00 Morgcnd. (Christel.'Radio Sticht.) 10,20 Plano en gram. 11,00 Voordr. 11,20 Zang en piano en gram. 12,00 Ensemble Willy Kok. 12,45 BNO: ber. 1,00 Ensemble Bandi Balogh. 1,30 Klaas van Beeck en ork. 2,00 Omroepork. 3.00 Boyd Bachman en orkest. 3,45 Voordr. 4,00 En- semblo Jonny Kroon. 4.45 Gram. 5,00 Voor de Jeugd. (ChrisÜ. Radio Sticht.) 5,15 BNO: Nleuws- econ.- en beursber. 5,30 Gooisch Kamermuziek- Gezelschap. 6,00 Reportage. 6.15 Otto Hendriks en ork. 7,00 Actüeel halfuurtje. 7,30 Pianosoli. 7,45 Politiek weekpraatje. 8,00 Gram. 8,25 Land- mans Lust. 9.00 Ork. Boyd Bachman (opn.). 9.45 BNO: ber. 10,00—10,15 Piahosoli (gr. pl.). KIND VERDRONKEN TE ZWARTEMEER De vijfjarige L. Striker te Zwartemeer is in een onbewaakt oogenblik in het ka naal, by de ouderlijke woning geraakt. Daar zijn ouders hem misten, gingen zij zoeken. De oudste broer van het kind vond het. De levensgeesten bleken toen reeds ge- wekeru

Provinciale Zeeuwse Courant | 1941 | | pagina 6