OORLOGSSCHADE Tweede Blad PROVINCIALE ZEEUWSCHE COURANT Zaterdag 27 September 1941 De productieslag 1940-'41. MOLESTVERZEKERINGEN VOOR: beschadiging van gebouwen, inboe dels, inventarissen, vaartuigen, enz., bedrijfsschade en huurderving, ook voor binnenvaartuigen, persoonlijke ongevallen, geld, geldswaarden en preciosa. Half jaarlijksche schade-regeling In de laatste vier weken werden nieuwe verzekeringen gesloten tot een bedrag van 325.000.000 De voorwaarden onzer maatschappij maken het thans mogelijk per half jaar zoonoodig reeds ruim 17.000.000 bijeen te brengen voor schade-uitkee- ringen boven hetgeen het Rijk in de schaden bijdraagt. Vraagt inlichtingen bij Uw ASSURANTIE-BEZORÓER De legerberichten vein gisteren. Dr. Posthuma is tevreden over het resultaat. IN HET NIEUWE EUROPA ZAL NEDERLAND ALS VEREDELINGSLAND „1ENEN OP TE TREDEN. Een redacteur van het A.N.P. heeft den oud-minister dr. F. E. Posthuma bereid bevonden een en ander te vertellen over de voorloopige resultaten van de productie slag. Gevraagd naar het effect van den pro ductieslag ^ei dr. Posthuma niet ontevre den te z|jn 'over 't totnutoe behaalde resul taat. Een van de eerste parolen van den productieslag 1941 was erop gericht om bij een minstens even groote oppervlakte broodgraan de aardappelteelt zooveel mo gelijk uit te breiden. Men moet niet ver geten, dat, toen de „commissie Posthuma" haar taak Jton aanvangen, alle wintergra nen in den grond zaten en de teeltplannen voor den zomer reeds grootendeels waren vastgelegd. Wil Nederland zichzelf kunnen voeden, dan dient 'er in de allereerste plaats voor gezorgd te worden, dat brood graan en aardappelen in voldoende mate ter beschikking komen. Het resultaat van- deze actie laat zich het best door eenige cijfers illustreeren. Het resultaat van de actie. In 1940 waren met broodgraan beteeld 78.000 hectaren wintertarwe, 56.000 ha. zo- mertarwe, 219.000 ha. winterrogge en 9.000 ha. zomerrogge, dus in totaal 362.000 ha., waarvan 134.000 ha. tarwe en 228.000 ha. rogge. Over 1941 zijn deze cijfers als volgt: 82.000 ha. wintertarwe, 55.000 ha. zomer- tarwe, 229.000 ha. winterrogge en 12.000 ha. zomerrogge, hetgeen een totaal uit maakt van 3T8.000 ha., waarvan 137.000 ha. tarwe en 241.000 ha. rogge. Met consumptieaardappelen waren be teeld in 1940 92.000 ha., met fabrieksaard appelen 37.000 ha., tezamen 129.000 ha., en in 1941 resp. 117.000 en 43.000 ha., samen 160.000 ha., dus een vermeerdering met 31.000 ha., waarvan 25.000 ha. consumptie aardappelen en 6.000 ha. fabrieksaardap pelen. Verder is vooral ooi» het scheuren van grasland reeds sterk gepropageerd. Met de zgn. scheurpremies' van 100.per ha., is gedurende het voorjaar in rond 22.000 hectaren grasland de ploeg gezet. Ook de toepassing van het zg. omweid- systeem waardoor de koeien aanzienlijk korter in elk perceel bl|jven loopen, het geen zoowel aan de hoeveelheid als aan de kwaliteit van het gras enorm ten goede komt heeft alom in den lande een groote uitbreiding ondervonden. Ook het inkuilen van gras volgens de Finsche methode, hetgeen een zeer belang rijke winst aan eiwit en zetmeelWaarde in het wintervoeder beteekent, is dit jaar in zeer aanzienlijke mate toegenomen. Tenslotte heeft het verduurzamen in silo's door de propaganda voor silobouw dit jaar een zeer groote vlucht genomen. Wat de koolzaadcampagne betreft, hier van is een vermeerdering met ongeveer 10.000 hectaren koolzaad dat van het grootste belang is voor de vetvoorziening sedert verleden jaar het resultaat. In de laatste jaren was gemiddeld niet meer dan 3.000 ha. met koolzaad beteeld. Voorts is dit jaar in totaal rond 115.000 geen een hectaren met stoppelgewassen beteeld het geen een sterke vermeerdering tegenover vorige jaren beteekent. Natuurlijk, aldus dr. Posthuma, is het jammer, dat het weer niet altijd heeft medegewerkt. Zoo is de graanoogst ten gevolge van het aanhoudende-natte weer in Augustus niet best te noemen. Maar alles en alles bij elkaar is er zeker reden tot tevredenheid. Hetgeen echter niet weg neemt, dat er nog zeer veel te doen valt. Voor de boeren, maar ook voor mij. Trouwens, het is al meermalen gezegd: de productieslag is geen aangelegenheid, welke staat of valt met oorlog of vrede. De pro ductieslag het gezamenlijk streven van alle boeren om door een gelijk gericht in spannen van alle krachten tot de hoogste opbrengst van den eigen bodem, dus tot de grootst mogelijke mate van zelfvoor ziening en daardoor tot een staat van werkelijke onafhankelijkheid en bijgevolg tot vrijheid van het eigen volk te geraken heeft altijd zin. Het programma 1941—1942. Het programma 1941-1942, zooais ik dit dézer dagen heb opgesteld, omvat tien punten, te weten: 1. Geen plekje cultuurgrond mag onbenut blijven, terwijl de cultuurtoe stand van den bodera zoo gunstig mo gelijk moet zijn, „Geen plekje onbenut" geldt niet alleen voor den boerengrond, doch ook voor parken, plantsoenen, bouwterreinen en mede voor particulie re tuinen. De goede cultuurtoestand van den bodem wordt uiteraard vooral door een goede waterhuishouding bevorderd. Verbetering van de ontwatering vormt zeker een der belangrijkste punten van den Nederland- schen productieslag. 2. De grootst mogelijke oppervlak te^ bouwland. Dus: scheuren van alle grasland, dat daarvoor nog in aanmer king komt In dat verband denk ik natuurlijk in de eerste plaats aan de zandgronden en verder ook aan de voor scheuren geschikte klei- en zavel gronden. i v-i ^fbrulk van deugdelijk, zooveel mo- gelyk dus van door den Ned. Alg. Keu ringsdienst (NA..K.) goedgekeurd zaaizaad tS°ed, dat, wat het eerste be- te wor'den. gereiniSd en ontsmet dient 4. Op peil houden van den verbouw van enjaarSappelen, zoomede uit breiding van den koolzaadverbouw. Niet hli- Lkï e oppervlakte, doch ook hot gebruikte ras speelt in dezen een rol. °n„fr„ omstandigheden verdienen de veel opbrengende rassen de voorkeur. a"43.! de.Plantenziekt<:n-be5trijdmg en l u '"f4 van onk™id dient alle aandacht geschonken te worden. 6. Moderne weidebouw. Dus: omweiden, Finsch kuilen en ensileeren, silobouw, hooi- ruiteren, grasdrogen. 7. Verbouw van stoppelgewassen. Ook indien de kunstmestpositie minder gunstig is, levert een land met een na-gewas meer op dan eer^ waarop geen stoppelgewas is verbouwd. -De grootst mogelijke uitbrei ding van den verbouw van stoppelgewassen is dus onder alle omstandigheden geboden. 8. Deugdelijke mest- en gierbewaring. Dit is mede een van de voornaamste pun ten van den productieslag. Een enquête van ir. Veenstra heeft uitgewezen, dat over het geheele land gerekend slechts on geveer 25% der bedrijven aan te stellen eischen voldoet. In het kader van de tegen woordige cementpositie dient uitbreiding van den gierkelderbouw evenals juiste stapeling van de mest dus zooveel mogelijk te worden bevorderd. 9. Verbetering van de productie-eigen schappen en van den gezondheidstoestand van onzen/veestapel.. Dus de grootst mo gelijke uitbreiding van stamboek- en fok- vereenigingswezen en van dé melkcontróle, van de t.b.c.-, de bacillus-bang-, de runder horzel- en de sarcoptesschurftbestryding. 10. Rationaliseering van den paarden- arbeid, door: a. goede behandeling, juiste voeding en verpleging. b. een betere verdeeling van het paarden- werk over het jaar. c. Vermindering van het paardenwerk door betere verkaveling der perceelen even tueel ook door betere verkaveling der per ceelen en eventueel ook door aanbesteding van een deel van het werk in de spitstij den. d. grootere arbeidsprestatie per paard, door o.m. het combineeren van werktuigen, het gebruik van luchtbandenwagens, het vormen van meerspannen. Thans is het vooral van belang, dat producten als tarwe, rogge, aardappelen, erwten, boonen ter beschikking komen, opdat Nederland zooveel mogelijk in eigen behoeften kan voorzien. Dit is echter alleen te bereiken wanneer de oppervlakte bouwland wordt uitgebreid. Practisch staat hiervoor thans geen andere weg open dan die, welke leidt tot het scheuren van gras land. De komende herfst- en wintermaan den zjjn hiervoor het meest geschikt. Daarom is het scheuren van grasland op dit oogenblik zeker het belangrijk ste punt van den productieslag. Op de vraag welke punten, naar zijn meening, voor den langeren duur van spe ciaal belang zijn en tot hoever zal men met het scheuren van grasland moeten gaan,'gezien ook de belangen van de vee houderij, zei dr. Posthuma om. Nederland is inderdaad 'n weideland en daardoor een veeland bij uitnemendheid. Van de 2.341.000 hectaren cultuurgrond bestaan thans im mers niet minder dan 1.321.000 ha of ruim 56 pet. uit blijvend grasland. Indien op den duur nog een 100.000 ha grasland wordt ge scheurd, zou hiermede de voedselpositie van ons land reeds aanmerkelijk zijn verbeterd, terwijl dan nog maar 7]/2 pet. van het gras land in bouwland is omgezet. De Nederland- sche cultuurgrond zal dus ook in de toe komst voor een overwegend deel uit gras land blijven bestaan. Uit dit grasland is in het verleden, toen men den invoer van be trekkelijk goedkoop krachtvoer boven de grootst mogelijke mate van zelfvoorziening verkoos, lang niet gehaald wat eruit te ha len is. Dit geldt ook voor de mest- en gier bewaring. Vroeger was „kunstmest, kunst mest en weer kunstmest" het parool, dat ten aanzien van de bemesting den toon aan gaf. Zulks vooral tot schade van de struc tuur van den bodem, die natuurmest en met name stalmest noodig heeft. Niet alleen de vaste mest, ook de vloei bare mest, de gier, is in dit verband van het hoogste belang, want zij levert een enorme hoeveelheid waardevolle stikstof, althans indien ze goed bewaard wordt. Amder gaat 'n groot deel *an de zoo kost bare stikstof als ammoniak weder verloren. Samenvattende kan ik zeggen, dat naar mijn meening voor den langeren duur voor al in den lande locale commissies ingesteld, waardoor de opbrengsten van ons grasland nog enorm verhoogd kunnen worden, en 8: -„Deugdelyke mest- en gierbewaring", hun speciale beteekenis hebben. De plannen voor den a,s. winter. Tenslotte vertelde dr. Posthuma nog op welke wijze hy voornemens is het program ma 1941/'42 tot uitvoering te brengen. Zooals bekend, heeft dr. Posthuma be halve de landelijke commissie imiddels-over al in en lande locale commissies ingesteld. Het gaat hier om een 13-tal gewestelijke commissies, om een 90 streekcommissies en nog een ruim tienmaal zoo groot aantal buurtcommissies. Aan deze commissies nu zal ook in de toekomst een belangrijk deel van de uit voering ten deel vallen. Gedurende den win ter zullen in alle streken des lands verga deringen worden gehouden, waar de strek king van den productieslag wordt uiteen gezet en waar van bij uitstek deskundige zijde de voor de betreffende streek meest belangrijke punten van den productieslag aan een technische bespreking zullen wor den onderworpen. Deze vergaderingen wor den belegd door de locale commissies. Voorts kunnen de locale commissies zeer nuttig werk doen door persoonlijk contact met de boeren zelf, doo,r, waar noodig, verbinding tusschen de boeren onderling tot stand te brengen en door overleg met de in dit verband belangrijke instanties, als provinciale voedselcommissarissen, produc tiecommissarissen, pachtbureaux, land bouw-, tuinbouw- en veeteeltconsulenten. Een belangrijke taak voor de locale com missies ligt overigens nog weggelegd in het bevorderen van de oprichting van vereeni- gingen ter stimuleering van de landbouw productie, zooals fok- en contrólevereeni- gingen, t.b.c.-bestrijdingsorganisaties en ze ker niet in. de laatste plaats de bedryfs- voorlichtingsvereenigingen. Een vraag nog tenslotte: door de oorlogs omstandigheden, nu het transport ook bin nen continentaal-Europeesch verband tot het uiterste beperkt moet worden, zijn wjj practisch uitsluitend op onszelf aangewe- Veel oorlogsbuit viel don DuitscWen en Finschen troepen in handen bij de vernietiging van de 2de sovjet-divisie (Suomen-Holland) PERSCONFERENTIES OP HET DEP. VAN VOLKSVOORLICHTING EN KUNSTEN. Gistermiddag werd onder leiding van den heer M. Blokzijl, hoofd van de afdee- ling perswezen van het departement van volksvoorlichting en kunsten, de eerste dagelijksche persconferentie onder Neder- landsche leiding door den secretaris-gene raal van genoemd departement prof. dr. T. Goedewaagen met een rede geopend. Van Duitsche zijde was o.m. aanwezig de heer W. Janke, leider der Presse-Abteilung van het rijkscommissariaat. In zijn openingsrede memoreerde prof. Goedewaagen de hoogachting, die de Duit sche pers In haar berichtgeving steeds voor Nederland en zijn cultuur betoond heeft. Na een woord van welkom tot de Nederlandsche pers sprak hij de hoop uit, dat zij in het huis van het departement de bron moge vinden, waaruit zij in de toekomst het nieuws zal kunnen putten in het belang van het Nederlandsche volk. In het bijzonder bracht spreker dank aan den presse-£ezernent„ den heer W. Janke voor de wijze, waaróp hij als leider der persconferenties, steeds op de bres stond voor de belangen der Nederlandsche pers. Met nadruk wees hij er op, dat de thans aangevangen persconferenties op het depar tement zullen worden gehouden in den geest van het streven naar volledige ge lijkgerechtigdheid van ons Volk. Na een kort woord van den heer M. Blokzijl in aansluiting aan deze rede, sprak de heer W. Janke, leider der Fresse-Ab- teilung van het rijkscommissiaat, die o.m. in herinnering bracht welk een uitnemende wijze van samenwerking zich reeds allengs tusschen de Nederlandsche en Duitsche instanties ontwikkeld had en ten slotte met verwijzing naar de rede, welke de reiks- commissaris rijksminister Seyss Inquart 27 Juni j.l. te Amsterdam hield, er den nadruk op legde, dat ook dit stadium in de ontwikkeling bewijst, hoe het doel der Duitsche autoriteiten is, de zelfstandigheid van Nederland te bevorderen, geenszins annexatie in het voornemen ligt en hoe, alnaarmate het Nederlandsche volk zich vrij weet te maken van verkeerde oude bindingen, van Engelsche invloeden en van joodsche heerschzucht, deze vrijheid be reikt wordt en Nederland een eervolle plaats in het gelid der Germaansche vol keren verwerft. EEN MERKWAARDIG ONGEVAL. Juffrouw van auto gevallen en door den generator overreden. De wielrydster mej. S. V. te Nauerna (N.H.) werd terwijl zij zich naar Zaandam begaf, onwel. Met een passeerenden. auto aanvaardde zij; op 'n zeil gezeten, den terugtocht. Een touw van dit zeil geraakte in het wiel van den auto verward, waarop de 50-jarige juffrouw tusschen den auto en de daarachter rijdendende gasgenerator viel, welke laatste over haar heen reed. In deerniswekkenden toestand werd het slachtoffer naar haar woning vervoerd, waar ze na eenige uren overleed. Zjj laat een man en twee kinderen achter. DOODELUK ONGEVAL. Vrijdagmorgen is de 71-jarige E. te M. te 's-Gravenhage in de Nieuwe Schevening, sche Boschjes door de blauwe tram aan gereden. Hij was op slag dood. zen. Zal deze toestand zich naar uw meening in de toekomst bestendigen? Nederlands plaats in het nieuwe Europa. Deze vraag kan Ik kort en bondig met neen beantwoorden. Is thans de leuze „Ne derland voedt zichzelf" in elk opzicht op haar plaats, in de toekomst zal dat zich zelf voeden ongetwijfeld in breeder verband gezien moeten worden. En in dat breedere verband, in het verband namelyk van het nieuwe Europa, zal, althans naar mijn meening, Nederland op agrarisch gebied vooral als veredelings-land optreden. Zoo bezien zal er dan zeker een uitwisseling bijv. van uit te voeren zuivelproducten te gen in te voeren krachtvoeder geschieden. Waarbij ik dat krachtvoer uiteraard niét in de eerste plaats uit overzeesche landen, doch voor alles uiteen ander deel van Europa b|jv. den Balkan of West-Rus land aangevoerd zie. Terwijl én dat is mede een groot verschil met vroeger van een zoodanigen invoer dan vanzelfsprekend geen sprake zou kunnen zijn, indien de mo gelijkheden van den eigen bodem niet ten volle zijn uitgeput. Te allen tijde dient te worden begrepen, dat om meer verbruik te kunnen bereiken eerst de productie dient te worden vergroot, aangenomen, dat de distributie op de juiste w|jze geschiedt. Die vergrooting op agrarisch gebied te verkrijgen is zeker wel het voornaamste doel van den „productieslag" en daaraan mede te werken kan ieder rechtgeaard Ne derlander, die hiertoe in de gelegenheid is, zich tot plicht jegens zijn volk rekenen. Onderlinge Verzekering F$| Maatschappij Duitschland strijdt voor Europa. Het opperbevel der Duitsche weer macht maakte gisteren bekend: Zooals reeds in een extra bericht is medegedeeld, duurt de vernietiging .van de ten Oosten van Kiev nog in gesloten resten van den vijand onver biddelijk voort. Het aantal gevan genen is tot 492.000 gestegen. Dit aantal neemt nog voortdurend toe. De luchtmacht heeft in het gebied rondom Charkov, Tula en Moskou spoorlijnen en bewapeningsbedrijven vernield. In het zeegebied rondom Engeland wierpen gevechtsvliegtuigen in den afgeloopen nacht een groot koop vaardijschip in brand. De vijand heeft overdag noch 's-nachts miX "lire acties boven het Duitsche gebied ondernomen. RIJKSARBEIDSBEMIDDELING. Zooals bekend is sedert 1 Mei 1941 de arbeidsbemiddeling in Nederland rijkszaak geworden. Het onder het departement van sociale zaken ressorteerend rijksarbeids bureau overkoepelt nu een net van 37 gewestelijke arbeidsbureaux en 144 bijkan toren, die uitgerust met alle middelen der moderne techniek, thans in staat z|jn om aan het bedrijfsleven van geheel ons land een snelle en doeltreffende arbeidsbemid deling te verzekeren. Doel hierbij is een zoo rationeel mogelijke aanwending van de beschikbare arbeidskrachten van allen, die tot werken in staat zijn Naar dezen opzet móet de arbeidsbe middeling gezien worden als een onmisbare schakel in het productieproces, hetgeen op de jongste jaarbeurs te Utrecht.duidelijk tot uitdrukking werd gebracht door een sprekende wandschildering. Groote foto-montages gaven den bezoe ker verder een blik op een heele reeks van arbeidsvormen. Ook over de techniek der arbeidsbemiddeling werd in beeld en schrift allerlei wetenswaardigs medege deeld. Aan den organisatorischen opzet der rijksarbeidsbemiddeling werd eveneens aan- dac.' geschonken, waarbij een in werking z|jnd telex-apparaat de snelle verbinds- mogelijkheden demonstreerde, wanneer het geldt werkgevers en werkzoekenden tot elkaar te brengen. JONGEN VAN RIJDENDE TRAM GEVALLEN EN 0MGEK03IEN. Op den Rosendaalschen weg te Arnhem, reed een 11-jarige jongen op de achter zijde van een tramwagen mee. Op een ge geven oogenblik sprong hij van de rijdende tram en kwam voor een andere tram te recht, die uit de tegenovergestelde rich ting kwam. De jongen werd gegrepen en kon eerst nadat de wagen was opgevijzeld, worden bevrijd. De levensgeesten bleken evenwel reeds te zijn geweken. DOOR TREIN GEGREPEN EN GEDOOD. Btj een alleen voor voetgangers onbe- waakten overgang langs het Noordzeeka naal te IJmuidcn, is gistermiddag de 74- jarige heer A.P.R. door een passeerenden trein gegrepen. Het slachtoffer werd zwaar gewond naar het ziekenhuis over gebracht, waar hij spoedig overleed. HET ITALIAAN SCHE. Het hoofdkwartier van de Italiaansche weermacht maakte Vrijdag bekend* In den afgeloopen nacht is het vliegveld Micaba op Malta opnieuw door Italiaan sche vliegtuigen gebombardeerd. Oost-Afrika: in den nacht v^n 24 op 25 Sept. hebben de garnizoens der vestingen Woltsjefit en Celga nachtelijke aanvals- pogingen van den vijand verijdeld. Den vijand werden verliezen toegebracht. Noord-Afrika: levendige activiteit van onze artillerie aan het front van Tobroek. Twee vijandelijke vliegtuigen, die in den middag van 24 Sept. Misoerata gebom bardeerd, in scheervlucht met machinege weervuur bestookt en ongeveer tien doo- den onder de inlandsche bevolking alsmede aan woonhuizen veroorzaakt hebben, wer den omlaaggeschoten. Een ander Engelsch vliegtuig werd te Benghasi door den afweer op den beganen grond getroffen en stortte brandend in zee. CLANDESTIENE HANDEL IN GASOLIE E.D." Van een onzer eilanden werden klach ten ontvangen over iemand, die gasolie en petroleum afleverde zonder daarvoor de noodige distributiebescheiden in ontvangst te nemen. Al spoedig had de controleur van den Centralen Crisis-Contróledienst de zekerheid dat minstens 5000 1. gasolie op deze manier was afgeleverd, terwijl de waarschijnlijkheid bestond, dat een kwan tum van ca. 2000 1. eveneens zonder be scheiden was afgeleverd. Uiteraard wa ren er belangrijke knoeierijen in de boe ken aangebracht. Bij controleering bleek dat vr|jwel geen enkele maandstaat de juistheid van den gasolieverkoop aangaf. De bediende van den fraudeur verklaarde, dat h|j in opdracht van zyn patroon de boeken had vervalscht. De delinquent toonde zich b|j het onderzoek zeer onheb belijk, weigerde aanvankelijk den contröle- ambtenaar toegang tot zijn kantoor te verleenen, terwijl hij ook overigens niet d'e minste medewerking wilde verleenen. In opdracht van den officier van justitie zijn alle boeken van den betrokken han delaar in beslag genomen. In één onzer groote steden moest de ambtenaar van den Centralen Crisis Con- tróledienst vaststellen, dat 40.000 .kg. smeerolie en 20.000 kg olie zonder vergun- njng' waren afgeleverd. Het bleek, dat fer geknoeid was met de opgaven van voor raden, ontvangsten en afleveringen, ter wijl in een geheime bergplaats een groo te hoeveelheid smeerolie was verstopt. Ook petroleum en benzine bleken zonder ver gunning te zijn verkocht, terwijl tevens nog aan het licht kwam, dat drie leveran ciers gasolie zonder vergunning hadden geleverd. Uit de groote hoeveelheden, welke in genoemde gevallen frauduleus werden verhandeld, kan worden opgemaakt, dat velen bij den handel waren betrokken. DOODELUK ONGEVAL BU WERKVERSCHAFFING. Op het terrein van de werkverschaffing; aan de Havens-West tc Amsterdam is gis termiddag een Chinees, die daarwerkte, onder de locomotief van een zandtreintje geraakt. De man kreeg een schedelbreuk cn was onmiddellijk dood.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1941 | | pagina 5