PROVINCIALE ZEEUWSCHE COURANT VRIJDAG 26 SEPT. 1941 Nieuwe vorderingen der Duitsche troepen voor Leningrad. v VICTORIE. Distributie van gesmolten rundvet. abonnementsprijs o 19 et per week of 1 2.42 per kwartaal Franco per poat 1 2.63 per kwartaal Afzonderlijke nummers 5 cent ADVERTENTIEPRIJS Van 1—5 regels 1.65. Iedere regel meer 33 cent Bij abonnement speciale prijs. Kleine advertenties van 1—5 regels 1 0.55. Iedere regel meer U ct (max. 8 regels) „Brieven, of adres bureau van dit blad" 10 cent extra. Dit nummer bestaat uit 6 bladzijden WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSCHE, VLISSINGSCHE, GOESCHE EN BRESKENSCHE COURANT UITGAVE DER FIRMA'S F. VAN DE VELDE JR. EN G. W. DEN BOER POSTREKENING 359300, PROVINCIALE ZEEUWSCHE COURANT, MIDDELBURG De BJJRJSATTX van. de Provincial» Zeeuwscbe Coarant'zön^gevestlgd te: VLISSINGEN Redactie' en ^Admini stratie Walstr. 68-60, teL KT&Jneny Redactie na kantoortijd telefoon 578 MIDDELBURG Londei Directie F. van de Velde, F. B. den Boer 184ste JAARGANG NUMMER 225 HoofdredacteurJ. C. Visser, Vlissingen Redactie telefoon 269, nakantoortijd telefoon 825, Adndnlatratie telefoon 189 GOESRed. en Adminlatr. Turfkade 15, teL 2863. na kantoortijd* tel." 2475 OOSTBURG Redactie en Admini stratie Breed est raat 45.telefoon 102 SOUBURG Kanaalstraat 45, tel. 85 BRESKENS Dorpsstraat 35. teL 21 aangesloten bij het bureau voor publiciteitswaarde, ingesteld door de vereeniging „de nederlandsche dagbladpers Affe tegenaanvallen der Sovjets afgeslagen. In den sector voor Leningrad hebben de Duitsche troepen in de gevechten van 24 September nieuwe vorderingen gemaakt. Een Duitsche divisie veroverde na hevige gevechten een groot fabrieks-complex en brak het taaie verzet van de Sovjets in een harden stryd op korten afstand. Een andere Duitsche divisie veroverde na he vige gevechten een groote plaats en drong daarna verschillende andere plaatsen bin nen. Alle tegenaanvallen der Sovjets met infanterie en pantserwagens werden met zware verliezen voor den vyand afgesla- gen. In het Noorden is de van Leningrad naar Moermansk leidende spoorlijn op ver scheidene plaatsen in handen van de Fin- sche troëfien. Ook aan het Finsche front maakten de verbonden troepen in de felle gevechten der laatste dagen nieuwen ter reinwinst ondanks hevig verzet van de bol sjewisten. Op het Ladogameer werd een bolsjewistisch vrachtschip tot zinken ge bracht. In de luchtgevechten boven het Finsche front verloren de bolsjewisten ne gen -vliegtuigen en een versperringsballon. duitsche artillerie in actie. De in den Noordelijken sector van het Oostelijk front in den strijd geworpen Duit sche artillerie heeft op 24 September met succes schepen in de haven van Leningrad bestookt. Een schip van 10.000 brt. werd in brand geschoten. Sovjet oorlogsschepen, die probeerden zich te mengen in den stryd te land, werden door de zware Duitsche ka nonnen met kucces onder vuur genomen. Door de welgerichte Duitsche granaten werden de Sovjetoorlogsschepen gedwon gen het vuren te staken. bolsjewistische aanval aan de duna afgeslagen. Duitsche infanteristen, die aan den Oos- teljjken oever van de Duna stellingen had den bétrokken, hebben, naar het D.N.B. verneemt, in den nacht op 24 September een met groote massa's uitgevoerde» aan val van in aantal verre superieure bolsje wisten afgeslagen. sovjetstrijdkrachten ingesloten. /In succesvolle gevechten hebben de Duit sche troepen op 23 September in den Zui delijken sector van het Oostelijke front op nieuw Sovjet-strijdkrachten ingesloten. De Sovjets ter sterkte van twee divisies, trachtten in de vroege morgenuren van 24 September uit het omsingelde gebied te ontsnappen. Alle doorbraakpogingen wer den echter door de voorhoede van een Duitsche infanteriedivisie met zeer zware verliezen voor den vijand afgeslagen. Bo vendien maakten de Duitsche troepen tal rijke gevangenen. In den sector van een Duitsche divisie werd op 24 September in het omsingelde gebied ten Oosten van Kiev een Sovjet strijdgroep in een hard gevecht vSn man tegen man totaal in de pan gehakt. De troepen van de Duitsche divisie maakten in deze gevechten meer dan duizend Sovjet auto's en 150 stukken geschut buit. duitsche pantserdivisie brengt sovjets zware verliezen toe. By de gevechten in den Zuidelijken sec tor van het Oostelijke front stieten op 23 September deelen van een Duitsche pant serdivisie op 2 bolsjewistische geschuts- divisies. De Duitsche tanks gingen ter stond tot den aanval over. De Sovjetdivi sies werden in de tot ontwikkeling ko mende gevechten zwaar verslagen en moesten zich onder bloedige verliezen te rugtrekken. De wijkende Sovjetformaties stuwden op bij een rivierovergang. Hier werden zy opnieuw door dé Duitsche tanks tot den stry'd gedwongen. Een regen van projectielen uit kanonnen en machinegewe ren kwam op de bolsjewisten neer. Behalve de zware, bloedige verliezen lieten de Sov jets bij deze .gevechten 1700 gevangenen achter. de strijd tegen de sovjet marine. Tijdens een versperringsactie van de Duitsche marine tegen de Sovjet marine kwam het Lot een gevecht tusschen een Duitsch patrouillevaartuig en twee Sovjet motortorpedobooten. Het patrouillevaartuig .bracht een Sovjet motortorpedoboot door artillerievuur tot zinken. Het werd daarop door een torpedo van de tweede motoi'torpedoboot zelf getroffen en zonk. In hetzelfde zeegebied liep een vijandelijke duikboot op een Duitsche mijn- versperring waardoor de duikboot door een van veraf zichtbare ontploffing uiteen werd gereten. finsche reactie op britsche démarche. Met betrekking tot een door Reuter en den Engelschen nieuwsdienst verspreid be richt, volgens hetwelk Groot-Brittannië de Finsche regeering gewaarschuwd zou heb ben voor een oorlogvoering tegen de Sov- jet-Unie buiten'de oude Finsche grenzen, en Gx-oot-Brittannië den staat van oorlog tegen Finland zal afkondigen indien dit land de gevechtshandelingen op het gebied van de Sovjet-Unie voortzet, wordt van of- fxcieele Finsche zijde medegedeeldAan het Finsche ministerie van buitenlandsche zaken is door een gezant te Helsinki een mededeeling van de Britsche regeering overhandigd. De inhoud van deze mededee ling is door Reuter niet juist weergegeven. De inhoud van deze mededeeling alsmede de maatregelen en stappen welke de Fin sche regeering eventueel zal ondernemen, zullen later bekend gemaakt worden. het verzoek van maisky om pantserwagens. De aan het begin van de week bekend gemaakte smeekbede van den Sovjet-am bassadeur te Londen, Maisky, aan Enge land „Wy hebben pantserwagens noodig, meer pantserwagens, en nog eens pantser wagens. Stuurt ze snel en zoo veel moge- lyk", bevat reeds een eerste indrukwek kende bekentenis omtrent de geweldige verminderde productiecapaciteit der Sov jets. Met den toenemênden ernst van den toe stand aan het bolsjewistische front ziet Maisky zich gedwongen tot nog openlijker en onomwondener bekentenissen. „Rusland, zoo verklaarde Moisky gisteren, „staat voor een moeilijke situatie. Het baat niet de oogen voor de feiten te sluiten. By de moderne oorlogstechniek worden elemen ten als bijv. generaal Winter of generaal Modder onbeteekenend. Het volk der Sov jets kan zijn vertrouwen niet stellen, op dergelijke twyfelachtige factoren. De feov- jet-Unie heeft zware verliezen geleden. De vijand heeft belangrijke industriegebieden bezet en de Sovjets waren genoodzaakt fa brieken en bedrijven te ontruimen. Er zal geruimen tyd voorbygaan alvorens het werk elders hervat kan worden. Op deze wyze is het voor de Sovjet-Unie uiterst moeilyk de tot dusver geleden verliezen aan materiaal weer in te halen. Daarom moes ten andere staten in de bres springen en vliegtuigen en tanks naar de Sovjet-Unie sturen". In deze verklaring wordt de omvang van de zwakte der bolsjewieken weerspiegeld. Na een veldtocht van drie maanden is de reusachtige bewapening waarop de bolsje wieken jarenlang gepocht hebben en die de vrucht was van een twintigjarigen slaven arbeid der volkeren"van de Sovjet-Unie, in het vuur der Duitsche vernietigende slagen uitgegloeid tot een hoop sintels. EXTRA BERICHT VAN HET DUITSCHE OPPERBEVEL. ELF VIJANDELIJKE SCHEPEN VERNIETIGD. Het opperbevel van de Duitsche weermacht maakte Donderdag hekend: Duikbooten hebben ten Westen van Afrika een aanval gedaan op een naar Engeland -varend convooi van twaalf schepen. Ondanks krachtige bescher ming door torpedojagers werd het con vooi vernietigd. Slechts een klein schip wist te ontkomen. Elf schepen met te zamen 78.000 brt. werden tot zinken gebracht. Het D.N.B. verneemt van militaire zyde nog de volgende bijzonderheden Toen het convooi werd ontdekt, besfond het uit twaalf schepen, die zwaar gel aden naar het Noorden voeren. De Engelschen moeten de lading zeer belangrijk geacht hebben, want het convooi werd geëscor- teevd door vier torpedojagers en drie be- wakingsvaartuigen. Een groot tankschip werd voortdurend door twee jagers be schermd. Volgens een uitgewerkt plan zet ten de Duitsche duikbooten den aanval in. Onmiddellyk werden twee schepen getor pedeerd. Daarna kwam er beweging in het convooi de jagers voeren wild heen en weer. De vrachtschepen wijzigden hun koers tégelijk met de bewakingsvaartuigen, doch dit hielp niet. Bij den volgenden aan val gingen drie schepen verloren. Nu ver zamelden zich alle jagers om het groote tankschip, dat niettemin getorpedeerd werd. Intusschen was het convooi tot de helft ingekrompen. De duikbooten bleven de schepen achter volgen tot den volgenden dag en nog vyf schepen werden tot zinken gebracht. Slechts een klein schip ontkwam aan den ondergang, door te vluchten toen de duik booten met groote schepen bezig waren. De escorteschepen, die aanvankelijk naar alle windstreken verstrooid waren, con centreerden zich tenslotte om dit eene kleine schip. Servische communistische benden onschadelijk gemaakt. Uit Belgrado meldt het D.N.B. Naar uit Obrenowatz wordt gemeld, konden de communistische benden welke 2ïch in de bosschen langs de Save en in de maïs velden schuil hielden, onschadelijk worden gemaakt. De communistische benden hebben ge probeerd daden van sabotage te plegen en den boeren verboden hun producten naar de stad te brengen, met de bedoeling om op deze wyze een hongersnood te doen ont staan. Bij een poging der communisten om Obrenowatz in te nemen, werden zy door Servische bewapende afdeelingen met steun van Duitgche soldaten verslagen, waarop zy in de bosschen vluchtten. On geveer 29 km. van Ralja by het dorp Bel- jina ontmoetten gewapende Servische af deelingen een communistische rooversben- de. In het gevecht-dat verscheidene uren duurde, sneuvelden 14 bandieten, waaron der een hoofdman. Tien leden werden ge vangen genomen. ENGELSCHE VERSTERKING VOOR BIRMA. Associated Press meldt uit Rangoon, dat aldaar een schip met personeel van het Britsche luchtwapen ter verdere verster king van Birma is aangekomen. Te Oost burg is Dinsdag het nagelyksch bestuur van het Vrye van Sluis geïnstalleerd door dep wnd. Commissaris der Provincie. Op de foto de wnd. Commissaris, leden van Ged. Staten en het nieuwe bestuhr van het Vrjje van Sluis. Staande van 1. naar r. de heeren a. Calon, r. M. j. Lannoye, P. L. de Meyer, a. J. Cambier, J. Ramondt, C. F. Vercraeye, ir. Kuyper, A. P. Kostense en A. J. de Bruyne zittend van 1. naar r. mr. J. I. van Doorninck, mr. J. H. M. Stieger, i. P Becu, .mr P. Dieleman, A. D. F. V. d. Wart, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot en C. Fhilipse. Op bon 39 van de vetkaart. De secretaris-generaal van het de partement van landbouw en vlsschery maakt bekend, dat gedurende het tijd vak van 14 October tot en met 1 No vember a.s. de consumenten, die in het bezit, zyn van een vetkaart op een van de beide bonnen van die kaart, welke voor bedoeld tydvak geldig zullen wor den verklaard, desgewcnscht in plaats van boter gesmolten rundvet zullen kunnen koopen. In verband hiermede is bepaald, dat van Dinsdag 14 Oc tober tot en met Zaterdag 1 November a.s. de met 39 genummerde bon van de vetkaart naar keuze recht zal geven op 250 gr. boter of 200 gr. ge smolten rundvet. De aandacht wordt er op gevestigd, dat uitsluitend gesmolten rundvet, dat ver pakt is in bekers of tabletten, waarop de woordeh „zuiver gesmolten rundvet" zijn aangebracht, op genoemden bon zal mogen werden verkocht. De prys hiervan is vastgesteld op 1.25 per kg, d.I. dus 0.25 per rantsoen van 200 gram. Het aldus in distributie te brengen vet bestaat voor 100 pet. uit zuiver gesmolten rundvet van versche en goede kwaliteit. In ver band daarmede is dan ook de per bon beschikbare hoeveelheid gesteld op 200 gr. d.i. dus net normale vetrantsoen, gelijk staande met 250 gram boter. Houders van vetkaarten, die gesmolten rundvet op hun bonnen wenschten te be trekken, dienen de met 39 genummerde bon van de vetkaart zoo spoedig mogelijk doch in ieder geval voor Zondag 5s October a.s. bij hun slager^in te leveren, waarvoor zy desgewenscht een ontvangstbewijs kunnen verlangen. Na 14 October zal de consu ment dan de 200 gram vet per bon by den slager in ontvangst kunnèn nemen. Na 4 October a.s. mogen geen vetbonnen meer bij de slagers worden ingeleverd. Degenen, die op bon 39 van de vetkaart geen gesmolten rundvet betrekken, kUnnén hierop in het tijdvak van 14 October tot en met 1 November a.s. 250 gr. boter koopen, waarop de normale reductie zal worden verleend. Met nadruk wordt er op gewezejj, dat voor 1 October a.s. geen boter op bon 39 mag worden afgeleverd. Wellicht ten overvloede wordt-er nog de aandacht op gevestigd, dat de met „39" genummerde bon van de vetkaart geen extra bon is, zoodat daarnaast voor het tijdvak van 14 October tot en met 1 No vember a.s. nog slechts een bon van de vetkaart zal worden aangewezen, voor het koopen van 250 gram boter. Voorts zullen' voor dat tijdvak twee bonnen van de bo- terkaart worden aangewezen, elk recht gevende op 250 gram boter, doch niet op rundvet. Voor de houders van boterkaar- ten brengt de bovenomschreven regeling dus geen enkelé wijziging in den normalen gang van zaken. In een officieele publicatie zyn enkele nadere byzonderheden welke voor de de taillisten van belang zijn, vermeld. DE NIEUWE BONNEN. Voor het tjjdvak van Zondag 28 Septem ber tot en met Zaterdag 4 October zyn als nieuwe bonnen aangewezen voor brood of gebak, vleesch of vleeschwaren en melk de nummers 37 en voor aardappelen bon reserve, waarop wederom 3 ik kg. wordt verstrekt. Na Zaterdag 27 September zijn de bon nen brood of gebak, vleesch of vleeschwa ren en melk genummerd 36 en bon 37 reserve aardappelen n'et meer geldig. REORGANISATIE VAN DE NEDERLANDSCHE PERS. EEN AANTAL BLADEN EN TIJDSCHRIFTEN ZAL VERDWIJNEN. Op de persconferentie, gistermiddag ge houden op het departement van volksvoor lichting en kunsten, heeft de heer Max Blokzijl medegedeeld," dat per 1 October a.s. een reorganisatie van de Nederland- sche fcers zal plaats hebben in verband met de papierbeperking. Deze reorganisatie betreft in de eerste plaats de dagbladen, waarvan er een aantal kleine zal verdwijnen, omdat zy ^liet langer papier geleverd kunnen krygen ofwel vai* hun papiervoorraad geen gebruik mo£en maken. Voorts verdwynt een aantal nieuws bladen, die een of enkele malen per week verschenen. Tenslotte worden zeer vele tijdschriften opgeheven. De heer Blokzijl deelde mede, dat de commissie voor de pers-reorganisatie maat regelen overwogen heeft om de getroffen uitgevers, directeuren en journalisten te steunen. EEN FRANSCH PROTEST IN LONDEN. De Fransche regeex' xg heeft te Londè.n een protest ingediend wegens het tot zin ken brengen van het Fransche s.s. „Mon- selet". In de protestnota wordt erop ge wezen dat 1. de „Monselet" onder Fran sche vlag voer en dat zy een lading phos- faat aan boord had, bestemd voor een Fransche haven. Derhalve kan er geen sprake zyn van een goederentx-ansport dat gelijk gesteld kan woi'den met oorlogscoxx- trabande. 2. De Britsche aanval geschied is in de Fransche territoriale wateren,hetgeen met alle begx-ippen van het internationale x'ccht in stryd is. WIJZIGING WINKELSLUITINGSWET. Eenigen tijd geleden is in werking ge treden het winkelsluitingsbesluit. Bij de uitvoering daarvan zijn enkele moeilykhe- den aan den dag getreden en vi-agen ge rezen. In verband hiermede bleek*het ge- wenscht dit besluit en de op grond daar van uitgevaardigde uitvoeringsbeschikking op enkele plaatsen te wijzigen en aan te vullen. In de eerste plaats kunnen zich gevallen voordoen, waarin de naleving van de ver duisteringsvoorschriften voor een behaal den wjnkel op bijzondere bezwaren stuit. Dit kan het geval zijn by sommige van die winkels, welke thans verplicht zyn tot 6 uur n.m. open te blijven, b.v. gi-oote kle dingmagazijnen. Om hieraan tegemoet te komen, is aan den burgemeester de be voegdheid gegeven om voor die winkels ontheffing te verleenen van de verplichting tot openstelling voor het tijdvak van half zes tot zes uur n.m. voor de dagen, dat het tijdstip van zonsondergang voor 6 uur valt. Voorts is de mogelijkheid in het leven geroepen om winkeliers die op grond van godsdienstige overwegingen op bepaalde dagen hun winkel plegen te sluiten, van de verplichting tot openstelling van dien winkel voor die dagen, ontheffing te ver leenen. De mogelykheid, om gedurende ten hoogste 12 werkdagen in het jaar van de verplichting tot openstelling van winkels vrijstelling te verkrijgen, zal verder slechts gelden, voor zoover de winkelier van deze dagen mededeeling doet aan den burge meester van de gemeente, waarin de win kel is gelegen. De uitvoeringsbeschikking van het winkelsluitingsbesluit is thans zooda nig gewyzigd, dat de verplichting tot openstelling ih den vervolge niet meer uitsluitend zal gelden voor de z.g. spe ciaalzaken, doch voor alle zaken, waar in de met name vermelcfe waren wor den verkocht. Dit beteekent, dat deze verplichting o.m, ook zal komen te gelden voor de warenhuizen. Ten slotte is de omschryving van de kleedingwinkels 'ewijzigd waardoor scherper is omlijnd, welke winkels tot deze groep worden geacht te behooren. De beide laatstgenoemde wijzigingen tre den eerst met ingang van 6 October a.s. in Wei'kin^. Afkondiging verkoopprijzen voor kruideniers. Met ingang van 1 Juli 1941 is de om zetbelasting, welke de kruideniers zijn ver schuldigd, verlaagd van 2\k van den verkoopprijs. Deze verlaging heeft ten ge volge, dat de regeling, die per 1 April ,1941 voor de kruideniers is getroffen ter zake van de afronding der verkoopprijzen, niet kan worden gehandhaafd. Deze rege ling toch, die inhoudt, dat in afwijking van de geldende voorschx-iften de kruide niers de noodzakelijke afronding der ver- kooppryzen naar boven mogen uitvoeren voor artikelen met een verkoopprijs van 10 cent of meer, doch minder- dan 20 cent, was gebaseerd op het oude heffingsper centage van 2'/2 De secretaris-generaal van het departe ment van handel, nijverheid en scheepvaart heeft nu evenwel beslist, dat in afwachting van een nieuwe regeling het den kruide niers is toegestaan tot nadere aankondi ging nog de per, 1 April 1941 getroffen regeling tce te passen. Kappers moeten voortaan haarafval bewaren. De directeur van het rijksbureau voor oude materialen en afvalstoffen, daartoe gemachtigd door den secretaris-generaal van het departement van handel, nijverhei^ en scheepvaart, deelde in de Nederlandsche Staatscourant van gisteravond mede, dat de door hem op 15 November 1940 verleen de dispensatie van het verbod, bedoeld in het eerste lid van artikel 5 van de oude ma terialen- en afvalstoffenbeschikking no. 2)10 met ingang van gisteren is ingetrok ken voor zoover betreft menschelijk haar, voos. alle ondernemingen in den zin van bo vengenoemde beschikking, met uitzonde ring van die ondernemingen, welke in het bézit zyn van een of meer vergunningen van genoemd bureau als tusschenhandplaar. Op kleinhandelaren is deze intrekking niet van toepassing, aangezien deze reeds in het bezit zijn van een door het rijksbureau vein leende vergunning. Als gevolg van deze intrekking is het koopen, voorhanden of in voorraad houden, bewerken, verwerken, doen verwerken, tc koop aanbieden, verkoopen of afleveren van menschelijk haar verboden aan alle onder nemingen, met uitzondering van keinhande- laren en tusschenhandelaren, die in het be zit zyn van een vergunning, alsmeie de houders van een byzondere door het rijks bureau verleende vergunning voor den han del in of de bewerking van ongezuiverd menschelyk haar. Ingevolge de opneming van menschelijk haar onder de oude materialen en afvalstof fen zyn thans de kappers verplicht, den in hun bedrijf ontstanen haarafval te bewaren en aan den erkenden vakhandel af te le veren. Van deze verplichting wordt dispen satie verleend, zoolang niet voor het gere geld afhalen daarvan wordt zorg gedragen. Ned.-Indië en de Maleische staten. EEN DEFENSIEF BONDGENOOTSCHAP Het D.N.B. meldt uit Sjanghai Volgens berichten uit Bangkok zouden Ncder- lancCsch-Indië en de Maleische staten een defensief bondgenootschap hebben geslo ten. vliegtuigongeluk in de vereenigde staten. In de buurt van Baysprings (Mississipi l is, naar Associated Press uit Mtridian meldt, een vliegtuig neergestort, waarbij vyf personen om het leven zijn gekomen. Hoewel het type van het vliegtuig nog niet is vastgesteld, vermoedt men, dat het een marinevliegtuig is. dat deelgenomen heeft aan de groote Amerikaansche manoeuvres. nog twee amerikaansche marinevliegtuigen vernietigd. Twee marinevliegtuigen zyn bij Pensa- cola in den staat Florida (V.S.tydens stormachtig weer neergestort, zoo meldt de Associated Press. Zes Amerikaansche pilo ten vonden daarbij den dood.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1941 | | pagina 1