m ff Middelburg- V PUDDING Vlissingen Goes De ondergang van de Pink Star. STADSNIEUWS GEKNOEI MET AFLEVERING VAN MEEL. Voerman en bakker betrapt. jpen bakker hier ter stede die tot de ont dekking was gekomen dat hij meermalen meel tekort kwam maar de oorzaak van dit verschil niet kon verklaren, wendde zich om raad tot de politie. Deze bekeek het geval en concludeerde dat vermoedelijk met de aflevering van het meel iets niet in orde moest zijn. Een rechercheur kreeg de op dracht dit na te gaan. Gisteren, toen de voerman J. J. S. alhier, die in dienst is van een meelfirma, bij den bakker weer een aantal balen mee! kwam afleveren, had de rechercheur zich onopval lend bij zijn wagen opgesteld. De recher cheur wist hoeveel balen de bakker besteld had*; hij turfde en telde dat de voerman twee balen te weinig naar den opslagzolder bracht. Hij liet den man rustig vertrekken, deelde den bakker zrjn bevindingen mee en zij gingen daarop samen eens op zolder kijken. Tot hun groote verwondering bleek de pas gebrachte partij precies zooveel ba len te bevatten als de bakker had besteld. Wat was het geval? De voerman had twee balen met meel die reeds lang op den zolder lagen, bij de door hem zoo juist aangevoerde hoeveelheid gelegd. Na dit te hebben vast gesteld begaf de rechercheur zich op weg om de verdere gedragingen van den voer man na te gaan. S. was van den bedrogen bakker naar de bakkerij van C. J. D. alhier gereden, waar hij eveneens meel moest af leveren. Aan de partij van D. voegde hij de twee balen toe die hij den eersten bakker had onthouden. Toen de 38-jarige voerman aan den tand werd gevoeld, bekende hij bij den eersten bakkér herhaaldelijk te weinig meel te heb ben afgeleverd. De verduisterd^ balen die per stuk een waarde van 8 vertegenwoor digden, verkocht hij tegen 20 aan bakker D. Bij zijn aanhouding bleek de voerman nog in het bezit van 100, op deze wijze „verdiend". Dit geld is in beslag genomen. Tegen den voeraian is procesverbaal opge maakt wegens verduistering, wegens ont duiking Prijsbeheerschingswet en van de Distributiewet. De bakker C. J. D., bij wien nog 1% baaltje meel in beslag kon worden genomen, zal zich eerlang te verantwoorden hebben wegens heling en wegens overtre ding van de Distributiewet en de Prijsbe heerschingswet. De moraal van dit droeve relaas? Men controleere vooralen dezen tijd aangevoerde partijen. BENOEMING COMMANDANT BRANDWEER. In plaats van den heer Bierman, aan wién met ingang van 1 October eervol ontslag is verleend als commandant van de brand weer alhier, is tot commandant benoemd met ingang van dienzelfden datum de heer A. J. W. Mathgssen, thans onder-comman dant. STRAATJUTTERS. De politie heeft gisteren een aantal kna pen achterhaald die op straat zgn. looden strips hadden meegenomen, welke de P.T. T. gebruikt bij het leggen van telefoon kabels. De jongens waren voornemens dit lood te smelten en er kn bekers van te maken. De politie heeft de jongens ernstig over hun gedrag onderhouden. Daarna kon den zg huiswaarts keeren. UIT INRICHTING ONTVLUCHT. Op straat is gisteren door de politie de 20-jarige J. F. aangehouden. Hij was ont vlucht uit .de Rekkensche inrichting te Rekken, waar hij tevens een geldsbedrag van een verpleger had gestolen. HET ZOMERMUZIÜKSEIZOEN GESLOTEN. Gisteravond heeft het Middelburgsch Muziekkorps de reeks van 17 Molenwater concerten gesloten met de uitvoering van een kort maar met zorg gekozen en ge speeld programma. De opkomst was, niettegenstaande het vroege uur van aanvang, grooter dan op de meeste andere avonden. Het gebodene werd zeer gewaardeerd. Een trombone-solo van den heer C. P. A. de Graaf werd zeer goed gespeeld en ook de vier variaties op een bekende volks, melodie, die door den heer J. P. de Graaf jr. voor saxophoon-kwartet zijn gearran geerd, voldeden uitstekend. Het slotnummer, de marsch „Ik worstel en ontzwem" van den directeur den heer Joh. H. Caro, met aanwending van de me lodie van het Zeeuwsche Volkslied van den heer Jan Morks, was een waardig slot. Het Middelburgsche Muziekkorps heeft 8 uitvoeringen gegeven, Excelsior drie, Crescendo, Oefening na" den Arbeid en St. Caecilia ieder twee. Er is meermalen gespeeld met minder gunstig weer en het bezoek is dan ook af wisselend druk en minder druk geweest, maar men kan zeggen, dat niettegenstaan de verduisterings- en andere moeilijkheden, Middelburg met voldoening op het afge- loopen zomerseizoen kan terug zien. KINDERMIDDAG. De afdeelingen -Middelburg en Vlissingen van de Ned. Vereeniging van huisvrouwen hebben gisteren enkele honderden kinderen een allferaardigsten middag bezorgd door hen in dte groote zaal van het Schuttershof alhier te gast te doen zijn bg mevrouw Pim Siegers. Deze boeide de jongens en meisjes door middel van uitnemend voorge dragen verhalen, met raadsels, die prijsjes oplevex'den, en met haar sprekende pop Slcco. Aan alles was te bemerken, dat de jeugd fel genoot. Pim Siegers heeft er slag van- de kinderen in de wereld der fantasie te brengen en hen daar te leiden. Een goede mimiek, vlotte gebaren en een bewe gelijke stem slagen erin alle verbeelde si tuaties, personen en dieren In kinderoogen gestalte en vorm te doen aannemen. Geen wonder dat de goed gevulde zaal haar verhalen en haar gesprekken met Sicco als iets heerlijks onderging. Mevrouw Dekker-Koers opende den* kindermiddag, en sprak de hoop uit dat hij tot versterking van den band tusschen de leden zou bijdragen. MIDDENSTANDSFRONT. 1 ^oor een niet groot aantal belangstel lenden heeft gisteravond in de bovenzaal van het Schuttershof - de leider van het middenstandsfront, de heer J. H. Scholte uit Den Haag, het doel en streven van het middenstandsfront uiteen gezet, zooals hij DE BESTE rltiÜ VOEDZAAM; 'ZUIVER EN .OVERHEERLIJK VAN .SMAAK STADSNIEUWS JUBILEUM BIJ „DE SCHELDE". Heden herdacht de heer C. Bertijn, alhier zijn 25-jarig jubileum als constructeur op de afdeeiing ketel- en machinebouw van de Mij. „De Schelde". Na hedenmorgen door zijn chef, den heer ir. C. Kapsenberg toegesproken Nte zijn, werd hem een passend cadeau van chefs en collega's aangeboden, waarna de jubilaris met eenige welgekozen woorden zijn dank uitsprak, waarmede weer een jubilaris aan de lange reeks van voorgaande was toege voegd. GEVONDEN VOORWERPEN. De Commissaris van Politie tc Vlissingen maakt bekend, dat aan zijn bureau, als gevonden is'gedeponeerd: een zakmes; een driewiellg kin derfietsje; Lipsleutel no. 4707: portemonnaie met inhoud; paar zwarte zeemlederen handschoenen; bruine lederen portemonnaie; paar groene jon- genskniekouseneenige cokes-bonnen: donker blauw wollen kinder jasje en een notitieboek; in lichtingen zijn te bekomen omtrent: zilveren kinderarmbandje S>U Schenkel. Zeilmarkt 7; doosje met eenige sleuteltjes bij Theune. Paar denstraat 21; abonnementskaart van het badhuis aan de Bonedijkestraat bij Mommaas, Bonedijke- straat 18; een vermoedelijk zilveren horloge ten name van G. de Winter te Ridderkerk bij J. Scbroote, St Jacobsstraat 14: looper bij B. Spuij. Bcrschjeslaan 17, broche bij Van der Linden. Bel- lamypark 23; vulpotlood in étui bij Theune, (jallenfelsstraat 9; huissleutel bij Jan de Mulder, Lange Zelke 48, Lipssleutel no. 15183 bij W. Sohier. tïeraniumlaan 4: ledéren tabakszak bij W. Prinse, Verk. Quakkelaarstraat 11: zilveren halskettinkje bij R. Mulder, Coosje Busken3traat 18; 2-wieIig kinderrijwiel bij Grool, Bellamypark- 36; alpaeca armbandje bij J. C. Pluijmers, Gravenstraat 7; lantaarnglas met verduisterings kapje en nikkelerf rand bij Maison Claire, Spui straat 20; wit kindersokje bij A. Hoogendam, Noordstraat 9; paar dameskousen, en een rol elastiek bij J. van Loocke, Bioemenlaah 56; hoofddoekje bij Willetoer, Anjelierenlaan" 61; zilveren armband met steentjes bij D. Bijl, Kas teelstraat 116; streng iroode kralen bij J. Fleur- ba&ij, Coosje Buskcnstraat 23: paar sportkousje3 bij Cast el, Noordstraat 55: bos sleutels bij A. KJopmeijer, Anjelierenlaan 64. STADSN-EUWS „DE PENNELIKKERS" OPGERICHT. Door personeel van de Z.L.M., L.C.O. en P.I.CA. is een ontspanningsvereeniging op- gericht onder den naam ,,De Pennelikkers". Het dagelijksch bestuur is als volgt samen, gesteld B. Menheere, voorzitter; mej. G. Koolwijk, secretaresse en J. de Jongh pen ningmeester. Bedoeling is in afdeelingen verschillende sporten a!s bridge, schaken enz. te beoefenen en vdorts is er ook een tooneelafdeeling, waarvan de heer P. A. Romrjn regiseur is. Deze afdeeiing heeft voor een dezen winter te geven uitvoering „Het gouden Haantje" in studie genomen. VERKEERSOVERTREDINGEN. Door de politie werd proces-verbaal op gemaakt tegen N. M. N. en A. de V. we gens het wielrijden door de Kleine Kerk straat in verboden richting tegen J. L. van H., wegens het rijden zonder branden de lantaarn tegen J. S. te 's-Heer Hen drikskinderen wegens het wielrijden buiten het verplichte rijwielpad langs den 's-Heer Hendrikskinderendijk. TE HOOGE PRIJZEN.. Wegens overtreding van het prgzenber sluit werd proces verbaal opgemaakt tegen A. J., L». A. de J., C. H., M. W. V. en F. F. M. G. RIJWIEL GESTOLEN. A. de C. deed aangifte van de vermissing van zijn rijwiel, dat eenigen tgd in den tuin van een café gestaan had. BURGERLIJKE STAND VLISSINGEN. Van 22—25 Sept. Geboren: üe- ziena Francisca Georgette, d. v. A. J. W. Nliliuis en J. M. Wiggcrs; Maria Dina, d. v. C. I. Mclicfste en J. M. de Valk. Ondertrouwd: S. J. Dogge, 36 j. en S. A. van Dijk. 35 j.; L. L. Zictsc, 25 j. en G. A. Ver gouwe, 29 j.J. K. Grool, 25 j. en j. Lijnberg, 20 j. Getrouwd: C. Steenman, 35 j. en C. Stroo, 34 jJ. Stuut, 26 j. en J. D. Brauers, 25 j. GOES." Geboren: Jozias, z. v. Adriaan Joosse en Catharina Johanna Kousemaker. IJZÊNDIJKE. Over Augustus. Geboren: Lima Louisa Maria, d.v. J. de Jaeger en 1. I. Poppe; Maria Stephanie Augus ta d.v. G. J. van Hootcgem cn M. v. d. Bosch. Overleden: Emile van der Weijde 71 jaar, weduw naar van M. L. Loutaert; Maria Elisa Wijffels 60 jaar J.d.; Augustinus de Witte 60 jaar, echtg. van E. M. de Poorter. (IJ-C.) dat Dinsdagavond te Goes heeft gedaan. Van zijn rede namen wij gisteren onder het stadsnieuws Goes een verslag op. TEMPERATUUR VAN HET WATER. De temperatuur van het water was he den 62 graden, GEVONDEN VOORWERPEN. Te bevragen aan het bureau van politie des Dinsdag, Donderdags en Zaterdags van 6 nm, tot 8 nm. Bruine niantelbandhuissleutel; portefeuille; glacé dameahandschocn; zweep; dameshand- schoen; kinderkousje; rood klndcrtaschje; rood wit. epeelgoedbeertje; sleutel; textielkaart. Bü vinders: heerenhoed, C. Traas, Zacharias Jansenstraat 35; zadeldekje. T. de TrooOe, Kor te Singelstraat 43; kinderportemonnaie, A. Lou- werse. Veerbchesingel 58; houten kinderschopje, N. Dekker, Molstraat 15; bril, J. Hollebrandse, Latijnschc Schoolstraat 3; knipmes, B. Rijks, Beddewökstxaat 7kameelharen pantoffels, J. Brouwer, Havendijkstraat 8; zadeldekje, en blauwe mantelband, F. Fondse, Korte Geere 40; damesparaplule, J. P. H. Salomé, Langeviele 19; damesarmbandharloge, B. Goeman, Breestraat 36; zwart poesje, mej. Schoolmeester. Dam 11; arm bandje met blauwe steentjes, A. Wattel, Seroos- kerke B 31: oorbel. J. J. de RooiJ, Korte Geere 44; snoer kralen, M. Leijnse, Klein Vlaanderen 51: hondenper.ning, W. Zwigtman. Oud Arne- muidschpad 49: kinderschortje, v. d. Berge. Vlas- markt; staien duimstok, D. Annot, Dorpsstraat 40, Oostkapelle; muziekboek, mej. Van Aartsen, Pijpstraat 27: schoenhak, J. A. Mennes, Lange Noordstraat 57; rood manteltje. M. Isendoorn, Zuidsingel 30; dainesarmbandhorloge, C. Rijn, Bree 25; potlood, N. de Groot, Schoorsteenve- gerssingel 34; lederen schakelriem, C. Sturm, Paspoortstraat 14. Souburg. N.B. Indien bij één der vinders voorwerpen worden afgehaald, gelieve men hiervan terstond kennis te geven aan het bureau van politie al hier. V Mijn iandaris zei: „PROKUDENT"! Prokudent is het ideale middel om de hygiëne en den langen levensduur van Uw kunstgeb^ te verze keren. Prokudent vernietigt alle bacte riën en steriliseert Uw gebit op de aller eenvoudigste wgze: in een glas water. Aanbevolen door H.H. Tandartsen. J. UW cal GESSMGO raswu. UWACKI! 4§f Groote 'UaeOTi '"jet maatdop: 75; ct. Stille armen. De categorie stille armen is in ons land schrikbarend groot. Winterhulp Nederland zal ook hen, even als in den afgeloopen winter, opspexiren en steunen. Maak dit mogelijk door werkelijk te of feren bij de begin October te houden lijs- tencollecte. KERK- EN SCH00LNIEUWS MEER EENHEID Onder ,dit opschrift wijdt ds. W. de Graaf, Geref.- predikant te Schiedam, eeni ge aandacht aan het uittreden van ds. W. Meynhout te Vlissingen uit de Chr. Geref. Kerk. Uit de verklaring die ds. Meynhout daarbij «afgelegd heeft krijgt men, aldus de schrijver, den idruk, dat de Generale Synode der Chr. Geref. Kerk, die begin dezer maand te Apeldoorn vergader de, opnieuw geweigerd heeft met deputaten van de Generale Synode der Geref. Kerken samen te spreken, gelijk deze deputaten verzocht hebben. Ds. de Graaf voegt daar- aafï toe: „Hij (ds. Meynhout) deelde im mers mede, dat de instructie van den ker- keraad dér Chr. Geref. kerk te Vlissingen vervattende het voorstel om het verzoek, van de Geref. Kerken tot een samenspre- king aan te nemen, niet alleen door Classis en Part. synode maar ook door dé Generale Synode is afgewezen. Daar -ligt wel duide lijk in opgesloten, dat men geen samen- spreking wenscht. Als deze conclusie juist is, dan is dat erg jammer, maar^ toch den, moed niet op geven". NED. HERV. KERK. Op een achttal te Zuylen (U.) komen o.m. voor ds. G. J4. Derksen te Groede en J. P. van Steenbergen te Biezelinge. INTREDE DS. J. C. J. KUIPER. Onder groote belangstelling heeft ds., J. C. J. Kuiper (voorheen te O. cn W. Souburg) gekomen van Arnhem, Woensdagavond in de Nieuwe Zuider- kerk zijn intrede gedaan als zesde predikant van de Geref. Kerk van 's-Gi avenhage West. Ds. Kuiper koos als tekst van zijn intree-predi- catic 1 Joh.5:4a en 5 „Want al wat uit God geboren is, overwint de wereld; Wie is het die de wereld overwint, dan die gelooft dat Jezus Is de Zoon van God?" Toespraken bleven achterwege. Aan het einde van den dienst, die docrr tai van ambtgenooten werd bijgewoond, zong de gemeente haren nieuwen voorganger staande de zegenbede toe uit Ps. 134. DS. A. H. VAN MINNEN. Woensdag I Oct. a.s. viert ds. A. H. v. Minnen, cm. predikant te Bergen -(N.H.) en In vroeger jaren een vooraanstaand liguur in de Geref. Kerken, zijn 75stcn verjaardag. Arle Hendrik van Minnen werd 1 Oct 1866 te Th o 1 en geboren, waar zijn vader, wijlen ds. M.j v. Minnen, die zooveel jaren in Utrecht gearbeid heeft, predikant was. Hi] bezocht het stedelijk gymnasium te Utrecht en studeerde aan de Theol. Hoogeschool te Kampen. In 1892 candidaat ge worden, aanvaardde hij 27 Nov. van dat 'jaar zijn alnbt te Z a a m s 1 a g, waar zijn vader hem be vestigde en die hij 5 jaar heeft mogen dienen. 31 Oct. 1892 verbond ds. v. Minnen zich aan de kerk van 's-Gravenzande, die hij gediend heeft tot aan zijn emeritaat, dat hem 22 Febr. 1938 eervol ver leend werd. Ds. v. Minnen vestigde zich daarop metterwoon te Bergen (N.H.) waar hij aan de Geref. Kerk hulpdiensten verleent. RECHTSZAKEN ARBONDISSEMENTS-REC^TBANK TE MIDDELBURG. Zitting van Woensdag 24 September. De volgende vonnissen werden uitgesproken: J, B., 26 jaar, slagersknecht te Rilland-Bath, we gens „door het verschaffen van inlichtingen het misdrijf van diefstal ultlokken"a 5 maanden gevangenisstraf. I. J., chauffeur, 21 jaar, te Colljnsplaat, thans gedetineerd, wegens „diefstal". 5 maanden gevangenisstraf met aftrek voorarrest. A. K., 25 jaar, expediteur te Nieuw en Sint Joos- land, wegens „eenig voorwerp uit winstbejag ver voeren, terwijl het aan zijn schuld te wijten is dat zijn handeling een door misdrijf verkregen voor werp betreft' 3 maanden gevangenisstraf met aftrek voorarrest. A. S. 32 jaar, chauffeur te Nieuw en St. Joos- land, wegens: Zie qualificatie bij A. K. 3 maanden gevangenisstraf met aftrek voorarrest. C. D., 31 jaar, los werkman te Souburg, wegens „abortus". 5 maanden gevangenisstraf. C. T., echtg. van J. de J.j 31 Jaar .te Does, wegens „abortus". 6 maanden gevangenisstraf. H. de F., 25 Jaar, landbouwer te Zaamslag, we gens overtreding Jachtwet. 2 maal 50.— of 30 dagen hechtenlSj met bevestiging vonnis kóntongerecht. P. v. d. B., 47 jaar, mclkverkooper te Brulnlsse, wegens overtreding „Warenwet". Bévestiging vonnis Kantongerecht, behalve ten aanzien der opgelegde straf. Thans veroordoeld tot eene geldboete yan f 250.of 2 maanden hechtenis. C. J. C., 49 jaar, veekoopman te Overslag. Over treding „Voedseivoorziénlngsbesluit" 300.of 30 dagen hechtenis met verbeurdverklaring van liet inbeslaggénomcne, .(Bevestiging vonnis Kantonge recht), Commentaar van Duitsche zijde op de politiek van Roosevelt. Van welingelichte, zijde verneemt het A.N.P. uit Berlijn; De verklaringen van Roosevelt over het van Amerikaansche zijde beweerde tot zinken brengen van het vrachtschip „Pink Star" worden in politieke Duitsche kringen beschouwd als een bekentenis, dat deze vrachtboot met geschut bewapend was, dat zij in een door Canadeesche oorlogsschepen begeleid convooi voer en dat zg bovendien de Panameesche vlag had gekozen. Vol gens oud gebï-uik loopen schepen die onder dergelijke omstandigheden de gevarenzone binnenvaren, vooral wanneer zij behooren tot den tros van een militaire formatie, gevaar vernietigd te worden.. Door zijn mededeeling heeft Roosevelt dus hierop legt men in politieke kringen te Berlijn in het bijzonder den nadruk bevestigd, dat ingeval de „Pink Star" door optreden van Duitsche zijde tot zinken is gebracht, hierbij volkomen correct is gehandeld. Wanneer de president der V.S. verklaart dat het van geenerlei belang meer is ,en geen beteekenis meer heeft of een schip onder deze dan wel onder een andere vlag vaart of dat het bewapend is of niet, kan men van Duitsche zijde slechts vaststellen, dat dergelijke" uitlatingen geen uitvloeisel zijn van het Volkenrecht, maar van een justitie van het Wilde Westen. Roosevelt kenmerkt in feite daarmede den bouwval- ligen grondslag van zijn jurische argumen tatie. De verdere aanduiding van den Ameri- kaamschen president, dat koopvaarders ze er in het algemeen moeten worden bewapend, hetgeen zou moeten leiden tot opheffing van de neutraliteitswet, en tot regeling van andere daarmede samenhangende proble men, noemt men een bevestiging van het geen men van Duitsche zijde reeds heeft gevoeld en ook reeds aangeteekend, n.l. het feit, dat de lasthebbers van Roosevelt, Knox, Pepper en hoe zij verder mogen hee- ten, met bepaalde uitlatingen eerst een vooronderzoek instellen, opdat de president zelf gelegenheid had vervolgens eigener be weging achter hen aan te komen. Roosevelt blijft dus trouw aan zijn oude methoden. Hij laat dbk ditmaal onduidelijk en onbepaald, hetgeen hij werkelijk voor nemens i3 te doen. Immers hg spreekt van „daarmede samenhangende problemen" een zeer rekbaar begrip, waarin men in laatste instantie alles kan leggen. De ge bruikelijke poging om het Duitsche optre den terstond als zeeschuimerij te bestem pelen, geeft juist in verband met de laatste uiteenzettingen van Roosevelt in politieke kringen te Berlijn aanleiding te constatee- ren, dat voor Duitsch rechtsgevoel zij pira ten zijn, die het rechtmatige handelsver keer tusschen niet in oorlog zijnde landen afsnijden, de hongérblokkade afkondigen tegen de bevolking van deze landen en die blokkade in stand zouden willen houden en die uit zgn op het verstoren van de veel geprezen „vrgheid ter zee". Communistische daden van geweld in Chili. Onder het opschrift „Ons protest" schrijft het te Santiago de Chili verschij nende blad „El Imparcial" het volgende „In het' centrum van onze stad zijn Dins dagmiddag twee daden van geweld ge pleegd, welke groot opzien hebben gebaard en een scherpe afkeuring verdienen. Com munistische partijleden hebben voor de Spaansche ambassade een auto van den vertegenwoordiger van ons moederland aangevallen en hierbij de Spaansche vlag vernield. Vervolgens trokken zg naar het Duitsche consulaat, dat zij met steenen be kogelden. Tenslotte rukten zij van fiet ge bouw van de Italiaansche scheepvaart maatschappij de vlag af. De daders heb ben niet alleen een strafbare handeling gepleegd, het zijn laffe aanvallers. Zij heb ben de elementairste wetten van bescha ving met voeten getreden. Niet alleen het feit van den aanval op buitenlandsch eigen dom, doch ook de kwaadwillige bedoeling van deze slechte .Chilenen verdient onze aandacht. Door hun gedrag hebben zij den goeden naam van Chili bevlekt. Duitschers en Spanjaarden zgn nauwkeurig op de hoogte van de sympathie, welke voor hen in Chili wordt gevoeld. Zij kennen de on verbreekbare banden des bloeds eg van vriendschap en voor de geestelijke banden, waardoor Chilenen, Duitschers en Spanjaar den zich .dikwijls als leden van dezelfde familie gevoelen. Voor de vertegenwoordi gers van het Duitsche rgk en van Spanje die alle hoogachting verdienen, behoeven wij niet opnieuw uiting te .geven van deze vriendschappelijke gevoelens. Doch het communistische gespuis bedreigt ons. Wg moeten buitengewone maatregelen nemen en een dam opwerpen voor den communis- tischen invloed. Voor de derde maal reeds heeft dit gespuis voor de ambassades van Duitschland en Spanje gedemonstreerd. Ook de leider van het opperste gerechts hof heeft het niet gerespecteerd. Het moet thans uit zgn met onze zwakheid. Wij die nen energiek op te treden, wanneer deze benden misdadigers het leven en eigendom van buitenlanders aantasten, de vlaggen van bevriende volken beschimpen en de Autoriteiten hoonen, die waken over de openbare orde en het leven der burgers". Geruchten over militaire acties in Argentinië. In politieke kringen te Buenos Aires (Ar gentinië) zijn geruchten opgedoken over z.g. beraamde eigenmachtige acties van de luchtmacht. Reeds sinds vrij geruimen tijd werd erover gesproken, dat militaire krin gen/waaronder vooral de luchtmacht, ver stoord zgn door herhaalde lasterpraat over de Argentijnsche weermacht door pai'le- mentaire instanties. In de wandelgangen van de Argentijnsche Kamer deed Dinsdagavond het bericht de ronde, dat in de provincies Cordoba, Tucu- man en Etre Rios militaire bewegingen aan den gang zijn. De geruchten schijnen indi rect bevestigd te woTden door de verklarin gen van den fungeereridert vice-president Castillo, volgens welke alle maatregelen zijn genomen om de rust en orde in het geheele land te handhaven. De Argentijnsche bladen houden zich uit voerig bezig met alarmgeruchten over de gebeurtenissen in de Argentijnsche weer macht. Officieel is toegegeven, dat ook in de Argentijnsche hoofdstad de troepen in de kazernes zgn geconsigneerd. Volgens ver klaringen van den schout bij nacht Fincati, in zijn kwaliteit van plaatsvervangend mi nister van oorlog, gaat het daarbij om een voorzichtigheidsmaatregel. Ook de wacht posten bij de marine zjjn versterkt. Verder is bekend gemaakt, dat de chef van de mi litaire vliegerschool-in Cordoba, It. kolonel Sustaita, in arrest is gesteld. Volgens de officieele lezing is deze arrestatie slechts van disciplinairen aard. Een verklaring van minister Huil. Op de persconferentie te Washington heeft Huil naar aanleiding van de gebeur tenissen in Argentinië, waar militaire vliegt velden bij wgze van voorzorgsmaatregel door troepen bezet zijn, verklaard, dat de staten van het Westelijk halfrond indertijd zgn overeengekomen, samen te werken bij de bestrijding van revolutionnaire actie. Ar gentinië heeft zich echter in dit geval niet tot de Vereenigde Staten gewend, DERTIEN DOODEN IN SPAANSCHE WOLFRAMMIJN. In de nabijheid van Fuente Arcade ln de provincie Orense (Spanje) zijn dertien personen, die in een diepe schacht riaspo- ringen id'cden naar Wolfram, onder een aardstorting bedolven geraakt en gedood. Na langdurig zoeken door de Guardia Civil en boeren uit den omtrek werden de ïyken gevonden. De bewapening van Amerikaansche koopvaarders. Naar aanleiding van de plannen van Roosevelt tot bewapening van Amerikaan sche koopvaarders, meldt United Press uit Washington, dat dit reeds met 125 schepen kan geschieden, zonder dat de neutraliteits wet gewijzigd wordt. Deze schepen varen onder Panameesche vlag, doch zijn Ame- rikaansch eigendom. 45 behooren aan de Amerikaansche regeering. DE VERKLARINGEN VAN ROOSEVELT. De republikeinsche senator Clark heeft ten aanzien van de mededeeling van Roo sevelt betreffende de bewapening van Ame rikaansche koopvaarders, volgens de New York Times, verklaard, dat Roosevelt in het congres den zwaarsten strijd zal hebben te doorstaan sedert hij president is geworden. Een verderen stap in de richting van den oorlog, aldus heeft de republikeinsche senator Toby de verklaring van Roose- yelt genoemd. De' republikeinsche afgevaardigde Fish heeft in het huis van afgevaardigden ver klaard, dat de practijk om Amerikaansche schepen onder vreemde vlag te laten va ren een omzeilen van de neutraliteitswet beteekent. OPENING VAN HET DUITSCHE WINTERHULPWERK. Op plechtige wijze is gisteravond in het Concertgebouw te Amsterdam het Winter hulp-werk voor het Duitsche volk in Neder land geopend. De groote zaal en de bal-""" cons waren tot de laatete plaats bezet. Onder dé vele eeregasten waren vertegen woordigers van de landmacht, het lucht- wapen en de marine, alsmede van de Duitsche politie en van de partij. Nadat de Vlaggen waren binnengedra gen, sprak de Amtsleiter der National- Soziallistische Volkswohlfhart, Möller een begroetingswoord, waarin hij met cijfers den groei schetste van«het Duitsche winter hulp-werk, dat in.het tweede oorlogsjaar 2.3004)00 gulden opbracht, tegen 243.000 gulden in het jaar daarvoor. Het gaat echter niet om cijfers en ge tallen, maar om de:i geest, die het werk bezielt. Het Duitsche Winterhulpwerk zal meer dan ooit in het teeken staan van de zorg voor moeder en kind. De Duitsche mannen, die aan het front strijden, moeten de zekerheid hebben, dat zg, die achter bleven, geborgen zijn in den schoot der partij. Wg beschouwen het als onze hoog ste plicht, als socialisten en christenen, het leven te beschermen in he bijzonder door zorg voor moeder en kind, voor de kinder rijke Duitsche moeders, die onze toekomst beteekenen. Het voorbeeld van waren ge meenschapsgeest, -bij het Duitsche winter hulpwerk gegeven, heeft ook het Neder- landsche Winterhulpwerk gestimuleerd. Zijn' in den vorigen winter 15.000 collec tanten de straat opgegaan, thans, zoo zei de heer Möller, zullen het er 50.000 wor den, die zich voor de Nederlandsche ge meenschap inzetten. Hierna sprak Reichsamtleiter Whalter Hebenbrock over het socialisme van de daad. H(j herinnerde er aan, dat uit een frontgeest het nationaal-socialisme is ge boren, dat van zijn aanhangers de hoogste offervaardigheid vraagt. Zoo is in het tee ken van den nood van den tijd het winter hulpwerk een symbolische gemeenschaps daad geworden, een eeredienst aan het volk, waaraan tienduizenden zich belange loos geven. De onkosten hij het Duitsche winterhulpwerk bedragen dan ook slechts 3 procent van de opbrengst. Op het oogen- blik hebben zich voor het werk 60.000 krachten meer beschikbaar gisteld dan bij het begin van den oorlog. Ook deze spreker wees op de bijzondere zorg voor moeder en kind. Als men ons vraagt, zoo zei h(j, waarom wij zoo zeker zijn van de over winning, dan is ons antwoord omdat wij biologisch sterker zijn dan onze tegen standers. Nog in het eerste oorlogsjaar werden in Duitschland 300.000 kinderen meer geboren dan in Engeland en Frank rijk tezamen. Ook onze idealen zijn sterker. Tot slot gaf Oberdienstleiter Seidel in een enthousiaste toespraak het parool uit Voor de komende winteractie. BESLUITEN, BENOEMINGEN ENZ. De heer C. Verhage te Kamperland, wacht meester der marechaussee, behoorende tot de bri gade Kortgene, Is geslaagd voor het diploma sllua- tie-teekenen van dc Ncd.polltietcekenschool te Veenendaal. Voor het cand. examen geneeskunde is te Utrecht geslaagd de heer H. A. Blaauwen- draad. KLOETINGE." De heer A. J. Blok heeft ver 1 October a.s. wegens drukke werk zaamheden ontslag als agent van den Dls- tributiedienst te Kloet 'ije aangevraagd.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1941 | | pagina 2