De legerberichten van gisteren. Ons nieuioe feuilleton Tweede Blad PROVINCIALE ZEEUWSCHE COURANT Woensdag 24 September 1941 De gebeurtenissen in Iran. In Teheran en Tabris zou, volgens te Ankara ontvangen berichten uit Teheran, door de Sovjet-troepen, het geheele open bare verkeer verboden zijn. Van de door de Sovjets bezette zóne in Iran is het on mogelijk in verbinding te komen met het onbezette deel van het land of zelfs contact met het buitenfend te krijgen. In de door de Sovjets bezette zóne is het ver der verboden de grenzen naar de nabuur landen te overschrijden. Niemand kan het bezette gebied verlaten, of binnenkomen. iraansche troepen overschrijden turksche grens. Naar de Iraansche pers heeft medege deeld hebben opnieuw Iraansche troepen- onderdeelen de Iraansch-Turksche grens overschreden, waarna zij geïnterneerd werden. de voormalige sjah van iran. Uit Teheran meldt, de omroep te Ankara, dat de afgetreden Sjah met zijn gezin uit Ispahan is vertrokken en voornemens is, zich naar Britsch-Indië te begeven. botsing tusschen de britsche en sovjet troepen in teheran. Naar uit de Iraansche hoofdstad wordt gemeld, heeft zich te Teheran tusschen Britsche en Sovjettroepen een botsing voorgedaan. Van weerskanten werd ge schoten, zoo wordt in dit bericht gezegd. Voor zoover tot dusver bekend is geworden, zUn verscheidene personen gewond. Naar aanleiding van dit incident zijn tusschen de commandanten van de Britsche en Sovjettroepen besprekingen gevoerd. Van Britsche zijde zijn als gevolg van dit In cident alles verloven voor de soldaten in Teheran, opgeschort om nieuwe incidenten te voorkomen. I DE TOESTAND IN IRAK. Die Iraaksche minister-president Madfai heeft aan het door de Engelschen opge richte Arabische persagentschap „Agence Arabe" een interview toegestaan, waarin hjj verklaarde, dat de rust in Irak nog niet geheel is hersteld en dat de opstand, welke onder het bewind van Rasjid Alie El Ghai- lani tegen de Engelschen is uitgebroken, nog steeds niet geheel en al onderdrukt is. De dynamietaanslag te Agram. Het Kroatische ministerie van binnen- landsche zaken deelt mede, dat op 19 September vijftig Joden en communisten standrechtelijk ter dood zijn veroordeeld en doodgeschoten, daar zij de intellectueele aanstichters waren van den dynamietaan slag in de telefooncentrale te Agram en verantwoordelijk zijn voor communistische propaganda. Verder wordt officieel medegedeeld, dat te Agram een Mohammedaansche boer en een Kroatisch meubelmakersgezel, die als wilde Oestasji's op eigen houtje Serviërs hebben vermoord en beroofd, standrechte lijk ter dood zijn veroordeeld. Het vonnis is reeds voltrokken. VON PAPEN IN TURKIJE TERUGGEKEERD. Uit Istanboel (Turkije) meldt het D.N.B. De Duitsche ambassadeur, Von Papen, is, komende uit Duitschland, op het vliegveld van Yensjukeui geland en heeft zich naar het zomerverblijf van de Duitsche ambas sade te Therapia begeven. DE OORLOGSKOSTEN VAN DE VER. STATEN. Uit Washington meldt het D.N.B. Het federale bureau voor de bewapening heeft bekend gemaakt, dat wanneer het Congres de thans aangevraagde bedragen voor de hulpverleening aan Engeland goedkeurt, de kosten voor het bewapeningsprogram der Ver. Staten in totaal 66.195 mil liard dollar 'zullen bedragen. In dit ver band wees het bureau er op, dat de kosten der deelneming van de Vereenigde Staten aan den wereldoorlog slechts 32 milliard dollar bedragen hebben. ANTI-BRITSCHE PROTESTEN IN NOORWEGEN. Uit Oslo meldt het A.N.P. dat in ver scheidene steden van Noo: wegen dezer da gen vergaderingen plaats gehad hebben, waar geprotesteerd is tegen het tot zinken brengen door de Engelache marine van twee Noorsche schepen, waarbij 200 Noor- sclie zeelieden het léven hebben verloren. GOUD UIT DE SOVJET UNIE NAAR DE VER. STATEN. De minister van financiën, Morgenthau, heeft medegedeeld, dat de Sovjet-Unie de laatste dagen goud ter waarde van vijf millioen dollar naar de Vereenigde Staten gezonden heeft, Zoo meldt het D.N.B. uit Washington. Door deze goudzending wordt de helft der leening ten bedrage van tien millioen dollar terugbetaald, welke de Amerikaansche regeering een maand ge leden aan de Sovjets verleend heeft om de leveringen aan de Sovjet-Unie op gang te brengen. de ongehoorzaamheidsbeweging in britsch-indië. Volgens een officieel communiqué van >i Tj,SC?e regeering zijn in den loop van ae Indische „ongehoorzaamheidsbeweging" tot dusver 12129 personen in Britsch-Indië gearresteerd. Onder de gearresteerden be- V oon21C? 28 vro€gere Indische ministers en 290 afgevaardigden van verschillende provinciale parlementen. toenemend aantal radio luisteraars in duitschland. Het aantal radioluisteraars is ook in den t\!?f0J>vV00Std.uJend toegenomen. Van drie Duitsche huishoudens bezitten er thans reeds twee een ontvangtoestel. Van de groote Duitsche steden wordt niet in Ber- maar in Dessau de grootste belang- 7V0°r.d! rfdi0 aan den dag gelegd, t.w. 88.7 radiolusteraars op 100 huishou dens. Voor Berijjn bedraagt dit getal 78.7. Ook op het platteland wint de radio steeds meer veld en wordt de voorsprong van de steden steeds kleiner* De nieuwe vredesgerechts- organisatie. Men meldt van goed ingelichte zjjde o.m.Het is gebleken, dat btf velen geen duidelijke voorstelling bestaat omtrent den aard, der nieuwe vredegerechtsorganisatie, waartoe in eersten aanleg de vrederechters en in hoogste instantie het vredegerechts hof te 's-Gravenhage behooren. Voorop gaat de opmerking, dat deze nieuwe rech terlijke organisatie, belast met de be rechting van bepaalde strafzaken, niet door de bezettingsoverheid is inge steld, maar als Nederïhndsche regeling door den secretaris-generaal van het de partement van justitie werd ingevoerd. Haar doel is den invloed van een zeker soort van politieke opvattingen bij de uit oefening der strafrechtsuitspraak tegen te gaan, ter voorkoming van. schade voor het aanzien dezer rechtspraak en 's lands belang. Herhaaldelijk toch heeft het géval zich voorgedaan, dat bij de strafgerechtsple- ging de betrokken rechter blijk gaf van een zóó volslagen gemis aan aanvoelen van den ernst van sommige vergrijpen onder de huidige omstandigheden, dat zijn beoordeeling van de zwaarte van het straf bare feit eigenlijk een nog verdere kren king van het geschonden rechtsgevoel was in plaats vam. een poging tot zijn herstel. Men denke slechts aan de veelvuldig voor gekomen rechterlijke uitspraken, waarbij de zoo uitermate'grievende beleediging be staande uit het bezigen van het woord „landverrader" tegen leden van de natio- naal-socialistische beweging in Nederland, niet strenger werd afgekeurd^ dan in een geldboete van enliele guldens'tot uitdruk king werd gebracht. De taak van de aan de vredegerechts organisatie toegekende strafrechtspraak is nu bij uitsluiting van den gewonen strafrechter de berechting van alle straf bare feiten, welke den politieken vrede binnen de volksgemeenschap in gevaar brengen of de hoogste politieke belangen van de volksgemeenschap raken of uit politieke beweegredenen zijn begaan. Van de nieuwe strafrechtspraak kan verwacht worden, dat zij in de principieel veranderde omstandigheden wat zwaar weegt zwaar zal laten wegen en dit bij haar strafbepaling tot uitdrukking zal brengen. De nieuwe strafrechtspraak be oogt een inieuwe sociale rechtvaardigheid in de plaats te stellen van eer eenzijdig politieke beoordeeling, die niet meer van onzen tijd is. C. VAN DEN BUSSCHE OVERLEDEN. In den ouderdom van 57 jaar is te Arnhem overleden de heer C. van den Bussche, president-directeur der Neder- landsche Heidemaatschappij. De heer Van den Bussche werd 2 Maart 1884 te Bergen op Zoom geboren. Hij door liep de H.B.S. te Wageningen en studeerde vervolgens aan de landbouwschool aldaar. In 1905 ging hy als adspirant-houtves- ster naar Ned.-Indië, yaar hij in 1907 tot houtvester werd benoemd. In 1917 werd hij benoemd tot oncferhoofd van het boschproefstation in Ned.-Indië, in 1918 tot secretaris van de commissie van advies voor handelsaangelegenheden, in 1919 hoofdambtenaar van het departement van financiën in Ned.-Indië. In 1922 werd hij hoofd van den bezuinigingsdienst, in 1924 thesaurier-generaal en in 1926 directeur van financiën. In 1933 werd hij benoemd tot lid van den raad van Ned.-Indië en daarna tot vice-president van dit college. In 1938 repatrieerde de heer Van den Bussche na deze eervolle Indische carrière van 35 jaar. Zijn verdiensten werden erkend door zijn benoeming tot officier in de orde van Oranje Nassau. Gedurende korten tijd was htf minister van koloniën in het vijfde kabinet-Colijn. Op 15 April 1940 werd de heer Van den Bussche benoemd tot president-directeur der Ned. Heidemaatschappij, als opvolger van ir. J. P. van Lonkhuyzen. Hij was voorts curator van den landbouwhooge- school te Wageningen en voorzitter van het departement Arnhem van de Ned. Maatschappij van Nijverheid. OPGEWEKTE STEMMING OP DE AMSTERDAMSCHE BEURS. Het zakenverkeer op de effectenbeurs te Amster dam droeg Dinsdag een levendig karakter. Er was weinig materiaal aan de markt met liet gevolg, dat de kooplust slechts bevredigd kon worden door het bewilligen in hooger koersen en onmiddel lijk na de opening waarbij reeds bijna algemeen op hooger peil werd afgedaan, liepen de koersen in een vrij snel tempo naar boven. Op het tamelijk sterk verhoogde pefl kwam wel eenig materiaal los, in verband waarmede dc beste prijzen van den dag over het algemeen niet gehandhaafd bleven. Dc Indische fondsen waren gefavoriseerd. Suikerfondsen waren goed gedisponeerd. Voor rubberfondsen be stond goede animo. Tabakken lieten zich ook niet onbetuigd. In deze stukken was meer te doen dan gebruikelijk; Vervolgens gaven scheepvaartpapieren flinke omzetten te aanschouwen. Op de petrolemn- afdeeüng waren Olies goed gedisponeerd. Ook indus- trieelen konden zich In goede attentie verheugen. Unilevers maakten een flinke sprong naar boven. De Philipsaandeelen monteerden tot 284, Calvé Delft tot 124Tegen het slot kon een kleine achteruitgang worden geconstateerd. Aku's waren nauwelijks veranderd. Van Berkels werden wederom in een open hoek afgedaan. De koers was in doorsnee niet veel gewijzigd. De beleggingsafdeeling was rustig. De Nederland- sche staatspapieren werden meerendeels tegen onge veer de prijzen van eergisteren afgedaan. Voor Duitsche fondsen bestond wat meer belang stelling dan de laatste dagen het geval was. De stemming kon prijshoudend worden genoemd. Bataafsche Pctr. Mij. Obl. 3% 92% IMij; A Amsterdamsche aBnk A Incasso Bank A K.M. De Schelde Nat. Bcz. Nederland Ie lng. 1940 4 Nederland 2e lng. 1940 4 Nederland met bel. fac. 1940 4 Ned. k 1000 1938 (3%) 3 Indië A 1000 1937 3 Indië a 1000 1937 A 3 Nederland 1941 4% f .100 A Koloniale Bank A Ned. Ind. Handelsbank C Ned. Handel Mij. A Van Bexkels Pat. C Calvé Delft A Lever Bros en Unilever A Philips Oloeil. Gcm. Bez. A Algem. Kunstzijde Unie A Fokker Vliegt, fabriek A Ned. Ford Auto Mij. A Dordtsche Petr. Ind. Mij. A Kon. Petroleum Mij. A Arendsburg Tabak Mij. A Holland-Amerikalijn A Java-China-Japanlijn A Kon. Ned. Stoomb. Mij. A Ned. Scheepvaart Unie A Handelsver. Amsterdam A Ned. Ind. Suiker U A Javasche Cult. Mij. C Dell Mij. 1 1000 A Senembah Mij. C Amsterdam Rubb. A Deli Batavia Rubb. Mij. A Hessa .Rubber Mij. C Oostkust a 500 A Sumatra Rubb. Cult. .Ver, Ind. Cult. Ondern. 137 10194 10094 101% 92 V, 133 130 140 101% 100 9/16 - 101% 94 13/16 94 13/16 97% 96% 100 3/16 225 156 164 106% 122 163 279 152% 228 340 292% 32i); 365 lol 'VA 218 491 272 294 310 277% 314% 157 169% 105)4-109 122-124% I65%-168 280-284 !52%-I53 229 337 3326%-334 151%-155 182-187 200-206 2l9%-225 497-505 273% 295 311 '/j-318 266-272 3l8%-322% 267-268 175 189%-193 279 217 GEMENGD NIEUWS UTi'bMjREIDE CLANDESTIENE HANDEL TE ASSEN ONTDEKT. De crisis-opsporingsdienst is in samen werking met de Asser gemeentepolitie een uitgebreiden handel in distributie-artikelen en distributiekaarten, op het spoor geko men. Tot heden zijn er een zevental As senaren en vier personen uit de omgeving bij betrokken. Zes personen werden gear resteerd, waarvan er later weer vier op vrije voeten zijn gesteld. Het betreft hier een handel in een groot aantal distributiebonnen en toewijzingen en verder verkoop van kaas, eieren, zeep, schoenen, cacao enz. zonder bon. Het gaat om groote hoeveelheden. Honderden paren schoenen schijnen hun weg gevonden te hebben. Juist zou men weer 40 paar „in den handel" brengen, toen ingegrepen werd, zoodat deze schoenen in beslag ge nomen konden worden. Evenzoo kon be- s.ag worden gelegd op 200 eieren, 25 pond koffie, en ruim 16 kg. thee. Bij den verkoop werden enorme winsten gemaakt. Zoo werden vetkaarten verhan deld voor 32,50, brandstoffenkaarten voor 27.50, een kg. cacao bracht 15 op, een kg. peper 6 en een kg. thee 26. De handel werd gedreven door winke liers en caféhouders. Het onderzoek is nog gaande en de omvang van deze affaire is nog niet te overzien. INSLUIPER VERGAT TE VERDUISTEREN. Maandagnacht zagen twee agenten tij dens hun surveillance op de eerste etage van het Volks gebouw te Den Haag een blauw lichtschijnsel op verdachte wijze langs de ramen glijden. Daar zij onraad vermoedden, vroegen zij assistentie aan. Een aantal agenten rukte uit en omsingel de het gebouw. Terwijl twee rechercheurs na verbreking van een ruit aan de achterzijde binnen drongen, verschaften de agenten zich, met medewerking van den inmiddels opge roepen concierge, toegang tot de voorzijde van het perceel. Op den gang van de eer ste etage trof men den 19-jarige winkel bediende B. aan, die zich in het pand had laten insluiten. Hij was in het bezit van een breekijzer en van een zaklantaarn, die hem in dit geval noodlottig was geworden. Hy had reeds eenige sleutels van vertrek ken bemachtigd en een kamerdeur gefor ceerd. JONGEMAN VERDWEEN ZONDER TE BETALEN. Eenige maanden geleden vervoegde zich l'j een kamerverhuurster te Delft een jon geman om een kamer te huren. Volgens zijn zeggen zou hij aan de technische Hoo- geschool gaan studeeren, doch achteraf bleek, dat hij met duistere bedoelingen naar Delft was gekomen, want na een poosje op de kamer te hebben gewoond, vertrok hij plotseling zonder betalen en met medeneming van een aantal voorwer pen, welke aan de hospita behoorden. De politie verspreidde zyn signalement en het resultaat was, dat de jongeman in Arnhem kon worden aangehouden. Maandag is hij naar Delft overgebracht en bij zijn verhoor is gebleken, dat de ge arresteerde, Van C. geheeten en uit Am sterdam afkomstig, zich ook in de hoofd stad aan diefstallen heeft schuldig ge maakt. OP ONBEWAAKTEN OVERWEG GEGREPEN. Dinsdagmorgen werd bij den onbewaak- ten overweg aan de spoorbaan Groesbeek- Kranenburg de melkrijder W. S. met kar. en paard door een trein gegrépen. De melkrijder werd zwaar gewond. Zijn rechterarm werd verbrijzeld, terwijl hij voorts een beenfractuur en ernstige in wendige kneuzingen opliep. Het paard moest worden afgemaakt, de kar met de melkbussen werd volkomen vernield. Na dat eerste hulp was verleend, werd het slachtoffer in ernstigen toestand naar een ziekenhuis in Nijmegen vervoerd. Het treinverkeer ondervond slechts weinig vertraging. DIEVEN IN LIKEURSTOKERIJ BETRAPT. Terwyl een controleur van den Zwol- schen nachtveiligheidsdienst zijn ronde deed, bemerkte hy, dat by de likeurstokerij van de firma G. de achterdeur was open gebroken. Hij begaf zich naar binnen met zijn hond en doorzocht de fabriek. Achter manden verscholen trof hij daar twee man nen aan, die hy sommeerde voor den dag te komen en mee te gaan naar een nabij gelegen woning. Daar werd de politie ge alarmeerd, die de twee mannen in bewa ring nam. '**ïet bleken de Zwollenaren H. B. en C. O. E. te zijn. Zy waren in het bezit van inbrekerswerktuigen. In de fabriek stonden al flesschen gereed om meegeno men te worden. Van enkele andere fles schen was de inhoud gesavoureerd. ONGELUKKEN MET DOODELIJKEN AFLOOP. Gistermiddag fietste de twaalfjarige A. H. Nessen op het Kennemerplein te Haar lem. Achter hem reed een auto. De knaap week naar rechts uit, doch raakte met zijn voorwiel het achterwiel van een voor hem rijdenden fietser. De jongen viel en de auto reed over hem heen. Het slachtoffer werd zoo ernstig gewond, dat de dood vrijwel onmiddellijk intrad. Op de Schinkelkade te Amsterdam is gis termiddag een 4-jarig jongetje bij het spe len onder een vrachtauto- geraakt. Het kind werd de borstkas ingedrukt en was op slag dood. BRAND OP DE KERMIS TE HORST. Zaterdagmiddag is een brand ontstaan in het amusementspaleis van den kermis exploitant V., die met een inrichting van vermakelijkheid op de kermis te Horst aanwezig was. De inrichting brandde van binnen nagenoeg totaal uit. De materieele schade is belangrijk. De eigenaar is tegen brandschade verzekerd. ZUIDZANDL Abonnementen en advertenties voor de Provinciale Zeeuwsche Courant worden aangenomen door den Afent. j. j. RISSEEUW, M 66. Duitschland strijdt voor Eurppa. Het opperbevel van de Duitsche weermacht maakt bekend: Nadat de uitvalspogïngen van de bolsjewistische strijdkrachten, die in het gebied ten Oosten van Kiev wa ren ingesloten zonder succes geble- veh waren, hebben zich toenemende verschijnselen van ontbinding onder de vijandelijke strijdkrachten ver toond. Op vele plaatsen hebben de officieren en commissarissen der Sovjets op laffe wijze de vlucht ge nomen en hun troepen in den steek gelaten, teneinde zichzelf in veilig heid te stellen. Niettemin konden zij hun lot niet ontgaan. Het aantal krijgsgevangenen uit dezen veldslag is inmiddels gestegen tot 380.000. Meer dan 570 pantserwagens en 2100 stukken geschut werden tot dusver buitgemaakt of vernietigd. Deze cijfers stijgen nog voortdurend. -Vijftig divisies der Sovjets kunnen als volkomen vernietigd beschouwd worden. Onder de gevangenen be vindt zich de opperbevelhebber van het vyfde Sovjet-leger. Behalve de reeds genoemde legers hebben aan den gelukkigen afloop van den slag ook de legers van Generaloberst Freiherr Von Weichs en van den generaal der infanterie, Von Stülp- nagel een belangrijk aandeel gehad. In den strijd tegen bolsjewistische zeestrijdkrachten en transportsche pen heeft het luchtwapen ook eer gisteren groote successen behaald. Duikbommenwerpers hebben ten Zuiden van Odessa een kruiser met bommen bestookt, die daarop in brand geraakte. Voorts werden een torpedoboot en eén patrouillevaar tuig ernstig getroffen en werden negen vrachtschepen met tezamen 15.000 brt. vernietigd. In de wate ren van Kroonstad bracht het lucht wapen een kruiser en een torpedo jager tot zinken. Op een anderen kruiser en twee torpedojagers wer den bomtreffers geplaatst. Een tank boot geraakte in brand. Andere doeltreffende aanvallen waren gericht op militaire inrich tingen te Leningrad, voorts op spoorlijnen van den vijand om Bri- ansk en Charkow, alsmede in de Krim. In den strijd tegen de Britsche ra- v/tailleeringsscheepvaart bracht het luchtwapen Maandagnacht ten Oos ten van de monding van de Humber een koopvaardijschip van 8000 brt. tot zinken en bombardeerde de ha ven van Great-Yarmouth. Bij den afweer van een vijandelijken lucht aanval op een convooi schoten mij nenvegers vier Britsche vliegtuigen omlaag. Noch des nachts noch overdag heeft de vijand eenige militaire actie boven het gebied van het Duitsche rijk; ondernomen. SPORT WEDSTRIJDPROGRAMMA N.V.B. ONDERAFDKELING ZEELAND. Zondag 28 September. Ie klasse A. Zeelandia II—De Zeeuwen III: Middelburg III—R.C.S. II; Goes III—Vlissin- gen III. Ie klasse B. Schoondjjke IIGroede I; Bier vliet II—Sluis I. Ie klasse C. Steensche Boys I—CHnge I; Axel II—Hontenlsse I; Terneuzen III—Hulst I. Ie. klasse D. Scheldeboys IPatrijzen I; Robur I's Heer Arendskerke; Yerseke I—Cortgene I; Vios IZeelandia '40 I. 2e klasse A. Vllssingen IV—Middelburg II; Walcheren IIMiddelburgsche Bovs. 2e klasse B. Sluis II—Aafdenburg II; Groede IIOostburg II. 2e klasse C. Hulst II—Corn Boys II; CHnge II —Terneuzen IV: Hontenisse II-^R.K.T.V V. II. 2e klasse D. Patrijzen II—Patrijzen III; Zee landia '40 I—Kattendüke I; Luctor II—Vlos II; S.D.O. IGoes IV; Robur IIScheldeboys II. 8è klasse A. R.C.S. IV—E.M.M. III; Vlissin- gen V—Walcheren III. Adsptranten. Vlissingen—Middelburg: Middel burg B—Middelburg C; E.M.M. B—E.M.M. A; Walcheren—R.C.S. OFFICIEEL ERKENDE SPORTBONDEN. De secretari3-generaal van het departement van opvoeding, wetenschap en cultuurbescher ming heeft goedgevonden: De Nederlandsche Athletiek-unie (athletiek) den Nederlandschen biljartbond (biljartspel): den Nederlandschen Boksbond (bokssport)den Nedèrlandschen Cricket Bond (cricketspel): het Nederlandsche Gymnastiek Verbond (gym nastiek) de Nederland: Bond van Hand boogschutterijen (handboogsport); den Neder- lendschen Hockey Bond (hockeyspel); den Ne- derlandschen Honkbal Bond (honkbalspel)den Nederlaödschen Jiu-jitsu-bond (Jiu-jitsu); den Nederlandschen Kaatsbond (kaatsspel):* den Nederlandschen Kano Bond (kanosport)den Nederlandschen Kegelbond (kegelsport)den Nederlandschen Kolfbond (kolfspel)den Ne derlandschen Korfbalbond (korfbalspel)den Ne derlandschen Krachtsportbond (krachtsport); den Nederlandschen Lawn-tennis Bond (tennis spel): den Nederlandsehen Roeibond (roeisport): den Nederlandschen rugby bond (rugbycpel)den Nederlandschen amateur Schermbond (scherm- sport); de Vereeniging van Nederlandsche scherpschutters (schietsprort)den Nederland schen Ski Bond (skisport); den Nederlandschen Squash Rackets Bond (squash racketsspel)den Nederlandschen Tafeltennis Bond (tafeltenuis- spel); den Nederlandschen Voetbalbond (voetbal spel) den Nederlandschen Wandelsportbond (wandelsport)de Verbonden Nederlandsche Wa tersport Vereenigingen (zeil- en motorboot- sport) de Nederlandsche Wielren Unie (Wiel- rensport); den Nederlandschen IJshockey-bond (Ushockeyspel)aan te wijzen als bevoegd om, in overeenstemming met_ de door het college van gevolmachtigden voof de sport te verstrekken aanwijzingen, leiding te geven aan het wedstrijd- .wezen op het gebied van lichamelijke oefening en sport, voor zoover dit door ieder der voornoemde organisaties afzonderlijk wordt bestreken en bij den naam van ieder der aangegeven organisaties is vermeld, met dien verstande, dat alle sport wedstrijden, sportdemonstratles en soortgelijke sportevenementen, waaraan wordt deelgenomen door meer dan een vereeniging aan de goedkeu ring van het bestuur der daarbij betrokken orga nisatie zijn onderworpen, r Toelichting. Ter toelichting op de heden gepubliceerde be schikking van den secretaris-generaal vaS het departement van opvoeding, wetenschap en cul tuurbescherming inzake de aanwijzing van de lei dende sportorganisaties, deelt het college van gevolmachtigde .voor de sport nog het yolgende mede: Voor enkele takken van sport zijn de leidende organisaties nog niet aangewezen. Dit houdt ver band met het feit, dat met enkele bonden en of ficieels instanties nog onderhandelingen worden gevoerd over diverse aangelebenheden van or- ganisatorischen aard. Deze beschikking van den secretaris-generaal zal dus binnen afzienbare» tijd worden gevolgd door een tweede, waarin de thans nog niet opgenomen bonden nader zullen worden aangewezen. het italiaansche. In zyn weermachtsbericht no. 477 maakt het Italiaansche opperbevel het volgende bekend: In den nacht van Maandag op Dinsdag, ztjn de vliegtuigbases Micabba en Halfar op het eiland Malta opnieuw met succes door onze vliegtuigen gebombardeerd. Britsche vliegtuigen hebben gevlogen bo ven de stad Benghasi en het eiland Leros in de Egeïsche Zee. Zy lieten op goed ge luk eenige bommen vallen. Het luchtdoel geschut op Leros heeft een tweemotorigen vijandelijken bommenwerper neergehaald. In het Oostelijke bekken van de Middel- landsche Zee hebben onze vliegtuigen ver scheidene aanvallen ondernomen op koop vaardijschepen. Twee kleine vaartuigen werden ernstig beschadigd en moeten als verloren wórden beschouwd. VERKOOP VAN ACETYLEENLAMPEN GEREGELD. Bij besluit van den secretaris-generaal van het departement van sociale zaken is voor aeetyleenlampen een rrjkskeur als goedkeuringsmerk ingesteld. Het is verboden aeetyleenlampen te ver- koopen, te verhuren, af te leveren dan wel voor deze doeleinden in. voorraad te hebben indien de lampen niet voorzien zijn van het vastgestelde goedkeuringsmerk en indien niet bij iedere lamp wordt medegeleverd een duidelijke gebruiksaanwijzing, waarin ten minste is vermeld de maximumvulling van den carbidhouder, de te gebruiken stukgrootte van de carbid en de minimum vulling van den waterhouder. Overtre dingen worden gestraft met hechtenis van ten hoogste drie maanden of geldboete van ten hoogste duizend gulden. DE AJ*.V.V.-FOTOWEDSTRIJD SLUIT 1 OCTOBER A.S. De Algemeene Nederlandsche Vereeni ging voor Vreemdelingenverkeer heeft de zen zomer een fotowedstrijd uitgeschreven, waaraan door alle fotografeerenden in Ne derland kan worden deelgenomen. De wed strijd heeft ten doelhet verkrijgen van goede en kunstzinnige foto's van ons mooie vaderland, welke een veelzijdig en levendig beeld moeten geven van de schoonheid van ons land, de folklore en het volksleven, en het verkrijgen, van goede foto's, geschikt voor de propaganda voor ons land. Er zal op gelet worden, dat het dynamische karak ter op den voorgrond staat. Voorts moeten de foto's door contrastwerking, scherpte, vermijding van detail-overlading, uitvoering enz. geschikt zijn voor goede reproductie in drukwerk. Reeds mocht de A.N.V.V. talrijke inzendingen ontvangen van fotografeeren den, die wenschen mee te dingen'naar een der fraaie pry zen, die, in den vorm van medailles en boekwerken, beschikbaar zijn gesteld. En ongetwijfeld zullen er nog vele fotografen zijn, die deze dagen na hun va- cantie benutten om de films te ontwikkelen en kunstzinnige afdrukken en vergrootin gen te maken. W$j herinneren er nog eens aan dat de termijn van inzending slu -opl October a.s. De foto's moeten gezonden worden aan het bureau van de A.N.V.V., Parkstraat 38, te 's-Gravenhage. De inzen ding moet geschieden onder motto, dat, met de vermeldingfotowedstrijd A.N.V.V., links onderaan op de enveloppe moet wor den vermeld. Geheimzinnige dingen .gebeuren er in Stockholm. Een vreemdeling belt des avonds aan b£ een der moderne flatwoningen, waarvan de voordeur, evenals alle andere voordeuren in het groote gebouw,- op het trappenhuis uitkomt, en men laat hem binnen. Dat is het begin van een drama, dat menschenlevens kost en waarvan de verwikkelingen steeds gecompliceer der vormen aannemen. Suzanne Chrisman, een jonge ta lentrijke tooneelspeelster, die met haar man dit huis bewoont, heeft zeker wel eenig vermoeden van de bedoelingen van dezen bezoeker, als zij zyn naam hoortKoprilis. Die naam herinnert haar aan haar broer, den bankier Felix Clarendon, wiens bank in Constantinopel eenige jaren geleden op nimmer opgehelderde wy- ze was gefailleerd en die daarna zelf spoorloos was verdwenen. Maar wat wil nu deze vreemde bezoeker van haar? Zijn heele gedrag doet aller vreemdst aan en er blijkt groote angst uit zijn heele houding. Noch Suzanne Chrisman, noch ook de vreemde bezoeker zelf, zullen heb ben vermoed, dat dit bezoek zulk een tragisch verloop zou hebben als in ons nieuwe feuilleton wordt verhaald. Maar dat is nog maar het begin van een opeenvolging van dramatische gebeurtenissen, waarin Suzanne on danks zichzelf wordt betrokken. Er is een figuur, die maar steeds op den achtergrond blijft, ongrijpbaar, on zichtbaar, maar wel degelijk van een gruwzame realiteit en deze figuur moet van dit alles de oorzaak zijn. Wie is hij, deze geheimzinnige man, dien de heele politiemacht van Stock holm maar niet op het spoor kan komen? De man is listig, bekwaam zelfs, en uit al z(jn daden blijkt, dat men» hier met iémand van een byzondere intel ligentie te doen heeft. Maar tegen over hem stelt zich een man, die over tenminste even groote capaciteiten beschikt. Deze man, een journalist aan een van de aldaar verschijnende bladen, heeft zich tot levensdoel ge steld den Grooten Onbekende te over winnen en aan zijn misdadige prak rijken eens en vooral een einde te maken. En dan zal tenslotte blijken, dat de Groote Onbekende in dezen man zyn meester heeft gevonden. De lezer zal intusschen met ademlooze Bpanning getuige zfln van dezen strijd tegen den onbekenden vyand, die niet voor niets den bynaam heeft van E T IJ G E R.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1941 | | pagina 5