Vlissingen Goes Middelburg STADSNIEUWS OPLICHTING. Naar wordt gemeld is zekere H. van B., koopman alhier, in het huis van bewaring te Zutphen ingesloten verdacht van op lichting aldaar. EERVOL ONTSLAG. Met Ingang van 30 September is uit den dienst als commissaris van rijkspolitie eervol ontslagen de heer J. F. Berkel te Bussum. De heer Berkel was ook verschillende jaren bg de politie alhier werkzaam. Van 3 September 1915 tot 1 November 1917 was hij adjunct-inspecteur Daarna vertrok hij naar Hilversum waar hij inspecteur werd om op 1 Maart 1920 naar Vlissingen terug te keeren als hoofdinspecteur. Op 5 September 1930 volgde daarop zijn be noeming tot commissaris van politie te Culemborg, vanwaar hij enkele jaren ge leden in dezelfde functie naar Bussum vertrok. De heer Berkel was o.m. ook, secretaris van den bond van politie-ambtenaren in Nederland tot bescherming van dieren. STADSN'EUW! STADSNIEUWS DE NEDERLANDSCHE VOLKSDIENST. In de „Vergenoeging" is gisteravond een vergadering gehouden teneinde te komen tot de organisatie van den Nederlandschen Volksdienst in Middelburg. De bijeenkomst werd geopend door bur gemeester mr. dr. J. van Walré de Bordes, die o.m. zeide, dat hij door drukke werk zaamheden niet in staat is zelf de leiding van den N.V.D. op zich te nemen. Het ver heugde hem, dat mr. W. K. H. Dieleman bereid was gevonden de organisatie voor Middelburg voor te bereiden. Mr. Dieleman gaf een uiteenzetting van de winterhulp en van den Nederlandschen Volksdienst. Hij vestigde er voornamelijk de aandacht op. dat de N.V.D. los staat van politiek, religie en bestaande organi saties, en dat hij het geheele volk wil die nen. Daarvoor is medewerking uit alle kringen noodig. In tegenstelling tot de be staande helpende instanties wil de 'N.V.D. degenen, die zorg noodig hebben, niet even van den rand van den afgrond afbrengen, maar omhoog heffen. In het afgeloopen jaar heeft de Winterhulp meermalen so ciaal werk verricht, dat thans"- door dan Nederlandschen Volksdienst zal worden overgenomen. Het ligt in de bedoeling de jeugd tandheelkundige hulp te bezorgen, moeders en kinderen, die het noodig heb ben, uit te zenden om nieuwe krachten te vergaren, en voor gezinshulp te zorgen., Spr. wekte de aanwezigen op tot deel neming aan den positieven arbeid, door middel waarvan ons volk ook een eenheid kan vormen, die het op de beste wijze door dezen oorlog heen zal kunnen brengen. Komend tot de organisatie zei spr., dat het in de bedoeling ligt per 1000 inwoners een wijk te vormen, per 100 een blok. Daarboven ressorteert de buurt, die 10.000 inwoners omvat. Zonder organisatie kun nen ook geen gelden ter verdeeling meer worden afgestaan. Na de uiteenzetting yan mr. Dieleman, werd door de aanwezigen over het onder werp van gedachten gewisseld. Daaruit bleek, dat men in Middelburg bij de or ganisatie van den volksdienst tal. van moeilijkheden verwacht, omdat velen he laas nog wantrouwend staan tegenover elke nieuwe instelling. Mr. Dieleman zei dat men dan moet beginnen den dienst met minder personen op te zetten. Hoofd zaak is datfc er een organisatie is. O.m. werd gevraagd of het onderwijzend per soneel, dat <*ia de kinderen meestal goed op de hoogte is van de gezinstoestanden, zijn medewerking aan den volksdienst zal geven. Geantwoord werd dat de meeste onderwijzers zich helaas van dit mooie sociale werk nog afzijdig houden, doch men hoopt dat - zij binnen niet te langen tijd zullen inzien, dat zij'een wei nig bewonderenswaardige houding aanne men. De meeste aanwezigen gaven zich als medewerker op. NIET VERDUISTERD. De politie heeft een procesverbaal opge maakt tegen een inWoonster dezer ge meente, die zich niet heeft gehouden aan de verduisteringsplicht en geen zorg heeft ge dragen. dat er geen licht uit haar woning uitstraalde. Generaal Wavell in den Kaukasus. United Press meldt uit Londen, dat de opperbevelhebber der Britsch-Indische troepen, generaal Wavell, in Tlflis (Kau kasus) aangekomen. Hijzou daar de ver dediging van den Kaukasus moeten voor bereiden. Voorts meldt United Press, dat het repareeren van de Iraansche spoorlij nen op de mogelijkheid duidt, dat een Britsch expeditieleger naar de Sovjet-Unie gestuurd wordt om „de strategische pe- troleumvelden der Sovjets te verdedigen". Naar de Associated Press meldt, zou Wavell onlangs een ontmoeting gehad heb ben met den Britschen commandant van het Midden-Oosten, generaal Auchinleck, om te confereeren over „verdedigings vraagstukken verband houdende met de jongste ontwikkeling". LADELICHTSTER GEPAKT. Door de politie te Delft is een gevaar lijke ladelichtster in arrest gesteld. Nadat een winkelier Zaterdag langiftu had ge daan van het feit, dat 100 uit zijn win kellade waren gestolen, kon de politie de in Delft wonende werkster De W. aan houden. Zij ontkende aanvankelijk, doch toen in haar mantelzak een bankbiljet van 100 werd aangetroffen, viel zij door de mand en bekende zich ook aan andere ladelichtingen te hebben schuldig gemaakt. FRAUDULEUZE HANDEL IN TEXTIEL- WAREN. F Te Zutphen zgn aangehouden de manu- facturier J. A. A. J. K. en de winkelier G. B. T. die verdacht worden van het verhan delen van textielwaren Jop groots schaal buiten de distributie om? Zij zijn in verze kerde bewaring gesteld. De politie heeft een flinke voorraad goederen in beslag ge nomen die in een garage, o.a. in een daar staanden lijkwagen, waren opgeslagen. Zeer wadYschijnlgk heeft K. ook de be palingen betreffende de prijsbeheersching op schromelijke wjjze overtreden. VERGADERING MIDDENSTANDSFRONT. In het Schuttershof werd gisteravond een openbare vergadering van het „Midden standsfront" (Nering en Ambacht) gehou den. De leider van het Middenstandsfront, de heer J. H. Scholte, van 's-Gravenhage, be gon met te herinneren aan de film „Dood water". Daarin staan de visschers van de voormalige Zuiderzee met de armen over elkaar, werkloos, mopperend, en zelfs een aanslag beramend tegen den drjk die van de zee cultuurgrond maakte. En zij zien niet, welk een machtig werk daar tot stand kwam. Velen plaatsen zich in dezen tijd in dezelfde positie, werkloos, moppe rend, niet het machtige gebeüren van dezen ttjd beseffend, Spr. schetste dan de ontwikkeling van het ambacht en de organisatie. Hij herin nerde aan den ttjd der gilden, die ons de machtige kathedralen en zoo veel schoon handwerk na liet. Dat ontstond zoo niet uit de zucht naar goud, maar als lof aan den Schepper uit eerbied en liefde tot den arbeid# De gilden zijn verworden tot chaggerende groepen organisaties en daarmede onder gegaan. De volkomen vrijheid, die daarna ontstond ontaarde in bandeloosheid. De ar beiders trokken van het land naar de ste den en werden daar werkloos en begonnen een anderen winkel. De ambachtsman, als bijv. de schoenmaker, de meubelmaker, enz. werden eveneens winkelier het ambacht was door de fabriek verdrongen. Naar schatting zijn er than? een twee- driedui zend winkeliers in ons land, waarvan slechts een derde deel werkelijk geschoold winkelier is. Hiermede ontwikkelden zich ook de grootbedrijven wier toeleg -yvas 'de geheele' markt te veroveren. Nadat spr. nu omschreven had welke woordeelen het klein- boven het grootbedrijf biedt, schet ste hij de ontwikkeling der verschillende organisaties, eenerzijds van den arbeid, an derzijds van het groot-kapitaal en de mid denstand, werd daar tusschen dood ge wreven. Ook de middenstand organiseerde zich, maar ook hier zat de splijtzwam in. Na Mei 1940 zou er eenheid komen, door middel van een overkoepelingsorganisatie. Maar waarom wel de besturen en niet de leden bij elkaar gebracht Spr. toonde aan hoe men door de verdeeldheid der organi saties, die vaak regelrecht tegen elkaar in adviseeren, geen góed, praktisch werk kan doen. In het middenstandsfront, het front van nering en ambacht, bouwt men mee aan wat den nieuwen ttjd eischt. Zonder aanziens des persoons, zonder godsdien stige verschillen. Sgr. zet verder uiteen, hoe nauw ambacht en handel niet elkaar verbonden zijn, maar verder ook elk hun eigen, soms mét elkaar strijdende belangen hebben. De eisch aan den ambachtsman is vakkennis en bekwaamheid, aan den win kelier warenkennisen die moet een zaken man zijn. Het middenstandsfront zal elk in eigen vakgroep, waar hij thuis •hoort, in- deelen. Doelbewust wordt dit streven ech ter gesaboteerd, evenals al het goede dat men tot stand wil brengen. Zoo ligt op het departement^ reeds maanden lang een ont werp gereed dat den sigarenwinkeliers een bestaansmogelijkheid zal scheppen, maar door sabotage der ambtenaren, met voor aan dr. Groeneveld Meijer, blgft het er lig gen. Spr. zet dan uiteen, dat het met het be drijfsleven hetzelfde geval is en welk een moeilijkheden dit geeft bijv. bij de prijszet tingen, als de gemachtige geheel tegen strijdige gegevens ontvangt. En dit alles in een jtrjd dat er ongekende mogelijkheden zijn voor ontplooiing der bedrijven, voor meer handel. Maar men staat met de ar men over elkaar, en wacht af. Spr. betoogt dan. dat het juist nu de tijd is om aan te pakken, om de handen aan de ploeg te slaan. Heeft dit iets met de snationaal- socialistische beginselen te maken? vraagt spr. Niets, en toch ook alles, omdat het nationaal-socialisme onze houding bepaalt op elk terrein en in deze Mussert alleen de man is, die hier mogelijkheden kan schep pen, niet alleen op politiek maar ook op economisch gebied. Het is een gave van de voorzienigheid, aldus spr., dat deze m^n ons juist in diszen tyd geschonken is. Hg waakt er voor, dat ons volk in dezen tijd niet ondergaat. Nadat spr. hierna een aantal hem ge stelde vragen' uitvoerig beantwoord had, besloot hg met de' aanwezigen op te wek ken tot het middenstandsfront toe te tre den en ook in wgder kring leden er voor te werven. CONCERT „HOSANNA". Donderdagavond 25 September hoopt dé Harmonie „Hosanna* dé zomerconcerten té' besluiten met een concert dat gegeven wordt op de Groote Markt alhier, van 7 tot 8 uur. Het programma, dat uitgevoerd zal wor den, bestaat uit èenige verzoeknummers nl. de ouverture „Dichter en Boer", en de „Hollandsche Suite" van Van der Glas verder de wals „Goud en Zilver", terwijl geopend en gesloten wordt met een pittige Oiarsch. philipp1jnsche reservisten Opoeroepen. De Associated Press meldt uit Manilla, dat de komende twee of drie maanden tien divisies Philipprjnsche reservisten ter sterk te van 125.000 man zullen worden opgeroe pen. Zoodra de mobilisatie is voltooid, staan alle Philippijnsche strijdkrachten onder be vel van de Vereenigde Staten. TREINBOTSING IN ZWITSERLAND. Op de lijn BernThun is bg het dorp Kiesen tijdens mist een sneltrein in botsing gekomen met een boemeltrein. Volgens de tot dusverre ontvangen berichten zijn zeven a acht personen gedood en vijftien k twintig zwaar gewond. ZWARE BRAND IN ISTANBOEL. Als gevolg van den zwaren brand in de stadswijk Faner te Istanboel, zgn twee kleine Moskeeën en honderd woningen to taal vernield. Vijfhonderd personen zijn dakloos geworden. Een 70-jarige bezoek ster van een moskee is het slachtoffer van dezen brand geworden. Het gebouwencom plex van het patriarchaat heeft zwaar ge leden. De gebouwen, waarin Verschillende autoriteiten gehuisvest zijn, zijn vernield, alsmede een deel van de patriarchale ke^': VAN ONZE B0EKENTAFFEL Na: „Naar we vernemen" thans weder om een roman uit de journalistische Wereld. N.L: „Jaren wentelen in Indië", door Andries Voortland, uitg. J. Philip Kruseman, Den Haag. Deze roman, die door de jury van de Ned. Koloniale romanprijsvraag als de beste inzending werd aangewezen, geeft een uitstekend beeld van de Indische journali stiek. Behalve documentaire waarde is dit boek van historische beteekenis. Het pakt den lezer en houdt diens aandacht tot de laatste bladzgde gespannen. Een roman met tempo, die een breeden lezerskring verdiént. Van de hand van J. Gerhard Toonder zag bij de N.V. Uitg. Mij. Elsevier te Amster dam het licht: „Vreemdeling in Babyion". Toonder een van onze talentvolle jongeren plaatst 'n ziek geworden stuurman, die ve le jaren de zeeën heeft bevaren, in Rotter dam, zooals het kort voor den oorlog was. De nan, vervreemd van het leven in Ne 1, komt met allerlei menschen en to n in aanraking, en in hem ont- st; conflict, dat hoogst merkwaardig is. i middel van dit conflict houdt Toon der onze samenleving een spiegel voor. Fel en raak typeert hg de kwalen, waaraan ons volk in zelfgenoegzaamheid leed. Een smartelijk, een hard, maar een hoogst be langwekkend boek Mary Pos, de bekende Nederlandsche free lance journaliste heeft eepigen tijd ge leden met dé K.L.M. een reis naar Zuid- Af rika gemaakt. Over haar bevindingen publiceerde zij o.a. in de „Telegraaf" een reeks artikelen. Deze artikelen zijn thans bg C. V. Allert de Lange te Amsterdam in boekvorm verschenen. De titel van dit vlot te reisverhaal luidt„Op Vleugels naar Zuid-Afrika". Wederom een nieuw bqek van Piet Bak ker, n.l.: „Brandin%", uitgegeven door de N.V. De Arbeiderspers 'te Amsterdam. Het verhaal Speelt in de rauwe wereld van, stroopers en jutters aan de Noord-Holland- sche kust. Bakker kent dit volkje, en heeft verschillende karakters in een boeiend re laas verwerkt. Een van zijn beste boeken. Sommige schrijvers en schrijfsters schrij ven teveel. Tot deze categorie behoort An ke Servaes. Haar jongste werk: „Inter naat" vormt daarvan het bewijs. In dit boek houdt Anke Servaes ons bezig met aller hande meiskes, die door onmaatschappelijke gedragingen in een inrichting moeten ver blijven. Zij doet dit op zoo'n zoetige, lang dradige wijze dat van de op zich zelf in teressante opgave weinig terecht komt. De braafheid druipt van de bladzijden. De Hol- landia drukkerij te Baarn deed dit zoo- veelste boek van deze in enkele kringen stellig populaire schrijfster het licht zien. Degenen, die moeilijkheden hebben met de invulling van de aangiftebiljetten der inkpmsten- en vermogensbelasting, zullen baat vinden bg de: „Handleiding", bewerkt door P. Nassette. Het boekje is_versch vary de pers. Uitg. N.V. drukkerij P. den Boer, Utrecht. Van de N.V. P. Noordhoff te Groningen ontvingen wij den 32en druk van: „Kun je nog zingen, zing dan mee". De bundel be vat 350 algemeen bekénde schoolliederen met piano-begeleiding van P._ Jonker. Sa menstellers zijn: J. Veldkamp en K. de Boer. Voor gezinnen met kinderen die over een piano beschikken een nuttig bezit. Nieuwe uitgaven. Van de firma Rath en Doodeheefver, de bekende fabrikante van behang, die de laatste jaren stellig veel heeft bijgedragen aan de ontwikkeling van de Nederlandsche binnenhuiskunst, ontvingen wij een fraai uitgevoerd mapje, voorzien van enkele nieuwe behangen. Het toegezondene be vestigt de opvatting, dat de firma Rath en Doodeheefver in haar producten nog steeds naar vernieuwing streeft, .en dat zij de beteekenis van goede reclame op juiste waarde stelt. Elke nieuwe belastingmaatregel brengt de pennen van deskundigen, die de belas tingbetalers wenschen voor te lichten, in beweging. Bg L. J. Veen's Uitgevers Mij., te Amsterdam verscheen van de hand van den belastingadviseur A. L. F. Leverington een handleiding voor het invullen van het aangiftebiljet A voor de inkomstenbelas ting 1941. Zij gaat uitvoerig op alle bij zonderheden in. Van „Scheepsmotoren", door ir. H. W. van Tijen, adjunct-directeur der Kon. Mij. De Schelde te Vlissingen, verscheen bij N.V. Uitgevers-maatschappij JE. E. Klu- wer te Deventer de zevénde druk. Aan de zen druk hebben ir. C. Kapsenberg, in genieur bg De Schelde, en J. M. Jansen, inspecteur bij den Rotterdamschen Lloyd, hun medewerking verleend. De geheele inhoud van dit zuiver tech nische werk wérd op'de hoogte van den tjjd gebracht en aangevuld. Belangrijk is de opneming van plannen en beschrijvin gen van een dertiental der modernste in Nederland vervaardigde typen van scheeps- Dieselmotoren, v, d. BERG. RECHTSZAKEN Zoen 11 geboren bent stond het in dit blad. Maak van Uw blijdschap ook anderen deelgenoot en plaats ook een adver tentie in DITfamiliebiad! BURGERLIJKE STAND GOES. Gcbo;0L: Levina Catharina, Christoffel Sink© cn Jannetje Laurina Koeman. Overleden: Jacob Ortelee, 77 Jr., wednr. v. Jo- lianna Frank. WISSENKERKE. Van 11 t!/m 17 Sept. 1941. Overleden: Aartje Blazina Meulenberg, 59 j., vrouw van Anthonü Mullié. HOOFDPLAAT. Geboren: Maria Regina, d. v. Charel de Poorter en Maria van Caseele: Theo- phiel Petrus, z. v. Carolus Synesael en Melanie de Waele; Bernard Edmond August, z. v. August Calon en Maria Cammaert. Overleden: Carotien Seraphina Cornelia, 61 j., vrouw van Eduardus de Wever. Getrouwd: Charel Lowie van Voren, 27 J. en VERGIFTIGINGSPOGING. Het gerechtshof heeft vonnis geveld ln de zaak tegen mej. J. C. F. uit Eindhoven, die in Februari jl. door het doen bakken van een taart, waarvoor zij met rodent vergiftigde jam beschikbaar stelde, ge poogd heeft haar zuster te vergiftigen. In hooger beroep derechtbank had haar tot een jaar gevangenisstraf veroor deeld veroordeelde het hof haar overeen komstig den eisch van den wn. procureur- generaal tot een gevangenisstraf van één jaar en zes maanden, met aftrek van het geheele voorarrest. MARKTBERICHTEN MIDDELBURG, 24 Sept. Fruitveiling. Appels: Cooks Oranje Pippiu, Laxton Superbe, Allison Orange 20—50, Glorie van Holland. Present van Engeland, Princcsse Noble. Signe Tillish, Trans parant de Croncels. Lansberger Reineitte. Manks Coalin, Sterappels 15—35. The Queen, Cox pomo- na. Lemoenappel. Zoete Blocmée 1230, Jacques Letel, Codlin Keswick, Bismarck, Bramley Seed ling, Lane's Prince Albert, Hondsmuil, Lord Suf- field 1220, Overige soorten 1017, Val- en lsroetappels 8. Peren: Bonne Louise d'Avranches, Seigneur d'Esperen, Triumph de Vienne 1545, Beurré Hardy, Beurré Clairgeau, Beurré Alexander Lu cas, Comtesse d^ Paris, Conference Légipont,, William Ducliesse, Beurré d'Amanlis, Beurré Dieleman, Beurré du Rouds 1035, Beurré de Méroöe, Maagdenpeer, Nouveau poitoau, Ponds peren 10—22, Andere soorten 1015, Val- en Krcetperen 5. Pruimen: Early Laxton, Jeffer- sons, Kirkes, Monarck, Washington 1235. Reine Victoria, Blauwe eierpruimen 1227. Druiven: 36—50, Tomaten 8—16. Perziken 3—4. Meloenen 1620, Groote ananas meloenen 2836 alles per 100 kg. Perziken 3—27, Meloenen 17—30 beide per 100 stuks. Veilingsvereeniglng Znid-Beveland. GOES, 23 Sept. Appels: Baumans Reinette 10 17. Bramley Seedling 1220, Clasiaappels 10—17, Cox Pomona 1230, Cox's Orange Pippin 2050, Dubb. Bellefleur 12—20. Gulderling 10—17, Glo rie van Holland 1535, Hondsmuil 1220, Lanes Prince Albert. 1220, Lemoenappels 1230, La dy Henniker 1017. Lindenappels 1017. Manks Codlin 1535, Notarisappel 15—35, Oranje Reinet te 1230, Present van Lunteren 10—17, Prfncesse Noble 1535, Peperappels 1017. Reinette d'Automnè 10—17, Strepelingen 1017, Transp. de Cronsels 16—35, The Qneen 12—30, Tuinzoet 1220, Zomer Ermgaard 1017, Zoete Ribbeling 10—17, Kroet-. en valappel3 5—12. Alles per 100 kg Peren: Blanke Jutten 10—15, Br. Clairgeau 1035, Br. Durandeau 1015: Br. do Merode 10 22, Br. Lebrun 10—22, Br. Wilhelmina 10—15, Br. Hardy 10—35, Br. d' Amanlis 1035, Br. v. d. Ham 10—22, Conference 10—35, Calleboutsperen "*1015. Dmfjesperen 1015, Groentjesperen 10— 15, Herzogin Elza 10-*-22, Louisse Bonne d'Avr. 1545, Maagdeperen 1022, Pondsperen 1015, Pres. Roosevelt 1015, Soldat Laboureur 1545, Spaansche Wijnperen 1545. Schellebellen 1015, St. Remy 1022. Triomph de Vienne 1545. Will. Duchesse 10—35, Kroet- en valperen 5. Alles per 100 kg. Pruimen: Abrikoospruimen 1227. Gele Eier pruimen 1227, Monarchpruimen 1235. Reine Victoria 12—27, Roode Eierpruimen 12—27, Zoete kwetsen 1027. DiversenBramen 3150, Blauwe druiven 36— 50, Witte druiven 52, Groene noten 3139, Tomaten 8—16» Per 100 kg. Noten 1.10, Perziken 25,50 per 100 stuks. VEEMARKT TE ROTTERDAM. Gisteren werden ter veemarkt aangevoerd: 2790 dieren, waaronder 23 paarden. 71 veulens, 44 scha pen, 1600 runderen, .279 nuchtere kalveren, 679 gras kalveren en 94 bokken. Prijzen per stuk: Melkkoeien 630, 480, 375; kalf- Roeien 1625, 490, 380; varekoeien 430, 320, 270; vaarzen 370, 300, 215, pinken 300, 215, 180; gras-, kalveren 205, 153, 85. De aanvoer van graskalveren was korter met luien handel en onveranderde prijzen. Melk- en kalfkoeien aanvoer onveranderji. Met flauwen handel en iets hoogere prijzen. Vaarzen en pinken aanvoer iets korter met tragen handel en prijshoudend. Varekoeien aanvoer als vorige week met kalmen handel en iéts hooger in piijs. RADIOPROGRAMMA 6,45 Gram. 6,50 Ocbtendgyin. 7.00 Gram. 7,45 Ochtendgymn. 8,00 BNO: ber. 8,15 Gram. 9.15 Voor de huisvrouw. 9,25 Gram. 10,30 Zang met piano. 11.00 Voor de vrouw. 11,20 Zang, piano en gram. 11,50 Gram. 12,00 Gooilanders. 12,40 Alma nak. 12,45 BNO: Nieuws- en econ. ber. 1,00 En semble Bandi Balogh. 2,00 Viool, met piano. 2,30 Gram. 3.30 Voor de zieken. 4.00 Gram. 4.30 Otto Hendriks en orkest. 5.15 BNO: Nieuws-, econ.- en beursber. 5.30 Omroeporkest en solist. 6.30 Sport en lichamelijke opvoeding. 6,45 Orgel. 7,00 Actueel halfuurtje. 7.30 Klaas van Beeck en or kest. 8.00 Omroep-Symphonieorkest en solist. 8.45 Boekbespreking. 9,00 Omroep-Symphonièbrkest. 9.45 BNO: ber. JO.OO—10,15 BNO: Engelsche uit zending. HILVERSUM II. 361,5 M. 6.458.00 Zie Hilversum I. 8,00 BNO: ber. 8,15 Gram. 10.00 Morgcnd. (Christ. Radiosticht.) 10.20 Piano. 10.40 Voordacht. 11.00 Ensemble Rent meester, on gram. 12,00 Boyd Bachman en orkest. 12,45 BNO: Nieuws- en econ. ber. 1,00 Het Har monie-orkest van' het Ned. Orkest 's-Gravenhage. 1,45 Voordracht. 2,00 Gevarieerd progr, 3,00 Voor de vrouw. 3,20 Zang met piano en gram. 4,00 Or gel en zang. 4,30 Kinderkoor. 5,00 Lezen van Christ. Lectuur (Christ. Radio Sticht.) 5.15 BNO: Nieuws-, econ. en beursber. 5,30 Het Nationale Trio. 6.15 Ons Planetarium. 6,30 Orgel. 7,00 Ac tueel halfuurtje. 7.30 Gram. 7.45 Brandende kwesties, causerie. 8.00 Amusementsorkest en so list, radiotooneal. 9,00 Gram. 9,45 BNO: br. 10,00 10,45 Gram. HET DUITSCHE RIJKSPROGRAMMA VOOR WOENSDAG 24 SEPTEMBER. De dichter Kurt Heynicke vertelt naar aan leiding van -zijn 50sten verjaardag van 17.10 17.25 uur uit zijn leven. In het programma „Singendes klingendes Frankfurt" van 17.2518.27 uur werken mede: Lillie Clus, sopraan; Gharlote Schtitze, soubrette; Heinnrich Besning, tenor; Ernst Kursf, tenor» buffo: het Bandoneon-duo Schrader-Kusserow, het kleine orkest van den rijkszender Frankfort onder leiding van Franz Hauck en het groote orkest van den rijkszender Frankfort onder lei ding van Willy Naue. Van 20.15 uur20.50 uur „Tonfilm Melodien": Werner Bochmann dirigeert eigen werken, met medewerking van een groot omroeporkest en Else Woff, zang. In aansluiting hierop tot 21.10 uur frontberichten. Van 21.1522.00 uur „Melodieën der Fröh- lichkeit'\ De uitvoerenden zijn: een groot om- roep-orkest onder leiding van Adolf Seeker. Bernhard Jakschtat tenor, Jan Hoffmann vio- line, Emil Manz saxofoon en Herbert Heiheman piano. Het nevenprogramma van den Deutschlandsen- der brengt van 18.0019.00 uur werken van Con- stanzinescu, Grovermann en Brahms, Dirigent: Generalmusdirektor Prof. JonelPerlea. PROGRAMMA VOOR DONDERDAG, 25 ESPTEMBER. De persdienst van den Nederlandschen omroepx meldt: Iu het Duitsch-Italiaanscho uitwisselingscon cert van 14.1514.45 uur dlrigeercn Heinrich Strecker en Max Schönherr wprken van Alois Pachernegg en Heinrich Strecker. Van 20.1520.50 uur „muzikaal intermezzo". In aansluiting hierop frontberichten. In het programma^ ,,So klingt's bei tins in Wien", van 21.15—22.00 uur zingen en spelen: Maria NeumSrker, sopraan, Lizzl Holzschuh, soubrete, Franz Borsos, tenor, Heinrich Friedl, tenorbuffo, die Runrtfunkschrammeln, het om roepkoor, het „Unterhaltungsorkest" o.l.v. Max Schönherr én het kleine orkest o.l.v. Karl Eisele. Het geheel staat o.l.v. dr. Lothar Riedinger. In het nevenp.rograrnrna van den Deutscliland- senaer vnn 18.'-IS.30 uur speelt Conrad Han- "i r S'fcuVrt. DAMMEN REDACTEUR: J. A. VAN DIXHOOBN, Baanstraat 85, Beverwijk. In den volgenden partijstand, voorgekomen in de partij tusschen de heeren P. J. van den Bulck te Ter Neuzen met witen C. van den Bos te Sliedrecht met zwart, gespeeld te Vlis singen, voerde de witspeler een damzet uit, wel ke hierbij wordt opgedragen aan redactie en lezerskring. 1 2 3 4 5* 46 47 48 49 50 CUferstelllng: Zwart 13 schijven op 3, 7, 9, 10, 12—14, 18—20, 22, 26 en 35. Wit 13 schijven op 25, 29, 33, 34, 37—40, 42—44, 46 en 48. Als steeds: Wit begint en wint. Oplossingen worden gaarné ingewacht vóór of op 8 October a.s. bij de Redactie der 'Prov. Zeeuwsche Crt., onder motto Damrubriek. UIT ÉIGEN KRING. Van een onzer trouwe lezers ontvingen we den navolgenden partijstand, welke zich voor deed in den kort geleden gespeelden revanche match tusschen den heer C. K. Kaan te Koude kerk© en mej. Rt Medema te Vlissingen, Zwart: C. K. Kaan, Kondekerke. 1 2 3 4 5 Wit: Mej. R. Medema, Vlissingen. Men stelle zich het verloop voor zooals de zwartspeler dit vanuit den diagramstand had berekend en wel als volgt: 31—27 21—26 42—37 20—25; 43—39 8—12! Dreigt, 24—29 enz., terwijl op 27—22 zou volgen 12—17. 48—43 en 15—20 met tempo-voordeel; 48—42 12—18: 28—22 3—8; 3328 8-^12; 3933? Er is niet veel beters. Er volgde nu 26—31 37X26 (gedw.) 24—30; 35X24 19X39; 28X17 39X48dam; 22X13 UX« «n 48x3 Een fraai-stukje partijspel,-dat voor het bord moeilijk te berekenen valt. Onzen dank aan den heer Kaan voor deze waardevolle bijdrage, waarvoor wc als steeds zeer erkentelijk zijn. OPLOSSING PROBLEEM KLIPHUIS. Dit in onze rubriek van 5 Sept. jl. aangeboden probleem had den volgenden standZwart 7 schijven op 15, 17, 19, 23, 26,/ 27 cn 34. Wit 7 schijven op ,16, 25. 28. 38. 42, 48 cn 49. De fraaie ontleding verloopt aldus: 16—11 23X43 (meersL): 11X31 26X37; 43X31? 37X48, 49—43 48X39; 30—24 19 x 30 en 25X43 met\wlnst op tempo» Goede oplossingen ontvingen we van de hee ren S. v. E. en v. d. M.. beiden te Vlissingen. W. B. te Middelburg, A. C. cn H. M. S., beiden te Goes en J. N. de V. te Dordrecht. PROV. PUBLICATIE VAN DEN GEMACHTIGDE VOOR DE Prijzen. Goedgekeurde maxilnum- detailprijzen voor brandstoffen in de provincie Zeeland. Bericht No. 45. De volgende prijzen mogen ten lioogste aan het publiek in rekening worden gebracht; Nootjes: Willem-Sophia cn Domanlale an- thraciet per hl.: I. 2.3U, II. f 2.50, III. 2.75, huisbrand IV 2.4U. Wilhelmina, Oranje Nassau en Willem, Limb, anthradet, le kwal. per hl.: 1. i 2.15, li. 2.30, 111. 2.50, hulbrand IV. 2.25. Kachclnoofjes (Ess. kwal.) per lil; I. 2, II. 2.15, III. 2.25, huis brand IV. 1.90. Vetkolen per hl.: I. 1.70, II, 1.70, III. 1-65, huisbrand IV. 1.55. Eierkolen per hl. 1.55. Industricnootjes IV. per hl. 1.85. Industricnootjes V. per hl. f 1.60. Alle prijzen gelden franco berg plaats van den verbruiker. Bij aflevering in papieren zakken mag 0.40 per hl. extra worden berekend. Het vragen van hoogere prijzen is strafbaar. Bewaar dese opgave 'en gebruik haar. Nieuwe opgaven kunnen de vroe gere ongeldig maken. Offlcieele publicatie van den Directeur der directe belastin gen, invoerrechten en acegnzen te Breda. Bepalingen omtrent dekking van het vervoer van goederen in het gebied langs de Belgische kust. Breda, 22 September 1941. De Directeur der directe belas tingen, invoerrechten en accijnzen te Breda; Gelet op artikel 3, eerste lid, let ter a. van het Besluit van den wnd. Secretaris-Generaal van het Departement van Financiën dd. 14 14 Mei tot toepassing van de wet van 81 December 1915 (Stbl. no. 533), houdende bepalingen betref - fènde het vervoer en de nederlage van goederen (Ned. Staatscourant van S Juni 1941, no. 105); Heeft Besloten: De aanwijzing van goederen, voorkomende onder letterb van zijn beschikking dd. 4 Juni 1941, No. 45119, te vervangen door: b. zout, gedistilleerde dranken, wijn, bier, limonade, spuit-, mine raal- en bronwater, versche melk, gist, tabak en tabaksfabrikaten; c. alle andere goederen, behalve die, welke naar hun aard bestemd zijn om, al dan niet verwerkt of bewerkt, te dienen voor consump tie voor mensch of dier. De Directeur. ELBERS.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1941 | | pagina 2