UIT DE PROVINCIE TÜSSCHE A/ twee voucetj" VRIJWTI VERDUISTEREN van hedenavond 19.41 tot morgenochtend 7.26 De maan komt morgen te 10.12 op en gaat te 20.56 onder. DE WERKLOOSHEID. Bij de onder het Gewestelijke Arbeids bureau Middelburg ressorteerende gemeen ten, bedroeg het aantal ingeschrevenen per Zaterdag 20 September j.L: Geheel werk loos 135 mannen en 25 vrouwen; gedeelte lijk werkloos 5 m.; niet werkloos 17 m. en 3 vr.; werkverruiming 66 m.; herscholing 13 m. Algemeen totaal vorige week 258, bijgekomen 32, afgegaan 26, over 264. ZUID-BEVELAND MOEDERCURSUS OPGERICHT. 's HEERENHOEK. Op initiatief van het Wit Gele krui3 alhier is een moedercursus opgericht, die in de Jeugdhoeve gegeven wordt en zich in veel belangstelling mag verheugen. Bij de eerste bijeenkomst gaven zich reeds 60 cursisten op. Ongetwijfeld zullen deze cursussen op hygiënisch gebied vele wan toestanden opheffen. CLUBKAMPIOENSCHAP A.L.M. 7 Gisteren werden in het clublokaal M.C. Baarends aan de Voorstad, de wedstrijden der derde afdeeling van biljartclub „al- doende leert men" (A.L.M.) beëindigd. De uitslag luidde 1- J. Zwartepo'orte 9 p., alg. gem. 2, hoogste sei'ie 12. 2. J. Pieters 6 p., alg. gem. 1.72 h. s. 17; 3. A. Vierl gever 6 p., alg. gem. 2.27, h. s. 15; 4. F. Buysrogge 4 p., alg. gem. 1.22, h. s. 8; 5. P Wissels p., alg. gem. 1.53, h. s. 11; 6.' S. de Witte 2 p., alg. gsm. 1.72, h. .s. 14. Het hoogst gemiddelde in een partij werd behaa'door den heer A. Viergever met 3.04. De nummers 1 en 2, de heeren Zwarte- poorte en Pieters, plaatsten zich in den eindstrijd. De wedstrijden werden met veel animo gespeeld! Van den beer Zwarte- poorte was het een fraaie prestatie, on danks den zwaarderen tegenstand, ook nu, evenals vorig jaar, ongeslagen in deze af deeling te eindigen. ZEEUWSCH-VLAANDEREN DE NIEUWE LANDBOUWHUISHOUD- SCHOOL TE SCHOONDIJKE GEREED. Onze voeding in dezen tyd. Nog slechts enkele dagen en opnieuw zal het landbouwhuishoudonderwijs in Zeeuwsch-Vlaanderen in veler belangstel ling staan. Dan toch zal de nieuwe school in Schoondijke gereed zijn, zoodat het onderwijs, waarvoor de laatste jaren een steeds toenemende belangstelling be staat in een ruime en voor dat doel spe ciaal ingerichte omgeving, zal kunnen wor den gegeven. De opening van deze nieuwe school zal echter niet onopgemerkt voorbijgaan. Vrij dag en Zaterdag a.s. zal nl. een tentoon stelling worden gehouden van „Onze voe ding in dezen tijd". De tentoonstelling zal worden geopend door den burgemeester van Schoondijke, den heer F. A, van Rose- velt. TENTOONSTELLING ZAAI- EN POOTGOED. Naar wig vernemen bestaat er niet alleen in Zeeuwsch-Vlaanderen, doch ook in ge heel onze provincie, een groote belang stelling voor de tentoonstelling' van zaai en pootgoed, welke Woensdag en Donder-' dag a.s. in het Beursgebouw te Oostburg zal worden gehouden. Speciaal Woensdag (Oostburgsche markt), wordt een groote drukte ver wacht. De standen gewassenkeuring en fruit teelt, die ter opluistering aanwezig zullen, zijn, zullen de aantrekkelijkheid zeker niet weinig verhoögen. RECHTSZAKEN POLITIERECHTER TE MIDDELBURG. Zitting van Vrijdag 19 September 1941. De volgende personen werden gedagvaard: M. M. B., 33 jaar, zonder beroep te Hulst, wegens mishandeling. Eisch 25 subs. 10 dg. Uitspraak 20 subs. 10 dg. A. A., 35 jaar. molenaar te Aardenburg, we gens valscüheid in geschrifte. Eisch en uit spraak 1 maand gevangenisstraf. L. de R., 36 jaar, filiaalhouder te Axel, we gens verboden nederlage van 20 bussed motor- olié. Eisch en uitspraak 25 subs. 10 dg. K. M. K.t 24 jaar. grossier te Terneuzen,we gens verboden nederlage van 2160 blikken pasta- mella. Eisch 40 subs. 20 dg. Uitspraak 25 subs. 10 dg. K. S., 38 jaar, koopman te Wolphaartsdijk, wegens beleediging. Eisch en» uitspraak 15 subs. 10 dg. E. R.. 24 jaar, besteller P.T.T. te Hoofdplaat, wegens beleediging. Eisch en uitspraak 15 subs. 10 dg. W. J., 28 jaar, landarbeider te Biervliet, we gens diefstal van een bankbiljet van 1 100. Eisch 5 maanden gevangenisstraf. Uitspraak 3 maan den gevangenisstraf. BESLUITEN, BENOEMINGEN ENZ. Het bestuur van den polder Walcheren heeft tot sluismeester-dijkwachter te Vlissingen be noemd den heer S. W. Minderhoud te Westka- pelle. Zilverbons met rood gedrukte cijfers. Hier en daar heeft bij het publiek de meening postgevat, vdat zilverbons van 1 voor zoover deze een rood gedrukt nummer dragen, niet meer geldig zouden zijn. Er zijn zelfs winkeliers die geweigerd hebben, dergelijke zilverbons in betaling aan te nemen. Van politiewege verzoekt men ons, er op te wijzen, dat deze opvatting volkomen on juist is en dat ook de zilverbons met rooden opdruk geldig betaalmiddel zgn. Het misverstand schijnt zijn oorsprong te vinden in een uit de circulatie nemen van bepaalde Relchsmark-biljetten, welke van roode nummers voorzien zijn. ZUIDZANDE. Abonnementen en advertenties voor de Provinciale Zeeuwsche Courant worden aangenomen door den Afent. J. J. RISSEEUW, M 6& Verduistering Wie weleens in de gelegenheid ia geweest, vanuit een vliegtuig de verduisteringsmaatregelen te con troleeren, zal daarbij het dakvenster hebben ontdekt, als het lichtend baken in de zwartheid van den nacht. Niet ieder kan een vliegtuig char teren, om tha/ns eenzélfde ontdek king te doen. Maar wij, die op den grond blijven, moeten weten, dat ook nu de dak vensters er zijn en dat de afscher ming daarvan een eerste vereischte is. Een lichtend dakvenster ie 'n ori enteering spunt en dit punt kan voor den naóhteljjken vlieger een weg wijzer zijn op zijn speurtocht Hoe controleeren wij deze verduis tering Eenvoudig, door overdag'op den zolder na te gaan, of het zon licht naar binnen kan dringen. Is dit niet 't geval, dan komt des avonds geen lichtschijnsel naar bui- ten9 Denkt om uw dakvensters. Sociale wedkamp van Dultsche bedrijven in Nederland. Op plechtige wijze en in tegenwoordig heid van den rijkscommissaris heeft Zater dagnamiddag in het gebouw van het rijks commissariaat aan den Kneuterdijk te Den Haag de opening plaats gehad van een „Leistungkampf dor Deutschen Betriebe" in Nederland, waarvan de bedoeling is op sociaal gebied het hoogst mogelijke te presteeren, volgens nationaal-socialistisch principe, hetgeen weder ten goede komt aan den algemeenen bloei van het bedrijf. De bijeenkomst werd geopend door hauptstellenleiter Casselmann, die naar vo ren bracht, dat het in dezen bewogen tijd voor lederen Duitscher plicht is den strijd der kameraden aan het front te verlichten. Dit kan gebeuren indien ook de Duitsche bedrijven in Nederland een topprestatie leveren, hetgeen mede - doel is van dezen „Leistungskampr". Dr. Hupfauer gaf "hierna een uitvoerige uiteenzetting van de sociale politiek, welke de bedrijven volgens nationaal-socialistische principes dienen te volgen. Het is plicht voor ieder Duitsch bedrijf, zich te richten op de overwinning van het rijk. De bedrij ven te activeeren tot zulk een prestatie en wel na de sociale bedrijfspolitiek, is het doel van dezen Leistungskampf, die ons een wedloop tusschen de bedrjjven wil om dit te bereiken. In dit bezette gebied is het mede de taak der Duitsche ondernemers, het vertrouwen van het Nederlandsche volk te winnen, en haar te doen zien, wat nationaal-soclalis- me is. Hierna voerde de rijkscommissaris, rijks minister Seyss Inguart 't .voord. Hij noem de deze bijeenkomst het begin van den Leistungskampf en uitte zijn vreugde erover, dat dr. Hupfauer zelf naar hier heeft willen komen na een zwaren arbeid aan de fronten. Spr. bracht naar voren, dat Nederland ligt in de Germaanscho levens ruimte en het Nederlandsche volk nog ver strikt is in een verouderde gedachte.nsfeer, waarin het een beetje ingeslapen is. Het heeft weinig nut, alleen maar propaganda te voeren door woorden. De feiten moeten spreken en zullen spreken door den socialen opbouw. Materieel kan het volk thans wei nig geboden worden en er zijn tal van moei lijkheden. Men bedenke echter, dat naar mate meer Engelsche schepen zinken, de ruimte van Europa grooter wordt. Het gaat nu echter niet om materieel gewin, maar om het begrijpen der lotsgemeenschap. Een Europeesche gemeenschap wordt opge bouwd, waarin de arbeid geen koopwaar is. Behalve tegen het kapitalisme gaat de strijd echter ook tegen het bolsjewisme, dat de persoonlijkheid geheel uitschakelt. Van de 230.000 bedrijven in Nederland zijn eenige honderden Duitsch. Uit deze laatste moet het arbeidende volk zien, wat nationaal- socialisme is en de ondernemers dienen te beseffen, dat zij in dezen „Leistungskampf" mede arbeiden in den strijd van den Führer, die het kostbaarste in de schaal geworpen heeft, namelijk Groot-Duitschland. Ten slotte heeft oberdienstleiter Schmidt, leider van het arbeitsbereich der N.S.D.A.P. in Nederland, dezen wedkamp geopend. €oen 11 geboren bent stond hét In dit blad. Maak van Uw blijdschap ook anderen deelgenoot en plaats ook een adver tentie in Dll familieblad! ceccrr HiSToeiiÉH wooespei. uit psn 8oec?£.wooei_o&, naa ra Her eoeic„MAVAi OHNE VOL VAN ARMOLJO KRlS££ie OOOIZ jee Popsueti. MÊDespetaNPSN o a. apolf Bouw/vieeSTeR, juLes t/eBsriïAere PH LA cHAPeLLg. niiew ouvmasR V.TuiST. 3/w L6MAIR6, Jolce BOSCH E.fl. HET MA6ISTBAAL UITCS'/OBKS>B IPeet WORPT UITtfezcrvPEN NEDERlANPSCflE OP PINSPAS 25 SEPT. 20.00 uua H/iveRSOM t OMROEP Huwelijk van Nederlanders aangesloten bij Duitsche weermacht, Waffen S.S. en Vrijwilligerslegioen. Door verordening nr. 181/1941 van den Rijkscommissaris voor het bezette Neder landsche gebied, verschenen in het ver ordeningenblad van Zaterdag, wordt het aangaan van een huwelijk door Nederlan ders, die behooren of zullen behporen tot de "Duitsche weermacht, de Waffen S.S. of het Nederlandsche vrijwilligers legioen, aanzienlijk vergemakkelijkt. Tegenover de bepalingen van het Nederlandsche burger lijk wetboek gelden voor deze Nederlanders de volgende bijzondere bepalingen De Rijkscomrhissaris voor het bezette Nederlandsche gebied (commissaris-gene raal voor bestuur en justitie) kan de vrouw op haar verzoek vrijstelling ver- leenen van den in art. 91 B.W. vastgestel-' den termijn van 300 dagen na de ontbin ding van het vorige huwelijk, wanneer zij als weduwe of gescheiden reu' een nieuw huwelijk wil aangaan, als zij niet zwanger is of als vaststaat, dat het verwekken na de ontbinding van het 'yorige huwelijk heeft plaats gehad. Volgens de artikelen 99 tot 104 van het B.W. moeten zij, die een huwelijk willen aangaan en den dertigjarigen leeftijd nog niet bereikt hebben, hun ouders toestem ming vragen om het huwelijk te sluiten. Deze toestemming kan op verzoek van een man, die buiten het bezette Nederlandsche gebied dienst doet bij vorengenoemde for maties, vervangen worden door een ver-* gunning van den Rij liscommissaris (com missaris-generaal voor bestuur en justitie). Het verzoek is slechts dan .toelaatbaar, wanneer voldoende bewijsstukken omtrent weigering van toestemming door de ouders worden overgelegd. De in de artikelen 99 tot 104 vastgestel de wachtperioden tot het sluiten van het huwelijk, kunnen eveneens door den Rijks commissaris voor het bezette Nederland sche gebied (commissaris-generaal voor bestuur en justitie) voor een verloofde op diens verzoek worden geschrapt resp. ver kort., Volgens art. 134 van het burgerlijk wet boek kan een huwelijk dóór een vertegen woordiger gesloten worden, die daartoe officieel volmacht heeft gekregen. Het sluiten van een zoodanig huwelijk moet onderworpen worden aan de goedkeuring van den secretaris-generaal van Jiet de partement van justitie. Volgens de nieuwe verordening wordt voor de betrokken Nederlanders de goedkeuring van dezen secretaris-generaal niet vereischt, terwijl de officieele stukken, welke voor een door volmacht te sluiten huwelijk noodig zgn, ook door instanties van de weermacht (regimentskommandant) verstrekt kunnen worden. Met het oog op de bijzondere omstandig heden bepaalt de nieuwe verordening, dat deze volmacht uiterlijk zes maanden nadat het officieele stuk hieromtrent is verstrekt, haar geldigheid verliest, terwijl binnen dezen termijn ook met een inmiddels ge sneuveld lid van de desbetreffende for maties nog een geldig huwelijk gesloten kan worden. In dit geval geldt het huwe- lijk als gesloten op hét tijdstip, waarop het officieele stuk van volmacht in ontvangst genomen is. Volgens Nederlandsch recht geldt n.l. een bij volmacht gesloten huwe lijk niet als voltrokken, wanneer de ver loofde, die via een gevolmachtigde trouwt, op het tijdstip van de huwelijkssluiting reeds overleden is. De nieuwe verordening, die zander twij fel voor die Nederlanders, die zich gegeven hebben voor de vérheven taak van den strijd tegen het bolsjewisme, een voorge nomen huwelijk mogelijk maakt en ver gemakkelijkt temeer, daar een huwelijks sluiting volgens de bestaande Nederland- Gewestelijke landdag der N.S.B. Roosendaal. Te Roosendaal werd Zondag eeri ge westelijke landdag gehouden van de N.S.B., waarbij de leider, ir. Mussert, een rede heeft gehouden. De meeting had een geslaagd verloop. In de raadzaal van hét oude stadhuis, dat tegenwoordig als museum is ingericht, werd aan ir. Mussert een Brabantsche koffiemaaltijd aangeboden. Hier vond ook alvorens de meeting op het marktplein aanving een ontvangst der genoodigden door ir. Mussert plaats. Onder he'n bevon den zich o.m. de Beauftragte voor Zee land, .de heer W. Münzer en de gemach tigde voor de N.S.B. in Zeeland, de heer J. Dekker. De districtsvormingsleider, Van Alphen, le?Bde ir. Mussert in met een kort woord. Kringleider De Graaf kondigde daarna de rede van den heer Mussert aan als „Een' rede van een Brabander voor de Braban ders". Honderdduizenden, zoo zeide Mus sert, zijn de kluts kwijt. Nederland is of ficieel de bondgenoot van Engeland. Dat is een mooie positie voor een land, dat vijf oorlogen tegen de Engelschen heeft ge voerd en er aldoor meer bij heeft verloren. De situatie van het oogenblik is voorts, dat de naar Londen gevluchte regeering de gevangene is van Engeland en dat Enge land de gevangene is van Washington. En alsof dat nog nietgenoeg ware Thans hebben we er ook nog de bolsjewiki als bondgenoot bij. Spr. herinnerde aan den boerenoorlog en de toen bestaande leven dige anti-Engelsche gevoelens en aan Fin land, dat hier de onvoorwaardelgke sym pathie had. Ais we nu deden wat Londen wil, zoo vervolgde spr., dan riepen we Weg met de Finnen ea leve de bolsjewiki. Maar als de bolsjewiki wonnen, dan woonden de menschen niet langer hier in deze huizen, maar hingen aan den "lantaarnpaal. Mussert herinnerde aan het pact met Rusland twee jaar geleden. Stalin dacht op sluwe wijze zijn doeleinden te verwezenlij ken. Maar Hitler was spoediger met de schoonmaak in het Westen klaar dan de bolsjewiek had berekend en thans is Duitschland bezig het grootste gevaar dat Europa bedreigde te bezweren. Als dat ge beurd is, komt Engeland aan de beurt en gaat ook Europa weer meepraten. Spr. zeide te gelooven, dat het nieuwe Europa aan Nederland kansen geeft zooals het er in eeuwen niet gehad heeft. Ik ge loof ook, zoo vervolgde hij, aan ons Neder landsche volk, want een ander kan ons onze toekomst niet schenken. Zonder dat geloof in het Nederlandsche volk zou spr. niet langer de leider zijn van de N.S.B., want dan had het toch geen zin. En omdat het noodig i^aan het nieuwe Europa mee te werken om straks ebt van spreken te hebben, daarom vechten zooveel volksge- nooten, thans niet duizend maar tiendui zend, in het Oosten. Met het zingen van het zesde couplet van het Wilhelmus werd de meeting op het Marktplein besloten. Daarna ontving Mus sert de werkerskern in het oude raadhuis, terwijl de W. A. afmarcheerde voor een rondgang door de stad. In de Brugstraat defileerde zij voor den leider. MEISJE VERDRONKEN'. Zondagavond is te Echt het achtjarige meisje Vergoossen bij het spelen te water geraakt in het Julianakanaal en verdron ken. Het lijkje is nog niet gevonden. sche voorschriften voor de betrokkenen veelal op moeilijkheden zou stuiten, vormt een waardevol bestanddeel in den gezamen- lijken arbeid om den strijd van Europa aan het Oostelijke front te ondersteunen. Deze verordening treedt heden in werking. 'FEUILLETON HET DRAMA OP KLIEVENDAAL 13) Maar hebben wg eenig bewgs van zgn mis dadig ondernemen? Als wij die juffrouw Bruiser nu maar krjjgen en haar zóó'n schrik weten aan te jagen, dat zij de waar heid meedeelt, dan kunnen we hem mis schien nog beschuldigen van de fraude met den dood van de baby. Maar wat be treft zijn poging .tot moord op het meisje op Klievendaal zgn wg nog niet zoo ver." „Nee, maar we konden er hem toch eens naar ondervragen." „Dat zal ik dan wel doen", zei Lover man. „Maar hij houdt voeling met Klie vendaal. Hg moet weten, dat wij daèr niets meer gehoord hebben. Als u denkt, dat hij zich verpraten zal, dan bent u toch wat toe optimistisch gestemd 1" „Ja, daar hebt u misschien gelijk in. Een treurige wereld!" zuchtte Karei. Zoo gingen ze lunchen en, toen Loverman met de plaatselijke politie gesproken had, namen zg den trein naar Klievendaal. Karei had dien bijna gemist. Dit ver klaarde hij, door te zeggen, dat h\j brieven had'géschreven. Dien avond overlegden ze met den hoofd commissaris en nadat ze dien verbaasden man 't geval hadden meegedeeld, waren ze met hem overeen gekomen, dat ze den volgenden ochtend gezamenlijk naar het huis van Nateman zouden rijden en dien daar zouden ondervragen. Toen ze al uiteen gingen, zei Karei „A propos, meneer, u heeft Nateman toch wel laten bewaken?" „Dag en nacht is het huis bewaakt, meneer Fortuin. En Klievehdaal. Hg heeft niemand van de school gesproken. Hij heeft zich rustig gehouden. Hij zal na tuurlijk weten, dat het meisje het goed maakt en dat zal voor hem nu niet zoo'n geruststellend bericht wezen. Het verwon dert mij, dat hij ook niet met de noorderzon vertrokken is, toen hij die juffrouw Bruiser het land uit kreeg!" Karei keek naar hem met droomerigen blik. „Ja, dat is eigenaardig. Nu, goeden nacht", meneer!" De auto van den hoofdcommissaris reed voor, toen ze dien volgenden ochtend in het hotel aan het ontbijt zaten. „Gaat u mee, meneer Loverman", zei Karei en schoof zgn stoel weg. „Het staat er alles goed voor, al hebben wij er ook dikwijls aan getwijfeld U bent zoowaar beter af zonder die koffie, want ze ia niet zoo heel best!" Loverman had er niet veel plezier in, maar toch volgde hij. De hoofdcommissaris was weer actief. „Goenden morgen, heeren! Ik dacht zoo, dat wg geen tijd moesten laten verloren gaan. Hebt u de bladen al ingezien, meneer Loverman „Ik ben nog niet wakker", pruttelde de aangesprokene. „Ze hebben er dq lucht van gekregen! Kijk- u maar!" En Loverman las „In het landelijke dorpje Bateloo, te midden van de Geldersche bosschen, werd gisteren een lgkopgraving gedaan in op dracht van de justitie. Twee lijkkisten werden in beslag genomen. Waarschijnlijk is er een sensationeele ontdekking gedaan. Verdere ontknoopinger van 'n geval in een ander deel van het land worden verwacht". „Dat is een goede waarschuwing voor den heer Nateman. Vindt u niet?" vroeg de hoofdcommissaris. „Als hij dat gelezen heeft, zal hij wel zijn biezen pakken!" „Denkt u?" vroeg Karei. „U heeft toch. nog een man, die het huis bewaakt?" „Zeker, meneer E°rtuin. En ik heb nog een man óp een motorfiets gezonden, zoo dra ik dit las". „Dus dè.t is dè.t!" zuchtte Karei. Loverman keek naar hem, niet met al te veel sympathie, maar toch had zijn rond gelaat een droomerige kalmte. Toen ze bij het hek van het huis van Nateman waren aangekomen, wuifde een motorfietser, hen toe. Ze naderden het huis, een mooi, nieuw gebouw, dat naast het oude stond. „Daar is het geld van Drewes voor ge bruikt", pruttelde Loverman. De overrompelde huisknecht zeide, dat de heer Nateman nog aan het ontbijt zat. „Hij zal mij dadelgk ontvangen", zei Loverman. Ze werden in de ohtvankamer gelaten en de gewezen marine-officier kwam er aan. Hij was er blijkbaar niet op vooruit ge gaan sinds hij op Klievendaal was ge weest althans hij leek ineengeschrompeld en was veel bleeker. Hij begroette den hoofdcommissaris met een vertoon van hartelijkheid; voor Karei' was hg schuw; tegen Loverman opvallend beleeft. ÏWordt vervolgd.)] LAND- EN TUINBOUW NIEUWE AFDEELINGEN NEDERL. LAND ARBEIDERSBOND. In de laatste weken zijn in de provincie Zeeland weei; meerdere afdeelingen van den Nederlandschen Bond van Arbeiders in het landbouw-, tuinbouw- en zuivelbedrijf op gericht en wel te Philippine met 14, Zuid- dorpe met 31, St. Laurens met 6, Geersdijk met 13 en Anna Jacobapolder met 104 leden. Van 1 Augustus—15 September steeg het ledental van den bond in de provincie Zee land met meer dan 1100 leden. MAATREGELEN INZAKE LUCHTBESCHERMING. Verordening nr. 182-1941 van den rijks commissaris voor het bezette Nederland sche gebied behelst een wijziging in do verordeningen no. 113-1940 over bijzondere maatregelen inzake de luchtbescherming en van no. 138-1940 over de handhaving van de openbare orde. Dienovereenkomstig is de bevoegde politie-autoriteit, aan wie verzoeken, betreffende het verkeer met motorrijtuig^ gericht moeten worden, iri alle gemeenten de burgemeester en de hoofdcommissaris van politie slechts in die gemeenten, waar een zoodanige ambtenaar zetelt. Deze verordening treedt heden in wer* king. BLOKKEEREN VAN VERMOGENS VAN NAAR NEDERLAND UITGEWEKEN JODEN. In het Zaterdag verschenen verordenin genblad nr. 39 wordt bij verordening nr, 180/1941 van den Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied de reeds bekendgemaakte verordening van \len rijksminister van economische zaken om trent het blokkeeren van het in het Duit sche rijk aanwezige vermogen van de. naar Nederland uitgeweken joden voor bindend verklaard. Overtredingen worden volgens de Duitsche wetten inzake de deviezen- controle gestraft. De verordening van den rijksminister van- economische zaken luidde als volgt Op grom van artikel 60 van de deviezen- wet verorder ik met ingang van 1 Septem ber 1941 het volgende In het bezette Nederlandsche gebied wonende joden; die uit het gebied van het Duitsche rijk na 3 Augustus 1931 zijn uit geweken en tot dit tijdstip de Duitsche nationaliteit bezaten, mogen, over him in het gebied van het Duitsche rijk aan wezige vermogenswaarden slechts met toe stemming van de bevoegde deviezeninstan- tie beschikken. MARKTBERICHTEN VEILINGSVEREENIGING ZUID-BEVELAND, GOES, 20 Sept. Appels: Bismarck 1220, Codlin Keswick 1220, CTasieappels 1017, Cox Pomona 1230, Cox franje Pipping 2050, Elli sons Orange 2050, Gansebout 1017, Gulderling 1017, Glorie van Holland 1535, Hondsrauil 12— 20, Jac. Leel 1280, Lanes Prince Albert 1220, Mancks Codlin 1535, Notarisappels 1535, Pa radijsappels 1220, Peasgood Nonsuck 1017, Princese Noble 15—35, Reinette d'Automne 1017, Striepelingen 1017, Transj. de Cronsels 1535, The Queen 1230, Tuïnzoet 1017, Zomer Erm- gaard 1017, kroet- of valappels 510. Alles pee 100 kg. Peren: Bergamotten 1015, Br. Dflrandeau 10— 35, Br. de Merode 10—22, B. Wllhelmina 10—15, Br. Hardy 1035, Conference 1035, Callebasse Tirlemont 1015, Cons a la Cour 1025, Calle- boutsperen 1015, Diamantperen 1022, Dr. Cor nell's 1015, Duijeseren 1015, Herz%in Elsa 1022, Kruidperen 1015, Louise Bonne d'Avr, 15—45, Maagdeperen 1022, Pres. Roosevelt 10— 15, Soldat Laboureur 1545, Schellebellen 1015, Triomph de Viënne 1545, Will. Duchesse JO— 35, kroet- en valperen 5. AHes per 100 kg. Pruimen: Abrikoospruimen 1227, Burbank Gi ant 1227, Jeffersonpruimen 35, Monarchpruimen 35. AHes per 100 kg. Diversen: Bramen 33, blauwe druiven 3750, tomaten 916 per 100 kg. ER WAS EENS...... Er was eens een macht, die gereed stond een aanslag te plegen op de Wfestersche beschaving en alleen aan het ingrijpen van een man werd het gevaar bezworen, want op zgn bevel wierp een nog grootere macht het gevaar terug. De nachtmerrie is geweken, de zucht van verlichting is geslaakt en voor het gelukkig einde en de betere toekomst strg- den nu millioenen dappere mannen tegen de macht-, die eens .'dreigde en nu vernie tigd wordt, tegen het bolsjewisme. Voor een betere toekomst voor Europa, dus ook voor ons land; vechten nu Neder landers. Zg strijden in de gelederen van ons eigen legioen. ÊGIOEJÏ D Koninginnegracht 22t 's-Gravenhage,

Provinciale Zeeuwse Courant | 1941 | | pagina 3