m *2* m üf 8iPB il 11 Hf iü Ét W, Reactie-vrees op de beurs. m»m»m Geldige bonnen voor voedingsmiddelen 7 4 4 KORTE PREDICATIE BET ZAADJE. Marcus 4 30S2. Ik schrijf onder den indruk van een urenlang en wonderbaarlijk gesprek met een oorlogsinvalidedie tot nu toe zonder eenig geloof door de wereld ging. Maar zijn meisje had hem verteld, dat zij voor hem gebeden hadtoen hij zelf zeide ouwe jongen, 't ia met je gedaanZij ia er rotsvast van overtuigd, dat haar gebed hem heeft gered. Van dit punt uit is hij gaan denken, en nu wilde hij het stuur wenden en een leven aanvangen naar God toe. Het begon met één gebed, en het werd: een heel leven veranderd. Zoo is het vaak in 't geestelijke. Ik zie Jezus gaan met zijn troepje discipelen door dc wijde velden. Die wijde velden liggen ergens in een hoekje van de wereld. Wat zijn metischen klein in wijde velden. Wie zal geduldig letten op een troepje eenvoudige mannen op een zonni- gen dag ergens in de wijde wereld En Golgotha is een onbeteekenend heu veltje. Er hangen drie kruiselingen te* sterven. Wie zal letten op drie kruiselingen in de wereld, waarin rrienschen elkander eeuwenlang martelden met de martelwerk tuigen van hun tijd t Toch werd die heuvel Golgotha de plek, waar reeds 2000 jaar millioenen hun eenige troost in leven en in sterven gaan vinden. W\j spreken nog wel eens van een chris telijk Europa. Wy konden het beter laten; want wat beteekenen die christenen hier en daar in deze wenteling der tijden f Een aardbeving doet een rotsblok kantelen. Zullen korreltjes aarde in de rotsspleten de kanteling bepalen T Neen, de kerk ia het groote groeisel niet, waaraan Jezus dacht. Het groote groeisel ia Gods Koninkrijk. De kerk is neg onder de aarde. Zij behoort bij het zaadje, dat gezaaid werd. Wij zien nog niet bovengrondsMaar wanneer aan het einde van dezen wereldtijd de Zon der ge rechtigheid ook one in de 00gen zal schij nen, zien wij het onooglijke zaadje uitge groeid tot een machtige struik, de gansche aarde overschaduwend, c.. engelen zweven af en aan. F. KUNST. STIJN STREUVELS 70 JAAR. In October a.s. zal Vlaanderens grootste prozaschrijver Stijn Streuvels zijn zeven tigsten verjaardag vieren. Streuvels, dek- naam voor Franciseus Petrus Maria La- teur, werd op 4 October 1871 te Heule, bij Kortrgk, in West Vlaanderen geboren uit een eenvoudig bakkersgezin. Zijn moeder was een zuster van Guido Gezelle. Aan vankelijk volgde hij het beroep van zijn vader, doch geleidelijk aan ontwaakte, door het lezen en leeren van vreemde talen, de behoefte in hem om zelf te gaan schrijven. In 1895 begon hij zijn medewerking aan een tijdschrift en in 1899 verscheen zijn eerste boek „Lente leven". Zes jaar later trouwde hij en ging in het dorpje Ingoyghem zelf een huis bouwen en waar hij nog steeds woont. Bij zijn huwelijk gaf hij het beroep van bakker op en wijdde zich uitsluitend aan letterkundig werk. In 1905 werd aan Streuvels voor den eersten keer een Belgischen vijfjaarlijkschen prijs voor letterkunde toegekend, dien hij in 1911 voor den tweeden keer mocht ont vangen. In hetzelfde jaar verwierf hij te vens den nieuwen gidsprijs. In 1935 ontving hij een grooten staatsprijs voor letter kunde. In Duitschland werden zijn ver diensten erkend door het toekennen van den Rembrandtprijs van de Hamburgsche universiteit, welken prijs hij in 1936 te zamen met Cyriel Verschaeve en wijlen René de Clerq ontving. In 1937 ten slotte werd hij benoemd tot doctor honoris causa van de universiteit te Leuven. Streuvel's werk kenmerkt zich door eenvoud. UIT ONZE COURANTEN VAN VOOR 50 JAAR Ned. Herv. Kerk. Ds. L. F. A. Wester beek van Eerten te Serooskerke heeft be dankt voor het beroep naar Linschoten; ds. Hijmans te Nieuw Lekkerland voor het beroep naar Yerseke; ds. G. B. Fijnvan- draat te Nieuwerkerk voor het beroep naar Zierikzee. Beroepen te Herkingen cand. J. de Buck te Oost-Soburg. Ned. Geref. Kerk. Zestal te Middelburg: ds. P. N. Kruyswijk te Hoogeveen, 4ds. G. J. Barger te Drieberen, ds. C. W. van Lum mel 'te Delft, ds. S. Sleeswijk Visser te Rijsoord, ds. W. den Hengst te Helder en ds. J. Hania te Oosterbierum. Bedankt voor het beroep naar St. Laurens door ds. A. O. Schaafsma te Delfshaven. Benoemd tot hoofd ,der school te Zuid- zande de* heer C. Hack £e Middelburg. De vacature was ontstaan door het vertrek van den heer M. Blankert naar Middelbürg. De heer L. C. Adriaanse, onderwijzer aan de R. K. school te Vlissingen, is be noemd tot onderwijzer aan de R. K. school voor gewoon en mulo-onderwijs te Haar lem. Te Terneuzen is een nieuwe stoomvaart lijn tot vervoer van goederen tusschen die gemeente en Londen geopend. Zg staat onder directie van den heer H. C. E. van IJsselsterjn. Voorloopig wordt de dienst onderhouden met de Engelsche stoomboot „Ann Webster", die binnen eenige dagen door een tweede boot gevolgd zal worden, om tweemaal 's weeks van beide havens den dienst geregeld uit te voeren. Alzoo bestaan er thans van Terneuzen drie stoom vaartlijnen tot geregeld goederenvervoer, waarvan twee op Londen en één op Liver pool. WOLHANDKAB TE HELMOND GEVANGEN. In de Zuid-Willemsvaart werd nabij sluis 7 een nagenoeg volwassen exemplaar van de gevreesde wolhandkrab gevangen. Het dier werd levend op het stadhuis te Hel mond gedeponeerd. Op de rivier de Waal onder Nijmegen is door een visscher een Chineesche wol handkrab gevangen. Enkele belastingkwesties. De belangstelling in financieele kringen gaat op het oogenblik nog in sterke mate uit naar de gevolgen van de verschillende belastingen en belastingverhoogingen. Ver schillende kwesties hebben zich reeds voor gedaan in verband met de inkomstenbelas ting. Een daarvan betrof dé mogelijkheid, dat de premie van lijfrenten voortaan tot bepaalde maxima, van de inkomsten kan worden afgetrokken, terwijl zulks vroeger slechts was toegestaan tot een bedrag van 100. Wel gold de aftrek vroeger ook voor premies van levensverzekering, d.w.z. ka pitaalverzekering. Dit laatste is thans niet meer het geval. Het betreffende besluit maakt nl. een scherp onderscheid tusschen kapitaalverzekering en renteverzekering. Onder deze laatste is ook begrepen de ge wone pensioenverzekering en die voor we duwe en weezen. De aftrek, die kan worden toegepast is destijds in de bladen gepubli ceerd. Voor gehuwden met meer dan drie kinderen bedraagt deze aftrek zelfs 1800. Voor gehuwden met minder dan drie kinde ren 1500, voor gehuwden z. k. 1200 en voor ongehuwden 600. Deze aftrek is zoo belangrijk dat zij feitelijk neerkomt op een scherpe reductie van de verzekeringspre mie. Er is dan ook bg het publiek een groo te belangstelling ontstaan voor de z.g. lijf rente en pensioenverzekering, terwijl er daarentegen veel minder belangstelling be staat voor kapitaalverzekering, dat is uit betaling van een som ineens\ op een bepaal den leeftijd ot bij eerder overigden. Nu zijn er vele lijfrenteverzekeringen ge sloten met jaarlgksche premiebetaling, waarbij de conditie wordt gemaakt, dat de premie bg overigden voor het ingaan van het pensioen aan de nabestaanden zal wor den terugbetaald. Aanvankelijk bestond de opvatting, dat de fiscus deze verzekeringen geheel als kapitaaH'erzekeringen zou be schouwen zoodat er dus voor de inkomsten belasting geen aftrek zou worden toege staan. Inmiddels is er echter een beschik king verschenen op grond waarvan men het gedeelte van de premie, dat dient voor ren teverzekering toch zal mogen aftrekken. Ook doen zich uit den aard der zaak ver schillende kwesties voor in verband met de dividendbeperking en event, herkapitalisa tie. Deze worden vooralsnog binnenskamer behandeld bij de directies en naar buiten toe is er nog geen geval bekend geworden van een maatschappij die besloten heeft haar reserves te kapitaliseeren om aan de su perdividendbelasting ter ontkomen. In beurskringen bestaat de opvatting, dat het aantal van deze gevallen waarschijnlijk niet zeer groot zal zgn. De meesten zullen er de voorkeur aan geven om zoo noodig voor één jaar nl. voor 1940 superdividendbèlas- ting te betalen en de uitkeering voor het loopende jaar te beperken tot 6%. Men kan dan altijd afwachten of de betreffende maatregel aj dan niet van blgvenden aard zal zgn. Op de beurs hebben dezelfde factoren, die tevoren een sterke hausse in het leven heb ben geroepen nog nagewerkt Er heeft hier te lande nl. een voortdurende aanwas plaats van de circulatie en de houders van deze onbelegde middelen zoeken natuurlek een uitweg. Nieuwe investeeringen vinden er niet plaats, zoodat er geen kapitaal wordt opgenomen. De beurs zelf kan geen kapi taal opnemen. Zg ls als het ware een door gangshuis, daar de verkooper hetzelfde be drag aan middelen vrykrijgt, die de kooper voor het stuk betaalt. Zoolang de factoren, die tot de overvloed van middelen leiden, blgven bestaan, zal dit verschijnsel dus ook blgven in werken op de beurs, al zullen zich nu en dan uit den aard der zaak perioden, waarin het publiek, bevreesd geworden voor een scherpe reactie, zich terugtrekt, en winstnemingen de koersen tijdelijk druk ken. Dit verschijnsel heeft zich deze week voorgedaan. Men heeft hier te doen met een gezonde reactie, daar de recente hausse in derdaad als sterk overdreven moet worden beschouwd, indien men de koersen ziet in het licht van het rendement, dat de ver schillende fondsen afwerpen. Ten tijde, dat de belasting op speculatie winsten werd gevoerd, waarbij zóoals men weet deze winsten boven 500 moeten wor den opgegeven voor de inkomstenbelasting, (voor 't eerst bg de definitieve opgave voor 1941) had men verwacht, dat daarvan een remmenden invloed zou uitgaan op de 'koersontwikkeling. Het» tegendeel is echter het geval geweest. Deze maatregel houdt nl. in dat alleen die winsten worden belast, voortspruitende uit verkoopen van aandee- len (obligaties blgven buiten beschouwing), die plaats vinden binnen een jaar, nadat de betreffende fondsen zijn gekocht. Indien een houder verschillende stukken van een bepaald fonds bezit, dan wordt de verkoop geacht betrekking te hebben op den laat- sten aankoop. De betreffende bepaling van den termijn van een jaar heeft nu tot ge volg gehad, dat de meeste houders van aan- deelen er de voorkeur aan geven om met verkoopen te wachten, totdat er een jaar is verstreken. Daar er vooral in November van het vorige jaar omvangrijke aankoopen zijn uitgevoerd, houdt men rekening met de mogélijkheid, dat in November van dit jaar of later realisaties zullen worden uitge voerd, indien althans het koerspeil inmid dels niet reeds sterk is gedaald. Op het oogenblik is er wel reeds een vrij sterke reactie ingetreden, maar toch is deze nog vrij beperkt vergeleken met de voort durende hausse, die daaraan voorafging. De koersdaling in de laatste dagen werd vooral veroorzaakt door de verwachting, dat thans wel spoedig de maatregelen bekend zullen worden gemaakt, waarmede men hoopt in Duitschland de haussebeweging ter beurze te kunnen bestrijden, welke maatregelen waarschijnlijk ook hier zullen worden door gevoerd. Dr. Funk zal deze week hierover een rede houden. Men tast dan ook ten aan zien van deze maatregelen in het duister. DAMMEN' Redacteur: J. A. VAN DIXHOORN, Baanstraat 85, Beverwijk. Het volgende fijne stukje van den Franschman Boissinot. dat we ontleenen aan Gortman's „1001 miniaturen", bieden we onzen lezers dit maal ter oplossing aan. Auteur: Etienne Boissinot. 1 2 3 4 5 W/y wÈkf -m 46 47 48 50 Cöferstand: Zwart 7 schijven op 9, 19, 22, 24, 30, 36 en 40. Wit 7 schijven op 32. 35. 38, 42. 44, 47 en 48. Als steeds: Wit begint en wint. Oplossingen worden gaarne ingewacht vóór of op 1 October a.s. bij ,de Redactie der Provinciale Zeeuwsehe Courant onder motto Damrubriek, Een vnurwerkje In de partij. In den jongsten wedstrijd om het kampioen schap van Dordrecht kwam het tusschen de hee- ren L. Pronk met wit en M. Kleijn Jr. met zwart tot den volgenden stand: Zwart: M. Kleijn Jr., Dordrecht. 1 2 3 4 5 SCHAKEN REDACTEUR: J. M. MULLIé. Boekbespreking. Den HertogEuwe, Practische Schaak- lessen, derde deel. 3e druk. Uitg. G. B. van Goor Zonen's Uitg. Mij. 'B-Gravenhage Van dit overbekende leerboek verscheen van het derde deel een nieuwe druk. Wel een be wijs, dat dit boek nog steeds „gaat". Voor de ouderen onder ons. die eigenlijk met den Hertog zijn opgegroeid, ls dit niet verwon derlijk, want de methode van onderrichten, blijft iets aparts. Deel 3 en 4 zijn door dr. Euwe samengesteld, maar zooals de schrijver in zijn voorwoord zegt, heeft hij de door den heer Den Hertog gebezigde zoo bij uitstek leerzame methode, gevolgd. Deel 3 behandelt de opening in het algemeen en de Indische verdediging in het bijzonder. Voor zoover nog noodig raden we ieder, die nog niet in het bezit mocht zijn van het werk van Den Hertog, het aan te schaffen. Opgemerkt zij nog, dat de vier deelen. gebon den in een band, een waar standaardwerk-vor-, men. De wedstrijd om het kampioenschap van Zeeland. Aan dezen wedstrijd nemen volgende speters deel (volgorde door loting bepaald). 1. J. M. Mullié; 2. A. Dobbelaar; 3. W. de Graaf, 4. K. Maartense: 5. H Strooband; 6. R. v. d. Harst; 7. G. H. van Ooyen en 8. H. Boel houwers. De partijen worden meestal des Zaterdags en soms ook 's Zondags gespeeld in het clublokaal van de Middelburgsche schaakclub. 46 47 48 49 50 Wit: L. Pronk, Dordrecht. In dezen stand wist de witspeler, 'die oogen- schürfiijk iu de minderheid is, op fraaie wijze de partij in zijn voordeel te beslissen. Het ging nl. als volgt: 35—30 24y35; 34—30 35 X 24 39—33 28y39; 48-43 39y48 dam: 31—26 48X31; 36y9 3x14 en 26X8 met gewonnen stand. Een fraaie slagzetl STELENDE NACHTWAKERS. Wanneer 's morgens om 4 uur het straat verkeer weer vrg is, geven politie en re cherche hun oogen extra den kost, wgl op dat uur hier en daar langvingerige lieden te voorschijn plegen te komen, die hun buit in veiligheid willen brengen. Zoo trok Woensdagochtend op de Regu liersgracht te Amsterdam een fietsér de aandacht van twee rechercheurs, wgl hg een groot pak achter op zgn rijwiel ver voerde. Hij bleek een hoofdbewaker van een bewakingsmaatschappij te zgn en een rol stof te vervoeren, dien hij in een cape had gewikkeld. Een verder onderzoek bracht aan het licht, dat de rol stof afkomstig was van een confectiefabriek aan de Prins Hendrikkade, welker eigenaars, met het oog op de vele textieldiefstallen in den laatsten tijd, een nachtwaker hadden aangesteld, die in de fabriek dienst deed. Deze bewaker had te zamen met den hoofdbewaker die hem no- tabene moest controleeren, den rol stof, welke een waarde van plm. 450 had, tot goeden buit verklaard. De beide oneerlijke bewakers zijn in ar rest gesteld. Onzen dank aan den heer De Vroom voor deze waardevolle bijdrage, waarvoor we als steeds zeer erkentelijk zijn. Oplossing probleem C. K. Kaan. Dit in onze rubriek van 28 Augustus jl. aan geboden probleem had den volgenden stand: Zwart 9 schijven op 79. 20. 30, 35, 36, 39 en 44- Wit 9 schijven op 17, 22, 29, 38, 40. 41, 45. 48 en 49. De goed verborgen oplossing verloopt aldus: 29—23 36X47dam; 23—18 47y21; 22—17 2lyl2; 40—34 12 X 40 45yl dam 44—50 dam (A)49—44! 3540 en 1x45 met fra&ien slotstand. Op (A) 35—40 volgt 1X45. 4450 dam en 4944 met het zelfde resultaat. Een aardig motief, dat de volle aandacht ver dient. Goede oplossingen ontvingen we van de heeren S. E. en v. d. M. te Vlissingen, W. B. te Mid delburg, A. C. en H. M. S., beiden te Goes, J. N. de V. te Dordrecht en J. B. te Bilthoven. IN 'DE WEEK VAN 21 t/m 27 SEPTEMBER. ELK DER VOLGENDE BONNEN GEEFT RECHT OP HET KOOPEN VAN 21 T/M 27 SEPT. 1941 86-4 Brood 86 Brood 36 Vleesch 86 Vl.waren 86 Melk I 87 Reserve 4 Rants. Va Rantsoen. Rantsoen 1 Rantsoen 1% Liter 3 Vt K.G. Brood of gebak Vleesch of vl.-waren Melk Aardappelen 7 SEPT. T/M 4, OCT. 1941 114 Algemeen 115 Algemeen 116 Algemeen tili 36-87 C Rijst C Havermout 117 Algemeen 118 Algemeen 119 Algemeen 34-35-36-37 Kaas 1 K.G. 250 Gram 500 Gram Suiker Koffie-surrogaat Jam Rantsoen Bloem, brood of gebak 250 Gram 250 Gram 250 Gram 250 Gram 100 Gram 100 Gram Rijst Havermout Havermout Gort Vermicelli of maizena Kaas 7 SEPT. T/M 24 SEPT. 1941 34-35 Boter 250 Gram 84-35 Vet 250 Gram Boter Boter met reductie Beschik baai pez persoon Vol 1- ZO was senen in tijdvak van één week 1 18 20 18 Rants. 1 1 3 1. 3 1 3 Rants. 3% I I Rants. 3Va j 3% j 3% 1 3% j Rants. In tijdvak van vier weken 1 1 1 1 KG. 250 250 250 250 Gram 500 500 500 500 Gram 4 4 Rants. 250 Gram 250 Gram 250 250 250 250 Gram 250 250 250 250 Gram 100 100 100 100 Gram 400 I 400 I 400 I 400 Gram in tijdvak van 18 dagen 250 I 600 I 500 I 500 I Gram 250 I 500 500 600 Gram N RAN TSOEN 100 gram 75 gram 140 gram 300 gram 400 gram 500 gram 600 gram 70 gram 250 gram 250 gram 250 gram 100 gram 100 gram 100 gram 100 gram 75 gram 75 gram 100 gram 125 gram 150 gram Jam 500 gram Vo«r de overige artikelen is vermelde hoeveelheden. RUst Havermout Vermicelli Maizena Vleesch Vleeschwaren brood beschuit, wafels, biscuits, koekjes, Of speculaas, koek, óf cake, óf gevuld klein korstgebak, óf gevuld groot korstgebak, óf taart, gebakjes tarwebloem, -meel, roggebloem, -meel, zellrgzend bakmeel rijst, rijstemeel, -bloem, -gries, kindermeel havermout, -vlokkei, -bloem, -gort, aardappelmeel- vlokken, gruttemeel (gemengd meel) gort, gortmout, gortbloem, grutten (alle soorten), gruttenmeel t(gemengd meel) vermicelli, macaroni, spaghetti maizena, sago, aardappelmeel, óf zetmeel, verwerkt in puddingpoeder of pudding- sauspoeder vleesch, gewicht van been inbegrepen gerookt of gekookt vleesch, óf gerookte worstsoorten, óf gekookte worstsoorten, óf 'leverartikelen, tongeworst, nierbrood, óf bloedworst jam, siroop, honing, enz. het rantsoen gelijk aan de in bovenstaande lijst ATTENTIE DE VOLGENDE BONNEN ZUN NA ZATERDAG 20 SEPT. NIET MEER GELDIG 85 Brood of gebak 35 Vleesch 35 Vleeschwaren 35 Melk I 36 Reserve 33 Eieren Brood of gebak Vleesch of VI.waren Melk I Aardappelen Eiergn De bonnen, welke met ingang van den Zondag zijn gel dig verklaard, met uitzondering van die voor vleesch of vleeschwaren, mogen reeds op den daaraan vooraf ga and en Zaterdag worden gebruikt. Het koopen van vleesch of vleeschwaren bij den klein handel op Maandag en Dinsdag is niet geoorloofd. RECHTSZAKEN DE GAST BU TROUWPLECHTIGHEDEN Diefstal uit het kerkezakje. De 44-jarige G. W. v. d. M. is iemand die al vele jaren zijn belangstelling heeft ge toond bij trouwplechtigheden in diverse Ge ref. Kerken van ons land. Voor v. d. M. zal het voor het eerst niet meer mogelijk zgn, om die belangstelling te handhaven, want hij is gedetineerd in het huis van bewaring. Overigens ging zijn be langstelling meer uit naar het kerkezakje, dan naar de bruidsparen. De Officier van Justitie vertelde dat hg aleens naar Barendrecht was geroepen, om dat men daar den koster der Geref. kerk verdacht diefstallen uit de kerkezakjes te plegen. En in ons land zullen vele andere ver denkingen zijn geweest, totdat nu het my sterie is opgelost. Want v. d. M, maakte er zijn werk van het heele land door te reizen, teneinde in de Geref. Kerken trouwerijen bg te wonen. Hg ging dan dicht bg het bruidspaar zit ten, keurig in jaquet gekleed. Wanneer dan het kerkzakje bij v. d. M. kwam om zgn gave te offeren, haalde hg er steeds de bankbiljetten uit. De Geref. Kerk -van Sassenheim had zijn bijzondere attenties gehad, en de kerkeraad zon dan ook op middelen om den dief te ontdekken. De koster ontwierp het plan, om een bankbiljet in het zakje vast te binden. Er zat een lange draad aan, en toen bij één van zijn bezoeken aan de kerk v. d. M. weer de greep deed, éa het zakje weer doorgaf, was de dief gevonden, want hij hield het biljet met de draad in zgn han den In Delft vermiste men plm. 20, blijkens een mededeeling der diaconie. Dat v. d. M door het heele land werkte bleek o.a. uit een aanteekening in zijn boekje van een bezoek aan Winterswijk. Hij abonneerde zich n.l. op de Kerkboden en las de ondertrouw-advertenties in de bla den, om zijn bezoeken te regelen. Donderdag had v. d. M. zich voor de Haagsche Rechtbank te verantwoorden, en hij legde een bekentenis af. De Officier wees erop dat verdachte voor dergelijke fei ten reeds eerder een voorwaardelijke straf heeft gehad, zoodat hij nu een jaar gevan genisstraf met aftrek van drie maanden preventief eischte. Vonnis over 14 dagen. ONZEKERE STEMMING OP DE AMSTERDAMSCHE BEURS. De Amsterdamsche effectenbeurs opende gis teren voor tal van aan'deelen op een' aanzienlijk hooger koersniveau Het vrij aanzienlijk verschil vergeleken met de vorige slotnoteeringen was niet zoozeer te wijten san een belangrijk toegenomen aantal kooporders, dan wel aan een technisch herstel Want. de beurs sloot eergiste ren bepaald flauw. Over het algemeen ging er gisteren zeer wei nig om. Induetrieele fondsen hadden bepaald een verlaten voorkomen. Slechts in Indische waarden ging het een en ander om. Voornamelijk ging de attentie uit naar aandee- len olies. Deze openden aanvankelijk iets boven het slot van gisteren, sloegen echter midbeurs een henedenwaartsche richting in. In den rubberhoek stegen Amsterdam rubber vooreerst. Ook hier kwam onder beurs een daling naar voren. Van suikeraandeelen lagen H.V.A.'s aanvankelijk yast in de markt. Tegen het slot van de beurs moest eenig aanbod worden ver werkt zoodat de koers daalde. Tabakken waren aan de*n flauweD Kant. Ondanks den zooals reeds gezegd ge ringen handel in industrieele waarden, konden de noteeringen van de leidende fondsen zich toch goed handhaven. Sommige aandeelen waren zelfs iets hooger. Unilevers stegen een drietal punten maar moesten echter later in den middag weer een gedeelte van het behaalde avance prijsgeven. Philips schommelden tusschen de 277 en 281%. In den scheepvaarthoek waren de noteeringen der toonaangevende fondsen aan den vasteren kant. Op de obligatlemarkt was dee stemming voor Nederlandsche staatsfondsen voornamelijk ten aanzien van de nieuwere schuld aan den vas ten kant. Bataafsche Petr. Mij. Obl. 3% 93% 93 A Amsterdamsche Bank 132 133% A Incasso Bank 128% 129% A K M. De Schelde Nat. Bez. 136 134 Nederland le Ing 1940 4 101% 101% Nederland 2e Ing 1940 4 100% 100% Nederland met bel. fac. 1940 4 101% 101% Ned. k 1Ó00 '33 (3%) 3 94% 94-':,-% Indië k 1000 1937 3 97% 97% Indië k 1000 1937 A 3 96^ 96% Nederland 1941 4 100 100 100 A Koloniale Bank 219% 219 A Ned. Ind. Handelsbank 165 156 C Ned. Handel Mij. 165 166% A Van Berkels Pat. 107 105-08% C Calvé Delft 121% 121-22 A Lever Bros en Unilever 163% 162%-63% A Philips Gloeil Gem. Bez. 276% 281-76% A Algem. Kunstzijde Unie 152% 151%-52% A Fokker Vliegt. Fabriek 226 226 A Dordtscbe Pet*. Ind. Mü. 2S1 281% A Kon. Petroleum Mij. 318 314-18 A Holland Amerikalijn 148% 149-47% A Java China Japanlijn 171 171%-68 A Kon. Ned. Stoomb. Mij. 196% 192%-94 A Ned. Scheepvaart Unie 209% 208-11 A Handelsver. Amsterdam 487 490-80 A Ned. Ind. Suiker U. 259 A Javasche Cult. Mij. 274 C Deli Mij. k f 10Ö0 309 305 A Senembah Mij. 262 256%-60 C Amsterdam Rubb. 306 308%-14 A Deli Batavia Rubb. Mij. 259 261%-59 C Oostkust a 500 189% 188%-S9% A Sumatra Rubb. Cult. 265 Ver. Ind. Cult. Ond. 205 204

Provinciale Zeeuwse Courant | 1941 | | pagina 6