Vlissingen Middelburg U VOELT U NIET PRETTIG Goes STADSNIEUWS. ALGEMEENE ZELFBESCHERMINGS- WENKEN. In het belang van de zelfbescherming der bevolking tegen luchtaanvallen geven wij hieronder nog eenige belangrijke wen ken, die zeker aller aandacht verdienen. Door het toepassen van zelfbeschermings maatregelen wordt de gevarenkans aan zienlijk verminderd. Op een ieder rust daarom de plicht tot het nemen van deze maatregelen. Binnenshuis bestaat grootere kans op levensbehoud dan daar buiten. Indien men een kelder bezit, moet men dezen door deskundigen van den luchtbe schermingsdienst laten keuren op zijn deug delijkheid. Men moet nooit dekking zoeken in een kelder, welke door de overheid niet is goedgekeurd. Men drage er zorg voor, dat in den goed- gekeurden kelder de noodzakelijke uitrus ting, zooals voedsel, water, lampen, ver bandmiddelen, schel klinkende fluit, hou weel, Bijl enz., steeds aanwezig is. Indien geen goedgekeurde kelder aanwe zig is, is men het veiligst plat op den vloer van de benedenverdieping, zoover mo gelijk verwijderd van de buitenmuren bij voorkeur achter een binnenmuur. Men be- vredige zijn nieuwsgierigheid nooit met naar een luchtgevecht te kijken. Velen be kochten deze nieuwsgierigheid met him le ven. Men blijve van deuren en raimen ver wijderd. Indien men op een etage woont, doet men verstandig bij luchtalarm naar de be nedenburen te gaan. Verder moet men zorgen dat de zolder behoorlijk is opgeruimd en van brandbare goederen is ontdaan. Men zorge dan tevens dat water, zand en schop steeds gereed staan. Dit eenvoudige materiaal moet ook op 'gangen of in vertrekken van andere verdiepingen aanwezig zijn. Een brandbom is inderdaad onschadelijk te maken, want, zóó kan men de brand bom bestrijden a. Onmiddellijk na den inslag is het nog mógelijk de bom, ook^ als. deze reeds brandt, aan het blikken bovenstuk beet te nemen en naar buiten te werpen. b. Indien in het vertrek, waarin de bom is gevallen, reeds brand is ontstaan, dan eerst de brandende omgeving met water blusschen en daarna de brandënde resten van de bom met zand en water dooven en met een schop verwijderen. c. Bij al deze handelingen moet men zich tegen dein het rond spattende vonken zooveel mogelij^ dekken achter een om geworpen tafel, stoel, deksel van een kist, enz. Men ga na bominslag in de naaste omge ving van zijn huis, in het bijzonder de bo venverdieping, controleeren een brandbom valt nooit alleen. Er zou een begin van brand kunnen zijn ontstaan. Ook dient men zorg te dragen, dat steeds een koffertje gepakt is met de meest noodzakelijke artikelen als waarde papieren, distributiebescheiden, onderklee- ding e.d. Dit kan te pas komen wanneer men plotseling de woning moet verlaten. Men schaffe ook eenig verbandmateriaal aan. „Eerste Hulp" kan vag zéér groot be lang zijn. Men moet zich met de buren verstaan inzake wederzijdsche hulp en daarbij denke aan ouden van dagen, jonge kinderen en gebrekkigen. En bovenalmen beware zijn koelbloe digheid. Door ondoordacht optreden worden de gevolgen van ongelukken steeds ver groot. DE WERKLOOSHEID. Bjj het Arbeidsbureau alhier staan als werkzoekenden ingeschreven Mannen 1 grondwerker, 3 schilders, 5 timmerlieden, 2 stoffeerders, 3 schoenma kers, 8 metaalbewerkers, 5 brood/banket bakkers, 3 slagers, 2 tuinlieden, 3 maga zijnbedienden, 5 reizigers/agenten, 2'Win kelbedienden, 8 chauffeurs, 4 kellners, 15 loopers, 1 portier, 2 visschers, 24 transport arbeiders, 25 kantoorbedienden, 1 teekenaar, 1 musicus, 1 operateur, 6 stuurlieden, 2 machinisten, 4 stokers, 5 matrozen, 80 losse arbeiders. Vrouwen 1 winkeljuffrouw, 3 kantoor bedienden, 3 huishoudsters, 2 dienstboden, 5 werksters. Totaal 235 ingeschrevenen (vorige week 224 L waarvan 52 in de werkverschaffing en 57 niet werkloos. Alzoo een vermeerde ring van 11 werkzoekenden. WIJZIGING TRAMDIEN ST. Met ingang van heden vertr^Jct de laat ste tram te 22.00 uur yan Vlissingen en te 22.30 uur van Middelburg.- HOOG WATER. Zondag is het alhier te 8.15 en 20.39 uur hoog water. Maandag resp. 9.25 en 21.49 uur. Te Domburg is het 23 minuten vroeger, hoog water. APOTHEEK GEOPEND. Van heden tot en met volgende week Vrijdag is des avonds en 's nachts de apo theek geopend van de fa. Engering, Nieuw- straat. Britsche aanval op Duitschland. Het D.N.B. meldtDe Britsche lucht macht heeft in den afgeloopen nacht een aanval op Zuidwest Duitschland onderno men. Brisant- en brandbommen beschadig den woonhuizen en doodden en verwondden verscheidene burgers. Militaire of oorlogs- economische schade is niet ontstaan. De afweer heeft c .n vliegtuig omlaag gehaald, voor zoover thans bekend is. Evacuatie van Japanners uit Nederlandsch-Indië. Naar het A.N.P. uit Batavia meldt, zul len meer dan duizend Japansche onder danen met de „Sikama Maru" uit Neder- 'landsch-Indië vertrekken, als gevolg van de toenemende spanning in het Verre Oosten. Vijfhonderd van de vertrekkenden hebben zich te Soerabaja ingescheept, waarna de „Sikama Maru" naar Tandjong Priok is vertrokken voor het aan boord nemen der overigen. Hiermede zijn in een maand tijds 3000 Japanners naar hun land teruggekeerd. STADSNIEUWS. BENOEMING SCHOOLARTS. In plaats van dr. Eerelman heeft de bur gemeester benoemd tot schoolarts mej. arts J. C. P. Tazelaar te St. Maartensdijk. MUZIEK OP DEN DAM.' Ter gelegenheid van den verjaardag van den Beauftragte van den Rijkscommissaris; den heer W. Münzer, hebben gisteren een militair muziekcorps en een marinekapel geconcerteerd op den Dam. WAAR IS PLAATS VOOR MATERIAAL? Nu^op verschillende plaatsen in de stao met bouwen wordt aangevangen en men telkens hoort van aanbestedingen van ver schillende groepen van huizen, die aan staande zijn en vah gereed zijnde plannen, gaat men ook steeds door met aanvoer van materialen, vooral.hout. en steen. Men komt nu. voor de moeilijkheid te staan, waar men al dat materiaal voorlóopig kan opslaan. Aan de Loskade geraakt het al aardig vol en als men in de buurt van een te bouwen pand op nog open terrein berging zoekt, dan bestaat er groote kans, dat men verdreven wordt omdat men ook daar met bouwen wil beginnen. Het is een puzzle voor de bouwers, maar tevens een bewijs, dat er gang in Middelburgs herbouw komt. KINDERVOEDING. Terwijl andere jaren de namen van de kinderen, die voor kindervoeding in aan merking komen door de hoofden van scho len aan het bestuur der vereeniging „Kin dervoeding" werden opgegeven, zullen de ouders thans zelf hun kinderen moeten aanmelden óp plaats, dag en uur voorko mende in een advertentie in dit nummer. APOTHEEK. Van hedenavond 9 uur af is des nachts en óok Zondag geopend de apotheek Van der Harst, Korte Delft. TEMPERATUUR KANAALWATER. De temperatuur van het water is heden 63 graden. BESLUITEN, BENOEMINGEN ENZ. Mej. E. S. den Iterder te Goes slaagde te Nij megen voor het examen chemisch anaiyste. Als vakonderwijzeres nuttige handwerken te Vrouwenpolder is lenoemd mej. A. Vrij te St. Jacobi-Parochie. KERK- EN SCH00LNIEUWS Geref. gemeenten. Beroepen te Leiden J. v. d. Berg te Krabbendijke. Afscheid en Intrede. Naar wg vernemen is ds. A. Oskamp (oorheen te Wemeldinge) voornemens Zon dag 30 Nov. a.s. afscheid te nemen van de NeÖ. Herv. Gem. van Leeuwarden om Zondag 6 Dec. d.o.v. zijn intreden te doen 4e Velp, na tevoren te zijn bevestigd door ds. J. J. F. Franck van Velp. RECHTSZAKEN RECTIFICATIE. Bg de uitspraken van den Economischen Rechter te Middelburg hebben wij gemeld dat de 30-jarige rijwielmaker J. F. te West- kapelle veroordeeld werd tot het betalen van een geldboete wegens het vervoeren van tarwe, gerst, boonen en erwten. Om misverstand te voorkomen vermelden wij nu, dat J. F. te Westcapelle woont, wel ke gemeente in België ligt. ZEER VASTE MARKf OP DE AMSTERDAMSCHE BEURS. Ook Vrijdag was de stemming voor Indische fondsen op de Amsterdamsche effectenbeurs we derom willig. Tal van Indische aandeelen kwa men aanzienlijk hooger te liggen. Niet alleen -de hoofdfondsen, maar ook de minder courante waarden wisten deels flinke koerswinsten te boeken. In het centrum der belangstelling lagen olies, die bijna 10 procent boven de noteering van Don derdag openden. Bij levendigen handel wist de koers zich tot 323% te verheffen. Het slot kwam met een noteering. die niet veel van dit peil af week. In dën suikerhoek openden HVA's een achttal punten boven het slot van den vorigen dag. Na een stijging tot 494 procent trad een reactie in. Later op den middag kwam evenwel nieuwe vraag naar voren, zoodat het hoogste peil hier goed gehandhaafd bleef.Van rubberaan- deelen waren het vooral naast het hoofdfonds Amsterdam Rubber, de minder courante waar den die de algemeene attentie trokken. De tabakken traden Vrijdag wat meer op den voorgrond. Deli's en Deli Mij. boekten een koers winst van 10 punten. Levendige vraag bestond voor Nederlandsch- Indische banken Koloniale Bank steeg met bijna 15 procent, terwijl Nederiandsch-Indische Han- delfcank 8 punten opliep. Voor schepen bestond wederom een vaste stem ming, alhoewel de winsten niet zoo groot waren als Donderdag. Goed prijshoudend lagen industrieele fondsen in de markt. De voornaamste soorten waren deels een procent of twee hooger. Op de obligatiemarkt heerschte er voor Ne- derlandsche staatsfondsen een goed prijshouden de stemming, terwijl de noteeringen niet veel Bataafsche Petr. Mij. Obl. 3% 92% A Amsterdamsche Bank 132% 132 A Incasso Bank 129% 129 A K.M. De Schelde Nat. Bezit 139 139% Nederland le lng 1940 4 101% 101% Nederland 2e lng 1940 4 100,5$?f Nederland met bel. fac. 1940 4 101%' 101 Ned. k 1000 1938 (3%) 3 94% -94%—94% Indië a 1000 1937 3 91 97 3/16 Indië k f 1000 1937 A3 Nederland 1941 4 100 100 7/16-100 7/16—100% i SKIS. 'ïjar/delsbajik "Sk 110)4 lOSvgMg C Calvé Delft 126 126—124% A Philips Gloeil. Gem. Bez. 287 288 A Algemeene Kunstzijde Unie 154-A lo4%^-154% A Fokker Vliegt. Fabriek 231 230 A Ned. Ford-Auto Mij. 346 345 A Dordtsche "Petr. Ind. Mij. 282 292 A A Kon. Petroleum Mij. 311% 318% 322 A Arendsburg Tabak Mij. 3o0 360 A Holland-Amerika Lijn 148% 149%—150 A Java-China-Japanlijn 16,9™17^ 7o/$ A Kon. Ned. Stoomboot Mij. l9? !97""|g2 A Ned. Scheepvaart Unie 2!! 216 218 A Handelsvereen. Amsterdam 48o 486—492 A Ned. Ind. Suiker U. 273 219 A Javasche Cult. Mij. „.386 295 C Deli Mij. k 1'1000 A-Senembah Mij. 258 261—264 C Amsterdam Rubber o« A Deli Batavia Rubber Mij. 253i.ff7—262 A Hessa Rubber Mij. C Oostkust k 500 A Sumatra Rubber Cult. 182 185%—189 262 268—272 ALS uw lever niet voldoende LÊVER-GAL afscheidt. lederen dag moet uw lever een liter lever-gat In uif Ingewanden doen vloeien. Wanneer deze stroom van lever-gal onvoldoende Is, verteert uw voedsel niet, het bederft. U voelt u opge blazen. u raakt verstopt. Uw lichaam ls ver giftigd. u voelt u beroerd en ellendig, u ziet alles zwart. De meeste laxeermiddelen ztJn slechts lapmid delen. U moet CARTER'S LEVER-PILLETJES voelen. Onschadelijk, plantaardig, zacht, onover troffen om de lever-gal te doen vloeien. Eischt Carter'3 Lever-Pilletjes bij apothekers en drogisten t 0.75. 11 CARTERS LtVER.RILLET JE S STADSNIEUWS. „FLORALIA" TIEN JAAR. De viering van het jubileum. Het is ruim tien jaar geleden, dat de heer M. Veenis zich voor de ouder-com- missie van School A. in verbinding stelde met het hoofd der school, den heer C. Kloosterman, en met hem een bespreking had over het medegeven van potplantjes aan de kinderen, die ze dan na de vacantie weer moesten inleverën voor een tentoon stelling, waaraan men wat kleine prijsjes verbindén kon. Het plan werd door den heer Kloosterman gaarne gesteund en uit personeel en enkele leden der ouder-com- missie stelde men de commissie „Floralia" samen, die deze zaak speciaal behartigen zou. Doel hiervEfh was in de eerste plaats den kinderen liefde en eerbied voor de natuur bg te brengen en al die eigenschap pen, die vereischt wórden bg het maan denlang opkweeken van een stek tot bloemdragende plant. De eerste maal werden de planten in een paar lokalen van school A uitgestald en er waren ook al een paar attracties bg, maar het bleef een „aardigheidje onder ons". Al spoedig verhuisden deze tentoon stellingen echter naar het Schuttershof en kregen ook een omvangrijker karakter. Kern bleef de inzending der kinderen, maar daarnaast werkten ook enkele kweekers mede, die het geheel opluisterden met een weelde van bloemen en planten, zoodat met recht van een groote tentoonstelling ge sproken kon worden, terwijl ook de attrac ties toenamen. Aan deze ontwikkeling zijn verscheidene namen verbonden. We noemden reeds den heer Veenis, die één der steunpilaren bleef, en het oud-hoofd de heer C. Kloosterman. Voorts denken we aan wijlen den heer F. C. van Strien, in voorgaande jaren de ziel van deze tentoonstellingen; aan den heer J. H. B. Buthfer, den directeur der Am bachtsschool zonder wiens "groote mede werking de opzet ook nooit zoo „grootsch" had kunnen worden; aan den heer J. A. W. Swart, directeurvan de N.O. Wed. P. de Jongh, één dergenen die voor aanvulling met kweekersprodueten zorgde en voor de technische leiding en ook den heer K. Phaff, van uen Plantenzlektenkundigen dienst was als technicus-keurmeester steeds present. En zoo waren er nog velen als de onderwijzers de heeren v. d. Ende en Wisse, die allen medewerkten om deze tentoonstellingen tot een Goesche gebeur tenis te maken. En ook nu, nadat vorig jaar volstaan werd met een eenvoudige keuring in de school, zal de bloemententoonstelling van de O.L.S.A. weer grootsch opgezet worden. De tentoonstelling met attracties vinden een plaats in de verbonden zalen van het Schuttershof en in de Schouwburgzaal zal een speciale attractie voor de kinderen, een poppenkastvertooning plaats vinden. Zoo zal 19 en 26 September a.s., het tien-jarig bestaan van „Floralia" gevierd worden. HOOG WATER AAN 'T SAS. De zwemuren aan 't Goesche Sas zijn voor heden van 7.45 tot 11.45 uur voor morgen (Zondag) van 8.15 tot 12.15 uur en voor Maandag van 8.45 tot 12.45 uur. KUNST. KERKCONCERT TE VLISSINGEN. Betsy Bonthuis-Dhont (viool). P. H. Broerse Jr. (orgel). Gisteravond concerteerden in de Ger. Kerk te Vlissingen de MiddelburgsChe so liste, mevr. Betsy Bonthuis-Dhont en de organist Broerse van Serooskerke. Het programma vermeldde ook het op treden van de zangeres Tanny van de Garde, maar deze had verstek laten gaan en zoo stonden de beide andere voor de ondankbare opgave de daardoor ontstane leemten aan te vullen. Dat 'zij daarin slechts ten deele zijn ge slaagd. is hun niet euvel te duiden. Het concert nust de geslotenheid en de homo geniteit, factoren, welke voor het welsla gen onontbeerlijk zijn. De concertgevers hebben gepoogd, de leemten aan te vullen door het uitvoeren van de obligaat-partijen. Artistiek scheen zulks niet ten' volle ver antwoord. Betsy Bonthuis-Dhont heeft vooral in de beroemde sonate vanTartini sprekende be wijzen van haar kunnen afgelegd. Haar voordracht is kunstzinnig en getuigt van een groote muzikaliteit. Het doet zoo wel dadig aan, in deze sfeer van overgave te worden meegenomen. De organist Broerse die zich een volg zaam begeleider toonde, heeft enkele solo- werken uitgevoerd, waarbij wij ons niet aan den indruk hebben kunnen onttrekken, dat de concertgever de mogelijkheden van zijn instrument niet geheel had doorgrond. Zijn spel kreeg daardoor iets onrustigs, met name in Bach's Fantasia in g kl. t., spe ciaal met betrekking tot de registratie. Niettemin, het was een- voorrecht, thans eindelijk weer eens een concert in Vlissin gen te mogen beluisteren. De belangstelling was weliswaar niet overweldigend, maar wij zouden den concertgevers willen toe roepen Gaat door, want gij doet er een goed werk aan Er zal op deze wijze een grooter kern van belangstellenden worden gewonnen. Visser. BIOSCOPEN ALHAMBRA THEATER VLISSINGEN. De zanger van hare hoogheid. De titel zegt het reeds: in deze film speelt een zanger de hoofdrol. En wie? Het is de beroemde tenor Benjamino Gigli, die dentoeschouwer veel doet genieten van zijn prachtigen zang. Reeds alleen hierom is deze rolprent een bezoek aan de bioscoop ten volle waard. Doch er is nog meer aantrekkelijks in deze film. Er is eep boeiende liefdesgeschiedenisin ver werkt, die van den eersten tot den laatsten meter de aandacht gespannen houdt. Prinses Helene die wil verloven met Prins Constantin, laat haar minnaar op het laatste oogenblik weten dat zij door ziekte verhinderd is, zoodat het verlovings souper geen doorgang kan vinden. De'wer kelijkheid is echter anders. Zij geeft er de voorkeur aan een concert van Giro Marl (Benjamino Gigli) te gaan bijwonen. De zaal is wel uitverkocht doch het gelukt haar tevoren met den beroemden artist in contact te komen die haar een uitnoodiging geeft. Uit de kennismaking vloeit zelfs voort dat zij samen na afloop uitgaan. Prins Constantin die ook nog een plaatsje in de concertzaal heeft weten te bemach tigen, komt dien avond tot de ontdekking dat Helene meer interesse heeft voor den zanger dan voor zijn persoon. Hoewel bei den toch van elkaar blijken te houden, ontstaat er een verwijdering tusschen hen. Doch het zou geen goede ontspanningsfilm zijn als tenslotte niet alles na vele weder waardigheden goed terecht kwam. ELECTRO-BIOSCOOP TE MIDDELBURG. Vijanden. De Tobis-film „Vijanden" voert ons terug naar die periode van 1939, die aan den Duitschen veldtocht in Polen voorafging. Zij speelt in de Poolsche grensstreek, waar groote groepen Volltsduitschers hun bedrijf uitoefenden, doch wier positie door de groeiende spanning tusschen de beide vol ken onhoudbaar werd. De film geeft de we derwaardigheden van zulk een groep men- schen, mannen, vrouwen en kinderen, die bg elkaar steun zoeken, weer en het beeld dat zij ons hiervan brengt is weinig verhef fend. Sabotage is aan de orde van den dag en tenslotte gaat het er slechts om het veege lijf te redden. "De grens is dichtbij, doch gewapende benden versperren de we gen, die daarheen leiden. Er dient een uitweg gezocht te worden en Keith neemt op zich deze te vinden. Hg valt daarbij echter den Polen in handen, doch dan kruist het meisje Anna zijn weg, met wier medewerking hij zgn menschén weer weet te bereiken. Anna weet ook de eenig begaanbare weg door het moeras en behouden kunnen de vluchtelingen naar het veilige vaderland terugkeeren. Brigitte Horney en Willy Birgel vertolken de beide hoofdrollen In deze rolprent, die onder regie van- Toerjansky tot stand kwam. SCHOUWBURG-BIOSCOOP TE MIDDELBURG. Centrale Rio. „Centrale Rio" is een speurdersfilm, die naastbuitengewoon spannende momenten charmante en komische scènes heeft, die haar tot een kleurige compositie maken. De jonge meyrouw Maria Halmborg heeft zich op reis begeven naar Rio de Janeiro, waar ze haar echtgenoot, die eenige jaren geleden plotseling verdwenen is, hoopt te ontmoeten. Nog voor het einde van de reis ontvangt ze een telegram, dat meldt, dat haar man leeft onder een anderen naam en met een andere vrouw getrouwd is. Het telegram is afkomstig van een zekerert Comes, met wien ze na aankomst van. het schip een ontmoeting heeft. Hg deelt mevr. Halm- borg daarbij mee, waar ze haar man kan bereiken. Zij belt eerst op. Krijgt gehoor, maar het gesprek wordt op geheimzinnige wijze afgebroken. In gezelschap van haar landgenoot Weuk, die ze tijdens den over tocht heeft leeren kennen en in wien zij groot vertrouwen heeft, gaat zg naar de woning van haar man. In een van dé ka mers vindt ze hém dood op den grond lig gen. De politiecentrale van Rio is dadelijk in actie en de spannende jacht op den moordenaar begint. Nadat verschillende personen onder verdenking hebben gestaan weten de speurders den moordenaar te ontmaskeren. Een vlot gespeelde film, die boeit van begin tot einde. GRAND THEATER GOES. De Kribbcbyter. De oude baron van Hergershuizen is een oude brombeer, een koppige, eigenzinnige kerel, die met al zijn personeel ruzie heeft. Alleen zijn zwager Moekie kan het nogal goed met hem vinden. Met zgn zoon Willy heèft de oude baron geheel gebroken want die is zonder zgn toestemming met een jonge typiste getrouwd. Willy heeft een even harden kop als zijn vader en hij be sluit met Louise, zijn jonge vrouw, zijn eigen weg te gaan. Maar hij stuit daarbg op de vèrreikende macht van zijn vader. Want nauwelijks heeft hij een betrekking gevonden of zgn vader zorgt er voor, dat hij daar weer ontslagen wordt. Louise be sluit dan eéns met den ouden baron kennis te gaan maken. Zij doet dit buiten mede weten van Willy, aan wien ze alleen schrijft, dat ze hem tijdelijk verlaat om een be paald plannetje uit te voeren. -Als Louise dan echter op het slot komt wordt zij door den ouden baron voor de nieuwe huishoud ster gehóuden- en daartoe aangezet door oom Moekie besluit Louise dat zoo te laten. Als huishoudster wint zij al spoedig het hart van den ouden baron en het geluk van den baron wordt zelfs volkomen als zijn zoon hem komt vertellen, dat zijn vrouw „weggeloopen" is. Dat had de oude baron wel voorspeld, zooiets is van een typiste te wachten! Zijn zóón moet dan thuis blijven om zijn goederen te beheeren en intusschen kan dan de scheiding gere geld worden. Met gemengde gevoelens ont dekt de oude baron, dan, dat zijn zoon de -aardige nieuwe huishoudster naloopt en het wordt al een heel moeilijk vraagstuk voor hem als dat jonge meisje hem be kentdat zg op haar beurt ook erg veel van zyn zoon houdt. Het laat zich nu wel raden hoe de geschiedenis verder af loopt. Hiernaast speelt zich nog een liefdeshistorie af tusschen de dochter van den baron en een vriend van Willy en er SPORT ATHLETEEIvAFDEELIN G IN ZEEUWSCH-VLAANDEREN OPGERICHT. Onderaf deeling- van de V.S.V. „Marathon" uit Vlissingen. Na de zoo goed geslaagde athletiek- wedstrgden, Zondag 31 Augustus jl.te Schoondgke gehouden, schreven wij reeds dat de belangstelling voor deze sport ook in Zeeuwsch-Vlaanderen, zoo was toegeno men, dat de tijd rijp was voor de oprich ting van een Zeeuwsch-Vlaamsche athle- tiekvereeniging. Het bekende Marathon lid Dobbelaere, woonachtig te Schoondijke, die zich ontpopt heeft als een prima orga nisator, heeft intusschen niet stil gezeten en, gesteund dóór het bestuur zijner -ver eeniging en niet in het minst door vele ingezetenen van Schoondijke, wist hij het gedaan të krijgen, dat Donderdagavond een oprichtingsvergadering in hotel De Zwaan te Schoondijke kon worden gehouden. Daar waren o.a. aanwezig het bestuur van „Ma rathon", de burgemeester van Schoondijke, dr. Laming, het hoofd van de school, het bestuur van de voetbalvereeniging Schoon dijke en vele anderen. De voorzitter van „Marathon", de heer J. Parent, 'verklaarde dat, gezien de toene mende belangstelling in Zeeuwsch-Vlaan- deren voor de zoo schoone athletieksport, „Marathon" besloten had in Schoondijke een onderafdeeling te stichten, bedoeld als afdeeling West Zeeuwsch-Vlaanderen. Het bleek dat alle aanwezigen zich daarmede konden vereenigen. De afdeeling zal een eigen bestuur hebben en een groote zelf standigheid bezitten. Burgemeester F. A. van Rosevelt, die het eere-voorzitterschap gaarne aanvaard de, juichte deze oprichting van harte toe en beloofde allen mogelijken steun te ver- leenen. Tot voorzitterwerd benoemd de heer G. Bruijnooge, tot secretaris-penning meester de heer A. J. de Klerck, terwijl verder nog in het bestuur zitting namen dr. B. H. Laming, die zich tevens bereid verklaarde als clubarts te fungeeren, en de heer P. Huig, voorzitter van de voetbal vereeniging Schoondijke. Daar het hier een afdeeling West- Zeeuwsch-Vla anderen betreft, zal getracht worden het bestuur aan te vullen met per sonen uit andere gemeenten in dit district. De training zal geschieden onder leiding van/Staf Dobbelaere. Verschillende interne kwesties, zooals contributies, materialen enz. werden nog besproken. Reeds een groot aantal leden. Het bleek dat de gevoerde propaganda reeds tastbare resultaten had opgeleverd, daar er zich nu reeds circa 40 leden had den opgegeven, waaronder ook eenige da mes, zoodat ook een damesafdeeling tot stand zal komen. Ongetwijfeld mag dit als een groot succes beschouwd worden. Een 8 KM. veldloop. Besloten werd om op Zondag 28 Septem ber te Schoondgke een 3 KM. veldloop te organiseeren. Als bijzondere attractie zal getracht worden dén bekenden athleet Petit uit Limburg, een van de grootste tegenstanders van Dobbelaere, aan dezen veldloop te doen deelnemen, terwijl er te vens vele bekende loopers uit geheel Zee land worden verwacht. De voorzitter deelde nog mede dat, nu in West Zeeuwsch-Vlaanderen de totstand koming van een afdeeling van „Marathon" zoo'n grooten steun heeft ondervonden, getracht zal worden ook in Oost Zeeuwsch- Vlaanderen spoedig een afdeeling op te richten. VOETBALPROGRAMMA N.V.B. VOOR ZONDAG District IV: le klasse: N.A.C.—B.V.V.. Hel mondRoermond, P.S.V.—Picus, Willem II— Eindhoven, NoadJuliana, M.V.V.Longa. HET SCHAAKTOURNOOI TE MÜNCHEN. De stand na de vijfde ronde van het Inter nationale schaaktournooi te MUnchen luidt: Aljechln 4% pnt.. Lundin en Stoltz 3% pnt., Roos 3 pnt., Nielsen 2% pnt. en twee afgebroken partijen. Bogoljubow 2% pnt. en een afgebroken partij, Foltys 2% pnt.. FUster 2 pnt. en twee af gebroken' partijen. Rabar 2 -punten en een afge broken partij. Richter. Kiehinger en Rethy 2 pnt., Cortlever, Severund. Opocensky allen 1% pnt., Rohacek en Leepin, ieder 1 pnt. LAND- EN TUINBOUW DE OOGST IN DUITSCHLAND. De Berlijnsche correspondent van het A. N.P. meldt Volgens de nationaal socialistische Land- post was op 6 September j.l. de rogge-oogst voor 96 procent en de wintertarweoogst voor 85 pet. binnengehaald. De juiste op brengst kan eerst na afloop van de dorsch- campaghe worden vastgesteld. In ieder ge val ls de Engelsche hoop op een verregenen van den oogst niet in vervulling gegaan, noch zijn de pogingen van die zijde, om het gewas door het afwerpen van brandplaatjes te vernielen, gelukt, zoo stelt het blad vast. Hoewel de vochtige Augustusmaand een aanzienlijke vertraging in het rijpingsproces teweeg gebracht heeft, staat de hoeveelheid op 6 September binnengehaalde granen slechts 2 tot 3 pet. achter bij die van het vorige jaar. De aardappeloogst zal wel niet de record opbrengst van het vorige jaar halen, doch men verwacht toch, dat zg nog zoo groot zal wezen, dat men nog niet een» een derde deel er van noodig zal hebben om in de Duitsche behoefte aan aardappelen voor menschelijk gebruik te voldoen. De rest is dan voor pootgoed, veevoeder, uitvoer, fa brieksaardappelen enz. Hierbij is er dan van uitgegaan, dat het Duitsche volk thans 50 pet. meer aardappelen consumeert dan in vredestijd. is ook nog iets tusschen de keukenmeid en een zekeren mijnheer Schimmelman, hetgeen alle§ tot komische misverstanden en verwikkelingen leidt. Deze grappige geschiedenis, knap ge speeld door een aantal bekende Hollandsche tooneelmenschen als Cor Ruys, Louis de Bree, Frits van Dongen, Mary Dresselhuys e.a. volgt men geboeid en geamuseerd van begin tot einde.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1941 | | pagina 2