PR0VIHCIA1E ZEEUW5CHE COURANT VRIJDAG 12 SEPT. 1941 Horthy in ,het hoofd kwartier van den Führer. AMERIKA ZOEKT GEEN OORLOG MET DUITSCHLAND. JfilIHHB De Utrechtsche Jaarbeurs. De legerberichten van gisteren. abonnementsprijs 19 ct. per week of 2.42 per kwartaal Franco per post 2.63 per kwartaal >f7nnderiake nummera 5 cent ADVERTENTIEPRIJS Van 1—6 regels 1.65. Iedere regel meer 33 cent. BiJ abonnement speciale prijs. Kleine advertenties van 1—5 regels 0.55. Iedere regel meer liet. (max. 8 regels) „Brieven, of adres bureau van dit blad" 10 cent extra. Dit nummer bestaat uit 4 bladzijden. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSCHE, VLISSINGSCHE, GOESCHE EN BRESKENSCHE COURANT UITGAVE DER FIRMA'S F. VAN DE VELDE JR. EN G. W. DEN BOER POSTREKENING 359300, PROVINCIALE ZEEUWSCHE COURANT. MIDDELBURG DirectieP. van de Velde, P. B. den Boer 184ste JAARGANG NUMMER 214 Hoofdredacteur: J. C. Visser, Vlissingen De BUREAUX van de Provinciale Zeeuwsche Courant zijn gevestigd tel VLISSINGEN Redactie en Admlnl- stratle Walstr. 68-60, teL 10 (2 lijnen). Redactie na kantoortijd telefoon 578 MIDDELBURG Londensche Kaal 29 Redactie telefoon 269, na kantoortijd telefoon 825, Administratie telefoon 139 GOES Red. en Admlnistr. Turfkade 15, teL 2863, na kantoortijd tel. 2475 OOSTBURG Redactie en Admlni- stratle Br eedestraat 45, telefoon 102 SOUBURGKanaalstraat 45, teL 85 BRESKENS S Dorpsstraat 35. teL 21 Het D.N.B. meldt uit Washington In ztfn aangekondigde radiorede heeft president Roosevelt o.m. verklaard, dat oorlogsschepen van Duitschland en Italië van rui af aan Amerikaansche „verdedigingswateren" slechts op eigen risico mogen bevaren. Hjj Roosevelt, heeft als opperbevelhebber van leger en vloot het bevel gegeven deze poli tiek terstond in de practyk te brengen. De uitsluitende verantwoordelijkheid, zoo beweerde Roosevelt, ligt bjj Duitschland. Het zal niet tot schieten komen, tenzij, zooals Roosevelt zeide', „Duitschland een crisis zoekt". Roosevelt zette uiteen, dat het tot de historische politiek van de Ver. Staten ^be hoorde om de „vrijheid der zeeën" in stand te houden. De president geloofde de Duit- sche duikbooten en handelsraiders langs de leverantielijn van de Ver. Staten naar de tegenstanders van de spil te kunnen aan duiden als „ratelslangen van den Atlanti- schen Oceaan" en als „een bedreiging van den vrijen weg op volle zee". „Wij hebben geen schietenden oorlog met Hitier ge zocht", zoo beweerde Roosevelt, om voort te gaan „Wij doen dat ook thans niet. Maar evenmin- wenschen wij een vrede, waarvoor wij zouden moeten betalen door Hitier te veroorloven onze vloot en koop vaarders aan te vallen, zoolang deze op rechtmatige wijze optreden". Roosevelt be weerde verder, dat aanvallen op Ameri kaansche schepen geen op zich zelf staand- de'gevallen zijn gebleven en dat deze daden van „internationale rechteloosheid" de manifestatie vormen van een bedoeling, die het Amerikaansche volk reeds langen tijd duidelijk gemaakt is. Het is de bedoeling der nazi's, zoo zeide Roosevelt, om de vrij heid der zeeën voor zichzelf te veroveren. Zoodra zij de contróle der zeeën in eigen han den zouden hebben, zou de weg vrij kunnen worden voor hun volgenden stap, nl. voor de beheersching der Ver. Staten en van het Westelijk halfrond en wel een „beheer- schlng met geweld". Roosevelt herhaalde vervolgens de be wering, dat de Ver. Staten een „zuiver de fensieve politiek" voeren. Men moet daar bij niet ingaan op kleinigheden en rich niet afvragen, of de Ver. Staten na den vijfden, den tienden of den twintigsten aan val moeten beginnën. „De tijd voor ons om ons te verdedigen is thans gekomen", zoo besloot Roosevelt zijn rede. HET GEVAL GREER. De president begon zijn radiorede met een herhaling van de Noord-Amerikaansche lezing van het incident met de „Greer". In strijd met de officieele Duitsche consta teering verklaarde hij, dat de Duitsche duikboot het eerst, zonder waarschuwing op den torpedojager had gevuurd. De Ame rikaansche torpedojager bevond zich in wateren, die de Amerikaansche regeering had uitgeroepen tot wateren der eigen defensie. Uit deze handeling, zoo beweerde Roo sevelt, spreekt een politiek van ongebrei deld geweld tegen ieder schip, dat de zeeën bevaart, onverschillig of het oorlog voerend of niet-oorlogvoerend is. Het be trof een daad; van „zeeschuimerrj". Het was niet de eerste Duitsche zeeschuimers daad in dezen oorlog tegen de Amerikaan sche vlag. Aanval is gevolgd op aanval. Roosevelt noemde in verband hiermede het geval van de „Robin Moore", het geval van de „Sessa", en Ret geval van de „Steel Seafarer". Bovendien beweerde hjj, dat in Juli j.L een Amerikaansch oorlogsschip in Noord-Amerikaansche wateren ge rui men tijd door een duikb#)t was achter volgd. Vier van de schepen, die tot zinken gebracht of aangevallen zgn, voerèn onder Amerikaansche vlag. Roosevelt kenschetste deze voorvallen als een deel van een algemeen plan. De Ver. Staten, zoo zeide Roosevelt hebben een zeer eenvoudige funda- menteele politiek, n.L die, 'dat geen enkele natie het recht heeft de oce anen der wereld op grooten afstand van het eigenlijke oorlogstooneel voor den handel van andere landen onvei lig te maken. De tijd Is gekomen, dat het Amerikaansche volk moet inzien, dat „de veiligheid der Ver. Staten wordt bedreigd" en dat dat zoo niet kan doorgaan. De „twee bolwerken der defensie" zullen instandgehouden worden, en wel ten eerste de leverantielijn voor materiaal aan de vijanden van Hitler en ten tweedie de vrij heid der zeeën. De tijd voor de „actieve verdediging" is thans gekomen. Ook de •patrouille ter zee en in de lucht van de Ver. Staten heeft den plicht de Ameri kaansche politiek van vrijheid der zeeën ten uitvoer te leggen en wel nu. Dat be- teekent zeer eenvoudig en duidelijk, dat de patrouilleschepen en vliegtuigen alle koopvaarders zullen beschermen en wel niet alleen Amerikaansche schepen, maar schepen onder alle vlaggen, die handel drijven in Amerikaansche „verdedigings wateren". Het is geen oorlogsdaad van den kant van Amerika, wanneer men de zeeën ver dedigt, die voor de Amerikaansche ver dediging belangrijk zijn. „Van "nu af aan", zoo zeide Roosevelt woordelijk, „loopen Duitsche of Italiaan- sche oorlogsschepen in deze wateren, welker bescherming voor de Amerikaan sche defensie belangrijk is, alleen op eigen risico binnen. De bevelen, die ik als opper bevelhebber van het Amerikaansche leger en die vloot heb gegeven, houden in, dat deze politiek moet worden uitgevoerd, en wel terstond. De uitsluitende verantwoordelijkheid be rust bij Duitschland. Het zal niet tot een schietpartij komen, tenzij Duitschland daar naar blijft streven". Roosevelt beweerde ten slotte, dat dit de ëenige mogelijkheid is om den defensie muur in stand te houduen, dien de Ver. Staten erplicht zijn rondom het Westelijk halfrond te houden. Hij maakt zich geen illusies ten aanzien van den ernst van dezen stap. Op. uitnoodiging van den Führer heeft -de Hongaarsche rijksbestuurder, Horthy, van 8 tot 10 September een bezoek aan den Führer gebracht in diens hoofdkwar tier aan het Oostelijke front. De Führer. en de rijksbestuurder hebben besprekingen gevoerd over den politieken en den ^militairen toestand. Deze bespre kingen waren gekenmerkt door den geest van de traditioneele wapenbroederschap der beide volken, die thans in den ge- méenschappelijken strijd tegen het bol sjewisme bekrachtigd wordt De besprekingen tusschen den Führer en den Hongaarschen rijksbestuurder eindig den op 10 September. De Führer verleende <ien rijksbestuurder in diens hoedanigheid van oppersten bevelhebber der Hongaar sche weermacht in een plechtigheid het ridderkruis van het ijzeren kruis. De Sovjet-vloot op de Oostzee. Die A.N.P.-correspondent te Berlijn meldtMet de bezetting van Schlüssel- burg, waardoor de waterweg van de Fin- sche' Golf naar het Ladogameer is afge sloten, zit de Sovjet-vloot in de Oostzee zonder eenige mogelijkheid om daaruit te ontkomen. Deze vloot bestaat momenteel uit twee oudere slagschepen, terwijl er drie moder ne in aanbouw verkeeren, zes kruisers tot 10.000 ton, waarvan er een buiten gevecht gesteld is, dertig jagen, waarvan de helft zwaar beschadigd moet zgn, elf torpedo- 9 booten, ongeveer hondierd duikbooten, vijf tig mijnenvegers, voorts mljnenleggers en een groot aantal motortorpedoboote.ru Be halve het eiland Oesel staat dezen schepen alleen nog maar het marinesteunpunt Kroonstad ter beschikking. Twee maanden geleden, bestond nog de theoretische mogelijkheid, dat althans een deel der Sovjet-marine vie de Newa het Ladogameer enz. naar de Witte Zee zou ontwijken. Deze kans is nu evenwel voor goed voorbij. Nu de Duits#heTs de Newa over een breed front hebben bereikt en Schlüsselburg hebben genomen. Zwitsersche neutraliteit door Engelsche vliegtuigen geschonden. Het D.N.B. meldt uit Rome De Engel sche luchtmacht heeft Woensdagnacht bg haar aanvallen op Italiaansch gebied op nieuw de Zwitsersche neutraliteit geschon den, naar uit mededeelingen van het Zwit sersche telegraaf agentschap en bevoegde Zwitsersche militaire zijde blijkt. In beide mededeelingen wordt gezegd, dat Woens dagnacht verscheidene golven vliegtuigen van vreemde nationaliteit het westelijk deel van Fransch Zwitserland hebben overvlo gen, eerst in de richting Noordwest-zuid oost, later in omgekeerde richting. Eenige vliegtuigen hebben, jiaar verder wordt ver klaard, gedurende zekeren tgd boven Ge- nève gevlogen. Naar Reuter meldt, zijn van den aaiival op Turijn vier Britsche vliegtuigen niet teruggekeerd. Het D.N.B. bericht uit Rome dat volgens een officieele opgave tengevolge van den luchtaanval op Palermo in den nacht van 7 op 8 September 41 personen om het leven zijn gekomen en 58 gewond. Woensdag zijn Britsche vliegtuigen slechts afzonderlijk en in zeer geringen ge tale over het Kanaal gevlogen. Een Britsch toestel, dat de Nederlandsche kust naderde, werd door Duitsche luchtdoelartil lerie omlaaggehaald. De aanvallen op Egypte. De voortdurende aanvallen van de Duit sche luchtmacht op Neder-Egypte hebben o.a,. het geheele verkeersstelsel getroffen, want tal van spoorwegverbindingen heeft men geheel of gedeeltelik moeten stakeg. FINLAND STRIJDT TOT HET EINDE. Een conferentie van vertegenwoordigers der Finsche arbeidersorganisaties, waar minister Tanner een overzicht gaf van de binen- en buitenlandsche situatie, heeft gis teren, naar 't D.N.B. meldt, verklaard, dat de vertegenwoordigers der arbeiders er onwrikbaar op blijven staan, dat Finlands strijd voor de vrijheid tot het einde wordt gevoerd en dat zoowéf aan rijksdag als aan regeerings- en oorlogsleiding allen steun, moet worden verleend. TUINBOUW aangesloten bij het bureau voor publiciteitswaarde, ingesteld door de vereeniging „de nederlandsche dag ROOSEVELT'S RADIOREDE Tijd der actieve verdediging thans gekomen. Foto Polygoon-van Bilaen AANMELDING JOODSCH GRONDBEZIT. Het rijkscommissariaat maakt bekend Volgens paragraaf 3, alinea 3 van de ver ordening van den rijkscommissaris voor de bezette Nederlandsche gebieden nr. 154/41 betreffende het joodsche grondbezit moet dit grondbezit vóór 15 September 1941 met gebruikmaking van de bij de kamers van koophrndel en industrie te verkrijgen for mulieren bij de Nederlandsche administratie van onroerende goederen Den Haag, Juliana van Stolberglaan 45, aangegeven worden. Aangezien het bijeenbrengen van de voor de aanmelding noodige gegevens voor een deel niet binnen dezen termijn voltooid kon worden, kan de aanmelding voor zoover dit het geval is, nog geschieden tot 30 Septem ber 1941. In geval de aanmelding van joodsch grondbezit en van de onder de oepalingen vallende rechten niet voor dien datum ge schiedt, moet verwacht, worden, dat de in hoofdstuk 6 van de verordening beschreven straffen en andere «maatregelen worden toe gepast. Engelsche luchtaanvallen. In den nacht van Dinsdag op Woensdag en de vroege morgenuren van gisteren trachtte slechts een enkel Britsch vliegtuig het Nederlandsche luchtruim binnen te ko men. Deze poging echter mislukte het aanvallende vliegtuig kreeg geen gelegen heid zijn bommenlast neer te werpen en ging voor de Engelschen verloren. De nieuwe bonnen. Voor dé week van Zondag 14 tot en met Zaterdag 20 September zijn als nieuwe bonnen aangewezen 35 voor brood, vleesch en melk en 36 reserve voor 3 kg. aardappelen. Bon S3 voor eieren blijft geldig tot en met 20 September. C.A.O. voor het straatmakers- bedrijf. De persdienst van het N.V.V. schrijft ons: Op verzoek van de betrokken werkge vers- en werknemersbonden heeft het col lege van rijksbemiddelaars goedkeuring verleend aan de landelijke collectieve ar beidsovereenkomst voor het straatmakers- bedrijf en voor het zwarte corps (tech nisch personeel in de bouwbedrijven), aan gegaan van 1 Juni 1941 tot 28 Februari 1942. Hiermede zijn voor de eerste maal lan delijke contracten voor beide bedrijven tot stand gekomen.-Wat de straatmakers be treft, is ernaar gestreefd, zoo min moge lijk variatie in de loonen aan te brengen. Deze zijn provinciegewijze vastgesteld. De loonen voor helpers en handlangers zgn gelijk aan die in klasse 2 en 3 van de C.A.O. voor water-, spoor- en wegenbouw. Voor wat het zwarte corps betreft, zgn in hoofdzaak weekloonen vastgesteld; er zijn thans twee verschillende loonen, zoodat men hier te doen heeft met een contract zonder loonklassen. Belangrijk is, dat voortaan voor beide groepen alle sociale bepalingen, zullen gel den als in het bouwbedrijf. Vooral voor het zwarte corps bestond er inzake de loonen een chaos, daarin is thans ordening gebracht. Intusschen is de verbindend ver klaring van beide contracten aangevraagd. De wijziging der Winkelsluitingswet. TREEDT 15 SEPTEMBER A.S. IN WERKING. Onder verwijzing naar het reeds eerder gepubliceerde bericht betreffende de diezer dagen afgekondigde wijziging van de Win kelsluitingswet verzoekt men ons, ter voor koming van misverstand, nadrukkelijk onder de aandacht te brengen, dat de wijziging per 15 September a.s. in werking treedt. Dit houdt dus in dat met ingang van 15 September a.s. het sluitingstijdstip gedurende de eerste vgf werkdagen te 19 uur en voor den Zaterdag te 20 uur zal zy'n, terwijl op dien datum tevens de ver plichte openstelling van 1018 uur wordt ingevoerd voor bakkers-, kruideniers-, melk- en zuivelwinkels, voor groente-, aardappelen en fruitwinkels, voor slagers winkels en voorts voor de kleedong- en rgwielzaken. Met ingang van 1 October a.s., vanaf welken datum de regeling voor het winter halfjaar geldt, valt dan het sluitingstijd stip voor de eerste vfcf werkdagen van de week op' 18 uur en voor den Zaterdag op 19 uur. Demonstratie van het Nederlandsche ambacht. Onder Auspiciën van den economischen voorlichtingsdienst van het departement van handel, nijverheid en scheepvaart wordt op de jaarbeurs te Utrecht een de monstratie gegeven van het Nederlandsche ambacht. In Nederland is een groeiende belang stelling en interesse voor het ambacht en voor het product van den ambachtsman merkbaar. Tusschen techniek en ambacht heeft een strijd plaats gevonden. Men zou denken dat de techniek met haar onschat bare en ontelbare hulpmiddelen en moge lijkheden dezen kamp overtuigend winnen zal. Het is echter veeleer zoo, dat beide hun terrein hebben gevonden en afge bakend. Het volk bleek gehecht aan het persoonlijk karakter van het nijverheids product, waardoor het ambacht rich naast de industrie kon handljpvén. Op de jaarbeurs nu wordt een indruk gegeven van een aantal officieele en par ticuliere instanties die zich geheel of ge deeltelijk met het ambacht bezig houden. Men krijgt-een bedd van de bemoeienis van den rijksnijverheidsconsulenten met het bedrijfsleven, hun technische voorlich ting, de vakopleiding, finaricieeie vraag stukken etc. Niet alleen zijn tal van producten van het ambacht tentoongesteld, doch men kan ook den pottenbakker, den glasblazer en den klompenmaker aan den arbeid zien. Verder wordt een indruk gegeven van den arbeid van de vereeniging ter veredeling van het ambacht, van de vereeniging voor de vakopleiding en van de vakopleiding. De economische voorlichtingsdienst van het departement van handel, nijverheid en scheepvaart verschijnt op deze najaars- beurs met een collectieve inzending, waar aan ook sociale zaken, landbouw en vi^- scherlj deelnemen. We noemen van deze inzending o.a. de stand van den rijksdienst voor de werk verruiming. In een drietal afdeelingen wordt een beeld gegeven van den omvang der tewerkstelling, van gereedgekomen werken en van de resultaten van de ver schillende vakcursussen voor jeugdige werkloozen. De inzending van het rijksarbeidsbureau beoogt het publiek duidelijk te maken welke de grondgedachten zijn die aan de rijksarbeidsbemiddeling ten grondslag lig gen. Tenslotte worden hier ook het werk en de taak van de rijksverzekeringsbank, raden van arbeid en van de volksgezond heid belicht. De stand van Philips trekt ook op deze najaarsbeurs weer groote belangstelling. In diezen tijd van electriciteitsrantsoenee- ring gaat de belangstelling vooral uit naar de laagspannings-fluorescentie-buislampen. Zonder verlaging van het verlichtings niveau Vf beperking van het aantal brand- uren kan een besparing op het electrici- teiitsverbruik van 60—80% worden ver kregen. fr De Duitsche afdeeling op de jaarbeurs heeft rich in het bijzonder ten doel ge steld te laten uitkomen, dat ondanks het hooge peil waarop de Nederlandsche land- bouv. staat, het Duitsche bedrijfsleven bg machte is de voorwaarden voor verdere verbeteringen en nieuwe ontwikkelingsmo gelijkheden te scheppen. Met vroeger jaren vergeleken is de afdeeling aanzienlijk grooter. Het was de eérste dagen reeds druk op de jaarbeurs. Nederlands kunnen op alle gebied wordt er gedemonstreerd en be wonderd. Deze lustrumbeu rs wordt in moeilijke tijdsomstandigheden gehouden, in een periode waarin de zakenman raad en voorlichting van noode heeft. Welnu de Nederlandsche jaarbeurs kan hen deze voorlichting schenken. 101-JARIGE OVERLEDEN. De oudste inwoonster van de gemeente Zuidhorn, mevr. wed. K. WillemsenPoll, wonende te Noordhorn, is gisteren in den ouderdom van ruim 101 jaar overleden. De Katholieke boeren en tuinders In één beroepsorganisatie bijeen, De secretaris van den K.N.B.T.B. c.a., deelt ons o.m. mede Met ingang van 11 September, heeft de commissaris van den Kathol. Ned, Boeren- en Tuindersbond c.a. de zelf standigheid van alle diocesane boeren- organisaties opgeheven, met gelijktijdi ge omvorming van den K.N.B.TJ3., welke was de federatie van de zelf standige diocesane bonden, tot een lan- delijken bond van boeren en tuinders, genaamd „Nederlandsche boeren- en tuindersberoepsorganisatie", kortweg N.B.T.B. De voormalige diocesane bon den maken van dezen N.B.T.B. de ge westelijke af deelingen uit. Terzelfder tijd heeft de commissaris en kele beslissingen getroffen ten aanzien van de coöperaties. Bij deze instellingen zijn de thanS fungeerende directeuren verantwoor delijk gesteld voor het verdere zakelijke beheer. Hetzelfde is ook het geval met instellin gen van boekhoudbureaux, proefboerde- rijen e.d. De centrale coöp. boerenleenbank té Eindhoven met al haar diensten, onder- en neveninstellingen blijft, op grond van een getroffen overeenkomst, zelfstandig de za ken voortzetten. Ontslag als lid niet mogelijk. Sinds de benoeming van den commissaris van den K.N.B.T.B. c.a. heeft practisch g-e e n uittreding van leden plaats gevon den. Blijkbaar hebben de leden der bonden vanaf 6 Augustus tot heden geen aanleiding gevonden om uit te treden. Welnu. Uittre den uit den N.B.T.B. is verder onmogelijk, aangezien de bepalingen, die de opzegging van het lidmaatschap regelden, vervallen zijn. Tijdens de reorganisatie- en opbouw- werkzaamheden bestaat dus geen mogelijk heid tot uittreding. Dit geldt eveneens voor het neerleggen van functies. Wel blijft dé mogelijkheid bestaan tot ontheffing van functie, betrekking en/of lidmaatschap op daartoe gedaan schriftelijk verzoek aait den commissaris. Hg, die ontheven wordt van het lidmaatschap, verliest alle rechten en verworven aanspraken van economi schen, socialen of financieelen aard. Daar tot nog toe geen uittreding plaats vond, omdat men daartoe blijkbaar geen reden voor aanwezig achtte, kan, nu er aange pakt moet worden om den N.B.T.B. flink en sterk te maken, uittreding verder niet toelaatbaar worden geacht, vooral waar dit nu om onzuivere motieven zou kunnen ge- schaden. Door de besturen van de diocesane bon den is op verzoek van den commissaris een likwidatierapport voor deze bonden opge steld. Het gevonden saldo zal worden aan gewend overeenkomstig de doelstellingen dezer bonden. GEEN REGEERINGS. COMMISSARISSEN MEER. Naar wij vernemen is de uitzonde ringstoestand, krachtens welke ver schillende gemeenten, die ingevolge de verordening no. 36/41 van den Rijks commissaris vobr het bezette Neder landsche gebied betreffende buitenge wone maatregelen op staats- en ad- nistratiefrechtelijk gebied, een regee- ringscommissaris kregen toegewezen! door par. 32, lid 2 der verordening no. 152/41 (achtste verordening betreffen de bijzondere maatregelen op admini stratiefrechtelijk gebied) opgeheven. De verordening no. 152 stelt de bevoegd heden, die vroeger toekwamen aan den ge meenteraad en aan het college van B. en W., in handen van den burgemeester. Dit is evenzeer van toepassing op de vroegere regeeringscommissarissen. Hieruit volgt dus, dat genoemde uitzon deringstoestand niet alleen is opgeheven voor de gemeente Amsterdam, maar even zoo voor andere gemeenten, die een regee- ringscommissaris kregen toegewezen, zoo als Haarlem, Hilversum en Maassluis. De regeeringscommissarissen, welke vroeger in ieder geval tegelijkertijd tot burgemeester benoemd werden, fungeeren nu nog slechts als burgemeester. Duitschland strijdt voor Europa. ^Het opperbevel van de Duitsche Weermacht maakt Donderdag be kend: In het Oosten blgven de aan- valsoperaties met succes verloopen. In Noord-Afrika hebben- Duitsche gevechtsvliegtuigen gisteren boiamen laten vallen op opslagplaatsen van vijandelijke voorraden bg Tobroek en Mersa Matroe, autocolonnes uiteen gejaagd en spoorwegemplacementen uit Noord-Egypte vernield. In de Golf van Suez vernietigde het lucht- wapen in den nacht van 9 op 10 dezer een koopvaarder van 6.000 ton. Bij luchtgevechten aan de kust van Noord-Afrika verloor de vijand Dins dag 5 jagers. Boven Duitsch gebied heeft de vij and overdag noch des nachts mili taire acties uitgevoerd. GOED VERDUISTEREN IS BURGERPLICHT. HET ITALIAANSCHE. Het gisteren uitgegeven 464e Italiaansche weermachtbericht luidt als volgt In den afgeloopen nacht zijn Britsche vliegtuigen over de steden Genua en Turijn gevlogen en hebben in de omgeving enkele bommen laten vallen. Twee dooden onder de burgerbevolking en enkele gewonden. Messina heeft een nieuwen luchtaanval beleefd. Enkele particuliere gebouwen wer den beschadigd. Vier gewonden onder de bevolking. Een vijandelijk vliegtuig werd door den luchtafweer neergeschoten. Het luchtwapen van de as heeft met suc ces zijn aanvallen voortgezet op verdedi- gings-, haven- en ravitailleeringsinstallaties van Tobroek. Bovendien werden militaire kampen van Mersa Matroe en autocolonnes in de omgeving van de oase van Siwa doel treffend aangevallen. Italiaansche bommen werpers plaatsten een voltreffer op een Britschen koopvaarder in de nabijheid van Tobroek. Duitsche vliegtuigen troffen een vgandelgken torpedojager, die, ten oosten van Solloem voer. In een luchtgevecht heb ben Duitsche jagers'vgf Hurricanes omlaag geschoten. In Oost-Afrika hebben onze troepen in tal van gevechten in de sectoren van Woltsjefit en Koelkwabert den tegenstander met ver liezen afgeslagen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1941 | | pagina 1