VIT DE PROVINCIE fler GORDVN GAAT OREAT OMROEP Gasrantsoeneering. V. V. V. VERDUISTEREN van hedenavond 20.06 tot morgenochtend 7.08 De maan gaat morgen te 14.00 onder en jcomt te 23.17 op. ZUID-BEVELAND WIT-GELE KRUIS. 'SHEERER*ïOEK. Gistermiddag ia in deze gemeente als onderafdeeling van het JVit-Gele Kruis een consultatiekamer voor zuigelingengeopend. buitenmiddag maranatha. KLOETINGE. De ring Goes e.o. van de duist Meisjesvereeniging Maranatha hield gisteren een buitenmiddag op een weide aan het Noordeinde te Kloëtinge onder lei ding van mevr. Van der Waa van 's-Heer Arendskerke. Mevr. Schimmelpenninck van der Oye van Kloetinge behandelde op belangwek kende wijze het boek „Adat" van de Nobel- serie, waarna onder leiding van mevrouw Zandee van 's-Heer Hendrikskinderen eeni- ge spelletjes werden gedaan. Na de pauze, waarin de deelneemsters op druiven getracteerd werden,' voerde de Christ. Meisjesvereeniging van Biezelinge met veel succes liet openluchtspel „Zon en Zegen" op. Mevrouw Boersma van Kloe- tinge hield daarna een slotrede over het onderwerp „Wachten op het Wonder", die in diepen ernst werd aangehoord. Door mevr. Zandee werd de bijeenkomst met gebed gesloten. Het was vopr de leiijyig en de ongeveer 200 deelneemsters een mooien middag. ZEEUWSCH-VLAANDEREN een stille markt. OOSTBURG. De Oostburgsch'e week markt kenmerkte zich Woensdag door een vry lustelooze stemming. Er heerschte nl. niet die drukte zooals anders, een ver schijnsel dat andere jaren meer in de maand Augustus voorkomt. De vele regens in de -oogstmaand hebben echter het werk op het lamd heel wat vertraagd, waar door er thans nog volop arbeid is over gebleven. Weliswaar kan men veilig aan nemen dat de winteroogst nagenoeg ge heel binnen is, doch daarnaast heeft de boer nog heel wat meer te doen. Nu het gelukkig een tijdje achtereen mooi droog weer is gebleven, wordt daarvan terdege gebruik gemaakt, zoodat vele boeren, die anders trouwe marktbezoekers zijn, daar voor heden geen tijd konden vinden. alle onderwijsstagnaties opgeheven. OOSTBURG. Doordat de meeste school gebouwen in Oostburg, hetzij geheel, hetzij gedeeltelijk voor andere doeleinden zijn bezet, moest het onderwijs zoo goed moge lijk worden geregeld. Zooals wij de vorige week schreven ,was het gelukt het ge- heele onderwijs te doen voortgaan, uitge zonderd de hoogste klassen van de Chr. en de R.K. school, die slechts 3 dagen per week onderwijs konden genieten. Dank zij de volledige medewerking van het R.K. schoolbestuur en het bestuur van het St. Antoniusgesticht, is ook het laatste bezwaar opgeheven. In de R-K. school 'is thans nog een lokaal ontruimd ten be hoeve van de Chr. school, terwijl in het St. Antoniusgesticht een lokaal van de R.K. school is ondergebracht. Zoodoende kunnen ook de hoogste klassen van beide scholen, de geheele week onderwijs krijgen. een leelijke val. BIERVLIET. .Door ëen samenloop van omstandigheden kwam juffr. S. B. met haar fiets te vallen in een glas van den heer De K. Het meisje, dat vrij erg bloed de, moest zich onder behandeling stellen van dokter Hofstee. de leverworst-affaire. AXEL. De meeste menschen, die hier min of meer ernstig ziek zijn geweest na het eten van ondeugdelijke leverworst, zijn thans hersteld of aan de beterende hand. Enkelen moeten echter neg steeds het bed houden. Velen klagen echter nog over pijnen in den rug en stijfheid in de ledematen. De ondeugdelijke worst was bij een drietal verschillende slagers alhier ge kocht; van bij aradere slagers gekochte leverworst heeft niemand, onaangename gevolgen ondervonden. Turf als brandstof. In dezen t\jd tracht iedereen zijn brand stofvoorraad zoo goed mogelijk aan te vullen. Velen, die in normale tijden er niet aan zouden denken turf voor huisbrand doeleinden te koopen, haasten zich nu zoo veel mogelijk van deze brandstof in te slaan. Het bezwaar is echter, dat het voor een leek ten eenen male onmogelijk is de goede van de slechte turf te onderscheiden. Wij kunnen den kooper dan ook aan reden koop uw tuif bij een vertrouwd adres en wel bij uw brandstoffenhandelaar. Vooral in het Westpn des lands zijn er „leurders", die aan de woningen absoluut waardelooze rommel als „turf", te koop aanbieden. Wat natuurlijk het koopen "van dergelijke „turf" aantrekkelijk maakt, is dat in vele gevallen de koop zonder inlevering van bonnen tot stand kan komen. Behalve de z.g. aanmaakturf, welke „bonvrij" is, is goede turf echtér slechts tegen infêvering van bonnen te koop. De aanmaakturf, welke als brandstof niet geschikt is, kan men gemakkelijk van de brandstofturf onderscheiden, doordat zij los is en ge makkelijk met de hand kan worden ver brokkeld. Nog vestigen wij er de aandacht op, dat niet elke haard of kachel geschikt,is me£ turf gestookt te worden. Heeft men zijn turf eenmaal in huis, zorg dan, dat ze droog en luchtig wordt op gestapeld, luchtig wil hier zeggen zooda nig, dat de lucht zooveel toegang tot de afzonderlijke turven heefc. Stapel ze in een droge ruimte in dubbele rjjen, elke rij op een korten afstand van de andere. Dan zult u straks het volle profijt van deze brandstof hebben. RETRANCHEMENT. Voor abonnementen en advertentiën P. SOUVAIN, Noordstraat 0T. NEDERLANDSCHE VOLKSDIENST. In de korte periode van zijn bestaan is reeds gebleken, dat een deel van het Ne- derlandsche volk den zin van den Neder- landschen Volksdienst heeft begrepen. Ee- nerzijds toont dit het aantal binnengekomen aangiften voor het lidmaatschap aan, an derzijds ïllustreeren dat de talrijke aanvra gen voor bijstand of hulp. De volksdienst heeft al verschillende Ne derlanders in staat kunnen stellen, hun ar beid, welke door een of andere oorzaak lamgelegd was, voort te zetten of zoodani- ge hulp heeft kunnen verleenen, dat perso nen of gezinnen over een dood punt wer den heen geholpen. Zoo werd de zaak van een melkslijter, vader van een gezin met twee kinderen, gedurende de mobilisatie zoo goed als het kon, gaande gehouden. Nadat de man uit den militairen dienst ontslagen was, kwam spoedig het benzine verbod, zoodat hij geld móest leenen, om tuig, paard en wagen te koopen. Spoedig bleek, dat het bedrijfje weer vol doende opleverde, om te leven, maar dat de leening niet kon worden afbetaald, dan ten koste van de gezondheid der gezinsle den. Er werd ingegrepen, met als gevolg, dat verschillende fondsen 175 bijeenbrachten en de N.V.D. 75 bijdroeg, waardoor de schuld vrijwel was voldaan en het bedrijfje in stand werd gehouden. Elders moest een weduwe met kinderen haar huis verlaten wegens een huurschuld van 40 en 24 kosten. Een andere woning was niet te bekomen. De N.V.D. heeft in dit geval via den burgemeester'de zaak in orde gebracht zoodat de moeder kon blijven wonen. Nog een voorbeeld. In een dorp heeft een kleine boer vier koeien. De verkoop van de melk brengt, blijkens rapport van den chef veldwachter, ongeveer 15 per week op, waarvan zeven personen moeten leven. Doordat een koe is gestorven, is het gezin, door de verminderde inkomsten, armlastig geworden. Aan den burgemeester is daarop medegedeeld, dat medewerking noodzake lijk is, omdat de boer slechts een klein in komen had, dat niet toestond, zijn vier koeien te verzekeren. De N.V.D. heeft daar op 150 bijgedragen, om een nieuwe koe te koopen. Uit deze gevallen blijkt, dat de N.V.D. goedwillende Nederlanders door het toeste ken van de helpende hand weer in het gareel of op de been wil brengen. Het eigen lijke doel ligt nog verder want men zal begrijpen, dat door deze wijze van steunen slechts een levensminimum verzekerd wordt. Terwijl het juist de bedoeling is, om door het opvoeren van dat minimum, de betreffende gezinnen in staat te stellen een schok zelf op te vangen en mede daar door het leven wat minder zorgvol te ma ken. De N.V.D. stelt zich dus niet voor, om sléchts bij incidenteele gevallen bij te sprin gen, doch via voortdurende zorg de betref fende individuen zoodanig op te voeden, dat zij hun plaats in de maatschappij weer waard zijn. Die' voortdurende zorg maakt het nood zakelijk, dat de N.V.D. tot diep in ons volk wortelt. Vandaar zijn vertakkingen tot en met de wijk en blokhoofden gekozen, om dat die immers met de persoonlijke en ge zinsomstandigheden op de hoogte zjjn en het dus langs dien weg, met behulp van de bovenstaande instanties mogelijk wis, een zuiver beeld van ieder geval te krijgen. Een reden dus voor diegenen, die zich tot socialen arbeid aangetrokken voelen, om zich als medewerker (ster) op te geven. Het tweede feit, dat uit het bovenstaan de duidelijk blijkt, is dat de bemiddeling, welke de Nederlandsche Volksdienst ver leent. tusschen die Nederlanders, die hel pen kunnen en diegenen, die hulp noodig hebben, leidt tot het kweeken van volwaar dige leden van de samenleving. Een doel, dat men kan helpen bereiken door zich als lid van den N.V.D. te laten inschrijven. RECHTSZAKEN UITSPRAAK. Da Rechtbank te Middelburg heeft Woensdag uitspraak gedaan inzake J. de P., 24 jaar, vee handelaar te Koudekerke en hem wegens oplich ting veroordeeld tot 3 maanden gevangenisstraf met aftrek van het voorarrest tot op den dag der uitspraak. Beledigingen. Ter openbare terechtzitting van de Rechtbank te Middelburg is beëedigd en geïnstalleerd als subsituut-griffier de heer mr. B. S. Sieperda, voorheen commies by het departement van jus titie te 's-Gravenhage. Ter openbare terechtzitting van de Rechtbank te Middelburg zijn beëedigd als ambtenaar van den Burgerlijken Stand van de gemeente Oost- kapelle de heer Z Maljaars. landbouwer aldaar, en van de gemeente Heinkenszand de heer N. F. de Jonge, ambtenaar ter secretarie aldaar, wo nende te Goes. ^CÏTdaö 12 sepren/iBÊf? 14.4-5-10.00 UUZ WORDT oven DEIU ZBNOER mivemum 1 geeorvweN MET -SEW WELOve CtVBRiëK ■opuoever^D^ rspohtacc^ ovgti rlm ztUEATerz, NEDERLANDSCHE De verliezen der Britsche luchtmacht. Van militaire zijde verneemt het d.N.b., dat de Britsche luchtmacht van 22 Juni tot 9 September meer dan 1200 vliegtuigen heeft verloren. De Engelschen zelf be schouwen- hun non-stop offensief als mis lukt, want sedert een aantal dagen hebben zy hun aanvallen op de Kanaalkust ën het bezette gebied gestaakt. Zij vallen des nachts weer de Duitache burgerbevolking aan. Maar ook bjj deze nachtelijke aan vallen worden zrj door den Duitschen af weer zwaar getroffen. De Djuitsche luchtmacht daarentegen zet haar succesvolle aanvalstactiek overdag en des nachts steeds voort. Bij zeer ge ringe verliezen heeft zij bij voorbeeld ha venwerken en militaire installaties in Schotland en aan dé Engelsche kust steeds weer gebombardeerd. In haar gevechts kracht boven en om het Britsche eiland is zij niet verzwakt door den strijd in het Oosten. de bezetting van iran. Naar het D.N.B. uit Istanboel meldt werden tijdens de Dinsdag gehouden bij eenkomst van liet Iraansche parlement onder meer de volgende punten van de Engelsche en Sovjet vredesvoorwaarden be handeld. D% Britsche petroleumconcessies blijven gehandhaafd. De Sovjets verkrijgen petroleumconcessies in het gebied van Ko ran en visscherijconcessies in de Kaspische Zee. De Iraansche regeering zal in de toe komst noch den Britschen noch den Sovjet- belangen hindernissen in den weg leggen. De opmarsch der Engelsche en Sovjet troepen wordt gestaakt, met uitzondering van eenige nog door de Sovjet te bezetten plaatsjes, waarvan de namen in de radio uitzending niet konden worden verstaan. De Iraansche regeering zal haar eigen poli tie en gendarmerietroepen onderhouden. De Britsche- en Sovjetregeering zullen Iraansche uitvoergoederen aankoopen en voor hét transport zorg dragen. De Iraan sche regeering heeft besloten een officieel document te eischen omtrent alle over eenkomsten. POLITIEKE CONCENTRATIE IN FRANKRIJK. De A.N.P.-correspondent te Parijs meldt: De leider van de partie populaire Fran- caise, Jacques Doriot, en de leider van de lique-Francaise, Pierre Constantini, hebben in het belang van het vaderland een poli tieke overeenkomst gesloten, waarbij is bepaald, dat zij elkaaromtrent alle poli tieke en tactische problemen zullen raad plegen, Gezamenlijk zullen zij de mogeljjk- heden van plaatselijke en gerechtelijke sa menwerking bestudeeren. Bij de verdedi ging van hun gemeenschappelijke idealen en in den strijd tegen de vijanden der nationale revolutie kunnen zij elkaar hulp bieden. postzegels buiten gebruik gesteld. Met ingang van 1 Januari a.s. worden buiten gebruik gesteld en derhalve voor frankeering ongeldig de in 1936 uitgegeven - zomer- en kinderpostzegels (frankeerwaar- de 1, 1%, 5, 6, en 12% cent). de belgische winterhulp. Uit een overzicht-in de Belgische staats courant blijkt dat gedurende de eerste zeven maanden van dit jaar een bedrag van ruim 322 millioen francs aan giften voor de Belgische winterhulp werd ont vangen. Daarvan werd tot nu 164 millioen frknes uitgekeerd. Het restant zal tijdens de wintermaanden worden uitgekeerd. GEMENGD NIEUWS BESLUITEN, BENOEMINGEN ENZ. Aan de mode-academie De LeeuwVan Rees te Amsterdam slaagde voor het examen coupeuse-leerares mej. A. J. Dekker te Goes. inval in een speelhol. De Haagsche politie heeft Woensdag op nieuw een succes kunnen boeken in haar strjjdi tegen de clandestiene speelgelegen- heden. Haar was ter oore gekomen, dat in perceel Van. Limburg Stirumstraat 26 aldaar vermoedelijk gelegenheid tot hazard spel werd gegeven. Gistermiddag om half vjjf reden twee politie auto's met inspec teurs en rechercheurs naar het bewuste perceel. Toen .op het bellen niet direct werd opengedaan, hebben de politiemarfhen met een breekijzer de deur opengebroken, waarna zij de trap opstormden. In een voorkamer op de eerste etage troffen zij inderdaad een gezelschap aam, bestaand uit 16 personen, welke gezeten waren om een met groen laken bedekte groote tafel, waarop zich een aantal fiches bevond. Bij een verder ingesteld onderzoek wer den ook in vazen en tusschen stoelzittin gen nog meer fiches gevonden, terwjjl vonder een canapé een roulette was verbor gen. Deze goederen werden in beslag ge nomen, terwijl alle personen werden ge arresteerd. Daarna werden zrj aan een verhoor onderworpen, waarna zij weer op vrije voeten werden gesteld, met uitzondering van den hoofdbewoner van het perceel, den ,42-jarigen G. A. I., die als bankhouder had gefungeerd, den 49-jarigen C. J. A., die croupier was en den 50-jarigen P. B, J. S., die als assistent vam den bank houder was opgetreden. Deze drie per sonen werden in verzekerde bewaring ge steld, terwijl tegen de anderen proces-ver baal is opgemaakt. ernstig verkeersongeval. Woensdagmiddag had te Heemstede een ernstig verkeersongeval plaats. De 68-jarige mevrouw B. geb. S. uit Amsterdam, die tijdelijk bij haar zoon in Heemstede woonde, wilde de trambaan oversteken, juist op het oógenblik toen 'n tram uit de richting Haarlem naderde. De bestuurder remde uit alle macht, doch kon niet verhinderen, dat mevr. B. door den motorwagen gegrepen werd. Zij ge raakte onder den baanschuiver en werd eenige meters meegesleurd. Mevrouw B. bekwam een gecompliceerde oniderbeenbreuk, inwendige kneuzingen en ernstige hoofdwonden. Gisteravond was haar toestand ernstig, doch niet hopeloos. kater liep van apeldoorn naar den haag. In Mei verhuisde een Haagsche familie uit de Celsiusstraat naar Apeldoorn. De kat, Tinus geheeten, werd als lid van de familie meegenomen naar de schooae Geldersche stad. Wie schetst de verbazing der buren, toen dezer dagen Tinus zich in zeer verfomfaaiden toestand in de Cel siusstraat vertoonde, waar hij zich begaf om zich in zijn oude hoekj- neer te vlijen. De nieuwe bewoners wisten eerst niet hoe zij het hadden, maar de buren brach ten hen weldra op de hoogte, wié de on aangediende bezoeker was. Het geval was zoo verbluffend, dat de buren eerst niet konden griooven, dat het dezelfde Tinus van vroeger was en chten aan een soort genoot. Nu wist men zich te herinneren, dat Tinus vroeger een operatie aan de keel had ondergaan voor het verwijderen van een vischgraat, die was blijven steken. Daarvan was een litteeken achtergebleven. Welnv., toen de buren het dier aan den lijve onderzochten, vonden zij inderdaad op de bewuste plek het litteeken, zoodat geen twijfel meer mogelijk was. Men heeft daarop de familie te Apeldoorn „per ex presse"'van het merkwaardige geval op de hoogte gebracht, zoo vertelt de Tel. De enorme tocht, waarover Tinus ver moedelijk weken heeft gedaan is, zooals duidelijk te zien is niet zonder meer aan den kranigen kater voorbrjgegaan. Zijn poo- ten vertoonden sporen van groote slijtage, en aan zjjn uiterlijk was te zien, dat hjj heel wat ontberingen heeft moeten door maken voor. hij zijn doel had bereikt. FEUILLETON HET DRAMA OP KLIEVENDAAL 5) „Ik heb 't aan vader geschreven en die zeihet was een heele schoolroman „Ja, ja, dat is ook zoo. De vervolgde heldin moet enkel iemand het leven redden en- dan zal je daarna allen gelukkig zjjn". „Dat gelooft u toch niet?" vroeg Nan en haar open blik daagde hem uit. „Waarom zou ik het niet gelooven?" „In ieder geval ziet u wel in, dat er hier iets niet in den haak is?" „O, ja, dat is duidelijk". „Nu, dan kunt u er de menschen attent op maken. U kunt er nog iets^aan doen". „Maar, liefste kind jammerde Karei, „ik mag altijd d&n pas beginnen, als alles gebeurd is. Maar zeg mij nu eindelijk eens: hoe heet zij?" „Nora, Nora Brown. Ze heeft in het geheel geen familie. Een tante of zoo iets heeft haar opgevoed in een. huisje buiten." Een kleine, krachtig gebouwde vrouw trad uit de tent tusschen de rhododendrons en stond naar alle kanten uit te turen. „Dat is Herrie", zei Nan. „Zou je graag eens met haar spreken?" Karei zei „Lieve help!" Achter haar hoornen bril keek' juffrouw -Hermans heel levendig en streng. Zè werd Nan gewaar en riep haar toe, of ze Nora ook had gezien. „Een tijdje geleden is ze uit de tent ge komen. Maar wacht, juffrouw Hei-mans, ik wilde u even aan 'elkaar voorstellen dit zjjn mevrouw en meneer Fortuin. Mevrouw Fortuin is mijn peettante, weet u. Ze stel len verbazend veel belang in het tooneel- stuk". „Aangenaam met u kennis te maken. Het spjjt mjj ontzettend, dat het niet beter geslaagd mag heeten", zei juffrouw Her mans. „Waar' is Nora heengegaan, Nan?" „Ik geloof, dat Ik 't u wijzen kan", zëi Karei. „Wilt u maar zoo goed zjjn, mjj te volgen?" Hjj liep voort en juffrouw Hermans moest wel mèe. Nan keek met komisch gebaar naar me vrouw Fortuin en zei„Hij wil niets meer van ons weten!" waarna de dames op korten afstand volgden. Juffrouw Hermans zei„Ik zal haar weer vinden". „Dat hoop ik", prevelde Rbrel en ging met haar verder. De leerares keek hem scherp aan „Is u de beroemde meneer Fortuin?" „Ja. Degene, dien u meent. Juist. Heeft u daar ook iets tegen?" 1 „In 't minst niet. Werd u gevraagd, hier te komen?" „Door Nan Blamans. Niet ambtshalve. Was er eenige reden, waarom ik hier zou wezen?" „Ik weet 't niet. U schijnt er wel op ge steld Nora Bruiser te vinden". „U ook". „Als u het stuk gezien heeft, begrijpt u wel waarom. Ze was erg van streek. Ik had haar liever niet alleen ?ien gaan". „Nee. Zoo dacht ik er ook over. Wat weet u van haar?" „Als u Nan gesproken heeft, weèt u èl wat ik weet!" „Maar u dacht, dat ik ambtshalve hier heen geroepen kon zjjn. Waarom dan?" *„Ik heb geen verstand van detective werk, meneer Fortuin „Dat heeft niemand. En dat kan ook niet. Je weet zelf niet, waarop je letten moetdus kjjk je naar alles tegeljjk". Dit zeggende stond hjj stil en zei„Hier zoo ongeveer ben ik haar uit het oog verloren. Ik denk, dat ze dien tempel is binnenge gaan. Laten wjj eens lcjjken". Het was een slechte nabootsing van een Dorischen tempel van hout, zóó geschil derd, dat het steen leek. Ze stonden onder het voorportaal. Daar er g^en vensters in waren, was het er zeer donker. „O hemel!" hijgde juffrouw Hermans. Narel jjlde naar binnen. Nora's lichaam hing aan een balk. Haar schooldas was om haar hals gebonden en ook aan een van de haken aan den balk, waaraan de lampen hadden gehangen. On der haar voeten was een bankje omver ge worpen. Hij zette dit weer op, hield haar lichaam In den arm en legde haar op den grond. „Is ze dood?" fluisterde juffrouw Her mans. (Wordt vervolgd). ADVERTENTIEN Verloofdi DIET RIJKEN en Ir. W. MULLER e.L Middelburg, 13 September 1941* Jasmijnstraat 41. Geen ontvangdag* Qetronwdi A. O. DE MOL en M. PHtLIPSE CA, dié, mede namens wederzjjd- sche familie, hartelijk dank zeggen voor de vele blijken van belangstelling vóór en bjj him huweljjk ondervonden. Heinkenszand, 11 Sept. 1941. Hiermede brengen wij ter kennis van onze gasverbrui- kers, dat wjj, in verband met het feit, dat verschillenden het toegestane gasrantsoen heb ben overschreden en daarvoor zjjn beboet, bjj een volgende, tweede overschrijding, gedwon gen zjjn tot afsluiting van den gastoevoer over te gaan. DIRECTIE GASBEDRIJF GOES, voor Zuid- en Noord-Beveland GOES. Zjj, die kamers wenschen te ^verhuren zonder of met pen sion, gelieven zich op te geven aan ons Bureau, waar gere geld meerdere aanvragen bin nen komen. GENERAAL DENTZ TE MARSEILLE AANGEKOMEN. Het D.N.B. meldt uit Vichy dat het con- vooi, bestaande uit de schepen „Koutoubia" en „Djenne" met aan boord de laatste Fransche soldaten en burgers uit Syrië, met aan het hoofd generaal Dentz, gister middag in Marseille is aangekomen. Onder groote geestdrift der bevolking is de voormalige Fransche hooge commis saris in Syrië en opperbevelhebber van de strijdkrachten in den Levant, generaal Dentz, gistermiddag met groote militaire eerbewjjzen in de haven van Marseille ont vangen. Duizenden menschen stonden langs de kaden, terwijl langs en aan weerszijden van de eeretribune eerecompagnlën ston den opgesteld. Als vertegenwoordiger van het staats hoofd maarschalk Pétain nam eerst de secretaris-generaal van het minister-pre sidium, generaal Laura het woord om ge neraal Dentz en de hem vergezellende hooge officieren, waaronder den opper bevelhebber van de Fransche luchtstrijd krachten in Syrië Jenneken, te verwel komen. Vervolgens werd' generaal Dentz in triomf Coor de straten der stad geleid, waar hrj door de inwoners geestdriftig werd toegejuicht. FINANCIEN. de economische toestand in nederlandsch indie. Het verslag over den handel van Neder- landsch-Indië over het eerste half jaar van 1941 uitgebracht door het centraal kantodt voor de statistiek te Batavia is verschenen. Hieruit blijkt, dat de uitvoer over de eer ste zes maanden van 1941 4% procent minder was dan over dezelfde periode van 1940. De "uitvoer van thee was echter in 1941 hooger. De uitvoer van rubber over het èerste halfjaar van 1941 is, niettegen staande rubber bjj verscherping prioriteits recht heeft, evenals tin, 16 procent beneden het toegestane quotum voor dit half jaar gebleven. VASTE MARKT OP DE AMSTERDAMSCHE BEURS. Bü de opening bestond Woensdag op de Am- sterdamsche effectenbeurs voor aandeelen in vrij wel alle afdeelingen zoo'n groote vraag, dat tal van aanzienlijke koerstijgingen vlelén te re- gistreeren. Olies ontmoetten een levendige vraag. Van de Indische fondsen waren het speciaal rubberaan- deelen, die gevraagd waren. Tabakken hadden een stil verloop. Goede belangstelling in den scheepvaarthoek deden de noteeringen der hoofdfondsen aanzien lijk stijgen. Eenigszins verwaarloosd werden lndustreele fendsen. alhoewel ook hier de koersstijgingen niet ontbraken. Wel lag AKU Iets lager in de markt; maar daartegenover verbeterden Van Berkel 5 pet., Calvé 2 pet., en Unilever 3 pet. Zeer vast waren, aanvankelijk Phillpsaandeelen. Het hoogste niveau kon evenwel niet behouden blijven. Op de obligatiemarkt was weinig te doen. De noteeringen der staatsfondsen wisten zich vrij goed te handhaven. Duitsche fondsen waren niet veel veranderd. Bataafsche Petr. Mij. Obl. 3% 91% 92 A Amsterdamsche Bank 130 13154' A Incasso Bank 127)4 128 A K.M. DeBchelde Nat. Bez. 133 13G A Houthandel Alberts 106% Nederland le lng 1940 4 1Ö1 3/16 101 7/16 Nederland 2e lng 1940 4 100 3/16 100!i Nederland met bel. fac. 1940 4 101 3/16 101 7/16 Ned. a 1000 1938 (3%) 3 94% 94%-94% Indië k f 1Ö00 1937 3 96% 97 Indië a 1000 1937 A 3 95 15/16 96 Nederland 1941 4 Vo 1 100 99 12/16 A Koloniale Bank 204% 205% A Ned. Ind. Handelsbank 144% 145 C Ned. Handel Mij. 150 157%' A Van Berkels Pat. 106% 113-110% C Calvé Delft 123% 127%-126 A Lever Bros en Unilever 162% 1663/1-168%' A Philips Gloeil. Gem. Bez. 279 2S7%-284% A Algemeene Kunstzijde Unie 153% 153%-152% A Fokker Vliegt. Fabriek 226 228 A Ned. Ford Auto Mij. 345 349%' A'Dordrcchtsche Petr. Ind. Mij. 263% ,269% A Kon. "Petroleum Mij- 293% 300-304% A Arendsburg Tabak Mjj. 344 350 A Holland Amerikalijn 144% 147%-148% A Java China Japaölijn 163% 166-167% A Kon. Ned. Stoomboot Mij. 187. 187%. 189 A Ned. Scheepvaart Unie 202% 204-208% A Handelsver. Amsterdam 466 468-472% A Ned. Ind. Suiker U. 260 266 A Javasche Cultuur Mij. 273 278 C Deli Mü. a 1000 300% 301-300 A Deli Batavia Rubber Mij. 252 254 A' Senembah Mij. 255 255-257 C Amsterdam Rubb. 297% 300-302 A Hessa Rubber Mij. 163 165 C Oostkust k f 500 -180 179-180 A Sumatra Rub. Cult. 257

Provinciale Zeeuwse Courant | 1941 | | pagina 3