PROVINCIALE ZEEUWSCHE COURANT WOENSDAG 10 SEPT. 1941 De omsingeling van Petersburg. De vijf en veertigste jaarbeurs te Utrecht geopend. De legerberichten van gisteren. Inzameling van kastanjes, eikels en beukennootjes. abonnementsprijs a 19 ct per week of 2.42 per kwartaal Franco per post t 2.63 per kwartaal Afzonderlijke nummers 5 cent ADVERTENTIEPRIJS Van 15 regels 1 1.65. Iedere regel meer 33 cent. Bij abonnement speciale prijs- Kleine advertenties van lr-6 regels 1 0.55. Iedere regel meer U ct. (max. 8 regels.) „Brieven, of adres bureau van dit blad" 10 cent extra. Dit nummer bestaat uit 4 bladzijden. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSCHE, VLISSINGSCHE, GOESCHE EN BRESKENSCHE COURANT UITGAVE DER FIRMA'S F. VAN DE VELDE JR. EN G. W. DEN BOER POSTREKENING 359300. PROVINCIALE ZEEUWSCH€ COURANT. MIDDELBURG DirectieF. van de Velde, F. B. den Boer 184ste JAARGANG NUMMER 212 Hoofdredacteur: J. C. Visser, Vllsslngen breskens De BUREAUX van de Provinciale Zeeowache Courant zijn gevestigd te: VLJSSINGEN Redactie en Adminl- ftraöe Walstr. 68-60, teL 10 (2 lijnen), Redactie na kantoortijd telefoon 678 MIDDELBURG Londensche Kaal 29 Redactie telefoon 269, na kantoortijd telefoon 825, Administratie telefoon 139 GOES Red. en Admlnlstr. Turfkade 15, teL 2863. na kantoortijd teL 2475 OOSTBURG Redactie en Adminl* stratie Breedestraat 45, telefoon 102 SOUBURG Kanaalstraat 45, teL 85 Dorpsstraatfk5, teL 2J aangesloten bij het bureau voor publiciteitswaarde, ingesteld door de vereeniging „de nederlandsche dagbladpers" Finnen zetten hun opmarsch voort. Tydens den strijd om Schltisselburg heeft een Dritscheaf deeling artillerie, naar het D.N.B. van militaire zijde verneemt, de scheepvaart op die Newa ten Oosten van de stad verhinderd en de pogingen der Sov jets, om met oorlogsvaartuigen de stad binnen te komen, verijdeld. Vijf Sovjetka- nonneerbooten werden zwaar getroffen en zitten thans aan den grond. Niet ver daar vandaan drijven de wrakstukken van twee groote stoombooten, waarmede de bolsje wisten versterking wilden halen. In aansluiting op het weermachtsbe- richt verneemt het D.N.B., dat door de om singeling van St. Petersburg de Sovjet scheepvaart over de Newa na^r het Lado- gameer en over het kanaal naar de Witte Zee onmogelijk geworden is. St Petersburg is na Moskou het belang rijkste centrum van metaalnijverheid, chemische en electrotechnische industrie. Bovendien is de helft van de scheepsbouw- nijverheid te Petersburg gevestigd. De ener gievoorziening der stad is zeer geschaad door den Duitschen opmarsch en de Fin- sche successen bij de Swir. De productie zal dan ook binnenkort gestaakt moeten worden en dit verlies kan niet doe andere industriegebieden gecompenseerd worden. De lucht- en marinebases in het gebied van St. Petersburg worden eveneens be dreigd, waardoor ook de aanvoer van voorraden voor de Sovjets ten Hangoe en op Oesel en Dagoe opnieuw beperkt wordt. YHegtoigverliezen der Sovjets. Volgens tot dusver bij het D.N.B. ont vangen berichten hebben de Sovjets op 8 September in totaal 86 vliegtuigen verlo ren, waarbij 81 werden neergeschoten en 5 op den grond vernield. In den nacht van 8 op 9 September heb ben kleine formaties Duitsche gevechts vliegtuigen voor den oorlog belangrijke doelen in Moskou aangevallen. Een auto- fabriek kreeg verscheidene bom treffers. Er ontstonden eenige zanden. Een vrij groote groep gevechtsvliegtuigen deed met succes aanvallen op de ravitailleeringsin- stallaties van de ingesloten stad St. Pe tersburg. De strijd der Finnen. De inneming van de stad Aunus aan het Zuidoostelijke front van Finland, die reeds is gemeld, kwam tot stand door een aanval bij verrassing. Toen de bolsjewis tische linies bij Tuulos werden doorbro ken, was de divisiecommandant aldaar doodelijk gewond. De Sovjets waren na 7 uur taaien tegenstand omsingeld. Daar mee was het lot der stad beslist. De Fin- sche troepen dreven uiteengeslagen bolsje wistische afdeelingen in een wilde vlucht voor zich uit en ofschoon de bolsjewiki er in slaagden een belangrijke brug op te blazen, werd de Finsche opmarsch hier door niet tegengehouden. In de stad woed den eenige branden, maar de Sovjets had den blijkbaar niet voldoende tijd gehad voor vernielingen op groote schaal. Door den verrassenden aanval werd een groote oorlogsbuit veroverd. In de stad Aunus zelf veroverden de Finnen 9 stukken zwaar geschut, een aantal zware en lich te granaatwerpers, tractors en machinege weren. Voorts werden verscheiden pant serauto's vernield. Kort na de inneming begon de bevolking reeds terug te keeren en overal op straat ziet men colonnes bewoners, die de bevrij ders big verwelkomen. Omtrent de aantallen gevangenen zijn er geen definitieve gegevens beschikbaar, maar alleen tijdens de omsingeling bij Tuulos werden 1200 soldaten gevangen genomen. De Finsche troepen zijn bij hun snellen opmarsch terstond voorbij Aunus doorgetrokken naar de Swir. VAN HET OOSTELIJK OORLOGS- TOONEEL. Bij gevechten ten Noordooster. van Raslawl h-bben Duitsche troepen tegen numeriek sbe.kere Sovjetafdeelingen de laatste dagen 2650 gevangenen gemaakt en 178 pantserwagens vernield. In den centralen sector hebben snejle Duitsche troepen inmiddels talrijke, gevangenen ge maakt en 38 stukken geschut en 6 pant serwagens buitgemaakt. In den Zuidelijke sector hebben deDuitsche troe en in tal rijke kleine gevechten 2000 gevangenen gemaakt en 40 stukken geschut benevens verscheidene wapendepots veroverd. Rede dr. Milius. Wederom heeft de jaarbeurs te Utrecht haar poorten geopend, het negende lustrum is hiermede, ingeluid. In verband hiermede heeft de directeur, dir. J. Milius gisteren een uitvoerige rede gehouden, waarin hij een overzicht gaf van de beteekenis van het jaarbeurs-intermedair en den groei van het jaarbeursinstituut. Deze beurs is reeds de derde in oorlogs tijd, aldus dr. Milius. Had de eerste, na de Mei-gebeurtenissen 1940 gehouden, voor namelijk tot taak „verzamelen te blazen", en het bedrijfsleven dan pas te doen mar keeren op het oude, bekende en vertrouwde jaarbeursterrein, de voorjaarsbeurs 1941 kon reeds dienstbaar zijn aan het opmaken en voorbereiden van een nieuw plan de campagne, rekening houdende met de in middels sterk gewijzigde en bij de zich voortdurend wijzigende omstandigheden. De derde beurs, de najaarsbeurs 1941 spoorde tot „volhouden en doorzetten", tot het ontplooien van de grootst moge lijke activiteit en energie op het gebied der productie, tot 't zoo efficiënt en ingenieus mogelijk toepassen van de beschikbare middelen, tot economisch weerhaan blijven en waa. mogelijk deze weerbaarheid, zij het ook door het aanwenden van andere middelen en methoden, wellicht door een totale frontverandering te vergrooten en te versterken. Evenals bij die twee onmiddellijk vooraf gaande beurzen,heeft Ret industrieele be drijfsleven ook ditmaal den oproep van het jaarbeursbestuur beantwoord door zich in grooten getale present te melden. De door de deelnemers in totaal inge nomen ruimte bedraagt 17.796 m2 opper vlakte tegen 15.710 m2 tijdens de onmidv dellijk na de Mei-gebeurtenissen gehouden -7 vorige najaarsbeurs 1940, 17.079 m2 tijdens de 41e en 17.407 m2 tijdens de 39e (najaars-) jaarbeurs. Deze laatste 39e l>eurs was tot nu toe, wait de bezette ruim te betreft, de grootste; zij wordt door de 45e beurs in oppervlakte nog overtroffen, hetgeen te danken is aan de omstandigheid, dat, hoewel de meubelgroep thans slechts 111 beperkten omvang deelneemt, de in zending van landbouwwerktuigen en ma chines o.a. op het Vredenburgterrein, de •vermindering aan bezette ruimte in de gebouwen ruimschoots goed maakt. Niet alleen is deze 45e jaarbeurs mitsdien, wat ingenomen oppervlakte betreft, de tot nu t°.e gehouden grootste najaarsbeurs, doch zgovertreft zelfs in omvang de 40e jaar- de voorjaarsbeurs 1939; welke sinds het ingebruiknemen van het le jaar beursgebouw in 1921, de grootste jaarbeurs vertegenwoordigt. De 45e jaarbeurs slaat dus naar de oppervlakte gemeten alle tot nUr\*°e gehouden jaarbeurzen - Op den voorgrond staat dat de jaar beurs ook thans haar directe zakelijke zending trouw blijft door producent en weaerverkooper met elkander in contact te brengen. De nijverheid wil de jaarbeursbemidde ling meer en meer benutten om door col lectief deelnemen van bedrijfsgenooten in een bepaalde groep de aandacht van haar afnemers, gedeeltelijk ook van den consu ment, te vestigen op haar prestatievermo gen xn het algemeen. Hoewel dit Collectief deeinemen geheel in het jaarbeursverband past, blijft het zaak daarbij nauwlettend toe te zien, dat het uiteindelijk zakelijk karakter blijft ge handhaafd), hierin bestaand, dat men door de aanwezigheid van de fabrikanten, be drijfsleiders of deskundige vertegenwoor digers der individueele deelnemers in de roep zich welbewust blijft richten op het opnemen en onderhouden ^van het persoon lijk contact met deelnemers en het voeren van zakelijke techrische ~n commercieele besprekingen, hetzij leidend tot direct za kendoen, hetzij tot het geven van voor lichting or het plegen van overle; ten aan zien van bestaande of toekomstige leve- ringsmogeli. kheüen van ter beurze aan wezige producten en artikelen. Spr. noem het ook verheugend te mogen constateeren, cat het jaarbeurs- instituut door het bedrijfsleven meer en neer diei stbaar wordt gemaakt aan de natie al 3 economische propaganda. Qe jaarbeurs krijgt daarnaast behalve als markt meer en meer beteekenis als cen trum van economische voorlichting. De^. dubbele functie van het jaarbeurs- in stituilt verhoogt in niet geringe mate zijn waarde voor deelnemer en bezoeker. „Jaarbeurs thans" wil zeggen, met ken nis van de lessen van het verleden, onder inspanning van alle daarvoor in aanmer king komend© economische krachten samen standhouden voor het heden en samen bouwen aan een nieuwen tijd. Bij de ge weldige omwenteling, welke zich op eco nomisch gebied voltrekt, is afwachten en terzijde staan onmogelijk.. De agrarische af deeling der jaarbeurs besprak de heer Milius afzonderlijk. Het is hier voornamelijk, dat industrie en handel het agrarisch bedrijfsleven ter jaarbeurs künnen terzijde staan, terwijl daarnaast de jaarbeurs als stimulans voor den afzet en middel ot propaganda van bepaalde, daarvoor geschikte agrarische producten beteekenis heeft. Naast deze zuiver zakelijke, commercieele factoren, welke de agrarische jaarbeurs kenmerken, is ex nog een andere van moreelen en prac- tischen aard. Het toetreden van het agra rische bedrijfsleven tot de jaarbeursbemid deling heeft het groote voordeel, dat in ruimer kring niet alleen de beteékenis van den landbouw voor de samenleving meer en beter aan het licht treedt en daardoor de waardeering voor zijn arbeid wordt vergroot, doch ook, dat een besef van den samenhang van het geheele bedrijfsleven nijverheid, handel en landbouw zich baan breekt. Tenslotte wijdde spr. nog een enkel woord aan het ambacht. Ditmaal zal onder leiding van den economischen voorlich tingsdienst van het departement van nij verheid, handel en scheepvaart, echter op ruimer schaal en in collectief verband, aan.» dacht worden geschonken aan de beteeke nis vam het Nederlandsche handwerk en de plaats welke dit in Nederland inneemt, zoomede aan de in tellingen, welke zich van overheidswege of met medewerking van de overheid met de ontwikkeling en de bevordering van het ambacht bezighouden. Vervolgens besprak spr. de officieele buitenlandsche secties. De officieele Duitsche inzending op deze najaarsbeurs zal voornamelijk aan den VERLENGING PACHTOVEREENKOMSTEN. In de Nederlandsche Staatscourant van 9 September 1941 is gepubliceerd het be sluit van de secretarissen-generaal van ju stitie en van landbouw en visscherrj betref fende pachtovereenkomsten, welke reeds vóór 1 Januari 1936 van kracht waren. Dit besluit geeft den pachter het recht om na afloop van den overeengekomen pachtter- mijn aan de pachtkamer een verlenging van de overeenkomst te vragen voor den tgd van twee jaar. Tengevolge van dit besluit is het moge lijk geworden, dat de pachter na afloop van de overeenkomst nog op het gepachte blijft en zijn bedrijf voortzet. De .pachtrechter kan daartoe onder bepaalde voorwaarden de pachtovereenkomst verlengen en in dien zuljcs noodig is daarin wijzigingen aanbrengen. Het verzoek daartoe moet van den pachter zelf uitgaan en wel bin nen een maand na het verstrijken van den overeengekomen termen. De termijn van twee jaren, waarmede de pachtovereenkomst verlengd kan wor den, doet vermoeden, dat binnen dien tgd een nadere regeling ten aanzien van over eenkomsten als de onderhavige tot stand- zal komen. SUCCESRIJKE ACTIE VAN DE DUITSCHE LUCHTMACHT. 3oven Engeland en Noord-Afrika. In den nacht van 8 op 9 September heb ben, naar het D.N.B. meldt, Duitsche ge- vechtsvliegtuigën binnen het bestek van de gewapende verkenning met succes eenige havens aan de Engelsche Oostkust aange vallen. Ook hebben voor den oorlog belangrijke industrieele doelen in Middlesborough tal rijke voltreffers gekregen. Van de repara tiewerkplaats Greatham Creek werden montagehallen volkomen vernield. Bij een aanval op een Britsch vliegveld ten oosten van The Wash werden twee groote ontploffingen met groote steekvlam men en verscheidene branden waargenomen. Ook in een stadswijk van Cambridge kon den twee groote ontploffingen worden waargenomen. Naar van bevoegde zijde wordt gemeld, heeft de Duitsche luchtmacht ook de laatste 72 uur overdag en 's nachts het Britsche eiland zoo doeltreffend gebombardeerd, dat de Londensche berichtendienst zware ver woestingen op spoorwegemplacementen aan de Schotsche kust, aan de militaire instal laties langs Tyna èn Humber en in de ha venbedrijven aan de Britsche oostkust be nevens op de vliegvelden van het eiland moet bekennen. De Duitschers hebben voorts bommen laten vallen op Britsche vrachtbooten. In drie dagen werd 70.000 ton scheepsruimte tot zinken gebracht. De Britsche bommenwerpers hebben daarentegen bg hun aanvallen op het Ka naal en hun beide tochten naar Duitschland, benepens bij hun aanvalspogingen op Noor wegen zware verliezen geleden. Duitsojie jagers en luchtdöelartillerie schoten in twee dagen op een dag ded^n de Britten we gens slecht weer geen aanval 36 en ma rineartillerie en strijdkrachten ter zee 6 Britsche vliegtuigen neer. Voorts stortte een Britsch vliegtuig bij den terugtocht van Berlijn boven Zweden neer, zoodat de Brit ten binnen 48 uur 43 vliegtuigen verloren. Duitsche marineartillerie heeft op 8 Sep tember voor de Nederlandsche kust eveneens een Britschen bommenwer per neergeschoten. Op het Noord-Afrikaansche oorlogstoo- neel zgn gisternacht door enkele gevechts vliegtuigen de havens Alexandrië en Port Said en eenige vliegvelden binnen het be stek van de gewapende verkenning aange vallen. In den loop van Maandag is een munitieopslagplaats ten zuiden van Tobroek met bommen bestookt, waarbg verscheidene branden ontstonden. Naar het D.N.B. verder van bevoegde zijde verneemt, waren de aanvallen van Duitsche gevechtsvliegtuigen op het vlieg veld Aboe Soeeir in den nacht van 8 op 9 September succesvol. In een groote hangar werden voltreffers geplaatst. Bovendien werd een benzineopslagplaats in brand ge worpen. Verscheidene van de permanente installaties van het vliegveld stortten in. Bij aanvallen op scheepsdoelen in het groote Bittermeer werd in denzelfden nacht een koopvaarder van 4000 brt. beschadigd. In de Golf van Suez werd een koopvaar der van 8 k 10.000 brt. zoo zwaar bescha digd, dat het na een herige bomontploffing op het achterschip onmiddelijk S.Ó.S.-sei- nen uitzond. KUSTARTTLLERIE BESCHIET CONVOOI Een batterij verdragend geschut der Duit sche marine heeft gisternacht een Britsch konvooi in de wateren van Dover onder vuur genomen. Reeds na de eerste schoten ver spreide het konvooi zich en de afzonderlijke schepen probeerden zich met spoed in alle richtingen aan het Duitsche vuur te ont trekken. Vervolgens bestookten de Duitsche batterijen de afzonderlijke Britsche koop vaarders doeltreffend met granaten. landbouw zijn gewjjd. Zij stelt zich ten doel te laten uitkomén, dat ondanks het hooge peil, waarop de Nederlandsche landbouw staat, het Duitsche bedrijfleven bij machte is, voorwaarden voor verbeteringen en nieuwe ontwikkelingsmogelijkheden te 'scheppen en de Duitsche wetenschap en techniek aan de hiervoor in aanmerking komende kringen waardevolle aanwijzingen -kunnen geven. De Belgische deelneming is wederom ge organiseerd door het ministerie voor eco nomische zaken te Brussel. Vervolgens gaf dr. Milius een overzicht van de vakgroepen en collectieve inzen dingen. Duitschland strijdt voor Europa. Het opperbevel der Duitsche weer macht maakte Dinsdag bekend Zooals reeds in een speciaal be richt bekend is gemaakt, hefrben melle divisies van het Duitsche le ger, op schitterende wijze gesteund loor gevechtsformaties van het luchtwapen, ten Oosten van Peters burg de Newa op een breed front bereikt. De stad Sehluesselburg, aan het Ladogameer, is door een regi ment infanterie stormenderhand in genomen. Daarmede is de Duitsch- Finsche ring om Leningrad gesloten en de stad thans afgesneden van alle verbindingen over land. Gevechtsvliegtuigen hebben giste ren en in den afgeloopen nacht wa pen- en ravitailleeringsbedrijven in Leningrad gebombardeerd. Een twee de nachtelijke aanval van het lucht wapen was gericht op Moskou. Duikbooten hebben in het Noorden Van den Atlantischen Oceaan vier Koopvaarders, met een totaal van-, 21.500 ton, tot zinken gebracht. Op het Britsche eiland heeft het luchtwapen in deix nacht van 8 op 9 September militaire installaties ge bombardeerd in het graaf schaf York 3d haveninstallaties van Great Yar-, mouth. Een aanval van Duitsche ge vechtsvliegtuigen in den nacht van 7 ap 8 September op vijandelijke sche pen in de Golf en op de reede van Suez heeft groot succes gehad. Een :ankschip van 7000 brt werd ver nietigd. Vijf andere groote koopvaar ders werden zwaar beschadigd. De vijand is in den afgeloopen nacht naar West- en Zuid-Duitsch- land gevlogen. Door het neerwerpen /an bommen op woonwijken, vooral tn Kassei, heeft de burgerbevolking verliezen geleden aan dooden en ge- wondert. Luchtafweergeschut sdhoot sen der aanvallende Britsche bom menwerpers neer. Bg de uitvoering van convooidien- sten ter ravitailleering van de in het uiterste Noorden strijdende troepen, ontmoette de artillerieschoolboot „Bremse", groot 1.400 ton, in Noord- Noorsche wateren tijdens slecht zicht plotseling Britsche zeestrgdkrachten, bestaande uit een kruiser en twee torpedobootjagers. Ter bescherming van het convooi aanvaardde de „Bremse" den strgd tegen deze supe rieure vijandelijke strijdkrachten en ?ing na een kort, hard gevecht ten gevolge van verscheidene terpedo- treffers verloren. Door het dappere optreden van de „Bremse" bereik ten alle schepen van het convooi on gedeerd hun plaats van bestemming. Eén deel der bemanning is gered. Distributie van vaste brandstoffen. De secretaris-generaal van het departe ment van handel, nijverheid en scheepvaart maakt bekend, dat gedurende het tijdvak van 10 September 1941 tot en met 30 April 1942, de met de woorden „een eenheid eer ste periode", „een eenheid tweede periode", „een eenheid derde periode" en „een een heid vierde periode" gemerkte bonnen van de periode bonnenstellen voor vaste brand stoffen, recht geven op het koopen van een eenheid vaste brandstoffen, met uitzonde ring van fabrieksturf. Deze periode bonstellen zijn uitgereikt aan de verbruikers in 3e groepen b. c. en d. alsmede aan particuliere verbruikers, die een extra toewgzing verkregen hebben voor verwarming van ruimten voor bijzondere doeleinden als kantoren, winkels enz., voor zoover de hun toegewezen hoeveelheden minstens 12 eenheden bedragen. HET ITALIAANSCHE, Het Italiaansche legerbericht van Dins* dag luidt als volgt Aan het front van Tobroek levendigé activiteit van onze artillerie. Duitsche en Italiaansche fprmaties van het luchtwapen helpen in Tobroek, Mersa Matroe, Giara- bub en Sidi el Barani met succes munitie-* opslagplaatsen, artilleriestellingen, militair re installaties, troepenomdierkomens en ge parkeerde vrachtauto's gebombardeerd. Duitsche jagers hebben bij een-aanval op het vliegveld van Sidi el Barani een op den grond staande Hurricane vernield. In den afgeloopen nacht hebben vijande lijke vliegtuigen opnieuw boven Palermo gevlogen en eenige bommen neergeworpen, die bijna alle in zee vielen. Er ontstond geringe schade, de aanval eischte geen slachtoffers. De verliezen onder de be volking van Palermo, ontstaaA door den vgandelijken. aanval in den voorafgaanden. nacht, zijn gestegen tot 27 dooden en 58 gewonden. De houding der bevolking was voorbeeldig door kalmte en discipline. In Oost-Afrika hebben onze vooruitge schoven afdeelingen van het steunpunt aan den pas van Culquabert op 6 September een uitval gedaan en de vijandelijke troeped uiteengejaagd, die tegenover hen stonden. In het gebied van Woltsjefit zijn bij een aanval uit de lucht den vijand zware ver liezen toegebracht. Het s.s. ,;Esperia" is door een vijande lijke duikboot in het middendeel van da Middellandsche Zee tot zinken gebracht. De begeleidende eenheden redden bijna alle op het schip zijnde personen en leden der bemanning. In den afgeloopen nacht hebben forma ties van bet Italiaansche luchtwapen de zee- en steunpunten van het eiland Malta aangevallen. Er ontstonden branden en groote schade werd veroorzaakt. Een van onze vliegtuigen is niet van deze actie teruggekeerd. Engelsche luchtaanvallen. Gisternacht verscheen sleóhts een enkel Britsch vliegtuig boven ons gebied. Dé neergeworpen bommen vielen in het vrije veld en richtten geen noemenswaardige schade aan. BRITSCHE EN CANADEESCHE TROEPEN OP SPITSBERGEN. Naar uit een Reuter-bericht blijkt zijn korten tijd geleden Britsche en Canadeesche troepen op Spitsbergen aan land gegaan. Naar uit de Engelsche berichten verder blijkt is een groot deel der aldaar wonende mijnwerkers met hun familie naar Engeland geëvacueerd. Naar het he'et zullen zij daar worden ingeschakeld in de „oorlogsinspan ning. der geallieerden". Zooals de Engelsche berichtendienst aan gaande de expeditie naar Spitsbergen meldt, had men er zich tevoren van overtuigd, dat geen Duitschers op Spitsbergen aanwezig waren. Na de landing der troepen, in hoofd zaak Canadeezen, werd de bevolking ge noodzaakt naar Engeland te gaan. Meeren- deels betreft het hier mijnwerkers, die nu blgkbaar in de Engelsche mijnen moeten werken. Naar het A.NJ?. van welingelichte zijde te Berlijn verneemt moet in de bezetting van Spitsbergen door Engelsche en Cana deesche troepen naar de meèning van toon aangevende Duitsche kringen zonder twijfel een nieuw bewijs worden gezien vobr de toe nemende behoefte aan prestige der Engel- schen, wien men met deze nieuwe „landaan- winst" met het oog op de ruwheid van den winter aldaar „veel genoegen" wenscht. Als nbar Duitsche meening aan dit gebied in derdaad militaire beteekenis moet worden toegekend, zou men zeker niet, naar men te Berlgn verklaart, den Engelschen den voor rang hebben gelaten. Regeling van rijkswege. De persdienst van de departementen van ^handel, ngverheid en scheepvaart en van landbouw en visscherij meldt o.m. Onder de tegenwoordige omstandigheden is het voor de voeding van mensch en dier meer dan ooit noodzakelijk, dat niets ver loren ga van alle producten, welke tot ver ruiming van de voedselvoorziening kunnen bedragen. Eikels en kastanjes vormen, hoofdzakelijk wegens hun gehalte aan zet- - meelachtige stoffen, een goed veevoer. Bo vendien zijn eikels een gezochte grondstof voor de vervaardiging van koffie-surrogaat en, wat beukennootjes betreft, hieruit kan olie worden geëxtraheerd en het restant kan tot veevoer worden verwerkt. Daarom is, opdat geen eikels, beukennootjes of kastanjes op den grond blijven liggen en vergaan, ieders medewerking aan de inza meling ervan noodig. Aangezien ons volk het grootst mo gelijke rendement van de vruchten moet verkrijgen, wordt dit jaar de In zameling van rijkswege geregeld en ge schiedt zij onder de auspiciën van de Nederlandsche Inkoopcentrale van Ak kerbouwproducten (N.LC.A.) Het land is voor de inzameling in een achttal districten verdeeld. Aan het hoofd van elk district staat een hoofdagent. De hoofdagenten hebben in het algemeen tot taak, maatregelen te treffen voor de inzameling in hun werkgebied en voor het vervoer naar de verwerkers. Onder goed keuring van de N.I.C.A. zullen de hoofd agenten een voldoend aantal agenten aan stellen. Als agent kunnen fungeeren personen, dié in zekere mate van de desbetreffende pro ducten op de hoogte zijn en over een vol doende opslagruimte beschikken. Wie agent wil worden, moet zich niet met de NJ.C.A-, maar met den hoofdagent van de streek, waar bij woont, in verbinding stellen. Wat het rapen aangaat, ieder, die wil,, kag eraan meedoen. Men heeft er geen ver gunning voor noodig en zal er wat mee kunnen -verdienen. De prijzen, waartegen de agenten de vruchten van de raper3 overnemen, zullen nog worden vastgesteld. De rapers zijn verplicht, de vruchten, welke zij hebben verzameld, bij den naastbij gevestigden agent in te leveren. Voor het vervoer van de vruchten naar, en de aflevering ervan aan de agenten zul len voor hoeveelheden, kleiner dan 50 kg., de rapers geen vergunning behoeven, maar voor het overige zal het, ter wille van de contróle, worden verboden, zonder vergun ning kastanjes, Skels en beukennootjes te vervoeren, te doen vervoeren, af te leve ren, te doen afleveren, te bewerken^ of te verwerken. De bezitters van afgesloten, particuliere terreinen zijn verplicht om, zoodra de hoofdagent dit eischt, de vruchten aan den plaatselijken agent af te leveren. Wenschen de grondbezitters niet zeiven te laten ver zamelen, dan moeten zg toestaan, dat ra pers, die de agent zal aanwijzen, de vruch ten zullen verzamelen. Hierbij zal tegen beschadiging van parken, enz. worden ge waakt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1941 | | pagina 1