PROVINCIALE ZEEUWSCHE COURANT DINSDAG 9 SEPT. 1941 v VIKTOR1E St. (Petersburg volkomen omsingeld. Engelsche luchtaanvallen. De légerberichten van gisteren. i» ftMENTSPRU S S .a ct. per week ot 2.42 per kwartaal f ranco per post t 2.63 per kwartaal afzonderlijke nummers 6 cent ADVERTENTIEPRIJS Van 1—5 regels f L65. Iedere regel meer. 33 cent. Bij abonnement speciale orijs. Kleine advertenties van 1—6 regels 0.55- Iedere regel meer 11 ct. (max. 8 regels.) ..Brieven, of adres oureau van dit blad" 10 cent extra. Dit nummer bestaat uit 4 bladzijden. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSCHE, VLISSINGSCHE, GOESCHE EN BRESKENSCHE COURANT UITGAVE DER FIRMA'S F. VAN DE VELDE JR. EN G. W. DEN BOER POSTREKENING 359300. PROVINCIALE ZEEUWSCHE COURANT. MIDDECBURG DirectieP. van de Velde, P. B. den Boer 184ste JAARGANG NUMMER 211 Hoofdredacteur: J. C. Visser, VUssingen De BUREAUX van de Provinciale Zeeuwsche Courant zijn gevestigd te] VLISSINGEN Redactie en Admini stratie Walstr. 68-60, teL 10 (2 lijnen). Redactie na kantoortijd telefoon 678 MIDDELBURG Londensche Kaal 29 Redactie telefoon 269, na kantoortijd telefoon 825, Administratie telefoon 139 GOES Red. en Admlnlstr. Turfkade 15, teL 2863, na kantoortijd tel. 2475 OOSTBURG Redactie en Admini stratie Breedestraat 45. telefoon 102 SOUBURG: Kanaalstraat 45, teL 85 BRESKEN3 Dorpsstraat 35. teL 21 aangesloten bij het bureau voor publiciteitswaarde, ingesteld door de vereeniging „de nederlandsche dagbladpers" EXTRA BERICHT VAN HET DUITSCHE OPPERBEVEL. Hoofdkwartier van den Führer, 8 September (D.N.B.). Het opperbevel der weermacht deelt mede „Snelle divisies van het Duitsche leger, op voortreffelijke wijze gesteund door gevechtseskaders der luchtmacht, hebben over een breed front de Newa ten Oosten van St. Petersburg bereikt en de stad Scbluesselburg aan het Ladogameer stor menderhand genomen. Daarmede is de Duitsch-Finsche ring om St. Petersburg gesloten. De stad is thans van alle verbindingen over land afgesneden." ook Zondag zijn op verscheidene plaat sen van het Oostelijke front bolsjewistische tegenaanvallen, met sterke strijdkrachten ondernomen, afgeslagen met zware ver hezen voor de aanvallers. Ofschoon de bol sjewisten ook in het gebied van Gomel op alle mogelijke manieren den Duitschen op- marsch trachtten tegen te houden, hadden zij geen succes. De stad Gomel ligt sedert gèruimen tijd ver achter het Duitsche front en is geen enkele ke^r to de gevechten betrokken. Van Duitsche militaire zijde wordt aan het D.N.B. medegedeeldSterke strijd krachten van het Duitsche luchtwapen hebben hun aanvallen in onafgebroken actie gericht op de ten Zuiden van het Ladoga meer opeèndrmgende massa's van de uit het Zuiden door de Duitschers en uit het Noorden door de Finnen teruggeworpen Sovjet-formaties. Evenals op de vooraf gaande dagen waren de verliezen der bol sjewisten ook op 7 September weer buiten gewoon groot. Het aantal vernielde vlieg tuigen en ander oorlogstuig evenals de bloedige verliezen der Sovjets/zijn zeer aanzienlijk. SOVJETSCHEPEN TOT ZINKEN GEBRACHT. Twee koopvaarders der Sovjets van In totaal 6000 brt. en twee bolsjewistische motortorpedobooten zijn op 7 September in de Finsche Golf nabij het eiland Oesel door Duitsche gevechtsvliegtuigen tot zinken gebracht, zoo wordt het D.N.B. van mili taire zijde medegedeeld. Bovendien is een transportschip met bommen beschadigd. ENGELAND EN DE CONFERENTIE TE MOSKOU. Volgens een bericht van United Press uit Londen in Dagens Nyheter zal de Britsche regeering alles doen om Washing ton de overtuiging bij te brengen, dat de Ver. Staten op de aanstaande conferentie t« Moskou omvangrijke hulp Van de Sovjet- Unie moeten toezeggen. De Engelsche op vatting der situatie is ongeveer als volgt de Engelsche en Amerikaansche gedele geerden kunnen te Moskou ongetwijfeld onomwonden taal van Stalin verwachten. Zij moeten voorbereid zijn op aflegging van een definitieve verklaring hoe die groote verliezen der Sovjets moeten worden aan gevuld. Engeland kan voor het oogenblik niet voldoen aan den Sovjet-wensch om trent grooter actie aan het Westelijk front. In Engeland acht men de Amerikaansche openbare meening onbetrouwbaar. Voorts is de Amerikaansche productie van oorlogs. tuig onvoldoende. DE VRIJWILLIGERS. De Duitsche oorlogscorrespondenten aan het Oostelijk front maken in hun berich ten hoe langer hoe meer melding van de uitstekende prestaties der buitenlandsche vrijwilligers, aldus meldt het A.N.P. uit Berlijn. Zoo stellen zij met bijzondere vol doening vast, dat Speciaal de Denen, Noren, Nederlanders en Vlamingen in geen enkel opzicht onderdoen voor hun Duitsche wapenbroeders. Zij weten aan alle moeilijkheden onder de ongunstigste omstandigheden het hoofd! te bieden en hoewel hun opleidingstijd over het alge meen niet van langen duur is geweest, moet de gevechtswaarde van de genoemde buitenlandsche soldaten, die in het veldgrijs stryden, zeer hoog worden aangeslagen. Dat de bevelen in het Duitsoh worden ge geven, levert voor d!e vrijwilligers geen .bezwaar op, zij hebben zich gemakkelijk aangepast. DE" BRITSCHE VERLIEZEN IN HET WESTEN. Naar het D.N.B. ter aanvulling op het bericht over den aanval van Britsche vlieg tuigen van Zondagnacht op Berlijn meldt zijn van de neergeschoten vijandelijke bom menwerpers drie in de onmiddellijke omge ving van Berlijn omlaaggehaald. Onder de burgerbevolking vallen tot dusver 27 doo- den te betreuren. De aanvalspogingen van Britsche bom menwerpers, Zondagmiddag aan de Neder- landsche kust ondernomen, zijn door Duit sche jagers met verliezen voor den vijand afgeslagen. Drie Bristol Blenheims werden neergeschoten. Gistermiddag hebben, naar het D.N.B. van bevoegde zijde wordt medegedeeld, drie Britsche viermotorige vliegtuigen bo ven het Noorsche 'kustgebied gevlogen. Vanuit groote hoogte wierpen zij enkele brisantbommen neer, waardoor twee No ren werden gedood. Duitsche jagers traden onmiddellijk op en schoten boven zee twee van de drie aanvallende bommenwerpers neer. Slechts een der groote vliegtuigen wist onder bescherming der wolken te ontsnappen. Britsch vliegtuig in Zweden neergestort. Een Britsch vliegtuig is gisterochtend naar T.T. meldt, als gevolg van motorsto ring in de Zuid-Zweedsche provincie Sko- nen neergestort. Het toestel vatte vlam en verbrandde, hetgeen een weinig omvang rijken boschbrand veroorzaakte. De vyf inzittenden hadden 'zich met een parachute in veiligheid gebracht Vier werden des' ochtends gearresteerd. Politie, militairen en burgerwacht kregen opdracht naar den vijfden te zoeken. De Duitsche eh de Engelsche verliezen. Het aantal doodelijke slachtoffers van vijandelijke bomaanvallen op Duitsch ge bied beliep in de periode tusschen het uit breken van den oorlog en 2 Augustus JL, 3853. Deze offers van den Engelschen oor log zijn naar het D.N.B. bericht, in hoofd zaak door weinige steden en streken ge bracht. Van Engelsche/zijde wordt het aan tal der doodelijke slachtoffers der Duitsche vergeldingsaanvallen op bewapenings-in- 8tallaties en oorlogs-economische bedrijven gesteld op 41.900. In werkelijkheid is het waarschijnlijk aanzienlijk meer. Maar ook 41.900 is meer dan tienmaal het aantal der slachtoffers, die de Engelsche bomaanval len tot ondermijnen van het weerstandsver mogen van het Duitsche thuisfront in Duitschland vermochten te bereiken,. Ter vergelijking is in dit geval wellicht belangwekkend, dat het aantal doodelijke slachtoffers van verkeersongelukken, in 1938 in Duitschland 7354 bedroeg. DR. CLODIUS TE ANKARA. In welingelichte kringen te Berlijn ver klaart men, naar de Berlijnsche correspon dent van het A.N.P, meldt, dat het nieuwe bezoek van dr. Clodius aan Turkije evenals alle vorige bezoeken slechts op motieven van handelspolitiek berust. Clodius heeft uitsluitend de taak, de mogelijkheden van nauwere handelsbetrekkingen tusschen Duitschland en Turkije te bestudeeren. HET INCIDENT MET DE GREER. De Berlijnsche bladen gaan in'lange uit eenzettingen in op het gebeurde met den Amerikaanschen torpedojager Greer en stellen de Amerikaansche bameringen, dat deze door een Duitsche onderzeeër zou zijn aangevallen, tegehover het officieels Duit sche communiqué. Omtrent het incident met den Ameri kaanschen torpedojager Greer, die volgens Angelsaksische berichten, door een Duit sche duikboot zou zijn aangevallen, sbhrijft het Zwölf Uhr Blatt, dat Roosevelt* in ant woord op de officieele Duitsche verklaring etn nieuwe mededeeling door zijn departe ment van marine en oorlog laat publicee- ren, waarin wordt gezegd, „ondanks de in de pers verschenen Duitsche bewering, dat de Greer in het gevecht met den onder zeeër als aanvaller is opgetreden, zijn de feiten, zooals oorspronkelijk weergege ven door het departement van marine en oorlog, nL dat de eerste aanval bij-deze ontmoeting uitgirfg van de duikboot". Het blad vraagt nu: ,wie is deze Franklin Roosevelt, die het waagt de of ficieele Duitsche verklaring als leugen te brandmerken?" Het blad geeft daarop een overzicht van de vele uitdrukkelijke belof ten van Roosevelt, dat hij de Vereenigde Staten buiten den oorlog zou houden. De zelfde Roosevelt onderteekent thans mil- liarden-programma's voor hulpverleentog aan Engeland. Tot slot schrijft het blad „wie eenmaal liegt, dien gelooft men nooit." In toonaangevende kringen der Wilheïm- strasse verklaart men, dat de officieele Duitsche mededeeling over het voorval met den Amerikaanschen torpedojager „Greer" onbetwist is en dat niemand kan beweren, dat van Duitsche zijde twist gezocht is. De Duitsche -mededeeling geeft een on weerlegbare uiteenzetting der feiten, ter wijl men de vraag kan stellen, of het oor spronkelijke rapport van den commandant van den torpedojager misscmen niet ach teraf opgepoetst is. Bovendien kan men hier niet ontkomen aan den indruk, dat de voorstelling, welke in de Ver. Staten van het voorval wordt gegeven, slechts een schakel is in de keten van tendentieuze mededeelingen waarmede men den oorlog naderbij wenscht te laten komen. Men herinnert in dit verband aari de vele op merkingen vam den Amerikaanschen minis ter van marine, Knox, die een incident wenschte. Men wijst op de onwaarachtig heid, waarmede sedert het begin van den oorlog het Amerikaansche volk moest worden voorbereid op dingen, waarvoor ook het voorval met de „Greer" klaarblijkelijk dienstig was. De bemanning van de „Sltoebondo". De directie van de Rotterdamsche Lloyd te Rotterdam deelt ons mede, geruststellend bericht te hebben ontvangen van haar agentschap te Lissabon inzake de beman ning van haar verloren gegaan stoomschip „Sitoebondo". Uit dit bericht valt af te lei den, dat de geheele bemanning zich in vei ligheid bevindt. In verband met de tijdsomstandigheden moet de directie deze mededeeling doen onder alle voorbehoud. In het afgeloopen weekeind verscheen een klein getal Engelsche vliegtuigen bin nen hetNederlandsche luchtgebied. Op verscheidene plaatsen werden brisant- en brandbommen neergeworpen. Nagenoeg al deze bommen misten doel. Geenerlei mili tair object noch eenig doel van beteeke- nis kon bereikt worden, daar de Duitsche afweer overal zeer sterk was en de aan- valsactie der Engelschen over de gansche linie tot mislukking bracht. Zoodoende bleef de aangerichte schade zónder betee- kenis. Slechts op één plaats vielen eenige bommen op een boerenhoeve, waardoor een stal en een hooiberg afbrandden. Op een andere plaats moesten vier woonhui zen ontruimd worden. Er zijn geen dooden of gewonden. Ook werd geen vee getrof fen. GENERAAL 0SJIMA IN DEN HAAG. Hedenochtend is de Ja^ansche am bassadeur te Berly'n, generaal Osjima, inet gevolg in Den Haag aangekomen om een bezoek te brengen aan den op perbevelhebber der weermacht in Ne derland, General der Flieger Fr. Chris tiansen, en den rijkscommissaris voor h*t bezette Nederlandsche gebied, rijks minister dr. Seyss Inquart. Tijdens zijn verblijf in Nederland is hy de gast van den bevelhebber der weermacht. Ter eere van den ambassadeur wordt vanmiddag op het Plein te Den Haag een parade gehouden. Bezoldiging personeel voormalige zee- en landmacht. Het Verordeningenblad van Zaterdag 6 September bevat het derde uitvoeringsbe sluit van het hoofd van het afwikkelings bureau van het dep. van defensie nopens maatregelen ten aanzien van de bezoldiging en verzorging van militair en burgerlijk personeel der voormalige Nederlandsche. zee- en landmacht. Hierin is bepaald, dat met ingang van 1 December 1940 aan de tot het beroepsper- soneel behoorende gehuwde militairen van de voormalige4zeemacht, zoomede aan de tot het beroepspersöneel behoorende ge huwde, jaarwedde of soldij genietende mi litairen van dè voormalige landmacht, een tijdelijke toelage wordt verleend van zes ten honderd van de bruto-bezoldiging, voorzoover de bruto-bezoldiging, ver meerderd met deze toelage, een bedrag van 1900 's jaars niet overschrijdt. Het bo venstaande is niet van toepassing wanneer ingevolge een algemeene bezoldigingsver- hooging na 31 December 1937 de bezoldi ging van vorenbedoelde militairen is ver hoogd. Voor de toepassing van deze regeling wordt onder bruto-bezoldiging verstaan de bezoldiging (voor het personeel der zee macht bij plaatsing aan wal), vermeerderd met de geldelijke inkomsten, voor zoover deze bij de berekening van den pensioens grondslag in aanmerking kómen. Dage- lijksche soldijen en inkomsten over een jaar herleid, waarbij het jaar wordt gerekend op 365 dagen. Het bedrag der bovengenoemde tijdelijke toelage wordt naar boven afgerond tot een vollen gulden. Met ingang van 1 Januari 1941 wordt, bij wijze van tijdelijken maatregel, het mi nimum-bedrag van dé kindertoelage, be doeld in artikel 69 van de „-regeling van de bezoldiging van het militaire personeel der zeemacht", en artikel 39, eerste lid, van het „reglement voor de militaire ambtena ren der landmacht" van 60 's jaars per kind, opgevoerd tot 75 's jaars per kind. Heffing van inkomstenbelasting. Van bevoegde zijde wordt medegedeeld: Met afstempelingen op een aandeel in een naamlooze vennootschap is voor de heffing van de inkomstenbelasting nim mer rekening gehouden. Zjj werden en worden nog als een vermogensver- lies voor den aandeelhouder beschouwd. De bijschrijvingen daarentegen worden tot het inkomen van de aandeelhouders gerekend, doch met één uitzondering namelijk dat bijschrijving van vroeger afgestempelde bedragen den laatsten tijd door het de partement ndet als deel van het inkomen werd beschouwd. Voor de toepassing van het besluit op de inkomstenbelasting 1941 (art. 32) is deze wetsuitlegging, blijkens een aan schrijving aan den belastingdienst, verla ten. „Mocht echter" aldus de aanschrij ving „ter gelegenheid van een bijschrij ving, welke reeds heeft plaats gevonden, een lichaam, voordat de bijschrijving plaats vond, zijn ingelicht, dat die bijschrijvingen in geen geval tot het inkomen van de aan deelhouders zouden worden gerekend, dan behooren zoodanige bijschrijvingen niet als door de aandeelhouders genoten opbrengst te worden beschouwd". Het vorenstaande is zoowel van toepas sing op de eigenlijke gezegde bijschrijvin gen als op zander storting uitgereikte nieuwe aandeelen (bonus-aandeelen). Het vorenstaande is echter niet van belang, to dden er sprake is van bijschrijving of van bonus-aandeelen in verband met het „besluit op de dividendbeperking 1941". In dit laatste geval is de bijschrijving reeds volgens art. 12 van dit besluit vrij van in komstenbelasting; volgens art, 13 wordt dan echter van de vennootschap de „her- kapitalisatiebelasting" geheven. Wat hier/oor gezegd is voor de inkom stenbelasting, geldt mede voor de divi dendbelasting, die immer een voorheffing op de inkomstenbelasting is. De verordening omtrent het Nederlandsche staatsburgerschap. Onder het publiek is twijfel ontstaan, of wellicht dte derde verordening, die enkele bepalingen omtrent het Nederlandsche staatsburgerschap behelst, (nr. 147/41), de verwerving van het Duitsche staatsbur gerschap vergemakkelijkt. Naar wij van bevoegde zijde vernèmen, is dit niet het geval. De verwerving van het Duitsche staatsburgerschap blijft integendeel nog steeds beheerscht door de betrokken Duit sche wet. Deze bepaalt weliswaar, dat een vrouw, die met een Duitscher in het huwe lijk treedt, terstónd het Duitsche staats^, burgerschap verwerft, maar de naturalisa tie van een buitenlander is,afgezien van uitzonderingsgevallen, slechts mogelijk, in dien dezé buitenlander zich in het Duitsche rijk heeft gevestigd. De bedoeling van verordening nr. 147/41 is een andere. Voor het geval, dat een Ne derlander volgens de bestaande Duitsche bepaling het Duitsche staatsburgerschap verwerft, zou hij volgens dc tot dusver gel dende bepalingen van de wet op. het Ne derlandsche staatsburgerschap, terstond dit Nederlandsche staatsburgerschap ver liezen. Thans doet dit verlies in geval van verwerving van het Duitsche staatsburger schap zich nog slechts dan voor, als de Nederlander binnen eeu. jaar na deze ver werving verklaart, dat hij afstand doet van toet Nederlandsche staatsburgerschap. Aan de voorwaarden voor de verwerving van het Duitsche staatsburgerschap zelf is niets veranderd. BLOEMBOLLENTELERS MOETEN DE DOOR HEN VERBOUWDE ERWTEN EN BOONEN INLEVEREN. In de Nederlandsche Staatscourant is op genomen een besluit van den secretaris-ge neraal van het departement van landbouw en visschery, waarbij wordt bepaald, dat de door de by de Nederlandsche sierteelt-cen trale aangesloten „bloembollentelers" ge oogste erwten en boonen, gedorscht en ge lezen, moeten worden geleverd op de door de centrale te bepalen plaatsen, tijdgn en wyzen. PETER TON HERDENKING TE '-GRAVENHAGE. Op plechtige en indrukwekkende wijze heeft* de nationaal-socialistische beweging in al haar geledingen Zondag te Den Haag, den weerman, Peter Ton herdacht,, die een jaar geleden bij de uitoefening van zijn plicht to de Balistraat aldaar het leven liet. Aan onze lezers en adverteerders Gisteren hebben onze lezers een courant in hun bus gekregen van geringeren omvang dan waaraan men gewend was geraakt. De beperkingen, ons in het papierverbruik opgelegd, dwongen ons reeds eerder tot inkrimping van den om vang. Door de jongste bindende voorschrif ten welke te dien aanzien voor de,Neder landsche dagbladen werden uitgevaardigd en op zeer korten termijn ten uitvoer moes ten worden gelegd, hebben wij ons genood zaakt gezien tot een nog sterker omvangs- beperking over te gaan. Een maatregel van zoo ingrijpenden aard, dat ook het uiterlijk van de couraqt er door is gewijzigd. Ons streven blijfter op ge richt, onzen lezers in korter bestek toch datgene te bieden, waarnaar hun belangstel ling uitgaat. Onze voorlichtende taak mag onder de dwingende voorschriften tot be zuiniging niet lijden en ook nu beoogt de courant te zijn spiegel van het maatschap pelijk, cultureel en geestelijk gebeuren, ter wijl wij daarnaast het ontspanningsgedeelte niet zullen verwaarloozen. De Provinciale Zeeuwsche Courant hoopt ook in zijn gewijzigden vorm de welkome gast te blijven in de* Zeeuwsche gezinnen. Zij kan ook thans, nu wij in den opmaak veranderingen moesten aanbrengen ter be- reijfing van ons doel, door haar verschei denheid van inhoud en dóór juist datgene te brengen "wat ons Zeeuwsche publiek be lang inboezemt, de lezers met het nieuwe uiterlijk van hun krant verzoenen. In verband met de beperking der papier productie zien de dagbladondernemingen zich genoodzaakt het recht voor te behou den de advertenties te plaatsen op een an deren dag dan op dien, waarvoor zij ter plaatsing worden opgegeven. DE DIRECTIE VERHANDELEN VAN SLACHT- GEVOGELTE. In de Nederlandsche Staatscourant is verschenen een besluit van den secretaris generaal van het departement van land bouw en visscherij, dat in de plaats treedt van het gevogelte toventarisatiebesluit 1940. Hierbij wordt bepaald, dat het ver handelen van slachtgevogelte slechts mag geschieden door erkende handelaren. Eert uitzondering wordt gemaakt voor door de centrale voor eieren en pluimvee aange wezen fok- of legdieren* Duitschland strijdt voor Europa. Het opperbevel der Duitsche weer macht maakt bekend: De Finsche troepen, die ten Oos ten van het Ladogameer een aanval doen, hebben de Swir bereikt. In den strijd tegen Groot-Brittan- nië hebben vrij sterke formaties van de luchtmacht in den nacht van Zon dag op Maandag militaire installa ties aan Tyne en Humber benevens havens aan de Britsche Oostkust en vliegvelden op het eiland met* bom men van zwaar en het zwaarste ka liber bestookt. Patrouillevaartuigen hebben aan de Britsche kust een convooi onder sterk escorte aangevallen en vijf ge wapende koopvaarders Van 13.500 ton tot zinken gebracht. Het lucht wapen vernietigde eergisteren en Zondagnacht aan <#J Britsche Oost kust bU de Faroëreilandèn drie vrachtbooten van 12.000 ton to~to- taal. Tn de Kanaal zóne heeft het Brit sche luchtwapen overdag in lucht gevechten vijf jagers en drie bom menwerpers verloren. Strijdkrachten ter. zee schoten aan de Noorsche en Nederlandsche kust twee Britsche bommenwerpers neer. Britsche vliegtuigen hebben zich in den nacht van 7 op 8 Septem ber via Noord- en West-Duitsch- land naar de omgeving van Ber lijn begeven. De sterke afweer was oorzaak, dat de aanval op de Duit sche hoofdstad niet tot volledige ont plooiing kon komen. De burgerbevol king leed door brisant- en brand bommen verliezen aan dooden en gewonden. Nachtjagers en luchtdoel artillerie schoten 14, marine-artille rie 3 der aanvallende bommenwer pers neer. MAATREGELEN TEGEN DE JODEN IN BELGIË. BEPERKING VAN DE BEWEGINGSVRIJHEID. In het nieuwe Belgische verordeningen blad wordt een verbod voor joden gepubli ceerd om zich tusschen 8 uur 's avonds en 7 uur 's ochtends buitenshuis op te houden. De joden mogen zich voorts niet begeven naar andere plaatsen dan Brussel, Antwer pen, Luik en Charleroi. Deze verordening was noodig, daar ge bleken was, dat juist de joden het ook thans nog wagen op groote schaal sluikhandel te drijven en zich zoo aan de gemeenschap ver grijpen, De nachtelijke uren leenen zich hiertoe het best en derhalve was het noodig him dan het uitgaan te beletten. Zoo moest ook voorkomen worden, dat zij zich aan de strengere contróle in de groote steden zou den onttrekken door zich op hét platteland of in kleine stadjes te vestigen. HET ITALIAANS CHE. In Noord-Afrika aan het front van Sol» loem ,en Tobroek activiteit van vooruit* geschoven elementen en artillerie der spil* Installaties en opslagplaatsen in de ha* ven van Tobroek werden bestookt door het vuur der Duitsche batterijen. Onze luchtmacht was zeer actief. Formaties ja* gers hebben een schitterenden aanval ge* daan in scheervlucht op de vijandelijke basis Sidi el Barani, waarbij zij vijf toe* stellen op den grond in brand schoten evenals talrijke voertuigen en auto's. An dere toestellen en gemotoriseerde voertui gen werden doeltreffend onder machine- geweervuur genomen. Formaties bommen werpers hebben verdedigingswerken, forti ficaties, batterijen en installaties der sterkte Tobroek gebombardeerd en er groote branden doen ontstaan. Al onze vliegtuigen, waarvan enkele getroffen wa ren, keerden op hun basis terug. Duitsche bommenwerpers hebben doel treffende acties ondernomen op vooruitge schoven vliegvelden en belangrijke doelen in Mersa Matroeh. Duitsche jagers scho ten bij een ontmoeting met een vijandelijke formatie een machine van het type Cur- tiss neer. Engelsche vliegtuigen hebben wederom aanvallen gedaan op Barce en Benghasi en eenige nederzettingen van kolonisten van den Cyrenaica Djebel gebombardeerd, zonder dat slachtoffers zijn te betreuren. Twee machines werden door onzen afWeer op den grond neergeschoten. De beman ningen van de beide machines, waarvan een bestond uit een officier en vijf onder officieren, werden gevangen genomen. In den nacht van Zondag -op Maandag hebben vijandelijke vliegtuigen in opeen volgende goIve% Palermo: aangevallen. Er vielen zestien dooden en' vijf en twintig gewonden onder* de burgerbevolking en er wer£ belangrijke schade aangericht. Een door onze afweer getroffen vijande lijk toestel stortte brandend in zee. In Oost-Af rika bombardeerde het En gelsche luchtwapen in voortzetting van zyn aanvallen op onze lazaretten van ge ringe hoogte het voornaamste lazaret van Gondar, dat bestaat uit een afgelegen complex gebouwen, die zichtbaar voorzien zijn van het Roode Kruisteeken. Men be treurt in totaal 1 doode en 17 gewon den onder de artsen en patiënten. Bij Woljefit is een aanvalspoging van den te genstander door het onmiddellijk ingrijpen van onze troepen te niet gedaan. Een sterke afdeeling nationale ey koloniale troepen van het garnizoen van Culquabert heeft onder bevel van lt. kolonel Augusto Ugolini een koenen aanval gedaan op de vijandelijke stellingen van de bergen van Dengh§l. De overrompelde vijand werd na korten tegenstand uit zyn versterkte stel lingen verdreven en liet op het slagveld tegen de honderd dooden achter. Groote hoeveelheden munitie en wapens van aller lei aard, o.m. belangrijke hoeveelheden le vensmiddelen vielen in onze handen. De aanvalsgeest van onze nationale en *As- karitroepen is uitstekend.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1941 | | pagina 1