DE STEMMING IN BELGIE. De electriciteit der toekomst. De dividend-beperking aangekondigd. (Van onzen correspondent.) BRUSSEL, Augustus 1941. In afwachting van de beslissing in het Oosten, die met spanning wordt verwacht, is de geestelijke verdooving welke zich geleidelijk van het publiek hier te lande heeft meester gemaakt eerder nog ver sterkt. Politieke vergaderingen worden -vrijwel niet meer gehouden tenzij op het thema van de deelneming aan den strijd tegen het communisme, die, sedert hij is ontbrand, velen er toe heeft geleid hun op vattingen over den toestand waarin het land zich bevindt, te herzien, nadat de Europeesche eenheidsgedachte reeds was gegroeid tot een begrip dat een machtige hefboom is gebleken om de realiteit onder oogen te zien en te begrijpen waar de be langen van het land zijn te zoeken. Dat zijn de twee primeertnde ideeën waardoor de verschillende inzichten geleidelijk tot rijpheid komen, zonder dat er gelegenheid bestaat ze te laten kristalliseeren in wat men regeeringsdaden zou kunnen noemen. Dit land heeft geen regeering, slechts een administratieve leiding en wij schreven het hier reeds vroeger dieze omstan digheid is de voornaamste oorzaak van de hulpeloosheid bij de openbare meening om een definitieve oriënteering te vinden. De politieke propaganda van de partijen wier activite't is toegelaten, kan daarin niet voorzien, omdat zij tén slotte geen op dracht hebben al wordt het terrein voor bereid, vooral in Vlaanderen, om het Na tionaal Vlaamsch Verbondftdat de eenige politieke organisatie is die inhoud heeft, grootere verantwoordelijki^id te laten op nemen. In verband hiermee kunnen geruch ten worden vermeld, die sedert enkelen tijd de rondte doen, volgens dewelke het col lege van secretarissen-generaal, of liever volgens dewelke in den schoot van dit college een viermanschap zou worden ge vormd om een zekere x-egeeringsimpulsie te geven aan het algèmeen beleid. Dit vier manschap zou bestaan uit de heeren De Winter (landbouw en bevoorrading), Lee mans (economische zaken), Plisnier (finan ciën) en Romsee (binnenlandsche zaken), welke laatste als hoofd zou fungeeren. De heer Romsee is een krachtige personaliteit, met gezag in breeden kring, wiens politie ke toekomst zeer zeker heel wat verant woordelijkheid zal omvatten maar voorals nog kan men niet den indruk hebben dat, wat men een regeering noemen kan, tot stand zou kunnen komen. Er wordt over deze dingen, in de pers vry van gedachten gewisseld, al dient ge zegd dat aan Vlaamsche zyde een terug houdendheid wordt aan den dag gelegd welke verband houdt met de bijzondere angstvalligheid waarmee de Vlamingen in dit historisch oogenblik alles bejegenen wat met de oriënteering van de toekomst ver band houdt, een toekomst die hen ont snapt, maar waarvan zij hopen dat zij het slotkapittel zal zijn van de Vlaamsche be-- weging zooals de heer Elias, burgemeester commissaris van de stad Gent, in een be groetingsrede op de Vlaamsch-Duitsche cul- tuurdagen in de Arteveldestad heeft ver klaard. Aan Franschtalige zijde is de on bevangenheid des te grooter en zoo kon de heer R. de Becker, hoofdredacteur van „Le Soir" dezer dagen o.m.. schrijven: „De nieuwe orde die wij wenschen veronder stelt voorafgaandelijk de werking van een krachtige nationale macht en een eenheids partij, die als motor, en controle-orgaan werkt. Wij bezitten geen nationale autori teit en geen eenheidspartij: De secretaris sen-generaal beschikken slechts over een administratief gezag, wat noodzakelijker wijze is beperkt door de bezettende macht. Zij weigeren te spreken uit naam van het land, en zy zouden het overigens niet kun nen. Zij oefenen hun functie -individueel uit, maar kunnen niet handelen, als een ge vestigd lichaam. Zy zijn geen regeering. Zco bestaat er ook geen eenheidspartij. Het Vlaamsch Nationaal Verbond en Rex zijn slechts particuliere organen die zelfs niet worden erkend door alle voorstanders van een nieuwe orde". Hierdoor wordt dus de atmosfeer bepaald van het oogenblik, wat nilt verhindert dat maatregelen worden genomen welke van ingrijpenden aard zyn, en die het klimaat moeten scheppen waarin de omwenteling van de geesten zich ten slotte op een hoo- ger plan zal kunnen voltrekken. Wy hebben hierop reeds gewezen. De heer Romsee heeft hierbij, als leider van Binnenlandsche Za ken, vooral de handen vol. Niet alleen heeft ervoor te zorgen dat de plaatse lijke administraties worden omgevormd tot apparaten die in dienst van het centraal bestuur bruikbaar zyn, maar ook moet h(j in zijn hand essentieele diensten vereeni gen, welke van onmiddellijke practische be- teekenis zijn. Zoo heeft hij de ordening ter hand genomen van de verschillende con- trölediensten van de bevoorrading welke tot dusver in verspreide slagorde hun taak verrichtten, wat zeer nadeelig uitviel. Dat de bevoorrading de belangstelling van het publiek blijft genieten is vanzelf sprekend en over 't algemeen zijn de ver wachtingen hoog gespannen. De strijd te gen den woeker- en sluikhandel is in een nieuw stadium getredensedert vandaag, door de uitvaardiging van scherpere maat regelen van bestraffing. Men heeft de er varing opgedaan met de vleeschrantsoenee- ring o.m., dat deze weg moet worden be wandeld om tot betere resultaten te komen. De nieuwe maatregelen voorzien de ver oordeeling tot een minimum van zes maan den gevangenisstraf voor elke overtreding van de voorschriften inzake de bevoorra ding wanneer de waarde van de waren, die het voorwerp van de overtreding uitma ken niet hooger is dan 1000 fr. en een minimum van een jaar gevangenisstraf, wanneer deze waarde hooger is. Bovendien wordt- tot onmiddellijke arrestatie over gegaan, met verbeurdverkaring van alles wat tot de inbreuk heeft gediend. Aan de beambten van den controledienst wordt ook een uitgebreider bevorgrï): gegeven en zoo wordt ook het huiszoekin£.ü'C?l";t uit gebreid, terwijl ook contrOleverrichtingen kunnen gebeuren in treinen en trams. Tot dusver gebeurden deze verrichtingen slechts in de verschillende stations, en dan nog sporadisch, wat er toe leidde dat de meeste treinen werkelijk smokkelaarstrei- nen werden. Men heeft de verwachting, welke van de zjjde der Landbouw- en Voedingscorporatie is opgewekt, binnen afzienbaren tijd het broodrantsoen tot 300 gram per dag en persoon te kunnen opvderen, dank zy den nieuwen oogst, en dank zy ook het welsla gen van den oogst in het buitenland, op voorwaarde dat de leveringsplicht van de landbouwers ten volle wordt nagekomen. De verhooging van het broodrantsoen tot een normaal peil zou voor den sluikhandel de zwaarste slag zijn want indien er bjj het publiek zelf een zeker gebrek aan tucht is waar te nemen, waardoor de woe kerhandel zijn voordeel vindt, is dit in de eerste plaats te wijten aan het feit dat de bevoorrading onvoldoende is. De stemming met het oog op den komenden winter is dan ook eerder verbeterd te noemen. Intusschen is er ook een zekere be roering ontstaan rondom het geval van den auditeur-generaal Ganshof van der Meersch, tegen wien, zooals men zich her inneren zal, 'n aanklahct was ingediend door de heeren Van Dieren en Romsee, we gens machtsmisbruik, door de arrestatie te gelasten, op 10 Mei van tallooze verdach ten, politieke verdachten wel te verstaan, die nadien aan de macht van de Franschen werden overgeleverd, wat tot het bloedbad van Abbéville heeft geleid. Het Belgisch onderzoek is gesloten en binnen enkele da gen moet de Kamer van Beschuldiging van het Hof van Beroep te Brussel hierover een besluit nemen. Het openbaar ministerie heeft ontslag van rechtsvervolging ge- ei scht, op grond van de overweging dat het onderzoek geen bestanddeel van een door de wet voorzien delict heeft doen ont dekken. Het is te verwachten, dat zelfs bij ontslag van rechtsvervolging deze zaak niet ten einde is, want slechts een open baar debat zal bevrediging kunnen bren gen, welk debat dan ook zal moeten uitma ken waar de verantwoordelijkheid ligt, in dien zij werkelijk niet bij den heer,Ganshof is te zoeken, Iets dat niet kan worden be vestigd zoolang het dossier niet is op tafel gelegd. De slag is gestreden... In wilde wanorde zijn de Sovjet-troepen gevlucht met achterlating van vele hon derdien dooden en gewonden.' Gewonden Daar liggen zij kermend van pijn tus- schen de brokstukken van hun in elkaar geschoten bunkers en stellingen. De eigen kameraden hebben in overhaas_ ten vlucht het veld moeten ruimen. Wat zal er van hen worden Doch zie, daar komen reeds roode-kruis- soldaten van hun tegenstanders. Liefdevol wordt de gewonde vijand van straks opgenomen, op een draagbaar ge legd en naar de noodverbancüplaats vlak achter de vuurlinie gebracht. Later, nadat het eerste verband gelegd is .ordt hij verder getransporteerd naar het velioliospitaal ver achter het front. Daar ontfermt de ambulance zich over hem Zou er wel een mooiere taak te ver vullen zjjn dan te arbeiden in een ambu lance Want als er ooit sprake is van menschl ie venden arbeid, dan is dat wel hier. Zij, dde onder de *itte vlag met het roode kruis werken kennen geen vriend en geen vijand. Zij kennen slechts den mensch, die in nood verkeert Aan het Oostfront is voor ons Neder landers eeü taak weggelegd. Aan het Oost front zal straks een Ned .-landsche ambu lance arbeiden, aan het Oostfr-.it zal Ne derland bewijzen, dat het nog steeds het kleine land is, tot groote daden in staat. Nederlanders, U moet r.ede werken aan de *otsta dkoming van deze ambulance. Stort uw bedrage, iets meer dan U mis sen kunt, op girorekening 8 7-6 0 0, Nede» landsche ambulance, Koninginne gracht, 22, 's-Gravenhage. Weifelende stemming op de Amsterdamsche beurs. Ook gisteren was de rechte kooplust niet aanwezig, hetgeen niet alleen op de, locale maar ook op de markt voor Dultsche fondsen tot uiting kwam. Aanvankelijk scheen de stemming nog niet zoo ongunstig, ja zelfs konden de toon aangevende fondsen vrij krachtig oploa- pen, onder andere HVA's en Amsterdam rubbers, terwijl ook olies vastgestemd ble ken. Van scheepvaartaandeelen waren scheep vaartunies Japan lijnen, en Holland Ameri ka lijn aan den vasten kant. jTabaksaandee- len konden goed prijshoudend tot vast ge noemd worden. Op de industrieele afdeeling trokken Calvé Delft en Unilever weer de meeste aandacht. Aku's, Philips en Van Berkel ge droegen zich weinig geanimeerd, ofschoon de koersen niet zoo veel lager waren. In de tweede beurshelft werd de stem ming echter weifelend- Sommige fondsen hadden moeite, zich op het vorige peil te handhaven, o.a. olies. In Duitsche fondsen was de zichtbare handel gering. Er gaat in dit materiaal- echter toch nog meer om dan men denkt hetgeen wel hierin zijn oorzaak zal vinden, dat er vele transacties buiten de beurs om plaats vinden. De beleggingsmarkt was eenigszins ver deeld. A Incassobank 129 12814 Bataafsche Petr. My. Obl. 3% 92% 92 A Amsterdamsche Bank 133% 132% Nederland le lng 1940 4 101 100% Nederland 2e lng 1940 4 100% 100% Nederl. met. bel. fac. 1940 4 101 100% Ned. k 1000 1938 3%) 3 94% 94%-% Indië k f 1000 1937 3 96% 96% Ned. 1941 k 100 4 99% 99% Indië a 1000 1937 A 3 95% 95% A Koloniale Bank 204% 205 A Ned. Ind. Handelsbank 144% 144% C Ned. Handel Mij. 157 158 A Van Berkels Pat 111 110%-08% G Calvé Delft 125% 127-23 A Lever Bros èn Unil. 163% 166%-61% A Philips Gloeil. G. B. 283% 284%-78 A Alg. Kunstzijde Unie 155 155%-54% A Fokker Vliegtuigfabr. 240 235 A Holland Amerika-iijn 151% 152-46 A Java China Japan-lijn 164% 166-63 A Kon.« Ned. Stoomb. Mij. 190% 190 A Ned. Fordt 350 A Kon. Petroleum Mij. 300 303-298 A Dordtsche Petr. Ind. Mij. 269 267 A Ned. Scheepv. Unie 203% 205-03 A Handelsver. Amsterdam 264 474-66 A Ned. Ind. Suiker U. 258 263 C Deli Mij. k 100 297 299 A Senembah Mij. 256% 257 C Amsterdam Rubb. 301% 301.-04% A Deli Batavia Rubb. Mij. 253' 255%-51 Oostkust k 500 183% 181-83 A Ind. Cult. Ond. 194% 196% Bezoek van Mussert aan Berlijn. NEDERLANDERS EN DE STRIJD TEGEN DE BOLSJEWIKI. De persdienst van de N.S.B. meldt: Naar wij vernemen heeft de leider der N.S.B. in gezelschap van den plaatsvervan gend leider, Van Geelkerken, It. generaal Seyffardt, den commandant der W.gA, mr. Zondérvan, heerbanleider Miiller Lehniiig en d"en adjudant van den leidei-, he^rbanlei- aer mr. dr. Kessler, deze week een kort be zoek gebracht aan Berlijn, alwaar belang-- rijke besprekingen zijn gevoerd met de hoogste autoriteiten der Waffen S.S. over het deelnemen van Nederlanders aan den strfid tegen het bolsjewisme. De besprekingen leidden tot volledige overeenstemming. BIJ HET SPELEN OP EEN SCHUIT VERDRONKEN. Gisteren is te Woerden het 12-jarige zoontje van den heer Mur bij het spelen op een schuit te water geraakt en ver dronken. Dr. Todt over groöte Duitsfche plannen. WATER WORDT DE GRONDSLAG VOOR STROOMOPWEKKING. De geschiedenis der electriciteit is een halve êeuw ouid. Zij begon met de groote uitvindingen van den electrischen stroom, van de electrische gloeilamp, van de tele foon en van den electrischen kabel. Aldus dr. Todt, de Duitsche' Rijksminister. Door den technischen vooruitgang der electriciteit werd zij op ieder gebied van het menschelijk leven ingevoerd. Het alge meen nut was echter niet in overeenstem ming met de geweldige technische ontwik keling. Het oprichten van groote stroom en waterkrachtstations hing af van de rentabiliteit, strijd tusschen groepen van wetenschappelijke mededingers beperkte het algemeen gebruik, hoewel door de na^ tuur en den vooruitgang geen grenzen wer den gesteld. Het streven naar de macht van een monopolie onderdrukte dikwyls nieuwe uitvindingen. Velen, die in de elec trische nijverheid vooraan stonden, hielden zich meer bezig met geldelijke transacties dan met het oprichten van nieuwe krachts stations. De stroomprtfs was in de eerste plaats een bron van inkomsten en werd van kapitalistisch standpunt uit be schouwd en bepaald. Het denkbeeld, dat de electrische energie zoo goedkoop mogelijk het geheele volk ter beschikking moet wor den gesteld, begint zich eerst sedert 1933 in Duitschland door te zetten. Wij staan thans aan een keerpunt van het energiewezen. De belangrijkste taak is daarbij op het oogenblik niet de reorgani satie van het bestaande, maar het opwek ken van electrische kracht. De grondslag van de toekomstige opwekking van electrischen stroom zal het water zijn. Kolen blijven voorloopig voor chemische doeleinden voorbehou den. De Duitsche waterkracht moet op groote schaal worden in dienst gesteld. Zooals alles, dat in het nationaal-so- cialistische Duitschland geschapen wordt, zullen geen plannen gemaakt worden voor de volgende twee of drie jaar, maar zij zullen moeten gelden voor tientallen en honderdtallen van jaren. De juiste technische oplossing der vraag stukken, die ten doel hebben, ook den laatsten droppel water aan de opwekking van electriciteit dienstbaar te maken, kan slechts geschieden, wanneer allen, die er nut en profijt van zullen trekken land bouw, scheepvaart, watervoorziening, stroomverzorging samenwerken. Dan zullen er geweldige bouwwerken kunnen ontstaan, die alle mogelijkheden in de na tuur zullen benutten. Hierbij is het de voornaamste taak van den ingenieur, deze gebouwen zooveel mogelijk met de natuur in overeenstemming te brengen. Techniek is natuurwetenschap in de practijk. Een technisch werk heeft eerst dan de grootste waarde, wanneer het rekening houdt met de natuurlijke mogelijkheden en nergens de natuurlijke wetten geweld aandoet. Wanneer warme bronnen worden in wer king gesteld, moét de warmte zooveel mo gelijk worden uitgebuit. Hierdoor kunnen de Duitsche kolenvoorraden worden ge spaard. Het zal hierbij noodig zijn, bijzon dere schakelinrichtingen te bouwen, even* als warmtekrachtstations en verwarmings- stations. Om de verre afstanden tusschen de plaatsen, waar stroom wordt opgewekt, en de brandpunten van het verbruik te over bruggen, zullen bijzondere technische maatregelen noodig zijn. De onderzoekin gen betreffende de overbrenging van hoog- spanningsstroom op groot en afstand moe ten dus met de grootste bespoediging wor den voortgezet. Dit zijn alles groote plannen. De inge nieurs zullen er voor moeten zorgen, dat zij verwezenlijkt worden. Zij zullen daarin zeker slagen, wanneer zij er zich met hun volle kracht aan wijden. Financieel Economisch Overzicht Na aanvankelijke hausse later een weifelende stemming. Wij hebben reeds meermalen melding ge maakt van de mogelijkheid, dat de in Duitschland genomen maatregel, waarbij de dividenduitkeeringen van naamlooze vennootschappen tot 6% werden beperkt, ook hier te lande zou worden toegepast en inderdaad is aan het einde van de«vori ge week de desbetreffende verordening af gekomen. In het kort komt de regeling hierop neer, dat er geen dividend van meer dan 6% mag worden betaald door zulke maatschappijen, die in 1939 eveneens 6% of minder heibben uitgekeerd. Voor die maatschappijen die ook in 1939 'n dividend van meer dan 6% betaalden, zal het wel geoorloofd zfln om een dividend uit te keeren, dat daar bqven uitgaat, doch in dat geval zijn Zij verplicht om voor dat meerdere gedeelte z.g. superdividend be lasting te betalen. Daar de regeling reeds van toepassing is op het jaar 1940 zijn tal van maatschappijen, die als gevolg daar van in overtreding zouden zijn, nl. in die gevallen, waarin meer dan 6"% werd uit gekeerd, terwijl het dividend over 1939 6% of minder bedroeg. Voor dergelijke geval len is voor dit eene jaar een uitzondering gemaakt, in zooverre, dat deze maatschap pijen kunnen volstaan met betaling van de superdividendbelasting voor de helft van het tarief, dat in andere gevallen wordt geheven. Ook kunnen zij als tweede moge lijkheid overgaan tot kapitalisatie van de reserve tot een zoodanig bedrag, dat het uitgekeerde dividend uitkomt op niet meer dan 6% van het verhoogde kapitaal Deze laatste mogelijkheid is ook open gelaten voor alle andere gevallen, waarin een maatschappij superdividendbelasting zou verschuldigd zyn. Deze laatste belas ting is vrtjwel prohibitief. By een dividend van 7 moet 50 worden uitbetaald van datgene, dat boven 6% wordt uitgekeerd. By een dividend van 8% bedraagt de be lasting 100% van dat gedeelte, bij een di vidend van 9%: 250, bij 10%: 300, bij 11%: 350. en boven 11% 400%. Hierbij valt nog op te merken, dat een naamlooze vennoot schap, die de laatste drie boekjaren meer dan 7 heeft uitgekeerd, dividendèn kan uitkeeren tot 8% toe, zender dat de super- dividendbelastirfg hooger wordt dan 50%. Indien de regeling niet van terugwer kende kracht, zou zijn geweest, dan bèhoeft er nauwelijks aan te worden getwijfeld, dat verreweg de meeste ondernemingen voor taan haar dtvidenden tot 6% zouden be perken en de gespaarde winst voorloopig zouden reserveeren. Nu dit echter niet het geval is en tal van ondememingén de be lasting zouden moeten betalen uit hoofde van hun uitkeeringen over 1940 lijkt het waarschijnlijk, dat er een groot aantal zal zijn, dat er de voorkeur aan zal geven om tot kapitaalsuitbreiding over te gaan door micidel van hét uitgeven van gratis aan- deelen. Maar ook een dergelijke operatie "al geld kosten. Bij een verdubbeling van het kapitaal zal van de vennootschap namelijk 10 van het verhoogde be- van meer dar 200 20 Het zal voor de maatschappijen thans een rekensom metje wórden, wat het voordeeligste is betaling van superdividenabelasting of wel herkapitalisatïé met de daaraan verbonden kosten, welke kosten in vele gevallen nog zullen moeten worden verhoogd met 11%% winstbelasting, doordat reserves voor uit- keering in den vorm van aandeelen worden gebruikt, waarover nog geen winstbelas ting was betaald. Zooals men weet is de winstbelasting thans belangrijk hooger, doch in dit bijzondere geval wordt nog het oude tarief toegepast. Uit het vorenstaande is het wel voldoen de duidelijk, dat $e geheele opzet van de regeling is om de naamlooze vennootschap in sterke mate te doen bijdragen in de buitengewone lasten, waarvoor het land zich ziet geplaatst Wij kunnen hieraan nog toevoegen, dat binnenkort de winstbe lasting nog verder zal worden verhoogd tot het in Duitschland toegepaste tarief, nl. 50%, terwijl bovendien de naamlooze vennootschappen onderworpen zullen wor den aan vermogensbelasting. Op al deze gronden is het duidelyk, dat het bezit van aandeelen als gevolg van deze zware heffingen heel wat minder aantrek kelijk wordt dan het vroeger is geweest. Er zijn voorbeelden te noemen van maat- sShappyen, die te weinig reserves hebben om tot herkapitalisatie over te gaan en die dus bij uitkeering van een hooger dividend dan 6 over 1940 wel gedwongen zullen zijn om de superdividendbelasting te beta- lerf. Dit zou bijv. het geval zijn bij Stork, die 14% uitkeerde en die Op grond van het tarief van de superdividendbelasting alsnog 16 van het aandeelenkapitaal aan den fiscus zal moeten afstaan. Er zjjn zelfs gevallen waarin de superdividend belasting zou kunnen sttjgen tot bijna de helft van het aandeelenkapitaal. In hoe verre de uitvoeringsbepalingen, die nog zijn te wachten met dergelijke onbillijk* heden rekening zullen houden en bepaalde uitzonderingen zullen mogelijk maken, dient te worden afgewacht Van de maat schappijen, die belangrijk meer dan 6% uitkeeren fioemen wij Electro Motoren- fabriek Dordt, Héro Conserven, Holland sche Beton, Internationale Béton, Konin klijke Nederlandsche Papierfabriek, Kon. Zoutindustrie, Brocades en Sthe^fiann, Ne derlandsche Dok Mij., Nederlandsche Staal fabriek, Stokvis, Stork, Papierfabriek van Gelder, van Vlissingen Katoenfabriek enz. In het algemeen kan men zeggen, dat Indische ondernemingen alsmede concern- maatschappijen zooals Koninklijke Petro leum en Unielever .niet zulke dividenden hebben uitgekeerd, dat op hen de bepalin gen van dividendbeperking van toepassing zullen zijn. Zij zullen dus ook niet tot her- kapitalisatie behoeven over te gaan, hetgeen trouwens in verband met de buitenlandsche en overzeesche investeeringen en het ver spreide aandeelenbezit wel uiterst moeilijk zou zijn. Men zou hebben mogen verwachten, dat de aankondiging van de dividendbeperking een scherpe reactie op de fondsenmarkt zou te voorschijn roepen. Dit is echter niet het geval geweest en aanvankelijk werd de hausse van de vorige week vereer voort gezet. De voornaamste drijfkracht vormden daarbij de Duitsche aankoopen, maar ook het publiek hier te lande trad veelal als kooper op. De weinig bevredigende week staat van de Nederlandsche Bank zal deze hausse-stemming''nog in de hand hebben gewerkt. Later is er intusschen toch eenige reactie gevolgd en de stemming werd weifelend, waarbij naar het heette de provincie veelal met dewinstnemingen aan de markt kwam. Na de ontheffing van de geblokkeerde markenbelasting is de handel in Duitsche waarden weer hervat en in het algemeen mag men wel aannemen, dat de Neder landsche houders als verkoopers zijn op getreden, waarbij het aan de markt ko mende materiaal van Duitsche zijde werd weggekocht. Zulke transacties zullen er ook toe bydragen om de overvloed van geldmiddelen hier te lande nog te doen toenemen. De vleeschvoorzlenlng In België. Het Belgische ministerie van landbouw heeft medegedeeld, dat in den loop van dit najaar ongeveer 50.000 stuks runidVee geslacht zullen worden. Het vleesch zal bevroren of ingeblikt woröen voor de vleeschvoorziening in den laten winter of het voorjaar. Men heeft vooral tot dezen maatregel besloten om een aanzienlijke gewichtsvermindering van het vee in de periode, dat hét op stal staat, te voor komen en om te allen tijde ëeri zekeren vlecschvoorraad voor de bevolking beschik, baar te hebben. Den vorigen winter heeft de vleesch voorziening geleden door óe gewichtsver mindering van het vee. Het gewichtsver lies, verooi-zaakt door ondervoeding van t vee, bedroeg ongeveer 50 millioen kilo gram vleesch en vet. Doordat het verma gerde vee natuurlijk ook minder melk en boter opbracht, gingen vele millioenen ki logram van de kostbaarste levensmidde len verloren,welke bij goede organisatie behouden had kunnen blijven. Op het oogenblik is de toestand van het vee zeer goed, zoodat dè hoeveelheid vleesch, door de boeren af te leveren, iets vergroot kon worden. Door het slachten van 50.000 stuks vee, wordt de geregelde vléeschvoorziening niet benadeeld. Men wil drie millioen kg. bevriezen en 15 millioen blikjes vleesch van 400 gram produceeren. Verder zal ongeveer een half millioen k.g. leverpastei geproduceerd worden. Deze rrserves zullen in de maanden Maart tot Juli gedistribueerd worden, dus in den tijd, dat het levende vee het minste oplevert. DE STRIJD TEGEN HET COMMUNISME IN FRANKRIJK. Het speciale Parijsche gerecht ter on derdrukking van communistische acties heeft in zyn Maandag gehouden derde zit ting negen personen veroordeeld, onder wie twee vrouwen, wegens communistische propaganda en verspreiding van vlugschrif ten tót straffen van twee jaar gevangenis en tot tien jaar tuchthuis. Klompertje Klomp een echte Hollandsche jongen 94. Daar zie Je ze gaan, arm in arm. Klompertje met de doos met taartjes in zijn hand. Wat zou moeder wel zeg gen, als ze die twee daar zoo zag aan komen. Klompertjes buisje en broekje waren nog wel wat nat, maar dat hin derde niet, dat moest je voor de goede zaak over hebben. 95. Wat keek moeder op van dat nieuwe avontuur, dat haar dappere zoon beleefd had. Terwijl ze thee dronken en heerlyke taartjes aten, had Anne- liesje verteld, hoe Klompertje redding had gebracht. Vader zei niets, maar was wat trotsch op zijn zoon. Nu ging Klompertje wat visch vangen voor het eten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1941 | | pagina 7