KORTE PREDICATIE Bevelan'se brieven Zeeuwsche Kroniek Geldige bonnen voor voedingsmiddelen t SSÏoen Brood ot Eebak }B,oem 4 PREDIKBEURTEN Het drama op Klievendaal. DAG DES HEEREN. Mare3 1—6. De sabbat was eens het groote ge schenk van God aan zijn volk. Qag, waarop God aanzag al wat Hij ge schapen had en zie, het was zeer goed. In schemerachtige wereldtijden lag deze dag als een lichte plek van herinnering aan en toekomstverwach ting van de goede aarde. Maar Israël had in den loop der eeuwen die licht plek vol gebouwd met geboden en het werd er zoo donker van wetten en gebruiken, dat men het licht niet meer zag. Als Christus komt* zoekt Hij in den sabbat het licht en vindt het niet. Dan ontstaat het conflict met de behoeders van wetten en zeden. Want Christus zal den zegen van het licht der herin nering en der toekomstverwachting we- derbrengen. Daar staat in den schemer van den verworden sabbat een mensch met een zieke hand. Jezus ontmoet hem in een synagoge. Uit het duister gluren koppen en letten scherp op den Zoon des menschen. Jezus gaat in het mid den der gemeente staan en de strijd begint. Eén vraag, met een wijsheid in den hemel geleerd, die het licht wil herstellen en het duister veroor deelt „Mag men op den sabbat goed doen of kwaad doen, redden of doo- den?" Wie durft nu spreken? Men schen van tusschen uw wetjes en ge bruiken glurend, mag men op den dag des Heeren geen goed doen Is er geen plaats voor een teeken, schaduw van den grooten Morgen na deez' aardsche lijdensweek Hebt gij er dat van gemaakt, van Gods groote ge schenk Dan zullen met één slag die wetten en zeden vallen en er zal ruimte zijn voor het teeken. Zij hebben nooit .vergeten tusschen hun gebruiken en verboden, hoe Jezus hen toen heeft aangezien, bedroefd en toornig. Sommigen werden er door ge red, anderen achtten het gebruik ze kerder dan Gods ruimen dag en gingen overleggen, hoe zij Hem zouden om brengen. Maar wij hebben den dag des Heeren uit Zijn hand opnieuw ont vangen. Als wij hem nu maar niet weer laten verworden tot den donkeren dag van verboden en zeden. Want de dag des Heeren zal een lichte dag zijn. F. De Leipziger Messe. Een speciale correspondent ter Leipziger Messe meldt ons, dat op de Nederlandsche afdeelingen de belangstelling steeds groot blrjft. Het tempo der zaken is vfeelal zoo danig, dat het nauwelijks by te houden is. Vooral onze keramische en onze textiel- l industrie genieten groote belangstelling. Ook by de collectieve inzending had men voortdurend veel te doen met het geven van inlichtingen. De inlichtingen die ge vraagd worden, zyn gelukkig doorgaans van ernstigen aard, zoodat men mag aanne men, dat ook op deze beurs weer de grond slagen gelegd worden voor goede handels relaties in de toekomst. Het internationale publiek heeft voor de Nederlandsche inzen dingen groote belangstelling en zelfs be wondering. De Nederlandsche beursbezoe kers bestudeeren ijverig de nieuwe moge lijkheden, welke zich voor hen op de Messe voordoen. Byzonder verheugend is, dat men onder de Nederlandsche bezoekers velen aantreft, 0ia tot dusver overwegend zaken met Engeland en zijn Dominions of met de Ver. Staten deden, maar die thans hun aandacht rich'ten op het Europeesche con-' tinent. .De stakingsbeweging In Amerika. In het steenkoolmijngebled van Alaba ma dat hoofdzakelijk de zware industrie van steenkool voorziet, zijn op 4 Septem ber in nog 17 mijnen stakingen uitgebro ken, zoo wordt uit Birmingham gemeld. Van de In totaal 25.000 mijnwerkers zijn thans 18.000 in staking. De C.I.O.-vakver- eeniging eischt een loonsverhooging met 8 pCt. In Lorain in Ohio hebben de bij de C.I.O. aangesloten 1100 scheepsbouwarbei- ders van de American Ship Building Com pany het werk neergelegd. Daardoor wordt het gereedmaken van een aantal marine tenders voof het leggen van duikbootnetten verhinderd. Bram onder dokters 'anden. Voe 't geval dü' je Bram vergete bin: die ei indertied is mie z'n tannen 'ezete. Ik je toen mee-'edêeld 'oe k ten dat 'ehad eit bie den tandarts. Ie 't nöoit brêed op dokters, mae' naedien 'éelemaal nie mi. Ie zeiden oltied: „m'n nom Ko is twêe-en-negenteg 'eworre en nöoit een dok ter 'ehad; toen wier 'n een bitje verkond en 'aelden ze, tegen z'n zin, een dokter voe z'n en wat raai je? Vêertien daegen nae dien was nom Ko uut den tied. Nêe-e: voe mien gin dokter, 'öor." Noe kust 'n dat makkelik zegge, wan' ie mekêerden nöoit van z'n levensdaegen wat. Z'n eigen overwerke zou 'n nie doe-e, ie at as een delver en over gebrek kn nachtruste den ok nie te klaegen. Ie zkg nae 't goeie leven, 'öor: de rollen vet lagge zömae' in z'n nikke en ie een rik as een prentevent Mae' noe van 't voor- jaer was 'n uut z'n gewone doen. Ie liep mae' te rillen, een 'êelen dag, van de kou- we an z'n rik. Nou, daer den anders gin last van, vrobs 't een Ollanse stêen dikte; ku' je begriene, dae zat rontom een dikke laege spek op; dat verwaermt, 'öor. 's Aevens gieng 'n vroeg: nae' bédde; 'oe k ten dat 's nachs 'ehad eit weet ik nie, mae den aren ochend lilpe de straelen van z'n gezicht en ten z'n 'and boven de dekens 'ieuw, dan sloeg den damp der of. Ie zeiden: „ik bin nie oal te best in m'n rok, glöo 'k". Maer ie zou der toch trek is uutkomme. Ze liete' 'n mae' doe-e, mae teen k 't mirreg was, lag Bram nog net êender, mie z'n öogen toe. te dampen. Eten wou 'n nie een komme thee wè'. Den aren d^g was dat nog 't zelfde leven. O ja, ik nog vergete te zeggen, dat 'n ieselik 'oeste most. Ie zè meschiens nog wè* 'ier of daer piene 'ehad mae dae liet 'n z'n e;gen nie over uut. Ie lag mae, zonder een woord te spreken, 'êelen dag mie z'n öogen toe, zonder iets te gebruken as noe en dan een komme thee. Toen k dat een dag of drie-e 'eduurd zei z'n vrouwe: „Bram, noe zou je 'r toch vanaeven' wè' is een ommezien uut motte kunne komme, dè 'k dat bédde is opschodde kan, wan' ik begunne ok zó moeilik te liggen". Dat mos dus gebeure, maer nllemènsen, toen wiste ze toch nie, wat k ze overkwamme: ie wist k gauw nie in z'n stoel te raeken. Voetje voe voetje most 'n schufele, vast- 'ouwe an een stoel en de tafel en gin vuuf menuten zat 'n of ie wou der wee' k in. Ie kust het nie óp 'ouwe. Z'n vrouwe zei „kiek is 'ier, Bram dat gaet er zö nie komme mergenochend roep ik dien dok ter." Ze verwacht dat 'n tegenspreke zou: „voe mien gin dokter; die 'elpe je zö van de waereld of", mae^ net gin waer, ie zei niks as dè's göed". Dus, zo gezeid, zö gedae". Mertine stieng den aren ochend op den uutkiek tegen den tied k ten dokter oltied verbie kwam. en toen a ze 'n zag komme klopten ze tegen 't raem en wêew- den, dat 'n is komme most. Nou, die keek óp; toen ten Bram dae' zag ligg. Vee' gevoel tóonden ie dirrom nie, wan' twint ten z'n polse voelden, kwam der een söort lachje rond z'n mond; ie zei: „zè, mö' jie toch eindelicnge ok in m'n viengers voalle?" Bram zeiden niks, mae' Mertine was een bitje gerocht en die begust oalles te vertellen: dat 'n nie at en zömaet droop van 't zwêet en van den voregen aevend, dat 'n ègauw nie mir op z'n bêenen stae' kust. „En wat voe, ziekte zou dat noe toch kunne weze, dokter?" Den dokter stak z'n arlozie wee in z'n vestzak en zei „griep ik zè. 'n drankje laete bezurge en dan kom ik over een weke nog wè' is kieke". Ie wou wee k öpstappe, mae Mertine vroog „en ete dokter; wat mag ten ge- bruke Ie ei noe a drie daegen niks in z'n lief 'ekregen as thee mie vee melk, evenvee melk as thee om precies te wezen, een komme of tiene op een dag." „Noe, kiek is an", zei den dokter „melk is eten en drienken glieke; bluuft dat zö ma edoe-e, toet dat 'n uut z'n. eigen om eten- vraegt". En ie wou wee wiggae. Mae noe zeiden Bram toch ok is wat, ie vroog „mae dokter, k <fa.t noe mae griep is, 'oe verklaer je dan era.' oal m'n krachten an- êens wig bin?" Z'n erm lag nog boven de dekens die stak 'n nae boven, ie miek een vuust en prombêerden te niepen. Ie sehod- den z'n óod 'êen en weer op 't kossen. „Niks gin krachten 'k mi." Den dokter zetten'z'n eigen wee' op de stoel voe de bestie en ie lei dat uut tegen Bram „dat komt 'ier vandaen die griep- bacillen, die 'aele 't eiwit uut je bloed en daedeur bè' jfe zó gauw je krachten kwiet". Zö lei 'n dat nog vadder uut en praatten ze een menute of tiene en toen rees 'n wee' op om wig te gaen. Mertine dee' gin moeite mi' om 'n nog te 'ouwen ze was noe goed mee den uutleg tevree-en. Ze zei „kiek, noe wete me waer k me an toe bin k' de ménsen noe vraege wat k Bram mekêert, dan weet ik teanissen wat 'k zegge mot". En een ieder, die k an de deure kwam, die vroog vanselft 'oe is 't mie Bram £n wat schilt 'n elgeluk?" Mertine gaf op iedere vraege in volgorde antwoord. Eest„nog mae' net êender, ie lig zö mae en le eet nie en ie ei glad gin krach- Niet zonder reden maant de overheid in dezen tijd van voedselschaarschte ieder aan zooveel mogelijk mede te helpen aan den productieslag. Natuurlijk is die land bouwer de eerste persoon, die daarvoor in aanmerking komt. Ook zonidier aanmaning zal hij trachten zooveel mogelijk vruch ten van zijn land te halen, daar dit zyn broodwinning is. Hij zal wel de eerste zyn, die verblijd is, als zyn zoogenaamde witte vruchten droog binnen zyn. Dit jaar met zyn vele regendagen in den oogsttijd was het heel moeilyk d© oogst behoorlijk in te halen. Nu zegt de optimist wel, dat er nog nooit een schoof op het land is blijven staan, maar er is een groot verschil hoe het graan binnenkomt. Dit jaar was vooral de vroeg gesneden of gemaaide tarwe veel ge schoten, waardoor de kwaliteit van het ge malen graan niet te best zal zijn. Een natte oogsttijd lrwam natuurlek in vroegere jaren ook wel eens voor. Het jaar 1941 is geen uitzondering. Maar dan was er voldoende aanvoer uit andere landen. Laten wij in onze gedachten terug gaan van het heden naar het verleden en den ken wij ons in te zyn in de laatste helft der vorige eeuw, toen de aanvoer van el ders nog niet veel beteekende en de be volking dus bijna uitsluitend moest leven wat het eigen land opbracht. Toen waren er ook wel eens natte jaren, want het boerenbedryf is bijzonder wisselvallig. De tachtiger jaren en enkele daarvoor waren zeer onvruchtbaar en bovendien waren de productieprijzen laag. De zomers waren meestal nat. Vooral het gehoele jaar 1879 was bijzonder vochtig. De lage weiden, vooral in Walcheren, stonden voor een deel onder water, zoodat het hooi op de hoogten moest worden geharkt. In den oogsttijd: stond de tarwe te schieten in de schoven. Eenige liters overjarige, dus harde "witte boonen werden in een zak tarwe gedaan, voor deze naar den molen werd gebracht. De peulvruchten waren ook slecht van kwaliteit en quantiteit. Men kende toen nog geen ruiters om de erwten vlugger te doen drogen. De aai'dappeloogst was dat jaar ook een mislukking. Bij dat alles kwam, dat de aarden landwegen zeer slecht te beryden waren, zoodat de veldvruchten moeilijk van het land te halen waren. Na al die tegenslagen viel de vorst vroeg in, zoodat nog veel op het veld verloren ging. Maar gelukkig voor den landman, maar ook voor den stedeling, is na de eb weer den vloed gekomen. Met welk een vreugde wenden dan de hoog opgeladen menwagens in de schuur gereden of, als er hier geen plaats meer was, werd op het erf het graan in groote stapels gezet. Op het laatste voer werd een groote Meitak gestoken, ten teeken cat het graan binnen was. Doorgaans was het een wilgen, tak. Vele jaren terug was deze zgn. oogst, "boom versierd met papieren roosjes en graanhalmen. In 2}uid-Beveland werd met het laatste voer tarwe in Vollen draf de schuur inge reden, terwijl de knecht bij dart. inrijden een stevige meitak in het rieten dak plantte. Op Walcheren werd de meie aan het hof-" hek gespykerd, ten teeken dat de oogst binnen ras. De boeren, die aan den voet dier duinen woonen, zetten die meie op den hoogsten duintop voor hun hofstede, zoo dat die door een ieder van verre te zien was. Om zyn blydschap en dankbaarheid te toonen over het binnen hebben van den oogst tracteerde de boer zijn volk (knech ten, meiden en arbeiders). De boerin had d'e kom met gesuikerde brandewijn reeds in gereedheid gemaakt. In deze tot den rand gevulde ,',sukerkomme" met brande wijn dreven veel zoute bolletjes. Dezelfde lepel ging dan van mond tot mond tot ieder, genoeg had. Sommigen kregen weleen3 meer dan genoeg, hetgeen te hooren en te zien was aan bun ongewone luidruchtig heid, daai de Walchersche boerenbevol king over het algemeen stil en terugge trokken van aard is. Niet zeldeir werden dan de oude boerenliederen gezongen, die het tegenwoordige geslacht zoo goed als niet meer kent. Een paar dagen later bakt Se boerin „o?jstkoeken" Dit zyn groote dubbele wa fels boven het houtvuur gebakken. Het dienstpersoneel kan zich hieraan te goed doen, want rijkelijk geboterd en gesuikerd smaken zjj uitstekend. Als de boer en de boerin wat mild zijn, krijgen de arbeiders koeken mee naar huis voor vrouw en kin deren. Spoedig begint de boer aan het dorschen van het nieuure graan. Als hij de eerste is, die de pak nieuwe tarwe naar den molen brengt, wordt die voor hem gratis gemalen. Ten t;eken dat reeds nieuwe tarwe op den molen is gebracht, steekt de molenaar een groene mede uit de kap of spijkert haar boven den ingang van den molen aan de galerij. ten mi' en dat komt omdat er bêesten in z'n blöed zitte, die k oal 't eiwit der uut vrete. Ja, méns 't is ietewat." 's Aevens was 't over 'êel 't durp „Bram van Mer tine lig1 op z'n uterste, die ei zövee' een ieselikke ziekte die ei bêesten in z'n bloed en die zuge 'n glad leeg. Ie ei 't ennetje in d' 'annen". H. C. H. IN DE WEEK VAN 7 T/M 18 SEPTEMBER. ELK DER VOLGENDE BONNEN GEEFT RECHT OP HET KOOPEN VAN 2 7 SEPT. T/M 13 SEPT.. 1941 Rantsoen of vi. waren 1 Rantsoen 34-4 Brood 34 Brood 34 Vleesch 34 Vl.waren 34 Kaas 34 Melk I 35 Reserve 1 Rantsoen 100 Gram 1% Liter 3 Kg. 7 SEPT. T/M 4 OCT. 1941 114 Algemeen 115 Algemeen 116 Algemeen C Rijst C Havermout 117 Algemeen 118 Algemeen 119 Algemeen 1 K.G. 25U Gram 500 Gram Rantsoen 250 Gram 250 Gram 250 Gram 250 Gram 100 Gram 7 SEPT. T/M 24 SEPT. 1941 34-35 Boter I 250 Gram 34-35 Vet j 250 Gram Boter Boter met reductie Beschikbaar per persoon 14 t/m 20 i. Vol was- senen In tijdvak van één week 10 20 24 20 Rants. X 8 3 8 Rants. Kaas 100 100 100 100 Gram Molk 7 8U - -1 Liter Aardappelen 3 3 3 1 3 1 KG. In tijdvak van vier weken Suiker 1 1 1 1 KG. Koffie-surrogaat 250 250 250 250 Gram Jam 500 500 500 500 Gram Bloem, brood of gebak 4\ 4 4 Rants. Ryst 250 Gram Havermout 250 Gram Havermout 250 250 250 250 Gram Gort 250 250 250 250 Gram Vermicelli of maizena 100 100 100 100 Gram In tijdvak van 18 dagen 250 I 250 I 500 500 500 Gram 500 500 500 Gram N RANTSOEN Brood Gebak RÖst Havermout Vermicelli Maize na Vleesch Vleesclivvaren Voor de overige artikelen is vermelde hoeveelheden. 100 gram brood 75 gram beschuit, wafels, biscuits, koekjes, öf 140 gram speculaas, koek, öf 300 gram cake, öf 400 gram gevuld klein korstgebak, óf 500 gram gevuld groot korstgebak, df 600 gram taart, gebakjes 70 gram tarwebloem, -meel, roggebloem, -meel, zelfrijzend bakmeel 250 gram rijst, rystemeel, -bloem, -gries, kindermeel 250 gram havermout, -vlokkei, -bloem, -gort, aardappelmeel- vlokken, gruttemeel (gemengd meel) 250 gram gort, gortmout, gortbloem, grutten (alle soorten), gruttenmeel (gemengd meel) 100 gram vermicelli, macaroni, spaghetti 100 gram maïzena, sago, aardappelmeel, óf 100 gram zetmeel, verwerkt in puddingpoeder of pudding- sauspoeder 100 gram vleesch, gewicht van been Inbegrepen - 75 gram gerookt of gekookt vleesch, óf 75 gram gerookte worstsoorten, óf 100 gram gekookte worstsoorten, óf 125 gram leverartikelen, tongeworst, nierbrood, öf 150 gram bloedworst 500 gram jam, siroop, honing, enz. het rantsoen geltyk aan de ln bovenstaande lijst ATTENTIE DE VOLGENDE BONNEN ZIJN NA ZATERDAG 6 SEPT. NIET MEER GELDIG 33 Brood 33 Bloem 33 Vleesch 33 Vl.waren 33 Melk I 34 Reserve 30-3i y Kaas Brood of gebak Bloem, brood of gebak Vleesch of Vl.waren Melk I Aardappelen Kaas 32-33 29-30 Boter 29-30 Vet N.B. De bonnen 33 voor Eieren blijven geldig t.m. 13 September 1941. Boter Boter met reductie 107 Algemeen Suiker 108 Algemeen Koffie-surrogaat 1Q9 Algemeen Jam 110 Algemeen B R«st Rtist 1 B Havermout *5°* 112 Algemeen Vermicelli of De bonnen, welke van 7 Sept. 1941 af zyn geldig ver klaard, met uitzondering van die voor vleesch of vleesch- waren, mogen reeds op Zaterdag 6 Sept. 1941 worden gebruikt. Het koopen van vleesch of vleeschwaren bfl den klein handel op Maandag en Dinsdag is niet geoorloofd. Meer dan een eeuw geleden zetten de boeren bij de Walchersche duinen, als. de oogst binnen was, een schoof graan op een duintop als voedsel voor de vogels. Zy wil den als het ware hiermede hun dank too nen aan God, dat zy de oogst hebben mogen binnenhalen. Dit gebruik was ech ter een overbiyfsel van het oude heiden dom. Toen liet de boer, als hy zijn laatste graan binnen haalde, een schoof op het land staan voor het paard van Wodan. Wat wij hierboven geschreven hebben, n.l. over de oude gébruiken, als de oogst binnenkomt, bestaat niet meer. Het is reeds verscheidene jaren kroniek gewor den, al is er hier en daar nog wel een glimpje van te zien. Het is zeker te be treuren, dat die gewoonten zyn verdwenen. Zy gaven fleur aan het Walchersche volks, leven. Nog meer te betreuren is het verdwe nen van de Zeeuwsche kleederdracht, welke sinds onheugelijke tijden zoo by het landschap hoorde. Dat proces is niet te stuiten. Nog enkele tientallen van jaren en Walcheren is Walcheren niet meer. R. B. J. d. M. NAGEKOMEN PREDIKBEURTEN VOOR ZONDAG 7 SEPTEMBER. NED. HERV. KERK. GOES: 9.30 u. ds Bons van Yerseke; 6 u. ds. Odé (Doop), WILHELMINADORP: 10 u. ds. Steinz; 2.30 u. geen dienst. YERSEKE: vin. de heer Hoogerheide van Co- lijnsplaat; nm. ds. Bons. RILLAND: 10 en 2.30 u. ds. Plaggemars WEMELDINGE: 10 en 2 u. ds. De Brutjn. GEREF KERKEN. YERSEKE: vm. en nm. ds. Van Egmond. RTLLAND: 10.30 en 3 u. d3 Van Herwijnen. WEMELDINGE: 10 en 2.30 u. ds. Van DUk. GFREF. GEMEENTE. RILLAND: 1030, 3 en 6.30 u. ds. Neerbos. YERSEKE: vin., nm^en 's av. ds. Van Stuyven- berg. VRIJE EVANG. GEMEENTE. YERSEKE: vm. ds. MooU, nm. geen dienst, 's av. ds. Werges van Wemeldinge. WEMELDINGE: 10 en 2.30 u. ds. Werges, Maandagavond bidstond. VRIJZ. HERVORMDEN. GOES: 7 u. ds. Borgman. it Er heerschte een strenge tucht op Klie vendaal. De gasten, die er binnen komen, géven hun vrijheid op en volgen een rech ten, smallen weg onder voortdurende or ders van den staf. „O hemeltje mompeld. T'areL „Ik zou liever naar huls gaan, Hannle". Maar ze werden nu naar de directrice van de school geleid en voorgesteld als meneer en mevrouw Fortuin. Hy keek met verschrikten blik en zag een kleine, maar krachtige vrouw. Haar aangenomen welkomstglimlach werd wat beweeglijker. „Meneer Fortuin?" herhaalde zjj. „Hoe maakt u het Het leek wel, dat zyn tegenwoordigheid haar eenigszins verraste, of haar nieuws gierigheid prikkelde, als zulk een vrouw nog eenige belangstelling kan koesteren voor een man. „Kent u onzen voorzitter?" vroeg ze en endosseerde hem aan een ouden heer met een eerwaardig uiterlijk, dien zij qls me neer Van Hoogkerken voorstelde. Die welgedane voorzitter mompelde zacht een welkomstwoord en deed zijn best, minzaam te wezen. Hy maakte het vriendelijke grapje, <iat mevrouw Fortuin toch te jong, o, véél te jong was, om al een dochter op Klievendaal te hebben, en scheen per se te Willen weten, wie Karei een uitnoodfiging gezonden had. Geen dochter, maar een petekind", ant woordde mevrouw Fortuin. „Dus hebben wij toch een ouderlijk gevoel over ons". De voorzitter vond, het zeer natuurlijk, de voorzitter was er zeer mee ingenomen en ze werden nu in alle plechtstatigheid naar de terrasvormige tuinpaden geleid, die het theater vormden en hun werden plaatsen geboden op at zetels van de machthebbenden. Karei keek eens ter zyde naar zyn vrouw en prevelde „Waarom zouden ze toch zooveel met ons ophebben, Han? Het is met recht be nauwend". „Dat is vanwege je beroemdheid, mannle draag het nu maar moedig Daarna begon ze te spreken met <ie leerares, die het opzich": had over dat vak zitplaatsen. Karei keek eens om zich heen. Ieder terras had zijn ry stoelen. Aan den voet van die terrassen tusschen heele groepen rhododendrons was het tooneel opgesteld met den voorkant van een Grieksch paleis als décor. Aan weerskanten van en achter het tooneel bood het park het uitzicht op geboomte met hier en daar een schyn- ruïne van een Gothischen toren of een klassieken tempel. Mevrouw Fortuin betrok hem in haar ge sprek met de leerares, dic een korte be schouwing hield over het stuk. „Vreeselyk droevig van inhoud, niet waar? Eigenlijk verschrikkelijk Maar toe' prachtig Sommigen achten het niet geschikt voor jonge meisjes om het on derwerp, diat het behandelteen meisje, dat'de wet trotseert en zich zelve doodt. Men moet hot zóó opvatten, dat zy valt als martelares van haar eigen gevoel voor recht. Een onsterfelijk protest intusschen. Maar misschien wat schokkend voor jonge meisjes". „Vindt u?" pjevelde KereL Mevrouw Fortuin was verontwaardigd. „Het is een verheven stuk Ik geloof niet, dat het op iemand slecht zou kunnen werken". „Vooral niet in het Grieksch", bracht hy in het midden. „Kragen jonge meisjes het op de zenuwen van Grieksche tooneelstuk- ken? Ik was maar een jongen". „Meisjes zijn zoo ernstig", zei die leera res, „zoo gevoelig. Nen moet zéér voor zichtig zijn". Dit zeggende gaf zij hun een vertaling van den tekst van het stuk en spoedde zich weer naar een ander. Eigenaardige symptomen", prevelde hy. „Waarom? Waar denk je aan?" „Zoo'n vaag vermoeden van massale zenuwaandoeningen, of althans van een algemeene ontsteltenis. En waarom „Ik denk, dat het de zenuwachtigheid is voor een eerste optreden". „Nu, ik weet het niet. Hemeltje-lief, wat deed Antigone ook weer?" HJj sloeg het tekstboek op. „O, ja Haar werd verboden haar broei te begraven, omdat hij streed tegen Aaar stad en toch heeft zy het gedaan. Dus sloot de koning haar op in een graf en ze verklaarde, hoe hard het was, dat zy niet het leven van een ander jong meisje mocht leiden maar ze deed haar plicht en hing zich op". „Je moet het niet zoo behandelen, Ka- rel 1 Het is verheven". „Dat weet ik. Ik vind het ook niets grappig". Hy keek om zich heen en zyn rond ge laat stond ernstig en bedroefd, als van een verdrietig kind. Voorname ouders en het bestuur der school namen de plaatsen om hen heen in. De directrice en de voorzitter, naast el kaar gezeten, bogen zich af en toe naar den een of ander toe, om een vriendelijk- heidje te zeggen. En het stuk begon. (Wo: ""^rvolgd.j

Provinciale Zeeuwse Courant | 1941 | | pagina 6